» »

Poraba elektrike?

Poraba elektrike?

Hojne ::

Zanima me, če mi lahko kdo pove, koliko el. energije porabi računalnik skupaj z monitorjem, modemom....
Rad bi si tudi na podlagi teh podatkov izračunal, koliko denarja gre za to elektriko. Odkar sem se preselil naj bi se račun za elektriko dvignil za 20.000 SIT, vendar ne morem verjeti, da bi toliko porabili samo računalniki.

Ali račnalnik porabi toliko el. energije kolikor je močan napajalnik ali toliko kolikor porabijo komponente znotraj računalnika? Če je potrebno, lahko napišem kaj vse imam v računalnikih za lažji izračun.

pin29 ::

S-T iskanje...!
Za merjenje oz.računanje moči pa morš met kak W-meter al pa A-meter...za natančno...Lahk pa improviziraš pa gledaš na števc od "elektra" (prej odklopiš vse ostale porabnike)
lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pin29 ()

Borci ::

Lahko primerjaš z mojim računalnikom, katerega poraba je izmerjena 170W.

Monitor 15", 1 disk, 1 pekač, Duron 600@866, Volcano 7, ventilator na napajalniku na 7V, pa še 2 ventilatorja pravtako na 7V.
Ventilatorji so mali porabniki. Velik porabnik je monitor.

Hojne ::

Evo vsa krama, ki sem jo privlekel s sabo, pa naj mi nekdo približno oceni kolk bi to porabilo.

I. računalnik-server (vklopljen 24/7)
napajalnik 250W
Abit KT7A
Athlon TB 1.333 MHz
256Mb RAM-a
CD-Rom Teac 40x
2x IBM 40Gb v RAID 0
grafična PCI ATI 4Mb

II. računalnik-moj:D (vklopljen 6ur dnevno, čez vikend par ur več)
napajalnik 250W
Abit BD7-II Raid
P4 2.400/533MHz
256Mb DDR RAM-a
CD-RW Plextor 24x
2x IBM 40Gb v RAID 0
1x Seagate 6.4Gb
grafična GeForce 4 Ti 4200 64Mb
monitor 19" Relisys 995

III. računalnik-bratov (vklopljen 4-5ur dnevno, čez vikend skoraj nič)
napajalnik 150W
plata ne vem
PIII 550MHz
192Mb RAM-a
CD-Rom Teac 40x
CD-RW Teac 40x
1x Maxtor 10Gb
GeForce 3 Ti 200 64Mb
monitor 17" IIYAMA VM Pro 410

IV. ADSL modem (beli, ta prvi, ki so jih dajal)
V. Switch 10/100 Intel 8 port (vsi računalniki imajo še mrežne)

A to lahko pokuri za 20 jurjev elektrike na mesec? Mal sem gledal druge poste s podobno tematiko, pa niso nikjer bili tako veliki zneski omenjeni.

Matek ::

Uf, dvomim da b blo 20k na mesec.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Boeing ::

20000 sitnih ti je mal več kot 1.2MW ure... to bi rabo še ene 10x tolk mašinerije, da bi ti tolk pokurli... nemogoče.. :)
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Spajky ::

Pomagaj si z elektro števcem (izklopi prej vse porabnike pa pol nazaj vklopi, da ne bo poplave iz zmrzovalnika! ipd): en obrat ploščice z rdečo črtico na minuto = 85Wh; 2 obrata/min = 170Wh; 1 obrat/2min = 42,5Wh ipd. Na primer 12 obratov v 10min = 100Wh = 2,4kWh/dan = 72kWh mesec = cca.1500 sit/mesec! 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

DMouse ::

Jest mislim da tvoja konfiguracija ne more tolk pokurit, mogoče (samo teoretično) če bi imel 24 ur na dan pržgano.
Za primerjavo:
Dva računalnika, Athlon 1400 in PIII 700, vsak po en disk in en cdr/dvd, 17" in 19" monitor... prižgana 24ur/dan, +vse ostale električne potrebe 1-sobnega stanovanja (zvečer sta ponavadi prižgani dve 60W žarnici) nanese 6150 SIT (zadnji račun).

LIHTER ::

To je nemogoce !

SkIDiver ::

To vam pa nekam dost kur. Da nimaš zraven še pol bloka na tvoj števec priklopljen. Sklopi vse porabnike pa poglej, če ti števec sploh miruje.

