» »

Politični kompas

Politični kompas

1
2
3

Steinkauz ::

energetik ::


Economic Left/Right: -1.38
Social Libertarian/Authoritarian: -0.05

Nekam proti stricu Štalinu me nese... 8-O

Sicer pa je veliko vprašanj premalo natančno zastavljenih.
Sicer pa bi bilo izredno zanimivo, če bi tole rešili vsi naši politiki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

hamax ::

Sicer pa bi bilo izredno zanimivo, če bi tole rešili vsi naši politiki.

Se strinjam. Se bolj zanimivo pa bi bilo, ce bi lahko videli vse odgovore in ne le koncnega rezultata.

Tarzan ::

Večkrat sem že rekel, da bi bilo najbolje vsakemu od politikov zastaviti po dvajset vprašanj, potem pa bi se glede na to volivci odločili. Ves show okoli volilnih soočanj je bullshit in zganjanje populizma. V primeru, da bi bil nekdo izvoljen bi potem stal za svojimi odgovori in bi v primeru da mu več ne bi bilo do izpoljnjevanja obljubljenega, po hitrem postopku šel delat v tovarno. Edini problem je v tem, da bi se tovarne prehitro napolnile.

imagodei ::

Economic Left/Right: -4.38
Social Libertarian/Authoritarian: -5.74

Blizu Dalajlame... Hudiča, sem mislil, da me bo bolj proti sredini neslo :)

BTW, a ma kdo link do teme izpred nekaj let, ko smo tudi to reševali? [EDIT: Že imam]
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

RazzorX ::




Hmm..zanimivo. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RazzorX ()

energetik ::

imagodei je izjavil:


BTW, a ma kdo link do teme izpred nekaj let, ko smo tudi to reševali? [EDIT: Že imam]

Iz take stare teme - Thomas o vprašanju o dogajanju v zakonski spalnici:
Eden bo vprašanje razumu kokr sem ga jest, pa bo reku morit se pa ne sme - in bo odgovarjal za tak primer.

Eden bo pa razumu če sme bit ženska na vrh, ne da bi se država vmešala, bo pa odgovarjal za tak primer.

25% vprašanj je tako dvoumnih, ZATO je test butast.

See?
Točno to me moti pri tem testu. Pri dosti vprašanjih bi lahko odgovoril čisto drugače, če bi bil natančneje razložen pomen vprašanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

imagodei ::

Hm, katero vprašanje pa je tako dvoumno, da zamešaš položaj pri seksu in uzakonjeno pravico do umora?

Katero vprašanje pa je nasploh dvoumno? Se ti da copy-pastat?
- Hoc est qui sumus -

Thomas ::

Se strinjam, ene parkrat je skrajno nerodno vprašano.

Ampak jaz se v Miltonovi družbi odlično počutim
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

Ja, če se delaš preveč pametnega in iščeš neke druge pomene, potem hitro najdeš kakšno dvoumno vprašanje. Bolj moteče je, da ni mogoče nevtralno odgovoriti. Na nekaj vprašanj se recimo niti ne strinjam, niti nisem proti. Pa kakšna je razlika, če se strinjaš ali močno strinjaš tudi ni najbolj jasno.

O.

energetik ::

imagodei je izjavil:

Hm, katero vprašanje pa je tako dvoumno, da zamešaš položaj pri seksu in uzakonjeno pravico do umora?

Katero vprašanje pa je nasploh dvoumno? Se ti da copy-pastat?

Vprašanje o tem, ali naj oblast posega v dogajanje v zakonski spalnici.

username ::

Evo moj rezultat:

 rezultat

rezultat



Me veseli da sem se znašel v dobri družbi (Milton Friedman, Jagdish Bhagwati, Ludwig Von Mises, F. A. Hayek, Ayn Rand, Ron Paul...), le tega ne vem kaj hudiča Stiglitz tukaj zraven počne...

Se pa strinjam da je bilo mnogo vprašanj butasto zastavljenih, verjetno bi morla biti še bolj spodaj proti libetarnemu polu, stran od avtoritarnega.

