» »

Dodatne informacije o Bulldozerjih

Dodatne informacije o Bulldozerjih

X-Bit Labs - Pri X-Bit Labs so se dokopali do dodatnih informacij, povezanih z AMD-jevimi procesorji Bulldozer oz. Zambezi, kakršno je kodno ime namiznih različic. Povedali smo že, da ob splavitvi lahko pričakujemo štiri modele, po enega štiri in šestjedrnega ter dva osemjedrna, za katere zdaj vemo tudi imena. Štirijedrnik bo AMD FX-4110, šestjedrnik FX-6110, osemjedrnika pa FX-8110 in FX-8310P. Vsako jedro naj bi imelo 1 MB drugonivojskega predpomnilnika (4 MB za FX-4110, 6 MB za FX-6110 in 8 MB za osemjedrnika torej), medtem ko naj bi bilo deljenega tretjenivojskega predpomnilnika do 8 MB. Podprt bo DDR3 pomnilnik z do 1866 MHz, poraba pa naj bi bila vsega 95 W pri počasnejših procesorjih oz. 125 W pri najhitrejšem modelu, FX-8130P.

Najboljša novica je, da so vsi štirje procesorji del AMD-jevega programa Black Edition, torej bodo popolnoma odklenjeni, tako pri navijanju frekvence vodila kot pri dviganju množilnika. Z osemjedrnikoma tako po zmogljivosti kot po ceni AMD želi neposredno tekmovati z Intelovimi procesorji Sandy Bridge iz serije Core-i7 26xx, medtem ko bo manj zmogljive čipe Core i5 kot konkurenco jemal štiri in šestjedrni par. S še počasnejšimi Intelovimi procesorji Sandy Bridge AMD namerava tekmovati s čipi APU, ki bodo izšli nekoliko kasneje.

Če gre verjeti pobeglim slikam, bo na policah trgovin procesorje Bulldozer zlahka opaziti, saj imajo zelo barvite škatle. Izid je še vedno načrtovan za drugo letošnje četrtletje.

34 komentarjev

filip007 ::

Mogoče se bo pa dalo odkleniti 4 core na 6 in 8 po želji :))
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Dr_M ::

Kako ze? Bos dokupil dodatne module in jih prilotal zraven?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Rippy ::

S čim pa namerava konkurirat Intelovim osemjedrnikom? To zamujanje bo jih lahko opeklo.

Izi ::

Z osemjedrnikoma tako po zmogljivosti kot po ceni AMD želi neposredno tekmovati z Intelovimi procesorji Sandy Bridge iz serije Core-i7 26xx

Upam, da tale izjava ni prišla iz AMD-ja. Popolna sramota in blamaža od AMD-ja bi bila, da bi pravi 8-jedrnik z 8 fizičnimi jedri samo želel tekmovati s 4-jedrnikom, ki ima zraven še 4 HT jedra.
Če 8-jedrni Budložer ne bo z levo roko opravil z vsemi Intelovimi i7 26xx, potem bolje, da ga sploh ne izdajo in se od sramote skrijejo.
Sicer sem vedno cenil AMD zaradi inovativnih tehnologij, ki jih je Intel uspel skopirati ponavadi šele kakšnih 5 let kasneje, ampak če tokrat z 8-jedrnikom ne pospravijo z vso Intelovo konkurenco potem je bolje, da kar propadejo ;(

Dosti je bilo zajebancije, če tokrat z boljšo tehnologijo in osmimi jedri ne pomendrajo štiri jedrnega i7 potem naj zaprejo svoj CPU oddelek in se posvetijo samo še GPU in boju z Nvidio.
Njihov marketing je poden od podna. A se sploh zavedajo, da tokrat ne izdajajo neka poceni nižje rezredne procesorje za rajo, ampak naskakujejo vrh. Koga briga nizka poraba pri 8-jederniku, naj raje nabijejo porabo na 150 wattow in zmeljejo Intelove i7, koga briga, če se procesor dobro navija, naj ga sami navijejo kolikor gre, uporabniki pa bomo že sami poskrbeli za velike hladilnike ali pa po potrebi downclockali.

Tale AMD je kot en Geek v šoli, pametem in sposoben, ampak veliki Intel ga kljub temu vsak dan tepta in zaničuje, čeprav ni niti pol tako sposoben. Če z Buldožerjem sedaj ko imajo priložnost ne udarijo po mizi in naredijo red, nikoli več ne kupim njihovega procesorja ;)

Dr_M ::

Koga briga, ce bulldozer ne bo 38x od SB. Tudi ce bi bil, bi AMD haterji se vedno kupovali intela, pa tudi ce bi ga 64x preplacali.

