» »

Zaradi odprte kode ob službo

1 2
3
4 5

šernk ::

Dovolj vam je net, office, video, audio in zdaj to prodajate kot workstation.


pa dodaj še kaj zraven sam po želji, da bo po tvoje workstation.

ne FIFA 2011 to ni, xbmc tudi ne, solidworks tudi ne, ker vsega tega večinoma ne rabijo ljudje. če dobiš 400EUR na teden potem dobro zate, nekateri dobijo 400EUR na mesec, večina jih pa več kot 800EUR na mesec sploh ne dobi. raje dam tistih 50EUR več za gume na avtu, ki me nato nekoč rešijo življenje, kot pa 300EUR za stvar, ki jo dobiš lahko popolnoma solidno zastonj.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Grumf ::

Poldi112 je izjavil:

Jaz bi tudi tako službo /.../


Ti dogaja, a? Nekako se ne bom spuščal odgovarjati na ad hominem napade, nima
smisla, avtor sam pokaze svoj karakter (lahko bi ga sicer bilo sram ampak nekaterim
ne seze tako daleč).

šernk je izjavil:

raje dam tistih 50EUR več za gume na avtu, ki me nato nekoč rešijo življenje, kot pa 300EUR za stvar, ki jo dobiš lahko popolnoma solidno zastonj.


Hja mojstru za svoje orodje ni težko dati malo več denarja. Poleg tega pa ti to
v bistvu prihrani denar in seveda ga tudi tvojemu šefu. Si bolj učinkovit pri zadevah,
ki jih delaš namesto da zgubljaš čas za config fajli. Lahko pa daš za gume. Ali morda
kot investicijo v hrbtenico kupiš raje dober stol saj verjetno na njemu preživiš več
časa kot v vozilu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

kitaj ::

Cold1 je izjavil:

(*), sploh pa koga briga neki Rus tam bogu za Uralom.

Moskva je bila, ko sem zadnjič gledal atlas, še na tej strani Urala.

Glede na tržni delež v embeded napravah, strežnikih, telefonih in nenazadnje tudi namizjih si Linux zasluži vsaj omembo v naših šolah. Ne vem, zakaj se nekateri tako zavzemate za to, da se naše mlade izuri zgolj tehnologijah preteklega časa, da se jih že v mladih letih vpne v iste monopole in jim ne predstavi vseh možnosti, ki jih imajo na razpolago.

Grumf ::

kitaj je izjavil:

Cold1 je izjavil:

(*), sploh pa koga briga neki Rus tam bogu za Uralom.

Moskva je bila, ko sem zadnjič gledal atlas, še na tej strani Urala.

Glede na tržni delež v embeded napravah, strežnikih, telefonih in nenazadnje tudi namizjih si Linux zasluži vsaj omembo v naših šolah. Ne vem, zakaj se nekateri tako zavzemate za to, da se naše mlade izuri zgolj tehnologijah preteklega časa, da se jih že v mladih letih vpne v iste monopole in jim ne predstavi vseh možnosti, ki jih imajo na razpolago.


Zadeva je preprosta. Naj linux na namizju s svojo tehnično dovršenostjo podre
microsoftov monopol ne pa z jeziki nekaj fanatikov, ki ga rinejo naprej samo zato
ker je to linux. Trg bo pokazal svoje kot je na strežniškem delu, očitno pa zaenkrat,
linux ni prerinil na desktop okolja, ali ga nihče noče uporabljati, ali je inferioren,
ali je tezak za naučit... saj je vseeno, dejstvo je da ga še apple pohodi glede na
uporabo. Zakaj bi ga torej na silo rinili na šole, konec koncev bodimo potem pošteni
in dajmo raje apple.

Seveda se pa tudi tu malo zalomi, na osnovnih šolah strežniški os učit je malo noro,
se ti ne zdi? Na faksih pa so osnove unixa, če se ne motim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Poldi112 ::

Grumf je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Jaz bi tudi tako službo /.../


Ti dogaja, a? Nekako se ne bom spuščal odgovarjati na ad hominem napade, nima
smisla, avtor sam pokaze svoj karakter (lahko bi ga sicer bilo sram ampak nekaterim
ne seze tako daleč).


Govoriš o stvareh, ki jih ne poznaš, hvališ se kako si kritičen, a si povsem nekritičen do svojih sposobnosti. Ne da se tega povedati drugače, kot da se te užali. Za kar se ti opravičujem, ampak dejstva ostajajo. Če ti ne znaš nečesa skonfigurirati oz. se ti zdi neuporabno, to še ne pomeni da dejansko tako je. In vsak dan je več primerov, ki to dokazujejo.

In glede na to da že preko 5 let nudim linux support vem, da so težave in vem, da večinoma niso kritične. Vsak sistem ima prednosti, glavni problem linux-a so pa - pa ne jemlji tega osebno, ker ne leti neposredno nate - butci, ki svojo nesposobnost valijo na zanič sistem.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Grumf ::

Poldi112 je izjavil:

Če ti ne znaš nečesa skonfigurirati oz. se ti zdi neuporabno, to še ne pomeni da dejansko tako je. In vsak dan je več primerov, ki to dokazujejo.


Nekje sem ze napisal, pa bom še enkrat: meni linux ne dela problemov sploh, vse kar sem rabil sem "zrihtal",
če sem bil le pripravljen vreči za to dovolj časa. In tudi ne zdi se mi neuporaben. Glede primerov, ki naj
bi nekaj dokazovali, apple je v istem časovnem obdobju naredil pravo revolucijo, mah na paste:

"Web client stats suggest that Microsoft Windows has about an 89% share, Apple Mac OS 7% and Linux 1%."

Poldi112 je izjavil:

In glede na to da že preko 5 let nudim linux support vem, da so težave in vem, da večinoma niso kritične. Vsak sistem ima prednosti, glavni problem linux-a so pa - pa ne jemlji tega osebno, ker ne leti neposredno nate - butci, ki svojo nesposobnost valijo na zanič sistem.


