» »

Plačilo s kreditno kartico

Plačilo s kreditno kartico

gansta ::

Zanima me, kje bi lahko našel kak "zakon" člen, karkoli, kjer je zapisano od kakšnega zneska naprej laho plačujem s kartico po trgovinah, gostilnah....

Ker se ponekod zgodi, da mi gostinec reče, da pri njih je bančna veljavna le od 5€ naprej;

hvala, upam da nisem postavil temo v napačni "razdelek"

lp

technolog ::

Isto se zgodi meni pri frizerju, ko rečejo da je treba plačat z gotovino vse zneske pod 10EUR.

Zdi se mi, da ni posebne zakonske podlage za to, ker pač je itak od trgovca odvisno, če sploh ponuja negotovinske transakcije.

Vse kar lahko ti kot potrošnik narediš, da pač ne kupuješ v tej trgovini, če ti to ne odgovarja. Če bo takih ljudi več, bo ga bo kapitalistični mehanizem prisilil, da spremeni tako prepoved.

McHusch ::

Kartica ni zakonito plačilno sredstvo (legal tender). Lahko jo trgovci sprejemajo, ni pa nujno in je to njihova dobra volja. Tudi lahko sami določajo. Zakonito plačilno sredstvo so za fizične osebe bankovci za vse zneske, kovanci pa do neke meje (ne vem točno).

sajmon ::

Sam pa imam po uvedbi evra pozitivne izkušnje. Pred evrom sem pogosto naletel na omejitev 1000 SIT za plačilo s kartico. Po uvedbi evra mi niso še nikjer zavrnili kartice, pa sem plačeval tudi zneske manjše pod 5EUR.

KoMar- ::

Jaz sem na Petrolu že plačal 1 EUR z Viso :P

OrkAA ::

Tudi jaz vedno in povsod plačujem z maestro kartico, ki mi je še niso zavrnili. Niti za smešno majhne zneske.

MadMicka ::

McHusch, ne vem, če imaš prav. Če podjetje oz. prodajalec sklene dogovor z banko, da bo omogočal plačevanje s kartico, potem ga zavezuje pogodba in splošni pogoji banke, če tam ni minimuma, ga tudi prodajalec ne more samovoljno določiti.

McHusch ::

Hm... možno. Bomo počakali Žigata, da pove točno, kako je to zakonsko urejeno. :)

gansta ::

Upam, da Žiga opazi temo... :D

St235 ::

Največ kar sem na to temo opazil je, da je zadeva odvisna od pogodbe med bank/izdajateljem kartic in posameznim podjetjem, vendar mora biti to jasno označeno pred nakupom. Enako je urejeno tudi z plačevanjem morebitne provizije.

Šimpanz ::

Mislim da bi trgovec to moral imeti zapisano na vidnem mestu. Podobno foro sem imel zadnjič v zasebni lekarni na Novih Poljanah kjer ti pri nakupu s kartico dodajo še nekaj odstotkov pribitka (kao stroški banke). Imajo pa to res zapisano na vratih.

Heisenberg ::

tako kot je nekdo napisal, to da plačas s kartico je povsem dobra volja prodajalca!
Saj mu ni potrebno imeti POS terminala, lahko bi sprejemal samo gotovino, kajti saj to predstavlja za prodajalca strošek, ki ga
večinoma krijejo sami, lahko ti ga pa zaracuna pri nakupu dodatno....

sam sprejmem vse kartice tudi tiste z majhnimi zneski, izjema so tečni ljubljančani, potem je pa omejitev 20EUR ! ;)

gansta ::

Skratka mora biti jasno napisano, če sprejema kartice, ter od kakšnega zneska naprej(če je omejitev). V nasprotnem primeru, zadevo lahko prijavim, kam?

lp

St235 ::

Prijaviš ga praktično lahko edino banki/izdajatelju kartice ker ne spoštuje pogodbe. Mogoče bi šlo tudi tržnemu inšpektorju zaradi zavajanja.

