» »

Ali lahko podjetje NE posluje z določenimi strankami...

Ali lahko podjetje NE posluje z določenimi strankami...

1
2
3

Okapi ::

84. člen zakona o igrah na srečo:

Pogoje za obisk v igralnici določa koncesionar; pri tem lahko posameznim osebam ali skupinam oseb prepove vstop v igralnico, ne da bi bilo treba navesti razloge za takšno odločitev
OK, zakon torej to dopušča, kar pa še ne pomeni, da morda ta člen zakona ni v nasprotju z ustavo. Bi ga moral kdo dati v presojo ustavnemu sodišču, da bi vedeli zagotovo.

O.

jernejl ::

Okapi je izjavil:

OK, zakon torej to dopušča, kar pa še ne pomeni, da morda ta člen zakona ni v nasprotju z ustavo. Bi ga moral kdo dati v presojo ustavnemu sodišču, da bi vedeli zagotovo.
O.

Morda, a zaenkrat je zakon tak, kakršen je.
V nasprotju s katerim členom ustave pa bi omenjeni člen lahko bil?

Matako ::

Pozabljate še eno dokaj enostavno dejstvo, da je igralnica/trgovina/wutevr še vedno prostor v zasebni lasti. Sicer obstajajo posebni zakoni, kaj se v/na njem dogaja (npr. kajenje), samo še vedno ti lahko lastnik tebi osebno zavrne gostoljubje zaradi OSEBNIH razlogov.
Po domače, prepovedano je zavračati črnce, ni pa prepovedano zavrniti nekega konkretnega črnca ali, verjetneje, tečnega geeka.

Nakar pridejo težje dileme: Lahko npr. lezbični klub zavrača vstop moškim?
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Tarzan ::

Matako
Nakar pridejo težje dileme: Lahko npr. lezbični klub zavrača vstop moškim?


Ok, dober primer, kjer bi lahko šlo za diskriminacijo zaradi spola. Po mojem imajo pravico, če gre za tematski klub, da pač tudi obiskovalce po svoje selekcionirajo. Ostali si lahko najdejo/naredijo svoj klub.

Kar bi bil večji problem, so klasični klubi in restavracije. Grem v luksuzni hotel, ampak sem pač oblečen kot kmetavz, ker je to moj stil. Ko si prckam v lobiju blato iz gumijastih škornjev zahtevajo da zapustim hotel. Ok, kršil sem hišni red ampak vseeno, me lahko ven vržejo?
Drugi primer: Gremo s kolegi in kolegicami v nočni klub, nosim trenirko. Recimo da ni adidas ali šumeča, s tako te spustijo vsepovsod. :D Ker že vratar gleda, koga bo notri spustil in koga ne, me seveda takoj napotijo ven, če kaj rečem, pa mi še pošteno preštejejo rebra. Ali imam pravico, da grem v trenirki na koktejl za 30 EUR?

Drugi primer recimo je primer, zakaj nisem striktno proti temu, da je potrebno vsaki stranki, ne glede na vse, vedno ugoditi. Is čisto poslovnega razloga je to res, več ko imaš zadovoljnih strank, boljše je to za posel. Po drugi strani pa če nekaj ni v skladu s poslovnim modelom - recimo če imaš pub za homoseksualce, kjer eksotični plesalci plešejo ob štangah, verjetno lahko delaš selekcijo pri vstopu gostov, v njihovo dobro. :D Čeprav sem v tem primeru bolj za to, da se pač ob vhod postavi tablo, na kateri se na daleč vidi tematika večera/kluba.

Brane2 ::

Matako je izjavil:


Po domače, prepovedano je zavračati črnce, ni pa prepovedano zavrniti nekega konkretnega črnca ali, verjetneje, tečnega geeka.


Se pravi, če bi se recimo lokalne štacune odločile, da ravno tvoji betežni stari matki ne prodajo kruha, je to OK ?

Ali pa recimo da sploh do osnovnih življenjskih potrebščin ne moreš, ker si recimo padel v javno nemilost, mediji so se te lotili in te prikazali kot najprašiča, sedaj pa ti trgovine niti mleka ne prodajo ?

Ali pa recimo tole: prideš ob poltreh v dežurno lekarno po recimo plenice, ki sicer stanejo recimo €3. Ker prodajalec dojame, da se ti mudi,se s tabo začne pogajati o ceni in ali bi ti jih sploh prodal. Ali, še bolje, protibolečinske tablete. Resda imaš v roki recept in bi stvar mogoče stala €2,4 ampak koliko je bolečina tvojega otroka dejanjsko vredna ? Je vredna recimo zlate verižice, ki jo nosiš ?
:|
On the journey of life, I chose the psycho path.

