» »

Potres na Japonskem povzročil globalne spremembe

Potres na Japonskem povzročil globalne spremembe

Slo-Tech - Petkov potres na Japonskem smo si že pogledali z mnogo različnih vidikov (prevare na internetu, težave v jedrski elektrarni, sistem za vnaprejšnje obveščanje oddaljenih krajev), danes pa se seznanimo še s sproščeno energijo in posledicami. Potres je dosegel stopnjo 9,0 po lestvici, ki meri momentno magnitudo. To pomeni, da je znašal seizmični moment okoli 3,5 . 1022 Nm. Ob potresu se je na površje sprostila energija 2 . 1017 J. To je enak velikostni razred energije, kot vsako sekundo pade na Zemljo s Sončevim sevanjem.

Ker je bila skoncentrirana na majhnem področju, je seveda povzročila kopico nevšečnosti. Ameriški seizmologi so izračunali, da se je Japonska prestavila. Pacifiška tektonska plošča se podriva pod severnoameriško s hitrostjo 83 milimetrov na leto, a ogromni potresi povzročijo velike spremembe. Ni neobičajno, da se ob prelomnicah prestavijo plošče tudi za 20 metrov ali več. Postaja za GPS na Japonskem se je zaradi potresa prestavila za približno 2,5 metra. Podatki kažejo, da se je pravzaprav premaknila cela Japonska.

Druge globalne posledice so sprememba osi vrtenja Zemlje za okoli 6,5 centimetra in povečanje hitrosti vrtenja Zemlje. Dan bo zaradi potresa krajši za 1,8 mikrosekunde, saj je sprememba vztrajnostnega momenta Zemlje povzročila pohitritev rotacije (spomnimo se, vrtilna količina se ohranja). Podobno se je zgodilo že leta 2004.

52 komentarjev

«
1
2

lmorgh ::

PaX_MaN ::

lmorgh je izjavil:

http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/...

Tale je veliko bolj zgovoren.( Vsako uro jih trese kot v Bovcu 13 let/6 let nazaj. :O)

Dieu ::

In kaj to v praksi pomeni za nas? Preprosto povedano? Razen tega, da bo dan krajši za 1,8 ms in Japonska premaknjena za 2,5m?
I was blind but now I see!

madmitch ::

Dieu je izjavil:

In kaj to v praksi pomeni za nas? Preprosto povedano? Razen tega, da bo dan krajši za 1,8 ms in Japonska premaknjena za 2,5m?

Če ne živiš na istem planetu, kot Japonci, nič.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

fpbs ::

Druge globalne posledice so sprememba osi vrtenja Zemlje za okoli 6,5 centimetra in povečanje hitrosti vrtenja Zemlje. Dan bo zaradi potresa krajši za 1,8 milisekunde,

To ne bo držalo, gra za mikrosekunde in ne milisekunde.

gulfstream ::

sprememba osi vrtenja Zemlje za okoli 6,5 centimetra

Že v drugi temi sem spraševal, pa bom spet. Kako se lahko os translatorno premakne? (poleg tega da je skoz v gibanju zaradi kroženja Zemlje okoli sonca):P

Izi ::

Ja, gre za 1,8 mikrosekunde krajši dan, kar pa je neomembe vredno, ker kot zraven piše, tako ali tako vsako leto zaradi različnih dogodkov dolžina leta varira lahko tudi za 1000 mikrosekund, kar znese 1 milisekundo.
Najhujše pa je zemljo do sedaj (verjetno od kar merijo) prizadel potres na Sumatri leta 2004, ki je dan skrajšal kar za 6,8 mikrosekunde.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

McHusch ::

Izi je izjavil:

Ja, gre za 1,8 mikrosekunde krajši dan, kar pa je neomembe vredno, ker kot zraven piše, tako ali tako vsako leto zaradi različnih dogodkov dolžina leta varira lahko tudi za 1000 mikrosekund, kar znese 1 milisekundo.
Najhujše pa je zemljo do sedaj (verjetno od kar merijo) prizadel potres na Sumatri leta 2004, ki je dan skrajšal kar za 6,8 mikrosekunde.


Res je, mikro in ne mili. Popravljeno.

CaqKa ::

kdaj bodo gmaps popravli za teh 2,5 m?

