» »

Aplikacija za iskanje parkirnega prostora

Aplikacija za iskanje parkirnega prostora

engadget - Google je pripravil aplikacijo za uporabnike androidnih telefonov, ki jim bo pomagala iskati prosta parkirna mesta v mestih. Ideja je zelo preprosta. Ko uporabnik zapusti parkirno mesto, lahko na telefonu označi parkirno mesto kot prosto. Vsi ostali uporabniki z isto aplikacijo v bližini na svojih zemljevidih vidijo rdečo zastavico, ki označuje pravkar sproščeno parkirno mesto. Po petih minutah zastavica postane rumena, po dvajsetih minuta pa izgine, saj program predvideva, da je parkirno mesto že zasedel kdo drug. Zamisel ni slaba, vprašanje pa je, ali se bo uveljavila.

Prva prepreka je kritična masa, saj brez zadostnega števila uporabnikov program ne bo uporaben. Tu je Google storil največ že s tem, da je aplikacijo izdal pod svojim imenom in jo ponudil za androidne telefone. Drugo vprašanje je, zakaj bi kdorkoli sploh označeval mesto, ki ga zapušča, kot prosto parkirno mesto. Google se zanaša na dobre samaritane, hkrati pa jih nagrajuje s točkami za karmo. Žal so te same sebi namen. Tretji problem je dolgoživost prostih parkirnih mest, saj se njihov razpolovni čas v mestih ob konicah meri v sekundah, ne pa v deset minutah.

Kljub temu gre za dobro zamisel in korak v pravo smer, saj lahko s sodelovanjem več ljudi in predvsem z računalniško podporo optimiziramo vožnjo po mestu, skrajšamo čas iskanja parkirnih mest in zmanjšamo gnečo. Rešitev tega problema gotovo ne bo preprosta aplikacija na Android Marketu, bo pa nek računalniški program v sodelovanju s kolektivno inteligenco. In to želi Google pokazati.

28 komentarjev

KoMar- ::

Jp, ideja je dobra, ampak ažurnost oz. praktičnost bo pa slaba.

Zheegec ::

Si predstavljam, kako 20 ljudi naenkrat pripelje do tistega "prostega" parkirnega mesta :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

huelz ::

You alert your fellow Android user there is an empty parking spot :))

Double_J ::

Lahko bi pa prek satelita označili, kar vse kar je prosto...
Dve šivanki...

noraguta ::

ql, edin kr me mot , da delam popoldne nekaj podobnega :~\
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

zmaugy ::

Še boljše bi bilo, če bi lahko označeval kje so trenutno radarji na cesti. Uporaba garantirana.
Jaz bi že samo zaradi tega kupil Android telefon.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

profii ::

zmaugy je izjavil:

Še boljše bi bilo, če bi lahko označeval kje so trenutno radarji na cesti. Uporaba garantirana.
Jaz bi že samo zaradi tega kupil Android telefon.


Za to že je aplikacija, pa mi je nekje v avstriji pokazalo najbližji radar :)

mkoco ::

Hmm, ja enkrat v prihodnosti bomo vsi uporabljali samo še
google, pol pa tole bo funkcioniralo, prej pa ne.
Money will say more in one moment than
the most eloquent lover can in years.

Roadkill ::

zmaugy: http://www.trapster.com/
Dela dobro. Tudi pri nas je dostikrat zabeležen kak radar.
Je pa seveda odvisno od ažurnosti uporabnikov.
Ü

Keyser Soze ::

Morali bi se povezati z upravljalci parkirišč. Konec koncev imajo obojestranski interes.
OM, F, G!

WarpedGone ::

Ročno označevanje da je plac prazen?
Sm mislu, da google zaposljuje le ultra pametne ljudi, pa so očitno vmes tudi totalni idioti.
Zbogom in hvala za vse ribe

keworkian ::

zmaugy je izjavil:

Še boljše bi bilo, če bi lahko označeval kje so trenutno radarji na cesti. Uporaba garantirana.
Jaz bi že samo zaradi tega kupil Android telefon.


Proti temu sem pa definitivno, se vec nesrec bo.

Drugace pa kul aplikacija.
Obscenities in B-Flat

nocutius ::

Nimam pametnega telefona, tako da nimam izkušenj z njimi.
Kako pa program posodablja podatke?

GPS verjetno ne, odprt Wlan ni prisoten ravno povsod, tistih 100mb ki jih imaš v dobrem pri operaterju pa tudi ni ravno dosti.
Se pravi te v končni fazi zadeva lahko košta EUR? Potem si menda lahko skoraj plačaš parkirnino, če gre za kratek postanek.
Zastonj pa ni niti za tistega samaritana?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nocutius ()

lurker ::

Useless.

Edina dobra stvar je, da je enako useless ne glede na to ali veliko ali malo ljudi uporablja to stvar.

Stvar nujno zahteva "zaračunavanje" parkirnine (niti ni nujno, da je monetizirana), menedžiranje parkirplacov ali pa commitment vseh uporabnikov. Drugače te stvari enostavno ne delujejo oz. so prepuščene stihiji.

zmaugy ::

keworkian je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Še boljše bi bilo, če bi lahko označeval kje so trenutno radarji na cesti. Uporaba garantirana.
Jaz bi že samo zaradi tega kupil Android telefon.


