» »

Konec podpore za Windows 2000 in XP SP2

Konec podpore za Windows 2000 in XP SP2

Po 10 letih se Windows 2000 poslavlja

Microsoft - Včeraj se je iztekla podpora za operacijska sistema Windows 2000 in Windows XP z drugim servisnim paketom popravkom. Uporabniki Windows XP morajo svoje sisteme nadgraditi na Service Pack 3, če želijo še naprej ostati na tekočem z najnovejšimi popravki, medtem ko bodo tisti z Windows 2000 morali koreniteje posodobiti sistem. Včasih je prenehanje podpore pomenilo, da Microsoft sploh ne bo nudil več nobene pomoči za izdelke, a so aprila politiko nekoliko omilili. Čeprav popravkov ne bodo več izdajali, bodo velike organizacije z Windows XP SP2 še vedno lahko dobile telefonsko pomoč in omejeno podporo. Prenehanje podpore ne pomeni, da doslej izdani popravki ne bodo več dostopni na spletu.

83 komentarjev

«
1
2

MrBrdo ::

Rest in peace WinXP. You were good while you lasted.
MrBrdo

zee ::

zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

driver_x ::

Tri četrtine poslovnih računalnikov še vedno uporablja Windows XP (vir), kar samo potrjuje to, da so v poslovnih okoljih pomembne le aplikacije, ki jih imajo uporabniki. Te pa v XP delujejo enako dobro.

HairyFotr ::

Firme bodo zdaj začele rahlo hitreje menjat Windows 2000 z novejšimi OSi, kar bo zmanjšalo tudi delež IE6. Veselimo se.

techfreak :) ::

HairyFotr je izjavil:

Firme bodo zdaj začele rahlo hitreje menjat Windows 2000 z novejšimi OSi, kar bo zmanjšalo tudi delež IE6. Veselimo se.

Pod pogojem, da bodo našli vse gonilnike.

driver_x ::

Zakaj je pa IE6 problem? Mi ga enostavno ne podpiramo več pa s tem nimamo nobenih problemov. Pač razložiš, da 10 let star brskalnik ne omogoča vseh možnosti, ki bi jih stranke same želele imeti in to je to.

WarMaker ::

Enostavno instaliraš IE8 na Windows XP in je rešeno?
Verjetno bo minilo še precej časa, dokler bodo velike firme migrirale na win 7.

mtosev ::

adijo, eden boljsih OSjev od Microsofta
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

driver_x ::

Osebno tudi ne vidim razloga, zakaj bi migrirali. Ne samo velike firme, tudi majhne. Migracija predstavlja le strošek. V manjših firmah, ki nimajo tako razvite IT podpore, je ta strošek še večji.

Tear_DR0P ::

kaj lahko narediš če imaš SP2 in ti na prehodu na SP3 zavrne OEM licenco kot neveljavno?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

mtosev ::

klices na MS support?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

retsom ::

Pa kaj se vsi poslavljate od XPjev??? Microsoft je ukinil zgolj podporo tistim uporabnikom, ki nimajo nameščenega SP3. Za tega podpora še vedno dela in bo še nekaj časa. Domneva, da bo sedaj kar naenkrat več okuženih računalnikov, pa po mojem tudi ne drži, ker itak je večina teh sistemov tako ali tako že okuženih. Če uporabniki nimajo nameščenega SP3, zelo verjetno tudi ne nameščajo ostalih varnostnih popravkov, oz. drugače povedano se jim varnost sistema ne zdi dovolj velik faktor, da bi temu posvečali pozornost. Seveda so lahko vmes tudi kakšne izjeme, ki se oklepajo SP2, ker xyz software ne dela na SP3, ali pa ker bi jim po namestitvi SP3 piratski windowsi nehali delat. Ampak to je že druga zgodba.

zee je izjavil:

In related news: Windows XP Downgrade available until 2020


Dajte si malce bolj prebrat izvorno novico, predno objavljate takšen FUD:

Update: Microsoft clarified the statement and stresses that XP downgrades will only be available as long as Windows 7 is on sale. ... The deadline would nonetheless have XP withdraw entirely by 2013 or 2014...

smash ::

sammy73: ne moreš rečt javni upravi, naj posodobi IE...to pri njih ne gre! Zato si primoran delat za IE6.

driver_x ::

smash: z javno upravo pa ne delam, tako da o tem ne morem soditi.

