» »

fizika - vlaga v luftu

fizika - vlaga v luftu

fejstbejba ::

Napisat moram seminarsko.
Lepo bi vas prosila, če presodite, ali so spodjne trditve renične al ne...

UVOD
Poleti je relativna vlaga manjša kot pozimi, pa vendar je poleti zunaj v zraku več vodne pare v enem kubiku zraka, kot pa pozimi.

RAZLAGA
Topel zrak sprejema več vodne pare, kot mrzel.

Pri 30°C je poleti zunaj na prostem maksimalno 30.3 g vodne pare na 1 kubičen meter zraka.
Če je vodne pare 20 g, potem je relativna vlažnost približno 66%.
Če pa je vodne pare več kot 30.3 g (pri 30°C) na en kubičen meter, se višek izloči v obliki vodnih kapljic.

Pozimi je pri 10°C maksimalno 9.4g vodne pare v zraku.
Pri 90% relativni vlagi je vodne pare v zraku 8.5 g.

SKLEP
Četudi je pozimi pri 10°C relativna vlažnost 90%, in poleti pri 30°C samo 66%, je v enem kubiku zraka pozimi manj vodne pare, kot poleti.
Torej je pozimi zrak zunaj bolj suh, kot poleti.

---------------------------
Hvala najlepša!!!!

Thomas ::

Še enkrat preveri cifre, načelno je pa dobro.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

fejstbejba ::

Uf!

Prjatlca me je namreč poučila, da je pozimi pri višji relativni vlagi tudi dejansko več vlage v zraku...torej da zunaj dihamo pozimi bolj vlažen zrak, kot pa poleti...
in ker jaz niti po treh dneh burnih razprav ne razumem te njene trditve, sem morala poiskati potrditev svoje teze še od...tebe, dragi Thomas!

McHusch ::

Ampak človeški organizem zaznava relativno vlago, zato ti nič ne pomaga, če je po mrzlem zimskem nalivu v zraku absolutno manj vode kot poleti pri 35 °C na plaži v Algarveju. Na ugodje vpliva relativna vlaga.

Thomas ::

Prjatlca me je namreč poučila, da je pozimi pri višji relativni vlagi tudi dejansko več vlage v zraku..


Tle postane mau tricky zaradi tega, ker pozimi je poleg vlage, raztopljene v zraku, še megla. To so vodne kapljice, ki niso vlažnost zraka, ampak so nek dodaten faktor. Čisto podobno kot velike deževne kaplje, kapljice megle NISO vštete v vlažnosti zraka.

Tako da pozimi dihamo bolj suh zrak, lahko pa zraven tega potegnemo še precej dodatne vlage zraven v pljuča!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

fejstbejba ::

OK,
če imamo pri 10°C v zraku 8.5g vodne pare (prbl.90% relativna vlaga) in potem poleti pri 30°C kar 20g vodne pare (prbl.60% relativne vlage), mi dejansko dihamo bolj vlažen zrak, ...pozimi pa so usta suha, koža raskava itd...

Megla je pa itak že kondenz, tisti višek, ki ga zrak pri določeni temperaturi zaradi prenasičenosti izloči in se v izračunu relativne vlage ne upošteva, ker gre za kapljevino in ne vodno paro...???

T0RN4D0 ::

torej da zunaj dihamo pozimi bolj vlažen zrak, kot pa poleti...


Diplomatska rešitev je, da imata obe prav. Pozimi dihamo relativno bolj vlažen zrak. Absolutno pa manj vlažen.

V glavnem pozimi vdihamo manj vlage, če je vreme jasno. Kot je McHush omenil, pa je telo bolj občutljivo na relativno vlago (če je previsoka postane švicanje neučinkovito)... To s kožo pozimi pa mislim, da je bolj pogojeno s tem, kje živiš in z relativno vlažnostjo... Če odpreš okna v sobi, ki ima veliko višjo temperaturo kot je zunanja, lahko relativna vlažnost precej bolj pade, kot če je ravno kontra, ali pa če so temperature iste.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

fejstbejba ::

"Če odpreš okna v sobi, ki ima veliko višjo temperaturo kot je zunanja, lahko relativna vlažnost precej bolj pade, kot če je ravno kontra, ali pa če so temperature iste. "

Samo potem okno zaprem. Temperatura se dvigne na mojih ljubih 25°C in vklopim vlažilec in topel zrak je spet voljan sprejeti več vlage.

Sicer pa mene bolj zanimajo pogoji v naravnem, odprtem sistemu. Zunaj je mrzlo, zrak neče sprejeti več niti grama vode in tistih 90 procentov relativne vlažnosti me prav jezi, ko mam pa jaz čist suho grlo...

Thomas ::

Tkole povej tistemu tvojemu profesorju. Zrak nad Sibirijo je povprečno manj vlažen od tistega nad Saharo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Plesen v omari

Oddelek: Loža
299060 (7540) MatijaZ
»

Julij najtoplejši mesec od začetka meritev

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3411844 (9477) Gavran
»

vlaga v stanovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5222697 (4256) telexdell
»

Vročina! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16214671 (10503) nekdo_02
»

Gostota zraka

Oddelek: Loža
246812 (6472) hury

Več podobnih tem