» »

Varnostne kopije v podjetjih

Varnostne kopije v podjetjih

Karlos ::

Zanima me kaj uporabljate oz. kaj bi priporočili za varnostno kopiranje podatkov v srednje velikih podjetjih do ca. 30 računalnikov.

Zanima me kakšen dober pristop z programsko opremo (katero) in infrastrukturo (NAS, USB diski...).
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

toxius ::

FreeNAS narejen na freeBSDju

Karlos ::

toxius je izjavil:

FreeNAS narejen na freeBSDju



S katerim programom pa potem arhiviraš in restavriraš podatke?
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

toxius ::

Karlos je izjavil:

toxius je izjavil:

FreeNAS narejen na freeBSDju



S katerim programom pa potem arhiviraš in restavriraš podatke?

jih ne rabiš restavrirat ker podpira RAID 0,1,5 1+0 itd.... če zbereš pravo obliko RAIDa potem je to že backup ;) npr. RAID 5 potrebni najmanj 3 diski, en lahko crkne in ne zgubiš podatkov...

misek ::

Karlos verjetno sprašuje s katerim programom backupirati podatke iz teh 50 računalnikov.

toxius ::

zakaj bi jih bakupiral, nardiš userjem share direkt na tem NASu, vklopiš offline folderje in to je to...

MIHAc27 ::

Sam RAID-a ne prosim.. ravno danes slabo spal ker se je čist brez veze sesul (dodano še eno raid polje) na eni firmi. Na splošno se mi zdi da je z raidom več dela kot koristi.

Drugače pa ja, Share folderji na strežniku+vklopljen offline files na klientih je že en simpl backup.. potem pa še skupne direktorije backapirat z kakim programom, ker gotovo se bo našla kaka tajnica, ki bo povozila ali zbrisala datoteko, na kateri je delala cel mesec.

pershi ::

@toxius: kako pa recimo z raidom resis problem tega, da ti nekdo vdre v podjetje in ti odnese tvojo skatlo s podatki? Ali pa recimo, da v prostoru zagori/ga zalije voda?
No skratka hocem povedat, da je se vedno treba vsaj obcasno narediti offline backup ali replikacijo podatkov na kaksno drugo lokacijo. Vse pa je odvisno od kolicine podatkov in denarja, ki ga imas na razpolago.
Za manjsa podjetja mi uporabljamo kar kaksen zunanji usb disk, ki se potem hrani na drugi lokaciji. Za vecje kolicine podatkov se pa se vedno kar pogosto uporabljajo trakovi/knjinice.

lp, p

noraguta ::

toxius je izjavil:

zakaj bi jih bakupiral, nardiš userjem share direkt na tem NASu, vklopiš offline folderje in to je to...

no to je pa primer zelo nepremišljeno narejenega backupa.

v načelu je dobra praksa tudi offline backup, z solidno frekvenco.

sicer pa backup exec od kar ni več ntbackupa v win server različici. vsaj kar se moje mentalitete tiče, sigurno pa obstaja še kaj drugega.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

Karlos ::

toxius je izjavil:

Karlos je izjavil:

toxius je izjavil:

FreeNAS narejen na freeBSDju



S katerim programom pa potem arhiviraš in restavriraš podatke?

jih ne rabiš restavrirat ker podpira RAID 0,1,5 1+0 itd.... če zbereš pravo obliko RAIDa potem je to že backup ;) npr. RAID 5 potrebni najmanj 3 diski, en lahko crkne in ne zgubiš podatkov...


Polovico je prenosnikov, tako da ne morejo imeti podatkov na NASu.
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

Tarzan ::

Pa saj prenosnik priklopiš na mrežo in je urejeno, narediš backup preko ethernet 1GBit omrežja. Zadnje čase so diski tako poceni, da bi lahko brez problema za vsakega od teh 50 računalnikov nabavil prenosni disk, ga oštevilčil in vsake toliko refreshal backup. :)

No, za backup obstaja kar nekaj aplikacij, jaz na Linuxu recimo za kaj takega lepo uporabim rsync in se mi lahko kopija simultano dela. Mislim, da tudi v Windowsih obstaja zadeva, malo poglej kako je s tem.