Matako ::

Brane2 je izjavil:

Matako je izjavil:


Po domače, prepovedano je zavračati črnce, ni pa prepovedano zavrniti nekega konkretnega črnca ali, verjetneje, tečnega geeka.


Se pravi, če bi se recimo lokalne štacune odločile, da ravno tvoji betežni stari matki ne prodajo kruha, je to OK ?


Ja je. S tem so izgubili stranko seveda. Moja betežna matka bo šla pač drugam ali naročila kruh prek internetov. Če ne znajo potrpeti, ko jih jebe.

Veš Brane, življenje ni taka muka - samo malo, čisto malo, te mora boleti džoka za vse.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Brane2 ::

Matako je izjavil:

Brane2 je izjavil:

Matako je izjavil:


Po domače, prepovedano je zavračati črnce, ni pa prepovedano zavrniti nekega konkretnega črnca ali, verjetneje, tečnega geeka.


Se pravi, če bi se recimo lokalne štacune odločile, da ravno tvoji betežni stari matki ne prodajo kruha, je to OK ?


Ja je. S tem so izgubili stranko seveda. Moja betežna matka bo šla pač drugam ali naročila kruh prek internetov. Če ne znajo potrpeti, ko jih jebe.


In ravno tako ko jebe njo, če v dani situaciji do druge štacune ne more ?

Veš Brane, življenje ni taka muka - samo malo, čisto malo, te mora boleti džoka za vse.


Saj me, včasih bistveno bolj kot malo. Samo ne gledam na to kot rešitev za vse muke življenja.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Matako ::

Ja brane. Točno tako. Jebanje gre v obe smeri.

Meni se zdi pošteno.
/\/\.K.

knesz ::

In mtka se prijavi na ST forum, odpre novo temo z naslovom "Pohvale in graje pekovskih štacun", kjer skritizira to štacuno. In tako ta štacuna pride na črno listo, ker g33ki nočejo več kupovati picabureka v tej štacuni in posledično ima štacuna in pek poslovno škodo, še posebej če vsebino topica povzamejo novinarji 24ur.com in financ.

poweroff ::

jernejl je izjavil:

Jaz mislim da nobeden od njiju ni diskriminiran. Za oba veljajo isti zakoni. Če pek zgradi igralnico in v njej prireja igre na srečo, ti lahko prepove vstop v svojo igralnico.

Igralnice so zlobirale tak zakon. Picopeki ga pač niso. To je problem.

In ja - kaj če se veliki trgovski centri kartelno dogovorijo, da Janezu Novaku ne bodo dovolili vstopa, ker so mediji pisalio njem, da je pedofil (npr.)? "Ja, saj gre lahko drugam". Kam pa? V tujino??
sudo poweroff

Ziga Dolhar ::

Berite Lakotnika29.

Prav ima, ko vas opozarja na svobodno sklepanje pogodbenih razmerij: RAZEN kadar zakon določa obvezno kontrahiranje (v primerih nekaterih zavarovanj), splošna kontrahirna dolžnost ne obstaja. Posamezniki (to so kupci in prodajalci, ne glede na to, ali nastopajo kot fizične ali pravne osebe) prosto vstopajo v obligacijska razmerja in jih prosto oblikujejo. To pomeni tudi, da se prosto odločajo, ALI bodo v pogodbeno razmerje z nekom sploh stopili.

Trgovine niso izjema.

"Ponudba" je sicer res zavezujoča, vendar to ne pomeni, da ponudnik svoje ponudbe ne more prosto (in arbitrarno) oblikovati ali omejiti na naslovnike.

Gre pa Lakotnika29 še dopolniti. "Prepoved diskriminacije", kot jo nekateri, razumete, ne obstaja.

Relevantni ustavni člen pravi takole:


14. člen
(enakost pred zakonom)

V Sloveniji so vsakomur zagotovljene enake človekove pravice in temeljne svoboščine, ne glede na narodnost, raso, spol, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje, gmotno stanje, rojstvo, izobrazbo, družbeni položaj, invalidnost ali katerokoli drugo osebno okoliščino.
Vsi so pred zakonom enaki.


