» »

43-let delovne dobe, da ali ne?

43-let delovne dobe, da ali ne?

««
«
1 / 6
»»

face11 ::

Ne bom spraševal kako boste glasovali,ker se mi to zdi bolj oseben podatek ki ga ne objavljaš na internetu.Kot otroku pa se mi ne zdi pravično da bi moji otroci in otroci drugih generacij izgubili dedke in babice ki bodo delali in ne bodo imeli čase zanje.Kaj mislite o tem?

face11 ::

no v bistvu 47 let :)

Karaya 52 ::

Kruta igra številk, 1 zaposlen lahko preživlja 1 upokojenca (razmerje sem si izmislil). Z leti bo po obstoječi ureditvi to razmerje slabše, tako da vprašanje "ali bodo dedki imeli čas za vnuke" zgrešeno, pravilneje bi bilo, "ali bodo imeli starši čas za otroke" - za to generacijo se gre v reformo. Sicer pa "problem" izhaja tudi iz daljše življenske dobe, te se nihče ne brani, proporcionalnega podaljšanja delovne dobe pa. Znova presenečajo slovenski sindikalisti, ki so predlagali celo znižanje delovne dobe...

Valvoline ::

Čez 20 let pokojninskega sistema ne bo več,to pa dobr vedo vsi ekonomisti in politiki le tega se javno zaenkrat še ne pove.
:)

Zgodovina sprememb…

guest #44 ::

Nuke the shit out of everything, it works every time.

Ne resno...o čem teče debata, sem nepoučen na tem področju, a mi kdo na hitrco razloži?

Pač delal bom tam do nekaj pod 70. Jz sploh ne računam na penzijo, ko bom postal breme družini bom enostavno naredu to kar delajo inuiti, prvorojeni me bo izpustil nekje na robu ledene plošče, kjer bom umru. 8-O

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

Karaya 52 ::

Bismarckov pokojninski sistem lahko kamot obstane (če bomo tako želeli), pod vprašajem je samo čas odhoda v pokoj ter pričakovana življenska doba, torej število let v pokoju.

nevone ::

Jest pa mislim, da je potrebno pokojnino vezat tudi na avtomatizacijo del. Če delaš v panogi, ki povečuje avtomatizacijo, se mora to šteti, kot nekakšne delnice za pokojnino.

Ker kaj postaja naš problem?

To, da otrok imamo manj, starejših pa več, razmeroma. Ker imamo dela avtomatizirana tudi ne potrebujemo toliko otrok na enega nedelovnega človeka. Ker te otroke nadomešča avtomatika.

Zato bi morali razmišljati v tej smeri, da se avtomatizacija še spospeši. Manj, ko je "ročnih" del, več ljudi se sprosti za kakšne bolj osebne dejavnosti v medsebojnih odnosih.

Dela, ki se opravijo avtomatična, bi morala pomeniti nek kapital, iz katerega črpamo "sredstva" za boljše življenje vsakega posameznika, in s tem seveda tudi starejših ljudi.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Karaya 52 ::

Saj druge izbire imo tako ali tako ni če si želimo civilizacijskega napredka. Ideja, da si v naslednji desetletjih ne bomo zmožni utrgati par procentov od plače za pokoj je zgrešena, ker iz dneva v dan manj časa delamo za golo preživetje ALI pa se delež plače namenjen za hrano in ostale nujne potrebščine zmanjšuje.

nevone ::

Ja, in ker se trenutno še ne moremo vsi vležat dol in opazovat, kako avtomatika dela namesto nas, bi bilo smiselno ljudi motivirat, da se avtomatizacija povečuje in ne, da poskušajo zavirati napredek na vse kriplje.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

fosil ::

Glede na to, da so naše pokojnine odvisne od naših otrok bi bilo smiselno, da bi bila pokojnina delno odvisna od števila otrok. Neke vrste bonus-malus sistem.
Tako je!

