» »

Steama za Linux ne bo

Steama za Linux ne bo

Steam za Windows

vir: Slashdot
Slashdot - Maja nas je razveselila izvrstna novica, da je Steam končno prispel tudi na Mac. Takrat je Valve tudi napovedal izid različice za Linux, ki naj bi izšla še letos. Na spletu so zato krožile najrazličnejše govorice, a jim je Valve te dni napravil konec. Steama za Linux ne bo.

V intervjuju za GameIndustry.biz je Doug Lombardi, ki je namestnik vodje enote za trženje, suho izjavil, da verzije za Linux ne razvijajo. Phoronix nas je lep čas prepričeval nasprotno in ponudil nekaj verodostojnih namigov, zakaj bo Steam za Linux očitno res postal realnost, a so se v Valvu odločili drugače. Odločitev ni presenetljiva, saj za Linux obstoji precej manj iger kot za Mac OS X ali celo Windows. Poleg tega si je težko zamisliti, da bi Valve kodo različice Steama za Linux popolnoma odprl, kar bi uporabniki Linuxa pričakovali.

39 komentarjev

steev ::

Zakaj odprl? Saj Skype tudi ni odprt pa veselo laufa na dosti linuxih.
:|

PARTyZAN ::

Tudi meni bi bilo vseeno, če nebi bil OS. Škoda.

Tr0n ::

Malo tezje bi verjetno poganjal klasicne Steam/Valve igre pod native *nix sistemu, se vam ne zdi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

PARTyZAN ::

Ne, zato ker so te zadeve že urejene. Source engine natively teče na OSX.

Kenpachi ::

Bummer, pa sem res mislil, da vendarle letos bo leto Linuxa. :P

Optimism is a great virtue.
Zaraki Kenpachi.

dux ::

@Kenpachi: Saj letos je leto Linuxa, vsaj za nekatere. Gamerji pa bodo morali z menjavo OS-a očitno še malo počakati.
Meni že to veliko pomeni, da sem letos lahko od Della v kupil prenosnik s prednaložim linuxom
Upanje je v nasih odlocitvah

RedDrake ::

phoronix = moronix
That is all.

Bor H ::

Heh, vsako leto je leto linuxa, itak!
Pomoje je poleg neobstoja iger problem tudi v neenotnosti sistema, kar bi sicer sam program še zrihtal ampak vprašanje, če bi potem vse igre laufale na vseh distribucijah. Edina rešitev bi bila, če bi rekli, da je podprt samo Ubuntu ampak potem bi spet večni srd pingvinov si nakopal.

sirotka ::

jao, spet so spustil cel % trga, cccc!

Icematxyz ::

Me zanima kako se bo odzval na vse skupaj Phoronix.

Drugače pa:

da bi Valve kodo različice Steama za Linux popolnoma odprl


To ni pogoj za programsko opremo da deluje na GNU/Linux. To je le opcija. Tako kot na Windows operacijskih sistemih tudi ni pogoj, da lahko na njem deluje programska oprema, ki ni FOSS.

Malo tezje bi verjetno poganjal klasicne Steam/Valve igre pod native *nix sistemu, se vam ne zdi?


Ne. OpenGL igre delujejo dobro.

kumpa ::

se dobro da ga ne bo, mislim da bi popularizacija linuxa v zabavnem segmentu bi prej skodila kot koristila profesionalnim uporabnikom. Sej so Faildows za afne guncat (ker za karkoli drugega tako ali tako niso uporabni)

PARTyZAN ::

Ja, razširjenost OSa bi škodila profesionalnim uporabnikom le-tega. The horror, pol nebi več bil drugačen. Bi moral začet nekaj drugega uporabljat, da bi bil l33t, ne?

In ravno zaradi takšnega odnosa resne firme ne razmišljajo o Linux portih. No ja, to in ne-enotnost kot je že Bor omenil v enem izmed prejšnjih postov.

Po eni strani je logično, po drugi strani mi je pa žal.

sirotka ::

kumpa je izjavil:

se dobro da ga ne bo, mislim da bi popularizacija linuxa v zabavnem segmentu bi prej skodila kot koristila profesionalnim uporabnikom. Sej so Faildows za afne guncat (ker za karkoli drugega tako ali tako niso uporabni)


Res je, ravno zato je omejen na tist 1 %....če ne štejemo server in mobilne industrije.

Je pa čudno, da niso opengl iger portal.

PARTyZAN ::

Celoten Source engine je bil portan na OpenGL in teče lepo na OSX. Večino težkega dela je že narejenega. Za vse ostale igre, ki niso Valvove morajo pa poskrbeti njihovi razvijalci.

