» »

Francija prihodnje leto bržkone obdavčuje spletne oglase

Francija prihodnje leto bržkone obdavčuje spletne oglase

Heise - Kot je bilo napovedano, bo Francija s prihodnjim letom verjetno obdavčila spletne reklame, saj je zakon, ki to predvideva, potrdil senat. Od vseh neto pobranih zneskov za spletno oglaševanje bo francoska vlada z novim zakonom pobrala en odstotek. Davka pa ne bodo plačevali ponudniki spletnih storitev, marveč podjetja, ki oglase na francoskem koncu interneta prikazujejo. Na ta način bodo zbrali največ davkov, saj neposredno podjetij, ki oglase naročujejo, ne morejo obdavčiti, če imajo sedež v tujini. Zakona francoska Narodna skupščina (Assemblée Nationale) še ni obravnavala. Preden bo začel veljati, ga morata seveda potrditi oba doma francoskega parlamenta. Če bo zakon sprejet, bo na leto prinesel v francoski proračun 20 milijonov evrov. Od televizijskih oglasov se nabere za 70 milijonov evrov davkov.

35 komentarjev

digitalcek ::

Logično! Vse države rabijo denar, malhe pa so več ali manj prazne...

Čudovito obdobje spletne brezplačnosti se OČITNO končuje, na velika vrata prihaja spletna PLAČLJIVOST, ki bo za francoske strani kolaterealna škoda francoskega ukrepa.

In (nekateri francoski) wembastri verjetno že razmišljajo, da bodo ušli obdavčitvi, če bodo prenesli strežnike na hitre čolne somalijskih piratov. Ali na kakšno ledeno ploščo na Antarktiki... :)
Samo potem bodo prej morali vrniti državljanstvo...

DOBRO SO JIH!

Keyser Soze ::

Ma, 30+% davek naj nabijejo na področju EU, bo vsaj 3/4 folka nehalo reklamirat vsak "dvig svojega falusa" na internetsih.

Zgube ne bo nobene, samo izkušnja brskanja bo malce boljša.
OM, F, G!

digitalcek ::

Se absolutno strinjam.

Nobenih brezplačnih skritp več, vsaka stran naj stane najmanj 2500 evrov, pa bodo mladi porabniki počasi ločili med tistim(i), ki ima(jo) dobro stran, implementacije vseh živih načinov plačevanja, SVOJ ekskluziven content, ki se trudijo, investirajo, tudi pušijo...

V primerjavi s tistim, ki (recimo) pišejo brezvezen blog, poln nebuloz, ali postavijo stran le zato, da bi se dičili s tujim perjem (ukraden content), ali pa postavijo stran zato, da bi žćiveli od linkanja bedakov, ki pridejo na njihovo stran in mislijo, da bodo od tega lagodno živeli...

In ja, splet bi bil mnogo bolj pregleden, transparenten, mnogo manj obremenjen s smetmi.

Ampak ne, demokracija se je morala preseliti ravno na splet.
Mnogi danes nimajo za jest, zato pa jim vsaj omogočimo, da lahko javno objavljajo svoje nebuloze, šimfajo in žalijo, kajne...

Pravzaprav pogrešam tako zlate čase verbalnega delikta, kot tudi takratno situacijo, kjer si svoje mnenje (če je odobril urednik), lahko objavil samo v cajtengu v pismih bralcev.
Tako je bila narejena med pišočimi bedaki vsaj osnovna selekcija in zaščita pred takimi, ki jim je smisel lajfa, da verbalno onanirajo. Ja, tako kot sedaj jaz (in tisoče drugih), če se vam je prikradla taka mislel...

In takrat nebuloze praktično NISO obremenjevale uporabnikov/bralcev! Danes jih. Še kako. Neverjetno...