Bananovec ::

Od nekoga, ki vse življene preživi v pisarni, res ni pričakovati, da bo delal 43 let.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

djordjevic ::

Od koga pa? Nekoga, ki šljaka na gradbišču vsak dan 10 ur?
No grave is deep enough to keep us in chains.

nevone ::

Glede na to, da so naše pokojnine odvisne od naših otrok bi bilo smiselno, da bi bila pokojnina delno odvisna od števila otrok.


Ne bi rekla, da je to edini kriterij. Ne sme biti edini kriterij. Ker samo povečanje števila rojstev ne bo pripomoglo k višjemu standardu.

Nujno jo je vezat tudi na avtomatizacijo dela.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

fosil ::

Ne bi rekla, da je to edini kriterij.

Nisem rekel da je to edini kriterij, ampak da se ti na izračunano penzijo obračuna še nekaj procentov plusa ali minusa glede na to koliko otrok si pridelal.
Tako je!

dronyx ::

fosil je izjavil:

Glede na to, da so naše pokojnine odvisne od naših otrok bi bilo smiselno, da bi bila pokojnina delno odvisna od števila otrok. Neke vrste bonus-malus sistem.

Po tvoje, če imaš ti pet otrok, ki so vsi blazno študirani in pri 40 letih še brez prve zaposlitve, bi moral zaradi tega dobiti višjo penzijo? Se hecaš? Izračunaj koliko denarja je država zmetala za tvoje otroke in boš ugotovil, da ne samo da ti ne smejo izplačevati penzije, ampak moraš še vsak mesec nekaj nakazati nazaj v proračun!

Pokojninski sistemi s takim večanjem življenjske dobe preprosto ne morejo funkcionirati v razvitem svetu, je pa neumnost pričakovati, da bodo lahko ljudje delali tja do 80 leta, ker takih služb preprosto na trgu ne bo in težko bo kdorkoli prepričal normalnega delodajalca, da bo zaposloval starčke, namesto vitalne mladine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

nevone ::

Nisem rekel da je to edini kriterij, ampak da se ti na izračunano penzijo obračuna še nekaj procentov plusa ali minusa glede na to koliko otrok si pridelal.


V resnici ne rabimo več rojstev. Rabimo več avtomatizacije in ta bi se morala nagrajevat, če že kaj.

Ampak seveda, ne samo da so nagrajeni lastniki avtomatov, ampak vsi, ki so pri tej avtomatizaciji sodelovali. To je edino humana pot. Druge ni.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

dronyx ::

nevone je izjavil:

V resnici ne rabimo več rojstev. Rabimo več avtomatizacije in ta bi se morala nagrajevat, če že kaj.

Jaz sem na faksu študiral avtomatizacijo in takrat sem naivno verjel, da je to rešitev za vse probleme. Kje pa! Avtomatizacija samo pomeni, da bistveno manj ljudi lahko ustvari bistveno več, od tega pa ima največje koristi lastnik kapitala, ki na ta račun služi. Ljudje pa samo izgubljajo delovna mesta, vsaj tista najbolj enostavna. Ampak kaj če tebi avtomatizacija, če pa ljudje nimajo služb in denarja za nakup dobrin, ki se masovno proizvajajo?

nevone ::

Ampak kaj če tebi avtomatizacija, če pa ljudje nimajo služb in denarja za nakup dobrin, ki se masovno proizvajajo?


Zato bi morali v kapital vseh šteti tudi avtomatizirano delo.

Ker točno tu imamo problem. Fajn je, ker je nekaj avtomatsko, ampak ni fajn, ker si s tem nekoga nadomestil, ki je prej s tem služil. Zato mora biti avtomatizirano delo kapital vseh a vseeno bolj tistih, ki so pri vzpostavljanju neke konkretne avtomatizacije sodelovali.