Izi ::

Je že vprašljivo, če ne bo potrebno vsem uporabnikom GPS napravic na Japonskem naložiti popolnoma nove zemljevide, ko bodo le ti seveda narejeni in na voljo. Nekdo bo spet precej zaslužil :P
Sicer povprečne avtomobilistične GPS napravice niso ravno hudo natančne, ponavadi tam nekje +- 2m, ampak 2,5 metra pa je že nekje na meji, in lahko se zgodi, da ti napravica že prikazuje, da se voziš izven ceste nekje po travniku :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

gzibret ::

Prosim vas... Novica govori o globalnih učinkih potresa na Japonskem. Glede alternativnih teorij o tem, kako nastajajo potresi (CIA, globalno društvo močeradov, prostozidarji, iluminati, marsovci, strupene alge ipd ipd), pa si prosim odprite svojo temo v oddelku loža in tam razpravljajte (se nanaša na številne izbrisane poste)
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

madmitch ::

Izi je izjavil:

Je že vprašljivo, če ne bo potrebno vsem uporabnikom GPS napravic na Japonskem naložiti popolnoma nove zemljevide, ko bodo le ti seveda narejeni in na voljo. Nekdo bo spet precej zaslužil :P
Sicer povprečne avtomobilistične GPS napravice niso ravno hudo natančne, ponavadi tam nekje +- 2m, ampak 2,5 metra pa je že nekje na meji, in lahko se zgodi, da ti napravica že prikazuje, da se voziš izven ceste nekje po travniku :D

Vse navigacije znajo ta dva metra korigirat in te postavit na cesto, popravki bodo pa skoraj sigurno zastonj - PR.

Mal se mi zdi, da ta dva metra in pol ne bo največji problem na zemljevidih. Hudo je, da bodo datoteke veliko manjše, ker bodo morali marsikero cesto, hišo, celo naselje brisat z zemljevida.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madmitch ()

Dr_M ::

Sicer povprečne avtomobilistične GPS napravice niso ravno hudo natančne, ponavadi tam nekje +- 2m,


Waw..kje lahko kupim tako natancno napravo? Razni garmini in podobne zadeve ponavadi kazejo, da se vozim po regionalki, ki je lahko tudi 50m stran od AC.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

gzibret ::

No, Dr_m, današnje GPS napravice ob predpostavki, da se ne nahajaš nekje v zaprti grapi, kar dobro kažejo lokacijo. Celo tako natančne so, da ti pokažejo, a hodiš po desni ali po levi strani ceste.

Če pa ti kaže lokacijo na regionalki, ki je 50 m stran od tvoje dejanske lokacije, pa je zelo verjetno, da se pelješ po kakšnem novem odseku ceste, ki je še nimaš na zemljevidu.

In ja, ontopic.... zna bit tale 2,5 m premik kar problem za GPS napravice.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

nekikr ::

Dr.M:Zamenjaj napravo, ker imaš pokvarjeno? Garmin in Navigon v avtu mi kažeta na cca. 15 metrov točno lokacijo, nikdar pa ne kažeta da sem na vzporedni regionalki, če sem na avtocesti.

LuiIII ::

2,5m je za geodeta ogromno. Pri normalni uporabi GPSa se pri RTK metodi pogovarjamo okoli 3-5cm natančnosti, če pa zadeve delamo s postprocessingom pa je še malo bolj natančno. 2,5m je pa totalna kriza kar se tiče sinhronizacije GPS in državnega koordinatnega sistema. Še toliko bolj ker premik ni verjetno povsod enak.

Maxtor2000 ::

GPS signal oz meritve s pomočjo GPS so izredno natančne vendar potrebuješ potem tudi takšno napravo (ki stane par jurjev) ne Garminčki...
Sicer pa geodeti uporabljajo točke v naravi s pomočjo katerih računajo točno pozicijo. Običajno so to zvoniki raznih cerkva ipd.
Malce je problem, če se zamakne cel otok. Tako, da predvidevam, da le tega potem izračunajo s pomočjo satelitov...

Izi ::

Tudi Garminčki za nekaj več kot 100 EUR so presenetljivo natančni.
Meni v specifikacijah piše, da je največja možna napaka 5 metrov (na čistini in v lepem vremenu), ampak v resnici se izkaže še za bolj natančnega saj mi pri izvozih in uvozih, na avtoceste, kjer je veliko pasov vedno natančno kaže na katerem pasu sem pa je med njimi komaj 3 metre razlike, in doma imam 3 parkirišča, z razmakom 2,5 metra in mi vedno natančno pokaže na katerem sem parkiral.
Ker je napravica prenosna sem jo preizkušal med hojo in če močno približaš pogled na nekaj metrov, se lepo vidi, da zazna prav vsak korak in zraven še kaže v katero smer si se premaknil. Napravica pa je Garmin za 150 EUR.
Je pa precej odvisno ali uspeš loviti vsaj 3 satelite naenkrat. V mestih GPS ni nikoli tako natančen zaradi visokih stavb in redko kdaj vidiš 3 satelite hkrati. Pa vreme tudi precej vpliva na natančnost v slabem vremenu dejansko mimogrede zgreši za več kot 5 metrov, je pa program tako napisan, da če imaš v načinu uporabe izbran avto te tudi če hodiš 5 metrov izven ceste avtomatsko prestavi na cesto na tisti vozni pas v smeri katerega se premikaš.

