» »

Google street view tudi v sloveniji?

Google street view tudi v sloveniji?

«
1
2

Hardstyle ::

Danes sem opazil avtomobil z antenami in mislim da vsaj 3 ali 4 kamerami, takoj sem dobil idejo da gre za street view ampak močno dvomim.

Na avtu je bla tud nalepa omegaxxx (nisem razbral kaj je blo namesto xxx).

Ve kdo kaj več?

Arto ::

Hm, sliši se zanimivo. Vendar nisem nikjer še zasledil, da bi google nameraval uvesti street view tudi v Sloveniji.

detroit ::

Google ima svoje avtomobile označene večinoma zmalo nalepko ob strani, je še en in sicer Navteq, ki pa tak isto imo označene. To gre mogoče za mali projekt kake ulice ali pa kaj, poleg gugla in natveka so vsi small fishes nima vsak 16k za avto in 80-150k za opremo/avto
Skero

gregaster ::

Jaz sem en avto s kamerami in antenami videl včeraj okrog 16.00 v Mariboru na križišču Titove ceste in Ptujske. Sem pa pozabil kaj je pisalo na njem.

Gwanaroth ::

Ta avto s kamerami je avto podjetja DFG Consulting, ki trenutno za naročnika DRSC snema vse državne ceste.
http://www.dfgcon.si/index.php/dejavnos...
Lights often keep secret hypnosis..

Hardstyle ::

Glede nato, da delajo točno to kar dela google street ekipa bi bilo zanimivo videti sodelovanje teh dveh podjetjih in seveda slovenijo v street viewu.

Iatromantis ::

Mogoče pa je kaj na tem, saj je v eksperimentu s HTML5 in ArcadeFire mogoče celo izbrati Slovenijo, a ti potem javi, da niso še posneli dovolj za smiselno vsebino:
http://googleblog.blogspot.com/2010/08/...

Slovencelj ::

Živjo,

kako je sedaj s tem? Ali gre pričakovati, da bi morda v Sloveniji na področju Street Viewja prišlo do sprememb na bolje, ko bi se zamenjal informacijski pooblaščenec(ka)?

Hvala in lp

St235 ::

Zakaj bi bilo kaj drugče če se IP menja? Zakonodaja je ostala enaka. Googlu je bilo sporočeno pod kakšnimi pogoji lahko snemanje izvede zdaj je pa na njih da to naredijo ali ne.

Matija82 ::

Odvisno od mnenja novega informacijskega pooblaščenca.

Ne vidim pa potrebe po uvedbi GSV-ja.

[^^Beri Lakotnika]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matija82 ()

jan_g ::

Jaz mislim, da spremembe ne bo, tudi če se zamenja IP. Če se prav spomnim, je bil problem v tem, da ima Google strežnike za street view obdelave na nizozemskem, IP pa je povedala, da neobdelani posnetki ne smejo zapustiti Slovenije. V drugih zahtevah (kot npr. zamegljevanje registrskih in obrazov) pa se mi zdi, da je Google bil kooperativen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jan_g ()

St235 ::

ne gre za kooperativnost. gre za to, da je zakon zastavljen kot je in to je to. Pa se lahko 10 IP menja. Če google noče igrat po pravilih, potem pač ne sme snemat.

jan_g ::

Ja, se strinjam, sem samo želel povedati, kaj je bila glavna ovira po mojem spominu. Osebno mi je sicer StreetView že večkrat prišel prav, ko sem pred potovanjem gledal ulice, določena križišča, itd. Predvsem za Italijo.

St235 ::

ja, v bistvu je bla fora v tem, da je po slovenski zakonodaji potrebno osebne podatke brisat on spot in ne šele pri nadaljnji obdelavi. Ker google nima osnove na podlagi katere bi lahko zbiral in obdeloval osebne podatke bi moral vse osebne podatke brisat dobesedno ob nastanku posnetkov.

BlueRunner ::

St235 je izjavil:

ja, v bistvu je bla fora v tem, da je po slovenski zakonodaji potrebno osebne podatke brisat on spot in ne šele pri nadaljnji obdelavi.

V bistvu je to interpretacija zakonodaje, za katero pa nisem preprican, da bi v primeru "testa" res vzdrzala.