Karen ::

Pri nas za 15 mašin freeware program Cobian Backup na mrežno mašino, pa je. Nastaviš incremental backupe, pa na vsaki mašini daš ene 15 minut zamika tako da ne zabijejo hkrati mreže. Je pa res da je potem dnevnih incremental backup-ov v praksi relativno malo pri nas.

BlueRunner ::

toxius je izjavil:

zakaj bi jih bakupiral, nardiš userjem share direkt na tem NASu, vklopiš offline folderje in to je to...

Aha. Torej te RAID in skupni imeniki rešijo neumne napake uporabnika, ki si izbriše letno poročilo, ki ga mora oddati čez eno uro.

Jp.

Tako se res dela varnostne kopije.


Če želiš zelo hitro postati zelo brezposelen sistemc.

Damiani ::

Vsako podjetjo s skrbjo za svoje podatke bi morala dnevno izdelovati backupe na ločen disk(če disk odleti oz. uporabnik naredi pizdarijo). Vsaj enkrat tedensko backupirati podatke na tračno enoto,pogojno DVD, ki roma na drugo lokacijo(požar, kraja). Seveda pa morajo biti vsi ključni podatki shranjeni na strežniku.
Vsak backup mora zavzemati predhodne backupirane podatke+nove podatke.

darkolord ::

Ja, treba bi že blo to... Problem je, ker se skoraj nihče ne zaveda pomembnosti tega, dokler ni prepozno; do takrat so pa to le stroški (ki niti niso zanemarljivi)...

BlueRunner ::

No, Karlos lepo sprašuje kako naj se tega loti. Kar pomeni, da se lahko skupaj potrudimo in najdemo rešitve ali rešitev, ki bo za njega/njih ustrezna.

Samo RAID polje to pač ni...

Sam pa vedno rad usmerim na tole razmišljanje o varnostih kopijah. Topolo priporočam za branje vsem, ki imajo varnostne kopije, tistim, ki o njih razmišljajo in tistim, ki sploh ne vedo zakaj bi jih morali imeti.

sajmon ::

Moja izkušnja v trenutnem podjetju:

desktop in my document mapi sta sharani na strežnike,
na strežnikih se ponoči dela backup na tračne enote (file server, baze)
kasetka s stanjem backup-a na zadnji dan v mesecu se prenese v sef na drugo lokacijo,
diski so seveda v raid polju,
vklopljena je funkcija shadow copies.

urosh ::

Ali pa za res dober backup (ki seveda ni najcenejša varjanta - o tem mislim da ni spraševal) uporabiš zadeve kot so na www.amis-esef.si in delaš dnevni/nočni backup strežnika, prenosniki pa se lahko backupirajo sami 1x dnevno. Lahko pa za prenosnike uporabiš recimo to: http://www.f-secure.si/index.php?option... in imaš sprotni real-time backup z unlimited prostora. Recimo :)

noraguta ::

urosh je izjavil:

Ali pa za res dober backup (ki seveda ni najcenejša varjanta - o tem mislim da ni spraševal) uporabiš zadeve kot so na www.amis-esef.si in delaš dnevni/nočni backup strežnika, prenosniki pa se lahko backupirajo sami 1x dnevno. Lahko pa za prenosnike uporabiš recimo to: http://www.f-secure.si/index.php?option... in imaš sprotni real-time backup z unlimited prostora. Recimo :)

kar je seveda zgolj dopolnilo za backup, sicer pa če imaš biznis na dveh lokacijah se itak splača razmisliti o replikaciji stežnikov. ampak to že nekje presega SBS razred.