madmitch ::

Izi, zdajle sem probal na balkonu v mestu, našel je 5 satelitov. S tremi je natančnost bolj boga. V avtu (vgrajena navigacija) mi skoraj vedno kaže 6-7 satelitov.

Before - After Zanimivo sestavljeno.

http://www.vg.no/nyheter/utenriks/jords...
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madmitch ()

Izi ::

madmitch je izjavil:

Before - After Zanimivo sestavljeno.

http://www.vg.no/nyheter/utenriks/jords...

Neverjetno, popolnoma jih je zbrisalo.
Before - betonska jungla, After - nedotaknjena divjina 8-O
Še po atomski eksploziji ostane precej več človeških sledi, tukaj pa se komajda vidi, da je bil na teh področjih kdajkoli človek.
Čudno da ni mrtvih še precej več.

Aston_11 ::

Saj se še ne ve, koliko je mrtvih. Pogrešanih je ogromno.

LedStorm+++ ::

Ironično. Še dobro da je potres pospešlil vrtenje Zemlje. Že tako se Luna oddaljuje in je bolje tako, kot da bi se Zemlja ustavila, to bi bilo šele problem. :)
Pingvin :-)

BigWhale ::

Izi je izjavil:

Nekdo bo spet precej zaslužil :P


To se ti zdi omembe vredno?

sprasujem ::

Bodo tokrat morali delati GPS sateliti brez teorije relativnosti.

Jst ::

Že moja bivša N95 8GB z GPS antenna hack, kjer nalotaš žičko in kar naenkrat imaš 300% boljši signal, je vedno videla vsaj 4 satelite. Imel sem program za geotagging in ko sem slikal sem samo prvo počakal nekaj sekund na zeleno ikonco za GPS, škljoc, in slika je imela koordinate. Tudi z avtom/peš po LJ ni bilo problema, je kazalo na kateri strani ceste/pločnika si. Da pa namenska naprava za GPS, kot je Garmin, ne bi relativno natančno kazala, je pa ali nekaj narobe z njo ali pa je nekaj narobe z mapami.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Vanquish ::

kolko jaz vem americani namenoma preko satelita posiljajo dolocena odstopanja/napake, zaradi katerih prihaja do odstopanj. Seveda ni potrebno posebej povdarjati, da je to zaradi vojaskih potreb

Jst ::

Jaz sem tudi tako mislil; da ima USA Army default večjo natančnost. Pa so tule na slo-tecu rekli, da temu več ni tako. Da pa GPS "umre" na določenih področjih, kot so bela hiša, vojaške baze,....
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Seljak ::

Ne me zezat!! 1.8 mikrosekunde bom manj spal?? torej bom raje šel 1.8 mikrosekundo prej spat,da se bom lepo naspal :))

jest10 ::

Vanquish je izjavil:

kolko jaz vem americani namenoma preko satelita posiljajo dolocena odstopanja/napake, zaradi katerih prihaja do odstopanj. Seveda ni potrebno posebej povdarjati, da je to zaradi vojaskih potreb

To je bilo že kar nekaj let nazaj. Sedaj nič več

Pyr0Beast ::

Vojska je imela ključe za odkodiranje signala, s čimer je dobila polno natančnost. Tega takratni smrtniki niso imeli. Sicer ne vem ali je sedaj to polna ali še vedno samo delna natančnost.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

marvin42 ::

ne ga srat z nekimi hudimi natančnostmi pri garminih v avtomobilih... natančnost imajo obupno, ampak več kot dovolj dobro za vožnjo z avtomobilom, to je treba poudariti. V večini primerov ve na kateri strani ceste se nahajate samo zato, ker ve v katero smer vozite in sklepa da vozite po desni :) To z metri natančnosti pri teh ubogih GPS-ih je kot z watti pri zvočnikih, pretiravanje, samo da v različne smeri.
Mostly Harmless

sprasujem ::

Gulfstream kaj točno hočeš povedati?

