» »

Kolikortoliko srednjeročno arhivirati 150GB

Kolikortoliko srednjeročno arhivirati 150GB

Karen ::

Najceneje? Gre sicer za sekundarni backup (fotke, filmi), ki se ne bo spreminjal. Rad bi sekundarni arhiv velikosti cca 150gb, ki bo zdržal ene 10 let. Za DVD-je malce zamudno snemati, tračne ne bi kupoval, online tudi ne shranjeval če se da, hdd se mi zdi malce tvegan (čeprav mogoče za drugi backup najceneje - kupim en zunanji hdd, skopiram, dam na drugo lokacijo, pa je). Mogoče kaki bluray diski - a to zdrži? Če ima kdo še kako idejo sem vesel.

noraguta ::

disk
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Steinkauz ::

Če disk ni v uporabi in pravilno shranjen bo zdržal še pa še

KoMar- ::

Disk se sliši še najboljša rešitev, jp.

zlobcek ::

še en glas za disk.

Če rabiš samo 150G vzemi duplo 320G za vsak slučaj. Če jih ne razmetavaš naokoli ali zalivaš s tekočino bi morala ostati oba v top formi. Edino mogoče boš iskal kakšen kontroler čez 20 let, ko bo žata15 standard.

Karen ::

Hvala za mnenja, za sekundarni backup bo očitno en zunanji hdd ki sicer ne bo v uporabi res najcenejša varianta (če ckrne je primarni backup še vedno v igri). Pa upam da bo v prej kot 10 letih že kaj pametnega zunaj (kaki ploščki primernih kapacitet).

poweroff ::

Jaz bi raje dal dva diska (dve kopiji) na dveh ločenih lokacijah. Različne serije diskov. Pa seveda da vsake toliko časa pogledaš kako se podatki še držijo.
sudo poweroff

Karen ::

Tako kritično spet ni. Imam že dve seriji CD/DVDjev, iz katerih lahko praktično ob odpovedi enega samega medija še vedno restavriram podatke. Sedaj sem to kopijo naložil še na prenosni (delovni) disk za drugi arhiv, ampak ta je delovni (placa gor zadosti), in se mu vseeno lahko kaj zgodi. Zato sem želel še eno poceni varianto ki bi jo samo shranil na tretjo lokacijo, just in case. Ker blu-ray mediji očitno še niso zreli (niti nimam pekača, 25GB ploščki me pridejo 30-40eur, niti ne vem kako bom to še bral čez 10 let), bo en 160-250gb zunanji usb disk verjetno vsaj za ene 5 let dobra alternativa (cena 50-60eur), potem bom pa itak naprej na kaj drugega prepisal podatek.
Lahko pa potrdim da sem CD-je stare okroglih 10 let večinoma brez težav bral, enako tudi vse DVD-je (nekoliko mlajše sicer, ampak 5-6let vseeno) - (razen enega ki sem ga že v originalu narobe posnel kot sem ugotovil). Aja, pa če koga zanima se TDKjev 650MB CD (temno zelena spodnja plast) mislim da iz leta 1995 še vedno čisto normalno prebere:D

noraguta ::

poweroff je izjavil:

Jaz bi raje dal dva diska (dve kopiji) na dveh ločenih lokacijah. Različne serije diskov. Pa seveda da vsake toliko časa pogledaš kako se podatki še držijo.

na disku je verifikacijo podatkov enostavno naredit. sucer pa ja zaradi atomskega udara , en disk v avstarliji, pa tudče mene skur. nehi zbedastočam , ker še nisi delal resnih varnostnih kopij. drž se svojega nabijanja o forenziki.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

poweroff ::

noraguta - imaš težave?

Govorim o tem, da je dobro imeti dve kopiji na dveh lokacijah in to iz preprostega razloga: kaj če pride npr. doma do požara ali kakšne poplave?

Poznam primere slovenskih podjetij, ki so imela varnostne kopije v omari v sosednji sobi... ko je prišlo do požara oz. poplave (Železniki), so šli originali skupaj s kopijami.

Poleg tega sem ravno pred kratkim kolegu skušal reševati Seagate 500 GB disk. No, izkazalo se je, da je cela serija problematična - zanič firmware. Zato se ti pač splača imeti dve različni seriji diskov (po možnosti tudi različni proizvajalci) - verjetnost, da bosta obe seriji hkrati zanič je pač nekoliko manjša.

Bi še kaj rad izvedel?
sudo poweroff

Mavrik ::

noraguta je izjavil:


na disku je verifikacijo podatkov enostavno naredit. sucer pa ja zaradi atomskega udara , en disk v avstarliji, pa tudče mene skur. nehi zbedastočam , ker še nisi delal resnih varnostnih kopij. drž se svojega nabijanja o forenziki.


Right. Kot da se nobenemu administratorju ni zgodilo, da je 3 leta star disk preprosto nehal delat in ga več sistem ni prepoznal (odpoved mehanike/elektronike).

Zato rabiš dva diska, ki ju preverjaš vsako leto. Ko ti en crkne (kar ti BO prej ali slej) ga zamenjaš in podatke spet skopiraš.
The truth is rarely pure and never simple.

fosil ::

Lahko pa potrdim da sem CD-je stare okroglih 10 let večinoma brez težav bral, enako tudi vse DVD-je (nekoliko mlajše sicer, ampak 5-6let vseeno)

Vendar pa upoštevaj da so bili CD-ji včasih narejeni veliko bolj kvalitetno kot danes. Bili so seveda tudi precej dražji.
Tako ni nič nenavadnega če je 10 let star CD še čisto dober, 3 leta star pa že napol neberljiv.
Tako je!

poweroff ::

noraguta je izjavil:

sucer pa ja zaradi atomskega udara , en disk v avstarliji, pa tudče mene skur. nehi zbedastočam , ker še nisi delal resnih varnostnih kopij. drž se svojega nabijanja o forenziki.

V soboto videl na TV jokanje ravnatelja srednje šole v Vipavi - zalilo nam je računalnike, podatkovne baze so verjetno izgubljene.

Grem stavit, da so imeli backupe, ampak seveda v isti stavbi...
sudo poweroff

opeter ::

Vprašanje, če so imeli backupe.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Disk za življenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
789375 (6563) Jst
»

Kako do podatkov čez 20-40 let? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
7510140 (7617) Pyr0Beast
»

Varnostne kopije v podjetjih

Oddelek: Pomoč in nasveti
426509 (5315) wooted
»

Usut filesystem

Oddelek: Programska oprema
171412 (1161) PrimozR
»

nakup zunanjega HDD

Oddelek: Kaj kupiti
282186 (1440) Spock83

Več podobnih tem