Je pa vsaj amiš kolikor smo videli rešitev zadeva precej dvomljive kakovosti.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

BlueRunner ::

Kaj pa kar kakšen Amazon S3 ali podobno? Preden podatke odložiš gor, jih šifriraš, pa bi morali biti varni in varni.

kixs ::

Imas centralni datotecni streznik, gor imajo uporabniki svoje imenike v katerih morajo imeti sluzbeni material. Nato se podatki s streznika vsako noc backupirajo na DLT ali kaj podobnega. Za hitrejsi restore in fail safe lahko uporabis se en (enak) streznik, ki ima poleg 1:1 podatke, se podatke od prejsnjega dne.

lp

noraguta ::

BlueRunner je izjavil:

Kaj pa kar kakšen Amazon S3 ali podobno? Preden podatke odložiš gor, jih šifriraš, pa bi morali biti varni in varni.

sicer se da , ampak system state in shadow copy zadeve pri vseh teh rešitvah ne delajo raavo tako kot bi meorale po mojih ne prebogatih izkušnjah
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

BlueRunner ::

Hm. Je res... to bi bila bolj rešitev za kakšne *NIX sisteme, kjer avtomatičnih kopij nimaš, stanje sistema in datotek pa je (relativno) enostavno za ugotoviti.

Če je okolje Windows + urejen AD, potem je Windows Server + tračna enota + neka pametna politika odnašnja varnostnih kopij na kakšno sekundarno lokacijo čisto učinkovita stvar.

Razen DLT-jev pa bi osebno predlagal, da se pogleda tudi Tandbergov RDX in njemu podobne variante.

ABX ::

Pravi moški delajo brez backup-a.

P.S: Poleg klasičnega backup-a, shadow copy je super, ker uporabnik si potegne sam kar mu rabi, brez da bi zaradi tega sitnaril za restore.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

noraguta ::

BlueRunner je izjavil:

Hm. Je res... to bi bila bolj rešitev za kakšne *NIX sisteme, kjer avtomatičnih kopij nimaš, stanje sistema in datotek pa je (relativno) enostavno za ugotoviti.

Če je okolje Windows + urejen AD, potem je Windows Server + tračna enota + neka pametna politika odnašnja varnostnih kopij na kakšno sekundarno lokacijo čisto učinkovita stvar.

Razen DLT-jev pa bi osebno predlagal, da se pogleda tudi Tandbergov RDX in njemu podobne variante.

kar se ptve in druge točke tiče sta sistema anologno občutljiva na restore. v obeh primerih je najbolša varijanta replikacijski strežnik. ampak tu zahajamo že v HA področje.

glede tračnih enot sem imel pa sam eno porazno izkušnjo z dlt-ji nekaj bolje se je obnesel LTO, nakat sem bando nagnal iz bajte ter prešaltal na diske prek esate.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

BlueRunner ::

v obeh primerih je najbolša varijanta replikacijski strežnik. ampak tu zahajamo že v HA področje.

Ciljal sem na delovne postaje in ne strežnike. Kar pa se strežnikov tiče, pa je HA ena stvar, varnostno arhiviranje pa druga in ne nujno ujemajoča se stvar. Tako kot je RAID HA rešitev, ki ti prihrani živce pri nekaterih vrstah odpovedi HW opreme, je replikacija rešitev, ki lahko zagotovi hiter čas obnove če ne kar neprekinjeno delovanje (HA). Znova pa to ni enakovredno varnostnemu arhiviranju. To te mora ščititi še pred celim kupom realno veliko bolj verjetnih dogodkov, kot so pa odpovedi strojne opreme, poplave, požari in potresi (padajoče po stopnji tveganja v Lj).

Če pa že delaš varnostno kopijo na zunanji medij, pa je no brainer zagotoviti še hranjenje in rotiranje tega medija na ločeni lokaciji. S tem pa potem z minimalno višjimi stroški in porabo energije zagotoviš praktično idealno zavarovanje podatkov pred poškodovanjem ali uničenjem.