Pomembno je sledeče:

1. Vsakomur so zagotovljene enake človekove pravice in temeljne svoboščine. Sklenitev prodajne pogodbe v trgovini ni "človekova pravica ali temeljna svoboščina". Te so zgolj tiste, ki jih določa zakon ali višji pravni akt (v nadaljevanju: zakon).

2. Pravice ali obveznosti lahko odloča samo zakon.

3. Zavezanec po tem ustavnem členu je država, saj samo država lahko določa pravice ali obveznosti.

4. Člen tako določa prepoved zakonske diskriminacije (materialno enakopravnost: enakost v pravicah) in prepoved procesne diskriminacije (diskriminacije pred zakonom - v pravnih postopkih), ne pa diskriminacije med posamezniki. Posamezniki med seboj lahko diskriminiramo na podlagi spola, vere, invalidnosti ali barve kože. Posamezniki nikogar ne moremo prikrajšati v določanju njegovih zakonskih pravic.
https://dolhar.si/

WarpedGone ::

brane:
Ali pa recimo da sploh do osnovnih življenjskih potrebščin ne moreš, ker si recimo padel v javno nemilost, mediji so se te lotili in te prikazali kot najprašiča, sedaj pa ti trgovine niti mleka ne prodajo ?

Skrajen primer, ki pa je v principu možen. Oblika javnega linča.

Ali pa recimo tole: prideš ob poltreh v dežurno lekarno po recimo plenice, ki sicer stanejo recimo EUR3. Ker prodajalec dojame, da se ti mudi,se s tabo začne pogajati o ceni in ali bi ti jih sploh prodal. Ali, še bolje, protibolečinske tablete. Resda imaš v roki recept in bi stvar mogoče stala EUR2,4 ampak koliko je bolečina tvojega otroka dejanjsko vredna ? Je vredna recimo zlate verižice, ki jo nosiš ?

Tu pa pretiravaš. Prodajalec ma pravico NE prodat, nima pa pravice barantat/izsiljevat. Al plačaš vnaprej določeno ceno al pa nič. Če prodajalec hoče poleg objavljene cene še karkoli druzga je to že (lahko) izsiljevanje.
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

Sklenitev prodajne pogodbe v trgovini ni "človekova pravica ali temeljna svoboščina".
Se pravi bi lahko na vrata trgovine ali oštarije nabil tablo z napisom Bosancem in Romom ne strežemo? Skoraj dvomim.

Mar ni človekova pravica in temeljna svoboščina tudi to, da te povsod v javnosti obravnavajo enakopravno?

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

poweroff ::

Eno so človekove pravice napram državi. Drugo pa med posameznimi subjekti. Slednje navadno zagotavlja država s protidiskriminacijsko zakonodajo. Prvo je krito s konvencijami in ustavo.
sudo poweroff

Thomas ::

Čisto laično domnevam, če imaš na področju pravnega reda Slovenije neke štante in tam prodajaš, ne smeš nekoga diskriminirat, ker kupuje od tebe tisto, kar ti nosi najmanj profita ali celo zgubo.

Čisto laično domnevam, da to spoštujejo praktično vsi, ter da "kontaminiran" izdelek kvečjemu podražijo ali umaknejo s polic.

Ne tako igralničarji! Oni se pa imajo za nekaj več in to dejansko izvajajo. Samo če predobro igraš BJ, te vržejo ven.

Namesto da bi naredili BJ profitibilen s spremembo pravil in bi "starega" BJ ne ponujali več.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

Samo če predobro igraš BJ, te vržejo ven.
No ja, če smo čisto natančni, se govori, da te vržejo ven. A poznamo kakšen konkreten dokumentiran primer, ko so koga vrgli ven, ker je predobro igral?

O.

poweroff ::

Ja... v bistvu verjetno to govorijo tisti, ki so izgubili vse, potem so šli pa sami ven, pa rekli, da so jih vrgli.
sudo poweroff

imagodei ::

Te lahko lastnik nočnega kluba oz. varnostnik, ki ga zaposluje, odstrani iz svojega lokala, če razbijaš kozarce, nadleguješ ostale goste, grabiš ženske za rit? Lahko.

Te lahko lastnik nočnega kluba oz. varnostnik, ki ga zaposluje, odstrani iz svojega lokala, če se mu zdiš moteč ali celo potencialno moteč? Lahko?