Ne vem kako da se ne razumemo.
Z linuxom se da doseči vse kar se da doseči s katerimkoli drugim sistemom, če ni v konfiguraciji pa
si greš source popravit, na windowsih pa lahko vzames dissasembler in greš direktno binarye spreminjat.
Vprašanje je le koliko časa si pripravljen temu posvetiti, dan, teden, mesec, leto, desetletje? Kaj
ponuja windows, brez da greš hackat sistem preko klikanja in kaj ponuja linux preko klikanja je v bistvu
usability za navadnega uporabnika. Linux tu pade na desktop področju in applov trzni delez nasproti
linuxovem dokazuje, da ni težava v microsoftovem monopolu (kot radi prepričujete). Tezava je, da se
preprosto nikomur ne da v prostem času kodirat dolgočasne dialoge... < nimam vec casa, kasneje >

poweroff ::

Grumf je izjavil:

Samo pri guiju je pa nekdo pozabil, da je bolj
preprosto za uporabo tisto kjer brez tipkovnice z najmanj kliki prideš do
rezultata. Ce moras pa konzolo in 'viaj' odpret pa tako ali tako padeš iz konkurence.

To je mit. Pri Ubuntuju praktično ne rabiš konzole. Vi-ja pa sploh ne.

Dokaz je knjiga Linux na namizju.
sudo poweroff

Tarzan ::

Ni težava v Microsoftovem monopolu, temveč v monopolu Microsofta. :D

To, da ima Apple sedemkrat večji tržni delež od Linuxa ni toliko posledica superiornosti samega operacijskega sistema, kot posledica Applove znamke. ČE se bi vsem ponudilo enako osnovno izhodišče, bi bili procenti precej drugačni. Sem prepričan. Kaj osnovno izhodišče pomeni? Če se z računalniki otroci srečajo v vrtcu, potem naj se jim pokaže delo ma Macu, na Windowsih in na kaki od otrokom prilagojenih Linux distribucij. Če so v vrtcu še premladi, pač nariši enako zgodbo v starejše otrokovo obdobje, ko se prvič, v izobraževalnem procesu, sreča z računalniki.

Če to ni fairplay, potem pa res ne vem kaj je.

Grumf ::

Tarzan je izjavil:

To, da ima Apple sedemkrat večji tržni delež od Linuxa ni toliko posledica superiornosti samega operacijskega sistema, kot posledica Applove znamke.


In zdaj je kriv apple in microsoft in ves svet, da si je linux pa ni ustvaril.
In zdaj je kriv microsoft, da je zacel delati na usabilityu 10 let pred linuxom.
Gremo ustavit applov marketing in microsoftov development za 10 let, da ju linux
dohiti, potem pa bo vse lepo in posteno. In mimogrede gremo se vsem, ki lahko
hodijo polomit kolena, da bomo posteni do invalidov. Hecas se.

Vedno so drugi krivi, kaj ce bi raje zacel risati dialoge? Mimogrede, da obstajata
gnome in kde namesto gnokde tudi ni linuxovemu usabilityu ravno v uslugo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Poldi112 ::

Stanje je tako kot je, ker se je MS bolj ukvarjal z ilegalnimi prijemi za zatiranje konkurence kot usabilitijem. Posledično so bili vedno popularni, uporabniška izkušnja pa leta za Apple-om.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Grumf ::

Poldi112 je izjavil:

Stanje je tako kot je, ker se je MS bolj ukvarjal z ilegalnimi prijemi za zatiranje konkurence kot usabilitijem.


Kar bi lahko imenovali tudi vaso antipropagando windowsem. Sicer pa vam nihce ne brani,
da uberete njihovo poslovno taktiko. In applovo. Edina stvar ki jo jaz odsvetujem je
Kalimero taktika, drugi so vsega krivi namrec.

Poldi112 je izjavil:

Posledično so bili vedno popularni, uporabniška izkušnja pa leta za Apple-om.


Super, morda bo koncno microsoft dobil PRAVO konkurenco.

Tarzan ::

Grumf je izjavil:

Tarzan je izjavil:

To, da ima Apple sedemkrat večji tržni delež od Linuxa ni toliko posledica superiornosti samega operacijskega sistema, kot posledica Applove znamke.


In zdaj je kriv apple in microsoft in ves svet, da si je linux pa ni ustvaril.
In zdaj je kriv microsoft, da je zacel delati na usabilityu 10 let pred linuxom.
Gremo ustavit applov marketing in microsoftov development za 10 let, da ju linux
dohiti, potem pa bo vse lepo in posteno. In mimogrede gremo se vsem, ki lahko
hodijo polomit kolena, da bomo posteni do invalidov. Hecas se.

Vedno so drugi krivi, kaj ce bi raje zacel risati dialoge? Mimogrede, da obstajata
gnome in kde namesto gnokde tudi ni linuxovemu usabilityu ravno v uslugo.


Blablabla, najlažje je gobezdati in ozračje onesnaževati s puhlicami, ki te jih naučijo pri MS.
Lahko bi delali na "usability-ju" 100 let prej, pa še vseeno to ne bi pomenilo, da imajo pravico do monopola. Ničesar se ne sme ustaviti, prej obratno, trenutno MS mašina zavira razvoj vseh ostalih operacijskih sistemov - z vsemi sredstvi. Linux jih je že lepo dohitel in ponekod celo prehitel, ne rabi se nič čakat. So področja, kjer je Linux morda precej zadaj, ampak tako pač je, konkurenca naredi svoje, velik problem pa je, če se konkurence ne pusti da normalno deluje. Otroku pokazat, da ni treba kliknit na moder E za dostop na internet je po tvojem kriminalno dejanje in ustavljanje MS developmenta. Ok, potem se strinjam, pa dajmo, ustavimo tak development, ker ne koristi nikomur.

Toliko demagogije, kot si je sposoben, že en lep čas nisem slišal, pa sem vsak dan izpostavljen. Lepo, da si pokoren MS uporabnik, ni pa lepo, da s svojo lenobo in kratkovidnostjo v drek monopola tlačiš še tistih nekaj ljudi, ki bi se bili mogoče pripravljeni potruditi kako zadevo razumeti. Zdaj bi pa prosil, če si ne bi več zmišljeval zadev in jih podtikal, ker to ni vljudno. Sicer je to naravna prehrana za trole, ampak vseeno. Hvala.