WarMaker ::

smash je izjavil:

sammy73: ne moreš rečt javni upravi, naj posodobi IE...to pri njih ne gre! Zato si primoran delat za IE6.


God bless them. Opažam pa, da večina podjetij uporablja IE. Zakaj?!

KaRkY ::

Naj že enkrat umrejo ti prahistorični sistemi:) Nikoli nisem maral XP-jev, ker mi je na bruhanje šlo ko sem videl tisti vmesnik.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

ProGTX ::

Meni se je pa zvok XP-ja zagabil. Saj vem, da se ga da izklopiti, vendar jaz XP-ja že polčetrto leto ne uporabljam, drugi pa ga še.

Osebno pri razvoju spletnih strani gledam le na to, da dela v Operi tako, kot sem si zamislil. Opera namreč nekako najbolj podpira standarde (oziroma jih je, dandanes je pravilna podpora dosti bolj razširjena kot pred parimi leti - IE še vedno izjema).

MacQ ::

KaRkY je izjavil:

Naj že enkrat umrejo ti prahistorični sistemi:) Nikoli nisem maral XP-jev, ker mi je na bruhanje šlo ko sem videl tisti vmesnik.

Vmesnik se je dal prilagoditi kakor si hotel. Pa sistem ni zastarel zaradi grafičnega vmesnika.
The sound of the ocean is dead, it's just the echo of the blood in your head.

FireSnake ::

Dvatisocko bom imel v lepem spominu. Prvi OS, ki sem ga v tistem casu imel, da se res ni sesuval.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

JesusChrist ::

človek postane nostalgičen ob teh screenih od 2000-ke :D

KaRkY ::

MacQ je izjavil:

KaRkY je izjavil:

Naj že enkrat umrejo ti prahistorični sistemi:) Nikoli nisem maral XP-jev, ker mi je na bruhanje šlo ko sem videl tisti vmesnik.

Vmesnik se je dal prilagoditi kakor si hotel. Pa sistem ni zastarel zaradi grafičnega vmesnika.

Ja samo karkoli si prilagodil je to takoj pomenlo 10% padec hitrosti plus vsake 3 mesece reinstal drugače nisi mogel delati nič.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

st0jko ::

mtosev je izjavil:

adijo, eden boljsih OSjev od Microsofta


Kateri?
keks?

MacQ ::

KaRkY je izjavil:

MacQ je izjavil:

KaRkY je izjavil:

Naj že enkrat umrejo ti prahistorični sistemi:) Nikoli nisem maral XP-jev, ker mi je na bruhanje šlo ko sem videl tisti vmesnik.

Vmesnik se je dal prilagoditi kakor si hotel. Pa sistem ni zastarel zaradi grafičnega vmesnika.

Ja samo karkoli si prilagodil je to takoj pomenlo 10% padec hitrosti plus vsake 3 mesece reinstal drugače nisi mogel delati nič.

Ni res. Dal si si samo drugi Visual Style (oziroma temo) in je vse delalo tekoče. Tako imam tudi v službi in ni nobene potrebe po kakem reinstallu. Kdor pa je hotel imeti bling bling in namestil vsako neumnost, pa je imel upočasnjen sistem.
Kot primer: moja punca je namestila nekje 30 tem in ji zaradi tega ni bilo potrebno nič reinstalirati, pa tudi sistem se ni nič preveč upočasnil. Pač odvisno od grafike, ki je v temi. Če so katere slabo napravljene se pozna, pri drugič pa pač ne.
The sound of the ocean is dead, it's just the echo of the blood in your head.

sircelj ::

driver_x je izjavil:

Tri četrtine poslovnih računalnikov še vedno uporablja Windows XP (vir), kar samo potrjuje to, da so v poslovnih okoljih pomembne le aplikacije, ki jih imajo uporabniki. Te pa v XP delujejo enako dobro.