Highlag ::

Hmm, potem je potrebno na Japonski popraviti vse cestne navigacije, ker se je prestavila za cca 2,5m?
Never trust a computer you can't throw out a window

marvin42 ::

Highlag: cestne navigacije sigurno ne, marsikaj drugega pa.
Mostly Harmless

gulfstream ::

Gulfstream kaj točno hočeš povedati?

Da mi ni jasno, kako se lahko os premakne za x cm. Os je neskončna premica. Premakne glede na kaj? Sonce? Se skozi premika. Se je nagib spremenil? Potem pa se pogovarjamo o stopinjah, ne centimetrih. Se je nagib spremenil toliko, da to na obodu Zemlje znese tistih par cm? To je še najverjetnejša razlaga.

Ker povsod berem da je bil premik nekaj cm, kaj več pa ne zvem.

sprasujem ::

Da mi ni jasno, kako se lahko os premakne za x cm


Čist poenostavljen vidik je, da se je os glede na njeno prejšnjo lego premaknila za x cm.
Kaj pa to pomeni za našo vrtavko imenovano Zemlja pa lahko samo špekuliram.?
1. možnost je da se je s tem Zemlja uravnovesila
2. možnost je da je neka sila spravila ven iz ravnovesja

Ravnokar za začetek berem naslednje
http://www.uwgb.edu/dutchs/pseudosc/fli...

Pa še nekaj? Ali to pomeni da so neki sateliti za 2,5 cm bližji , nekateri pa za 2,5 cm bolj oddaljeni od Zemlje?

Nekaj o vztrajnostnem momentu
Vztrajnostni moment @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

Dr_M ::

Dr.M:Zamenjaj napravo, ker imaš pokvarjeno?


Ok, sprobal na Garminu 650 (ja malo starejsi), samsung omnia i900 (igo in navigon) in Samsung Galaxy S z IGO. Povsot imam enake tezave. Vecinoma se pa vozim na relaciji Lj - Ivancna gorica. Prav smesno, kjer se regionalka pribliza AC, sploh pa ko iz tunela pridem.
Tudi najnovejse GPS naprave niso nekaj grozno natancne, nekje 10-15m, ce imas zelo veliko sreco ene 7m.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

nekikr ::

Potem pa prestavi navigacijo drugam (recimo levi spodnji kot). Velikokrat je problem v atermičnem steklu. Najnovejše naprave so grozno natančne glede na to koliko stanejo. 7m je kar max. kar zgreši, v povprečnem vremenu. Najbrž imaš problem v steklu ali starih kartah.

Dr_M ::

Pa kaksni izgovori bodo zdej? Stare karte niso problem, to ti lahko garantiram.
Atermicnega stekla pa tudi nimam. Naprave si pa postavim na sredino, cim blizje steklu.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

nekikr ::

Nobenih izgovorov, rad bi ti samo pomagal :)

Ker pri meni zadeva deluje brez najmanjšega problema in je bistveno bolj natančna kot praviš. Garmin je vedno delal brez problema, navigon na iPhonu mi spremeni novo omejitev v rangu max 5m po znaku nove omejitve, ta navigacija v avtomobilu (mislim da je iGo) pa je tudi bistveno bolj natančna kot praviš. Lahko da imam jaz tako srečo, ali pa ti smolo, še večja verjetno je pa kakšna napaka kje.

marvin42 ::

Dr_M: ko prideš iz tunela, mora GPS na novo poiskati vse satelite, za vožnjo skozi tunel samo domneva da greš tam :)
Mostly Harmless

HeMan ::

Vojska da nima več bolj natančnega GPSa v primerjavi s civilisti? Zanimivo. Drugače GPS sateliti oddajajo 2 signala od katerih je eden (bil?) zakodiran in ta je skrbel za bolj natančno navigacijo, katero uporablja ameriška vojska.

gulfstream ::

Vojska da nima več bolj natančnega GPSa v primerjavi s civilisti? Zanimivo. Drugače GPS sateliti oddajajo 2 signala od katerih je eden (bil?) zakodiran in ta je skrbel za bolj natančno navigacijo, katero uporablja ameriška vojska.

Nima. Za vodenje bomb je +-2m dovolj, ker gre v zrak vse v krogu 10 metrov.

Samo dober sprejemnik potrebuješ. Komercialna letala jih recimo imajo, in so zelo natančni. Ne vem koliko m je napaka, ampak ni takšna da bi se kjerkoli poznalo.

