» »

Zaradi odprte kode ob službo

1 2 3
4
5

kitaj ::

Grumf je izjavil:

Vama dam se en primer, dva monitorja, razlicnih resolucij (in velikosti), extendan
desktop na oba, "virtualno" zamenjati, da se desktop extenda na levo in ne na desno. Pri windowsih
samoumevno. Pri linuxih za obupat.

To sem počel z Debianom pred kakimi tremi leti (prenosnik in 19" monitor). Brez problemov, če znaš.

Grumf ::

kitaj je izjavil:

Grumf je izjavil:

Vama dam se en primer, dva monitorja, razlicnih resolucij (in velikosti), extendan
desktop na oba, "virtualno" zamenjati, da se desktop extenda na levo in ne na desno. Pri windowsih
samoumevno. Pri linuxih za obupat.

To sem počel z Debianom pred kakimi tremi leti (prenosnik in 19" monitor). Brez problemov, če znaš.


Ne vem sicer ce je enako, te bi pa prosil za navodila, moj kolega ti bo hvalezen, ceprav je
vrgel linux iz svoje masine (morda ga pa preprica, da poskusi se enkrat).
Ti bom prispeval navodila za windowse, ce se slucajno kdaj znajdes na njih:
* desni klik na namizje
* klikni properties
* klikni sliko levega monitorja in ne spusti gumba, vleci miš na desno dokler
ne vidis, da sta se na slikici zamenjala. Spusti gumb. (drag and drop)
* klikni ok

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Icematxyz ::

Torej zdaj smo pa tam! Vsak s svojo pištolco v toku in vsi razpištoljeni do konca in še malo čez... Nekaj strani govorjenja bo KONČNO obrodilo sadove. Na vrsti je TEST.

Strogi kriteriji za izpolnitev testa so sledeči:

Vama dam se en primer, dva monitorja, razlicnih resolucij (in velikosti), extendan
desktop na oba, "virtualno" zamenjati, da se desktop extenda na levo in ne na desno. Pri windowsih
samoumevno. Pri linuxih za obupat.


Ne vem sicer ce je enako, te bi pa prosil za navodila, moj kolega ti bo hvalezen, ceprav je
vrgel linux iz svoje masine (morda ga pa preprica, da poskusi se enkrat).
Ti bom prispeval navodila za windowse, ce se slucajno kdaj znajdes na njih:
* desni klik na namizje
* klikni properties
* klikni sliko levega monitorja in ne spusti gumba, vleci miš na desno dokler
ne vidis, da sta se na slikici zamenjala. Spusti gumb. (drag and drop)
* klikni ok


Ne boš verjel. Sistem -> Skrbništvo -> NVIDIA X Server Settings in dobiš kaj?

Drag & Drop Screen



Vir

"Primeš" preprosto poljuben kvadrat na način, da klikneš nanj in sočasno kar med tem, ko držiš gumb miške, začneš počasi pomikati miško proti želeni destinaciji. Če si tega opravila vešč, lahko vmes tudi seveda po želji pospešuješ. Če ne rad "vlačiš zadeve" in si bolj "klik na miško oseba" pa pod izbirnikom (position) izbereš z miško ustrezno vrednost. Si pričakoval xorg.conf in pisanje Right of, Left of,... in podobno v to datoteko? Moram seveda te razočarati. GNU/Linux prav tako ponuja uporabniku drag & drop zmogljivosti in vse ostale nastavitve za zaslon (več zaslonov) in to prav vse se nahaja na dosegu miške!

Če pa sem poskusil zadevo, pa "OpenGL" drag & drop ni tako tekoča zadeva, kot "DirectX" drag & drop. Potem se pa strinjam, da pa res ni več pomoči!

Povej kolegu skratka, da je zrak čist. Pištolce so zapele in drag & drop in ostale zadeve odlično delujejo!

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

WarpedGone ::

ATI, Intel, Matrox?
Zbogom in hvala za vse ribe

Cold1 ::

Še en dan je minil in plameni ne jenjajo.;((
Za onega Rusa vam še vedno ni kaj dosti mar, mar res niti eden ne bo napisal vsaj stavka v smer podpore človekovim pravicam in nasprotovanja zlorabi avtoritete?:8)

No pa napišimo nekaj splošnih opazk na vaša izvajanja.

Linuxa Ni V Šolah Zato Ne Uspe™
Sam sem dejansko imel v šoli tako Linux kot Windows boxe, pa sem, iz radovednosti, preizkusil razne scenarije uporabe. Okna so imela mnogo širši razpon zmožnosti, kjer pa so bile težave pa jih je imel tudi Linux; konec koncev pa je bil Linux - na veliko žalost parih fanatikov, ki so ga namestili - umaknjen, ker so se uporabniki pritoževali in se drenjali pred Windows boxi. Ti šment.
(Prekleti MS nam že mladino podkupuje ... z dobrimi izdelki:D)

Moji Prijatelji/Stari Starši So Z Linuxom Popolnoma Zadovoljni™
Starejšim je v življenju računalnik premalo pomemben, da bi se zaradi njega kregali z vnuki, lahko bi jim namestili MS-DOS pa bi bilo v redu. Prijatelji pa se ne želijo kregati, sploh če jim nudite zastonj IT podporo.
Če ti nekdo zastonj nudi IT storitve, potem je kakovost programske opreme takoj mnogo boljša - sam še danes uporabljam mnoge programe zgolj zato, ker me je kakšen "stručko" za roko popeljal skozi uporabniški vmesnik, pa si za to ne umišljam, da so primerni za uporabo, kaj šele preprosti.

