» »

Odškodnina za nezakonit strežnik za WoW 90 milijonov dolarjev

1
2
»

49106 ::

Črnogorcu lahko ukradeš avto, nemoreš pa programa, ker so preleni da bi ga sprogramiral.

antonija ::

Program je prekleto tezko ukradet... mors najprej pogruntat kje avtor hrani izvorno kodo (avtorsko delo; compile ze ni vec njegovo delo...) in potem mu moras odtujit doticno kodo (skupaj z nosilcem ker brez njega bos tezko njemu odvzel kodo in si jo prilastil). Veliko lazje ce naredis kopijo skompilane kode. Sicer krsis avtorsko pravo ampak ukradel pa le nisi nicesar...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

BALAST ::

Vedno se je denar služil z igrami na srečo in hiša ima največ možnosti za zmago, tudi tako je z računalniškimi igrami. Na sodišču se pa kazni izrečejo "na blef", že zaradi tega da prestašijo ostale kršitelje.

LeQuack ::

antonija je izjavil:

Program je prekleto tezko ukradet... mors najprej pogruntat kje avtor hrani izvorno kodo (avtorsko delo; compile ze ni vec njegovo delo...) in potem mu moras odtujit doticno kodo (skupaj z nosilcem ker brez njega bos tezko njemu odvzel kodo in si jo prilastil). Veliko lazje ce naredis kopijo skompilane kode. Sicer krsis avtorsko pravo ampak ukradel pa le nisi nicesar...


Prevedena koda je tudi koda. Reče se ji strojna koda (oh ne). Torej če nekdo piše v strojni kodi in ne rabi prevajalnika, potem si ukradel njegovo delo ali si samo kršil avtorsko pravo alo kako to gre po tej logiki?
Quack !

antonija ::

Prevedena koda je tudi koda. Reče se ji strojna koda (oh ne). Torej če nekdo piše v strojni kodi in ne rabi prevajalnika, potem si ukradel njegovo delo ali si samo kršil avtorsko pravo alo kako to gre po tej logiki?

Ne vem... a mamo kje v zakonih napisano kaj vse se steje pod avtorsko delo? Ker ce nimamo je pol scompilan source za kaksen drug sistem (ce slucajno deluje) lahko avtorsko delo nekoga drugega...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Dami ::

Mi lahk kdo pove, kje točno je ona kršla blizzardovo EULA? Prej so jo vsi uporabniki, ki so zdljali (free) client, ki jo dejansko vsebuje in ga nato tudi uporabljali. Ne vem točno kak je server naret, sam ne moreš ga glih skopirat od originala (ker ga ni na voljo pač) in ga nato uporablat, kot se to dela z piratskimi igrami. Tule je zakonodaja vprašljiva, vendar proti takim korporacijam neki mali uporabnik itak nima šans.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

mojsterleo ::

vlada zda od bpja zahteva 50 milijonov $ odskodnine za ekolosko katastrofo v mehiskem zalivu, tukaj so pa za en ilegalen server nabili 90 mil $ kazni. ne me j*bat prosim!

BALAST ::

Ja a nisi vedel da se BP lahk privošči do 60mio odškodnine, drugače bo bankrotiralo.
In niti jim ni v interesu ukinit družbo od katere služi še ameriška vlada debele procente.

Pri piratskem strežniku je pa pač taka odškodnina, kot bi na luni povzročili naftno razlitje, ker ga ne bo mogel nihče popravit, še zeloooooo dolgo ne.

Gavran ::

"Nezakonit server" a mi lahko kdo navede link do ZAKONA, ki prepoveduje strežnike? Kolikor vem zakonodaja ne predpisuje pogojev za lastništvo strežnika...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

BigWhale ::

Tle gre za storitev, ki je primerljiva z javnim predvajanjem nekega filma recimo. Ker se ti zdi kino predrag, gres in postavis svojega. Pa vrtis filme, recimo 400.000 ljudem. :>

Ali pa, ker se ti zdi frizer predrag odpres svoj frizerski salon, not imas lesene stole in strizes z zarjavelimi skarjami, pa pobiras prostovoljne prispevke. Koliko casa bi drzava gledala tako pocetje? :)

Gavran je izjavil:

"Nezakonit server" a mi lahko kdo navede link do ZAKONA, ki prepoveduje strežnike? Kolikor vem zakonodaja ne predpisuje pogojev za lastništvo strežnika...