Haters will be haters.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Maxtor2000 ::

Lahko pa kapital zadaj govori. Oni so na trgu toliko, da delajo "konkurenco" Intelu, med tem pa licenčnine ipd. prodajajo Intelu. (Tista miliarda ipd...)

M-XXXX ::

Dr_M je izjavil:

Koga briga, ce bulldozer ne bo 38x od SB. Tudi ce bi bil, bi AMD haterji se vedno kupovali intela, pa tudi ce bi ga 64x preplacali.

Haters will be haters.

In kaj karkoli katerkoli hater spremeni, da je procesor vseeno pol leta prepozen pa 3 leta prepočasen? (izmišljene vrednosti).

Dr_M ::

Prepocas za...? Lahko razlozis.
Mogoce si mislil, v primerjavi z...?

Kakorkoli se obrnes imas rit zadaj, nikoli ne bo spredaj (oz ce bo, si ga najebal :)))
Hater will be haters. In vedno bodo najdli nacin in izgovor.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

M-XXXX ::

Prepocas za...? Lahko razlozis.
Mogoce si mislil, v primerjavi z...?

Prepočasen za na trg... Za procesor, ki cilja na sam vrh in pride pol leta za konkurenco mora bit hitrejši. Ne sme tekmovat s trenutnimi, ampak mora bit enostavno hitrejši. Recimo nekaj takega kot dela Nvidia: grafično izda za ATI-jem, ampak je le ta hitrejša (in seveda tudi dražja). AMD pa enostavno caplja za Intlom (poberajo ostanke trga). Rabijo dlje časa, da izdajo nekaj kar ima konkurenca že dolgo časa. Če bo Buldo hitrejši potem super, vsa čast AMD-ju, če se bo komaj primerjal z i7 (in to celo z še enrkat več jedri) povej kaj bo naredil AMD ko bo intel izdal 8 jedrne za rajo, al pa 12? Bodo izdajali 16, ter 24 jedrna?

Brane2 ::

Meni je pa stvar všeč.

Če bi bila bistveno boljša, bi bila bistveno dražja.

Sedaj pa je ravno toliko dobra, da bo pomenila zelo poceni alternativo za večino userjev v večini segmentov.

Če bo delala kot se šika, mi je čisto vseeno tudi če ne ujame tanajhitrejših i7.

Tole je cool, v naslednji generaciji bi znalo biti zrelo za prehod tudi zame.

Zaenkrat mi Phenom 955tka ćisto zadošča še nenavita...
On the journey of life, I chose the psycho path.

M-XXXX ::

Resnici na ljubo: koliko bo komplet cenejsi (cela kista) od neke i7 resitve? Mogoce 5-10% ceneje pa pol leta zamude pa podoben ali pa celo slabsi preformance? Jaz ze ne vidim razloga, da bi cakal na AMD tist ki kupuje zdaj pa mu za 30€ vseeno pa lahko tud za Intla da in dobi mocnejso platformo.d Ali pa novo generacijo caka^^

Brane2 ::

Kišta mogoče ne bo veliko ceneje, ampak jaz praktično nikoli ne kupujem cele kište.

Ohišje imam verjetno že kakih 7 let in to je videlo veliko procesorjev.

Večinoma menjam samo matično, proc in v 50% teh slučajev še RAM.

Tu pa bodo prihranki verjetno več ko 10%.

Poleg tega se AMD v zanj optimiziranih situacijah obnese bolje, kot se v Windows svetu.

Glede na to, da čipom dajejo ceno glede na učinek na binaryjih, ki so večinoma neoptimizirani ali optimizirani za Intel, imajo zaradi tega nižjo ceno, kot bi jo imeli sicer.

Ko tak čip uporabiš na sveže scompilani kodi, optimizirani ravno zanj, se lahko obnaša presenetljivo dobro za svojo ceno.

S te plati prinaša Bulldozer kup zanimivih možnosti.
On the journey of life, I chose the psycho path.

WamPIRe- ::

Popolna sramota in blamaža od AMD-ja bi bila, da bi pravi 8-jedrnik z 8 fizičnimi jedri

Kakor sem jaz razumel so 8-jedrniki sestavljeni iz 4ih fizičnih modulov.. tako nekako kot 4-jedrniki pri intelu s HT. Seveda.. napaka je ker ga oglašujejo kot 8-jedrnika in ne kot 4 :)

PS:
AMD bi moral procesorje imeti dražje, da bi ljudje bolj kupovali njihove sisteme. ;((
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

bluefish ::

Se ni nekaj govorilo o tehnologiji podobni Intelovem HT?