Mimogrede, primerjava z invalidi je zelo "okusna". Upam, da te kakšen od njih spozna, ko boš šel čez cesto in te pošteno namaha. Tudi njemu se zahvaljujem.

Poldi112 ::

Grumf je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Stanje je tako kot je, ker se je MS bolj ukvarjal z ilegalnimi prijemi za zatiranje konkurence kot usabilitijem.


Kar bi lahko imenovali tudi vaso antipropagando windowsem. Sicer pa vam nihce ne brani,
da uberete njihovo poslovno taktiko. In applovo. Edina stvar ki jo jaz odsvetujem je
Kalimero taktika, drugi so vsega krivi namrec.


Kako to misliš, da nam nihče ne brani. Brani nam zakonodaja. Eni jo pač spoštujemo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

kitaj ::

Grumf je izjavil:

Mimogrede, da obstajata gnome in kde namesto gnokde tudi ni linuxovemu usabilityu ravno v uslugo.

Če možnost izbire vzameš kot primer Linuxove slabosti potem se nima več smisla pregovarjat s tabo. Živi še naprej v svojem lepem zaprtem in omejenem svetu v katerem se otroke uči le o obstoju enega operacijskega sistema, ene vere, ene stranke in enega naroda. Mislim, da so o tem spisali že kar nekaj knjig in posneli kar precej filmov. Poznavanje zgodovine itak ni "marketabilno". Znanje ni pomembno, pomembna je naučenost.

Grumf ::

Tarzan je izjavil:

Blablabla, najlažje je gobezdati in ozračje onesnaževati s puhlicami, ki te jih naučijo pri MS.

kitaj je izjavil:

Živi še naprej v svojem lepem zaprtem in omejenem svetu v katerem


Že spet ad hominem. No pa dajta potrudi se prebrati kaj sem napisal preden sta se vkljucila,
da bodo imeli vsaj smisel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Icematxyz ::

En čas se pogovarjamo o GNU/Linux na namizju. Potem pa se argument postavi, da je nekdo na Fedora za strežniške zadeve moral nastavljati ročno nastavitvene datoteke nekje reci piši teden dni. Tu se že v bistvu razprava konča. Namiznega uporabnika ne zanimajo zgodbice, kaj je nekdo delal na Fedora strežniku. Raje mu povej kako se namesti Flash. Praktično enako, kot da bi se pogovarjali o Windows OS nekdo pa bi rekel, da mu Windows 7 ni všeč, ker je on na Fedora strežniku teden dni nastavljal datoteke. Ne dajati več takšnih primerjav. Ker je resnično škoda časa, da se poda takšna trditev in še potem vzame nek čas da se odgovor na njo napiše. Mislim vsak ima pravico napisati, kaj mu paše. Ampak prosim ne tratit časa z nekimi primerjavami med dvema različnima vrstama sadja.

Druga zadeva pa kako je Android oh in sploh. In popolnoma drugačen od izkušnje na kakšni GNU/Linux distribuciji za namizje. V čem. Na Android dela Youtube in na ikono stisneš, da to dosežeš? Ne razumem takšnih trditev res. Če pa kdo rad živi v takšnem prepričanju. Pa je to spet njegova pravica. Odgovor na to je potrebno dati predvsem za to, da še ne bi kje res kdo dobil vtisa, da je temu tako.

Grumf ::

Icematxyz: ce sem ta nekdo jaz in je govora o xdmcp potem so to na windowsih terminal services.
Na windowsih rabiš točno eno kljukico.

Icematxyz ::

Potem pa Flash dela in lahko uporabljam YouTube? Če prav razumem?

Grumf ::

Icematxyz je izjavil:

Potem pa Flash dela in lahko uporabljam YouTube? Če prav razumem?


Aja, ne jaz nisem razumel, sem mislil da primerjamo desktop linux in windowse, oprosti,
če bi vedel da se pogovarjamo o kalkulatorjih potem se niti oglašal ne bi. Čeprav...
mislim da mi niti flash ni delal na vseh swfjih, je pa res da je to kaksno leto nazaj,
bom ob priliki preveril (seveda pa to ni problem linuxa ampak adoba).

Na tole sem pozabil:

kitaj je izjavil:

Grumf je izjavil:

Mimogrede, da obstajata gnome in kde namesto gnokde tudi ni linuxovemu usabilityu ravno v uslugo.

Če možnost izbire vzameš kot primer Linuxove slabosti potem se nima več smisla pregovarjat s tabo.


S tem nisem mislil na slabost ker oba obstajata ampak na dev. resource: skupaj
bi morda lahko ustvarili nekaj kar bi konkuriralo windowsem namesto, da en drugim
uporabnike odzirajo. Sicer pa je podobna scena z alternativnimi shelli za windowse.
Imas jih malo morje pa vsakemu nekaj manjka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Cold1 ::

Lepo je videti, da se vam še vedno ljubi prerekati se o enih in istih stvareh.
Malce grše pa je, da vam je bolj kot za ljudi, mar za dlakocepljenje in fanfantovsko navijanje.

Pa ponovno povzemimo:

Navadni Uporabniki Tega Ne Potrebujejo™
Še kako potrebujejo, ne izmišljujte si, kaj bodo drugi uporabljali in kaj ne, nimate te pravice. Če vi ne uporabljate nekega programa ali zmogljivosti, to še ne pomeni, da ga nihče ne potrebuje.

Izbira Je Vrednota Sama Po Sebi™
Ne ni! Izbira je zgaga, ki se je, če se le da, izogibamo. V resničnem svetu večina ljudi venomer ponavlja iste - zadovoljive - vzorce vedenja in le redko primerja ter izbira med možnostmi, časa je namreč premalo, postoriti pa je potrebno še veliko stvari, izbira pa je zares potrebna le v redkih primerih.
Kronski dokaz je kar Applov iPhone - en sam model, en sam OS; nič izbire - totalen uspeh.

Microsoft Je Ilegalen Monopolist™
Ne ni! Na področju operacijskih sistemov so se spopadli z IBM-om, Sun-om, Applom-om in nešteto drugimi, izšli so kot zmagovalec pa čeprav so se bojevali proti mnogo močnejši konkurenci.
Na področju pisarniških programov so začeli iz ničle in premagali močnejšo konkurenco, ki je bila pred MS-ovo pisarno defacto standard, danes pa se jih nihče več ne spomni.
Microsoft si je uspeh na trgu prigaral s trdim delom (pa če pozelenite od zavisti).