Zakoni tle nimajo nobene veze. Blizzard je civilno tozil. Tako kot lahko jaz tebe tozim, da mi tvoja jablana mece senco na moj paradajz in sem zaradi tega ob biznis in zahtevam 3000 EUR mesecno odskodnine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Gavran ::

Nisem prepričan. EULA NI zakon. Igralci pa so (naj bi) kupili igro.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

BigWhale ::

Jest nisem preprican, da ti cist razumes zakaj se gre. :)

Saj tle ne gre, da bi bilo kaj z zakonom narobe. DMCA in avtorske pravice pa so zakon.

Meizu ::

Dejstvo je, da so tele naročnine en larifari. Ali naj dajo ceno na mesec recimo 5EUR-10EUR ali pa naj si grejo nekam.

Internet s televizijo npr stane 40EUR/mesec, naročnina za tvoj telefon minimalno 20EUR, plus 15EUR/mesec za eno ubogo igro? A ste res taki g33ki tukaj, da branite takšno situacijo? Pa to ni res.

Edit: Nisem štel še stroškov cele hiše, voda, elektrika in ostali davki.

In potem - Blizzard ni zadovoljen ker je izgubil sedaj "kao" 80mio$ na leto, medtem ko letno pridobi 1.000.000.000$?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

Tarzan ::

Fer, nefer, previsoka, prenizka, upravičena ali neupravičena kazen. Tukaj gre za služenje na račun nekoga, ki ima iz tega naslova nižji dobiček. Kar se mene tiče, kazen je previsoka in na koncu tega denarja nikakor ne bodo videli, bodo pa verjetno dosegli, da bodo firme, ki se bi utegnile s tem ukvarjati, idejo opustile. No, na koncu ideja nikoli ne umre, samo bolj v ilegali se vse potuhne in tli naprej, morda celo še bolj, kar pa Blizzarda ne zanima.

Kar se mene tiče, naj naredi punca svojo igro, naj jo poimenuje World of Krafwort in jo trži. Če je koda njena in ima porihtano vse kar se tiče avtorskih pravic grafičnih elementov, zgodbe, blabla, NAJ zasluži na debelo. Če pa že krade, naj pa to počne zastonj.

Zadeva je počila z vso silo iz večih razlogov. Ven so vrgli Starcraft2, katerega se isto lahko igra na nelegalnih strežnikih, verjetno iste gospodične, po drugi strani pa prihaja nov dodatek za špil, s katerim ciljajo na še večji bum novih odvisnikov.

Kar se tiče pa pravičnosti cene, pa ... Cena je taka, da so jo uporabniki pripravljeni za igranje špila odšteti. Če si tega ne želijo ali ne morejo privoščiti, potem si pač ne. Družabno življenje in denarnica sta hvaležna. :)

ahac ::

Gavran je izjavil:

Nisem prepričan. EULA NI zakon. Igralci pa so (naj bi) kupili igro.

Nič niso kupil.


Meizu je izjavil:

15EUR/mesec za eno ubogo igro?

Če gledaš na to kolk zabave nudi WoW v primerjavi z neko single player igro, kinom, itd.. je zelo poceni.
Ampak nima veze. Ogromno igralcev z veseljem plačuje 15€ na mesec.
Če se ti pa to zdi preveč imaš pa na trgu druge igre... tudi WoW klone, ki ne stanejo nič.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Meizu ::

ahac, WoW že res nudi ogromno zabave, ampak za 15EUR na mesec spet ne vem če jo. Meni se to uglavnem zdi predrago.