V Linuxu Ni Več Potrebna Uporaba Konzole™
Seveda je. Slej ali prej jo boš potreboval, to velja še na Oknih in Macu. Se pa, ko pride ta trenutek, kaj hitro pokaže da je konzola na oknih preprosta za uporabo in zmogljiva (ja kaj, za Power Shell še niste slišali?:P), konzole na Unixih pa zakomplicirane kot le kaj.
"Apt Get" a vi to resno, ne bi rekel "App Install" ali še raje "Install-Application".
Mislim normalni konzolni ukazi, so bili zaključena zgodba že v osemdesetih, Linux zgolj tu zamuja za 30 (z besedo: trideset) let.


Sedaj pa še nekaj specifičnih opazk.

Nekateri ste začeli z ekstremnimi interpretacijami podanih argumentov, nato pa te zapretiravane variante argumentov napadate - to se imenuje "straw man argument", je relativno uspešna taktika, ker so argumenti v svoji ekstremni obliki vedno skregani z resničnostjo. Če je edini način, skozi katerega lahko predstavite Linux kot z Okni primerljiv sistem to, da potvorite argumente kritikov...

Kar se tiče scenarija z navideznimi stroji (mislim da je Matthai zamenjal MS-ov Virtual PC z Oraclovim VirtualBox-om) - so vsaj trije, če eden noče delati, poskusiš z drugim. In ja, to je prednost celovitega ekosistema, če jo potrebuješ, je izbire kolikor hočeš.


Aja pa še to: Na Prijateljico mnoge izmed nas vežejo prijetni spomini, brez napadov nanjo prosim.;)

Icematxyz ::

WarpedGone je izjavil:

ATI, Intel, Matrox?


Lepo te prosim no. A še kdo misli, da bom odgovarjal na neke neumnosti neresnične potem se je zmotil. Že tako celotna tema se suče v istem krogu.

Na neke neumnosti in laži že odgovarjam dva dni. Pa še kar se trosijo.

Za ATI, Intel, Matrox ti naj pove uporabnik te strojne opreme, kako mu dela v navezi z odprto kodnimi in zaprto kodnimi gonilniki. Jaz sem povedal za nVidia, ker uporabljam nVidia in podpira točno to, kar nekdo tukaj trdi, da je "uber zajebano". Kar je preprosto laž.

Zgodovina sprememb…

Cold1 ::

Jah Ice, v Oknih je preprosto upravljanje z namizji neodvisno od dobre volje proizvajalca grafičnih kartic, da dejstva da - ti porednež ti - uporabljaš "Ne Proste™" gonilnike, nekaj kar je Sveti iGNUcijus izrecno prepovedal, sploh ne omenjam.:D

Icematxyz ::

Kdorkoli obiskuje slo-tech ve, da temu ni tako. In da je zadeva identična.

Tarzan ::

Icematxyz je izjavil:

Kdorkoli obiskuje slo-tech ve, da temu ni tako. In da je zadeva identična.

Glede na sprenevedanja, to lahko potrdim z odprtokodnimi driverji ATi kartice, ki pod windowsi dela komaj za silo. Iz neznanega razloga mi na TV ni bil računalnik nikakor sposoben na fullHD TV prenesti slike v polni resoluciji. Linux, začuda, je to znal.

Na sliki sicer ni TV, je pa en drug monitorček, s TV je pa zgodba povsem enaka, samo resolucijo ima višjo in ime drugačno.

Dual monitor/TV



Out of the box, ofkorz.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Cold1 ::

Hja, če so se odprtokodni gonilniki res toliko izboljšali, potem vzamem nazaj, bi se pa ob tem vprašal po modelih in starosti dotičnih naprav, ki da delujejo brez "problemov" in "out of the box".:P

Mimogrede, Sveti iGNUcijus je še vedno jezen ker uporabljate Ne Prosto™ strojno opremo.:D

Grumf ::

Icematxyz je izjavil:

Za ATI, Intel, Matrox ti naj pove uporabnik te strojne opreme, kako mu dela v navezi z odprto kodnimi in zaprto kodnimi gonilniki. Jaz sem povedal za nVidia, ker uporabljam nVidia in podpira točno to, kar nekdo tukaj trdi, da je "uber zajebano". Kar je preprosto laž.


Žal je bil ATI. Ve morda kdo za tega, sicer dvomim, da ga kdo spravi nazaj ampak
morda mu bo pa vseeno zanimivo, saj suse nima kaksnih specifik ne? Je obstajalo tudi
leto nazaj?

Laž? Ti dogaja vidim.

Sicer mimogrede windowsi tega ne delajo z proizvajalcevo third party programsko opremo,
sicer bi mogoce lahko za test postavili kako na njem pognati npr. Fallout New Vegas. :D

Ampak saj ni problem, zanimiva informacija, morda ga nisem dobro razumel kaj bi rad naredil,
ker ima rahlo preveč znanja, da bi tole falil. xdmcp so tudi ze poflikali?

Icematxyz je izjavil:

Si pričakoval xorg.conf in pisanje Right of, Left of,... in podobno v to datoteko?


Tocno to sem pricakoval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

redo ::

Cold1 je izjavil:

Jah Ice, v Oknih je preprosto upravljanje z namizji neodvisno od dobre volje proizvajalca grafičnih kartic,

Preprosto upravljanje z namizji? Windowsi vedo, kaj so to namizja? Koliko pa jih lahko imam na monitor?

Tarzan ::

Ni ravno najnovejša grafična kartica (Radeon Mobility X1600), ampak to ni blazno važno, tudi pri najnovejših se zadeve dosti hitro razvijajo. Ima pa tudi ATi/AMD svoje gonilnike, ki verjetno tudi "za silo" delajo.

Na ATi HD4870, ki je novejša, s tem prav tako nimam težav.