Mitja358 ::

WamPIRe- je izjavil:

Popolna sramota in blamaža od AMD-ja bi bila, da bi pravi 8-jedrnik z 8 fizičnimi jedri

Kakor sem jaz razumel so 8-jedrniki sestavljeni iz 4ih fizičnih modulov.. tako nekako kot 4-jedrniki pri intelu s HT. Seveda.. napaka je ker ga oglašujejo kot 8-jedrnika in ne kot 4 :)]


Ma kaki Intelov HT. To je čist druga zadeva in veliko boljša s strani učinkovitosti, tako da je to (skoraj) polnokrvni 8-jedrnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

šernk ::

in kaj mi pomaga če ima intel pol leta zunaj že stvar pa je še vedno 10% dražja od nove amd tehnologije?

sam bom vzel vedno kar bo v trenutku nakupa imelo najboljši price/perfm, pa če je zadeva stara 5 let ali 1 dan.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

win64 ::

premisli o nakupu kakega pentium 3 računalnika. Najboljši P/P...

Izi ::

Zgoraj sem res napačno pisal o 8 ločenih jedrih.
Buldožerji bodo v resnici sestavljeni iz modulov. Vsak modul pa ima 2 jedra.
Ti dve jedri na enem modulu si nekatere stvari delita, kar pomeni, da vse skupaj le ne bo tako hitro kot če bi imeli 2 povsem fizično ločeni jedri, je pa vseeno zadeva neprimerljivo boljša kot Intelov Hyper Threading.

In kakšen mesec nazaj so se že pojavili nekateri testi inženirskega primerka 8 jedrnega Zambezija, je pa vprašanje ali jim gre verjeti.
Kakorkoli že 8 jedrni Zambezi @ 3,5 GHz je kot kaže popolnoma enako hiter kot navit i7 2600K @ 4,0 GHz. Treba pa je dodati, da je tisti Zambezi lahko vklopil še Turbo mode @ 4,2 Ghz, kjer je kot za šalo pometel tudi z najbolj navitimi i7 2600K. Upajmo, da je to res.

Mitja358 ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

šernk ::

win64 je izjavil:

premisli o nakupu kakega pentium 3 računalnika. Najboljši P/P...


kaj res? če mi dobiš res tako ugodno pentium3 sistem ga vzamem, brez razmisleka. seveda ne rabljenega, v končni fazi boš pogruntal da četudi dobiš tisti pentium 3 procesor bo stal par eur manj kot najcenejši dvojedrni.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

PrimozR ::

Em, kje je kdorkoli pri tekmovanju omenjal zmogljivost? Tekmovali bodo cenovno, torej najdražji CPU bo ~300 EUR. To seveda lahko pomeni, da bo 50% hitrejši.
Pa IMO je brezveze govoriti o osemjedrnikih, razen če bo zadeva DEJANSKO tako hitra, kot osemjedrnik.

Mitja358 ::

Saj kdo pa je sploh rekel, da je tole najvišje, kar lahko dosežejo z jedri? Zaradi same arhitekture procesorja, so lahko kaj kmalu na 12 "jedrih" in več.

Saj pa Intel je tudi prvo izdal 4-jedrnike, šele po nekem času bo izdal 6-jedrnike (za LGA1155).

Izi ::

Ja, sedaj bodo čipe sestavljali kot lego kocke. Enega na drugega tele module verjetno ne morejo nalagati ampak v 2 dimenzije pa razen velikosti čipa nimajo kaj dosti omejitev.
3 x 3 module verjetno brez kakšnih večjih problemov stlačijo v en čip in že bomo imeli 18 jedrnika.
Za 4 x 4 modulov (32 jeder) pa že močno dvomim, da je prostora.

Mitja358 ::

Tukaj se pa že pojavi problem s paralelnostjo programske opreme.:D

PrimozR ::

Predvsem to. 4x4 in podobne zadeve bodo pa z manjšanjem procesa itak 'simpl'. Stackanje v višino pa pri 90 W porabe enega samega jedra (kompletnega, fizičnega, as in silicijev die, ne core) res verjetno ne bo šlo. Poleg seveda tistega manjšega problema, kako do zgornjega jedra pripeljati povezave.

jest10 ::

Mitja358 je izjavil:

Buldožer bi naj deloval na nekaterih obstoječih ASUS AM3 matičnih ploščah. :D

A nima en pin več? So ga zabili v plato s kladivom?

Brane2 ::

Mah, to ej načrtno PR izd*kavanje- ustvarjanje novic tam, kjer jih ni.

Par mesecev do predvidene izdaje je še in z nečem morajo zafilat ta čas...
On the journey of life, I chose the psycho path.

dr.J ::

> "Ko tak čip uporabiš na sveže scompilani kodi, optimizirani ravno zanj, se lahko obnaša presenetljivo dobro za svojo ceno."