Zgodovina sprememb…

Spajky ::

He, trošarina na oglase za naročnike, bi morala bit osnova za trošarino št.kB, malo kB malo trošarine, veliko kB -velika trošarina :-) ... se bojo strani hitreje nalagale (bolj optimizirana koda) ... gut ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

kalko ::

digitalcek je izjavil:

Se absolutno strinjam.
Pravzaprav pogrešam tako zlate čase verbalnega delikta, kot tudi takratno situacijo, kjer si svoje mnenje (če je odobril urednik), lahko objavil samo v cajtengu v pismih bralcev.
Tako je bila narejena med pišočimi bedaki vsaj osnovna selekcija in zaščita pred takimi, ki jim je smisel lajfa, da verbalno onanirajo. Ja, tako kot sedaj jaz (in tisoče drugih), če se vam je prikradla taka mislel...

Izvoli v Severno Korejo. Tam boš varen tako pred internetom, kot pred nepožegnanimi mnenji ljudi.

digitalcek ::

Marsikaj zna biti bolje. Počakajmo.

Če pa bo manj posiljevanja z reklamami in manj "državljanskega novinarstva", pa tudi ne bo nobene škode... Nekateri bomo navdušeni!

Drugi pa bodo zaslužili pol manj... Ali le še 20% tistega, kar so prej (z natepavanjem obiskovalcev v glavo)...

Nič več ne bo tako, kot je bilo, je rekel slovenski mali mož tistega znamenitega večera. In imel je PRAV!

Zgodovina sprememb…

Relanium ::

Spajky je izjavil:

He, trošarina na oglase za naročnike, bi morala bit osnova za trošarino št.kB, malo kB malo trošarine, veliko kB -velika trošarina :-) ... se bojo strani hitreje nalagale (bolj optimizirana koda) ... gut ...

Precej dobra ideja

poweroff ::

digitalcek je izjavil:

Čudovito obdobje spletne brezplačnosti se OČITNO končuje, na velika vrata prihaja spletna PLAČLJIVOST, ki bo za francoske strani kolaterealna škoda francoskega ukrepa.

Nekaj pozabljaš...

Tukaj se bo obdavčilo oglase. Ne vsebine.

Spletne strani bodo imele nekaj več težav, ker bodo morale prodati več oglasov. Na plačljivost pa po moje ne bodo šli, ker jim bo poslovni model sesula vsaka brezplačna stran. In te bodo vedno.

Plus - ko so ljudje enkrat navajeni, da je nekaj zastonj, se zelo težko navadijo na plačevanje.
sudo poweroff

opeter ::

Relanium je izjavil:

Spajky je izjavil:

He, trošarina na oglase za naročnike, bi morala bit osnova za trošarino št.kB, malo kB malo trošarine, veliko kB -velika trošarina :-) ... se bojo strani hitreje nalagale (bolj optimizirana koda) ... gut ...

Precej dobra ideja


Hehe, časi dial-upa in plačevanje po kB/mB-ih se vračajo. Že vidim pri nekaterih mesečni račun za več tisoč €.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

ABX ::

Outsourcali bojo strežnike in bančne račune. To je to.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Keyser Soze ::

ABX je izjavil:

Outsourcali bojo strežnike in bančne račune. To je to.

Ja, ker sploh niso pomislili na to briljantno idejo pri oblikovanju zakonodaje.
OM, F, G!

ABX ::

Da ki samo to.

Tehnologija > zakonodaja.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

GizmoX ::

Se pravi, če spletna stran A prikazuje oglase podjetja B, B plača A-ju ceno + 1% davka, vendar A ta 1% podari državi. Pa saj ta pristop je logičen, ali sem kaj zamešal? Dražje je pa na koncu seveda za B.

Na ta način bodo zbrali največ davkov, saj neposredno podjetij, ki oglase naročujejo, ne morejo obdavčiti, če imajo sedež v tujini.
Torej oglas pri google ne bo dražji?
udirač => uni. dipl. inž. rač.

digitalcek ::

poweroff je izjavil:


Tukaj se bo obdavčilo oglase. Ne vsebine.