Microsoft Zaklepa Svoje Uporabnike Nase™
Ne!! Večino dokumentov se da izvoziti v nevtralne formate, večino programov prilagoditi drugemu okolju.
Uporabniki na Microsoftovih rešitvah ostajajo, ker so boljše, oziroma celo mnogo boljše, ravno tako programerji, ravno tako administratorji.

MS-ove Rešitve Se Uporablja Zgolj Zaradi Nepoznavanja Alternative™
Ne! Linux je bil s strani fanfantov in navijačic v časopisju prehvaljen do onemoglosti, zanj so slišali že čisto vsi in vsakdo, ki se zanima si ga je ogledal na lastne oči, na lastnem računalniku.
Rezultat? Padajoč tržni delež in negodovanje.
Zakaj? Zato ker navijanje ne more nadomestiti zmogljivosti, sposobnosti in kakovosti, tako razvijalcev kot končnega izdelka.


In ja, tile memi so do pičice enaki že več kot desetletje. Nekateri kritiki to stanje opisujejo kot časovno zanko v katero je ujeta skupnost Linux-ašev in se sprašujejo kaj lahko prebije cikel. Moje mnenje? Trezni pogledi, kritična razprava in predvsem priznavanje dejstev - defektov v zasnovi in implementaciji tako Unixa kot Linuxa.
Zavedati pa se morate - zunaj skupnosti memi nimajo nikakršne teže, z vsakim letom ki mine je preboj Linuxa manj verjeten, konkurenca ne počiva, bedasti defekti, ki se vlečejo v nekaterih primerih še iz osemdesetih pa še vedno niso popravljeni - v nekem trenutku bo zagon iz devetdesetih porabljen in ko bo se lahko zgodi, da pri potopu Linux za seboj potegne še idejo odprte kode, to bi bila nezaslišana katastrofa.
Zresnite se, preden bo prepozno in začnite s konstruktivnimi prispevki, ja, tudi kritiko.:8)

poweroff ::

Lepo je živeti v namišljenem svetu. Ali v preteklih zgodbah. Realnost pač terja poznavanje Linuxa danes.
sudo poweroff

Cold1 ::

In kaj se je spremenilo?
Kaj se je popravilo?
Kje je povečanje tržnega deleža?

In končno: Zakaj mislite, da se bo tokrat zgodba odvila drugače kot se je v zadnjem desetletju? Katere spremembe naj bi povzročile drugačen - uspešen - potek?

Gandalfar ::

poweroff je izjavil:

Lepo je živeti v namišljenem svetu. Ali v preteklih zgodbah. Realnost pač terja poznavanje Linuxa danes.


A to da ljudje, ki smo OS agnostic, resujemo probleme hitreje in boljse?

kitaj ::

Grumf je izjavil:

Tarzan je izjavil:

Blablabla, najlažje je gobezdati in ozračje onesnaževati s puhlicami, ki te jih naučijo pri MS.

kitaj je izjavil:

Živi še naprej v svojem lepem zaprtem in omejenem svetu v katerem


Že spet ad hominem. No pa dajta potrudi se prebrati kaj sem napisal preden sta se vkljucila,
da bodo imeli vsaj smisel.

Seveda, seveda, pazljivo moramo brati vse kar si ti napisal, še posebno pozornost moramo posvetiti postavitvi vejic. Ti pa na naše komentarje še naprej odgovarjaj z pavšalnimi ustaranimi puhlicami in se v slogu politikov izogibaj odgovorom na naša vprašanja.

Icematxyz ::

Cold1 je izjavil:

Lepo je videti, da se vam še vedno ljubi prerekati se o enih in istih stvareh.
Malce grše pa je, da vam je bolj kot za ljudi, mar za dlakocepljenje in fanfantovsko navijanje.

Pa ponovno povzemimo:

Navadni Uporabniki Tega Ne Potrebujejo™
Še kako potrebujejo, ne izmišljujte si, kaj bodo drugi uporabljali in kaj ne, nimate te pravice. Če vi ne uporabljate nekega programa ali zmogljivosti, to še ne pomeni, da ga nihče ne potrebuje.

Izbira Je Vrednota Sama Po Sebi™
Ne ni! Izbira je zgaga, ki se je, če se le da, izogibamo. V resničnem svetu večina ljudi venomer ponavlja iste - zadovoljive - vzorce vedenja in le redko primerja ter izbira med možnostmi, časa je namreč premalo, postoriti pa je potrebno še veliko stvari, izbira pa je zares potrebna le v redkih primerih.
Kronski dokaz je kar Applov iPhone - en sam model, en sam OS; nič izbire - totalen uspeh.

Microsoft Je Ilegalen Monopolist™
Ne ni! Na področju operacijskih sistemov so se spopadli z IBM-om, Sun-om, Applom-om in nešteto drugimi, izšli so kot zmagovalec pa čeprav so se bojevali proti mnogo močnejši konkurenci.
Na področju pisarniških programov so začeli iz ničle in premagali močnejšo konkurenco, ki je bila pred MS-ovo pisarno defacto standard, danes pa se jih nihče več ne spomni.
Microsoft si je uspeh na trgu prigaral s trdim delom (pa če pozelenite od zavisti).

Microsoft Zaklepa Svoje Uporabnike Nase™
Ne!! Večino dokumentov se da izvoziti v nevtralne formate, večino programov prilagoditi drugemu okolju.
Uporabniki na Microsoftovih rešitvah ostajajo, ker so boljše, oziroma celo mnogo boljše, ravno tako programerji, ravno tako administratorji.

MS-ove Rešitve Se Uporablja Zgolj Zaradi Nepoznavanja Alternative™
Ne! Linux je bil s strani fanfantov in navijačic v časopisju prehvaljen do onemoglosti, zanj so slišali že čisto vsi in vsakdo, ki se zanima si ga je ogledal na lastne oči, na lastnem računalniku.
Rezultat? Padajoč tržni delež in negodovanje.
Zakaj? Zato ker navijanje ne more nadomestiti zmogljivosti, sposobnosti in kakovosti, tako razvijalcev kot končnega izdelka.