Vsaj na začetku bo treba uporabiti kakšen komercialen kompajler. gcc tudi v ravnokar splavljeni različici 4.6.0 ne omenja te arhitekture. Open64 je pa tudi bolj tako-tako; vsaj po tem, kar sem sprobal.
In theory, there is no difference between practice and theory.

Brane2 ::

Verjetno je ne sme zaradi embarga na podatke, dokler čip ne pride ven.
On the journey of life, I chose the psycho path.

pegasus ::

Izi je izjavil:

Koga briga nizka poraba pri 8-jederniku, naj raje nabijejo porabo na 150 wattow

Mene. A lahko dobim samo eno jedro od tega 8jedrnika, pa da bo delalo na samo 10W?
Mah ne, ubistvu mi je 10W preveč, nimam tolk ... a se lahk za 5W zmenimo?

Tri teme naprej ti jedrki reaktorji brbotajo, ti se pa kurčiš da bi rad da ti tvoj box še več elektrike nekoristno predela v toploto?

Izi ::

pegasus je izjavil:

Tri teme naprej ti jedrki reaktorji brbotajo, ti se pa kurčiš da bi rad da ti tvoj box še več elektrike nekoristno predela v toploto?

Ja kje pa ti živiš? Vsaka komponenta zadnjih nekaj let ima vgrajeno ali pa podpira varčevanje z energijo.
Moja grafična, čeprav močno navita, Radeon HD 5850, tako rekoč ves čas porablja samo 15 wattov, ko pa rabim grafično moč pa sama poviša frekvence v višave in zna tudi sama povišati voltažo in tako takrat žre verjetno več kot 200 wattow.
Isto je z mojim že 5 let starim 4 jedrnim procesorjem, frekvenco poviša samo takrat ko to rabim, edino voltaže še ne zna sam spreminjati, da izklapljanja nepotrebnih jeder niti ne omenjam.

Buldožer pa naj bi na višku, ko boš rabil moč vseh osmih jeder, porabljal samo 95 wattow, kar je nesmiselno malo. Ko bo v idle bo matična plošča tako ali tako poskrbela da se frekvence močno znižajo in po noven se menda še vsa nepotrebna jedra izključijo.

Jaz precej gledam na porabo in moj računalnik v idle porablja komajda dobrih 50 wattow, ko pa poganja kakšno hudo igro pa gre poraba nekje na 450 wattow.

V tem principu sem mislil, da bi moral procesor, takrat ko bo na full delalo vseh 8 jeder, porabljati 150 wattov, da se vidi kaj zmore, v idle pa bo seveda izklopil nepotrebna jedra oziroma tukaj najverjetneje kar cele module in še matična plošča bo znižala frekvence.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

l0g1t3ch ::

Se strinjam z Izi-jem.

SavoKovac ::

Upa se lahko, da bodo posamezna jedra dejansko zmogljivejša od obstoječih AMd-jevih, sicer bodo nekateri spet vljudnostno ploskali in procesor priporočali za poceni rešitev pri virtualizaciji oz. za kodiranje predstavnosti. Intel je pokazal moč pametne nadgradnje obstoječih razširitev nabora ukazov za procesorje, nVidia pa obvlada programiranje sodelovalnega načina številnih neodvisnih jeder. Verjetno bo prosperirala tista korporacija, ki bo programerjem delo lajšala in ne obratno.

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

Izi je izjavil:

porabljal samo 95 wattow, kar je nesmiselno malo

Ne, to je lahko edino nesmiselno veliko. Mene je babica učila, da televizijo, ko jo ne gledam, izključim iz vtičnice, ker je vedela, da tudi ko je ugasnjena, porablja nekaj malega elektrike. Zato mi številke, o katerih govorim, pomenijo teoretično največjo možno porabo, tisto, za katero moraš dizajnirat napajalnik, da preživi obremenitev. 10W max je zame neka smiselna vrednost (pod 1A na 12V), ki mi hkrati pomeni porabo pod 0.1W v idlanju.

Če se tale x86 jajca ne spokajo čimprej s tržišča, bom prisiljen začet predelovat telefone v desktop mašine ;(


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bulldozer zamuja

Oddelek: Novice / Procesorji
286691 (5452) Dr_M
»

Labodji spev procesorjev Phenom - Phenom II X4 980

Oddelek: Novice / Procesorji
246848 (5671) FireSnake
»

Dodatne informacije o Bulldozerjih

Oddelek: Novice / Procesorji
347420 (6410) pegasus
»

Za namizne buldožerje novo podnožje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
6816550 (14780) PrimozR
»

Novo podnožje za AMD-jev Buldožer?

Oddelek: Novice / Procesorji
237669 (6874) PrimozR

Več podobnih tem