Ce beres zakonodajo "striktno", potem niti zajem osebnega podatka s CCD senzorjem ni legalen, ker ze predstavlja obdelavo brez predhodnega strinjanja. Ce je pa beres malenkost manj striktno, pa imas "obdelave" in "obdelave". Ce je cas med zajemom in anonimizacijo "dovolj kratek in dovolj blizu", potem bi po mnenju IP-RS to naj bilo sprejemljivo. V zakonu pa ne vidim nikakrsnih odpustkov na to temo.

Tezava je, da v zakonu ni nikjer predpisano, da je obdelava upravicena, ce "se bo hitro anonimiziralo", posledicno tudi ni dolocenega casa ali razdalje, ki jo osebni lahko prepotuje, pred anonimizajo

St235 je izjavil:

Ker google nima osnove na podlagi katere bi lahko zbiral in obdeloval osebne podatke bi moral vse osebne podatke brisat dobesedno ob nastanku posnetkov.

Kot mi je bilo ze pred casom pojasnjeno, vprasanja ni postavljal Google, temvec nekdo tretji, Street View je bil samo "primer".

Je pa kljucno to, kar si napisal: "... nima osnove na podlage katere bi lahko zbiral in obdeloval osebne podatke". Pika. Tukaj lahko zakljucis. Mnenje, ki ga je IP-RS spisal v odgovor tistem podjetju, ki je sprasevalo, pa je slo v neke lastne interpretacije kdaj in koliko pa le lahko obdelujes podatke, ne da ti bi nadzorni organ tezil.

St235 ::

Se popolnoma strinjam. V bistvu bi po najbolj striktno gledani definiciji morala kamera sama ko zajema sliko spustit osebne podatke. Ker je to seveda nemogoče, bi verjetno zdržala interetacija, da se te posnetke potem sprotno obdeluje ter briše osebne podatke. Karkoli več, ali celo pošiljanje neobdelanih podatkov v tujino pa je IMO nedopustno z vidika zakonodaje. Misli, da je stališče IP pravilno: torej, če med zajemom in cenzuro mine minimalen čas potem je to lahko dopustno. Pri čemer mora bit ta minimalen čas jasno utemeljen na podlagi tehnični omejitev in ne na podlagi proste interpretacije. Vsekakor pa vprašanje kaj bi se zgodilo če bi zadeva prišla pred sodišče. IMO bi prej obveljala strožja kot blažja interpretacija. Samo po drugi strani pa je ravno IP tista, ki je zadolžena za varovanje osebnih podatkov in je njeno stališče močan indikator tudi sodišču v katero smer naj razmišlja. Ob enem pa če bi google (oziroma XY izvajalec v RS) zadevo peljal v skladu z nevodili in priporočili IP je tudi precej manjša verjetnost, da bi do sodne obravnave prišlo, ker močno dvomim, da bi IP sprožila prijavo zoper podjetje, ki deluje v skladu z njihovo interpretacijo. Ampak kot sem napsial, zajec je izven klobuka in zgolj sprememba IP ne bo vplivala na to kdaj bo google view v sloveniji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

BlueRunner ::

St235 je izjavil:

Se popolnoma strinjam. V bistvu bi po najbolj striktno gledani definiciji morala kamera sama ko zajema sliko spustit osebne podatke. Ker je to seveda nemogoče, bi verjetno zdržala interetacija, da se te posnetke potem sprotno obdeluje ter briše osebne podatke.

Veliko bolj "cloveku prijazna" interpretacije je, da kamere preprosto ne smes postaviti tam, ali uporabiti tako, da bi lahko pricakoval, da bo zajela tudi osebne podatke.

Za nadzorni organ bi pricakoval, da bo vedno iskal in zagovarjal interpretacijo, ki osebne podatke najbolj obvaruje, ne po ravno asistiral pri preizkusanju proznosti zakonodaje. Je pa res, da je tudi zakonodaja precej toga in prepoveduje prakticno vse. Iz vidika podjetij, so le ta pravzaprav srecna, da se je ne rabi izvajati striktno.

St235 je izjavil:

Karkoli več, ali celo pošiljanje neobdelanih podatkov v tujino pa je IMO nedopustno z vidika zakonodaje.

Definiraj tujino. ZVOP vzpostavlja razmerje, da je standard varovanja v vseh drzavah clanicah EU enakovreden standardu v Sloveniji in iz tega vidika ZVOP-a, kolikor vem, ne mores interpetirati kot "nacin omejevanja prostega pretoka storitev" znotraj EU. Lahko poskusih, ampak ECJ bi verjetno imel kaj za pripomniti na taksen poskus.