Če v to ne bomo šli, se nam bo sesula družba.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

dronyx ::

Ali pa se preprosto ukine sedanji sistem pokojninske piramidne igre in je vsak dolžan delati do smrti. Ostati bi moral samo še sistem invalidskega zavarovanja, kjer bi se priznavala invalidska socialna pomoč za tiste, ki delati ne bi mogli več, kar bi ugotavljale posebne komisije. Namreč nekdo je lahko povsem vitalen pri 80 letih in še vedno skače naokrog ter hodi v službo, nekdo drug pa je pri 60 letih dementen in ni teorije, da karkoli resnega počne.

Seveda pa bi v takem primeru morala družba vse skupaj zastaviti drugače in delovna mesta bi morala biti rangirana, za katero življenjsko dobo so primerna. Če je mene babica pazila pri 70 letih seveda ne dvomim, da bi lahko pri teh letih delala kot varuška za par otrok. Za starejše bi lahko imel krajši delovni čas in podobne ugodnosti. Seveda pa več bi nekdo privarčeval ali pa sodeloval v drugih oblikah varčevanja za starost, manj bi mu bilo potrebno potem na stara leta delati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

nevone ::

Ali pa se preprosto ukine sedanji sistem pokojninske piramidne igre in je vsak dolžan delati do smrti.


To je po moje napaka. Ker potem se ustvarjajo neke kvazi službe in se ljudi tam zaposluje samo zato, da so zaposleni. Dejansko narejenega pa ni nič več.

Edina rešitev je povečana avtomatizacija, ki je kapital vseh, vendar bolj tistih, ki pri vzpostavljanju avtomatizacije sodelujejo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Pyr0Beast ::

Zdi se mi da se je nekje izgubilo bistvo služenja pokojnine.
Ti služiš pokojnino _zase_ ne za tistega upokojenca, tvoje starše ali tete. Izključno ZASE.

Kakršnikoli sistem ki ignorira to dejstvo je obsojen na propad in izkoriščanje.




Glede avtomatizacije:
Avtomatizirati bi se moralo celotno upravo in večino šolstva - vse ekscese ki potrebujejo denar in proizvajajo ene ter iste izdelke.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

zanimivo pri teh slovencih mi je, da se kar sprijaznejo s tem, kar jim njihovi ljubljene vodje ponudijo. in z največjim veseljem požrejo vso njihovo govno...
že res da ste sami izvolili te psihopate, ampak kolikor je meni znano, je le redkokdo zadovoljen z vladajočo elito.
zato ne vidim nobenega razloga, da se utapljate v žalosti in jokate, kako boste morali delati do smrti, ker lahko (če ste seveda tega zmožni) izvolite naslednje volitve druge ljudi, ki ponujajo manj delovne dobe za v penzijo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gruntfürmich ::

Pyr0Beast je izjavil:

Avtomatizirati bi se moralo celotno upravo in večino šolstva - vse ekscese ki potrebujejo denar in proizvajajo ene ter iste izdelke.


in kaj bi s temi odvečnimi ljudmi počel???
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

r_DTgl ::

Ja avtomatizacija je neizogibna, to nam je en profesor lepo predstavu, kosmo šli na ogled tovarne v gorenje in revoz, ko je dejal da je to samo politična farsa,da bodo zagotovili vedno več in več delovnih mest, ravno obratno bo. Btw nisem mogel verjet da majo v gorenju na sekunde tempirane izdleke za dobavo, v revozu pa pride na 1 minuto nov avto ven, tako da ja,vedno manj ljudi bo za trakom, roboti imajo pač enostavno premočne pluse.

mr Vragec ::

Jaz osebno si pa to tako predstavljam.

Ženska gre delat v vrtec recimor pri 25 letih, za penzijo potrebuje 40 let delovne dobe ... preračunano se upokoji pri 65 letih.
A bi vi dali vašega malčka v vrtec ali jasli kjer bi bile samo 60 letnice ?
V bolnišnicah je še hujše, pri 70 letih "doktorji" še kar operirajo. A bi si upali it pod nož k njemu ?

