» »

19. marca polna luna v perigeju

19. marca polna luna v perigeju

NASA - Naj opozorimo na sobotno polno luno 19. marca. Zakaj je ta polna Luna nekaj posebnega? Zato, ker bosta sovpadala polna Luna in njena lokacija, le slabo uro časovnega zamika od luninega perigeja. Perigej je točka, kjer se nebesno telo (v našem primeru Luna) najbolj približa Zemlji. Razlika v razdalji od Zemlje med točko, kjer je Luna najbližje Zemlji (perigej) in točko, kjer je Luna najdlje od Zemlje (apogej) znaša slabih 50.000 km, kar je cca 12% celotne razdalje. Praktično to pomeni, da razlika v velikusti Lune, kot jo opazujemo iz Zemlje, znaša 14%, razlika v svetilnosti pa kar 30%. Prihajajoči sobotni dogodek je kar redek. Polna Luna tako blizu perigeja se namreč povprečno ponovi na vsakih 18 let. Nazadnje smo tako veliko Luno lahko opazovali marca 1983 leta. Z Luno v perigeju je sicer povezano tudi povišano plimovanje morja, vendar bo plima zaradi tega višja le od nekaj do največ 15 centimetrov.

V soboto zvečer torej pojdite na vrh hriba in opazujte lunin vzhod, saj bo optična iluzija vzhajajoče Lune še povečala njeno navidezno velikost.

53 komentarjev

«
1
2

Nagi Bator ::

Je zal bolj oblacno vreme napovedano za soboto ;(

Migelo ::

En škrat se je prikradu v novico:
razlika v velikusti Lune

drejadreja ::

Vzhod lune bo ob 15:36, torej popoldne.

Malajlo ::

Mnja, saj, oblačno... Dan prej ali pa kasneje že skoči nazaj na povprečno tirnico.

AtaStrudl ::

Ne se sekirat, ne bo nic posebnega za videt...

Thomas ::

saj bo optična iluzija vzhajajoče Lune še povečala njeno navidezno velikost.


To je mentalna in ne optična iluzija.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Ja, mentalna, maš prav.
Vse je za neki dobr!

fosil ::

Thomas je izjavil:

saj bo optična iluzija vzhajajoče Lune še povečala njeno navidezno velikost.

To je mentalna in ne optična iluzija.

Sej so vse optične iluzije mentalne, zato pa jim pravimo iluzije ;)
Tako je!

Thomas ::

Ni res. Fatamorgana sigurno ni mentalna iluzija, ampak optična.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Pyr0Beast ::

Fatamorgana ni iluzija ampak igra odbojev svetlobe ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Thomas ::

Fatamorgana je optična iluzija. Nastane, ker se svetloba "totalno" odbija od različno vročih plasti zraka.

Velika Luna, pa nastane v človekovi glavi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zero0ne ::

Ne, "velika" Luna nastane, ker je na najmanjši razdalji od zemlje, torej opiše višji prostorski kot na nebu.
Nobene iluzije ni, dejansko je bližje in zato izgleda večja.
uname -o

Thomas ::

Ne razumeva se. Seveda bo Luna zdaj "objektivno videti največja". Ampak:

in opazujte lunin vzhod, saj bo optična iluzija vzhajajoče Lune še povečala njeno navidezno velikost.


Luna je "velika" ob svojem vzhodu. V zenitu pa je "majhna". In TO je mentalna iluzija in to sva z gzibretom mislila.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Da gre zgolj za mentalno iluzijo, ki jo naredi zgolj naša glava, dokazuje tale fotka:

Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Thomas ::

Ja. Bi bila pa sinočnja, oziroma davišnja, Luna na fotografiji večja od običajne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

gzibret ::

Ja, točno...

Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Bogeyman ::

Matr! Nujno je potrebno eno enostavno stvar zakomplicirat do konca!
Ljudje, vse kar je pri tem treba vedet je, da lahko ta pojav občudujemo in ob njem uživamo.

imagodei ::

Zdaj mi je jasno, zakaj nekatere ljudi v moji bližini tako "mečlje"... :|
- Hoc est qui sumus -

Thomas ::

Ljudje, vse kar je pri tem treba vedet je, da lahko ta pojav občudujemo in ob njem uživamo.