Kar pomeni, da ce IP-RS ponudi prst, je s tem dal celotno roko. Hook, sink and line.

St235 je izjavil:

Misli, da je stališče IP pravilno: torej, če med zajemom in cenzuro mine minimalen čas potem je to lahko dopustno. Pri čemer mora bit ta minimalen čas jasno utemeljen na podlagi tehnični omejitev in ne na podlagi proste interpretacije.


Daj primer "jasne utemeljitve" minimalnega casa. Potem pa se najdi, kje v (binarnem) zakonu je ta cas opredeljen, da lahko reces, da to ni prosta interpretacija dobre volje nadzornega organa. Ne, da sedaj obtozujem organ, vendar pa je ta v svojem delu, ko to preide iz polja neobvezujocih mnenj v polje izvajanja nadzora in inspekcijski postopek, precej omejen. Ce za neko ravnanje ali odlocitev nima podlage v zakonu, se to potem lahko izpodbije - utemeljeno izpodbije.

St235 je izjavil:

Vsekakor pa vprašanje kaj bi se zgodilo če bi zadeva prišla pred sodišče. IMO bi prej obveljala strožja kot blažja interpretacija.


Verjetno bi res obveljala strozja. Ampak potem se vprasas zakaj imas nadzorni organ, ki pozegna blazjo in za namencek da se omejitev (kaj je tujina?), ki je verjetno v nasprotju z zakonom. Konec koncev lahko sodni spor sprozi tudi tisti, cigar podatki so se obdelovali, ampak prva stopnja bo pa verjetno se vedno IP-RS, ki kakor, da isce luknje v zakonodaji, da bi asistiral podjetjem. Tem ali pa onim.

McNato ::

Od danes imajo Hrvatje kar lepo pokritost z Streetview. Mi pa smo v družbi najboljših (Avstrija, Švica in delno Nemčija).

francek1 ::

Jaz sem ga videl na cesti na Mariborsko Pohorje. Ima pa Googlov neprimerno več kamer in tudi višje nameščene...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

pijavka ::

McNato je izjavil:

Od danes imajo Hrvatje kar lepo pokritost z Streetview.

Malo sem si ogledal nekatera mesta in meni se zdi prav fajn. Škoda, da mi nimamo tega. Ga lahko v bližnji prihodnosti pričakujemo?

bojsi ::

Jep, menda se je končno spet nekaj premaknilo, tako da vsekakor bo.

#000000 ::

Upam da tega nikoli ne uvedejo, oz. da imajo lastniki zemljišča oz. stavb ipd. pred objavo po defaultu možnost da je njihova lastnina izvzeta iz prikaza v GSV, ter da lahko kadarkoli kasneje, če bi se pokazala potreba (slabo brisani posnetki, bugi ipd) po dodatnem izbrisu, ali morda celo vpisu ako se pokaže potreba.

Tko ja, ne pa da prvo objavijo in se kasneje ti boriš da bodo zadevo zbrisali. Mene moti ker pač se pač ne želim videti na GSV.

s1m0n ::

Enkrat že bo!
#000000, verjetno bo tako ostalo kot je, da bo ugovor možen po objavi :)

#000000 ::

Ne verjamem da bo IP pustila kaj takega, tukaj je pač Slovenija.

francek1 ::

#000000 je izjavil:

Ne verjamem da bo IP pustila kaj takega, tukaj je pač Slovenija.

Ne verjamem da bo IP pustila kaj takega, tukaj je pač ZAHOJENA Slovenija.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

#000000 ::

Ja zakaj zahojena ? Glej če teb paše lahko omogočiš GSV da ti posname celo bajto, meni pač ni do tega. En primer, kak občutek bi imel da se ti na cesti pred bajto ustavi avtobus in vsi hodijo okoli tvoje hiše ter slikajo zadevo, potem še malo stopijo na ograjo ter slikajo notranjost dvorišča in če se kaj vidi v bajto tudi to, ti pa jim tega ne moreš preprečit ?

s1m0n ::

Bom pa jaz prišel pa jo slikal pa objavil na spletu :) Kaj boš ?
Po pravici povedano verjetno nič, če tebe osebno ali koga drugega ni na fotografiji na tvojem dvorišču...