Za delovno postajo pa je IMHO dobra praksa (diski so danes poceni), da delaš celoten bkp. na nek NAS, ki ga niti ne rabiš še enkrat ločeno varovati. Ta backup je potem pač samo priročna stvar, kadar odleti kakšen disk na delovni postaji. Namen backupa pa je samo to, da se rešiš mučnih reinstalacij in zmanjšaš porabo časa uporabnikov, ki so znova nastavljajo vse svoje specialne uporabniške nastavitve. Če pa celotna zadeva zgori, pa podatki še vedno niso uničeni.

To pa zato ne, ker ločeno skrbiš tudi za dejanske datoteke: npr. offline folders + shadow copies na strežniku, od koder pa se stvari še enkrat varnostno arhivirajo - zunanji medij + off-site.

glede tračnih enot sem imel pa sam eno porazno izkušnjo z dlt-ji nekaj bolje se je obnesel LTO, nakat sem bando nagnal iz bajte ter prešaltal na diske prek esate.

Saj RDX je dejansko navaden disk vgrajen v "enterprise" ohišje s trpežnimi konektorji. Ne vem pa kakšna je trpežnost eSATA konektorjev (vklopov, priklopov), da bi lahko res rekel kaj na to temo. Če paziš na to malenkost pri izbiri tehnike/tehnologije, potem si lahko zagotoviš možnost off-site arhive z minimalnimi stroški. Če na to ne paziš, potem se lahko ujameš v zanko visokih stroškov, ko pride do točke, da bi to res želel imeti.

noraguta ::

BlueRunner je izjavil:

v obeh primerih je najbolša varijanta replikacijski strežnik. ampak tu zahajamo že v HA področje.

Ciljal sem na delovne postaje in ne strežnike. Kar pa se strežnikov tiče, pa je HA ena stvar, varnostno arhiviranje pa druga in ne nujno ujemajoča se stvar. Tako kot je RAID HA rešitev, ki ti prihrani živce pri nekaterih vrstah odpovedi HW opreme, je replikacija rešitev, ki lahko zagotovi hiter čas obnove če ne kar neprekinjeno delovanje (HA). Znova pa to ni enakovredno varnostnemu arhiviranju. To te mora ščititi še pred celim kupom realno veliko bolj verjetnih dogodkov, kot so pa odpovedi strojne opreme, poplave, požari in potresi (padajoče po stopnji tveganja v Lj).

Če pa že delaš varnostno kopijo na zunanji medij, pa je no brainer zagotoviti še hranjenje in rotiranje tega medija na ločeni lokaciji. S tem pa potem z minimalno višjimi stroški in porabo energije zagotoviš praktično idealno zavarovanje podatkov pred poškodovanjem ali uničenjem.


Za delovno postajo pa je IMHO dobra praksa (diski so danes poceni), da delaš celoten bkp. na nek NAS, ki ga niti ne rabiš še enkrat ločeno varovati. Ta backup je potem pač samo priročna stvar, kadar odleti kakšen disk na delovni postaji. Namen backupa pa je samo to, da se rešiš mučnih reinstalacij in zmanjšaš porabo časa uporabnikov, ki so znova nastavljajo vse svoje specialne uporabniške nastavitve. Če pa celotna zadeva zgori, pa podatki še vedno niso uničeni.

To pa zato ne, ker ločeno skrbiš tudi za dejanske datoteke: npr. offline folders + shadow copies na strežniku, od koder pa se stvari še enkrat varnostno arhivirajo - zunanji medij + off-site.

glede tračnih enot sem imel pa sam eno porazno izkušnjo z dlt-ji nekaj bolje se je obnesel LTO, nakat sem bando nagnal iz bajte ter prešaltal na diske prek esate.