Zakaj te ne bi smela igralnica oz. varnostnik, ki deluje po pooblastilih lastnika igralnice?
- Hoc est qui sumus -

Pyr0Beast ::

In zakaj bi te odstranili če ne nadleguješ gostov in grabiš babe za rit ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

imagodei ::

To ni pravo vprašanje. Vprašanje je, ali te smejo.

Tako kot se ne pogovarjamo o tem, zakaj ti ne bi prodali kruha v pekarni, ampak ali smejo odklonit prodajo (zaradi katerega koli butastega razloga že (in v morebitno svojo poslovno škodo)).
- Hoc est qui sumus -

huelz ::

"Smejo". Ce menis drugace, se obrnes na koga? Policijo? :))
In ja, v tem primeru komot recejo, da si razbijal/razgrajal in grabil babe za rit...

Okapi ::

To ni pravo vprašanje. Vprašanje je, ali te smejo.
Ali te res smejo? Kaj bi se zgodilo, če bi lastnika lokala tožil, da te je brez upravičenega vzroka odstranil iz lokala, lastniku pa ne bi uspelo dokazati, da si razgrajal ali grabil babe za rit, ker bi recimo varnostna kamera dokazovala, da si v miru pil svoj pirček in se brigal sam zase?

Bi sodnik res razsodil, da te lahko iz javnega lokala odstranijo brez vzroka? Ali da ti pek noče prodati kruha, ker se je tisti dan odločil, da ga ne bo prodajal strankam z brki?

Sme lastnik lokala na vrata obesiti napis "homoseksualcem, ciganom, ženskam z majhnimi joški in murgelskemu palčku ne strežemo"?

O.

poweroff ::

Za murgelskega palčka ja (saj je pravljično bitje), za ostale pa ne. :D
sudo poweroff

BlueRunner ::

Saj lahko vprašanje postaviš tudi drugače.

Jaz te brez kakršnega koli pojasnila ne spustim v bar, ti pa rečeš, da me boš zaradi tega tožil. V tožbi pa bo pisalo, da me tožiš, ker te nisem spustil v lokal, s čemer sem kršil ____________________________.

Vprašanje je samo to, kaj piše na tisti črti.

imagodei ::

> "Bi sodnik res razsodil, da te lahko iz javnega lokala odstranijo brez vzroka? Ali da ti pek noče prodati kruha, ker se je tisti dan odločil, da ga ne bo prodajal strankam z brki?"

Jah, jaz mislim, da bi morali najprej ugotovit, ali je po zakonodaji gostinski lokal/prodajalna v resnici čisto klasičen javni prostor, tako kot trg, park ali pa javna služba ala upravna enota, ali pa moramo/moremo (vsaj deloma) te prostore primerjati z zasebnimi prostori fizičnih oseb. Iz svojega stanovanja te načeloma lahko vržem tudi, če se obnašaš popolnoma normalno.

Da to niso kar klasični javni prostori, kot so trg, park, kaže že dejstvo, da imajo delovni čas in da izven delovnega časa v te prostore nimaš vstopa. Na trgu oz. parku se lahko človek sprehaja tudi ob 3h zjutraj; v zaprto kavarno pa ob tej uri ne smeš, khm, "vstopiti". Lastnik poslovnih prostorov oz. podjetje torej lahko določa (v skladu z zakonodajo, ki predpisuje obratovalni čas za posamezne dejavnosti), kdaj stranke sploh smejo in kdaj ne smejo vstopiti v prostor.

Kakšna pa je zakonska distinkcija med zasebnimi prostori fizične osebe in kavarnami/trgovinami/[vstavi poljubno], pa nisem gledal.
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

Da to niso kar klasični javni prostori, kot so trg, park, kaže že dejstvo, da imajo delovni čas in da izven delovnega časa v te prostore nimaš vstopa
To ne pomeni ničesar. Tudi park lahko ponoči zaprejo, sploh pa zapirajo muzeje, upravne enote in še marsikaj.

O.

Ziga Dolhar ::

Okapi je izjavil:

To ni pravo vprašanje. Vprašanje je, ali te smejo.
Ali te res smejo? Kaj bi se zgodilo, če bi lastnika lokala tožil, da te je brez upravičenega vzroka odstranil iz lokala, lastniku pa ne bi uspelo dokazati, da si razgrajal ali grabil babe za rit, ker bi recimo varnostna kamera dokazovala, da si v miru pil svoj pirček in se brigal sam zase?


Kot te je že pobaral BlueRunner - pokaži pravno podlago, po kateri bo tožil. (Dokazno breme je zaenkrat na tebi.)