#000000 ::

Ja to lahko narediš, jest ti preprečit ne morem, vedi pa da ti leto bolniškega staleža ne uide :)

Gladi ::

Pa mesečna renta 8-)

s1m0n ::

Ko smo mi iskali idejo za hišo smo poslikali kar veliko hiš, tudi povprašali, če lahko slikamo pa nismo naleteli na nikogar, ki bi rekel ne!
Je pa res, da je odvisno od posameznika kaj skriva :)

#000000 ::

Gladi je izjavil:

Pa mesečna renta 8-)


Mesečna renta odpade, če najameš tujo delovno silo :)

simon:
Ko smo mi iskali idejo za hišo smo poslikali kar veliko hiš, tudi povprašali, če lahko slikamo pa nismo naleteli na nikogar, ki bi rekel ne!
Je pa res, da je odvisno od posameznika kaj skriva :)


No ja sej si si sam odgovoril, ste večinoma prvo vprašali, zakaj bi Google lahko naredil enako brez vprašanja.

Ne gre se za to kaj kdo skriva, gre se za princip oz. neko normalen proces, sploh če zna neko podjetje to potem na debelo tržiti. LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

mtosev ::

upam,da čimprej poslikajo slovenijo,ker google sv je zelo uporaben
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

francek1 ::

#000000 je izjavil:

Ja zakaj zahojena ? Glej če teb paše lahko omogočiš GSV da ti posname celo bajto, meni pač ni do tega. En primer, kak občutek bi imel da se ti na cesti pred bajto ustavi avtobus in vsi hodijo okoli tvoje hiše ter slikajo zadevo, potem še malo stopijo na ograjo ter slikajo notranjost dvorišča in če se kaj vidi v bajto tudi to, ti pa jim tega ne moreš preprečit ?

Kakšna pa je razlika, če nekdo vidi tvojo podrtijo v živo ali na sliki? Najboljše, da si tri metre visok betonski zid postaviš, kot je to v navadi na Kosovu, ko si tak paranoik...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

#000000 ::

Ne gre za to, gre za princip, ne moreš brez dovoljenja tega počet, pri nas in še kje je lastnina svetinja in ne moreš ti posegat v mojo lastnino, brez a ti jaz to dovolim. Tako kot jaz ne smem snemat z videonadzorom ceste in folka na njej ki hodi-vozi mimo bajte (lahko snemam samo dvorišče) in moram imet nalepko, enako velja za kontra.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

mtosev ::

lol ne morem slikati tvoje hiša? haha dobra ej. slikam lahko karkoli brez da stopim na tvojo lastnino. bp lahko slikam tvojo hišo iz javne ceste in ti ne moreš nič storiti
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

francek1 ::

Če je zasebna lastnina kje svetinja, je to v ZDA, ki pa so vse lepo pokrite z GSV. Vse ostalo je, kot sem že napisal, paranoja in zahteva obravnavo strokovnjaka psihiatrične stroke...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Mipe ::

@mtosev: Ti kar slikaj, kolikor te je volja, ampak te slike ne boš tako zlahka priobčil javnosti kot Google. Je precejšnja razlika med možnostjo, da vtipkaš naslov ulice in si ogledaš te grde bajte, ter tvojim mizernim blogom, ki ga obiskuje le tvoja mama in njene prijateljice. Iz gole milosti.

Je razlika. Nočem, da Google slika takrat, ko zračim garažo in se vidi vse v njej. Nočem, da cigani vidijo, kje se splača pobrati železnino. In tako naprej.

mtosev ::

lahko jo pošljem na 24ur in oni objavijo in jo vidi širša javnost
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Mipe ::

Hahaha. Kot da bi umirali od želje, da objavijo sliko mojega doma.

mtosev ::

če bi se kaj zanimivega zgodilo pri tebi bi že objavili

kakšen umor, posilstvo, rop,...etc imaš sliko zagotovo objavljeno na 24ur
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Mipe ::

To se da urediti, samo javi se, ko boš škljocal mojo bajto. >:D

Hec, da ne bo kdo v paniki klicaril na 112.

#000000 ::

francek1 je izjavil:

Če je zasebna lastnina kje svetinja, je to v ZDA, ki pa so vse lepo pokrite z GSV. Vse ostalo je, kot sem že napisal, paranoja in zahteva obravnavo strokovnjaka psihiatrične stroke...