StDo ::

Imam hišo uporabljam intezivno vsemogoče kuhinjske pripomočke kar jih je (gostinec) TV ki deluje 8h dnevno ob vikendih več, Pc dnevno dela 5h, Med porabnike spada skrinja, hladilnik, pralni stroj en kup luči,... Mesečno plačam račun za elektriko 6500 SIT. Ko je obračun mam pa sigurno 1 obrok v dobrem. Da nimaš kakega ogrevanja ti tam na elektriko. Je pa baje tudi tak če se v jesensko zimskih dneh občutno poveča porabe elektrike (jemle se povprečje iz prejšnih let) takrat elektro podjetje poveča račun da ni pol katastrofalnih položnic - obračunov.

SkIDiver ::

Sam tok večja za 20k ni. Mogoče je pa obračun.

singular ::

Recimo da to vse v povprečju porablja 500W/h. V najslabšem primeru to znese 12kW na dan, 1kW/h stane podnevi okrog 18 sit, ponoči pa pol manj, povprečje recimo največ 15sit. Torej 180 sit na dan kar pri 31 dneh znese 5580 SIT.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: singular ()

pro2c ::

:) ..sledece..napajalnik+monitor+kaj pac se imas=ok. 500W, torej ce imas to prizgano 2 uri porabis 1kWh ..povprecno stane ura (cenejsi in drazji..povprecje) 5 SIT na 1kWh..torej, ce imas comp prizgan celi dan, porabis priblizno 12kWh, torej 12*5=60 SIT na dan, torej celi mesec= 31*60 SIT= 1860 SIT...to pa ni 20.000 SIT :)
--- www.DrinkProg.com ---

singular ::

pro2c, kje si pa ti dobil da je 1kwh 5 sit?? Mal poglej na račun za elektriko, cca 18 sit podnev in 9 sit ponoč..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: singular ()

pro2c ::

lani sem nazadnje pogledal na racun...cenejsa je bila ok. 5 sit...malo je res drazja..samo 20.000 kaj so prej bluzli sigurno ni...strom je puune poceni zadeva...
--- www.DrinkProg.com ---

Tito ::

Kako pa je z 100W žarnico potem če jo imaš 24h na dan je to 2.4kW/h in v enem mescu pride 74.4kW/h to pa je 1004.4Sit mesečno, če upoštevaš povprečje obeh tarif (13,5sit na kW/h)

Potem če imaš 250W napajalc in nimaš prižganga monitorja je maksimum, kar lahko porabiš okol 250W? Ker morm mal zračunat kolk mnaših 5 seti mašin ponuca štroma :D

Blisk ::

Jst sem dans bil u Conradu, hotu nabavt eno lepo zadevco, k meri Kwh, pa je žal zmanjkalo, bom drug tedn nabavu, stane 8k sit.
S tem lahko lepo izmeriš, kolk ti kaka naprava porabi, pa pol izračunaš, ali te goljufajo.

Zavo ::

Jaz imam doma W-meter in sem meril mojo mašino, ki je Athlon2000, 512DDRram, GF4, 21" CRT monitor in vse skupaj porablja nekje 185W, se pravi 185Wh ali 0,185kWh, to pa ni zelo dosti, če veš da ti bojler žere 1kWh...

Za tvoje računalnike porabiš mesečno koli 300SIT!

AngelOfDeath ::

Zavo na kolko ti skoči poraba če greš igrat eno zahtevno 3d igro ?

Zavo ::

tega nisem probal, bom pa to naredil v bližnji prihodnosti!

LP,
Zavo

Bx ::

Hojne:
če bi mel polno obremenitev bi prišlo nekaj takega:

cenik elektrika:
enotna tarifa - cel dan=18,72 SIT (enotarifni števci)
večja tarifa - čez dan=22,26 SIT (dvotarifni števci)
nizka tarifa - ponoči=13,09 SIT (dvotarifni števci)

I. računalnik-server (vklopljen 24/7)
napajalnik 250W
monitor cca.330W

skupaj=580W=0,58kWh
*24=13,92kWh/dan
*30=417kWh/mesec
*18,72 SIT (enotna tarifa)=7.817.-SIT