Ja, davek na oglase. Ampak to pomeni 15, 20, 30, 50% manj dohodka. To pomeni ukinitev najmanj 20% strani, ki se šlepajo na oglase/ki se šlepajo samo z oglasi. To pomeni TUDI najmanj 20% manj NEKREATIVCEV na spletu.

In vse našteto bo za porabnike zgolj in samo dobro, nikakor pa ne pa slabo.

techfreak :) ::

Ni potrebno pretiravati. 1% več pri oglasih ni niti približno 50% manj dohodka. In kaj imaš proti stranem, ki se "šlepajo" na oglase? Večina je dokaj koristnih.

digitalcek ::

techfreak :) je izjavil:

Ni potrebno pretiravati. 1% več pri oglasih ni niti približno 50% manj dohodka. In kaj imaš proti stranem, ki se "šlepajo" na oglase? Večina je dokaj koristnih.

Za 1 % ne bodo niti šli uveljavljat spremembe zakona...
Kaj imam proti stranem, ki se šlepajo na oglase? DOVOLJ JIH IMAM!

Tako kot TV reklam. Ko boš starejši, ti bo jasno, o čem govorim. Zavrti si kakšen posnetek/film, ki je bil predvajan na TV recimo 1990. Na uro je bilo manj kot 5 minut EPP-ja. Danes ga je vsaj 12-15 minut, najbrž 20.
Plus spletno teženje.

Je pa logično da manjša bo kupna moč prebivalstva (ta BO čedalje manjša), bolj bodo težili. Na moje veliko veselje čedalje bolj neuspešno...

Zgodovina sprememb…

kalko ::

Torej bi ti raje plačeval Googlu vsak mesec recimo 20 eur naročnine, kot da bi gledal njegove oglase?

digitalcek ::

kalko je izjavil:

Torej bi ti raje plačeval Googlu vsak mesec recimo 20 eur naročnine, kot da bi gledal njegove oglase?


Raje. Toliko bi vsekakor dal. In še 10 evrov, da bi ugasnili strani, ki objavljajo prežvečene informacije.

In TV Slovenija 5 - 10 evrov več naročnine, da mi ne bi težili z reklamnimi bloki. Itak od reklamiranioh izdelkov ne kupim NIČ. Iz principa. Tudi če so jogurti po 0.20 evrpov. Ker jih ne jem...

Nova plazma? Čakam, da vas prepričajo v nakup 3d televizorjev. Tile še ne bodo iz garancije, pa vam bodo ponudili že nove, ki bodo super-duper. Nato pa kmalu štiridimenzionalne. In tako vse do vašega pogreba...

IceIceBaby ::

Upam, da se zavedate, da manj oglasov pomeni manj prihodkov podjetji, ki oglašujejo. To pomeni manj denarja za plače tistih, ki ste tako proti oglasom.

Če komu oglasi ne pašejo jih lahko danes preprosto ignorira. Vedno več strani je narejenih tako, da oglasi res niso vsiljivi. Poleg tega imate možnost raznih ad blockerjev.

Raje. Toliko bi vsekakor dal. In še 10 evrov, da bi ugasnili strani, ki objavljajo prežvečene informacije.


A boš ti imel čez spletno cenzuro? Boš povedal katere informacije lahko na netu gledamo in katerih ne? Saj veš, smo take ovce, da ne znamo sami izbirati vsebin, ki nam pašejo.

Okapi ::

Jaz sem pa ravno zadnjič razmišljal, da bi raje videl, če bi se Wikipedija financirala z nekaj nemotečimi oglasnimi pasicami, namesto da Jimbo vsake toliko časa fehta za prispevke.