Ti lahko občuduješ vsako luno, tudi tanarisano in namišljeno. Zate ni (očitno) važno. Vendar nismo vsi taki.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

AtaStrudl ::

Na oko bo Luna izgledala cisto navadno.

Razlika je premajhna, da bo jo opazil, ce ne gre za sliki ena zraven druge, kot zgoraj. Od prejsnje polne Lune pa si niti priblizno ne mores "na pamet" zapomniti velikosti dovolj natancno.
Edina sansa, da razliko vidis je, da slikas (pa pazi da bo zoom na istem mestu :-)

Tudi sicer prejsnja polna luna ni bila v apogeju, ampak se vedno blize perigeja, zato je razlika od nje se manjsa - moral bi si zapomniti velikost polne lune izpred priblizno pol leta, ce bi hotel primerjati perigej/apogej ob polni luni.

V glavnem, novinarji so spet povzrocili, da bo mnogo ljudi razocaranih nad astronomijo.

Zero0ne ::

Bogeyman je izjavil:

Matr! Nujno je potrebno eno enostavno stvar zakomplicirat do konca!
Ljudje, vse kar je pri tem treba vedet je, da lahko ta pojav občudujemo in ob njem uživamo.


Vse, kar je pri tem treba vedeti, so osnove orbitalne dinamike in ohranitve energije. Če bi rad še na par decimalnih mest bolj natančno, pa še relativnost.

Zate ne vem, ampak normalni ljudje ne uživajo v tem, da se brezpredmetno čudijo nad pojavi, ki jih ne znajo razložiti.
uname -o

Tarzan ::



Na kredarici sploh ne rabijo luči, se niti stemnilo ni. :)

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Okapi ::

V glavnem, novinarji so spet povzrocili, da bo mnogo ljudi razocaranih nad astronomijo.
Prav res. Na uč nikoli ne bi ugotovil, da je danes kaj večja kot sicer.

Se je pa pred leti recimo s prostim očesom lepo videl precej večji Mars kot sicer.

O.

AtaStrudl ::

Mars je v opoziciji priblizno vsaki dve leti, ampak te opozicije se zelo razlikujejo, 1:3 po razdalji ali nekaj takega, zato je razlika med njimi zelo ocitna.
Vsakih cca 30 let (ce se prav spomnim) pride Mars se posebno blizu. Predzadnja opozicija je bila celo nalboljsa v naslednjih par sto letih, ampak tu gre pa spet samo za procente.

gzibret ::

Lejte, razlika JE vidna s prostim očesom. Če bo pa kdo razočaran, pa je to njegov problem, kaj pa pričakuje toliko.

Še en primer... Ko nekomu pokažem Andromedo z daljnogledom, pa si misli, da bo videl galaksijo kot iz Hubbla, pa je razočaran. Njegov problem...
Vse je za neki dobr!

Malajlo ::

@gzibret: praviš, da razlika med včerajšnjo in današnjo luno JE vidna s prostim očesom? Dej nehi, no...

Thomas ::

Hja ... meni se je zdela Luna res večja kot je običajno. Vendar nisem prepričan, da to ni bila sugestija. Zdi se mi že, da ni bila sugestija, ampak vrag si ga vedi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Malajlo ::

Ja, včeraj smo enega Slovenca več zapili in sta se mi zdeli obe luni precej večji. Še posebej tista spodaj levo, ki je malce na zeleno vlekla...

Okapi ::

praviš, da razlika med včerajšnjo in današnjo luno JE vidna s prostim očesom?
On v resnici pravi, da je vidna razlika med tisto danes (ali včeraj) in ono izpred enega ali dveh mesecev, jaz pa dodajam, da lahko razliko vidijo samo Chuck Norris, Thomas in podobni junaki;)

O.

tx-z ::

A to nej bi se učeri ponoč vidl, al dons ?
tx-z

Bellatrix ::

Očitno danes... ampak je bila tudi včeraj večja.
People are quick to judge and slow to correct themselves.

revvs ::

So romantični časi

Malajlo ::

no, pa par tednov bo tudi večja (in vedno manjša). Ker Luna ne skače v "drugo" orbito tko, v parih minutah.

