» »

Vročina!

Vročina!

1 2
3
4

Nejc Pintar ::

Pri nas imamo pa na terasi polno zelenja + cela je pokrita z vinsko trto + stalno pihlja veter, in če imam odprta vrata na teraso je kar prijetno.
Lahko je biti prvi, če si edini!

klemen22 ::

Dobro zate. NO jaz imam za te poletne mesece pripravljeno klimo tako da.:P
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

globoko grlo ::

štorija:
nova pisarna + ene debele in velike žaluzije na oknih : "direktor" bil prepričan, da bo to odbijal sonce in bo not "20C" > dons pridejo zmontirat klimo:D

je pa med mojimi stegni/ritjo in zicom 36C, drgač pa 30C, pol pa delej

sicer pa bo hmal 20C:)) :))

klemen22 ::

sicer pa bo hmal 20C

Seveda če nimaš za sodelavca kakšnega hipohondra ali kakšnega ki sedi zraven klime. V tem primeru je jeba.:P
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Daliborg ::

moje delovno moesto ima trenutno 31°C! In to zadnje cajte vsak dan! Stranke jamrajo, jaz sem se pa zacel ze salit okrog tega in jim nabijam da morajo se 5.000SIT odsteti meni za savnanje :D
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

francka45 ::

daliborg: enako, oziroma na cajte je tudi do ene 33°C:|

schurda ::

Zgoraj nekje sem zasledil, da nekateri svetujejo vlaženje zraka. NAROBE! Zrak je treba poleti SUŠIT in NE VLAŽIT, točno to pa dela klima.

Če pa nabavljate klimo, kupite tako z inverterjem, potrebovali jo boste skoraj 10 mesecev v letu: 2 za hlajenje 8 za gretje.

Zdej pa še pripomba na porabljeno elektriko: Če klima deluje na temperatureni razliki 10°C (zunaj 35, znotraj 25), potem porabi približno 150W. Ne mi rečt, da je to huda potrošnja.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Daliborg ::

@Nejčkovka
A mate tud kaksnega direktorja , ki vam filozofira da odprete okna zjutraj, ob 10h pa zaprete zato da bo cel dan sveze? :D ...mi zanc prbije stranka: "kaj nimate klime?" ...in jaz odgovorim : "kje na gorenjskem, ste pa ze zasledil bajto brez klime?" se 200let stare bajte jo na "gorenjskem" imajo :D ( gorenjska klima = okno ) ...pa naprej ( v smehu ) rece : " ja ne take temvec tiste ki pihajo " .... pa ji odvrnem: " vse kar piha v tejle firmi sem jaz ki vam piham na duso da lahko zdrzite se dodatnih 5 min tukaj" :D
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

francka45 ::

@daliborg
tega do zdej še nikol ni omenil =P
sicer se pa sedaj veselim ker bo kmalu precej boljše. delam kot malar in zadnje dni sem imel zgornja štuka za premalat. še mal pa bo samo še klet kjer je pa kakih 15°C:))

mtosev ::

Kurc že me glava boli od vročine. ;(( ;(
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Jan987 ::

A se ti laptop pregreva?:D :D :D

miko 55 ::

ja kaj se vsi pritužujete glede vročine. delam v NEklimatiziranem prostoru, dol z mene teče prepiha je 0,5% več kot nič, pa moram razlagat kaj pa kako. pa ves prešvican cel ljubi dan. tuš? da ob 21:30 zvečer. pa le enkrat na dan, da račun za vodo ni prevelik.
klima doma sploh nikoli, ker sem itak prehlajen.zakaj? ne vem. pa je itak okol 35 v sobi, k je na vzhod obrnjena, pa komp dela cel dan na full, pa me še on greje ( k da mi ni že dovolj vroče;(( ;(( ).

mtosev ::

A se ti laptop pregreva?:D :D :D

Ne glava se mi pregreva.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

miko 55 ::

ja poleg glaveše kaj8-O 8-O

Spajky ::

@ schurda : Klima rabi toliko, kolikor popije kompresor in njegovi venti skupaj v času; meni čez poletje skupaj 300kWh, pozimi pa še 6 mesecev po 300kWh na mesec, torej plačam dodatno dobrih 2000kWh štroma (manjša 2,5kW klima, kompresor 80Ow, pozimi laufa 23/24h/7) več ko brez nje, res pa je, da zato porabim samo 1/3 kurilnega olja kot bi sicer /prišparam 800 L cca./ ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Nejc Pintar ::

@klemen22: Naravni hlad je veliko prijetnejši od klime.
@schurda: Ko voda hlapi se prostor ohlaja, zato voda. Pri klimi se pa zaradi ohlajanja voda izloči iz zraka in ne obratno.
Lahko je biti prvi, če si edini!

klemen22 ::

@klemen22: Naravni hlad je veliko prijetnejši od klime.