O.

poweroff ::

Hja, jaz uporabljam AdBlock in oglasov ne vidim. V bistvu totalno freeridam. :D

Po moje se ne bo bistveno spremenilo. Ljudje bodo ugotovili, da je z oglasi preveč dela in da se z naročnino tudi ne da služiti. Kar pomeni, da bodo na spletu ostale samo vsebine, ki jih ljudje delajo s srcem - ne zaradi denarja.

Atomik Harmonik, Požar report in podobna sranja bodo pa propadla. Fine with me. :D
sudo poweroff

IceIceBaby ::

Matthai, ne razumem kaj misliš s tem. Kakšen atomik harmonik in kakšne vsebine s srcem?

www je pač medij, na katerem se dnevno obrne par M EUR denarja (v Sloveniji). Praktično vsa podjetja so na nek način prisotna na spletu, precej pa je takih, ki aktivno oglašujejo na spletu. To so podjetja, ki dajejo plače veliko ljudem iz tega foruma in jim promocija na spletu predstavlja določen % prihodkov.

Ta 1% podražitev oglaševanja na posamezna podjetja sicer ne bo bistveno vplivala. Vseeno pa zakon nakazuje, da bo država slej ko prej vtaknila svoje lovke tudi v to področje.

digitalcek ::

IceIceBaby je izjavil:


A boš ti imel čez spletno cenzuro? Boš povedal katere informacije lahko na netu gledamo in katerih ne? Saj veš, smo take ovce, da ne znamo sami izbirati vsebin, ki nam pašejo.


Ne, ne, vi kar glejte oglase. Kot tisti navdušenci v prvih dneh televizije, ki so jo gledali po sistemu: Samo da se vrti.

Mogoče vam bodo prav kmalu dajali po 3 evre dnevno, če boste gledali oglase. 90 evrov mesečno? Vabljivo, kaj ne?

Mi pa bomo dajali DODATNO po 30 evrov mesečno, da jih NE BOMO gledali...

marS ::

davek bo na kaj točno?
na oglaševalska omrežja ki imajo oglase na strežnikih v Franciji?
na vse, ki imajo strežnike v Franciji in oglase na njih?
na francoska podjetja ki imajo strežnike povsod in servirajo oglase obiskovalcem iz Francije?
strežnikom bilo kje, ki imajo oglase a jih gledajo tudi francoski obiskovalci?
hm....
...no more heroes...
https://ilbis.com/

IceIceBaby ::

Digitalcek, sori, ampak nimam pojma kaj točno hočeš povedati.

Na spletu imaš možnost, da ne gledaš oglasov sploh, in to povsem brezplačno. Inštaliraj si enega od neštetih ad blockerjev pa bo.

Sicer pa te že kar nekaj let na netu nihče ne posiljuje z oglasi. Popupi so praktično preteklost, saj imajo vsi browserji blockerje. Upravljalci strani pa so videli, da v oglaševanju ni važna masa ampak kontekst in postavitev.

Čudne fore imaš. Po eni strani te neskončno motijo oglasi, po drugi strani pa bi gladko uvedel cenzuro vsebin.

davek bo na kaj točno?


Očitno na oglaševanje v Franciji. Verjetno bodo pač dodatno nabili 1% davka na vse storitve oglaševanja. Jaz si predstavljam tako, da boš na vsak plačan račun, na katerem bo navedena storitev oglaševanja plačal dodaten 1%. Verjetno se bo zadeva obračunala naknadno, podobno kot davek na dobiček naprimer. Vsaj jaz sem tako razumel.

Okapi ::

Mi pa bomo dajali DODATNO po 30 evrov mesečno, da jih NE BOMO gledali...
Kaj pa če boste morali dajati 100 evrov mesečno? Ali pa mogoče 300 evrov mesečno?

Teh 30 evrov si namreč sedaj iz riti potegnil. Jaz bi tudi takoj dal 30 evrov mesečno, če bi lahko s tem legaliziral vso z neta potegnjeno glasbo in filme in serije. Ampak za 30 evrov mesečno to ne gre, več pa verjetno ne bi dal.