Okapi je izjavil:

Bi sodnik res razsodil, da te lahko iz javnega lokala odstranijo brez vzroka? Ali da ti pek noče prodati kruha, ker se je tisti dan odločil, da ga ne bo prodajal strankam z brki?

Sme lastnik lokala na vrata obesiti napis "homoseksualcem, ciganom, ženskam z majhnimi joški in murgelskemu palčku ne strežemo"?

O.


Sme storiti vse, kar mu ni prepovedano. Zopet - pravna podlaga, ki mu to prepoveduje?

BlueRunner je izjavil:

Saj lahko vprašanje postaviš tudi drugače.

Jaz te brez kakršnega koli pojasnila ne spustim v bar, ti pa rečeš, da me boš zaradi tega tožil. V tožbi pa bo pisalo, da me tožiš, ker te nisem spustil v lokal, s čemer sem kršil ____________________________.

Vprašanje je samo to, kaj piše na tisti črti.


Mal reality checka. V tožbi bo zgolj pisalo, da ga toži, ker ga ne spusti v lokal. V 99% tožb ni omenjena nobena pravna podlaga (zakon, člen). Nič. :D. In potem se ti taki kurci (od odvetnikov, da ne bo pomote) upajo pritožiti zaradi "napačne uporabe materialnega prava".
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Igralnica naj ima pravno podlago, da me primejo in nesejo ven! Ker zlepa ne grem.

(Mislim, pravniki ste pa hudi, to pa res!)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

Zopet - pravna podlaga, ki mu to prepoveduje?
Ne vem, nisem pravnik. Sem pa tako rekoč 100% prepričan, da v trgovino ali kafič ne smeš prepovedati vstopa ciganom, homoseksualcem, ženskam z majhnimi joški ali moškim z brki. Če pa slučajno lahko, so zakonodajalci očitno na nekaj pozabili.

O.

Thomas ::

Sem pa tako rekoč 100% prepričan, da v trgovino ali kafič ne smeš prepovedati vstopa ciganom, homoseksualcem, ženskam z majhnimi joški ali moškim z brki.


Dolhar prav da lahko, če se tam okol suče kakšna ruleta?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Ziga Dolhar ::

Ne vem kje je Dolhar kaj takega rekel.
https://dolhar.si/

Thomas ::

Dolhar se izvija, ja, zato nič določenega ne reče. Zato sem dal vprašaj na konec stavka.

No, ampak ko si se že prijavil, kje imajo pravno podlago da me primejo in nesejo ven?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

imagodei ::

> "To ne pomeni ničesar. Tudi park lahko ponoči zaprejo, sploh pa zapirajo muzeje, upravne enote in še marsikaj. "

Meh, parke zapirajo v zahodnih demokratičnih režimih bolj redko. Mogoče kakšne spominske, kjer se bojijo vandalov.

Drugače pa - kako ne pomeni ničesar? Nasprotno, pomeni, da v kolikor prostor ni javno dobro, se pač smejo postavljati neka (interna) pravila, katerim se mora obiskovalec oz. stranka podrediti.

Če trgovina zapira vrata ob 19h in si ob 19:15 še vedno med policami, te varnostnik gotovo lahko odstrani - pa čeprav se obnašaš povsem vljudno. Lahko pa trgovina podaljša delovni čas (npr. do 21h - če seveda pridobi ustrezna dovoljenja) in potem lahko med policami tavaš še dolgo po 19h. Vendar, ko ti rečejo, da je konec delovnega časa, ne moreš razviti šotora in prespati do naslednjega jutra.


A ni to drugače iz tiste serije, da lahko državni organi, (para)državne ustanove in posamezniki v državnih službah počnejo samo tisto, kar jim izrecno dovoljuje zakon, fizične (in pravne?) osebe pa vse, razen tistega, kar zakon izrecno prepoveduje?
- Hoc est qui sumus -

Ziga Dolhar ::

Thomas je izjavil:

Dolhar se izvija, ja, zato nič določenega ne reče. Zato sem dal vprašaj na konec stavka.

No, ampak ko si se že prijavil, kje imajo pravno podlago da me primejo in nesejo ven?


O, vprašaj, pa res! :-)

Ne, Dolhar ne pravi nič takega. Ni potrebne rulete v bližini.
https://dolhar.si/

Okapi ::

Nasprotno, pomeni, da v kolikor prostor ni javno dobro, se pač smejo postavljati neka (interna) pravila, katerim se mora obiskovalec oz. stranka podrediti.
Pravila se lahko postavljajo, samo morajo veljati za vse enako. Lahko rečeš, da je prepovedan vstop brez kravate, recimo, bi pa človek pričakoval, da ga kakšen zakon varuje pred poljubno samovoljo lastnikov javnih lokalov in storitev.