Bellatrix ::

Sm jo pogledu, pa se tudi meni zdi večja...

ker se nekako ustvarjam z astronomijo vem kakšna je običajna velikost, tako da si ne "domišljam" kot ste prej nekaterim pripisali...
People are quick to judge and slow to correct themselves.

wooted ::

tuki na Danski mi je najvišji hrib sipina na obali..

jype ::

Kar krepko večja je. Pa sem jo gledal, preden sem izvedel, da je v perigeju.

Ker sem jo gledal skozi daljnovod je bilo tudi jasno, da je zares videti večja, ker ni šla v svojo običajno "luknjo".

jest10 ::

Malajlo je izjavil:

no, pa par tednov bo tudi večja (in vedno manjša). Ker Luna ne skače v "drugo" orbito tko, v parih minutah.

V parih dnevih bo že lepo manjša. 14dni se potrebuje, da pride iz najmanjše oddaljenosti na orbiti do največje oddaljenosti.

Malajlo ::

S tem se težko strinjam. Torej bi imeli "super" luno vsak mesec.
Kam tole paše? V astronomskih izrazih sem bolj bos.

Longitude of ascending node - regressing by one revolution in 18.6 years
Argument of perigee - progressing by one revolution in 8.85 years
vir: Moon @ Wikipedia

Matev ::

men se luna danes ne zdi nič večja

mogoče bi jo moral videti ko je vzhajala

Fave ::

Zdajle se zelo lepo vidi obroč okrog Lune. Luna je na sredi, obroč ima pa radij cca. 30 Luninih premerov. Iz mojega okno izgleda veličastno 8-)
My mind's a hyper tool that fixes everything.

gulfstream ::

Super izgleda. Zdi se mi večja, definitivno pa je svetlejša kot ponavadi. Če nebi bilo samo 4°C bi še teleskop potegnil izpod spopnic in si jo ogledal pobližje:)

jest10 ::

Malajlo je izjavil:

S tem se težko strinjam. Torej bi imeli "super" luno vsak mesec.

Če Zemlja ne bi krožila okoli sonca, bi jo lahko imeli res.
Tako pa polna luna ne sovpada vedno s perigejem.

Ta mesec je:
Največja oddaljenost: Mar 6 7:51 406582 km - N+1d11h
Najmanjša oddaljenost Mar 19 19:10 356577 km ++ F+ 0h

več na linku

The Moon makes a complete orbit around the Earth with respect to the fixed stars about once every 27.3 days[nb 6] (its sidereal period). However, since the Earth is moving in its orbit about the Sun at the same time, it takes slightly longer for the Moon to show the same phase to Earth, which is about 29.5 days

Tole ti preprečuje "super luno" vsak mesec

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

gzibret ::

Nekateri, lejte... Dve zadevi sta danes zvečer. Luna je najbližje Zemlji, pa še polna je. Svetlejšo, kot danes, boste težko videli. Je pa res, da razlike morda RES niso tako velike, kot kdo pričakuje.

Drugače pa... poglejte, kako svetlo je zunaj danes ponoči. Morda vam bo to dalo boljšo referenco, če že ne sama velikost. In škoda, ker je oblačno. Če je kje slučajno jasno, pojdite ven in opazujte vašo senco sredi noči ;)
Vse je za neki dobr!

jype ::

Neverjetno prijetno vreme je zunaj. Vsaj v Ljubljani.

Infinity ::

Žal je edina ki mi jo je ratal škljocnt + zelo sem hitel.

Perigej 19.3.2011

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

gulfstream ::

Zanimivo...zgleda skoraj kot da si slikal Sonce na kakšni tisočinki sekunde :))

tx-z ::

Js sm se na katarino odpelju, k je tm prou en lep pogled v tisto smer biu. Pa so bli oblaki. K pridm dam pa se razpodijo =D Kok dni pa bo še tko zlo bliz? Oz. kdaj se bo oddaljila recimo da bo spet dost manša?
tx-z

Malajlo ::

čez 28 dni bo skor tolk velika kot včeraj.

Matev ::

velka je vedno enako

zgolj bližje ali dlje je
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ne zamudite velike polne lune

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3711184 (8235) Spc
»

Danes ponoči Lunin mrk

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4013384 (10850) Spc
»

19. marca polna luna v perigeju (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5312877 (9657) Okapi
»

Danes bo največja polna luna

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
278103 (4883) krneki

Več podobnih tem