Kenpachi ::

PARTyZAN je izjavil:

Ja, razširjenost OSa bi škodila profesionalnim uporabnikom le-tega. The horror, pol nebi več bil drugačen. Bi moral začet nekaj drugega uporabljat, da bi bil l33t, ne?


Ja, ker pol ne bi mogli več uporabljat izrazov, kot je Faildows, Wintendo, Winblows, Windoze etc. , aja pa seveda obvezni M$.

Kdo pa bi uoprabljal Failux, Lintendo, Linsux etc., pa seveda obvezni Torvald$.
Zaraki Kenpachi.

filip007 ::

V bistvu sploh ni kriza, Steam je samo spletna trgovina in v bustvu auto installer&pay.

Tale igra bo za Linux kmalu, res prvič da si želim boljšo grafično.
http://www.amnesiagame.com/
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

MrStein ::

Kenpachi je izjavil:

Bummer, pa sem res mislil, da vendarle letos bo leto Linuxa. :P

World dominaton postponed.
Please hold...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Looooooka ::

krivec je *khm* *khm* neenotnost nastavitev v razlicnih distrotih.
Ampak kot je blo napisano...lepo bi podpiral sam ubuntu(to itak vsakmu laiku podtaknete na pc) pa bi bil problem resen.

tsatthoggua ::

Sicer mi je dokaj vseeno za Linux, ker vecina mojih kupljenih iger itak nebi delovala tam, me pa vseeno razpizdi ker jih je zadnje case samo en gobec.

[a bit off topic ampak moram se spucat]
Pri meni se je zacelo z L4D. Same obljube kako bojo updejtal spil potem je sledil L4D2. Sledile obljube da bojo izdal nove mape 1 mesec po The passing (od tega je ze pol leta) pa se vedno nic. Obljube da bo naslednji update ekskluziven samo za L4D in pred kratkim se izkaze da to ne bo...

Njihovim izjavam in marketingu ne verjamem pol kurca vec. Imajo vredu igre samo sem se zaprisegel da ne placam vec kot 4,99EUR za nobeno njihovo igro vec. Najprej zastonjska verzija potem pa ce mi bo igra res carska nakup ko bo cena max 4,99EUR.

opeter ::

filip007 je izjavil:

V bistvu sploh ni kriza, Steam je samo spletna trgovina in v bustvu auto installer&pay.

Tale igra bo za Linux kmalu, res prvič da si želim boljšo grafično.
http://www.amnesiagame.com/


Res je. Jaz jo imam prednaročeno, ko je bila tista akcija na Indie Humble Game Bundle.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

5er--> ::

mtosev ::

hehe. so ocitno linuxace nategnili. oh well:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Izi ::

Nič hudega. Je Valve povsem pravilno izračunal, da bi bilo vse skupaj nesmiselno stran metanje denarja.
Za Linux sicer je kar nekaj iger, ampak problem ni v igrah temveč v uporabnikih Linuxa in tega se je Valve kot kaže zavedel.
Namreč tisti, ki gredi iz takega in drugačnega razloga na Linux ne bodo zapravljali denarja za igre.
Prva stvar je, da se na Linuxu upravičeno pričakuje da bo vse zastonj. Igre še zdaleč niso zastonj oziroma so sploh najdražja koda če gledaš koliko časa jo sploh uporabljaš.
Druga stvar pa je še, da so Linuxaši povprečno bolj izobraženi in pametnejši ljudje od Windowsašev, da o uporabnikih Maca sploh ne izgubljamo besed (sem odporen na flame war >:D), in zaradi tega manj časa posvetijo igram, če sploh kaj.

MrStein ::

Ja, pametni igrajo šah.
(na leseni tabli)

;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

nekikr ::

Izi: ne da so bolj pametni, to nikakor ne, so pa računalniško bolj izobraženi. Velika razlika. Čeprav je to taka primerjava kot, da bi rekel, da so lastniki Maseratijev v povprečju bogatejši. DDDDDDDDDDDDDDDD

Icematxyz ::

mtosev je izjavil:

hehe. so ocitno linuxace nategnili. oh well:D


Ja Valve je s tem nategnil v letu 2010 uporabnike GNU/Linux. Ali pa je Phoronix nategnil svoje bralce. Saj je načeloma vseeno. Ampak je to še vedno mali nateg v primerjavi s tem kako uporabniki kakšnega drugega OS nategujejo sami sebe.

sirotka ::

Izi je izjavil:


Druga stvar pa je še, da so Linuxaši povprečno bolj izobraženi in pametnejši ljudje od Windowsašev, da o uporabnikih Maca sploh ne izgubljamo besed (sem odporen na flame war >:D), in zaradi tega manj časa posvetijo igram, če sploh kaj.



