» »

Ubuntu - za, proti

Ubuntu - za, proti

IceBoX ::

Torej, zanimajo me vaša mnenja o Ubuntu. Zakaj ga uporabljate, zakaj ga ne, kaj je boljše kot pri Windowsih, kaj slabše. Ali ste se hitro navadili nanj?

opeter ::

Za splošno delo* je čisto dovolj.

* brskanje po internetu, gledanje filmov, poslušanje glasbe, razne pisarniške zadeve, grafika

Seveda pa ne moreš nekatere zadeve primerjat, saj za Linux v večini primerov ne obstajajo komercialni programi, ki so "kao" industrijski strandardi na različnih področjih.

Je pa ena zanimivost: Linux ima kar velik delež v 3D industriji. Na strežniškem trgu pa je v prevladujočem položaju (vsaj po branju na ST-ju in drugih straneh sodeč).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

trnvpeti ::

+ prepozna ves hw
+ zastonj
+ instalacija programov(samo izberes, deluje)
+ doloceni programi lepo delujejo z wine
+ enostavna instalacija

- moutanje diskov preko mreže prezapleteno
- update je slab po nekem casu, dolocene knjiznice se po nekem casu ne update-tajo
- nadgradnje na drugo verzijo, zmeda

bluefish ::

+ prepozna ves hw
Avtomatsko niti ne.

KaRkY ::

Zakaj ga uporabljam?
* Zastonj
* Prilagodljiv

Kaj je boljše ko pri Win?
* Organizacija datotek
* Ištalacija programov
* Ni potrebno iskanje driverjev
* Lepše zgleda
* Konzola:)

Navadil sem se pa ga v 2-3dneh.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

genesiss ::

dux ::

Zdi se mi, da so že pred mano povzeli stvari.

Ubuntu je brezplačen in prilagodljiv. Deluje zelo stabilno in zanesljivo, če je tvoja strojna oprema dobro podprta. Tukaj so še vedno lahko težavne predvsem novejše grafične kartice (ATI 6xxx, deloma tudi 4xxx in 5xxx ter Nvidia, če ti binarni gonilniki niso povšeči) in določene zvočne kartice.

Pomankljivost je v tem da Windows programi ne delujejo na Linuxu. Večinoma se da najti kakovostne in včasih celo boljše OS nadomestke, čisto vedno pa ne.

Najboljše je, da si dol snameš ISO in ga zapišeš na USB disk, ter ga preizkusiš kot živi USB (tako boš tudi videl kako dobro deluje tvoja strojna oprema). Na USB lahko potem tudi shranjuješ podatke, dokumente, nameščaš nove programe itd. Če ti je všeč pa potem nadaljuješ z namestitvijo.
Upanje je v nasih odlocitvah

Icematxyz ::

Avtomatsko niti ne.


Bolj ali manj ga. Če ga pa ne, pa je začetniku verjetno bolje kar zamenjati hardware.

Drugače pa seveda za. Dan danes so operacijski sistemi, ki temeljijo na Linux jedru za splošno namizno in mobilno uporabo nekaj povsem normalnega. Nabor aplikacij, ki so na voljo pa zadovolji povprečnega uporabnika računalnika kljub temu, da nekatera večja podjetja svoje komercialne programske opreme še nočejo razvijati za operacijske sisteme, ki temeljijo na Linux jedru.

Navadiš se ga pa dokaj hitro. Odvisno predvsem od tega če ga imaš namen uporabljati 24/7 ali tu pa tam malo in si ga bolj ogleduješ z neke razdalje, kot da bi ga uporabljal!

Zgodovina sprememb…

IceBoX ::

Sem ga inštaliral. Vse lepo in prav, če bi dobilo gonilnike za tiskalnik ;((

dux ::

Povej kateri tiskalnik imaš. Morda se da kaj najti.
Upanje je v nasih odlocitvah

techfreak :) ::

+ prepozna ves hw

Kaj mene briga, če ga prepozna, če ga pa ne zna uporabljati? Pri prenosniku se še zdaj ukvarjam s tem, kako zmanjšati osvetlitev zaslona, brez da bi mi piskal. Kje je šele to, da bi mi sam prilagodil osvetlitev glede na okolico, kakor to deluje v Windowsu.