Bi pa takoj pristal na to, da se na 10% površine desktopa 24/7 prikazujejo reklame, če bi s tem lahko legaliziral vso z neta potegnjeno glasbo in filme.

O.

techfreak :) ::

Bi pa takoj pristal na to, da se na 10% površine desktopa 24/7 prikazujejo reklame

Jaz na to vsekakor ne bi pristal. Ne bi imel pa nič proti, če bi lahko legalno downloadal TV serije in filme pod pogojem, da vmes večkrat dajo reklame (npr. tako kot Hulu).

BlueRunner ::

Če obdavčiš podjetje, ki oglašuje, potem imaš težavo s tem, da so potem domača (v tem primeru Francoska) podjetja bolj obdavčena in zato tudi manj konkurenčna. Manj konkurenčna pa zato, ker lahko pri istih stroških poslovanja izplačujejo nižje provizije tako na domačem trgu, kot tudi na tujih trgih.

Če pa obdavčiš izplačevanje provizij spletnim mestom, ki se nahajajo doma (v Franciji), potem pa vsaj iz tega zornega kota ohraniš enake pogoje za vse oglaševalce, ne glede na to, če imajo sedež doma (v Franciji) ali na tujem. Torej je ta pristop dejansko bolj smiselen in smoteren iz vidika ohranjanja domače spletne oglaševalske industrije.

Seveda pa potem nihče ne more ustaviti domačega spletnega mesta, da se fizično in pravno preseli na tuje in od tam še naprej objavlja domače vsebine. Marsikdo verjamem, da bo storil natančno to. Kar pomeni, da je takšen ukrep nesmiselen in škodljiv iz vidka tistih, ki producirajo spletne vsebine.

Internet tipično res ne reagira dobro na posege države v njegovo delovanje... vsebine in strežniki se lahko vedno umaknejo nekam, kjer jih preveč represivna roka več ne doseže zlahka, če sploh.

Zgodovina sprememb…

Keyser Soze ::

techfreak :) je izjavil:

Ni potrebno pretiravati. 1% več pri oglasih ni niti približno 50% manj dohodka. In kaj imaš proti stranem, ki se "šlepajo" na oglase? Večina je dokaj koristnih.

Treba je najti dobro mero, ki bo pripomogla k zmanjšanju oglaševanja na internetu in s tem tudi dvignila tako kvaliteto oglaševanja, kot tudi sam izkušnje brskanja po internetu. Danes je namreč ta "dejavnost" tako močno zasičena z oglaševanjem, da je praktično nemogoče prefiltrirat vse informacije in ločit koristne od nekoristnih.

Pa tamle bi te moral malenkost popravit. Večina je dokaj nekoristnih. Peščica jih pa zna bit OK, čeprav mi nobena ne pade na pamet trenutno.


IceIceBaby je izjavil:

Upam, da se zavedate, da manj oglasov pomeni manj prihodkov podjetji, ki oglašujejo. To pomeni manj denarja za plače tistih, ki ste tako proti oglasom.

Če komu oglasi ne pašejo jih lahko danes preprosto ignorira. Vedno več strani je narejenih tako, da oglasi res niso vsiljivi. Poleg tega imate možnost raznih ad blockerjev.

In kako tale drugi odstavek pripomore k tistemu prvemu?

To je kakšna višja logika?

Adblocker napram davkom. Kaj je boljše za davkoplačevalce? Sej, vse lepo in prav, ampak mislim, da si se mrbit le malček preveč lahkomisleno spustil v ta problem.

BlueRunner je izjavil:

Internet tipično res ne reagira dobro na posege države v njegovo delovanje... vsebine in strežniki se lahko vedno umaknejo nekam, kjer jih preveč represivna roka več ne doseže zlahka, če sploh.