Grumf ::

redo je izjavil:

Cold1 je izjavil:

Jah Ice, v Oknih je preprosto upravljanje z namizji neodvisno od dobre volje proizvajalca grafičnih kartic,

Preprosto upravljanje z namizji? Windowsi vedo, kaj so to namizja? Koliko pa jih lahko imam na monitor?


Uh precej, omejitev je 255, pa ne na monitor ampak na logon session.
Ce se prav spomnim, ne da se mi zdajle po apijih rit. Je pa res, da jih
microsoft ne uporablja (beri, ni programa dodanega za delo z njimi, vsaj
ne da bi vedel) oz. jih - ga, famous ctr+alt+delete screen je na njem, notri
po so ze by design ze od NTjev 3.51.

Tarzan je izjavil:

Ni ravno najnovejša grafična kartica (Radeon Mobility X1600), ampak to ni blazno važno, tudi pri najnovejših se zadeve dosti hitro razvijajo. Ima pa tudi ATi/AMD svoje gonilnike, ki verjetno tudi "za silo" delajo. Na ATi HD4870, ki je novejša, s tem prav tako nimam težav.


Saj ni vazno, tole pa je novica, he he, komaj cakam, da mu povem... je kar dobro
bentil in verjetno cel xorg.conf na glavo obrnil. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

redo ::

Grumf je izjavil:

Ce se prav spomnim, ne da se mi zdajle po apijih rit.

Jaz sem takoimenovani povprečni uporabnik zdaj. Nimam pojma, kaj so to japiji.

Grumf je izjavil:

Je pa res, da jih microsoft ne uporablja (beri, ni programa dodanega za delo z njimi, vsaj ne da bi vedel) oz. jih, eno od njih je famous ctr+alt+delete screen, notri po so ze by design ze od NTjev 3.51.

Zanimivo. Nič takega ne vidim. Dej prosim, malo bolj se potrudi. Saj je menda preprosto in meni prijazno.

Cold1 ::

Joj, Redo no.:)) A razširitev uporabniškega vmesnika hočeš? Veš za Okna jih na internetu najdeš kolikor ti srce poželi. Celo take, ki ti omogočajo več namizij.

Je pa res, da MS tega ni nikoli vključil v privzet "feature set" Okenskega GUI-ja. Zakaj? Pomojem zato, ker je neuporabno, vsaj po mojih izkušnjah, sem pa že videl uporabnike, ki so na večih namizjih izgubili svoja okna (v uporabi je bil, se mi zdi, KDE).

Zdaj pa šc na googla in vtipkat:
Windows Multiple Desktop

redo ::

Cold1 je izjavil:

Joj, Redo no.:)) A razširitev uporabniškega vmesnika hočeš? Veš za Okna jih na internetu najdeš kolikor ti srce poželi. Celo take, ki ti omogočajo več namizij.

O glej, kako smo hitro prišli iz uporabniku prijazno in preprosto na NajdiSi™. Na linuxih je delalo tak, da sem prižgal računalnik. Kaj mi boš naslednje povedal, da moram na Windowsih zato, da lahko tiskam, poiskat program za tiskanje? FFS, zakaj sem pa jaz sploh plačal, če moram pa itak vse sam najt potem? Preprosto my ass. Uporabniku prijazno, Just Works, Yeah right. Go home.

Cold1 je izjavil:

Je pa res, da MS tega ni nikoli vključil v privzet "feature set" Okenskega GUI-ja. Zakaj? Pomojem zato, ker je neuporabno, vsaj po mojih izkušnjah, sem pa že videl uporabnike, ki so na večih namizjih izgubili svoja okna (v uporabi je bil, se mi zdi, KDE).

LOL. A ti slučajno misliš, da ti bom verjel?

KaRkY ::

Osebno sem pred kakšnim letom mislil podobno kot io(na linuxu je vse teško pa konzola pa konfigi itd.) potem sem reko ok pa da probam kako to dela in glej ga zlomka vse v prvo dela. Potem po kakem mesecu dni pa razočaranje, zakaj ne rabim konzole zakaj ne rabim pogledati v noben konfig file.

Sedaj po kake pol leta uporabe Linuxa na domači mašini in Win7 v službi mi je že prava muka delati na službenih Windowsih. GUI znotraj sistema je enotni, kar se pa ostalih aplikacij tiče pa raztresen. Vsak program na WIN bi rad imel svoj "lepi" GUI. Na linuxu večina aplikacij sledi nekim merilom(ene bolje druge slabše). Potem sama datotečna struktura na Linuxu mi definitivno boljša kot pa na WIN. Na WIN nikoli nisem vedel kje mam kaj, ker si nisem mogel razvit sistema organizacij datotek na Linuxu sem že po 1 tednu vedel kako bom imel vse organizirano.

To so le osebne izkušnje tako da nebi rekel da Linux ni primeren za workstation.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

BigWhale ::

Grumf je izjavil:

Uh precej, omejitev je 255, pa ne na monitor ampak na logon session.
Ce se prav spomnim, ne da se mi zdajle po apijih rit. Je pa res, da jih
microsoft ne uporablja (beri, ni programa dodanega za delo z njimi, vsaj
ne da bi vedel) oz. jih - ga, famous ctr+alt+delete screen je na njem, notri
po so ze by design ze od NTjev 3.51.


V windows so aplikacije, ki se zavedajo virtualnih desktopov precej precej redke. Poleg tega, da nimas programa s katerim bi ta namizja upravljal, je to precej nadlezna stvar.

Za spodobno delo z virtualnimi namizji v Windows je treba kupiti kak program ali pa se zadovoljiti s kaksnim napol delujocim shareware programom.

Podpora katere ne mores ponucat ni omembe vredna.