E vidiš, se motiš, kdor zahteva da se ga izvzame iz GSV je izvzet, sem že neštetokrat naletel na tako situacijo, recimo hočeš v neko ulico a ne gre, je narisana in vse, tudi črta vodi vanjo a še vedno ne gre, zdej a gre za napako s strani GSV ali pa je zadeva izvzeta, enako so videl tudi že na par naslovih, je naslov in od daleč se bajta vidi, ko greš kao mimo pa zadeva preskoči to hišo.

mikic007 ::

Googlestreetview je blazno uporaben, sam ga uporabljam ves cas. Nikoli se ni bilo lazje najti hisne stevilke, firme, trgovine ... Paranoja v zvezi z zasebnostjo pa je res samo paranoja, ki pa bi jo mogoce lahko resili z zameglitvijo pri tistih (mislim, da je ze, ker so nekateri naslovi zamegljeni), ki ne zelijo svoje lastnine na netu.

Je pa ZF, da bodo cigani posrfali in iskali odprto garazo, oni delujejo na malo drugacen nacin, vsak, ki pa bo zelel neko nepremicnino videt, to lahko itak vedno stori. Meni se zdi se bolje, da na netu vidijo, da tam ni nic kaj vrednega in niti ne pridejo. Ker ko so tile v soseski si postrezejo, tudi ce ni nic kaj dosti. Zastonj ne bojo trosili goriva ;-)

#000000 ::

mtosev je izjavil:

lol ne morem slikati tvoje hiša? haha dobra ej. slikam lahko karkoli brez da stopim na tvojo lastnino. bp lahko slikam tvojo hišo iz javne ceste in ti ne moreš nič storiti


Mislm si smotan, seveda jo lahko slikaš, ampak pri objavi se zaplete, ne smeš je objavit javno, če pa jo se te da izsledit in primerno kaznovat :) Vaspitne merke i slično :)

miklic001, ja seveda je uporaben, sploh za firme in podobno, ampak kot si ugotovil in kot pravi IP, naj omogočijo da pride do izbrisa pred javno objavo :)

buneech ::

Pirc Musarjeva je včeraj izjavila na Twitterju, da GSV v Sloveniji bo. Da jo je Google kontaktiral, in se bojo uskladili:
https://twitter.com/nmusar/status/25106...

francek1 ::

Zaradi par paranoikov ne bodo komplicirali....
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

SmeskoSnezak ::

Nikol mi ne bo jasno, kaj je tak super na tem GSV-ju, da ga hočejo eni sforsirati vsepovsod. Kvečjemu je še ena izmed novosti za lenega in tumastega človeka. Včasih si se mogo znat orientirati, kjerkoli si bil. Prav tako si se , če si se zgubil, moral pogovoriti z nekom. Takorekoč se moraš socializirat. S tem napredkom tehnologije postaja človek le še bolj vase zaprt asocialen robot, ki dela kar se mu reče. Jaka prihodnost, ni kaj. Rajš mam kot je sedaj.

Sicer pa a bi blo tak težko naret tale GSV sistem, da že na cesti, ko se vozi, zablura vse kar je od pločnika dalje. Če je ime Street View, naj kaže samo ceste, ne pa okolico. Koga briga okolica...
@ Pusti soncu v srce... @

francek1 ::

Ena od čudovitih možnosti je to, da ima človek, ki je priklenjen na voziček, možnost virtualno potovat po vsem svetu.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Mipe ::

In kaj ima ta svetovni popotnik iskati pri moji bajti? Ne stoji ravno na Triglavu.

mikic007 ::

Zakaj je fino, da vidis bajto? GSV uporabljam vsak dan pri svojem delu. Ze nekajkrat sem preveril na drugem koncu sveta, ali firma na danem naslovu dejansko obstaja, ko posljem cloveka nekam, lahko preverim, ali je kraj pravi, ko sem iskal stanovanje, sem ze na netu nasel bajto ali vhod in na licu mesta nisem izgubljal casa plus se ogromno ostalih reci.

Zivim v mestu, kjer je GSV 100% pokrit, pravzaprav cela drzava in se nisem slisal za eno samo zlorabo ali kakrsnokoli komplikacijo. Tudi moja terasa je zelo lepo vidna s satelita, vhod v hiso tudi. Ko me mora kdo najti, mu samo posljem link in to je to ... Res ne vidim problema.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google Street View brez novih posnetkov v Nemčiji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
7316564 (1190) Lonsarg
»

Google Street View se vrača v Slovenijo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
11034386 (22748) GreenT
»

Google Street View dodal posnetke Nemčije (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
23152009 (44625) Keyser Soze
»

Nataša Pirc Musar preprečila prihod Google Street View v Slovenijo (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
31999648 (94636) stratosD

Več podobnih tem