» »

Virtualizacija Operacijskih Sistemov

Virtualizacija Operacijskih Sistemov

P3Hi ::

Pozdravljeni imam vprašanje za vse ki kaj veste o tem.

Rad bi si postavil domači strežnik z par virtualnimi strežniki.

Sedaj imam že par let na XPjih VMWare Workstation in inštaliranih nekaj OSjev.
(P4 in Giga rama, predvidevam da bom mogu upgrejdat vse)
Vse skupaj imam samo za interno uporabo ko razvijam aplikacije, da testiram asp,jsp webservise ipd, ter backtrack, da tu pa tam preverim ranljivost svojga omrežja...

Na internetu sem našel zanimivo zadevo XenServer 5.6 ter pa ESXi zanimma me,
če sta res brezplačna in če je to primerna rešitev zame?

Želim laufati različne vrste OSjev od Win ki jih dobim na faxu do raznih linux distribucij (Cent, Backtrack, SME, Ipcop itd.)

Kaj je primerneje ESXi ali XenServer?
Rabin nekaj kar je zastonj na dolgi rok ne tako kot XenServer ki sem ga za test naložu v VMWare in pravi da poteče že čez 1 mesec.

Prosim za nekaj napotkov s čim naj zadevo realiziram, predvsem se mi gre, da je zadeva brezplačna ter, da lahko enostavno oddaljeno gledam porabo CPU, Memorya, Diskov in da imam možnost dodajanja novih VMjev.

Ali je razlika velika, če delam tako kot sedaj da imam v XPjih VMWare Workstation in pol not OSje?
Rečmo da mam primeren procesor ki omogoča virtualicacijo itd...

Kako to naredijo v DataCentrih kjer ponujajo VPS ipd? Katero zadevo uporabljajo. Mogoče še več katera zadeva pride v uporabo ko imam več fizičnih strežnikov in v njih virtualne OSje in želim oddaljeno dostopati do vseh hkrati transparentno z neko nadzorno aplikacijo?

Upam da se komu svita kaj želim in mi lahko ponudi primerne odgovore
Lp,pehi

revvs ::

Zelo dobro je če imaš procesorsko virtualizacijo. Vse razvija striček Microsoft in določena strojna oprema podpira to. 512 MB RAM za 1 Win minimalno rabiš, za komandne OSe mogoče manj. Probaj nove Windows serverje, ki imajo to vgrajeno, marsikaj uspeva, tudi linuxi. Rad bi imel vse zastonj ? :) Za mene je vse zastonj lol, zdaj pa je seveda vprašanje če je legalno. Mogoče kdo ve kaj čisto zastonj z raznimi funkcijami in podporo in možnost virtualiziranje različnih os(win,linux,mac), mene bi tudi to zanimalo.

celk ::

Jaz sem zelo zadovoljen z VirtualBox. Se dobro razvija in podpira vse živo (+ brezplačno). Poglej če ustreza tvojim ostalim željam. Instaliraš ga lahko tako na Win kot Linux platformi. Pozna tudi HW podporo virtualizaciji in jo izkorišča. Znotraj pa mi osebno uspešno teče: win xp, win 7 in ubuntu. Ni pa to neka platforma za zaresno, s tem mislim na številne možnosti upravljanja, virtualizacijo. Če se ne motim, je VirtualBox v sorodu s XenServejem. LP

roscha ::

Popolnoma zastonj, pa še hudičevo dobro deluje: qemu

techfreak :) ::

Za VPS ponavadi uporabijo Xen ali OpenVZ. Obe tehnologiji sta zastonj in imata prednosti in slabosti, izberi tisto, kar ti bolj odgovarja.

revvs ::

Jaz sem VirtualBox probal že v preteklosti, precej simple program, dober program, vendar mi ni zagnal določenih 64-bitnih linuxov zadosti dobro.

techfreak :) ::

Xen in OpenVZ se uporabi v OSu, ki ga uporabljaš in ne v virtualizaciji, saj se ne splača dvakratno virtualizirati.

P3Hi ::

Mislim da nihče razen techfreaka ne zastopi kaj vas sprašujem.
Ne zanima me nikakršni virtual box in ostala drekarija ki jo naložim na os in potem nalagam VMje.. To že mam zdej dejte brat.

Rabim Nek operacijski sistem, ki samo izkorišča virtualizacijske tehnologije procesorjev in tja notri nalagam OSje. torej na računalniku kjer bo tegel ta OS ne rabim ekrana samo da lahko od drugje dostopam in jih upravljam...

Primer sta XenServer in ESXi.

Prejle sm si postavil XenServer in pa odjemalca in je kr kul sam še zdej nevem al je ta XenServer free al ni (to vas sprašujem).

revvs ::

Jaz govorim o procesorski virtualizaciji, mislim da je to tisto kaj ti sprašuješ, ali nas pa sprašuješ koliko stane ? LOL, ti si pa takšen genij da si vse pogruntal, samo ne veš koliko stane.
OK..torej odpri google in vtipkaj xenserver in se ti bo odprlo nekaj kot:
http://virtualization.info/en/news/2009...