Recimo tisto vprašanje "Abstract art that doesn't represent anything shouldn't be considered art at all" - tukaj je edini pravi libertarni (svobodomiselni) odgovor "to naj odloči vsak sam zase, ko si zaželi uživanja v umetnosti" in ne ponujene stopnje strinjanja.

Tudi z odgovorom na vprašanje "Mothers may have careers, but their first duty is to be homemakers" (odgovoril sem Agree) sem si najbrž prislužil kako mesto gor proti avtoritarnosti, ampak to bi bilo ustrezno samo, če bi spraševali v smislu "ali jih je treba v to prisiliti?" - jasno da ne, ampak dejansko je najpomembnejša naloga mater da skrbijo za družino - že po definiciji, madona. Tako kot je po definicija primarna naloga borznega posrednika skrbeti za rast porfolia svojih klientov, ali primerna naloga avtomehanika da kvalitetno pšraufa moj avto...
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: username ()

opeter ::

 Moja slika

Moja slika

Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

imagodei ::

energetik> "Vprašanje o tem, ali naj oblast posega v dogajanje v zakonski spalnici. "

Uh, oh? Spremno besedilo pred tem sklopom vprašanj (nad tabelo) je:
Finally, a look at sex.

Nadalje se lahko tema ugotovi iz konteksta. Moraš biti pa res hud umetnik, da meniš, da gre za umor žene.


Pri vprašanju "Mothers may have careers, but their first duty is to be homemakers" gre pa najbrž za nezadostno poznavanje angleščine. "Duty" implicira nalogo, ki ti jo naloži nekdo drug in si jo dolžan izvesti (Vojaška obveznost je npr. "tour of duty". Sodniška obveznost, da odloča po pravu, je npr. "Duty" in ne "task". "Duty" ti naloži predpostavljeni v službi in če nočeš ostati brez službe, jo tudi opraviš.) Po definiciji torej ne gre za svobodno izbiro.

Če bi bilo vprašanje zastavljeno kot "Mothers may have careers, but their first responsibility/task is to be homemakers", bi se pa lahko pogovarjali o dvoumnosti. Pa še tukaj je iz konteksta jasno (kar priznava tudi sam username, saj je pravilno ugotovil, po čem sprašuje test), da gre za vprašanje v smislu Ženska spada za štedilnik in za pralni stroj, če ji pa kaj časa ostane, pa lahko dela polovični delovni čas.
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

- jasno da ne, ampak dejansko je najpomembnejša naloga mater da skrbijo za družino - že po definiciji, madona.
Po kateri definiciji? Tisti iz biblije? Če misliš, da je njihova prva dolžnost skrb za družino, potem pač sodiš v bolj avtoritarni pol, tudi če se imaš za bolj svobodomiselnega. Iskanje izgovorov v biologiji, bibliji ali kjerkoli je varanje samega sebe. V svobodni družbi se vsaka ženska sama odloči, kaj bo postavila na prvo mesto. Konec koncev je vedno v igri še moški, ki lahko prevzame glavno skrb za otroke in družino.

O.

imagodei ::

Word!
- Hoc est qui sumus -

msjr ::

 Anarhokomunist, jebiga.

Anarhokomunist, jebiga.

Okapi ::

"Abstract art that doesn't represent anything shouldn't be considered art at all" - tukaj je edini pravi libertarni (svobodomiselni) odgovor "to naj odloči vsak sam zase, ko si zaželi uživanja v umetnosti"
Zakaj, saj ni vprašanje, kdo odloča, kaj je umetnost. Nekdo ti reče: "Takšnih slike sploh ne bi smeli imeti za umetnost"


Ti se s tem strinjaš, ali pa se ne strinjaš.

O.

username ::

imagodei je izjavil:

energetik>
Pri vprašanju "Mothers may have careers, but their first duty is to be homemakers" gre pa najbrž za nezadostno poznavanje angleščine. "Duty" implicira nalogo, ki ti jo naloži nekdo drug in si jo dolžan izvesti (Vojaška obveznost je npr. "tour of duty". Sodniška obveznost, da odloča po pravu, je npr. "Duty" in ne "task". "Duty" ti naloži predpostavljeni v službi in če nočeš ostati brez službe, jo tudi opraviš.) Po definiciji torej ne gre za svobodno izbiro.
Žal gre sicer res za nezadostno poznavanja angleščine, vendar na tvoji strani. "Duty" je dolžnost bolj v moralnem smislu.

