» »

Odkrita četrta vrsta nevtrinov?

Odkrita četrta vrsta nevtrinov?

Detektor v MiniBooNE je 12-metrski rezervoar, napolnjen z ultračistim mineralnim oljem.

Slo-Tech - Po standardnem modelu obstojijo nevtrini v treh okusih (elektronski, muonski in tauonski), a eksperimenti iz Fermilaba kažejo, da bi utegnila resnično obstajati tudi četrta vrsta nevtrinov. Doslej je bolj ali manj sprejeto dejstvo, da lahko te tri vrste nevtrinov oscilirajo in se medsebojno pretvarjajo, in prav te vrste oscilacij je meril eksperiment MiniBooNE (Mini Booster Neutrino Experiment). Znanstvenike pa je presenetilo odkritje, da je bilo oscilacij preveč.

Zaslužni profesor Byron Roe, ki je tudi soavtor članka v Physical Review Letters o tej temi, pojasnjuje, da lahko dobljene rezultate osmislimo na dva načina. Bodisi obstojijo nove vrste nevtrinov, ki jih standardni model ne upošteva, bodisi med njimi delujejo neke druge sile. Najenostavnejša razlaga trdi, da gre razlike eksperimenta od teorije pripisati novim delcem, tako imenovanim sterilnim nevtrinom, na katere šibka sila ne deluje.

William Louis iz Los Alamos National Laboratoryja dodaja, da bi ti sterilni nevtrini mogli pojasniti ustroj in sestavo vesolja, če bi njihov obstoj resnično potrdili. Med drugim bi dali tudi odgovor na vprašanje, zakaj je vesolje sestavljeno iz materije in ne antimaterije.

25 komentarjev

gzibret ::

Tale jedrska fizika smrdi. Koliko različnih delcev si bodo še izmislili. Eksperiment ne poteka tako, kot predvideva teorija, zato je treba si izmišljevati nove delce.

Malo me tole spominja na geocentrični sistem, ko so si izmišljevali krogle, po katerih se gibljejo planeti okoli Zemlje. Na koncu so pristali pri cifri krepko čez 50 krogel, pa še vedno so odkrivali anomalije.

Nekaj je faljeno, in to v temeljnih predpostavkah.
Vse je za neki dobr!

T-h-o-r ::

what gzibret said
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

WarpedGone ::

gzibret, samozavest serijsko? :D
Zbogom in hvala za vse ribe

Thomas ::

Hehe .. sem že 100 krat rekel, da t.i. Standardni Model je gnil.

Ja, najbrž že v osnovi nekaj ne štima. Kaj, pojma nimam in se bojim da tudi nihče drug.

Zato je t.i. Standardna Vehemenca tudi odvečna.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bosmla ::

Mogoce pa je Bog malce nagajiv ;)

Thomas ::

Zatlač si tvojga Boga nekam! Mi mamo tle resno debato, če je (še bolj) omajan nek fizikalni steber, če je mogoče experiment neustrezen in tako naprej.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BALAST ::

da bi ti sterilni nevtrini mogli pojasniti ustroj in sestavo vesolja

Ja še ena spremenljivka več pa nam bo bolj jasno... izmed tisočih.

WarpedGone ::

Mi mamo tle resno debato, če je (še bolj) omajan nek fizikalni steber, če je mogoče experiment neustrezen in tako naprej.

Sej to je bussines as usual, nekater so na ta steber sam en mau emocionalno navezan.
Edino vprašanje je, kakšen steber bi bil lahko bol trden. Resnih kandidatov nekako ni.
Zbogom in hvala za vse ribe

Thomas ::

Ja, to mi ni bilo jasno nikoli, od kod in zakaj Standardni Model. Nekaj podobnega kot Mendeljejev Periodni sistem, ki je naknadno bil nekako upravičen. Standardni model pa je bil hitro empirično zavržen s strani kemikov kot NAPAČEN, pa vendarle vampir kar živi, pa še nanj opirajo predvidevanja in govorijo o tem "če je dober".

Zanimivo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

71GA ::

Najlažje si je izmisliti nov delec...

Kandidat ::

@ Thomas:

Kako je bil standardni model zavržen s strani kemikov? To me zelo zanima.
A daje kakšne napačne napovedi glede kemijskega obnašanja snovi?

Highlander ::

Ja, mene tudi zelo zanima, kako je bil standardni model zavržen s strani kemikom... Sicer pa je to bolj en tak "Frankenstein" raznih teorij in opisov, ki (so svoje čase) presenetljivo dobro opisale in napovedale veliko zadev, tudi mnoge nove delce na podlagi simetrij, ki so jih pozneje res odkili...

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Kandidat ::

Hja kr zanimivo branje.

Če ne moreš preskočit z nižjega levela znanja na višjega zaradi kompleksnosti problema je to še sprejemljivo.

Če pa daje netočne oz. nejasne rezultate (kakor sem razumel Thomasov link - za od Standardnega modela gor) je pa to že kr slabo.
Sploh ker lahko večkrat preberemo, da je standardni model točen pri nizkih energijah in se "sesuje" le pri ekstremnih pogojih.

MrStein ::

Thomas je izjavil:

Ja, to mi ni bilo jasno nikoli, od kod in zakaj Standardni Model. Nekaj podobnega kot Mendeljejev Periodni sistem, ki je naknadno bil nekako upravičen. Standardni model pa je bil hitro empirično zavržen s strani kemikov kot NAPAČEN, pa vendarle vampir kar živi, pa še nanj opirajo predvidevanja in govorijo o tem "če je dober".