P3Hi ::

revs ne pametuj. Sprašujem o cenah in o tem kateri je res free.

Mam naložen XenServer 5 kao free in mi lepo piše da je free za 1 mesec zato sprašujem, če kdo ve kako se dobi zastonj licenca za vedno, ker meni piše da je samo 1 mesec. In ne misli da nisem bral člankov o tem kako je free.. Lih zato sem ga naložu zdej pa mam probleme ker očitno ni.

Torej kako priti do zastonj licence, če je kdo to že naredu oz ali naj raj uporabim kaj drugega (ESXi, XenSource, KVM)

misek ::

http://www.citrix.com/lang/English/lp/l...

Activate XenServer

Activating a free XenServer license is a simple, two-step process:
Request an activation key from Citrix. A file containing the activation key will then be emailed to you.
Install the activation key on the host server. Activation key files have the filename extention .xslic. You can install an activation key on a XenServer host system by simply double-clicking on the file in in Windows Explorer or by using the License Manager in XenCenter.
To request an activation key:
Open the License Manager on the Tools menu, click License Manager...
Select one or more servers running the free XenServer product, click on Activate Free XenServer and then click Request Activation Key.

revvs ::

Do free license prideš preko podjetja oz. študija ali jim pa pošlješ email.

c3p0 ::

Free licenco dobiš - free, moraš jo pa vsako leto obnovit.

http://www.citrix.com/English/ps2/produ...

flashroyal ::

ESXi. Zastonj, zahteva le registracijo, da dobiš aktivacijsko kodo, ker brez nje je v trial modu in le-ta omogoča v večjih postavitvah vse funkcionalnosti vSphere. Šele z aktivacijskim ključen se doseže ustrezna funkcionalnost, ki pa je na single host mašini bv, sj pride v poštev šele pri več hostih nadzorovanih oz povezanih z virtual centrom. Je št 1. Podpira praktično vse sisteme (sigurno največ). Se razvija. Zato ESXi. Downloadš, instaliraš, registriraš, copy/paste ključa in zadeva funkcionira. Brez podaljševanja, časovnih limitov itd. Vmware inc. zaenkrat garantira, da bodo tudi v bodoče verzije na single host zastonj. Tega sicer ne ve noben. Je pa ESXi najbolj zahteven glede HW. Ne mara vsakega, tu je XEN, ki je za enakovredno uporabo tudi zastonj bolj popustljiv, saj tudi uporablja paravirtualizacijo in ga lahko instaliraš na praktično vsak PC ki deluje.
Seveda pa je izbira tvoja, za host se lahko odločiš v osnovi med tema dvema, sicer pa je danes že skoraj na vsakem sistemu možno virtualizirati še kaj...

techfreak :) ::

Lahko pa si postaviš neko Linux distribucijo (npr. Debian ali CentOS) in na njo namestiš npr. Xen, kar je zastonj.

P3Hi ::

techfreak :=) Bom probal Xena zgleda dobra zadeva poleg Citrixevega XenServerja.
Flashroyal, hm ESXi torej pride v upoštev dokler nebom mel več fizičnih serverjev.. Torej ne :=)
Čeprav si nekak mislim da je najbolj dodelan od vseh Hypervisiorjev ipd. zadev.

Drugače pa sem včeraj dol potegnil še M$jev Hyper-V 2008 R2 tak da bom sprobal tudi to..
^^Kak je z tem točno to naložim na licenčen server 2008 iz msdnaa?

Hvala vam za odgovore veliko sem jih našel tudi v temah, na tem forumu ampak sem prelen da bi jih pregledal preden sem objavljal svojo temo :/

_Dejan_ ::

ESXi imaš lahko tudi na več hostih, le z free verzijo nimaš opcije vCentra...
Hyper-V ima probleme z linux sistemi, vsaj kolikor sem jaz testiral niso delali...
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

jlpktnst ::

Lej ... imo -> virtualbox, xen linux host ali pa kvm linux host. To je vse free. S tem da je virtualbox najbolj simple. Edino za pazit je če je v biznis namene, oracle je spremenil licenco za virtualbox in je dobro dobit virtualbox OSE (open source) ki je open.

Sicer pa KVM preizkušen na ubuntu 10.4 host in dela čist ok, samo management ni tolk simple kot virtualbox pa več reči manjka.

Pa itak hardware podpora virtualizaciji je praktično must za to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jlpktnst ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Virtualne machine

Oddelek: Pomoč in nasveti
161876 (1310) black ice
»

Sistem za virtualizacijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
687499 (5071) Blisk
»

Virtualizacija - s čim naj zamenjam Vmware server

Oddelek: Pomoč in nasveti
111380 (1101) c3p0
»

bare metal server virtualization

Oddelek: Operacijski sistemi
71493 (1333) BlueRunner
»

Izšel brezplačni VMware ESXi Hypervisor

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
257399 (4556) BlueRunner

Več podobnih tem