O.

Aston_11 ::

Saj podjetja ne opravljajo javne službe, ki bi morala biti dostopna vsem. Če bo komu omejila, bo pač tvegala propad.

Thomas ::

bi pa človek pričakoval, da ga kakšen zakon varuje pred poljubno samovoljo lastnikov javnih lokalov in storitev.


Sej te. Samo so igralniški bossi nalobirali zase izjemo. Tako v Ameriki, kot pri nas.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BlueRunner ::

Ziga Dolhar je izjavil:

BlueRunner je izjavil:

Saj lahko vprašanje postaviš tudi drugače.

Jaz te brez kakršnega koli pojasnila ne spustim v bar, ti pa rečeš, da me boš zaradi tega tožil. V tožbi pa bo pisalo, da me tožiš, ker te nisem spustil v lokal, s čemer sem kršil ____________________________.

Vprašanje je samo to, kaj piše na tisti črti.


Mal reality checka. V tožbi bo zgolj pisalo, da ga toži, ker ga ne spusti v lokal. V 99% tožb ni omenjena nobena pravna podlaga (zakon, člen). Nič. :D. In potem se ti taki kurci (od odvetnikov, da ne bo pomote) upajo pritožiti zaradi "napačne uporabe materialnega prava".

IANAL. Ampak kako lahko nekomu rečeš, da je narobe uporabil materialno pravo, če ga ni v zahtevku specificiral? Ali ugibaš kaj je pravna podlaga za njegov zahtevek, če ta ni nedvoumno razvidna že iz konteksta? Sicer pa sem mislil, da sodišče zahtevke (npr. tožim Z.D. za povzročene duševne muke, ker se ne strinja z vsako mojo zapisano besedo) vrne nazaj v dopolnitev, or else.

imagodei ::

> "Pravila se lahko postavljajo, samo morajo veljati za vse enako. Lahko rečeš, da je prepovedan vstop brez kravate, recimo, bi pa človek pričakoval, da ga kakšen zakon varuje pred poljubno samovoljo lastnikov javnih lokalov in storitev."

Ja saj - lahko postaviš pravilo, da varnostnik lahko odstranjuje stranke, ki se mu zdijo sumljive. Velja za vse. Ali pa še huje, da odstranjuje stranke glede na lastno izbiro, magari če mu odtenek reklca ni všeč.

Jasno je, da dober gospodar oz. pameten podjetnik tega ne bo naredil, ker tvega ZELO slabo reklamo. LAHKO pa to naredi.
- Hoc est qui sumus -

energetik ::

Okapi je izjavil:

Zopet - pravna podlaga, ki mu to prepoveduje?
Ne vem, nisem pravnik. Sem pa tako rekoč 100% prepričan, da v trgovino ali kafič ne smeš prepovedati vstopa ciganom, homoseksualcem, ženskam z majhnimi joški ali moškim z brki. Če pa slučajno lahko, so zakonodajalci očitno na nekaj pozabili.

O.
Lahko pa nobel restavracija prepove vstop brez kravate?

imagodei ::

Ko smo že ravno pri vstopu brez kravate... V trgovino ne smejo prepovedat vstopa brkatim moškim, lahko pa prepovejo vstop v fensi restavracijo neobritim moškim (takim s par dni staro brado)?
- Hoc est qui sumus -

Ziga Dolhar ::

BlueRunner: tukaj sva s tem (po moji krivdi) offtopic. Zato zgolj na kratko: materialna pravna podlaga ni bistvena sestavina tožbe. Tudi če je navedena, sodišče nanjo ni vezano. Iura novit curia
https://dolhar.si/

Brane2 ::

@Ziga_Dolhar:

Par vprašanj. Recimo da gre za trgovino.

A potem lahko:

- imam odprto štacuno kadarkoli mi paše ( saj gre za mojo lastnino in pravico da se odločam, kdaj bom delal)

- dovolim vstop v trgovino SAMO LJUDEM, ki so MENI všeč ?