Maybe samo sedaj ko je odzunej +35C je težava v tem da ne vem kje bi dobil naravni hlad!
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

mavec ::

Klemen22, greš v zamrzovalnik za pol ure, pa naštimaš si slamco po kateri boš dihal. Simpl ko pasulj :D.

SkIDiver ::

Pri nas v spodnjem štuku bajte:D Naravnih 22°C. Nadstropje višje 24°C. O mansardi pa raje ne izgubljam besed:D

Dr_M ::

jest mam kle v sobi prijetnih 25°C in dokaj nizko vlaznost. klima je zakon :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

schurda ::

@Nejc Pintar: sej ni mi treba razlagati termodinamike. Preprosto dejstvo in hkrati čudno je to, da organizmi in materiali reagiramo na relativno in ne absolutno vlažnost. Človek se najbolje počuti tam nekje okrog 30-50% vlažnosti npr., pršut, panceta, šelamčk in vino v kleti pa pri 70-80%. Ker je relatvina vlažnost poleti v prostoru večja, je treba zrak sušit in ne samo hladit, ker se s tem povečuje relativna vlažnost. Obratno je pozimi zrak v prostoru presuh, saj je prišel od zunaj s T recimo -20°C in normalno vlažnostjo na +20°C. Relativna vlažnost je zato padla. Zato ga je treba vlažit.

Če pa kdo misli, da bo uspel v prostoru zrak hladiti z izhlapevanjem vode, se pa zelo moti. Četudi bi uspelo, pa bi se zaradi povečanja relativne vlažnosti še slabše počutil. Boljše bi bilo zrak s kakšne vrste sušilnikom (silicagel ipd.) samo sušiti, že to prispeva k boljšemu počutju.

Še domača naloga: zakaj nastane rosa? Ok, ta je bila enostavna, zdej pa malo bolj težka: na Antarktiki pade T tudi pod T ledišča za CO2. Zakaj ne pada sneg iz CO2?
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

SkIDiver ::

@schurda; Brez heca in ne zjbavam. Kako nastane rosa? To vprašanje sem dobil v 3. razredu pri spoznavanju narave in družbe pa tega še danes ne vem!

mtosev ::

jest mam kle v sobi prijetnih 25°C in dokaj nizko vlaznost. klima je zakon :)

Tak jih dosti zboli. Na 20c ma pol gre na 35C pa nazaj na 20C in je hitro bola n.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

klemen22 ::

No tukaj je napisal 25C NE 20C. Mtosev, to je drastična razlika veš.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

mtosev ::

Samo primer.

Drugače pa o tem vem dosti saj mi je mama splošna zdravnica.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Doman ::

Ravno zaradi tega sem jaz prehlajen;((
Delam na črpalki in notri je klima naštimana na 18°C!
Šefu neprestano govorimo da naj da vsaj na 23°C on pa: "Bodo čokoladke mehke":\

#000000 ::

Se prav če na pumpi stopljeno milko, si ti nekaj čaral po klimi :P

R33D3M33R ::

schurda: na Antarktiki pade T tudi pod T ledišča za CO2. Zakaj ne pada sneg iz CO2?

Ni tako enostavno, ker ni vse odvisno od temperature. Važen je tudi parni tlak. Če predpostavimo, da je tlak na Antarktiki ves čas 101,3 kPa, bi bila seveda kristalizacija v trdno fazo mogoča. Če bi tisti procent CO2 padal na zemljo v obliki kristalov, bi sublimiral že, ko se bi mu T dvignila nad -78˙C. Da je atmosfera tam izotermna pa ne verjamem.
Nisem meteorolog. Me pa tvoja razlaga prav zanima :)
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Looney ::

@schurda; Brez heca in ne zjbavam. Kako nastane rosa? To vprašanje sem dobil v 3. razredu pri spoznavanju narave in družbe pa tega še danes ne vem!