Za osebe, ki delajo v pisarni je drugače kot za delavce, ki delajo fizična dela. Pri vseh pride do poklicne deformacije, pri nekaterih prej pri drugih kasneje. Če mi dokažejo, da bom po 43 letih fizičnega dela, zasluženo užival pokoj še kakih 15 let, potem ni problema.
A želijo, da si cestni delavci sami izkopljejo jame ali kaj ?

Če bi naša država razmišljala na dolgi rok bi lahko naredili marsikaj, samo kaj ko želijo naredit vse na hitro. Jasno je, da se vse ne izide tako kot si zamislijo.

lp, mr. Vragec

dronyx ::

r_DTgl je izjavil:

Ja avtomatizacija je neizogibna, to nam je en profesor lepo predstavu, kosmo šli na ogled tovarne v gorenje in revoz, ko je dejal da je to samo politična farsa,da bodo zagotovili vedno več in več delovnih mest, ravno obratno bo. Btw nisem mogel verjet da majo v gorenju na sekunde tempirane izdleke za dobavo, v revozu pa pride na 1 minuto nov avto ven, tako da ja,vedno manj ljudi bo za trakom, roboti imajo pač enostavno premočne pluse.

Ko sem gledal enkrat po TV proizvodnjo halo Gorenja nisem mogel verjeti svojim očem. Tekoči trak in ogromno delavcev, ki so praktično ročno sestavljali gospodinjske aparate. Robota nisem videl nobenega. Očitno je pri nas delovna sila še vedno tako poceni, da se bolj kot avtomatizacija in roboti splača imeti nekaj tisoč delavcev na plačilni listi.

Če bi bilo kakorkoli drugače ni logično, da bi samo par procentov diplomantov fakultete za elektrotehniko s področja avtomatizacije (!) delalo v tem poklicu. In število diplomantov seveda ne gre v tisoče, ampak letno morda nekaj deset ali še manj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Valvoline ::

Pokojninski sistem taksen kot je je obsojen na propad.Saj je predviden da številčno razmerje delavci : upokojenci ne presega 3:1. Meja je že zdavneje presežena,še posebej z umetno upokojitvijo vitalnih 45-50 let delovnosposobnih manipulantov po osamosvojitvi Slovenije. Takrat je narejena največja napaka in izvirni greh za današnje stanje v pokojninskem sistemu. No kolaps je itak neizogiben,le naši vrli komunajzarski vodje so kolaps pospešil,tako da so osebam ki so ostajal brez službe zarad zapiranja tovarn in izgube skupnega trga velikosrčno delil pokojnine in z tem dejanjem posiljevali naslednje generacije.

Avtomatizacija? Do neke mere ja. Cajt bo pokazal da je za kapitalistični sistem kot ga imamo avtomatizacija pot v pogubo.

Zgodovina sprememb…

Isotropic ::

saj za programiranje robotov ne rabis diplomanta, to se ucijo ze na srednjih/ visjih mehatronskih solah. potem pa sam izkusnje in si najcenejsa opcija za preproste/ srednje kompleksne zadeve ("štancanje programov")
v angliji je afaik tko, da moras kar sam prisparat, ce sem prav razumel (govorili so o 0.5mio skozi lifetime), ne vem pa, kako je, ce zivis potem 200 let.

Zgodovina sprememb…

R-S-LoVe ::

Enostavna rešitev pokojninskega sistema je (če se že moremo držati "medgeneracijske pogodbe"):
Direktno nakazilo delavčevih plačnih odtegljajev upokojencu. NE RABIMO DRŽAVNEGA APARATA! Za vse to rabimo samo službo 50 ljudi (številka je izmišljena), ki bi sledili ali je upokojenec umrl in se potem nakazilo nakazuje drugem upokojencu in ali je delavec šel v pokoj, saj potem postane prejemnik in ne plačnik.
Jst bi rade volje odteglaj od plače nakazoval direktno mojim staršem in bi vsaj vedel da država ne zapravla mojega dnarja.
Fear Is The Path To The Dark Side, Fear Leads To Anger,
Anger Leads To Hate, Hate Leads To Suffering!

zee ::

Jst bi rade volje odteglaj od plače nakazoval direktno mojim staršem in bi vsaj vedel da država ne zapravla mojega dnarja.