- dajem vsaki stranki za vsak izdelek svojo ceno glede na to, koliko mi je všeč. Recimo da jih tagam z RFID karticami. Pride debeli črni tip do mesa in dobi ceno X. Prikoraka zanimiva blondinka in dobi ceno X-35%. Pride inšpektor- njemu pa ne dam cene, ker mi ni všeč. Za piko na i ga varnostniki šutnejo ven.

- A si tole zgoraj lahko privoščim samov primeru da sem sam ( in izkoriščam svoboščine posameznika) ali pa lahko svojo voljo uveljavljam tudi v štacuni tipa LecLerc etc ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Aston_11 ::

Vsakemu lahko prepoveš vstop kamorkoli.

Genetic ::

Film Giant: Rock Hudson vstopi v lokal s svojo zeno, snaho in vnukom, lastnik lokala pa noce postreci snahi, ker je mehicanka. Vname se pretep med Hudsonom in lastnikom (dva teksasana), no lastnik je malo manj pretepen, se vstane in mu vrze tablico z napisom: pridruzujemo si pravico, da vam ne postrezemo.

Diner fight from Giant

Popravek: v lokal vstopi mehiska druzina in jo hoce nagnati ven.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Genetic ()

imagodei ::

Brane> "A potem lahko:
- imam odprto štacuno kadarkoli mi paše ( saj gre za mojo lastnino in pravico da se odločam, kdaj bom delal)"


V bistvu ne čisto, ker ti obratovalni čas (vsaj za določene dejavnosti) mora odobrit upravna enota/občina. Predstavljam si, da za to obstaja zakon oz. predpisi. Lokala z glasno glasbo pač ne moreš imeti v strnjeni stanovanjski soseski odprtega do 3h zjutraj. Pekarno, ki ustreza zakonskim zahtevam ali predpisom glede glasnosti, pa imaš kamot odprto celo noč. Konec koncev razne burekdžinice in Hot Horse & co obratujejo praktično 24ur na dan.


> "- dovolim vstop v trgovino SAMO LJUDEM, ki so MENI všeč ?"

Ne vidim ovire. Vratarji/varnostniki v nočnih klubih marsikdaj sprejemajo zelo zanimive, da ne rečem kontroverzne odločitve, koga bodo spustili notri. Razne svoje znance takoj spustijo v nabito poln lokal, ostali morajo čakati. Enako je, če se na vratih pojavi vsaj približno medijsko znana oseba ali pa dobra bjonda. Ktero tržno inšpekcijo lahko kličem, ker so Matjaža Javšnika spustili preko vrste v X diskača, medtem ko sem jaz moral še 2 uri čakat v vrsti?


> "- dajem vsaki stranki za vsak izdelek svojo ceno glede na to, koliko mi je všeč. Recimo da jih tagam z RFID karticami. Pride debeli črni tip do mesa in dobi ceno X. Prikoraka zanimiva blondinka in dobi ceno X-35%. Pride inšpektor- njemu pa ne dam cene, ker mi ni všeč. Za piko na i ga varnostniki šutnejo ven."

Cenik je javno objavljen in po takšni ceni moraš prodajat. Lahko imaš popuste za določene kupce, zakaj pa ne. A to je tolk nezaslišano? To je pa ja najbolj običajno! Ko nabavljam računalnike za firmo, dobavitelja zmeraj stiskam za popust. Če greva ti in jaz kot fizični osebi kupovat enak računalnik v trgovino našega rednega dobavitelja, ga boš ti plačal bistveno dražje, kot jaz (oz. jaz bistveno ceneje, kot ti).
- Hoc est qui sumus -

Mavrik ::

Rdeči: Zahteva se argumentirana debata brez osebnih napadov. Če niste sposobni prispevati k temi z argumenti se prosim zadržite. Z žaljivkami še noben ni zmagal nobene debate, kvečjemu si je naredil sramoto.

Še enkrat si prosim tisti preberite Pravila.
The truth is rarely pure and never simple.

Brane2 ::

@imagodei:

Ti mi daješ real-life primere. Te poznam tudi sam. Mene zanima, kako to zgleda iz zornega kota Ziga_Dolhar, ki je pač podal zanimive trditve.

Jasno je tudi, da najbrž silaki v diskačih etc niso ravno prva točke, kjer bi iskal pravno ustreznost ukrepov. Ravno tako delovni čas trgovine.
Če je trgovina tvoja in če imaš ti svoje osebne svoboščine, kaj ti ma kdo za srat kdaj boš imel odprto svojo štacuno ?