Saj RDX je dejansko navaden disk vgrajen v "enterprise" ohišje s trpežnimi konektorji. Ne vem pa kakšna je trpežnost eSATA konektorjev (vklopov, priklopov), da bi lahko res rekel kaj na to temo. Če paziš na to malenkost pri izbiri tehnike/tehnologije, potem si lahko zagotoviš možnost off-site arhive z minimalnimi stroški. Če na to ne paziš, potem se lahko ujameš v zanko visokih stroškov, ko pride do točke, da bi to res želel imeti.

nevem ali sem pozabil atributat HA kot drugo oz dopolnjujoča zgodbo...

glede RDX hvala za tipo nisem poznal. pri trakih je verifikacija in že sam proces arhiviranja ter restora precej mazohistična zadeva zaradi same narave medija . + tega se mi je na dlt-ju enkrat pripetilo , so bili trakovi iz okvarjene enote kljub verifikaciji na nadomestni neberljivi.

glede konektorjev pa jebiga dve leti nekako ni bilo problema , tudi v nasprotnem se da zatlačit ša kako karto v mašino. je pa res da zadeva ni tako nobel kot kasetka.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

BlueRunner ::

nevem ali sem pozabil atributat HA kot drugo oz dopolnjujoča zgodbo

Ali pa jaz biti bolj ekspliciten pri temu, da govorim bolj o problemu varovanja podatkov na delovnih postajah...

tega se mi je na dlt-ju enkrat pripetilo , so bili trakovi iz okvarjene enote kljub verifikaciji na nadomestni neberljivi

Uh, oh, ah... hudiča. Še ena stvar, ki jo je dobro vedeti. Je že razlog, da so LTO-ji dražji. Je pa res, da sem uporabljal DLT knjižnice... mnogo manj mazohistično in verjetno je kvaliteta celotnega sistema na višjem nivoju, kot pa pri samostojnih enotah.

Sem pa vedno cvikal, da se bo trakovom zgodilo kaj fizičnega zaradi odpovedi klime, prevelike vlage, temperature, ipd... Pri diskih ne cvikam tako zelo. Res pa pri njih cvikam zaradi mehanske stabilnosti (padci in podobno). Ah... iskanje popolne rešitve. :D

glede konektorjev pa jebiga dve leti nekako ni bilo problema , tudi v nasprotnem se da zatlačit ša kako karto v mašino. je pa res da zadeva ni tako nobel kot kasetka.

Vidiš... tole z drugo karto v mašini mi pa sploh ni padlo na pamet. To je zagotovo prednost uporabe standardnih portov/konektorjev/diskov/..., saj je nadomestni del praktično vedno nekje pri roki. Za investicijo kakšnih 10 ali 20EUR pa kar na rezervo kupljen.

petrus ::

Kako pa kaj rešujete korak pred tem, torej samo shranjevanje in poimenovanje datotek. Sam trenutno predalčkam, brezglavo, kar pomeni da se tudi dokaj hitro izgubim. Imam cel kup datotek, zapakirane, odpakirane, spremenjene, nespremenjene, v tem in drugem formatu, linke, opombe... sistema za vseskupaj povezat in spremljat pa nobenega. Torej kako se lotit te zmede?
stati inu obstati

Damiani ::

dokumentni sistem, maš tudi neke opensource zadeve.

noraguta ::

aja osnova backupa je po datumu. dokumentni sistem je še nadgradnja HA, v smeri upravljanja omreža, ampak če s postopki ne misliš resno je izguba cajta
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

BlueRunner ::

Kako pa kaj rešujete korak pred tem, torej samo shranjevanje in poimenovanje datotek.

Ali misliš na samoorganizacijo lastnega dela?

Če to, potem je najbolj pravilen odgovor dokumentni sistem. Sam pa za privatne potrebe uporabljam kar code versioning sistem (Subversion). Sicer je malo čuden pristop, ampak tako imam potem verzije lepo zložene, če jih rabim priklicati za nazaj, strežnik, kjer imam SVN že za druge stvari, pa se potem redno backupira. Je pa to moja osebna deformacija vezana na preteklo delo. Zagotovo obstajajo tudi bolj namenske zadeve.

Če je to tisto, kar te je zanimalo, seveda....