In ja, tile memi so do pičice enaki že več kot desetletje. Nekateri kritiki to stanje opisujejo kot časovno zanko v katero je ujeta skupnost Linux-ašev in se sprašujejo kaj lahko prebije cikel. Moje mnenje? Trezni pogledi, kritična razprava in predvsem priznavanje dejstev - defektov v zasnovi in implementaciji tako Unixa kot Linuxa.
Zavedati pa se morate - zunaj skupnosti memi nimajo nikakršne teže, z vsakim letom ki mine je preboj Linuxa manj verjeten, konkurenca ne počiva, bedasti defekti, ki se vlečejo v nekaterih primerih še iz osemdesetih pa še vedno niso popravljeni - v nekem trenutku bo zagon iz devetdesetih porabljen in ko bo se lahko zgodi, da pri potopu Linux za seboj potegne še idejo odprte kode, to bi bila nezaslišana katastrofa.
Zresnite se, preden bo prepozno in začnite s konstruktivnimi prispevki, ja, tudi kritiko.:8)


Se pravi to bi naj potem bila resnica, če prav razumem? No pa da še malo razdelam v svojih mislih, to kar je napisano. Bom razmišljal na glas, sproti ko prebiram:

Edino Microsoft uporabniku ponuja to, kaj potrebuje in nihče drug in edino njegova pravica je, da si zmišljuje kaj uporabnik potrebuje. Izbira ni dobra stvar. Izbira je slaba stvar in bolje, da imamo eno stvar in eno možnost, ker ljudje smo bitja, ki že po naravi nimamo radi izbire in možnosti. Microsoft ni monopolist na svojem področju, je in bo večen "zmagovalec". Microsoft je edino podjetje, ki gara za svoj tržni delež, (F)OSS izdelki so pa so pa plod lenarjenja. Microsoftova primarna skrb ni, da vse kar obstaja deluje le na njihovi platformi. GNU/Linux @ Co. ni kakovosten in zmogljiv in ne more biti alternativa Microsoftu. Tako Microsoft kot GNU/Linux spozna praktično vsak že v izobraževalnem sistemu in ker je imel možnost poskusiti oba, se devet od desetih uporabnikov na podlagi te izkušnje odloči za Microsoft. Vse česar ni izdelal Microsoft je defektno že v osnovi. Tržni delež GNU/Linux pada na vseh področjih kljub temu, da se dnevno reklamira v vseh mainstream medijih in se ga vsiljuje v šolskem sistemu+. Uporabniki, ki pa spoznajo GNU/Linux pa so ob koncu dneva če se ne odločijo izključno za Microsot, zeleni od zavisti. Nenazadnje je splošno znano da uporabniki, programerji in sistemski administratorji prisegajo izključno in le na Microsoft.

Težko bo to šlo skozi. Občutek imam, da ne bo šlo.

Bomo videli. ;)

Grumf ::

kitaj je izjavil:

Ti pa na naše komentarje še naprej odgovarjaj z pavšalnimi ustaranimi puhlicami in se v slogu politikov izogibaj odgovorom na naša vprašanja.

No in SPET ad hominem. ccc... Naj ti pomagam iz rekurzije, pogovarjamo se o primernosti
Linuxa kot workstation in NE o mojem načinu pisanja oz. o mojem stilu, kakšen sem, komu sem
podoben itd. Če pa čakaš, da ti bom zdaj rekel, da si kreten in boš ti lahko rekel meni, da
sem idiot in potem jaz tebi bebcek, pa ti meni ... in se bova namesto v konstruktivno debato
zaciklala v neumno flamanje, si nasel napacnega. Išči dalje.

Mimogrede, kaj je že bilo tvoje vprašanje, morda sem ga spregledal?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Grumf ::

Cold1 je izjavil:

Pa ponovno povzemimo:


Lahko ti dam samo prav. Predvsem v zaciklanosti v neke dogme, ki nikoli niso
držale in zdaj samo vedno bolj izgubljajo tla pod nogami.

redo ::

A to imaš v mislih Get the facts™?

kitaj ::

Grumf je izjavil:

No in SPET ad hominem. ccc... Naj ti pomagam iz rekurzije, pogovarjamo se o primernosti
Linuxa kot workstation in NE o mojem načinu pisanja oz. o mojem stilu, kakšen sem, komu sem
podoben itd. Če pa čakaš, da ti bom zdaj rekel, da si kreten in boš ti lahko rekel meni, da
sem idiot in potem jaz tebi bebcek, pa ti meni ... in se bova namesto v konstruktivno debato
zaciklala v neumno flamanje, si nasel napacnega. Išči dalje.

Mimogrede, kaj je že bilo tvoje vprašanje, morda sem ga spregledal?


Ne. Pogovarjamo se o tem, da v avtoritarni državi šolski funkcionarji zavestno kršijo navodilo vlade, ki "zapoveduje uvajanje na Linuxu temelječih aplikacij". Mislim, da ravnateljica svojega položaja ne tvega zato, ker je sveto prepričana, da se vlada moti in da je Microsoftova programska oprema edina vredna uporabe. Tudi nameščanje Windows operacijskega sistema na Applovo strojno opremo ni neka poteza, ki bi jo lahko ocenili za racionalno.
Ti pa nas medtem prepričuješ v zaupanje v trg, ki naj bi čudežno urejal razmere, in skrbel za to, da uspeva zgolj najboljši. Zakaj je že Microsoft plačal 2+ milijardi dolarjev kazni in zakaj je pod lupo delovanje Appla.
Vprašal pa sem te zakaj nočeš, da otroci v šolah spoznajo celotno paleto operacijskih sistemov, še posebej če pogledamo tržne deleže v celotnem spektru računalništva. Zapičil si se v delovne postaje, medtem ko se v svetu že na glas sprašujejo, če jih bomo čez deset sploh še imeli pod mizami. Trenutni učenci bodo na trg dela prišli čez 10-15 let in kako naj jih pripravimo na nam neznano prihodnost, če jim že v osnovi omejimo možnosti izbire?
Par prijateljev sem zmigriral na Linux in nimajo nobenih težav. Ena prijateljica je Linux namestila kar sama, pa ni nek programerski biser. Nečak pa se je zapodil v spletne igrice in sploh opazil ni, da na prenosniku teče Linux.
Tista tvoja izjava o Linux fanatikih pa je pa je bila seveda zgolj dobronamerna opazka.