Ni slaba ideja. Še bolje bi bilo, če bi bil vsak zaposleni sam odgovoren za lastno pokojnino in bi kompletno odstranili "medgeneracijsko pogodbo". S tem odpade ves državni aparat, ki je s tem povezan, obenem pa se ni treba več ubadati z delovno dobo in podobnimi radostmi. Pač, če bo nekdo res dosti dajal na stran, se bo lahko upokojil prej, sicer pa ne.

Pod črto je to natanko to: Država ni in ne sme biti mama nikomur.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

r_DTgl ::

@onyx sicer ne vem čisto točno kaj si hotel povedat ampak ampak ja smo poceni delovna sila, discovery rox, pa pojem "ogromno" delavcev se tudi strinjam, veliko jih je ja.

Isotropic ::

..

Zgodovina sprememb…

49106 ::

r_DTgl je izjavil:

@onyx sicer ne vem čisto točno kaj si hotel povedat ampak ampak ja smo poceni delovna sila, discovery rox, pa pojem "ogromno" delavcev se tudi strinjam, veliko jih je ja.


Katerga leta? Zakaj pa v Nemčiji delajo za podobno plačilo? Katera delovna sila zate ''ni poceni''?

r_DTgl ::

Messiah leta,nemčija, hja ne vem folk za trakom je načeloma povsod "pocen". Pač hotu sem povedat da kakih 20 let nazaj še ni blo modulov, kot danes lego kock, ko se cela proizvodnja sestavi za avtomatizacijo, in je tip direktor razvoja nam pač razlagu kako so v 20 letih čist po svoje iz low level avtomatiziral proizvodnjo, zdej seveda nebi šli več v tak način, no pa to itak ni point :] Pač on je med vrsticami povedu kako so ljudi "nadomestil", oziroma kje oni vidijo prednost robotike, naš prfoks k je pa organiziru je pa kr direkt povedu, da delovnih mest kjer se eno opravilo sistematično ponavlja ne bo več. Sedaj pa lahko naprej dlakocepte >:D

nevone ::

Še bolje bi bilo, če bi bil vsak zaposleni sam odgovoren za lastno pokojnino in bi kompletno odstranili "medgeneracijsko pogodbo".


To ne moreš. Tudi denar, ki ga nekako prihraniš, ni povsem varen pred razvrednotenjem. Enostavno je treba dela avtomatizirat in to je lahko osnova za kapital celotne družbe.

Ker kaj ti nuca, če nekje nakopičiš neka sredstva, ki jih nihče smotrno ne izrablja. Kmalu prideš do tega, da sam sebi nisi zadosti.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Valvoline ::

nevone je izjavil:

Še bolje bi bilo, če bi bil vsak zaposleni sam odgovoren za lastno pokojnino in bi kompletno odstranili "medgeneracijsko pogodbo".


To ne moreš. Tudi denar, ki ga nekako prihraniš, ni povsem varen pred razvrednotenjem. Enostavno je treba dela avtomatizirat in to je lahko osnova za kapital celotne družbe.

Ker kaj ti nuca, če nekje nakopičiš neka sredstva, ki jih nihče smotrno ne izrablja. Kmalu prideš do tega, da sam sebi nisi zadosti.

o+ nevone

To je velika pridobitev za lastnike kapitala,za družbo dolgoročno pa je to štrik okoli vratu.

nevone ::

To je velika pridobitev za lastnike kapitala,za družbo dolgoročno pa je to štrik okoli vratu.


Takšno razmišljanje ne napačno. Družbo bo treba reorganizirat malo, ne pa se predajat pesimističnim napovedim.