Zgodovina sprememb…

Damiani ::

petrus, zakaj rabiš organizacijo dokumentov. Samo svojih privatnih, svojih službenih ali celovito rešitev za celotno podjetje? Če gre za večje podjetje z večjim številom dokumentov potem možno da openSource varianta ne zadostuje.

petrus ::

Ne gre se za podjetje, tud ne izrecno samo za dokumente, ampak za osnovno organizacijo datotek vseh vrst po nekem sistemu. Rad bi nek princip odzadaj, da bi se tako tud čez eno leto znajdel med pospravljenimi datotekami. Ročnega predalčkanja ne maram preveč, ne brez smernic.
stati inu obstati

Damiani ::

hm, lahko si narediš en Excel ali oooCalc dokument. V katerem si definiraš vrsto dokumenta (račun, pogodba, obvestilo,program,izhodni dopis...), pomembnost,tip dokumenta,.. in na koncu si urediš izbiro teh podatkov s pomočjo padajočega menija. poleg teh podatkov si vpišeš tudi druge pomembne nekategorizirane podatke: datum prejema,.... Zdraven si prilepiš link do dejanskega dokumenta v lokalnem direktoriju. vse te podatke lahko kasneje sortiraš, filtriraš,iščeš z iskalnikom.... Pravzaprav si lahko narediš svoj preprost dokumentni sistem. Če pa znaš mal programirat, pa lahko izdelaš makro za lepši vnos dokumenta in podatkov.
Preglednice so močno orodje, ki so za izkoristit.
To idejo sem zdele dobil in jo ne koristim.

noraguta ::

petrus je izjavil:

Ne gre se za podjetje, tud ne izrecno samo za dokumente, ampak za osnovno organizacijo datotek vseh vrst po nekem sistemu. Rad bi nek princip odzadaj, da bi se tako tud čez eno leto znajdel med pospravljenimi datotekami. Ročnega predalčkanja ne maram preveč, ne brez smernic.

dvomim , da se ti splača vlagat v kaj takega za privatno uporabo.v vsakem primeru si moraš izbrat nek sistem in se ga tudi držat.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Poldi112 ::

Najbolj efektivno je, da se naučiš uporabljati find :)
Ker to da se zanašaš, da boš vedno lepo sortiral, je v večini primerov utopija.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Karlos ::

Po poglobitvi v tematiko in malo testiranjih sem prišel do sklepa, da bi bila zelo dobra kombinacija:
Shadow Copy + rsync + FreeNAS.

Problem je le to da nisem našel programa programa, ki bi znal naresti Shadow Copy in potem skopirati podatke preko rsynca.

Ko bi le Cobian Backup imel podporo rsyncu...

Ali pa mogoče celo kaj takega obstaja, pa sem spregledal?
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

krho ::

bacula?
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

misek ::

Rsync and Volume Shadow Copy: http://www.techscrapbook.com/?p=24

snela ::

KRIPTIRANJE + [TAPE ali DVD (ce je KRITICNIH podatkov malo)] + sef v banki/"nekje na varnem" na 14dni/mesecno

To je backup.


raid ni backup sistem.

raid je failsafe/failover/high availability/redundanca/hot copy in nikakor ne backup.

raid ima trenutne podatke, ne pretekle, nobenih verzij nada.

se nisem videl raid sistema, ki shranjuje verzije, kot recimo SVN.

se enkrat: raid ni backup.
LP

Karlos ::

krho je izjavil:

bacula?


Uf, preveč komplicirano za postaviti, tako s strani clienta in serverja (na FreeNAS-u).
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

wooted ::

no pa da si malo sposodim temo... kaj naj naredim na FreeNAS-u da mi ne ostane zasedenost diska po tem ko neke določene datoteke zbrišem? recycle bin je izklopljen


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Shramba podatkov za malo podjetje, kaksen disk? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5210764 (9332) krneki0001
»

Tračne enote kmalu prek 200 TB

Oddelek: Novice / Diski
128993 (328) Jst
»

Cloud backup za podjetje

Oddelek: Omrežja in internet
355176 (3554) terryww
»

Backupiranje -> mnenje sledece resitve

Oddelek: Programska oprema
111962 (1575) psychoshorty

Več podobnih tem