» »

Google ukinja razvoj Wava

Google ukinja razvoj Wava

Google Wave

vir: Google
Google - Predstavitev Wava na lanskem Google I/O je v javnosti povzročila obilico zanimanja. Na nek način gre za nadgradnjo obstoječe elektronske pošte, ki omogoča precej več na enostavnejši način. Obenem je ob predstavitvi šlo za premikanje meje videne tehnologije znotraj brskalnika. A kot se prevečkrat rado zgodi, dobra tehnologija ni dovolj za uspeh novosti. Enako je z Wavom, ki je doživel zgolj omejeno uporabo resničnem svetu, kjer še vedno kraljujejo elektronska pošta, kratka sporočila SMS ter socialna omrežja.

Tako bo Google svoj (sicer relativno kratek) seznam neuspehov razširil s še enim vpisom. Povedali so namreč, da bodo ukinili razvoj Wava kot samostojnega izdelka, ki je še vedno daleč od končanega. Zaenkrat bodo storitev še vedno držali pri življenju, torej jo bo mogoče uporabljati še naprej, vsaj do konca letošnjega leta. Obilica novih tehnologij, ki so jih pri Googlu razvili za Wave, seveda ne bo šla v smeti, saj bodo uporabljene pri drugih projektih oz. bodo postale celo odprte. Mednje spada celoten protokol, na katerem je tekel Wave (tako so omogočili možnost ustvarjanja svojih odjemalcev ter celo svojih privatnih omrežij), instantno prenašanje tipkanja po posameznih znakih ter možnost prenašanja datotek z namizja (oz. brskalnika datotek) v stilu potegni-in-spusti.

Glede na bero novotarij pravzaprav ni tolikšen neuspeh ...

39 komentarjev

Bananovec ::

Če bi se Wave uporabljal na 50% stotih najbolj obiskanih strani, bi mu morda uspelo. Vsekakor pa mislim, da Wave še ni pripravljen na širšo publiko. Naj prvo uporabniki pozabijo na Facebook, Twitter in podobne zadeve.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Aston_11 ::

Google Wave je za napredne uporabnike. Takih je malo, 1 na 100 ali 1 na 1000. Za "klasike" ni. Ga ne dojamejo.

Icematxyz ::

So pa kar nekaj truda v to vložili in upov in reklame. Zanimivo.

Stipex ::

Škoda, v moji praksi se je zelo izkazal.

Lonsarg ::

Drugače bi blo, če bi ga kar v Gmail vgradili, ampak tega si niso upali, ker je pač v beti, morda ga pa bojo po delih vgradili v Gmail.

Kar manjka trenutno je en protokol odprti, da vsi ponudniki na njega šaltajo. Torej voice/telefonski klic,(SMS+IM, to dvoje se združi v eno), email/daljši tekst, pošiljanje filov, social protokol(profil, fotke, status updates), pa še vtičniki za kaj več, če se kasneje kaj doda, da se samo verzijo protokol nazaj kompatibilno naredi.
Google wawe je bil poskus tega, upam da bom kmalu videl kaj bolj dovršenega

js osebno ::

Šolski projekti so v Wave-u mala malica.. Ampak za druge stvari je pa ljudi težko prepričati, da namesto maila napišejo en wave.. Se mi pa zdi kar škoda, da bodo opustili takole zadevo..

oracle ::

Men se tud zdi da folk še ni pripravljen na take zadeve. Z vgradnjo v gmail bi znal met tale wave dost večji uspeh.

Matako ::

Wave, sicer kar tehnološki dosežek, je bil mogoče rahlo sistemsko prezahteven. Valoviti ponudniki so morali imeti solidno strojno opremo in infrastrukturo in verjetno pazljivo administracijo. Ista težava se je pojavila, ko je bilo treba implementirati ne-web kliente, posebno na mobilnih napravah. Ne rečem, da je to glavni razlog za ukinitev.. samo pomagalo definitivno ni.
/\/\.K.

IceBoX ::

Škoda...jaz ga uporabljam vsak dan in meni je veliko boljši kot FB, kjer pa sploh nimam acc. ;)

Tody ::

9000 mešaš jabolke pa hruške pa še melone zdraven. Wave je bil namenjen teamworku in ne toliko socialnim omrežjem ala facebook in podobno zato uporabnikom ni treba nič pozabit.

Eupatrides ::

gekom je wave kul, sam povprešni uporabniki pa majo kr težave.. tud mlajše generacije in sicer preveč je vse dinamično, preveč se da vse modelirat, povprečni ljudje uporabljajo statične ideje in ko se te porušijo, kličejo na pomoč...

glede tiste vrzeli pa nisi edini, ki tak razmišlja...

narodno ::

Men je kul, ker lahko na nek način narediš svoj kotiček in ni nadležen. Ne potegne te vase in ga uporabljaš recimo 10 min na dan, je za kar je. Vprašanje kaj bi se zgodilo, če bi komercialno uspel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: narodno ()

Bananovec ::

No, potem sem pa narobe skapiral koncept. Verjetno zato, ker sem ga uporabljal vsega skupaj nekaj minut. Se bom pa zdaj poglobil vanj.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

w00tnes ::

Jaz bi ga prav rad uporabljal (primarno namesto IM, pa tudi kot nadomestek emailu), samo kaj ko ga noben drug noče xD

ProGTX ::

Meni se zdi izjemno uporaben, vendar za delo, ne kot socialno omrežje, kamor je Google tudi ciljal. Za skupinsko delo je pa izjemen. Upam, da bodo še dolgo držali podporo.