Zanimivo.

Politika? Šalabajzerstvo?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Thomas ::

Stampedo. Čreda pač laufa v tej smeri in redek hoče izstopiti in tudi izstopi.

Se pa dosti mladih juncev stampedu pridruži vsako leto in to traja že desetletja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

WarpedGone ::

Psiha. Fiziki se čutijo da so po naravi stvari nad kemiki. Pač je kemija samo posplošena fizika. Kdo bo potlej kemike kej resno jemal ko prideš do fizikalnega playfielda?
Zbogom in hvala za vse ribe

Highlander ::

Psiha. Fiziki se čutijo da so po naravi stvari nad kemiki. Pač je kemija samo posplošena fizika. Kdo bo potlej kemike kej resno jemal ko prideš do fizikalnega playfielda?


Ja, pa saj imajo po svoje prav (to, da je kemija "samo posplosena" fizika, in ne, da so kakorkoli oz. po kakrsnihkoli sposobnostih ali pomembnost nad), ker se pac ukvarjajo s stvarmi na bolj bazicnem nivoju. Tudi to, da je iz nizjega nivoja tezje pojasnjevat stvari v visje nivoje niti ni cudno, ampak vseeno bi lahko/moralo biti boljse, ce bi res poznali vse zadeve dovolj dobro...

T-h-o-r ::

pač ravno napačen standardni model očitno ni

ni pa dovolj natančen, da bi dovolj pravilno opisal naše vesolje, kot ni npr. newtonova fizika
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Jst ::

Jaz se ne spoznam na CERN-like fiziko, ampak sem vseeno prebral nekaj zanimivih knjig. Priporočam: "Not even wrong," tako laikom, kot poznavalcem. Čeprav laiki, kot sem sam, sem moral razne dele poglavij predelati večkrat, z Googlanjem, da mi je bilo potem jasno, ampak se na koncu splača. Sicer dotična knjiga govori bolj o String theory, a ti stvari obrazloži tudi nižje in zakaj "gredo" vsi doktorji fizike "v" String theory.

Nekdo bo moral začeti from grounds up. Standardni Model je sicer dal rezultate, ni pa ta model "končen," kar se znanja tiče.

Drugače sem pa skeptičen tudi do te novice. Naj prvo ponovijo eksperiment, zaželeno kakšna druga skupina, potem jim bom na besedo verjel, da je nevtrinov več vrst, kot se jih predvideva.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

gruntfürmich ::

gzibret je izjavil:

Tale jedrska fizika smrdi. Koliko različnih delcev si bodo še izmislili. Eksperiment ne poteka tako, kot predvideva teorija, zato je treba si izmišljevati nove delce.

Malo me tole spominja na geocentrični sistem, ko so si izmišljevali krogle, po katerih se gibljejo planeti okoli Zemlje. Na koncu so pristali pri cifri krepko čez 50 krogel, pa še vedno so odkrivali anomalije.

Nekaj je faljeno, in to v temeljnih predpostavkah.


Thomas je izjavil:

Hehe .. sem že 100 krat rekel, da t.i. Standardni Model je gnil.

Ja, najbrž že v osnovi nekaj ne štima. Kaj, pojma nimam in se bojim da tudi nihče drug.

Zato je t.i. Standardna Vehemenca tudi odvečna.


še dva, ki mislita, da si je človek le po ~50 letih resnega razvoja znanosti uspel ustvarit popolno sliko o principih vesolja...8-) le dokazati jo mora...:))
malce naivno, mar ne?;)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Jst ::

gruntfürmich: Problem je, da se vsa znanost (Stringsi, Membrane, Hologram,...) gradi na obstoječih odkritjih. SM comes to mind, don't you think so?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

WarpedGone ::

Ko greš gledat mal zgodovino znanosti, je prou hecno kake divje ideje so imeli vsi velikani znanosti v preteklosti. Poleg svojega dosežkov, po katerih so znani danes, so imeli še take ideje in prepričanja, da te danes al boli glava al se pa samo smejiš.

Ni nobenga razloga, da bi za današnje velikane veljalo kej drugače.
Zbogom in hvala za vse ribe

Jst ::

WarpedGone je izjavil:

Ko greš gledat mal zgodovino znanosti, je prou hecno kake divje ideje so imeli vsi velikani znanosti v preteklosti. Poleg svojega dosežkov, po katerih so znani danes, so imeli še take ideje in prepričanja, da te danes al boli glava al se pa samo smejiš.

Ni nobenga razloga, da bi za današnje velikane veljalo kej drugače.


100% True. Ravno zato rabimo čimveč manjših skupin, kot pa eno hordo, kot je CERN. Ampak ravno v tisti knjigi je razloženo, zakaj je nemogoče "furati manjše skupine, ki bi začele drugače, z drugačnimi idejami in temelji." Sad, but true.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

joze28 ::

Dokler so samo v enem laboratoriju nekaj odkrili še nič ne pomeni, morajo še kje drugje priti do enakih rezultatov eksperimenta.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tudi sterilnih nevtrinov ni

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
145214 (3768) BT52
»

Odkrita četrta vrsta nevtrinov?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
256024 (4831) joze28
»

Preliminarni izsledki: masa antidelcev različna od mase istovrstnih delcev

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4116852 (14304) innerspace
»

CERN/OPERA: nevtrini imajo maso

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2210410 (8834) Thomas
»

delec - val (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
746978 (6171) Lucas

Več podobnih tem