Al hočeš reč da imaš komot napis "lezbam, pedrom, njihovi ožjim in širšim familijam vstop prepovedan" če le nisi odprt izven požegnanega časa ?

Cenik je javno objavljen in po takšni ceni moraš prodajat. Lahko imaš popuste za določene kupce, zakaj pa ne. A to je tolk nezaslišano? To je pa ja najbolj običajno! Ko nabavljam računalnike za firmo, dobavitelja zmeraj stiskam za popust. Če greva ti in jaz kot fizični osebi kupovat enak računalnik v trgovino našega rednega dobavitelja, ga boš ti plačal bistveno dražje, kot jaz (oz. jaz bistveno ceneje, kot ti).


Spet odgovarjaš na nepostavljeno vprašanje. Eno je priznan popust znani stranki, ki pač kupuje pri tebi. Drugo je totalka različna cena za vsako stranko, ki jo prvič vidiš pred seboj, pa ene ne maraš, druga ti je pa všeč. Pa obe kupujeta po totalka istih pogojih(količina, način plačila)...

Ali pa recimo ta deal: Minister za gospodarstvo vpelje ukrep, ki je recimo full nepopularne pri trgovcih. Tavelki se zmenijo in odprejo "črno listo" in naslednji dan se na njej znajde omenjeni minister in cela njegova družina. Froc recimo ne more dobiti knjig za šolo, žena pa ne špecerije.
Froc ne more z razredom na ekskurzijo, ker ga njega osebno zasebni prevoznik pa ne bo prevažal.

To je tebi O.K. ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

oldguy ::

No ja, če smo čisto natančni, se govori, da te vržejo ven. A poznamo kakšen konkreten dokumentiran primer, ko so koga vrgli ven, ker je predobro igral?


Ne, ne poznamo. Sem vam povedal to že v prejšnji temi, pa ste kar spregledali. To je predvsem en tak, urban mit, kako te igralnica vrže ven čim začneš služit miljone.


Če misliš, da na Blackjacku lahko zaslužiš, pojdi tja in pač, poskusi, pa bomo videli, ali se bo našel kakšen, ki ga bodo nesli ven. Vkolikor ga ne bodo po njegovem naročilu, mislim, da takega kanona ne bomo našli.

Pozabljate da je igralništvo že precej stara obrt...

imagodei ::

@Brane,

Brezveze kompliciraš in se delaš, da gre za različne probleme, čeprav ne gre. Če lahko dam popust stalni in znani stranki, ga lahko dam tudi človeku, ki prvič stopi skozi moja vrata. Moja žlahtnica dela v knjigarni - ko sem prvič prišel kupit knjigo, mi je dala par procentov popusta; pač, ima dovoljenje, da to počenja. Ne da ga vsaki stranki, mogoče tudi ne taki, ki na leto tam pusti nekaj 100 ali celo nekaj 1000 EUR. Jaz ga pa dobim. Kaj je s tem narobe?


Brane> "Če je trgovina tvoja in če imaš ti svoje osebne svoboščine, kaj ti ma kdo za srat kdaj boš imel odprto svojo štacuno ?"

Ja, saj ti pravim, da ti načeloma ne... Pekarno imaš lahko odprto ponoči. Različni industrijski obrati delajo na 3 izmene. Poznam par gostinskih lokalov, ki so odprti 24/7, da o trgovinah sploh ne govorim. Pri delovnem času te ovirajo tam, kjer bi umestitev tvojega lokala/delavnice v urbanem središču s hrupom motila nočni mir.


Brane> "Ali pa recimo ta deal: Minister za gospodarstvo vpelje ukrep, ki je recimo full nepopularne pri trgovcih..."

To je pa čist druga magnituda. Sori, če sem se zmotil in govoriš o hipotetičnih primerih. Jaz sem imel občutek, da govorimo o precej otipljivih zadevah, npr. da ti igralnica prepove vstop zaradi štetja kart, ali pa da varnostnik na vratih nočnega kluba "oceni", da si pijan in te ne spusti not.
- Hoc est qui sumus -
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najden listek v Casinoju

Oddelek: Loža
315785 (3684) stb
»

Kraja in neplačilo računa pravne osebe

Oddelek: Loža
394890 (3461) St235
»

Zakaj s.p. plačuje "poslovne" cene? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10116237 (13705) Furbo
»

Prepovedano snemanje v trgovskih centrih (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8616549 (3874) Limit-sky
»

Algoritem za prepoznavanje štetja kart (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6611896 (9347) c3p0

Več podobnih tem