P4ajo ::

Malo so zafrknili, ker so naredili velik pomp preden je bil sploh dostopen širši javnosti, da ne govorimo o nedokončanosti, ko je postal dostopen širši javnosti, so se ga spomnili zgolj tisti, ki te stvari redno spremljajo, kar seveda ni dovolj.

Sam sem čakal in pričakoval, da bodo naredili novi velik pomp, ko bodo ocenili, da je stvar dovolj dokončana, da bi se način prijel mel širšo množico, tako, da so zdej kar neprijetno presenetili, ker vsekakor smatram da je imel potenciala dovolj.

Podobno mi deluje tudi opera unite, ki ima tudi zanimiv (mogoče celo podoben) pristop, pa se tudi ni uveljavila dovolj.

pviran3 ::

Največja napaka je, da ni nazaj združljiv s klasično mail pošto

dronyx ::

Če je program namenjen skupinskem delu in cilja na profesionalce mi je po svoje logično, da je stvar propadla, saj redko katera resna firma je tako bedasta, da bo svoje interne podatke zaupala neki drugi firmi, pa čeprav se ji reče google. Nenazadnje so tudi redka resna podjetja, ki ne bi imela poštnih strežnikov pod svojo kontrolo, ampak bi imeli zaposleni kar na Gmailu odprt račun.

Predvidevam pa da Wave ni bil platforma, ki bi se jo dalo kupit in namestit na svoje strežnike, neodvisno od Big Googla?

celebro ::

Pravzaprav je bila namestitev na lastne strežnike ena od oglaševanih možnosti, na predstavitvi je bila demonstracija tega. Ne vem pa, če so to že realizirali.

Lonsarg ::

Ne v uradni izjavi je bilo rečeno da bodo sedaj, ko bodo razvoj ukinili dali ven vsa orodja, torej da si boš lahko neodvisno od googla postavil svoj wawe.

urban99 ::

a res? to je pa fajn - to sem pričakoval kot prvi fičr in se veselil 'centralizirane decentralizacije'. Potem pa nič od obljubljenega, stvar je pa postajala vse počasnejša in počasnejša... polna UX bugov... in kot kaže padla v morje :)

Looooooka ::

Zajebal so z vmesnikom.Sj tist chat pa sheranje zadi je blo ok...ampak kaj cs ce so mel ze 5 let stari projekti(razni opensource browser based desktopi) 20x boljsi vmesnik.
Ce bi pocakal se par mesecev...ce ne celo leto predn so sploh beto vn dal bi mogoce blo kj.Tko je pa vecina ljudi naredila tocno to kar je blo gor napisano.Pet minut uporabe in so zbezali stran.Kriv je izljucno google.

barakus ::

Funkcije niso ravno samoumevne bile, morda zato ker so bile nekaj novega. Teamski projekti s temle so toooooooliko lažji, je pa res da mu manjka nekaj, da bi bil privlačnejši širši množici.

MrStein ::

ter možnost prenašanja datotek z namizja (oz. brskalnika datotek) v stilu potegni-in-spusti.

Kul, kak pa je to delovalo? Kaki plugin za browser?

Ker trenutno je par fajlov na web stran dat prava muka (poskusi newbija za roko vodit...).
Z kakim flsh programom je sicer malo bolje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zero0ne ::

Wave protokol in Wave foundation še vedno obstajajo in so še vedno open source projekti. Konec je samo z Googlovo trenutno implementacijo Wave protokola, ki resnici na ljubo ni dosegel pričakovanj.
uname -o

CaqKa ::

Tody je izjavil:

9000 mešaš jabolke pa hruške pa še melone zdraven. Wave je bil namenjen teamworku in ne toliko socialnim omrežjem ala facebook in podobno zato uporabnikom ni treba nič pozabit.


nevem no... ima ogromno zadev ki bi jih rad videl v socialnih omrežjih. da se recimo komentar pod you tub videom, vidi vsepovsod.. da je recimo združen z komentarji na fb, na yt iz netloga itd... torej da nima veze če daš na nek video komentar, da je viden v vseh aplikacijah, ker pač postane del video vsebine.
to je danes recimo vsaj meni jeba. imaš neko novico, pa ima ene komentarje pod samo novico, potem je nekaj komentarjev na fb, kjer je kdo postal link do nje... zdaj pa si sam združi te komentarje.. wave nam omogoča da je to na enem mestu. in web bo po mojem mnenju šel v to smer... le da se bo zadeva šla implementirat v html6/7, ali kakorkoli se bo tej zadevi že reklo. tudi email bo šel v to smer kjer bo vse skonvergiralo v eno večjo "aplikacijo". ne glede na to ali je zadeva poslovna ali pa social network. v realnosti je namreč tudi poslovno okolje tvoj social network.