Zakaj se zdi predrago? Zato ker Blizzard že od leta 2004 molze isti denar vsak mesec. Razumem da bi na začetku stal gamecard 15EUR/mesec, pa čez 6 let (6let madona) recimo le še 5EUR/mesec. Bi blo že ok in meni sprejemljivo. Tako bi se vsaj Blizzard mogoče bolj aktivno spravil delat novih mmo naslovov, ki bi (kaj veš) mogoče ponujali še več zabave kot Wow. Tako pa že vrsto let poznamo le wow kot plačljivi mmo, Lineage in sedaj na novo še aion. Zatorej mislim, da plačevanje tolikšnega denarja na mesec le zavira produktivnost teh razvijalskih studijev.

Invictus ::

Spet se greste neke reveže tukaj ...

Cena je tako da jo igralci na zahodu brez problemov plačajo. Kaj pa je danes 15 EUR ? Greš s kolegom na par pirov, pa si tam ...

Če ne bi ljudje plačevali, bi lizzard najbrž spustil cene. Ampak zaradi par Slovencev, ki se jim to zdi predrago, pač tega ne bo naredil. Se pa odpovej parim pirom na mesec ali čikom, pa bo zanaročnino na WoW.

To me spominja na mojo prigodo, ko mi je kolega rekel zakaj sem toliko keša dal za Goretex jakno. Pa sem mu lepo rekel, da si jo tudi on lahko kupi, če daje denar od čikov za 5 mesecev na stran ( ko so bili čiki še poceni). Pa je bil tiho.

Kar hočem povedati je, da plačaš tisto kar si želiš. Eni pivo, eni čike, eni pa naročnino na WoW.

LP I.

Meizu ::

Ne da se gremo reveže ampak je tako. Saj ni takšna zgodba le z mmorpgji... Tudi z ostalimi igrami. Igričarska industrija je postala predraga in le se še vedno vsi čudijo da piratiziramo. Povprečna igra dandanes stane 40EUR. Od tega je 95% iger podn od podna. Kaj bom dajal 80EUR za dve igri, ki jih bom obrnu v 2h dneh in na koncu še ugotovil, da sta bili igri ubistvu zanič?

Tarzan ::

Meizu, prav iz tega razloga bi morali igro na voljo za prenos z neta dati popolnoma zastonj, potem pa bi plačeval naročnino.

Meizu ::

Tarzan je izjavil:

Meizu, prav iz tega razloga bi morali igro na voljo za prenos z neta dati popolnoma zastonj, potem pa bi plačeval naročnino.


No ja, tudi res. Ampak sprejemljivo naročnino.

Tarzan ::

13 ali 14EUR, kolikor stane mesec WoW, mislim da je kar poštena cena. Edini problem te igre je, da se je ne naveličaš in ne obrneš v enem mesecu, ampak te lahko priklene za 5 ali 6 let za računalnik. :)

Tear_DR0P ::

pa saj ni važno, meni se zdi WoW predrag in ga nisem kupil, niti ga nisem ukradel in šel igrat na nelegalen strežnik. če želite založbi povedati, da prodaja za previsoko ceno, potem ne uporabljajte - če boste nabrali dovolj somišljenikov, bo založba spustila ceno. če še vedno potrebjete MP zabavo, poglejte za brezplačnimi alternativami. Spring in Balanced Annihilation morda ni isti slog špila, ampak za prvo silo bo :)
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

BigWhale ::

Ja, to pa ne gre tko! Ce je men neki predrago, pol je to problem od firme, ne pa moj problem. Jest bom se zmeri uporabljal!

Zato ker lahko!

McMallar ::

Itak pa firma ni na zgubi, ker spila tako ali tako ne bi kupil...
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

BALAST ::

@Tear_DR0P blizzard ni neumen in so akcije, ko dobiš igro dobesedno zastonj za 1mesec in 10dni. Če ti je všeč daš še 20EUR za dodatke, ampak takrat se še ne zaveš da boš mogel čez en mesec začeti plačevat ali pa bo račun neuporaben. Sam sem se imel priložnost naigrati 2 meseca v closed beta WOW, do lvl 35, pa me ni zasvojila. Tudi potem ko je brat kupil igro, sem igral le še 5 lvl pa me je minilo. Nasplošno me MMorpg še niso zasvojili, ampak saj to je za primarnega RTS igralca verjetno normalno.