II. računalnik-moj (vklopljen 6ur dnevno, čez vikend par ur več)
napajalnik 250W
monitor cca.330W

skupaj=580W=0,58kWh
*6=3,48kWh/dan
*30=104kWh/mesec
*18,72 SIT=1.955.-SIT

III. računalnik-bratov (vklopljen 4-5ur dnevno, čez vikend skoraj nič)
napajalnik 150W
monitor cca.330W

skupaj=480W=0,48kWh
*5=2,4kWh/dan
*22=52,8kWh/mesec
*18,72 SIT=988.-SIT

skupaj torej cca. 10.760.- SIT po enotni tarifi

in pa brez podaljšanih ur za drug računalnik med vikendom...
se mi ni dal preračunavat, prav tako pa tudi ne VT in NT.


lp




Bx

Zavo ::

Malo si pretiraval, saj ti ne žere en računalnik pol kilovata.
Računaj tako, da porabi računalnik nekje 150W, to je skupaj z monitorjem!
Ne jemlji tistih W, ki pišejo gor!

Monitor 330W, kaj maš 49" monitor??? 8-O

TribesMan ::

Mogoce je problem v tem, ker se elektrika obracunava glede na povprecje v zadnjem pol leta/leto (nevem tocno al je sam na pol ali na celo) in potem se na koncu leta naredi obracun za nazaj, ce placujes premalo ti potem zaracunajo vse za nazaj...Zato ker elektriko ne popisujejo vsak mesec posebej, ker bi blo prevec. Najbrz je to to. Ker 20000 elektrike ne porabijo pri mojem kolegu pa imajo doma kovinostrugarstvo, kjer pa ves da CNC masine kurjo dost vec k pa 10 racunalnikov skupi.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

tx-z ::

kakor jst vem, če maš 250W napajalnik pol tok porab v vsakem primeru.. ne vem
tx-z

TribesMan ::

napajalnik porabi toliko kolikor zahtevajo komponente v notranjosti računalnika. Ta številka je ponavadi daleč od tiste na napajalniku, pa še računat moreš na to da večino cajta računalnik idle-a, tud če recimo nabijaš špile, sta disk in CD rom, modem ... večino cajta neuporabljana tako da če računaš nekje 150W za računalnik in okoli 80-100W za monitor odvisno od velikosti.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Bx ::

Zavo:
napisal sem zgoraj pri polni obremenitvi (napajalnika...250W)

za monitor sem pa pogledal na etiketo mojega Compaq S710 in mam podatke:

napetost... U=230 V AC
tok... I=1,4A

pol sem pa kar po kmečk zračunu moč... P
P=U*I
230*1,4=322W

lp
Bx

tx-z ::

Kok W porab nek povprečn procesor? Recimo Athlon 2500+?:\
tx-z

Pyr0Beast ::

60W max
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

stromar ::

Komplet računalnik penium mmx 200 rabi 35W, pentium 650 nekje 50-60W

za orientacijo...

Lp

iskra ::

V našem, pretežno študentskem stanovanju imamo 2 računalnika 24/7 (Athlon 1900+ in 2100+ - malo kvalitetnejša konfiguracija izpred dveh let), en 17" prenosnik, en Athlon 2500+ star pol leta (~6/24-vikend), TV (~6/24), modem, router, pralni stroj (3x/teden), 3 17" CRT monitorje, nekaj žarnic, hladilnik, mikrovalovko, 2 toasterja in plinsko peč. Položnice dobivamo po 9k, po obračunu smo navadno kak obrok v dobrem.

En dan moram poslat stanje, da vidim, koliko razlike je nastalo, ker smo prejšnja leta plačevali po 7k in je bilo po poračunu vse točno.
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

Duhec ::

@Bx , pretiravaš tako pri izračunu za Hojneta kot pri tvojem monitorju. :) Tvoj crt monitor kuri cca. 100W. Za primer 22'' CRT Compaq kuri 155W. Podatek za tok 1,4A je po vsej verjetnosti max. za notranjo varovalko.

@Hojne, 'groba' poraba (zaokroženo vse navzgor) za tvoje 3 konfiguracije in dva monitorja :
I. računalnik-server (vklopljen 24/7)
porablja cca.100W x 24ur= 2400Wh ali 2,4 KWh x 20 sit=48 SIT/dan ~ ali vzemimo 50 SIT x 31 dni= 1550 SIT/mesec.