Icematxyz ::

IceBoX je izjavil:

Sem ga inštaliral. Vse lepo in prav, če bi dobilo gonilnike za tiskalnik ;((


Se pravi pod Sistem -> Skrbništvo -> Tiskanje se ne nahaja tvoj tiskalnik? Če prav razumem zadevo.

IceBoX ::

Nahaja se, vendar ko hočem kaj natisniti, se ne zgodi nič. Izpiše mi da ga je dodalo v opravilo, ko pa pogledam vrsto, je prazna.

EDIT: Gre pa se za Lexmark X1150

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: IceBoX ()

Aston_11 ::

Pri meni je treba iti pod opravila tiskalnika in stisniti play, ker je opravilo v pausi.

Icematxyz ::

Če tiskalnik izključiš in izvedeš tiskanje dokumenta. Je potem tudi vrsta prazna? Kateri tiskalnik imaš (model)?

Blinder ::

Jaz ne uporabljam Kubuntuja ker na prejšnji verziji mi ni delal zvok na youtube. Na sedanji verziji pa je vse delalo lepo in prav prvih par dni, potem pa je zvok nehal delat. Nisem potem testiral, če dela tiskalnik in usb bluetooth :))
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Icematxyz ::

Gre pa se za Lexmark X1150


Mislim da ne deluje out-of-the-box ta printer in zadevo boš moral usposobiti ročno.

https://help.ubuntu.com/community/Hardw...

Je pa kar nekaj vodičev za Z600 gonilnik in z malo truda bi morda šlo. Maverick Meerkat 32 ali 64 bit?

Zgodovina sprememb…

Enron x86 ::

+ "pokvarjen" disk, ki o napaki poroča že vse od časov Windows Vista RC2 in v vseh Win OS piše z 12 MB/s, v Ubuntuju piše s 33 MB/s (preverjeno zanesljivo, skopiral okrog 240 GB)
+ Live način za hitro diagnozo (če je v okvari HW)
Core i5-4690K@4.7| ASUS MAXIMUS VII HERO| 16 GB Corsair LP DDR3 1866 MHz|
ASUS 970 STRIX| SB Z OEM| Samsung 840 EVO 250 GB|
Seagate 2 TB| EVGA SuperNOVA G2 750 W| Fractal Define R4

puffs ::

Uporabljam ker trenutno nimam volje in časa menjat operacijskega sistema. Po skoraj treh letih uporabe ocenjujem da moji živci niso vredni tega. Ubuntu zna bit ok za popolne n00be ali popolne geeke, vsi vmes smo doomed. Par stvari from the top of my head:
- po enem od uradnih upgradeov se mi eden od računalnikov ni več bootal (pa mašina ni bila stara več kot dve leti). po posvetu s kanalom geekov mi ni ostalo drugega kot da formatiram cel računalnik.
- laptop mi nenormalno kuha tudi ko je povsem neobremenjen. pod windowsi je zakuhal samo če sem igrala kakšno zahtevnejšo igro.
- na video editing lahko pozabiš, vsi editorji po vrsti crashajo. tudi velika večina ostalih programov ki jih dobiš v repozitorijih je grdih in neintuitivnih.
- miljon toolov in pluginov za firefox ni podprtih
- za vsak malo bolj dedicated program ni unix verzije
- ni flasha za 64bit verzijo, sam si moraš nahekat neko alfa verzijo (pain pain pain)
- ms office >> open office
...
...
...

WildChild ::

trnvpeti je izjavil:

- moutanje diskov preko mreže prezapleteno


S tem se pač ne morem strinjati. Na strežniku imam pognano tudi sambo in na Linuxu mi dela vse OK, ko imam mountane diske. Ko gledam HD film se nič ne zatika, ko gledam divx film se nič ne zatika skratka dela brez problemov. Na sedmici pa jaz nikakor ne znam pravilno mountat disk preko mreže. Sem spraševal v temi WINDOWS 7 Vprašanja in težave a ne dobim odgovora, ki bi rešil to zadevo.
in da mood

Ales ::

trnvpeti je izjavil:

- update je slab po nekem casu, dolocene knjiznice se po nekem casu ne update-tajo
Lahko malo bolj pojasniš, katere in kako se ti je to zgodilo???

puffs je izjavil:

- po enem od uradnih upgradeov se mi eden od računalnikov ni več bootal (pa mašina ni bila stara več kot dve leti). po posvetu s kanalom geekov mi ni ostalo drugega kot da formatiram cel računalnik.
Uh. Slab, slab nasvet.

