» »

Eno slovnično vprašanje

Eno slovnično vprašanje

McHusch ::

Torej, če se kdo spozna, naj me prosim razsvetli ...:D

V slovenščini sklanjamo moške samostalnike v orodniku s končnico -om (z računalnikom, z listom ...), RAZEN če se končajo s c, č, ž, š, ali j, takrat je končnica -em (s stricem, z metuljem ...).

Vprašanje: Kako sklanjamo tuje besede, ki se napišejo z npr. c, ampak se izgovorijo drugače.

Ali je pravilno
a) z GeForcem (ker se napiše c)
b) z GeForcom (ker se izgovori s)

c) z GeForceom (Sergiov predlog:D:D)
  • spremenil: McHusch ()

Sergio ::

c) z Geforceom ;)

tako uporabljam jaz.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

freejack ::

Možnost b odpade, saj je GeForce in ne GeForc (/me thinks), ker pa dodajamo končnico -om ali -em, bi potem edina opcija uporabe končnice -em bila GeForceem, kar pa... Torej je edina (logična) razlaga možnost c, kakor tudi sam uporabljam.Sicer pa, men slovnica itak ni nikol ležala, tko da se ne ozirat preveč na moje "strokovno" mnenje. :DSicer pa, a je GeForce ali GeForc? (ok, to je retorično :D )

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: freejack ()

Tomi ::

freejack: v slovenščini poznamo opuščeni samoglasnik, tako da varianta z Geforceem ne obstaja. Znanje slovnice mi pravi z Geforcem, samo v ušesu pa imam bolj z Geforcom [điforsom].

Najbolj elegantna verzija tega je brez sklanjanja, če se le da. Ali pa da narediš tako, da ti ni potrebno sklanjati.
metrodusa.blogspot.com

Thomas ::

Jest bi tudi reku Geforceom.

Ve pa mogoče kvečjemu Jože T.

;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Binji ::

Ja tud po moje bi edini vedu, po moje pa z Geforcem. Se slisi (vsaj po moje) pravilno.

Sam kaj ku ta Joža krneki bluzi. Sej z vecino stvari je vse lepo in prou sam pol ma pa ksne take da te zcne kar glava bolet. Pa nej bi bla prva zapoved slovnicarja da zapisuje govorjeni jezik.
Aja veste kaku se po novem imenuje povzetek pri referatu? Izrocek. Mislm...
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Binji ()

Nutcracker ::

Po moje se napiše z GeForcem, izgovori pa se z GeForcom. Podoben primer je npr. Peugeot (s peugeotom -> "s pežojem).

jerry ::

Pise se z GeForceom - preveril v knjigi EPIS - Pravopisni prirocnik:D - tako kot z Wallaceom.

MadMax ::

Tomi:
đifors nikakor ne more biti, saj je GeForce in ne GForce.
Rajt?

Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Sergio ::

GeForce se bere kot đifors, MadMax. Ker, če bi poslušali fonetiko, ter GeForce zapisali kot GéForce, bi zadeva izzvenela kot gej fors. Česar pa nVidiini marketingarji nočejo.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Gandalfar ::

hehe, Sergio je imel prav =)

TheJack ::

Poznam človeka, ki GeForce izgovarja točno tako kot piše. Geforce.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

Sergio ::

kam pa postavlja naglas, TheJack? :D

btw, Gandalfar... jaz sem že prej vedel, da imam prav... saj tudi popravljam novice za vsemi pisuni, ane :D
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Lime ::

Da se ne boste matrali posloveniti angleščine, pa napišite z grafičnim pospeševalcem ali z grafično kartico :D .

TheJack ::

Sergio: Na o.

alf__ ::

Gospoda Toporišiča bi bilo primern vprašati kaj meni o tej besedi. Mogoče iznajde novo.
gay force beseda mi je kulj hhe...zakaj se pa ne bi tako izgovorjal - ce bodo kartice ratale zanic se bo zihr prijel ta ime...;)
lp
Ales

___________________
http://www.piara.net

Mercier ::

TheJack
Poznam človeka, ki GeForce izgovarja točno tako kot piše. Geforce.
Jaz tudi, če je volja (berem kot napišejo). :D

Binji
Sam kaj ku ta Joža krneki bluzi. Sej z vecino stvari je vse lepo in prou sam pol ma pa ksne take da te zcne kar glava bolet. Pa nej bi bla prva zapoved slovnicarja da zapisuje govorjeni jezik.
Aja veste kaku se po novem imenuje povzetek pri referatu? Izrocek. Mislm...
Joža je kul. Eden redkih, ki pišejo toliko jasno, da zastopiš in da zastopijo sami - si nekako predstavljaš, da vejo kaj mislijo. Govori "živ" jezik, ne komplicira mnogo.
Problem je, da je malo konkurence tu, pa vsakič ko mim brcne... Po drugi strani si pa najbrž ne želimo, da bi množično izobraževali ta profil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

Boeing ::

Thomas & Nekolme: Jože T. NI kulj.

Ve on kako se pravilno napiše GeForce v orodniku - my ass!

Sicer tole ni tema tega threada, ampak takšnega kretena (moje osebno mnenje odkar zahajam u šolo) kot je ta človek, svet še svoj živi dan ni videl. Kr neki filozofira in komplicira v tri krasne, na konc pa tak zakomplicira da se lahk pol pametnega dela, ko nobenemu nič jasno! ;((

V čem je fora, da so v 3 letih (trenutno sem 4. letnik teh.gim.) skoraj popolnoma spremenili logiko podredij in odvisnikov, ko je pa prej čist lepo klapalo, pa še kolikor toliko logična je bila zadeva ?! Hvala Jože, zaradi tega mi je lani malo manjkalo, pa bi slowko totalno zašutiral. No ja, sej v bistvu sm jo, pa mi je pol ratal popravit... :8)

Da ga majka s papkom po Neretvi lovila...


Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

blue96 ::

v tujini so se znajdli, torej teorija piši kao što govoriš. ja smešno in neprofesionalno bi izgledalo, če bi napisali z džiforsem ali kaj podobnega.
lahko primerjamo kako gre to pri drugih tujkah:
plane-letalo-[s plejnom], s planeom (planom ne more bit')
cash-denar-[s kešem], s cashem (predstavljajte si s cashom napisano, kdo bi zastpu?)
ma najbolj simple in hkrat irazumljivo je z geforceom (izgovori se tkoaltko z džiforsom),...
.

Gh0st ::

OK super k smo lih pri tem, kako bi vi prevedli naslednje besede:

PROMPT: pozivnik (slovar) ali ukazna vrstica (sicer command line, samo je to preveč dvoumno).

Za tiste ki ne veste, Prompt je recimo v DOS-u tist k ti piše C:\> za katerem vpisuješ ukaze.

ali pa:

SHELL PROGRAMMING: programiranje v ukazni lupini? lupinsko programiranje?

hvala!
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Thrivial ::

Geforceom - grdo. Sicer pa se slovnicna pravila se vedno razvijajo in nikjer ni receno, da ima trenutno slovenisticna elita prav. Prav je relativen.

Lastna estetska nacela pa mi omejujejo uporabo tega nacina morfizma. Zadeva pa je hkrati skregana se z fonetiko - eo = o. 8-)

lp
:: Member of Eror Team ::

... and Eror Team is gone...

McHusch ::

Thrival, ko smo že pri tem kaj se sliši grdo:
z fonetiko

Ob tem me zabolijo ušesa

Tomi ::

Pridi na predavanja univerzitenih profesorjev, in opazuj, kako površno govorico imajo. Da ušesa pečeje, ne bolijo.
metrodusa.blogspot.com

Thrivial ::

McHusch: jep. :D Se posipam s pepelom...

lp
:: Member of Eror Team ::

... and Eror Team is gone...

rasta ::

Katerega spola pa sploh je GeForce?
Lahko bi se sklanjala po 3. sklanjatvi (zmeraj nična končnica): z Geforce.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rasta ()

Sergio ::

Prompt: vnosnik

Shell programming: školjčno programiranje :). tukaj se mi zdi najboljši prevod "programiranje v ukazni vrstici" ali pa "ukazno programiranje". oboje je pa pomensko inferiorno izvirnemu izrazu.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

andper ::

Slovnični zapis prevzetih besed, kot je npr. 'GeForce' je sigurno najprej odvisen od tega, ali besedo uvrščamo med sposojenke, tujke ali citatne besede.

Sposojenke so namreč tiste, ki jih popolnoma prilagajamo slovenskemu knjižnemu jeziku (npr. s pico, z džipom).
Tujke le deloma prilagodimo, in sicer jih izgovarjamo in pregibljemo po naše, ohranjamo pa tuj zapis (npr. z renaultom, z jazzom).
Citatne besede (pogosteje besedne zveze) pa so tiste, ki jih nikakor ne prilagajamo (npr. s first lady).

Kam potemtakem uvrstiti 'GeForce'?
(Vsak po svoje. :))

Osebno se strinjam z rasta, torej brez pregibanja (z GeForce).

Gandalfar ::

poglej odgovor od jerrya, ki je sel gledat v knjige, ki so temu namenjene...

Tuttle ::

McHusch:
V slovenščini sklanjamo moške samostalnike v orodniku s končnico -om (z računalnikom, z listom ...), RAZEN če se končajo s c, č, ž, š, ali j, takrat je končnica -em (s stricem, z metuljem ...).


Res?...Kaj pa recimo samostalnik "poklic"? (naša bivša univ.dipl.slovarca. je razsodila: "s tem poklicom..." ipd.)

Pa še en na -lj: Francelj -> "s Franceljnom"(!!!)

Zdaj pa vsi odprite delovne zvezke, stran G in pišite:
GeForce -> orodnik: "z GeForceljnom"

ko pišemo telegram, pa: "G4s" ter v orodniku "z G4som"

Če bo imel kgdo probleme z Jožkototom, naj ga kojci napoti k meni.

Thomas ::

Preden bomo mi tole razčistili, bodo že nove grafične ... tko da ... ne se preveč naprezat. Problem se bo rešil kar sam. :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

City ::

Nutcracker ima prav. Ste vsi špricali slovenščino???

Gh0st ::

sergio
Hvala!
LAhko še to?

Escape sequence (?)
in
String -- je to lahko zanka ali je res mišljeno kot struna?
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Sergio ::

ubežna sekvenca == escape sequence
string == vrsta (znakov)

Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Zgodovina sprememb…

Gandalfar ::

ups wrong button ..

string = niz ?

Gh0st ::

Najlepša hvala obema.
Mogoče še kdaj..:)
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prvi testi GeForce 9600 GT

Oddelek: Novice / Grafične kartice
317561 (4773) Meizu
»

19 colar z ravnim ekranom

Oddelek: Kaj kupiti
181274 (987) BigFoot
»

Huda Grafična!

Oddelek: Kaj kupiti
291324 (904) bastadu
»

Geforce 3 me je ZELO razocaral!

Oddelek: Zvok in slika
251703 (1101) OChack
»

Voodoo 3 3000 ali GeFORCE 2 MX 32MB?

Oddelek: Kaj kupiti
101170 (1000) Cr00k

Več podobnih tem