Zato, ker je zrak sposoben držati sebi določeno količino vlage. Višja kot je temperatura, več vlage lahko zadrži v sebi. Ko je vlaga v zraku 100 procentna, jo vidimo v obliki megle, rose ali dežja... (rosa je samo megla, ki pade na tla... kot dež)... to se ponavadi zgodi zjutraj, ko je zrak še mrzel... ko pa se dopoldne zrak ogreje, pa lahko zadrži več vlage kot prej, zato te iste vlage... ki je ni nič manj... ne vidimo več!
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Looney ()

schurda ::

@SkIDiver: OK naj ti bo: Zrak je čez dan topel in relativna vlaga dokaj nizka. Glej recimo podatke, ki so na voljo za jedrski reaktor v Podgorici:
POdatki za reaktor v Podgorici
Taist zrak se zvečer začne hladiti. Ker je vode v zraku enako, se začne relativna vlaga povečevati in doseže pri T rosišča 100%. Takrat se začne kondenzacija - rosa. Ta se izloča do jutra, dokler se T spet ne dvigne in rel. vlažnost pade pod 100%, takrat rosa začne hlapeti.

Če si razumel, potem zate še ena domača naloga: kdaj zračimo stanovanje?
- zjutraj, ko je mogoče še malo meglice v zraku,
- opoldne, ko je T najvišja
- zvečer, ko se zrak začne ohlajati
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Looney ::

No... dvojno pojasnilo!:D
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

SkIDiver ::

Jz bi reku da zvečer. Že po občutku je zvečer manj vlage čutit v zraku kot pa zjutraj.

Pa hvala za razlago. Po 14 letih pa končno vem:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

tomaz 06 ::

Pri nas ni klime in se mi bo zmesalo. Upam na vrocinske nevihte! Cim prej!

miko 55 ::

zdele k tole pišem je malo oblačno kar pomeni malo nižjo T

mtosev ::

Mi v mb smo imeli točo. :D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

sid911 ::

+še naliv. pred našim faksom je cel slap na stopnicah bil...

Zdaj pa je fajn sveže zunaj
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

schurda ::

@SkIDiver, občutek te res ne vara veliko, razmišljanje pa. Relativna vlaga je čez dan najmanjša, ker se zrak segreva, ampak ABSOULTNA vlaga narašča, ker hlapi voda in je zrak sposoben sprejeti več vode. Protiu večeru se začne počasi T nižati in zato rel. vlažnost začne naraščati kot rečeno do rosišča (100%). Čez noč je 100%, ker T še vedno pada, ampak zato ABSOLUTNA vlažnost tudi pada, saj se iz zraka izloča voda. Se pravi, preden začne sijati sonce in je T najnižja, ima zrak 100% relativno vlažnost in hkrati NAJMANJ vode (=absolutna vlažnost). Če zjutraj prezračiš boš tako v prostor spustil najmanj vode in ko se ti bo T v prostoru čez dan dvignila, boš imel najmanjšo relativno vlažnost, kar je tvoj namen. Če pa to delaš čez dan, v stanovanje spustiš največ vode, zato boš imel ravno kontra efekt kot si želiš.

Še ena domača naloga za tebe: Kdaj zračimo pozimi?

@R33D3M33R: Skoraj sem pozabil. Si blizu, a ne čisto. Tistih 100kPa nima veze. Važen je parcialni tlak CO2. Ker je ta prenizek ("relativna vlažnost CO2 je nizka" če se tako izrazim), ne pride do kondenzacije (oz. sublimacije). Po domače: v zraku je premalo CO2, da bi kondenziral. Isto npr.: v zraku je pri T < 0°C še vedno vodna para, pa ne sneži vedno.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

Soniux ::

Pr nas je tud oblacno najbrz bomo mel kaksno vrocinsko nevihto v kratkem.