BigWhale ::

McMallar je izjavil:

Itak pa firma ni na zgubi, ker spila tako ali tako ne bi kupil...


Firma ne ve tega. Firma je na potencialni zgubi, to izgubo lahko matematicno preprosto izracunajo. Sodisce pa se potem odloca ali je ta izguba mozna ali ne.

Skorpijon ::

Sam nisem nikoli prebral kaj bolj podrobnega o tej zadevi (original izjavo, izpiski od sodišča,...), tudi ne raznih "agreementov" in EULA in ne vem kaj vse, kar ti porinejo predte da "acceptas" preden začneš igrat.

Ne vem kaj je tak "big deal" glede te novice. Danes je čas kapitalizma, pokvarjenih voditeljev in skorumpiranih uradnikov. Kar se tiče Blizzarda, je to podjetje, ki je do sedaj za moj okus vedno izdalo "top notch" igre. Koliko podjetje zasluži pač nima veze koliko si potem lahko podjetje izmisli naročnino. O poglej zaslužijo več kot 1.000.000.000 € na mesec, a jim ni dovolj?? Halo?! Kaj ima ta podatek s tem koliko stane nov špil oz. naročnina na špil? Kar se tiče WoW-a in njegove naročnine, je to izdelek, ki če ga hočeš kupit, ga kupiš, če ne pač ne. Kakšna je cena niti nima veze, dokler ljudje to kupujejo in uporabljajo. Sam sem igral wow 1 leto, bil v top guildu za 10 man content, ker sem imel družinske zadeve (otroci na poti) sem zapavziru ker nisem imel več časa. Ker opažam zadnje čase, da igram še vedno do 2. ure zjutraj (singleplayer igre), sem spet zacel malo igrat WoW, ker pogrešam ljudi s katerimi sem bil vsak dan po par ur skupaj. Cena naročnine je majhna v primerjavi z razvadami drugih ljudi (cigarete, pijača, revije, whatever....). Če si jo ne moreš privoščiti si jo pač ne, ne jokat po forumih, da je predrago.

Kar se tiče piratskega serverja. Blizzardov server (programska zadeva) je definitivno "last" (pametne glave si razlagajte to kakor hočete) blizzarda, ki je avtor. Kakršna koli manipulacija prireditev ali nedovljena uporaba ni v skladu z splošno sprejetim pravom (EULA se mi zdi tega nima pokritega, ker se nanaša na client ter samo naročnino, account....). Kar se tiče služenje denarja z donacijami z uporabo takšnega serverja je tudi nedovoljena. Kar se tiče igranja na takšnem strežniku, je nedovoljen. Bseda nedovoljen se nanaša na stališče Blizzarda.

