» »

Vgrajeni GPS-čipi v telefonih prinašajo nove pasti

Vgrajeni GPS-čipi v telefonih prinašajo nove pasti

The New York Times - Novejši mobilni telefoni (iPhone, blackberryji, androidni, Palmovi ...) imajo vedno pogosteje vgrajene tudi čipe za GPS, ki omogočajo natančno prikazovanje lokacije in še marsikaj. Ena izmed manj znanih lastnosti je tako imenovan geotagging, s čimer se poimenuje vstavljanje podatkov o geografski lokaciji posnete fotografije v metapodatke datoteke s sliko. To je problematično v primeru, ko nevešč uporabnik takšno sliko objavi na spletu. Fotografije otrok na domačem vrtu, dragih avtomobilov na dovozu in dragocenosti v hiši so skupaj z geografskimi podatki pravi kažipot za nepridiprave.

Zaradi tega so varnostni strokovnjaki in borci za zasebnost začeli intenzivneje opozarjati javnost na pasti, ki se skrivajo v tej funkcionalnosti modernih mobilnih telefonov. Za razliko od, denimo, Twitterja, ki prav tako podpira objavljanje sporočil z dodanimi lokacijskimi podatki, ti uporabniku v primeru fotografij niso enostavno vidni. Zaradi tega marsikdo sploh ne pomisli nanje, ko fotografijo prostodušno priobči spletu. Zato na spletni strani ICanStalkU ponujajo vodič po nastavitvah telefona za odstranitev te možnosti.

Primere mogočih zlorab so raziskovalci nanizali na zadnji konferenci Next HOPE, ki se je vila prejšnji mesec v New Yorku. Poudarili so, da je na socialnih omrežjih zaradi njihove strukturiranosti še posebej enostavno poiskati vse fotografije in videoposnetke z lokacijskimi podatki in iz njih izluščiti potrebne podatke, da nekomu pošteno zagrenimo življenje.

18 komentarjev

Jst ::

Jaz sem si na telefon moral inštalirati posebej aplikacijo za geotagging in jo moral prvo prižgati, če sem hotel v metapodatkih imeti gps lokacijo.

Evo, tole sliko sem ustvaril jaz:

Monument on Roška Cesta
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

sidd ::

Tole moj 2 leti star SE podpira, dodaj lokacijo.... novejši telefoni... :))
no idea for signature
signed
I

Jst ::

Moj je bil N958GB, dokler mi ga pes ni zgrizel pred nekaj meseci. Za novejše/nove telefone pričakujem to funkcionalnost out-of-the-box.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Matevžk ::

Me veseli, da so se tokrat borci za zasebnost stvari lotili na pravem koncu - informiranju uporabnikov, in ne z blatenjem tehnologije in proizvajalcev.
lp, Matevžk

MrStein ::

Sigurno obstaja kaki simpl util tipa StripGeoInfoFromPicture, ne?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

blackbfm ::

Če te moti pač izklopiš to funkcijo.

49106 ::

ali pa če hočeš jo vlkopi :)

filip007 ::

Ja bom eno gnilo koslinico slikal, če jo bo kdo slučajno speljal.:D
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

poweroff ::

Ni problem tehnologija. Treba se je le zavedati, kaj ta tehnologija omogoča. Kdor je polno informiran lahko zavestno prevzame tudi polno odgovornost.
sudo poweroff

sidd ::

Isto kot da bi objavil lastne gole slike na internetu, pa bi trdil da nisi kriv. Če ne znaš nečesa uporabljati z malo kmečke pameti, potem te tako ali tako ne more nič zaščititi. Najlažje je kriviti tehnologijo ter vse okoli sebe :)
no idea for signature
signed
I

guest #44 ::

Najbolj mi gre na kurac pri Nokii 5230 ker ima povsot neke opsicje za "pošlji sliko na splet", "objavi lokacijo na splet"...naj gre v pičko jz tega nočem, in niti ničem kdaj po pomoti pritisnit na to. Zgleda, da proizvajalci mislijo, da smo vsi attention whores.

MrStein ::

Saj 90% _so_ AW ;)

poweroff je izjavil:

Ni problem tehnologija. Treba se je le zavedati, kaj ta tehnologija omogoča. Kdor je polno informiran lahko zavestno prevzame tudi polno odgovornost.

Samo problem je, da skoraj nihče ni polno informiran.
A ti poznaš vsako funkcijo in točko v menijih svojega telefona?

Hell, Windows (XP) uporabljam deset let skoraj 10 ur vsak dan, pa vseeno vsake tolko časa nekaj novega izvem.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

KoKi ::

Za Facebook ni taki problem, saj se izgubijo vsi metapodatki razen vrste in velikosti slike (pravkar preveril). Drugam pa večina ne zna slike nalagat.
# hackable

tx-z ::

Ker program pa rabs da ti zravn se lokacijo shran? :P
tx-z

KoKi ::

Novejši mobilni telefoni (iPhone, blackberryji, androidni, Palmovi ...)


Zgoraj sem malo dvoumno napisal. Mislil sem, da se izgubijo, ko se slika naloži na Facebook.
# hackable

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoKi ()

techfreak :) ::

KoKi je izjavil:

Novejši mobilni telefoni (iPhone, blackberryji, androidni, Palmovi ...)


Zgoraj sem malo dvoumno napisal. Mislil sem, da se izgubijo, ko se slika naloži na Facebook.

Iz slike se že izgubijo, nobeden pa ne ve, ali FB shranjuje EXIF podatke.

KoKi ::

Tudi če jih, navadnim smrtnikom niso dostopni.
# hackable

techfreak :) ::

KoKi je izjavil:

Tudi če jih, navadnim smrtnikom niso dostopni.

Zaenkrat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Na Danskem bodo zaradi napačnih lokacijskih podatkov ponovno pregledali 10 tisoč sodb

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
327763 (6273) Cash
»

Sled mobilnega telefona zanesljivejša kot prstni odtisi

Oddelek: Novice / RIM BlackBerry
3411434 (8334) Ramon dekers
»

Pravega nadzora nad dostopom do lokacijskih podatkov ni, ugotavlja ACLU

Oddelek: Novice / Zasebnost
127234 (6190) 34054
»

Inovativen napad: Geolokacija, tudi brez vaše privolitve

Oddelek: Novice / Varnost
3414000 (12106) MrStein
»

Je mobilni telefon sledilna naprava?

Oddelek: Novice / Zasebnost
2213577 (13577) imott3791

Več podobnih tem