R33D3M33R ::

schurda: zanimivo. Sem razmišljal tudi v tej smeri, da je CO2 toliko malo, da se ne izloči. Zanimiva zadeva :)
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Looney ::

Soparno je!:O
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Razerzone ::

Uh dons je bla klima 4all:D

mavec ::

Jaz sem pa šel danes v center v kratki majici v upanju, da bo vročina. Nakar je bilo že zjutraj zelo temno nebo. Pa sem si rekel bo že, ko sem bil na faksu je bilo še vse v redu. Potem pa se odpravim nazaj v stanovanje (še prej šel v trgovino) in glej ga zlomka slabo uro po prihodu domov se ulije kot iz škafa :D.
V stanovanju pa isti šmorn. 30°C. Očitno je isti dre* al je naliv al pa pripeka. Bahh;((

Razerzone ::

odpri okn? nared prepih in se mal umakn? da se ta svezi zrak prebije v bajto:D

mavec ::

Ne bo šlo, ker je to edin okn k ga mam na 15m2 sobe pa še ta se da le na "kip" odpret. Je v pi*di in so rekl, da bodo popravl zadevo, da se bo dal okn tudi tako normalno odpret.
Pa saj sem hvalabogu samo še do ponedeljka v LJ, potem pa v pon. zvečer prihajam v železarsko mesto :)).

Razerzone ::

hehe:) cist veseu:) kolk casa te pa ni blo na jesenicah?

mavec ::

Mislim, da sem bil ene dvakrat, trikrat v dveh mesecih. Zadnji mesec me sploh ni bilo :O.

Razerzone ::

In kolk casa bos zj k prids?

mavec ::

Do 1. oktobra, razen kar bom šel še na izpit/-e na fax v LJ. Upam, da naredim glavni pogoj, pa da grem delat v bolnico.

miko 55 ::

termodinamika je huda stvar. sej bi se kaj odzval na debato, a je toliko pisanja da se mi enostavno ne da pisati romanov.

energetik ::

Vsi nekaj jamrate glede vročine. No, jest mam tud podstrešno sobo, tko da vem kako je. Meni se je v najhujši vročini segrelo ob prižganem računalu do 29°C. Sedaj imam prenosno klimo za 60kSIT in stalno T=25°C. :D
Važna je izolacija, ki mora biti dobro izvedena - brez prekinitev, vsaj 10cm. Fino je če je pod cegli še prezračevalni sloj.
Naslednji največji problem pa so okna. Morajo imeti dobro tesnenje, še bolj važno pa je, da ne sije skozi sonce. Torej roleta na ZUNANJI strani okna, ki ne prepušča sevanja v notranjost. Segrete šipe sploh niso problem, problem je 1000W/m2 sevanja, ki seka čez šipo. Notranja roleta je torej pravi radiator. Zato nalimajte na ZUNANJO stran alu folijo ali dajte rolete.
Če potem celo noč zračite in je podnevi vse zaprto, T ne more it čez 28°C. Problem pa so računalniki, TV in ljudje. Vsaka kišta okol 300W, vsaj človk 100W. Temu se da pomagat pa edin s klimo. Al pa da nagrmadite v sobo določene količine materiala z veliko specifično toploto, ki bo držal stalno temp. Super so betonske stene, izolirane na zunanji strani. Al pa bazen z vodo. >:D
Kar se tiče arabske klime - deluje dobro le, če je zunanja vlaga nizka (v Arabiji >:D) Seveda malce ohladi zrak, ga pa naredi vlažnega, torej ne naredi nič, razen če je zrak zunaj zelo suh. Za učinkovito hlajenje bi bilo potrebno nekaj 10 kvadratov mokrih rjuh:\ Poleg tega pa še ventilator, ki bi gonil zrak skozi rjuho v sobo. Aja, un vlažilc/hladilc za 20 jurjev ni vreden nič, vlažilc rabiš pozimi, ne pa v vročini, da se še slabš počutiš. Uporaben je le kot ventilator.
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katera je danes najboljša prenosna klima (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7835290 (29452) BorutK-73
»

Eco Cooler vs. Prenosna klima

Oddelek: Loža
2510308 (9049) Okapi
»

Koliko stopinj imate trenutno?... (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
44462559 (42508) Riff
»

Kako ohladiti sobo? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15746151 (38199) energetik
»

Sedim v podstrešnem stanovanju , temperatura cca 28 C. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7518815 (16203) Wasted

Več podobnih tem