Kar se tiče kazni. Prvič, kolikor sem razbral iz novice, je gospa delovala preko podjetja iz česar sklepam, da se tožba nanaša na podjetje. Kot sami veste, so kazni za pravne osebe (podjetja) višje od kazni za fizične osebe (mi ludeki). Ali je kazen previsoka ali ne sploh ni važno. Gre se za postavljanje vzora za nadaljne primere. Blizzard si s tem drobižem rit obriše po pravici povedano. Na ta denar niti ne računa, važno je da bodo pravni stroški pokriti, zgled pa postavljen (plus dobra reklama). Ali bo podjetje/gospa sploh lahko to plačala tudi ni važno, kazen je dovolj visoka, da je podjetje tako rekoč končalo s poslovanjem.
Za tiste, ki delate primerjavo kako so prišli do take vsote, je zaradi mene vseeno ali so računali koliko ljudi je dejansko igralo od ustanovitve serverja in so dejansko bili aktivni in so dejansko koristili usluge, ki jih je dajalo podjetje, ali pa je blizzardov hišnik po opravljeni veliki potrebi vodstvu prinesel fotografijo številke, ki jo je oblikoval med opravljanjem tiste potrebe. Stvar je, da smo v kapitalističnem svetu, kjer imajo korporacije, veliki ljudje, in kriminalci proste roke in večje pravice, kot ljudje, ki jim te pravice dodeljujemo. Zakon je pisan tako kot je in tam se to ustavi.
Za tiste, ki primerjate z RIAA in MPAA al kaj vem kakšne kratice, je stvar v tem, da oni od posameznika, ki je "zdljal" 25 skladb za sebe (fizična oseba) zahtevajo nenormalne vsote, medtem ko je 200$ na posameznika bila pač minimalna meja, ki jo je nekdo določil. Razlika je tudi v tem, da Blizzard ne gre preganjati posamezne userje, ki igrajo na pirat serverjih, medtem ko RIAA & Co. najraje najde končne uporabnike, da jih zadolži oz naredi iz njih sužnje.
Glede izračunavanja stroškov in primerjave s pirati. Stroški se pač ocenijo, in so dovolj visoki, da je številka velika. Ali s to kaznijo uspemo zapreti podjetje, ki se ukvarja z "nedovoljenimi" zadevami in zatremo ostale, ali pa s to kaznijo uničimo življenje osebi, katere moralni kompas je povprečje morale družbe v kateri živi? Razlika je ogromna.
Še pred časom, ko smo bili v "balkanski" zvezi, je bilo povsem normalno, legalno, in upravičeno, da smo piratizirali kar nam je pasalo. Sam komunizem/socializem nas je učil, da je "vse" družbena lastnina. V času kapitalizma in s privatizacijo vsakega "iztrebka", naj si bo to intelektualni, materialni ali pa lasten, se je to spremenilo.

Zgoraj opisano je moj pogled na zadevo in ko preberem nazaj, me je sram v kako "urejenem" svetu živim. Še eno primerjavo (ki jo jaz vidim) naj podam predem zaključim. Primer blizzard - podjetje (server) - končni uporabniki
(igralci) je zelo podoben (ni enak ali isti za dlakocepce) kot avtorji (plus miljon parazitov) - torrent strani (podjetja/lastnik/dodaj kar ti paše) - končni uporabniki (ljudje, ki "vlečejo dol").

Glede na to kako je potekala tožba Blizzarda se mi zdi vzorna in veliko bolj smiselna kot drugi primer, ki ga prakticira RIAA & Co., kjer preskočijo tiste "ponudnike zastonjskih vsebin" in se raje spravijo na končne uporabnike.

Kdo je dejansko kriv, da ljudje prakticirajo piratstvo? Vsi po malem oz kot pravi V: "Well certainly there are those more responsible than others, and they will be held accountable, but again truth be told, if you're looking for the guilty, you need only look into a mirror".

McMallar ::

BigWhale je izjavil:

McMallar je izjavil:

Itak pa firma ni na zgubi, ker spila tako ali tako ne bi kupil...


Firma ne ve tega. Firma je na potencialni zgubi, to izgubo lahko matematicno preprosto izracunajo. Sodisce pa se potem odloca ali je ta izguba mozna ali ne.


Bilo je misljeno sarkasticno...
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

UNIVERZUM ::

Mislim da je tik pred zaprtjem scape imel 6 serverjev, na vsakem od serverjev pa je igralo lahko do 6k uporabnikov (tako, da mi ni jasno od kje številka preko 400k). Mogoče so sem šteli tudi vse banane acc (zaradi raznih botov/vsaj mislim da se temu tko reče).

Če pogledam s svoje perspektive, špila ne bom kupil (niti GC), ker mi obračunski interval ne ustreza. Ko se bodo bolj prilagodili današnjim časom, pa morda. Ker nisem geek ki bi imel vsak dan čas in voljo nažigat špil, mi je brezveze plačat naročnino in raje vsake toliko (ko me pač zagrabi) poiščem server, ki mi bo 14 dni ali pa cel mesec omogočil igranje.