- ni flasha za 64bit verzijo, sam si moraš nahekat neko alfa verzijo (pain pain pain)
Adobe je obup, kar se tiče 64-bitnih različic programov. Ampak 64-bitna različica Flash playerja obstaja, čeprav je trenutno beta in nobeno hekanje ni potrebno. V vsakem primeru pa je to krivda Adoba. Bljak.

Enako velja tudi za Skype. Bljak.

Saj dejansko 32-bitni Adobe Flash player in Skype client tudi čisto lepo delata, težava pa je v tem, da moraš zaradi takih programov na 64-bitni OS naložiti še kup 32-bitnih knjižnic.

Ericssony ::

KaRkY je izjavil:


Kaj je boljše ko pri Win?
* Lepše zgleda


Vsake oči imajo svojega malarja. Zgleda drugače - lepše pa definitivno ne!
Uporabljam tako Windows 7 kot tudi Linux Mint in mi vedno znova odleže ko "pridem" nazaj na Windows...

KaRkY ::

@Ericssony kot si že sam povedal vsake oči imajo svojega malarja. Meni osebno Windows izgled smrdi, plus nima vsek tistih malih učinkov ki mi polepšajo delo z računalnikom.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

5er--> ::

Ubuntu
+Okno ne rabi fokusa (klika), da lahko scrollam po njem.
+Vsako okno lahko dam "Always on top".
+Multiple desktops.

Aston_11 ::

+ Fancy šmensi efekti s compiz.
- ni proklika nlb za linux
+ preglednejši menu v toolbaru + ribica wanda in oči
+ na windowse sem praktično že pozabil, na xp-je se spomnim, ko grem v vbox, da poženem proklik, viste nisem mogel, 7 tudi ne
+ lahko se igraš v terminalu kot v času dosa, ko je bil maher tisti, ki je vedel stikala pri posameznih programih npr. arj -v itd.
- manjka mi še par programov v linuxu - npr. avtocad bi trenutno rabil kot viewer - bo pa v vboxu špilal, za to kar ga rabim
+ popolnoma enostavna namestitev, zlasti če veš za /home mapo, he he - priceless

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Heisenberg ::

mi lahko kdo pomaga kako narediti USB Bootable ?
Kajti ko sem namestil Ubuntu 10.10 mi je javil da je napaka in da USB ne bo bootable (uprabil se program, ki ga priporocajo na ubuntu.com)...uporabljam pa Sandisk 8GB flash ključ (tegale http://www.mimovrste.com/artikel/202003... samo da je straješi 8gb model) formatiran je pa kot NTFS...

opeter ::

Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Heisenberg ::

bom probal se s programom iz drugega linka..tole iz prvega sem uporabljal in mi javi napako...

bluefish ::

Tale tema naj bo namenjena za in proti argumentom, za pomoč obstajajo druge teme.

puffs ::

Ales je izjavil:

Uh. Slab, slab nasvet.


Je ja. Drugega žal ni preostalo. Im sure you'd know better.

Adobe je obup, kar se tiče 64-bitnih različic programov. Ampak 64-bitna različica Flash playerja obstaja, čeprav je trenutno beta in nobeno hekanje ni potrebno.


To je bilo kako leto ali več nazaj, ne vem kako je zdaj.
Tudi formatiranje USB ključev je bilo še mesece nazaj neverjetno debilno. Več ključev mi je uspelo uničit kot formatirat. No danes to dela brez problema, ena redkih stvari ki se je popravila.

Relanium ::

+ sistem po particijah (ena je sistemska, druga home tako da ob nadgradnji vse ostane)
- kar pa je za začetek zmeda, kaj je to root, kaj je home, kaj je swap, kako velika katera ???
+ Glede izgleda - zelo dobra prilagodljivost, compiz ima res skoraj preveč nastavitev, je še celo nek paket za še več opcij, poleg tega pa je tem koliko hočeš (bisigi ima fajne) in pa delujejo tako kot treba
+ po dlje časa uporabe deluje enako hitro kot ob instalaciji
+ Lahko ga instaliraš na USB, spominsko kartico, kamoroli se shranjujejo biti (čisto prava instalacija in ne LiveUSB)
+ imunost na viruse (zaenkrat še kot domači uporabnik, čisto brez skrbi)
+ Wubi instalacija - instaliraš Ubuntu iz windowsa na disk v eno mapo, diska in particij ne mrda ampak deluje pa enako kot polna instalacija (z izjemo hibernacije), instalirat bi znala še stara mama
- če kaj zeza ti lahk gre ogromno dost živcev, ampak če si vztrajn ti fantje tule dobro pomagajo,
+/- vsake 6 mesecev nova verzija tako da če hočeš bit up-to-date boš moral dosti nadgrajevat, ampak če imaš poštimano ni taka muka
- prilagodljivost - vsi programi s sistemom se lahko odstranijo in namestijo drugi, čisto po želji vse na enem mestu.
- navadit se moraš dosti alternativ, ki so pa nekatere celo dosti boljše (imaš npr. Adobe reader tudi za ubuntu, ampak proti pregledovalniku dokumentov se skrije, potem Transmission je tud super čeprav ni uTorrent)