Grumf ::

KaRkY je izjavil:

ker si nisem mogel razvit sistema organizacij datotek na Linuxu sem že po 1 tednu vedel kako bom imel vse organizirano.


Hm, ta je pa nova, te lahko vprasam v cem je bil problem?

r0ker ::

haha multiple desktops je joke. nekaj tako neuporabnega so lahko "prodajali" leta 1995, ne pa danes. ko gledam našega linux preacherja tukaj, ko išče po teh svojih desktopih se morem režat :D
že pol leta čakam, da mi usposobi wireles na enem izmed prenosnikov, ki ima zelo splošno uporabljeno Intel wireles kartico. in če grem gledat po internetih ugotovim, da že vsaj od nekje leta 2000 usposabljajo tole kartico, med tem jim je enkrat leta 2005 delala ampak nihče ni vedel zakaj. takoj naslednji update pa spet kaput :DD
Zgoraj omenjate extended desktop.. noben prenosnik z ubuntujem ne zazna drugega zaslona v nastavitvah, da bi lahko določal resolucijo al karkoli :DD
odkar sma naložla linuxe ni blo niti ene mašine, bodi prenosnik ali stacionarni, brez ogromnih problemov :DD
pa ne mi bluzit o nepotrebnosti konzole, laži komu drugemu
btw uporabljama zelo različne distribucije na zelo različnih mašinah, od Asus Eee do Intel Xeon

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r0ker ()

poweroff ::

Grumf je izjavil:

[
Ti bom prispeval navodila za windowse, ce se slucajno kdaj znajdes na njih:
* desni klik na namizje
* klikni properties
* klikni sliko levega monitorja in ne spusti gumba, vleci miš na desno dokler
ne vidis, da sta se na slikici zamenjala. Spusti gumb. (drag and drop)
* klikni ok


OK, jaz uporabljam Asus netbooka. Ravnokar stestiral v službi.
1. Priklopim monitor na netbook. Počakam 4 sekunde. Odpre se okence za nastavitev monitorjev. Sistem zazna, da je zunanji monitor Philips neki neki 19".
2. Kliknem sliko desnega monitorja in ga vlečem na levo ter spustim. Rečem uveljavi spremembe.
3. Zadeva utripne in prikaže se ustrezna slika ter vprašanje če je vse OK, ali obnovi predhodne nastavitve.
4. Rečem OK in to je to. Case closed.

Realnost fantje, realnost.
sudo poweroff

BigWhale ::

r0ker je izjavil:

haha multiple desktops je joke. nekaj tako neuporabnega so lahko "prodajali" leta 1995, ne pa danes. ko gledam našega linux preacherja tukaj, ko išče po teh svojih desktopih se morem režat :D


Ce ti ne uporabljas in ce ljudje, ki jih ti poznas tega ne znajo uporabljati je to problem pri tebi. Jaz tocno vem kje imam kaj, pa imam dva monitorja in stiri virtualne desktope. OMG!

r0ker je izjavil:

že pol leta čakam, da mi usposobi wireles na enem izmed prenosnikov, ki ima zelo splošno uporabljeno Intel wireles kartico. in če grem gledat po internetih ugotovim, da že vsaj od nekje leta 2000 usposabljajo tole kartico, med tem jim je enkrat leta 2005 delala ampak nihče ni vedel zakaj. takoj naslednji update pa spet kaput :DD


Ce bi povedal katera kartica je to, bi ti morda lahko kdo pomagal.

r0ker je izjavil:

Zgoraj omenjate extended desktop.. noben prenosnik z ubuntujem ne zazna drugega zaslona v nastavitvah, da bi lahko določal resolucijo al karkoli :DD




Ti si en navaden troll, ki nima pojma kaj govori in nabija v tri dni.

r0ker je izjavil:

odkar sma naložla linuxe ni blo niti ene mašine, bodi prenosnik ali stacionarni, brez ogromnih problemov :DD
pa ne mi bluzit o nepotrebnosti konzole, laži komu drugemu
btw uporabljama zelo različne distribucije na zelo različnih mašinah, od Asus Eee do Intel Xeon


Pardon, ti si en pol pismen troll.

KaRkY ::

@io lahko ja :). Problem je bil ker hočem met lastne podatke na ločenem disku(particiji) vendar kljub temu na standardnem mestu(MyDocuments, Home) in Windowsi ne podpirajo dobro premikanje domače mape. Na linuxu lahko katerokoli particijo obesim v drevo datotečne strukture kamor koli(no skoraj:)). Še posebej pa me je v Win7 motilo da si imel na taskbaru pinan Browser(dokumentni ne spletni) in ti je vedno prikazovalo tiste čudne libe.
Malenkosti ampak so me zelo motile uporaba XP pa ne pride upoštev ker nočem uporabljati 10 let star sistem.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

Poldi112 ::

WarpedGone je izjavil:

ATI, Intel, Matrox?


Ati dela čudovito. Imam 55xx in dual screen z zaprtimi driverji. Prej nvidia tudi brez težav, samo z malo bolj butastim menijem.

Matrox G400 je na zadnjih verzijah xorg problematičen, en avstrijec sicer ima nek driver, samo me je zafrkaval in se raje se enega Banshee-ja vrgel notri. Sicer stvar teče na Debianu, tako da sem ročno popravil xorg.conf, ampak razen tega da ni gui vmesnika (oz. ga ne poznam) ni nobene težave. Je pa tu problem stare kartice in zaprtih driverjev.

Intela pa res ne poznam v dual monitor konfiguraciji, ker na večini mojih mašin integrirana grafična ni dovolj močna, da bi potegnila 1600x1200.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Grumf ::

He he he... kubuntu 10.10:

vi /etc/network/interfaces

Saj nisem dvomil :D Ceprav je malo neposteno ker sem cez 5 minut zezanja po guiju
zgubil potrpezljivost. Verjetno bi scasoma nasel...