Problem je, ker bo zadeva eskalirala do takšne mere, da bo sprejem represivnih (sprejemljivih, ali pa tudi ne) ukrepov nujen za normalno delovanje. Na žalost je internet že tako globoko integriran v naša življenja, da določeno stopnjo regulacije pač rabi. Ne more bit en WWW (wild, wild west).
OM, F, G!

Zgodovina sprememb…

IceIceBaby ::

In kako tale drugi odstavek pripomore k tistemu prvemu?

To je kakšna višja logika?

Adblocker napram davkom. Kaj je boljše za davkoplačevalce? Sej, vse lepo in prav, ampak mislim, da si se mrbit le malček preveč lahkomisleno spustil v ta problem.


Ne vem kaj ti ni jasno. Če komu oglasi ne pašejo ima že danes možnost ne gledati oglasov. Ni najboljše za oglaševalce, je pa dobro za uporabnike (za tiste, ki so pač želijo).

Treba je najti dobro mero, ki bo pripomogla k zmanjšanju oglaševanja na internetu in s tem tudi dvignila tako kvaliteto oglaševanja


Slabo oglaševanje itak samo sebe ubije. Je pa verjetno malo razlike med tem kar se tebi zdi "dobro" oglaševanje in tem kar je za podjetja profitabilno.

BlueRunner ::

Problem je, ker bo zadeva eskalirala do takšne mere, da bo sprejem represivnih (sprejemljivih, ali pa tudi ne) ukrepov nujen za normalno delovanje.

Normalno delovanje česa? Interneta? Edin represiven ukrep, ki bi zagotavljal normalno delovanje interneta, bi bila prepoved aktivnega poseganja v prenos podatkov, če to ni nujno potrebno za zaščito varnosti in stabilnosti omrežja.

Vsi ostali represivni ukrepi učinkujejo izključno nasproti normalnem delovanju tega občila.

Keyser Soze ::

Imam filing, da si ti tole besedo "normalno" predstavljaš nadvse preprosto in ozko.

Ker drugače je tole zelo butasta izjava, ki jo znaš morda kdaj celo sam postavit na laž.
OM, F, G!

BlueRunner ::

Normalnost si predstavljam kar široko.

Verjetno pa se razlikujeva v temu kaj pomeni "represivno". Ukrepi, ki zagotavljajo smiselno pravno varnost (primerljivo z ResničnimSvetom™), v smiselni meri preprečujejo kriminal in hkrati ne ovirajo uporabe medija, zame niso represivni ukrepi.

Represiven ukrep je to, da mi nekdo figurativno zalepi selotejp prek ust, da več ne morem občevati preko tega občila. Pa mi je čisto vseeno, če mi ga lepi moj operater, ki me želi ožeti še za nekaj ekstra EUR, ali pa država, ki me želi ožeti še za več EUR.

mtosev ::

a bo zaradi tega kaj manj oglasov na spletu?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

poweroff ::

digitalcek je izjavil:

Mi pa bomo dajali DODATNO po 30 evrov mesečno, da jih NE BOMO gledali...

Eni smo pa freeriderske barabe, ki smo si inštalirale AdBlockerje in oglasov ne vidimo, vidimo pa vso brezplačno vsebino.

I feel so haaaar! :D
sudo poweroff


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Francoski davek na spletne gigante korak bliže

Oddelek: Novice / Ostale najave
306111 (4620) zmaugy
»

Francoski digitalni davek bo navrgel pol milijarde letno (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
6813596 (10911) gus5
»

Francija in Avstralija preiskujete Googlove nizke davčne osnove

Oddelek: Novice / Ostale najave
186477 (5357) enadvatri
»

Tudi slikca na e-bayu je pod a.p.!

Oddelek: Omrežja in internet
181839 (1195) Furbo
»

Francija prihodnje leto bržkone obdavčuje spletne oglase

Oddelek: Novice / Ostale najave
3510615 (9704) poweroff

Več podobnih tem