poweroff ::

Dve stvari mi tlele prideta na misel:

1. Spomnim se, kako so moji web2.0 kolegi pred časom vzklikali tej novotariji in bili zadržani do moje skepse...

2. Počakajmo, da zadevo čez par let prevzame Apple :D
sudo poweroff

zee ::

2. Počakajmo, da zadevo čez par let prevzame Apple


Stop. Turn. Explain. :))
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

waterdrop ::

Google pripravlja Google Me kot alternativo facebooku. Mogoče pa bo tehnologijo iz wavea, z nekaj spremembami, uporabil v tem svojem novem socialnem omrežju. Glede na to, da so malce kiksnili z Buzzom, pričakujem, da bo Google Me jaw dropper, sicer res ne vem zakaj bi se ga pravzaprav sploh spravili razvijat, kljub temu, da google ne vem kam z denarjem:-)

M.B. ::

MrStein je izjavil:

ter možnost prenašanja datotek z namizja (oz. brskalnika datotek) v stilu potegni-in-spusti.

Kul, kak pa je to delovalo? Kaki plugin za browser?

Ker trenutno je par fajlov na web stran dat prava muka (poskusi newbija za roko vodit...).
Z kakim flsh programom je sicer malo bolje.


HTML 5 specifikacija podpira drag & drop. Mislim da od browserjev to podpira Chrome za ostale pa ne vem.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

.:joco:. ::

Eno zlato pravilo je pri takih novostih, kjer je google failal.
In sicer mora bit zadeva "Easy to pick up, hard to master."

Twitter dojameš v 1. sekundi. Vse dobrote, ki jih (lahko) prinaša, pa počasi dodaješ v nabor featurejev, ki jih ponuja (sam twitter, razni twitdecki, drugi pagei, ali pa sam narediš kak app za obveščanje ipd...)
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Jst ::

Primer: Mobitelov Helpdesk ima poleg tel#, tudi email naslov. Če pokličeš na 041700700, dobiš še v isti uri odgovor. Če pošlješ email, čakaš vsaj en dan, raje več.

Wave bi bil idealen za Helpdesk. Poleg Official osebja, bi lahko pomagale tudi trenutno prijavljene osebe, ki opisujejo svojo težavo. Tako bi razbremenili telefonski HelpDesk in ukinili email pomoč, ki je itak neuporabna.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

opeter ::

Zdaj samo čakam, kdaj bodo Gmail ukinili.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

pegasus ::

dronyx je izjavil:

Predvidevam pa da Wave ni bil platforma, ki bi se jo dalo kupit in namestit na svoje strežnike, neodvisno od Big Googla?

Mislim da so vsaj štirje ločeni projekti najavili razvoj serverjev v različnih jezikih. Protokol sam je pač javen - glej www.waveprotocol.org.

PrimozR ::

opeter je izjavil:

Zdaj samo čakam, kdaj bodo Gmail ukinili.

Zakaj bi ukinili storitev ki dejansko laufa na polno?

win64 ::

Jst je izjavil:

Primer: Mobitelov Helpdesk ima poleg tel#, tudi email naslov. Če pokličeš na 041700700, dobiš še v isti uri odgovor. Če pošlješ email, čakaš vsaj en dan, raje več.

Wave bi bil idealen za Helpdesk. Poleg Official osebja, bi lahko pomagale tudi trenutno prijavljene osebe, ki opisujejo svojo težavo. Tako bi razbremenili telefonski HelpDesk in ukinili email pomoč, ki je itak neuporabna.


temu kar si opisal se reče forum.

Jst ::

>temu kar si opisal se reče forum.

Kaj naj na to odgovorim?

Pa si ti zihr, da si ugotovil (veliko) razliko med Wave-i in forumi? Če filozofija komuniciranja je čisto druga, da ne omenjam vseh funkcionalnosti, ki jih Wave omogoča.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

win64 ::

Jst je izjavil:

>temu kar si opisal se reče forum.

Kaj naj na to odgovorim?

Pa si ti zihr, da si ugotovil (veliko) razliko med Wave-i in forumi? Če filozofija komuniciranja je čisto druga, da ne omenjam vseh funkcionalnosti, ki jih Wave omogoča.


V dotičnem primeru ne vidim katere funkcionalnosti bi ti dodatno pomagale, razn mogoče google talk.

Jst ::

OK, you win, Wave je forum. (Razen če misliš Forum, kot Grški forum)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apple WWDC: iOS 5

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
219169 (7775) zee
»

Google ukinja razvoj Wava

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
399769 (7679) Jst
»

Google Wave (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Omrežja in internet
20479656 (74218) root987
»

Google Wave vedno bliže

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
194396 (2587) jokos
»

Google Wave prihaja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
10913725 (9883) G-man

Več podobnih tem