Ja, aplikacije so absolutno pomembne za poslovna okolja. Zato pa je v Windows 7 možnost, da tudi starejše aplikacije, kompatibilne z Windows XP, delujejo (katere in v kolikšni meri, je seveda potrebno pretestirati, saj vse ne bodo delovale - odvisno tudi od tega, kako "pametno" so napisane).
Ta možnost je Windows XP Mode - virtualno okolje, v katero namestimo te aplikacije, ter jih zaganjamo s preprosto bližnjico iz Windows 7 sistema.

lp, Matjaž
Matjaž Šircelj

techfreak :) ::

sircelj je izjavil:

Ta možnost je Windows XP Mode - virtualno okolje, v katero namestimo te aplikacije, ter jih zaganjamo s preprosto bližnjico iz Windows 7 sistema.

lp, Matjaž

Ne smeš pozabiti, da XP Mode ne podpira USB naprav.

KaRkY ::

@MacQ nevem kako je tebi to uspelo ampak pri meni je blo dovolj že če sem osnovne programe(Office, razne zipe in podobno, eclipse, visual studio, itd.) instaliral pa je bil sistem že skoraj neuporaben. Win 7 se je izboljšal je bil kr lepo odziven 6-7mesecev potem pa kot da bi odrezal se je boot iz kakih 20s povečal na skoraj 1min shutdown pa je bil že od začetka 1-1,5min. Plus začelo me je motit, da ko vidiš desktop lahko še kake pol minute samo gledaš desktop. Sedaj ap sem menjal na Ubuntu in zaenkrat je 100x bolj odziven kako pa še bo pa bomo vidli.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

ingo ::

Kdo je pa sploh uporabljal to podporo?!?!?! Domači uporabniki sigurno ne (večina jih ima itak piratsko kopijo), firme imajo pa itak službo informatike za te zadeve ali pa zunanje serviserje.
Tako da mislim, da 99% uporabnikov tega sploh opazila ne bo! :D

Podjetja pa logično ne bodo menjala OSa samo zato, ker je Ms tako rekel, če jim vsi potrebni programi delajo in jim bodo še delali vrsto let!

ss1234 ::

ingo je izjavil:

Kdo je pa sploh uporabljal to podporo?!?!?! Domači uporabniki sigurno ne (večina jih ima itak piratsko kopijo), firme imajo pa itak službo informatike za te zadeve ali pa zunanje serviserje.
Tako da mislim, da 99% uporabnikov tega sploh opazila ne bo! :D

Podjetja pa logično ne bodo menjala OSa samo zato, ker je Ms tako rekel, če jim vsi potrebni programi delajo in jim bodo še delali vrsto let!


Hehe seveda da ne. Na pošti v mojem kraju imajo še vedno neke Comapq Deskpro z Windowsi 95. Saj za tisti en program ki ga uporabljajo je vbistvu čez glavo zadost. :)

MacQ ::

@KaRkY
Pač vem uporabljati sistem. :D

Pa kake razne zipe ti nameščaš? Saj je dovolj WinRAR in si zagotovljen z vsem. No mogoče še 7zip, če rabiš, ampak tega imam jaz kot plugin v Total Commanderju, da nimam še enega programa več.

S simptomi, katere opisuješ, pa se nisem nikoli srečal. Je pa res, da vsega kar vidim ne instaliram (tako kot par mojih znancev) in si tako ne zabašem računalnika in ne fašem raznih črvov/virusov/trojancev/malwara/spywara in še kaj. Pa tudi redno čistim in defragmentiram.

Sistem se pač odziva tako kot za njega skrbiš. :D
The sound of the ocean is dead, it's just the echo of the blood in your head.