Morda pa sem kje zgresil, priporocate kaksno bolj prijazno distribucijo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

poweroff ::

Ta je bosa.

Kot prvo, danes praktično nihče v konzoli ne uporablja več vi-ja (oz. vim-a), pač pa nano.

Kot drugo - odkar se uporablja NetworkManager nima uporabnik kaj packat po /etc/network/interfaces.

Bluziš v glavnem.
sudo poweroff

Gandalfar ::

Kot prvo, danes praktično nihče v konzoli ne uporablja več vi-ja (oz. vim-a), pač pa nano.


vir? danes prakticno vsi uporabljamo vim :)

Poldi112 ::

Samo je res smešno da se je človek obesil ravno na networking, kjer je linux v prednosti.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

šernk ::

-io- tvoja nesposobnost, še ne pomeni da je linux neuporaben, mislim kakšni primeri...ker tvoj frend ni znal nastavit, je sedaj linux zanič...

če smo že pri primerih: windows (xp in vista) vs linux (ubuntu).
ko sem 3 leta nazaj sam prešel na ubuntu, so se mi vsi cimri v stanovanju smejali.
no pa začnimo:
- usposobiti tiskalnik: ubuntu 5sekund, XP 5min, vista nikoli (jaz sem bil začetnik v ubuntu, drugi pa samooklicani mojstri za windows)
- vzpostaviti povezavo z skritim wireless omrežjem: ubuntu 1 minuta, XP ni nihče znal, vista ni nihče znal (na win 7 smo pred pol leta v petih iskali nastavitve...pa nismo uspeli tega naredit, no mene pač niti ne briga, se le veselo smejim tistim, ki jim vse dela)
- povezava prenosnika z zunanjim ekranom: ubuntu 2min, XP 2min, vista 10min (vsi smo mogli najti kje se te nastavitve nahajajo...)

no po teh treh primerih, lahko sam zaključim, da je windows neuporaben. Kot popoln začetnik sem v ubuntu uspel skoraj vse precej hitreje nastavit, kot je šlo na windowsih, danes da ne govorimo, ker za vse zgoraj opisane primere na ubuntu rabim par sekund.

znam precej tudi z windows sistemi predvsem XPjem, vendar pač tam porabim precej več časa za vsako nastavitev (ne ker je windows zanič, temveč ker ga ne uporabljam!), ne dajem pomoči na windowsih pa tistim osebkom, ki so rekli da je linux zanič. naj se pač sami zajebavajo na windowsih, sam bom pa medtem gledal film na popolnoma neuporabnem in zanič operacijskem sistemu.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

redo ::

Gandalfar je izjavil:

Kot prvo, danes praktično nihče v konzoli ne uporablja več vi-ja (oz. vim-a), pač pa nano.


vir? danes prakticno vsi uporabljamo vim :)

Jp, to lahko potrdi tudi moja malenkost.:wq

Grumf ::

poweroff je izjavil:

Kot prvo, danes praktično nihče v konzoli ne uporablja več vi-ja (oz. vim-a), pač pa nano.


Uporabljajo ga tisti, ki morajo (na svojo veliko zalost) uporabljati nekaj unixov in ne enega.
Saj ves, to je ena redkih sticnih tock, ki jo najdes povsod. Aja, ne veš... aja no in obstaja
se kaksen drug unix kot linux. No ja, me veseli, da sem te lahko tudi jaz kaj naucil.

poweroff je izjavil:

Kot drugo - odkar se uporablja NetworkManager nima uporabnik kaj packat po /etc/network/interfaces.


Res? Si ze kdaj slisal za kaj takega kot auto eth0? Ki zabluzi network response v dolocenih
konfiguracijah, npr. bannani dhcp naslovi na gatewayu medtem ko gredo staticni ipji skozi?
Si mislim, da ne...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Poldi112 ::

A nisi ravno ti težil s tem, da se pogovarjamo o desktopih? In kako bo odsotnost nano-ta, ki je btw kar pogost, vplivala na enega povprečnega uporabnika linux-a? Jasno, šel se bo učiti vi, da bo pripravljen na trenutek, ko bo moral na hitro poeditirati kakšen config na eni random mašini?

Ne vem pa kaj hočeš povedati z drugim delom. Da ne znaš nastaviti gateway-a, da ne znaš nastaviti, da ti dodeljuje ip-je glede na mac address, da ne znaš nastaviti dhcp-ja ali da ne znaš nastaviti statičnega ip-ja?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

šernk ::

Res? Si ze kdaj slisal za kaj takega kot auto eth0? Ki zabluzi network response v dolocenih
konfiguracijah, npr. bannani dhcp naslovi na gatewayu medtem ko gredo staticni ipji skozi?
Si mislim, da ne...


ponavljam vprašanje: kako točno ima to veze z neuporabnostjo linuxa?

žal sem pri obeh rabil how to za nastavit auto eth0...oba pa sta bila enostavna, da jih vsak zastopi.

dajte že enkrat priti na dan z eno veliko slabostjo. iskanja programov na google sm se naveličal...in to je moj glavni razlog prehoda (vse programe imaš zbrane na enem mestu)...poleg stabilnosti in sposobnosti da imam comp užgan brez upočasnitve tudi 14 dni.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Grumf ::

Poldi112 je izjavil:

Ne vem pa kaj hočeš povedati z drugim delom. Da ne znaš nastaviti gateway-a, da ne znaš nastaviti, da ti dodeljuje ip-je glede na mac address, da ne znaš nastaviti dhcp-ja ali da ne znaš nastaviti statičnega ip-ja?