Kot pravi Wikipedia, ki se naslanja na vir Encyclopædia Britannica, je definicija naslednja:
Duty ... ... is a term that conveys a sense of moral commitment to someone or something.

Kar si ti verjetno mislil, je zajeto v pojmu obligation.

Sicer pa je različno razumevanje pojma "duty" (pri čemer je seveda moje pravilnejše) zanimiv indikator, koliko je kdo dejansko nagnjen k avtoritarnemu ali k libertarnemu (svobodomiselnemu) načinu razmišljanja. Kdor ob "Duty" takoj pomisli na prisilo, IMO ni navajen razmišljati v svobodomiselnem duhu...
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Okapi ::

"Duty" je dolžnost bolj v moralnem smislu.
Ja, in ti imaš v mislih bodisi družbeno ali svojo moralo. Če misliš, da se morajo vsi podrejati družbeni morali (ali tvoji), sodiš bolj v avtoritarni kot svobodomiselni pol.

O.

frudi ::

Minilo je že precej časa, odkar sem tole reševal, po spominu sem imel približno:
Economic Left/Right: -0.5
Social Libertarian/Authoritarian: -7.5

Precej redka kombinacija, očitno :).

Se pa tudi meni ta test ne dopade najbolj, ker se mi je kar nekaj vprašanj zdelo precej dvoumnih. Ampak vidim, da je tudi to, katera vprašanja dojamemo kot dvoumna, zelo odvisno od posameznika. Verjetno bi se tudi iz tega dalo narediti zanimiv test :)
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Okapi ::

Economic Left/Right: -0.5
Social Libertarian/Authoritarian: -7.5

Precej redka kombinacija, očitno :).

Evo, in sedaj Dvojni J misli, da si tudi ti Okapi/Jype;)

O.

lambda ::

lambda je izjavil:


Sam se nikoli nisem imel za levičarja, pa me je ta test postavil tja. Vertikalno je zadel, horizontalno bi moral biti pa ene toliko v desno, kot me je narisal v levo. Ali več. Problem vidim v tem, da je preprosto premalo obsežen in nekatere dele politične usmerjenosti nekoliko slabo pokrije.

Nisem šel ponavljat testa, da bi "popravil rezultat", le z dobrim premislekom sem šel zadevo rešit, brez da bi ene 3 vprašanja kar pritisnil. Bistveno drugače ni ... še vedno bolj v levo, kot v desno.



Ni mi pa tudi jasno, kako je lahko Benedict XVI umeščen tja, kamor je.



Ratzinger is profoundly political. And his political positions are more than conservative, they are ultra-right-wing.


http://www.counterpunch.org/navarro0502...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lambda ()

i386 ::

Okapi, repliciral bom na tvojo trditev, da dolžnost žensk NI skrb za družino. V prazgodovini je mož lovil, žena pa je nabirala sadeže in skrbela za otroke, ker pač niso bile sposobne tako dobro lovit kot moški. In ti boš napisal, da nismo več lovci, da smo v 21. stoletju. To je sicer res, samo poglej stanje današnje družbe ko si mož in žena ustvarjata kariero. Še posebno poglej take, ki so na višjih položajih. Rojeva se zelo malo otrok (1.6 na družino se mi zdi). Ker so v "poslovnih" družinah starši veliko zdoma, zelo zaposleni, pod velikim stresom se zelo malo ukvarjajo z otrokom, jim kupujejo igrače, zato postanejo razvajeni, dosti se jih potem zateče k drogam ipd. Zato je zelo dobro, če pač žena ne dela neke extra poslovne karjere, zaradi katere se ne bi dovolj časa ukvarjala z otrokom. Ali pa pač ostane doma, samo to ponavadi zaradi manjših prihodkov ni tako pogosto. Pa boš napisal, da lahko tudi moški skrbi za otroka. Ja, samo poglej, moški in ženske se zelo razlikujemo. Moški ne bo nikoli tako skrben, ljubeč do otroka ipd. Ženska je pač naravno boljša skrbnica otrok, še posebno manjših. Tako, upam da ne bo preveč hude debate v tej temi zaradi tega.