Lawler ::

Winse lahko čistiš in čistiš pa še vedno nebodo tolk čisti kot pri frišni instalaciji :)

darkolord ::

Ne smeš pozabiti, da XP Mode ne podpira USB naprav.
Seveda jih podpira.

Lawler ::

Saj lahko uporabiš tudi VirtualBox.

MacQ ::

Lawler je izjavil:

Winse lahko čistiš in čistiš pa še vedno nebodo tolk čisti kot pri frišni instalaciji :)

No shit Sherlock.
The sound of the ocean is dead, it's just the echo of the blood in your head.

KaRkY ::

@MacQ to z raznimi zipi sem mislil suport programe video player, mp3player, notpad++, 7zip mogoče še kaki zraven. Sodeč po antivirusnem programu nisem imel nikoli virusa. Defragmentirati skoraj nikoli nisem rabil ker je bil disk preveč poln plus tudi če sem ni bilo opazne razlike.

To da pa se sistem odziva tako kot za njega skrbiš je že napaka v sistemu. Jaz nočem skrbet za OS os je samo nekaj na čem jaz uporabljam svoje programe. Zaenkrat še ni sistema ko sploh nebi rabo skrbet za njega(bom videl kako bo z Ubuntu).

Plus sploh ne inštaliram veliko programov od inštalacije dalje so že updati dovolj da se sistem upočasni.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

gokky ::

sircelj je izjavil:

Ja, aplikacije so absolutno pomembne za poslovna okolja. Zato pa je v Windows 7 možnost, da tudi starejše aplikacije, kompatibilne z Windows XP, delujejo (katere in v kolikšni meri, je seveda potrebno pretestirati, saj vse ne bodo delovale - odvisno tudi od tega, kako "pametno" so napisane).
Ta možnost je Windows XP Mode - virtualno okolje, v katero namestimo te aplikacije, ter jih zaganjamo s preprosto bližnjico iz Windows 7 sistema.


XP Mode pomeni samo še en dodaten (res virtualen, a vendarle) računalnik, ki ga je potrebno vzdrževati (poleg USB nepodpore). Problem z njim pričakujem, ko se bo ukinjalo podporo za XP.

Icematxyz ::

Zanimivo bo pa videti tam okrog leta 2014 kako bodo izpeljali to. Da bo nekje 35% delež OS na desktop tržišču čez noč ostal brez podpore. Ne znam si predstavljati. Bomo videli.

MacQ ::

@KaRkY
Jah, v idealnem svetu bi bilo tako kot praviš, vendar ni. Za vsako stvar je potrebno skrbeti, da deluje kot treba, tako za mehansko, kot tudi za tak kompliciran skupek kode, kot je OS.

Zanimivo, da praviš, da so že updati dovolj, da ti upočasnijo sistem. Jaz sem na XPjih enkrat izpred mnogo let samo tak za foro formatiral disk, da vidim, če bo zadeva kaj hitrejša na friško instalirana, saj se mi je zdelo, da bi lahko bil hitrejši. Po frišnem zagonu sem ugotovil, da sem se motil. Je pa spet res, da nimam nikoli polnega diska, saj je to sigurna smrt za hitrost sistema in da defragmentiram tako, da postavim vse podatke čimbolj k notranji osi trdega diska. Se kar pozna na hitrosti. Pa tudi če se ne bi, je dobro defragmentirati, ko namestiš programe, ki jih boš imel dalj časa na disku, ker se ta tako tudi manj obrablja, saj dela igla manjšo pot.

Jaz samo pravim, da sem srečen, da sem spoznal PCje, ko še ni bilo ne duha, ne sluha o kakih Windowsih in si nabral prepotrebno (osnovno) znanje o delovanju računalnika in MS OS-ov.
The sound of the ocean is dead, it's just the echo of the blood in your head.