Veš, ko se clovek igra z majckenimi otroci je najbolj srčkano obdobje, ko
odkrijejo, da so pa pozrli vso pamet sveta in zacnejo pametovati kako oni vidijo
svet. Dragi Poldi, vsekakor te prosim za odpuščanje, če se motim, vendar po tvoji
mladnostni (pre)zagnanosti (pa ti ne jemljem v slabo, sploh ne ) sodeč sem nastavil
prvo network masko, ko ti je bila najbolj zanimiva stvar pod soncem mamino oprsje.

V kolikor pa se motim o tvoji starosti sta pa si komunikacijsko zelo nedozorel osebek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

poweroff ::

Gandalfar je izjavil:

Kot prvo, danes praktično nihče v konzoli ne uporablja več vi-ja (oz. vim-a), pač pa nano.


vir? danes prakticno vsi uporabljamo vim :)

No, saj ga jaz tudi, samo jaz itak nisem čisto normalen... 8-)

Ampak na Ubuntu straneh redno vidiš navodila v stilu gksu gedit ... ali vsaj sudo nano ... .

Grumf je izjavil:

Aja, ne veš... aja no in obstaja se kaksen drug unix kot linux. No ja, me veseli, da sem te lahko tudi jaz kaj naucil.

Ja, brez skrbi, saj v službi uporabljamo tri različne distrote, uporabljal sem tudi že FreeBSD in NetBSD pa tudi kakšen HP-UX... Ampak hvala za "izobraževanje".

Grumf je izjavil:

Res? Si ze kdaj slisal za kaj takega kot auto eth0? Ki zabluzi network response v dolocenih
konfiguracijah, npr. bannani dhcp naslovi na gatewayu medtem ko gredo staticni ipji skozi?
Si mislim, da ne...

Ne razumem o čem govoriš? Da je treba mašini nastaviti staičen IP? Klik: http://matej.owca.info/linux/. Imaš nekje v sredi poglavje o tem, kako se nastavi statičen IP. Beri in se čudi...

Sicer pa po moje hudo bluziš, ali pa si navaden troll. Bluzil si glede nastavitev zunanjega monitorja in sem ti lepo dokazal, da - bluziš. Res je sicer, da če ni ustreznih driverjev, stvari pač ne delajo (jasno - v vseh sistemih isto), a če driverji so, so zadeve zelo zelo preproste.

Bluzil si glede omrežij - poglej si zgornjo knjigico in boš videl, da je nastavljanje omrežij zelo preprosto opravilo v Linuxu.

Kaj neki bo naslednja stvar o kateri boš bluzil?
sudo poweroff

Grumf ::

šernk je izjavil:

ponavljam vprašanje: kako točno ima to veze z neuporabnostjo linuxa?


Pa kaj je s tabo, kot pokvarjena lpjka, kolikokrat naj ti še povem, da ni nihče rekel, da je linux
neuporaben. Smatraj tole za zadnjič, ker ti na to ne bom več odgovarjal, sem ti ze vsaj dvakrat.

šernk je izjavil:

dajte že enkrat priti na dan z eno veliko slabostjo. iskanja programov na google
sm se naveličal...in to je moj glavni razlog prehoda (vse programe imaš zbrane na enem mestu)...poleg
stabilnosti in sposobnosti da imam comp užgan brez upočasnitve tudi 14 dni.


In v duhu prejsnjega odgovora, sploh se ti ne sanja o čem se pogovarjam(o). Pojdi prebrat nazaj kaj
je bila debata in se potem vrni nazaj, da lahko nadaljujes debato o prijaznosti linuxa uporabniku.
(to, da sem moral odpreti konzolo je ze dober znak, da nekaj ne štima, pa nisem čisto nov na kdeju)

Cold1 ::

Nekateri menite da je iskanje programov na google-u, njihov prenos in namestitev nekaj nezaslišano težkega, a vendar množice čisto neukih uporabnikov to počnejo vsak dan.;)
In kaj se zgodi ko programa, ki ga potrebuješ ni v repozitoriju? Aja saj res - hop pa na google...

Takole je, vaša obsedenost s parimi posebej izbranimi upraviteljskimi primeri, kjer se vam Linux zdi boljši (tipično je omenjanje apt get-a) kaže na nerazumevanje, tako uporabe računalnika, kot strukture ekosistema ki to uporabo podpira.

Prvič: upraviteljska opravila so redka, če so zaradi prilagoditve neukim uporabnikom predolga in popreproščena to ni problem, je pa problem ko si nekateri hkrati umišljate, da Okna obvladate, ne obvladate pa raznih metod, postopkov in trikov, ki jih pri nameščanju uporabljajo strokovnjaki.

Drugič: izkušnja uporabe Oken je precej odvisna od ponudnikov strojne opreme, ter ponudnikov programske opreme, ki odločajo o načinu namestitve in možnostih, ki jih bo imel pri tem uporabnik.

Sam se izjemno veselim prihoda Microsoftovega App Store-a, ki bo po vsej verjetnosti poenotil način nameščanja (yours truly hoče x-copy deployment), ljubega dne pa bomo morda ugledali tudi prihod popolnoma generičnih gonilnikov za strojno opremo in bog ve, da mnogi komaj čakamo ta dan.

Aja, tisto o iskanju okna, je resničen dogodek, ja videl sem ga na lastne oči, tako nekako 1.5m stran sem sedel... in ne, ne čudi me da MS večih namizij ne vključi v Okenski vmesnik.

(Ja, obupal sam nad omenjanjem dejstva, da se gre pri tej novici za napad na človekove pravice v totalitarni državi, očitno ni nikomur mar, glavno da imamo pošten flamewar.:8))

Grumf ::

poweroff je izjavil:

...