Proti temu sem pa definitivno, se vec nesrec bo.

Drugace pa kul aplikacija.


Nazadnje sem plačal ker sem 15 metrov pred tablo za konec mesta peljal 67 km/h. Plus 3 kazenske točke. Plačilni nalog sem dobil domov 4 mesece po tem, ko so me slikali. A ti res misliš, da radarji na takšnih mestih prispevajo k večji varnosti?

Roadkill je izjavil:

zmaugy: http://www.trapster.com/
Dela dobro. Tudi pri nas je dostikrat zabeležen kak radar.
Je pa seveda odvisno od ažurnosti uporabnikov.


Super, hvala za link!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

techfreak :) ::

zmaugy je izjavil:

A ti res misliš, da radarji na takšnih mestih prispevajo k večji varnosti?

Ni nujno, boš pa naslednjič vsekakor peljal pod omejitvijo.

WamPIRe- ::

EDIT: So me prehiteli ;)

Ontopic: Mja zanimivo ampak bolj kot ne neuporabno...
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WamPIRe- ()

zmaugy ::

techfreak :) je izjavil:

zmaugy je izjavil:

A ti res misliš, da radarji na takšnih mestih prispevajo k večji varnosti?

Ni nujno, boš pa naslednjič vsekakor peljal pod omejitvijo.


A to je smisel vsega? Da si ubogljiv državljanček, ki ne sprašuje ampak vedno uboga, da tačko, prostor?

Rezultat te neumnosti je, da sem ugotovil še eno točko, kjer ti inkasanti merijo. Tam bom pač zmanjšal hitrost na pod 60. So precej predvidljivi in vedno merijo na mestih, kjer lahko pričakujejo največji učinek ne glede na pomen za varnost. Sicer se pa menda dobijo detektorji.
In če mi naslednjič pošljejo še kakšno podobno pošto, bom seveda zanikal, da sem avto vozil jaz (ker slika od zadaj pač ne pove ničesar o vozniku ampak zgolj o lastniku). In po 4 mesecih se tudi ne bom spomnil kdo ga je vozil.;(

KaRkY ::

Kaj v garažnih hišah to tudi dela:)
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

bluefish ::

Zakaj ne bi?

KaRkY ::

Ker sklepam da z GPS določi pozicijo parkirnega prostora in GPS pa garažne hiše se nemarajo preveč.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

BigWhale ::

zmaugy je izjavil:

A to je smisel vsega? Da si ubogljiv državljanček, ki ne sprašuje ampak vedno uboga, da tačko, prostor?


Bravo! Bravo! Tisti, ki ubogajo omejitve hitrosti so drzavljancki, ki dajo tacko.

Predlagam castni naziv!

techfreak :) ::

KaRkY je izjavil:

Kaj v garažnih hišah to tudi dela:)

Avtorji programa bi se lahko zmenili z lastniki garažnih hiš, da jim posredujejo informacije o prostih/zasedenih mestih. Oni tako že beležijo podatke katera parkirna mesta so zasedena, vse kar morajo narediti je to, da jim te podatke posredujejo.

Gandalfar ::

Za iPhone to ze obstaja

sv-pt ::

a nimamo že dovolj folka, ki tipka po telefonu med vožno?

še malo pa bomo imeli aplikacijo, prek katere bomo sporočali, kam smo zavili v vsakem križišču...

ideja drugače ni slaba, ampak bi morala biti avtomatizirana.

BlackHole ::

zmaugy je izjavil:


In če mi naslednjič pošljejo še kakšno podobno pošto, bom seveda zanikal, da sem avto vozil jaz (ker slika od zadaj pač ne pove ničesar o vozniku ampak zgolj o lastniku). In po 4 mesecih se tudi ne bom spomnil kdo ga je vozil.;(

Dvomim, da jih zanima, kdo je dejansko vozil. Kazen vedno pošljejo lastniku vozila, kdo pa plača, pa jih bolj malo briga.
LP Marko

WamPIRe- ::

Ne. Lastniku sporočijo, naj pošlje podatke o vozniku, ki je takrat vozil avto.
Če je prekršek za kazenske pike (kar je tako pri nas samoumnevno :P ) jih ne more avtomatsko dobiti lastnik.
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WamPIRe- ()

WildTHink ::

Za lastnike iPhone že dolgo obstaja aplikacija, ki pokaže prosta parkirna mesta v LJ. :)
So... are you red or blue?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sistem PARKIRIŠČE! (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
5510737 (8802) gapic_8
»

Parkirni avtomati - Bežigrad (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15633847 (28413) solatko
»

Mobilne aplikacije za iskanje prostih parkirnih mest

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
216595 (5067) TKPhysicist
»

Aplikacija za iskanje parkirnega prostora

Oddelek: Novice / Android
289221 (7839) WildTHink
»

Nepravilno parkiranje - napačen naslov na listku (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6111851 (7066) krho

Več podobnih tem