KaRkY ::

@MacQ sem našel rahlo napako v tvoje zadnjem postu si mislil da podatke prestavi čimbolj na zunanjo stran diska. Ker disk je pri osi počasnejši kot na zunanji strani(osnove fizike). Ne vem kaj maš ti na računalniku ampak pri meni je XP začel po kakih 2 tednih samo nabirat pri času zagona iz začetnih 15-20s proti 1min. Sedaj pa mata ta računalnik moja starša pa se ga kako leto dni nisem dotaknil(internet uporabljata samo v moji bližini pa 1 igrico igrata) pa je računalnik za moja merila neuporaben.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

MacQ ::

Pravim, da je disk problem. Čim bolj poln je, tem počasnejši je sistem. Pa na c disku imam samo sistem in programe, ki jih imam vedno gori. Ostalo je vse na drugi particiji. Pa čistit in defragmentirat je seveda treba. :D
The sound of the ocean is dead, it's just the echo of the blood in your head.

Lawler ::

Kupi SSD :) Ne verjamem da sta ga njegova starša zafilala do konca samo s surfanjem pa igranjem enega špila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Lawler ()

mtosev ::

st0jko je izjavil:

mtosev je izjavil:

adijo, eden boljsih OSjev od Microsofta


Kateri?

verjetno ne win xp, ker se xp ne poslavlja ampak win 2000 kateri je zdaj neuporaben.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

CaqKa ::

MacQ je izjavil:

Pa kake razne zipe ti nameščaš? Saj je dovolj WinRAR in si zagotovljen z vsem. No mogoče še 7zip, če rabiš, ampak tega imam jaz kot plugin v Total Commanderju, da nimam še enega programa več.

če imaš 7-zip (ki zna odrarat fajle) zakaj bi potreboval še (plačljivi) winrar?

MacQ ::

Ker nudi funcije, ki jih 7zip ne.
The sound of the ocean is dead, it's just the echo of the blood in your head.

CaqKa ::

naštej.

MacQ ::

multivolume archives, recovery record and recovery volumes, archive testing, authencity verification, lock arhive, NTFS security and stream saving, each file in separate archive, archive and send by email, generate archive name by mask, keep previous file versions, options for file time storing, store only files before or after a specific date, SFX options to create shortcuts and run specific files after extraction,...
The sound of the ocean is dead, it's just the echo of the blood in your head.

Isotropic ::

mtosev je izjavil:

adijo, eden boljsih OSjev od Microsofta

win 2000 so bili zakon. takoj ko so izsli, sem jih instaliral ter nikoli vec sel nazaj na 9x, kljub temu, da kaksna igrica ni delovala (redka). nekateri kolegi so pa zdeli na 98, ME dokler se je dalo...

Spajky ::

khm, jest ždim še zdej na Win98seLite verziji, pa mi nič ne manjka 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

pegasus ::

XP? Meh, še vedno sem prisiljen vzdrževat Win2k v produkciji ... fotrov desktop x.x Gor ima celo zbirko obskurnega softvera za win3.1, ki ga je blo treba hackat, da je delal na win9x in ga je blo treba še dodatno hackat, da dela na 2k ... na novejših pa ne dela več sploh.

Virtualc, pravite? Nope, je ta win2k že v virtualcu ... ;)

HairyFotr ::

pegasus je izjavil:

XP? Meh, še vedno sem prisiljen vzdrževat Win2k v produkciji ... fotrov desktop x.x Gor ima celo zbirko obskurnega softvera za win3.1, ki ga je blo treba hackat, da je delal na win9x in ga je blo treba še dodatno hackat, da dela na 2k ... na novejših pa ne dela več sploh.

Virtualc, pravite? Nope, je ta win2k že v virtualcu ... ;)
Kaj pa počne ta obskurni softver, da po 20 letih še nima alternative?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

inštalacija windows xp s trdega diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
282902 (2042) ngc2392
»

Konec Windows XP in začetek Windows 8.1 Update 1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6723086 (19016) MrStein
»

Ko ne bo več XP...

Oddelek: Pomoč in nasveti
427185 (5554) Pithlit
»

Windows 2000 SP4 Update Rollup 1 je tu

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
223831 (3368) B-D_
»

WinXP upočasnijo sistem

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
132288 (2288) slycer

Več podobnih tem