Poslusaj pametnjakovič, dodal sem nastavitve za statični ip, pa mi je t.i. auto eth0 divje pustil
še ene nastavitve na interfacu za dhcp. Spet ni nic napacno z linuxom RAZEN, da preko guija nisem
nasel nobenega nacina, da bi to spremenil, več se pa tudi nisem ukvarjal.

Ne vem, a ste tule na forumu sami tezaki, ki ne prenesete nobene kritike in vam ego senco na luno
meče? Ne niste vse pameti na tem svetu pozrli, ste pa absolutno eni izmed najbolj zoprnih sogovornikov
kar sem jih imel v zadnjem času, takole bom rekel, vse kar nima povezave z usabilityem linuxa bom
gladko zignoriral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

poweroff ::

Cold1 je izjavil:

Nekateri menite da je iskanje programov na google-u, njihov prenos in namestitev nekaj nezaslišano težkega, a vendar množice čisto neukih uporabnikov to počnejo vsak dan.;)

Nekateri pa mislite, da je nameščanje in uporaba Linuxa nekaj nezaslišano težkega, a vendar množice čisto neukih uporabnikov to počnejo vsak dan.

Poleg tega je glavna finta repozitorijev v updatih.

Mimogrede - me zanima kakšno tuljenje bomo poslušali, ko bo MS končno uvedel App Store. In seveda se bo lepo spregledalo dejstvo, da ima Linux to že ohoho časa, da ima Ubuntu sedaj celo dejanski App Store (ki omogoča tudi kupovanje, ja) in da je Apple iz tega naredil celo umetnost in znanost v enem.

Winsi so se pač razširili zaradi izkoriščanja monopolnega pložaja, tehnološko in idejno pa so že dolgo časa zgolj follower, ne več leader.

Tako pač je, face it.
sudo poweroff

kitaj ::

Grumf je izjavil:

Nekako se ne bom spuščal odgovarjati na ad hominem napade, nima smisla, avtor sam pokaze svoj karakter (lahko bi ga sicer bilo sram ampak nekaterim ne seze tako daleč).

Grumf je izjavil:

No in SPET ad hominem. ccc...

Grumf je izjavil:

Veš, ko se clovek igra z majckenimi otroci je najbolj srčkano obdobje, ko
odkrijejo, da so pa pozrli vso pamet sveta in zacnejo pametovati kako oni vidijo
svet. Dragi Poldi, vsekakor te prosim za odpuščanje, če se motim, vendar po tvoji
mladnostni (pre)zagnanosti (pa ti ne jemljem v slabo, sploh ne ) sodeč sem nastavil
prvo network masko, ko ti je bila najbolj zanimiva stvar pod soncem mamino oprsje.
V kolikor pa se motim o tvoji starosti sta pa si komunikacijsko zelo nedozorel osebek.

ccc...

poweroff ::

Grumf je izjavil:

poweroff je izjavil:

...


Poslusaj pametnjakovič, dodal sem nastavitve za statični ip, pa mi je t.i. auto eth0 divje pustil
še ene nastavitve na interfacu za dhcp. Spet ni nic napacno z linuxom RAZEN, da preko guija nisem
nasel nobenega nacina, da bi to spremenil, več se pa tudi nisem ukvarjal.

No, jaz tega še nisem doživel, pa veliko skačem z laptopom med različnimi omrežji.

Dopuščam pa možnost, da si ti poseben primer. Tako kot naša državna uprava. Povsod na svetu uvajajo Linux v državno upravo, povsod so od tega koristi in prednosti, le pri nas smo v tako specifični situaciji, da to ni možno.
sudo poweroff

Grumf ::

kitaj je izjavil:

ccc...


Sem pricakoval, preberi si kaj je ad hominem, potem mi pa povej kaj je nevljudni
sogovornik argumentiral, da bi jaz moral spodbijati njega. Ni potrebe, ker ni ničesar
argumentiral, samo lajal je, refleksno iz malih mozganov. Pa ni edini.

Cold1, zdaj razumem, zakaj se oglasiš samo tu in tja in tudi vem zakaj se povsod
sliši samo o linuxu. Vsako trezno debato preglasijo s svojim dretjem. Kot vrtec.
Se bom tudi jaz lagano sportski umaknil, razen, da se spustim na njihov nivo (česar
pa se ne grem) se z nekaterimi nimam več kaj pogovarjati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Grumf ::

Grumf je izjavil:

No, jaz tega še nisem doživel.


Si mislim, ni klasična konfiguracija omrežja. In ni državna uprava. Dejstvo pa je,
da čez gui tega nisem mogel urediti in ce gres iskat auto eth0 po netu bos ugotovil,
da nisem edini.

poweroff je izjavil:

Dopuščam pa možnost, da si ti poseben primer. Tako kot naša državna uprava. Povsod na svetu uvajajo Linux v državno upravo, povsod so od tega koristi in prednosti, le pri nas smo v tako specifični situaciji, da to ni možno.


Kje uvajajo linux v državno upravo, vem le za dva projekta, eden v nemčiji in eden
v švici in OBA sta propadla. Sicer se pa vse da narediti, vprašanje je le, če niso
stroški višji od tega, da se pusti obstoječi sistem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Cold1 ::

Veš -io-, osebe katerih ego otežuje astronomske raziskave (ne zgolj na zemlji, ampak tudi v sosednjih galaksijah) se na razburjanje odzovejo kvečjemu pozitivno, nezadovoljstvo drugih - na primer uporabnikov - jih kvečjemu spravi v dobro voljo.:8)

Za fanatike pa je bil Linux tako ali tako odličen in neproblematičen OS že v devetdesetih.
To da smo nekateri nezadovoljni z njim je ali naš problem (FixItYourself™) ali pa celo pozitivno znamenje, da boj proti MS-u dobro poteka (ja v imenu borbe proti Microsoftu so dovoljena vsa sredstva, ni važno koliko uporabnikov Linux-a nastrada).