Ojojoj, kake buče. A zdaj je že od sistema odvisen IQ in stopnja izobrazbe?

PARTyZAN ::

Pač, trolla.

Ne ga futrat.

thramos ::

Sistem je odvisen od IQa, doh.

ahac ::

Namreč tisti, ki gredi iz takega in drugačnega razloga na Linux ne bodo zapravljali denarja za igre.
Prva stvar je, da se na Linuxu upravičeno pričakuje da bo vse zastonj


Bullshit. Večina Linux userjev tega OS ne uporablja samo zaradi cene, pa tud dost bolj spoštujejo avtorske pravice.
Se spomniš tiste akcije, ko je uporabnik lahko sam izbral kolk bo plačal za igro? Linux userji so menda največ plačal (na kopijo).
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

techfreak :) ::

Večina Linux userjev tega OS ne uporablja samo zaradi cene, pa tud dost bolj spoštujejo avtorske pravice.

Veliko več Windows in Mac uporabnikov spoštuje avtorske pravice, kot pa uporabnikov Linuxa.

Zgodovina sprememb…

ahac ::

techfreak :) je izjavil:

Večina Linux userjev tega OS ne uporablja samo zaradi cene, pa tud dost bolj spoštujejo avtorske pravice.

Veliko več Windows in Mac uporabnikov spoštuje avtorske pravice, kot pa uporabnikov Linuxa.


Sure, sure. Linux userji imajo vsi piratski Photoshop pa Office gor. :))
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Jst ::

>Sure, sure. Linux userji imajo vsi piratski Photoshop pa Office gor.

Zato se pa toliko vlaga v wine. :)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

techfreak :) ::

@ahac: Boš rekel, da je Win + Mac uporabniki, ki spoštujejo avtorske pravice < Lin uporabniki, ki spoštujejo avtorske pravice? Motiš se in to zelo.

sirotka ::

ahac je izjavil:

techfreak :) je izjavil:

Večina Linux userjev tega OS ne uporablja samo zaradi cene, pa tud dost bolj spoštujejo avtorske pravice.

Veliko več Windows in Mac uporabnikov spoštuje avtorske pravice, kot pa uporabnikov Linuxa.


Sure, sure. Linux userji imajo vsi piratski Photoshop pa Office gor. :))



Ker vas ovira žalostno dejstvo, da v letu 2010 še vedno niste dovolj zanimivi za Adobe, MS se pa tak ne ljubi ukvarjat.

ahac ::

techfreak :) je izjavil:

@ahac: Boš rekel, da je Win + Mac uporabniki, ki spoštujejo avtorske pravice < Lin uporabniki, ki spoštujejo avtorske pravice?


Če že hočeš delat debilne primerjave pa lahko tud tko: Windows userji z warezom > Linux userji z warezom. :P
Ampak sploh to nima veze.

Jaz mislm, da povprečen Linux user dost manj piratizira kot povprečen Windows user oz. da je med Linux userji delež software piratov manjši kot med Windows userji.

btw.:
http://www.escapistmagazine.com/news/vi...
Linux users paid the most for the game on average, while Windows users were the cheapest (with more than a $1.50 difference between the two averages), though Windows users made up 65% of all the downloads while Mac OS and Linux split the difference.



Ker vas ovira žalostno dejstvo, da v letu 2010 še vedno niste dovolj zanimivi za Adobe, MS se pa tak ne ljubi ukvarjat.

Sorry, jaz sem primarno na Visti in kar brez Photoshopa ali MS Office. ;)
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

techfreak :) ::

Ko Linuxaši dobijo redko priložnosto, da lahko poceni dobijo kakšno igro raje "donirajo" več.

Poleg tega imajo Windowsaši veliko izbiro iger in mogoče nekatere cenijo več kot pa druge.

ahac ::

Oz. večine ne cenijo in ne plačajo nič. ;)
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zero0ne ::

Po mojem mnenju edino pravilna odločitev s strani Valva. Zadnja stvar, ki jo GNU/Linux ekosistem potrebuje, je še več lastniške in ne-Proste programske opreme.
uname -o


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov Steam Play za Linux podpira igre z Windows

Oddelek: Novice / Igre
296618 (2543) Zvezdica27
»

Na Steamu že 1500 iger za Linux

Oddelek: Novice / Igre
3918107 (12042) Kenpachi
»

Half Life 3 je zaščitena znamka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Igre
5123148 (15049) LordTado
»

Steam za Linux ni več beta, veliko znižanje cen (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Igre
6817465 (14421) jype
»

Steama za Linux ne bo

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
3914574 (12811) Zero0ne

Več podobnih tem