» »

Avtorstvo skladb

Avtorstvo skladb

hruske ::

Ker mi gre tale SAZAS s svojim sprenevedanjem rahlo na jetra, bi si želel imet seznam vseh različnih takih in drugačnih "priredb" komadov. V Sloveniji so priredbe pogosto "ilegalne" oz. niso prijavljene originalnemu avtorju, kar pomeni da "avtorji" kasirajo še denar, ki sicer pripada pravemu avtorju. No, da preverimo legalnost priredb, bi potrebovali seznam vseh priredb, tu pa prosim za pomoč kolegov Slo-techovcev.

Torej, iščejo se Slovenski komadi, ki so priredba drugih komadov, lahko tujih, lahko tudi domačih. Zaželjeno je, da so izjave podkrepljene z linki. Bring it on.

Primer:

Priredba: Saša Lendero - Ne grem na kolena



Original: Anna Vissi - Kanenas

Rad imam tole državico. <3
  • spremenilo: hruske ()

joze67 ::

Point being?

Da je 3/4 svete slovenske glasbene produkcije ukradene, je javna skrivnost. Tudi vrh SAZASa ni izjema, prej pravilo. Nima pa to nikakršne veze s SAZAS-om, saj je tudi ukradeno delo še vedno podvrženo avtorski zakonodaji. SAZAS nima veliko pristojnosti na tem področju - avtor, ki je prijavil delo, je popolnoma odgovoren za to prijavo. In če krade drugemu avtorju, lahko storiš le to, da tega avtorja (ali njegovo domače društvo) opozoriš/obvestiš.

hruske ::

Ja, že morda, da je to javna skrivnost, ampak mene zanimajo točno konkretni primeri.
Rad imam tole državico. <3

innerspace ::

En tak komad je 'Laure ni vec' made by Miran Rudan. Predelan iz Nek-ovega komada 'Laura non c'e`'...

Seveda je prirocno kopirat glasbo in besedilo priredit v domac jezik, ko vecina poslusalcev radia ne ve za originale. Po eni strani jim naredi 'glasbenik' uslugo, da jim omogoci poslusanje recimo dobre pesmi, ki je zaradi nepoznavanja tujscine nebi nikoli slisali ali razumeli.

Po drugi strani se pa poscijem na take 'glasbenike', ki prirejajo tuja dela in si ustvarjajo ime pri nezahtevni publiki, ki pozre vse, kar ji serviras.
Radijske postaje so takih 'so called' avtorjev vesele, tisti ki po novem dolocajo kvote, tudi.
Tako drug drugemu umivajo roke z vodo iz mlina preproste radijske publike.

Bedno. A tudi tako se 'slovenska' 'glasba' 'razvija':)
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Wox ::

Originalov itak ni, oziroma jih lahko najdete v afriški džungli. Obstajajo pa dobri in pa slabi ponaredki. Slovenska glasba je žal polna slednjih.
Commodore 64

guest #44 ::

Saša lendero poje nek dalmatinsko/folk-ish komad in pozira kot neka britney spears? Nevem, seluje mi preveč smešna kombinacija.

joze ::

Ni problem priredba, problem je če se pod avtorstvo podpiše nekdo ki to ni.

Tear_DR0P ::

saj je tudi ukradeno delo še vedno podvrženo avtorski zakonodaji

razlika je če avtor naredi derivat ali če naredi plagiat - oziroma, vprašanje je kdo je delal priredbe in kdo je tujo uspešnico poslovenil in rekel to je sedaj moje

drugače pa imamo - ti si moj sonček/you are my sunshine

ali pa tule lahko najdete nekaj malega - http://www.rockline.si/forum/viewtopic....
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Matako ::

Tega bo še več. Radijskim postajam so zaukazali tako visok procent domače glasbe, da se ga drugače, kot s plagiati sploh ne da izpolniti.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

dzinks63 ::

Zelo znana, že kar ponarodela priredba.

poweroff ::

Brez slovenske pesmi ni slovenske identitete. Spoštujmo avtorsko pravico. (Ki vsebuje tudi pravico do predelave, ja).
sudo poweroff

Drekcpekc ::

Še en ponaredek, od samega predsednika SAZAS-a, Matjaža Zupana torej Califronie:

California - V meni je Kalifornia



Skopirano od Bon Jovi - Never say goodbye

Martin Krpan ::

Da ne bo pomote- narediti priredbo ni nič slabega, če se
le navede originalnega avtorja. Drugo je pa, če vse zasluge pripišeš sebi. Priredbe se tudi v ameriki na veliko delajo. Imam občutek da je že več "reciklaže" kot avtorskih skladb. Ena mojih najljubših:

original:


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najboljši SLO komadi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Sedem umetnosti
10034410 (15127) VaeVictis

Kruhoborec Kobal spoznan za plagiatorja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
32340427 (28148) BigWhale
»

original pesmi

Oddelek: Sedem umetnosti
152991 (2620) bambam20
»

TOP 100 najslabših pesmi (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
6317636 (9557) Nikec3
»

priredbe - The Best Of

Oddelek: Sedem umetnosti
242470 (2101) TheJack

Več podobnih tem