Za koga bodo pa delali vsi tisti stroji? Izključno za lastnike kapitala, kot si jih vi predstavljate?

Avtomatizirana dela se morajo šteti ko kapital celotne družbe.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Valvoline ::

nevone je izjavil:

To je velika pridobitev za lastnike kapitala,za družbo dolgoročno pa je to štrik okoli vratu.


Takšno razmišljanje ne napačno. Družbo bo treba reorganizirat malo, ne pa se predajat pesimističnim napovedim.

Za koga bodo pa delali vsi tisti stroji? Izključno za lastnike kapitala, kot si jih vi predstavljate?

Avtomatizirana dela se morajo šteti ko kapital celotne družbe.

o+ nevone

Za koga pa ? Kapitalistu se jebe za drzavo in druzbo kot enota.
Mislim da smo ze nekje na pragu hiperprodukcije,oz avtomatizacija je ze na maksimumu,torej industrija dela z 50% zmogljivost pa se tega ni zmozna prodat. Ce je kdo imel priloznost obiskat kšnega tehnoloskega sejma za industiske stroje(jaz sem pred nekaj leti z mojim direktorjem v Italiji) tehnologija ki prihaja bo pokopala ekonomijo. Ker proizvodna zmogljivost prihajajočih strojev je za 1000x+ večja kot so dejanske potrebe.

Malajlo ::

Univerzalni temeljni dohodek uvest.
Če stremimo k popolni avtomatizaciji, potem ne bo nihče nič materialnega naredil. Ostali bodo birokrati, umetniki, filozofi, ... informatiki ;)

Da, avtomatizacija kot kapital družbe. Samoupravljanje in komunizem ali kaj? Ne moreš lastniku stroja reči, da njegov stroj je naš stroj. UTD reši zadevo. Ljudje še vedno zapravljajo, davek se pobira, denar kroži. Če delavec nima dela, nima denarja, ne troši, torej ne potrebujemo industrije. Posledično crkne še tako uspešna firma, če nima komu prodajati svojih produktov. Če pa gledaš turbo na vse skupaj, pa jasno, pobereš vse in zapreš, ko ne rabiš.

Matev ::

slej kot prej bomo ljudje morali delati do takrat ko bomo lahko
ko pa ne bomo več mogli
bomo šli pa umret

nevone ::

Da, avtomatizacija kot kapital družbe. Samoupravljanje in komunizem ali kaj? Ne moreš lastniku stroja reči, da njegov stroj je naš stroj. UTD reši zadevo.


Jah sej mu preko UTD-ja to rečeš, recimo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Malajlo ::

Jaz BI rad delal, dokler lahko. Ne predstavljam si, da grem poln energije, idej, življenja v penzijo pri 65ih. Potem pa še 20-25 let pomanjkanja časa pred bankami ob 7:45, prerivanja v trgovinah in podobno ;) Sem pa takoj za krajši/fleksibilen delovnik. Že zdaj ;)
Torej, pri 65ih začnem dobivati penzijo, zraven pa za džeparac še šljakam in serjem (itak da nesposobni) mladini po glavi, hehe.
43 let delam, 43 let pa na plečih staršev in otrok... Ta ideja ne more delati.

whatever ::

Na starih svet stoji. Ne na mladih. V bodoče še bolj.

GregiB ::

Problem je tudi v tem, da je zelo težko spreminjati pokojninski sistem, saj je vsaka sprememba skoraj nujno diskriminatorna do določene populacije. če bi se npr. uvedlo lastno varčevanje, so pred mladimi diskriminirani starejši, ki že npr. 20-30 let vplačujejo v pokojninsko blagajno po sistemu solidarnosti.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

49106 ::

Pa se preseliš nekam kjer tega sistema ni :) Kaj pa če se vsi preselimo ;)

djordjevic ::

GregiB: Že res, toda pri večini 'reform', ki se pripravljajo v bodoče, bo nujno nahebala generacija, ki že tako vleče kratko v večini zaposlitvenih segmentov (socialna varnost, spodobni delovnik etc.). S čimer sem se sicer že načeloma sprijaznil, ker so mi jasne projekcije, generacije, ki so komaj v penziji in tiste tik pred penzijo pa svojih 'pridobitev' ne bodo dale. Magari mi za njimi pocrkamo.
No grave is deep enough to keep us in chains.

