» »

Obojestranski CDji

Obojestranski CDji

bastadu ::

Jaz jih še nisem zasledil in sprašujem, če sploh obstajajo. DVD sem že videl obojestranski, kakšna omejitev pa nastopa pri CDjih? Slučajno če kdo ve...

andrej ::

jaz se tudi nisem vido... mogoce bi bla debelina taksne zadeve omejitev?

bastadu ::

Saj obojestranski DVD ni nič debelejši...

||_^_|| ::

po eni logiki bi mogu met obojestranski CD dvojno debelino ker se laserski žarek odbija od zgornje plasti.

RayFidelity ::

Jst mislim da laser navadnega CDR-ja ne bi mogel zapisovat večplastno, sej so obojestranski (kao) DVDji narjeni tko, da je podatek zapisan večplastno, in laser bere iz spodnje strani vse plasti, ni treba DVDja obračat okrog, pa še to je kolk vem sam tisti max kapaciteta 18GB. Pri cdrju, pa mislim da laser tega ne bi vedel, pa tud premajhna gostota zapisa je da bi blo kaj takega izvedljivo...raje razvijajo DCCD sony, Double Capacity CD, ki ma 1,3GB placa, namesto 650MB, sam je potrebna druga enota za zapisovanje (misim da tud za branje).

Lp
[It's The Little Things That Make You Crazy]

bastadu ::

Večplastnos je druga kot obojestranskost... DVDji so tako več plastni, kot tudi obojestranski (moraš ga obrniti).

cekr ::

Vzemi dva CD-ja, ju na strani za pisanje polepi, stisni skupaj in dobil boš dvostranski CD.

||_^_|| ::

cekr: hehe, to je dobra ideja če maš film na 2 CDjih:))

bastadu ::

Mehanizem ni narejen za dvojno debelino ploščka...

RayFidelity ::

bastadu hvala za razlago, nisem vedel ker za obojestranske še nism slišal, za večplastne pa še ne:\, lepljenje skupaj, ja to bi bla prava stvar, sam ne vem kako bi kaj prenašalo visoke obrate, ter motorček večjo težo cdja>:D>:D je pa dobra varijanta:D
[It's The Little Things That Make You Crazy]

bastadu ::

:\

cekr ::

Zadeva deluje !
Vsaj pri meni.
Sem zlepil dva CD-ja, pa mi zadeva deluje OK.
Tudi hitrost prenosa se ni znižala.

bastadu ::

Jest mam pa Pioneerja brez vratic in sploh ne bi šla dvojna debelina CDja noter:\...

cybermedo ::

Po moje ni nobene omejitve za izdelavo obojestranskega CD-ja, razen mogoče praktičnost, ker bi CD vedno moral držati za rob, da ga ne bi poškodoval, pravtako ga ne bi mogel potiskat ali popisat. Sicer pa ne vidim razoga proti - sama debelina spodnje plasti polivinila ni taka zaradi zaščite aluminijaste zapisljive plasti, temveč z debelino dobimo ustrezno strukturno trdnost ( če bi bil CD pretanek bi se prelahko zvijal, aluminij bi spokal in adijo podatki). Če lahko zgornjo stran aluminija zaščiti zgolj akrilni lak (včasih še tega ni), CD tudi s spodnje strani ni ogrožen. Torej po mojem vsaj teoretično možno...:D LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cybermedo ()

Brane2 ::

Mislim, da je v CDju optika penaljena in preračunana za določeno debelino prozorne plasti z določenim lomnim količnikom. če bi torej stanjšal CDjko, bi rabil material z večjim lomnim količnikom.

To je potrebno zaradi tega, da ima žerek na površini CDjke zadosti velik premer, da lahko tolerira manjše praske...

bastadu ::

cybermedo: Sej sedaj moraš CD tudi držati za rob, drugače ga ne moreš, brez da bi pistil na njemu prostne odtise...
Pa mislim, da lomni količnik tukaj nima veze, saj žarek pada pravokotno na CD... ali se motim?

Fantom ::

Problem je v tem, da ima patent za cd prijavljen Philips in menda lahko samo oni dovolijo spremembe.

Hux ::

heh to sem jaz enkrat naredo ko je bla tema in nisem vido da je ze en CD v CDromu in sem dal se drugega cez in ko se je to vsaltalo je zacelo delat kot da bi z fleksom zagal in to je bil ravno tisti CD ko ga najbolj cuvam. Sicer ni dobo dobenih prask ampak ko sem ga dal vun sta bla prilimana gor lol samo z nohtom sem jih lahko narazen spravo. 8-O

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hux ()

Brane2 ::


Pa mislim, da lomni količnik tukaj nima veze, saj žarek pada pravokotno na CD... ali se motim?


Žarek oblikuje stožec z zlomljenim vrhom, ki je na podatkovni površini. "Lom" tik pod vrhom je na prehodu zrak/pleksi (al kaj je že to). Tako da je ob dani leči pred lasersko LEDico potrebna natanko določena razdalja, da se žarek sfokusira glih na pravi točki.
Ob nespremenjenem materiali bi se ta točka premaknila in:

-mogoče CDji ne bi sfolgali tega. Leča znotraj enote ima omejen hod
-tudi če b CDji to zmogli, bi bil žarek na vstopu zrak/plastika bistveno ožji in bi tako že bistveno manjše praske zjebale podatke...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Hmm. Mogoče bi pa to blo izvedljivo z CDjem navadne debeline, ki bi pa na obeh straneh imel premaz in polprepustno zrcalno plat, namesto polnozrcalne kot dosedaj.

Žarek bi se itak vedno sfokusiral na nasprotno stran CDja in bitov na bližnji strani sploh ne bi videl. Prehod skozi bližnjo zrcalno površino bi ga oslabil a vseeno bi neki prišlo ven...
Pa saj mislim, da DVD tko tud dela...
Nekako tako kot na primer na filmu, kot tip snema oddaljen pojav (recimo v naravi) skozi žično ograjo, ki mu je tik pred nosom.
Kos se zoom ujame na objekt, kamera ne vidi več okenčkov ograje...

Mogoče bi blo treba obe strani premazat s polarizacijsko plastjo, da pobiješ večkratne odboje med plastmi...

Just a thought...

Highlag ::

Glede fokusa in debeline.

CD player -ji znajo regulirat dolžino focusa laserja.
Res je da ima material nosilca določen lomni količnik, ki pa se rahlo razlikuje od diska do diska. (Material je polikarbonat in ne pvc) Ker material isdeluje več proizvajalcev in vsak po svojem postopku, pride do rahlih nihanj v lastnostih. Prav tako gre tu za nihanje oddaljenosti refleksijske površine glede na zunanjost diska (tolerance). To dvoje mora CD playerjev mehanizem skompenzirati. Na enak način deluje to pri dvoplastnih DVD-jih. Dve plasti, ki sta polprosojni, in z podaljševanjem / krajšanjem fokusa žarka lahko bereš obe plasti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup ugodnih očal z dioptrijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6514451 (3809) tomlin
»

Podrt hitrostni rekord

Oddelek: Novice / Diski
395613 (3646) shock
»

Od česa je odvisna barva?

Oddelek: Znanost in tehnologija
384676 (3921) BluPhenix
»

Poliranje spraskanih cd-jev

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
344030 (3100) frenk
»

program za uničit cd-je

Oddelek: Programska oprema
241685 (1289) Aspirinix

Več podobnih tem