Zakaj?
-ker mi po polletni pavzi ne bo potrebno celo leto nažigat da ujamem tiste najboljše
-ker me včasih mine igrat že po pol ure (in sledi spet pavza za nekaj mesecev) in mi je škoda porabit denar za to
-ker na privat serverjih (tistih boljših) GM hitro ukrepa/odgovori ko imaš težave (slabe izkušnje iz testnega obdobja na blizzardovem strežniku)
-ker je zaradi manjšega števila igralcev, lažje narediti blacklisto (tistih ki so se šli ninje)


Pa to ni mišljeno kot reklama za privat serverje, da me ne bo kdo narobe razumel, naštel sem samo razloge zakaj me uradni serverji zaenkrat še ne bodo videli. Če bi blizard prodajal kartice, ki bi temeljile na čas, ko si logiran v špil (recimo 4h*60dni= današnja 2 mesečna GC), in ta čas lahko porabiš v polovico krajšem času ali pa v pol leta, potem bi sam 10x premislil če se mi še splača igrat na zasebnih serverjih.

Torej bi po mojem mnenju blizzard moral ponuditi nekaj, kar bi pritegnilo igralce, ki ta trenutek igrajo na zasebnih serverjih, ker to, da jih avtomatično šteje kot igralce (naročnike), ki so jih zaradi zasebnega serverja izgubili, ne drži vode, ne glede na to kako obrneš.
Asrock Z77 pro4-m,i5 3570, corsair 8gb, sapphire 4870,CC500R
Odrasli so samo otroci, ki jih nihče ne potegne za ušesa,
ko naredijo veliko neumnost/by yjpe

ahac ::

Zakaj pa ne igraš raje kakšen Runes of Magic, ki je free?


Sicer pa.... igrat WoW (ali veliko drugim MMOjev) na "privat" serverju je približno tko kot če z palco zbijaš kamen po njivi in trdiš, da igraš golf. Ja, lahko se pretvarjaš, ampak to pač ni ista igra.

-ker mi po polletni pavzi ne bo potrebno celo leto nažigat da ujamem tiste najboljše

Saj ni treba bit najboljši, da se zabavaš.

-ker me včasih mine igrat že po pol ure (in sledi spet pavza za nekaj mesecev) in mi je škoda porabit denar za to

Pač plačaš takrat, ko veš, da boš igral več kot pol ure.

-ker na privat serverjih (tistih boljših) GM hitro ukrepa/odgovori ko imaš težave (slabe izkušnje iz testnega obdobja na blizzardovem strežniku)

Na uradnih serverjih redko rabiš GMa, ker večina stvari pač deluje.

-ker je zaradi manjšega števila igralcev, lažje narediti blacklisto (tistih ki so se šli ninje)

Kako pa narediš 25 man raid za heroic modes v Icecrown Citadel?
Ker je premal ljudi ne moreš imet resnih raidov (ampak sej so tam itak vsi bossi fake in easymode).
Ker je premal ljudi PvP ne laufa. Ker je premal ljudi ne prideš takoj v 5 man instanco. Ker je premal ljudi je ekonomija serverja zanič (ampak to je itak, ker so drugačni dropi). Itd, itd...
Slabosti zarad manjšega števila igralcev je dost več kot je prednosti.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ahac ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Samsung mora Applu plačati 929 milijonov dolarjev

Oddelek: Novice / Tožbe
1511511 (9439) antonija
»

Nov preobrat v tožbi RIAA proti Jammie Thomas-Rasset (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Tožbe
11129014 (26234) Gavran
»

Saga Jammie Thomas-Rasset dobila epilog

Oddelek: Novice / Tožbe
4817207 (15552) [D]emon
»

Odškodnina za nezakonit strežnik za WoW 90 milijonov dolarjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7916688 (14610) ahac
»

Dvomilijonska odškodnina v primeru RIAA znižana

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
224665 (3331) PaX_MaN

Več podobnih tem