Malajlo ::

GPS koordinate so že natančne. Kartografija je tista, ki je včasih malce po svoje zrisana. Nekje so ovinki lepo "zaobljeni", nekje pa poenostavljeni v daljice. Kje je potem prava lokacija?
Drugače povedano: če geplček dobi nespremenjene podatke s treh satelitov, so podatki NATANČNI in je samo interpretacija programja (zaokrožanja npr.) tista, ki popači sliko. in seveda, v tem času geplček stoji. Če se premikaš s hitrostjo 100 km/h: natančnost na 1 sekundni interval je 27m! Pri 10/sek pa 2,7m. Pa še vsaj vse tri satelite mora v tem intervalu "poloviti". In kaj je zdaj problem? Prekratka antena? Indijanci (ops, Američani ;) vsake toliko pošiljajo popačen signal?
Lahko sem kaj pobrkal s ciframi, ker je tega že nekaj let, ampak geodetom kaže GPS natančno v rangu nekaj deset centimetrov. Če dodajo referenčno točko, pa govorimo že o centimetrih (a je bilo govora o radiju 2,5 cm?). Skratka, fasciniran bi bil že pri natančnosti enega metra.

madmitch ::

Malajo, Indijanci zadnje čase signal zmečkajo samo tam, kjer jim to paše, recimo Balkan med čistko. A sem si prav zapomnil?
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Malajlo ::

Nekaj takega. Po regijah. Kot pri AppleStoreu ;)

Senitel ::

HeMan je izjavil:

Vojska da nima več bolj natančnega GPSa v primerjavi s civilisti? Zanimivo. Drugače GPS sateliti oddajajo 2 signala od katerih je eden (bil?) zakodiran in ta je skrbel za bolj natančno navigacijo, katero uporablja ameriška vojska.

Ni dveh signalov, ampak samo en. Selective Availibility pomeni, da je bil signal iz satelitov namenoma "pokvarjen". Ameriška vojska je pa lahko to zaobšla, ker točno vedo kako so signal pokvarili.

nekikr ::

To si pa zgrešil. Dva signala sta oz. dve frekvenci (skupaj sicer 5). L1 (samo za civiliste) in L2 ki ga uporablja vojska (v kombinaciji z L1). Do leta 2000 so z S/A motili tudi L1 pas, nato pa ne več. Novi sateliti spet pošiljajo tudi L2 signal, ki je od 2000 namenjen tudi civilistom (še vedno pa lahko vojska zakodira vse skupaj ob krizi).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

Jst ::

Poglejte si ta link:

http://maps.google.com/maps?ll=45.64200...


Nokia N95 8GB GPS Antenna Hacked. Kraj: Kočevje, Roška cesta.

Slika: Monument on Roška Cesta

Vidi se na mapi, da sem slikal na pločniku! N95 nima default geotagginga in moraš prej zagnati aplikacijo. In ko to aplikacijo zaženeš, se ti v "Viewfinderju" v kotu pojavi ikonca za GPS. Kot vidite na sliki, je bilo lepo vreme in nisem rabil čakati ama nič. Že ko sem kliknil knof za fotografiranje, je bila ikonca zelena, kar pomeni, da bo v sliko zapisal koordinate.

Slovenija, Kočevje = vukojebina, pa da google maps postavi sliko na pločnik?!?!


On the other hand: res pa je, da preden sem naredil ta GPS hack, kjer prilotaš eno žičko, je bila pa katastrofa. Vedno je rabil vsaj kakšno minuto, da je ugotovil, kje je, ni važno od aplikacije. V premikajočem avtu pa SPLOH NE.

Potem, me je pa tudi v avtu vodil po mestih brez problema. Včasih je kaj zafrknil, ampak večinoma je delala nokia kot urca/gps naprava.

Če je pa res to, da namenske naprave, kot so Garmin, delajo tako slabo, potem pa Shame On You, Garmin!


edit: Tisto sliko sem dal za primer zato, ker se vidi, da je slikana s pločnika oziroma prve stopnice. Imam še več geotagged fotk, vendar je ta najbolj zgovorna, pa še uploadana* je na google, medtem ko druge nisem.
*samo ta zato, ker me je zanimalo kako se obnese. Kakšne hude potrebe po masovnem uploadanju pa nimam, pa tudi N95 8GB mi je zgrizel pes, tako sem sedaj na dumbest phone-u, kar ga lahko vidiš.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Po treh letih spet prestopna sekunda

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
167694 (4672) CaqKa
»

Potres na japonskem (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
432181968 (146580) Mipe
»

Potres na Japonskem povzročil globalne spremembe (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5219030 (12404) Jst
»

Planet X?

Oddelek: Znanost in tehnologija
243553 (2124) Monster
»

Znanost in tehnologija VII.

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
495736 (4753) Thomas

Več podobnih tem