Grumf ::

kitaj je izjavil:

Vprašal pa sem te zakaj nočeš, da otroci v šolah spoznajo celotno paleto operacijskih sistemov, še posebej če pogledamo tržne deleže v celotnem spektru računalništva. Zapičil si se v delovne postaje, medtem ko se v svetu že na glas sprašujejo, če jih bomo čez deset sploh še imeli pod mizami.


Ah to. Zato ker obstajajo tudi drugi predmeti kot je računalništvo in ne vidim nobenega razloga,
da bi moj sin moral hoditi v 12 letno osnovno šolo zato, da bo imel moznost spoznati vse mozne
(tudi obskurne) sisteme, saj bi moral, po tvojem neizklučujočem razmišljanju zraven spoznati tudi
te ali pa bomo pocakali, da zacnejo uporabniki AmigaOSa uporabljati tvoje stavke?

Mimogrede glede workstationov pod mizo pa ne spremeni ničesar, še vedno bo remote desktop, ki bo
omogočal več ali manj nastavitev, preko dialogov, konzole in vi-ja. Imaš mogoče v mislih kaj takega:

Tehnologija torej ze obstaja, ali to naredi linux kaj bolj uporabniku prijazen?

kitaj je izjavil:

Trenutni učenci bodo na trg dela prišli čez 10-15 let in kako naj jih pripravimo na nam neznano prihodnost, če jim že v osnovi omejimo možnosti izbire?


Tako, da jih naucimo koncepte za prihodnost, za sedanjost pa kar je najbolj praktično.

kitaj je izjavil:

Tista tvoja izjava o Linux fanatikih pa je pa je bila seveda zgolj dobronamerna opazka.


Ni bila opazka ampak uporabljena beseda, ki najbolje opisuje stanje, sicer pa
definicijo fanatizma najdes tule, pa sam presodi: Fanaticism @ Wikipedia
Sploh mi je všeč: "redoubling your effort when you have forgotten your aim".

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

r0ker ::

respect Cold1, tole si morem shranit!

Icematxyz ::

Od kdaj vlada "konsenz", da GNU/Linux ni primeren za "Workstation"?

Delovna postaja



(tudi obskurne) sisteme


S te moke ne bo kruha. GNU/Linux & Co. ni obskurna zadeva. Ampak praktično enakovredna zadeva vsemu, kar dan danes poznamo.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

WarpedGone ::

Razen da na primer na mojmu Tablet netbooku še vedno Ne Dela™.
Dnevno hekanje se ne kvalificira za "dela". Odnašanje riti z virtualnimi mašinami kjer ganjaš drug OS tut ne.
Zbogom in hvala za vse ribe

kitaj ::

Grumf je izjavil:

kitaj je izjavil:

Tista tvoja izjava o Linux fanatikih pa je pa je bila seveda zgolj dobronamerna opazka.

Ni bila opazka ampak uporabljena beseda, ki najbolje opisuje stanje, sicer pa
definicijo fanatizma najdes tule, pa sam presodi: Fanaticism @ Wikipedia
Sploh mi je všeč: "redoubling your effort when you have forgotten your aim".

No, ja. Zame je že dovolj prvi stavek: "Fanaticism is a belief or behavior involving uncritical zeal".

Icematxyz ::

WarpedGone je izjavil:

Razen da na primer na mojmu Tablet netbooku še vedno Ne Dela™.
Dnevno hekanje se ne kvalificira za "dela". Odnašanje riti z virtualnimi mašinami kjer ganjaš drug OS tut ne.


Njemu pa zgleda zadeva dobro dela in to seveda pač sedaj ugibam ampak, bi verjetno rad v šoli spoznal tudi bolj "obskurne" zadeve. Sicer pa imam nekako občutek, da ko bo prišel čas in bo izpolnil prvo prijavo za delovno mesto, da mu ne bo delala tažav izbira "platforme" njegovega delodajalca. Ne glede na to, kakršna koli že bo. Tega "luksuza", bom pa spet malo ugibal, si kot kaže pa marsikdo ne more privoščiti? Vsaj sodeč po "argumentih" proti GNU/Linux ne.

Grumf ::

Icematxyz je izjavil:

Od kdaj vlada "konsenz", da GNU/Linux ni primeren za "Workstation"?

 Delovna postaja

Delovna postaja



(tudi obskurne) sisteme


S te moke ne bo kruha. GNU/Linux & Co. ni obskurna zadeva. Ampak praktično enakovredna zadeva vsemu, kar dan danes poznamo.


No saj ta slika pove vse... odprto ima konzolo :) Saj nikoli ni bilo rečeno, da je
obskurna samo enakovredna po prijaznosti uporabniku pa ni. Krepko šepa tako za windowsi
kot za applom.

Icematxyz je izjavil:

WarpedGone je izjavil:

Razen da na primer na mojmu Tablet netbooku še vedno Ne Dela™.
Dnevno hekanje se ne kvalificira za "dela". Odnašanje riti z virtualnimi mašinami kjer ganjaš drug OS tut ne.


Njemu pa zgleda zadeva dobro dela in to seveda pač sedaj ugibam ampak, bi verjetno rad v šoli spoznal tudi bolj "obskurne" zadeve. Sicer pa imam nekako občutek, da ko bo prišel čas in bo izpolnil prvo prijavo za delovno mesto, da mu ne bo delala tažav izbira "platforme" njegovega delodajalca. Ne glede na to, kakršna koli že bo. Tega "luksuza", bom pa spet malo ugibal, si kot kaže pa marsikdo ne more privoščiti? Vsaj sodeč po "argumentih" proti GNU/Linux ne.


Ej... pssst, nikoli ni bilo govora, da se z linuxom kaj ne da ni narediti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Icematxyz ::

Konzola je "dodatna zmogljivost". Ampak OK si dokazal svoje. Odrto ima konzolo in zna delati z njo. Starost 12 let.