Vglavnem za sprobat ziher je!

Tak, iz moje strani

Zero0ne ::

-Canonical z ubuntujem zlorablja GNU/Linux za distribuiranje lastniške programske opreme.
-Uradno se imenuje "Ubuntu OS", nikjer ni jasno navedeno, da gre za distribucijo operacijskega sistema GNU/Linux.
-Že samo jedro Linux, ki ga uporablja Ubuntu GNU/Linux samo po sebi ni prosto, ker Ubuntu uporablja Linux, za razliko od Prostih GNU/Linux distribucij, ki uporabljajo Linux-libre.
-Ubuntu GNU/Linux je v bistvu Debian GNU/Linux z spremembami, ki kršijo večino splošno sprejetih standardov Prostih operacijskih sistemov.
-Ubuntu agresivno pridobiva nove uporabnike z kopiranjem smernic razvoja UIjev lastniških operacijskih sistemov.
-Canonical uvaja podporo komercialni distribuciji lastniške programske opreme v Ubuntuju

TL;DR: Če te res zanima GNU/Linux kot operacijski sistem in ideološki pogled na svet, in ne kot "nekaj, kar ni Windows", začni z Prosto distribucijo, kot so npr. Debian GNU/Linux, gNewSense GNU/Linux in Trisquel GNU/Linux.
uname -o

Relanium ::

Grem stavit 2 pira, da IceBoxa ne zanima glede odprtosti in podobnih stvari ampak samo kot OS

Zero0ne ::

Relanium je izjavil:

Grem stavit 2 pira, da IceBoxa ne zanima glede odprtosti in podobnih stvari ampak samo kot OS


"Ubuntu" ni OS, ampak je distribucija operacijskega sistema GNU/Linux.

PS: Odprtost oz. odprtokodnost je samo eden od pogojev Proste programske opreme. Če je nek program odprtokoden, še ne pomeni, da je Prost (npr BSD licenca).

http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.h...
uname -o

sergejevic ::

Moram povedat, da tudi na Ubuntuju ni vse tako rožnato, kot jih večina tukaj trdi. Uporabljam ga že nekaj mesecev, moja ocena je, da je tudi win7 zelo "user friendly" in dela brez težav, medtem ko sem imel z Ubuntujem in programi in nastavitvami že kar nekaj težav. Kljub hardveru za printer mi ta še vedno ne dela tako, kot bi moral. Tudi programi se včasih, ne vem iz kakšnih vzrokov, zmešajo. Trenutno imam npr. težavo, da ko odprem Places - User, mi namesto explorerja odpre VLC player??? Ima svoje muhe... je pa zastonj!

Zero0ne ::

sergejevic je izjavil:

Trenutno imam npr. težavo, da ko odprem Places - User, mi namesto explorerja odpre VLC player??? Ima svoje muhe... je pa zastonj!



Nekoč si desno kliknil na mapo in izbral "open with VLC player", nato pa kliknil yes, brez, da bi prebral, da te sprašuje, če bi rad, da od zdaj naprej mape vedno odpira z VLCjem. Spremeniš nazaj v /etc/gconf/gconf.xml.defaults oziroma z gconf-editorjem.
uname -o


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 8.1 RT umaknjen zaradi težav, že popravljen (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11742804 (38858) Looooooka
»

Ubuntu za naslednje leto napoveduje 5% delež na novo prodanih računalnikih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
11227551 (23968) Daedalus
»

Najprimernejši OS za moj PC

Oddelek: Operacijski sistemi
304843 (4151) bluefish
»

Linux-Začetnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
9928935 (26210) 5er-->

Več podobnih tem