Keyser Soze ::

Takšno spreminjanje splošnih pogojev poslovanja je IMO nesprejemljivo. In sigurno obstaja kakšna podlaga v zakonodaji, ki določa, da ti mora prodati izdelek pod pogoji, s katerimi si bil seznanjen, ko si se odločil, da kupiš izdelek. Ja pismo no, sej sta konec koncev "napisala pogodbo", on jo je "že podpisal", ko je določil splošne pogoje poslovanja, sedaj si pa samo še ti na vrsti, da jo "podpišeš" z plačilom.

Al so tale kupoprodajna razmerja kaj drugače urejena?

Ni tkao velik problem nakup izdelkov, kjer zadevo preprosto pustiš na blagajni, mu poveš kaj o njegovi mami in odideš. Problem je pri storitvah, kjer zadeve nekako ne moreš tam pustit in odkorakat ven iz štacune.

Da bom pa ekstra letal na bankomat, dvigoval gotovino, in nato nazaj v štacuno pa menda tud ni kar nekaj kar ti lahko meni nič, tebi nič na glavo nakoplje trgovec s kakšnim čudnim sindromom.

@DM - lahko poveš katera trgovina je to. Da se te začnemo na široko izogibat, ker ne vemo kdaj te popade naslednja perioda menopavze.
OM, F, G!

gansta ::

Ja sej zato sem odpr to temo @Keyser Soze zaradi takih in drugačnih, zdej če ima nek prodajalec, gostinec možnost plačila s kartico je moral podpisati kak "sporazum-pogodbo" z banko in tega se mora držati, ne more spremijati pogojev iz dneva v dan, ali?

Skratka ta država je v ku***, v ameriki imaš še taxi na kartico, pri nas pa tečnarijo ko želiš plačat 2 pira s kartico...

BC3 ::

McHusch je izjavil:

Kartica ni zakonito plačilno sredstvo (legal tender). Lahko jo trgovci sprejemajo, ni pa nujno in je to njihova dobra volja. Tudi lahko sami določajo. Zakonito plačilno sredstvo so za fizične osebe bankovci za vse zneske, kovanci pa do neke meje (ne vem točno).
zakaj pa vožnje z avtobusom po LJ ne morem plačati z ,,zakonitim plačilnim sredstvom" (brez, da grem prej 10km peš do prve prodajalne kartic in seveda plačam še dva evra za kartico)?
-:| athlon x2 5000->phenom fx-5000@3G, vapor-x 4890, aeneon xtune |:-

McHusch ::

Iz istega razloga kot ne moreš v avtomat s pijačo vstaviti bankovca za 100 evrov.

BC3 ::

na avtobusu ni avtomatov, kamor bi bankovce vstavljal?
-:| athlon x2 5000->phenom fx-5000@3G, vapor-x 4890, aeneon xtune |:-

gansta ::

@BC3 niso uporabljeni več, ker je edino moneta, ter kartica..

BC3 ::

kdo ni uporabljen? denar? in to je dobro?
doma imaš samo gotovino, zato moraš iti najprej 10km peš do prvega avtomata in plačati za vožnjo plus 2 evra za kartico preden se lahko sploh pelješ z avtobusom?
-:| athlon x2 5000->phenom fx-5000@3G, vapor-x 4890, aeneon xtune |:-

Keyser Soze ::

Ja no, ampak so ti tej pogoji jasno predstavljeni, preden uporabiš njihovo storitev.

Pri tehle "kartičnih mešetarjih" pa temu ni tako.
OM, F, G!

St235 ::

Bistveno je, da so pogoji poslovanja v naprej določeni. Tudi določene spletne trgovine ne omogočajo gotovinskega nakupa.

BC3 ::

ne, bistvo je, da jaz ne morem na avtobus, če mi zjutraj avto ne vžge.
-:| athlon x2 5000->phenom fx-5000@3G, vapor-x 4890, aeneon xtune |:-

fosil ::

Mobitel tudi ne deluje na kovance, pa še marsikakšna stvar ne.
Tako je!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gotovine pri Telemachu ne sprejemajo

Oddelek: Loža
469217 (7118) BlaY0
»

Drobiž

Oddelek: Loža
479908 (7773) Furbo
»

kok gotovine lahko neseš cez mejo

Oddelek: Loža
4011700 (10464) dela
»

EURO; in prve težave (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19516648 (10162) MEDENA
»

tolarski kovanci v praksi (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
748080 (6086) Nejc Pintar

Več podobnih tem