Grumf ::

Icematxyz je izjavil:

Konzola je "dodatna zmogljivost". Ampak OK si dokazal svoje. Odrto ima konzolo in zna delati z njo. Starost 12 let.


Uau. Pri 11 sem delal z Commodorjem 64 kjer je bila samo konzola, cez nekaj
let sem se otepal Windowsov 3.x in kasneje 95 in divje vztrajal na dosu. Gem
sem verjetno prej uporabljal kot je večina tule vedela, da računalniki obstajajo.
In? Naj bi to kaj dokazovalo? Boš trdil, da je večina uporabnikov računalnikov
takšnih? Sicer ce te zanimajo taksne stvari pa imas tule primerke tudi iz drugih
podrocij, pa so precej vecji talenti kot tale.
http://www.youtube.com/results?search_q...

Sicer pa je bila debata nekaj drugega, ce se prav spomnim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

techfreak :) ::

Icematxyz je izjavil:

Odrto ima konzolo in zna delati z njo. Starost 12 let.

Jaz sem tudi pri 12 letih znal delati s konzolo in uporabljal Linux. Zdaj, ko sem pa malenkost starejši, pa raje uporabljam Windows/Mac OS.

Žal ne vem, kaj ima to veze s tem, ali je Linux primeren za zamenjavo Windowsa ali ne.

Grumf ::

Aja še ta čudež evolucije, *nixov praktično nikoli ne uporabljam iz
Xov in se na njih otepam grafičnega okolja kot hudič križa, moj gui je
putty, verjetno zato ker je edini način, da hitro prideš do rezultata.
(vseeno pa rad vsake toliko časa počim v vmware latest and the greatest
od workstationa in obicajno v tednu do dveh ugotovim da je sicer lepše
pobarvan desktop (in ima vrtljive ikonce :D :D), še vedno pa vezan na
config fajle takoj ko zatjavaš kam kjer ni predvideno v tistih, koliko,
štirih? scenarijih).

Ce pa hočeš biti še malo bolj 1337, potem si raje zdownloadaj tole, boš lahko
govoril windows IN linux sucks. Pa še isti (ne)prijazen desktop ima tako, da
lahko znanje kar migriras. http://www.pcbsd.org
He he, ravno sem bral, trpijo od istega sindroma "boljši smo od windows" kot
linuxaši, matr nekaterim bi prav prepovedal uporabljat unixe ker onesnažujejo
njihov ugled s svojo (anti)propagando. Prav ni mi jasno kateri, oprostite izrazu,
"vosu" se je spravil tlačit serverska okolja v desktop vode, kot da bi se spravil
predelovat tovornjak v družinski avto.
Bom pa umrl od smeha, ce ga bodo naredili bolj uporabnega od linux distribucij...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

BigWhale ::

Grumf je izjavil:

Kar poglejte si komentarje pod novicami, večino se jih konča
na debato linux vs. windows in potem se še pumpate kakšne face ste. Ko 13 letnik, ki je življenje
prvič vzel v svoje roke (vrgel si ga je na roko) in zdaj misli, da to fantastično idejo zna pa
uporabljati samo ON!


Torej, od tegale tvojega prvega sporocila v tejle temi naprej, kako se tvoja sporocila razlikujejo od tega kar si opisal?

Ker v bistvu se ne.

Grumf ::

BigWhale je izjavil:

Torej, od tegale tvojega prvega sporocila v tejle temi naprej, kako se tvoja sporocila razlikujejo od tega kar si opisal?

Ker v bistvu se ne.


V *bistvu* se.

poweroff ::

Iz ene mailing liste:

Po menjavi procesorja (Intel E8400 sem zamenjal z Q9505) se VirtualBox v Windows 7 pritožuje, da mi sistem ne omogoča virtualizacije in tudi
sicer sistem ne zazna podpore VT-x.
V Kubuntu (maverick) je zgodba drugačna ... VirtualBox lepo deluje, pa tudi sistem mi javlja, da procesor podpira virtualizacijo.
Kakšna ideja?


Zanimivo. MeniPodWinsiVseDelaTM.

Real life case.
sudo poweroff

techfreak :) ::

Jaz ti najdem še milijon podobnih real life case-ov, kjer stvar deluje samo v Windowsu.

Icematxyz ::

Če si na primer naložiš kakšno "udobno" GNU/Linux distribucijo, ali pa jo naložiš nekomur, za katerega veš, da izpolnjuje vse njegove zahteve za namizno uporabo. Vse lepo in prav.

V takšnih razpravah pa se začne kar naenkrat govoriti o zadevah kot so: pa kako potem bo(m) apache, php, mysql vzpostavil. Kako se bo(m) povezoval na oddaljena namizja, souporabljal datoteke v lokalnem omrežju spisal nov operacijski sistem... Vse to kaj sem naštel, boš seveda zlahka naredil na povprečni GNU/Linux distribuciji. Ampak pustimo sedaj to.

Zakaj se razpravlja sploh o tem drugem delu, če se za namizno uporabo pri povprečnem uporabniku niti ena zadeva od teh ne počne? Ne glede na OS? Kdor pa to počne, pa je popolnoma sposoben to narediti ne glede na OS.

Prednosti in dodatne zmogljivosti GNU/Linux distribucije se torej prikazujejo kot slabosti in to samo za to, ker obstajajo. In dejansko neke prednosti, ki obstajajo in jih ne rabiš uporabljati. Potem so argument za to, da se GNU/Linux na namizju ne znajde? In da ne vem ni gumbov za stiskat z miško? Da ne moreš namestiti programa, če ga ne "prevedeš" v binarno datoteko sam? Da boš moral ne vem ročno iti kodo programa spremenit, če boš hotel naložiti IM odjemalca? Čas je skratka res, da se to bolj s prakse začnejo argumenti jemati in ne neki navidezni in napačni, ker resnično ne zdržijo resne presoje. Pa to ne pomeni, da ne moreš sam si izdelovati paketov, popravljati in spreminjati kode in ne vem kaj še vse. Seveda lahko. To je pač dodatna napredna možnost. Če boš pa delal to ali ne pa je tvoja odločitev. Ne moreš pa reči, da za to ker ta napredna možnost obstaja, da je sam njen obstoj razlog, da GNU/Linux ni primeren za namizno uporabo. To je smešno, ker od kod pa pridejo programi za Windows? Na drevesu zrastejo ali kako?