ProGTX ::

Najbolj se strinjam z nevone - avtomatizacija je rešitev.

Kot je rekel Valvoline, pripravljajo se stroji, ki so 1000-krat učinkovitejši od dejanske potrebe. Kdo bi potem sploh še zaposloval? Velike firme bi lahko imele 1000-krat manj zaposlenih. Da bo potem velika brezposelnost? Povejte mi, kdo si želi delati za tekočim trakom.

Po mojem mnenju bi take hiperproduktivne firme ekstra obdavčili, da bi se potem vsem državljanom plačevala socialna podpora - ki bi imela manj negativen zven, vendar ne bi bil ravno bogat od nje. Tako bi se dejansko ljudje lahko zaposlili v službah, ki bi jih bolj veselile - ustanavljali lastne firme, raziskovali na inštitutih, ... Skratka, družba bi se pomaknile iz postindustrijske v družbo znanja. Kdor se pa ne bi hotel ukvarjati s tem, pa pač ne bi imel službe, temveč bi živel z 800EUR na mesec (recimo, lahko tudi 1000 oz. bi se višala z inflacijo).

EU je verjetno največji zagovornik družbe znanja, pripravlja razne programe in cilje, zato smo lahko veseli, da bomo del te transformacije.

Malajlo ::

Ja, nekaj takega. Od države dobiš neko garantirano rento. S tem približno preživiš, nisi ravno revež. Ostali pa delajo, ker hočejo več. Svoboda izbire, bi lahko rekli.
Lahko pa vse, ki nočejo delati, pobijemo, izselimo, pa ostanemo tisti, ki se bomo pehali za dobrinami in ostalim. Ko bomo zboleli, ostareli, nas evtanazirajo. Ker socialne države ne bomo imeli, pokojninskega sistema tudi ne.

Valvoline ::

Če zaposlenega delavca z plačo ni,tut ekonomije ni.Stebr ekonomije kot je danes postavljena je delavska plača. Avtomatizacija tega stebra počasi podira. Brez tovarn ki bi dejansko zaposlovale ljudi(ne samo strojev) enostavo ekonomija kot je danes ne bo zdržala. Z tem je povezano tut razmišljanje o morebitni pokojnini ter vzdrževanje trenutnih upokojenskih generacij.
Če delavca z plačo ni,ostanejo le pufi in enormno zadolževanje države. In zato bo zahod propadel kot ga poznamo ter nas bodo azijski rumenčkarji povozil,ker proizvodnja gre na vzhod.

Zgodovina sprememb…

Valvoline ::

Malajlo je izjavil:

Ja, nekaj takega. Od države dobiš neko garantirano rento. S tem približno preživiš, nisi ravno revež. Ostali pa delajo, ker hočejo več. Svoboda izbire, bi lahko rekli.
Lahko pa vse, ki nočejo delati, pobijemo, izselimo, pa ostanemo tisti, ki se bomo pehali za dobrinami in ostalim. Ko bomo zboleli, ostareli, nas evtanazirajo. Ker socialne države ne bomo imeli, pokojninskega sistema tudi ne.

Khm,od kod pa tista renta? Kdo bo to financiral?
Pa upokojence,invalide,študentje...?
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Za trgovska in proizvodna podjetja so roboti že cenejši od suženjske delovne sile (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
16851528 (46551) Mr.B
»

Prihaja prvi večji test za zasebni pokojninski sistem (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
9418849 (15960) MrStein
»

Državna pokojnina-netrajnostni sistem (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
12319945 (17583) lexios

Več podobnih tem