II. računalnik-moj (vklopljen 6ur dnevno, čez vikend par ur več), ... vzamemo kar 7 ur zaradi vikenda...
Porablja tudi cca. 100W + 40W za 19'' LCD monitor = skupaj 140W x 7ur = 980 Wh ali vzamemo kar 1 KWh x 20 sit= 20 sit/dan x 31 dni = 620 SIT/mesec.

III. računalnik-bratov (vklopljen 4-5ur dnevno, čez vikend skoraj nič), ...vzamemo 5 ur....
Porablja malo manj cca. 70W + 100W za 17'' CRT monitor = skupaj 170W x 5ur = 850 Wh ali 0,85 KWh x 20 sit= 17 sit/dan x 31 dni = 527 SIT/mesec.
Torej vse skupaj (1+2+3) pride zaokroženo 2700 SIT / mesec.

glinik ::

Eni res pretiravate, monitor 19" porabi nekje 100W.

Pa še link da potrdim izjavo.

Lp
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

JanezC ::

Pozdrav,
vse lepo in prav, pozabili pa ste, da naš ELES obračunava elektriko po obračunskih obdobjih. Se pravi, če se je nekdo pozimi grel z elektriko, boste še naslednje obdobje plačevali višjo porabo, čeprav ne bo to tudi dejanska poraba. Na koncu vam pa vrnejo, če ste plačali preveč. Temu se izognete tako, da jim sporočite stanje števcev na njihov
telefon objavljen na položnici. Je pa res, da če ste porabili več, v tem primeru si boste jasno
povišali položnico - seveda pa bo potem poračun manjši.
Še nekaj: Meni se je zgodilo: Kot veste, njihovi odčitovalci števcev niso ravno trezni, ko pridejo, zato je dobro preveriti, kaj je zapisal na svoj papir. Pri meni se je usekal v cifrah in je zato bil poračun grozno velik, položnice za naslednje obdobje visoke. Naslednji poračun je pokazal, da so NAM dolžni ful elektrike, tako da smo imeli v dobrem dve položnici...
Če se grejete na elektriko, takoj spomladi sporočite porabo in s tem zmanjšate položnico, ker v bistvu nimate več tako velike porabe in jih tako ne kreditirate...

Se pravi, sporoči porabo na ELES, in s tem zmanjšaj vsakomesečno položnico!

stromar ::

Danes sem vzel upor 10 ohmov, voltmeter, par žic in izračunal porabo. Mogoče pride komu prav za orientacijo

P3 1ghz
disk 80gb
pekač
cd rom
grafična radeon 7000 32mb
tv tuner
mrežna
disketnik
256mb sd ram
3 ventilatorji
-------poraba 65W

monitor samsung syncmaster 793df
-------poraba 75w

server
celeron 433mhz
64mb rama
mrežna
onboard grafična
disk
cd rom
disketnik
2 ventilatorja
---------poraba 23W

vse v izklopljenem stanju
glasbeni stolp + monitor + (modem + switch +telefon vse od T2) + printer + pc

----------poraba 25W

homemade ojačevalec za woofer + stolp v delujočem stanju brez glasbe 115W

290W ko dela vse skupaj (izračunano, ker bi bil na uporu prevelik padec napetosti, če bi šel merit)

Ko ne rabim računalnika, izključim vse razen opreme od T2 in serverja, tako, da je stalna poraba nekje 30W

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

janez5 ::

če je na števcu podatek "vrtljajev za kilovatno uro", npr. 120v./kWh, lahko s štoparico in štetjem obratov na števcu izmeriš porabo.
Z malce matematične akrobacije iz podatka v./kWh potegneš navadne kilovate in potem štopaš sekunde za en obrat na števcu. Za natančnejši podatek štopaš čas za 10 obratov na števcu. To je edino merodajno, ker to je to, kar ti Elektro obračunava.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prižgan računalnik - poraba elektrike

Oddelek: Pomoč in nasveti
398789 (1622) d4vid
»

Koliko elektrike porabi računalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
5419659 (16138) Luka_aoxd
»

Računalniška poraba električne energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13732886 (26435) oemdzi
»

Poraba elektrike

Oddelek: Strojna oprema
62039 (1820) Pyr0Beast
»

koliko elektrike porabi PC?

Oddelek: Pomoč in nasveti
103191 (2861) Borci

Več podobnih tem