» »

Intel predstavil prototip optične povezave s 50 Gbps

Intel predstavil prototip optične povezave s 50 Gbps

CNet - Intel je predstavil prototip ultrahitrega sistema z optičnimi vlakni, ki imajo silicijeve čipe z integriranimi laserji in detektorji ter omogočajo hitrosti do 50 Gbps, kar naj bi v prihodnosti razširili do 1 Tbps. Za razliko od trenutnih sistemov prototip ne uporablja ločenih komponent za generacijo in detekcijo svetlobnih pulzov, marveč ima te vgrajene na isti kos silicija kot ostale komponente. Mario Paniccia iz Intelovega laboratorija za fotoniko pojasnjuje, da je ključ prav v izdelavi laserja iz silicija. Pred šestimi leti nihče ni verjel, da je to sploh moč izvesti, sedaj pa je glavno vprašanje, kako jih povezati z optiko.

Za prikaz so uporabili štiri različne laserje, ki so delovali vsak pri svoji valovni dolžini, nato pa so njihovo svetlobo združili in poslali po istem vodniku. Na sprejemnem koncu so svetlobo vnovič razločili in jo poslali na štiri fotodetektorje. Skrivnost je v prosojnosti silicija za infrardečo svetlobo, ki omogoča izdelavo vodnikov valovanja, ogledal, prizm in drugih optičnih komponent iz tega polprevodnega elementa.

5 komentarjev

nba76 ::

Noro :)
BEN WALLACE #3

Rias Gremory ::

res zanimivo. zlo podpiram take napredke, sam skos hočjo ene večje hitrosti ki nebodo uporabne za navadne smrtnike za serverje pa šele čez nekaj časa. ker diski d zapisovanjem z hitrostjo 50gbps se mi zdi d nebomo kr hmal vidl IMO.
Drgač se mi pa slika dopade. :D
Lp, LinksysOne
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Good Guy ::

Rias Gremory je izjavil:

res zanimivo. zlo podpiram take napredke, sam skos hočjo ene večje hitrosti ki nebodo uporabne za navadne smrtnike za serverje pa šele čez nekaj časa. ker diski d zapisovanjem z hitrostjo 50gbps se mi zdi d nebomo kr hmal vidl IMO.
Drgač se mi pa slika dopade. :D
Lp, LinksysOne


pa sej take pasovne širine oz prenosa ne rabiš zaradi tega, da bi na disk pisal s tako hitrostjo ampak zaradi količine podatkov, ki jih moreš zašerat do več tisoč uporabnikov naenkrat.
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

WhiteAngel ::

Zelo noro. Tale kabel me spominja na Star Trek, ko so Data povezoval z računalnikom. Le, da je bil tam en šop takihle laskov pa ene lučke so utripale :)

googleg1 ::

Hudo bo, k se bo dal takole tiskano vezje doma narest =)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

MIT in DARPA razvila lidar v čipu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
64561 (3072) LuiIII
»

Procesor, ki s pomnilnikom komunicira optično

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
154256 (2570) pegasus
»

Izdelan prvi antilaser

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
225358 (3663) Jst
»

Nov IBMov čip združuje električne in optične komponente na enem kosu silicija

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
225862 (4855) Machiavelli
»

Prihaja zamenjava za OLED - OLET

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
73474 (2701) PrimozR

Več podobnih tem