šernk ::

Kje uvajajo linux v državno upravo, vem le za dva projekta, eden v nemčiji in eden
v švici in OBA sta propadla.


o drugem se mi ne da prepirat...vendar imaš kje kakšen link?

eden od zadetkov na google:
"The Munich decision to move its 14,000 desktops to Free Open Source Software created a big splash back in 2003 as news circulated of the third-largest German city's defection from Microsoft. When it was announced in 2003, the story garnered coverage even in the US, such as an extensive article in USA Today on-line. Currently, about 60% of desktops are using OpenOffice, with the remaining 40% to be completed by the end of 2009. Firefox and Thunderbird are being used in all of the city's desktop machines. Ten percent of desktops are running the LiMux Debian-based distro, and 80% will be running LiMux by 2012 at the latest. Autonomy was generally considered more important than cost savings, although the LiMux initiative is increasing competition in the IT industry in Munich already. The program has succeeded because the city administration has been careful to reach out to all stakeholders, from managers down to simple end users."


nič ne vidim da bi zadeva propadla?
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Grumf ::

Govoriš o temule:
http://limuxwatch.blogspot.com/2008/01/...

Cena neuspeha:
"In the short-term, no money was saved with the change-over. To the contrary, the city had to absorb one-time upfront costs of 13 million Euros for the Linux Munich "LiMux" project, which the city's IT department describes as an IT evolution, not a revolution, as some observers thought. According to vice director Schießl, an upgrade of the then-existing Windows NT4 operating system to Windows XP would have been as much as two million euros cheaper. The change-over will make financial sense only after several years, by avoiding the payment of on-going licensing fees."

http://limuxwatch.blogspot.com/2008/01/...

Update, zgleda, da so projekt na koncu podaljšali.
http://limuxwatch.blogspot.com/

Mimogrede, od leta 2003 do 2010 (7 let) jim je ratalo migrirat 20% mašin,
njihov vodja informatike pa je (če ni bil morda švicarski, bilo je kakšne
pol leta nazaj na poročilih, pa se ne spomnim več točno) odstopil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Poldi112 ::

Grumf je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Ne vem pa kaj hočeš povedati z drugim delom. Da ne znaš nastaviti gateway-a, da ne znaš nastaviti, da ti dodeljuje ip-je glede na mac address, da ne znaš nastaviti dhcp-ja ali da ne znaš nastaviti statičnega ip-ja?


Veš, ko se clovek igra z majckenimi otroci je najbolj srčkano obdobje, ko
odkrijejo, da so pa pozrli vso pamet sveta in zacnejo pametovati kako oni vidijo
svet. Dragi Poldi, vsekakor te prosim za odpuščanje, če se motim, vendar po tvoji
mladnostni (pre)zagnanosti (pa ti ne jemljem v slabo, sploh ne ) sodeč sem nastavil
prvo network masko, ko ti je bila najbolj zanimiva stvar pod soncem mamino oprsje.

V kolikor pa se motim o tvoji starosti sta pa si komunikacijsko zelo nedozorel osebek.


Smešno, kakšen odgovor dobim od nekoga, ki me par strani nazaj ves užaljen obtoži, da se spuščam na osebni nivo, ko rečem, da bi tudi sam službo, kjer en teden čaraš po eni config datoteki.

Imaš pa glede starosti verjetno prav, ker glede na to kako trd si si verjetno res že dedek :)

Grumf je izjavil:

Govoriš o temule:
http://limuxwatch.blogspot.com/2008/01/...
http://limuxwatch.blogspot.com/2008/01/...
http://limuxwatch.blogspot.com/


Huda referenca, en anonimni blogger.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

poweroff ::

Grumf je izjavil:

Kje uvajajo linux v državno upravo, vem le za dva projekta, eden v nemčiji in eden
v švici in OBA sta propadla. Sicer se pa vse da narediti, vprašanje je le, če niso
stroški višji od tega, da se pusti obstoječi sistem.

Mislim, spet trollaš ali pa širiš svojo nevednost. Tule si preberi za "nekaj" projektov:
http://hr-cjpc.si/pravokator/index.php/...

S tem, da je tega še kar nekaj več.

Aja - Poldi112 - tudi "dedki" so lahko zelo vitalni: http://hr-cjpc.si/pravokator/index.php/...

Open-minded pravzaprav.
sudo poweroff

Icematxyz ::

But what's less discussed -- but much more important to this deal -- is the fact that Chinese commercial and educational entities already make up a large part of Linux' user base. Moreover, Chinese developers have been making great contributions to the Linux kernel lately. And Chinese Internet and hardware companies -- again, some of the largest in the world -- also use Linux for infrastructure and on their devices.


Zato ker obstajajo tudi drugi predmeti kot je računalništvo in ne vidim nobenega razloga,
da bi moj sin moral hoditi v 12 letno osnovno šolo zato, da bo imel moznost spoznati vse mozne
(tudi obskurne) sisteme
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

OŠ - kaj storiti v primeru nemogoce uciteljice (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
9020754 (16311) s6c-gEL
»

Se v islandskih šolah pričenja prehod na Ubuntu? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
16516792 (12274) Pithlit
»

Šola v naravi (ali "taborišče")

Oddelek: Šola
375103 (3552) ;-)
»

Jaz in šolanje

Oddelek: Šola
454795 (3982) root987

Več podobnih tem