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

techfreak :) je izjavil:

Jaz ti najdem še milijon podobnih real life case-ov, kjer stvar deluje samo v Windowsu.

Seveda, jaz tudi.

Odgovarjam le na trditev, da v Windowsih VSE dela, na Linuxu so pa same težave.
sudo poweroff

smash ::

ok eno glupo, vmesno vprašanje...a so na linuxu že zrihtal to, da lahko sliko podvojiš ali exstendaš na tv-ju? in zadeva celo dela? je to 2 klik akcija al je treba konzolo kaj odpirat? kako je s tem?

Grumf ::

poweroff je izjavil:

...

Icematxyz je izjavil:

...


Obema. Po nepotrebnem se spravljata na okope, nobeden ni nikoli govoril, da je linux neuporaben,
da so na linuxu same tezave itd.

Trdim (in vesta, da imam prav, saj vama ni treba javno napisat), da linux NI enakovredna
zamenjava windowsov, ne po preprostosti konfiguriranja sistema, ne po, recimo temu, enotnosti
delovanja GUIja. To je tisto kar windowse prodaja ze od zacetka. Vama dam nekaj za pogledat:
http://msdn.microsoft.com/en-us/library...
in se prav posebaj tole:
http://msdn.microsoft.com/en-us/library...
A vama je jasno kako zelo dalec od tega je linux?

Saj nima npr. w7 nic kar linux ne bi zmogel, vendar, bugasto je na obeh sistemih, vendarle
pa se na linuxu slej ko prej konca na tocki ko moras riti po config fajlih in to pri zadevah,
s katerimi nima windows uporabnik nobenega dela, kljukico tukaj, dropdown meni tam in to je
v vecini to. Vama dam se en primer, dva monitorja, razlicnih resolucij (in velikosti), extendan
desktop na oba, "virtualno" zamenjati, da se desktop extenda na levo in ne na desno. Pri windowsih
samoumevno. Pri linuxih za obupat. Teh detajlov, ki jih morda rabis enkrat na instalacijo je
ogromno in pri vsakdanjem delu z windowsi (ki so jih peglali 15 let za preprost uporabe, se enkrat,
to je microsoftov glavni adut) se jih niti ne zaves, ko pa priletis na kde/gnome ti ves cas nekaj
manjka. In ker ves, da se to verjetno da nastavit (izkusnje pac) zabijes popoldne za malenkost.
Dan za drugo. Teden za tretjo. In potem pride nova minor verzija, kjer se nekaj nastavitev obrne
na glavo, druge se drugace imenujejo, se kaksen update zrusi Xe (kolikokrat se je to ze zgodilo?).

Zato se nehajta razburjati in se enkrat: spravita se raje konfiguracijske dialoge risat, to skrajno
zoprno, nevsecno delo, ki je za povrhu se streljanje na moving target (ker je vse skupaj sestavljeno
iz 3rd party programja nimas nobene garancije, da ne bo v naslednji verziji nek switch preimenovan
ali kaj takega), je pa vitalno za potencialni uspeh linuxa na workstation trgu, ceprav ce mene vprasate,
ste ze zamudili, bi se morali tega lotiti PREDEN ste mu naredili reklamo kot necemu najboljsemu pod
soncem potem pa so ljudje ugotovili, da temu ni tako. Sicer pa vam bo vsak marketingar povedal, da je
to pribljizno najslabse kar lahko naredite v odnosu s stranko. In se kar nadaljujete.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Icematxyz ::

nobeden ni nikoli govoril, da je linux neuporaben,
da so na linuxu same tezave itd.


Potem pa sem sodeloval v neki drugi razpravi. ;)

Trdim (in vesta, da imam prav, saj vama ni treba javno napisat), da linux NI enakovredna
zamenjava windowsov, ne po preprostosti konfiguriranja sistema, ne po, recimo temu, enotnosti
delovanja GUIja (DDE & co). To je tisto kar windowse prodaja ze od zacetka.


Jaz lahko v obeh OS enakovredno uporabljam iste programe in delujejo enako dobro. Drugo me pa v bistvu niti ne zanima.

vendarle
pa se na linuxu slej ko prej konca na tocki ko moras riti po config fajlih in to pri zadevah,
s katerimi nima windows uporabnik nobenega dela, kljukico tukaj, dropdown meni tam in to je
v vecini to.


Tako na Windows kot na GNU/Linux povprečen uporabnik ne bo počel nič drugega, kot klikal z miško. Nenazadnje se pogovarjamo o GNU/Linux na namizju. Če nekaj ne dela pač šment. Se zgodi na Windows in se zgodi na GNU/Linux. Ponavadi pa poskusiš težavo odpraviti. Nisem še slišal na primer zadeve v tej smeri, ne deluje mi nekaj na Windows, jah potem pač zamenjaj OS. Pogosto pa slišim, prav vse mi dela na GNU/Linux ampak tam ura zgoraj v kotu pa mi ni všeč, ker ni na sredini pulta. To je edino, kaj še čakam, da odpravijo da zamenjam Windows za GNU/Linux.

Grumf ::

Icematxyz je izjavil:

...


Daj nehaj se pistolit in si preberi kaj sem napisal.:) Sploh pa si preberi drugi link
ki sem ga pastal, samo za okus (zadeva je datirana leto 1999, se pravi 11 let staro), da
ti bo jasno v čem je metodološka razlika razvoja kdeja/gnoma/whatever napram windowsem.
Vsa tezava izvira iz tega, da "prodajate" linux kot zamenjavo za windowse.

Icematxyz je izjavil:

Potem pa sem sodeloval v neki drugi razpravi. ;)


Daj citiraj mi kje si to videl?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()
1 2
3
4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

OŠ - kaj storiti v primeru nemogoce uciteljice (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
9020752 (16309) s6c-gEL
»

Se v islandskih šolah pričenja prehod na Ubuntu? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
16516792 (12274) Pithlit
»

Šola v naravi (ali "taborišče")

Oddelek: Šola
375103 (3552) ;-)
»

Jaz in šolanje

Oddelek: Šola
454795 (3982) root987

Več podobnih tem