Pa še nekaj on topic. Mislim, da se na teh grafih lepo vidi, kako smo slovenci bol levi in liberalni od ostalih narodov, še posebej amerike. Z ostalo evropo ni razlike. Če pogledaš graf evropskih voditeljev iz 2008 mislim, da je za slovenijo tam še vedno Janša, ne? In janša ni skoraj nič bol desno od npr. Obame, kje bi bil zdaj šele Pahor... :)

SomethingEls ::

Do sedaj sta tam kjer jaz Thomas in Username... not bad. ;)

Thomas ::

Sam se nikoli nisem imel za levičarja, pa me je ta test postavil tja. Vertikalno je zadel, horizontalno bi moral biti pa ene toliko v desno, kot me je narisal v levo.


Hja, nisi se imel, si pa bil in si. Bolj na levo. To je sicer precej tipično.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

USS Liberty ::

Preveč vprašanj v testu je splošnih iz ekonomskega področja. Vprašanja kot je npr. "Should governments penalise businesses that mislead the public?" so butasta, saj je jasno, da vsak normalen bo dogovoril z da"

Lahko bi bilo tudi kakšno vprašanje kot je npr. "Ali ste za svobodno nošenje orožja?", pa recimo "ali podpitate multikulturalizem?" "ali podpirate "pozitvno" diskriminacijo za rome in priseljence?" "ali podpirate neomejeno priseljevanje?"
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

lambda ::

Thomas je izjavil:

Hja, nisi se imel, si pa bil in si. Bolj na levo. To je sicer precej tipično.

Po čem lahko kaj takega sklepaš?

tsh2 ::

Okapi je izjavil:

- jasno da ne, ampak dejansko je najpomembnejša naloga mater da skrbijo za družino - že po definiciji, madona.
Po kateri definiciji? Tisti iz biblije? Če misliš, da je njihova prva dolžnost skrb za družino, potem pač sodiš v bolj avtoritarni pol, tudi če se imaš za bolj svobodomiselnega. Iskanje izgovorov v biologiji, bibliji ali kjerkoli je varanje samega sebe. V svobodni družbi se vsaka ženska sama odloči, kaj bo postavila na prvo mesto. Konec koncev je vedno v igri še moški, ki lahko prevzame glavno skrb za otroke in družino.

O.

evolucijsko gledano primarno skribjo za otroke matere pri ljudeh in vedno bo tako. vsaj prvo leto, ko jih morajo dojiti. kadar matere otroke zanemarjajo jim to pusti slabe posledice. pri redkih vrstah imajo to vlogo samci. kdor se temu upira je izgubil stik z realnostjo.

Okapi ::

Vprašanja kot je npr. "Should governments penalise businesses that mislead the public?" so butasta, saj je jasno, da vsak normalen bo dogovoril z da"
Hardkore liberalci že ne. Zavajanje še ne pomeni goljufanje. A je treba prepovedati vse astrologe in vedeževalce, ki svoje storitve tržijo?

O.

Karaya 52 ::



Pričakovano, EU zaradi politične filozofije, prežarčene s zgrešenimi idejami 20. stoletja zgublja bitko z ZDA, Kitajsko in po novem še Indijo. Nekateri verjamejo da nas bo pred tem rešil nov družinski zakonik, socialnemu inžiniringu je odklenkalo.

imagodei ::

username> "Žal gre sicer res za nezadostno poznavanja angleščine, vendar na tvoji strani. "Duty" je dolžnost bolj v moralnem smislu."

Avtogol?

Tkole pa pravi merriam-webster online, ki mu bomo v tem primeru malce bolj zaupali. Prav? Poudarki so moji:
Main Entry: 1du?ty
Pronunciation: \'dü-t? also 'dyü-\
Function: noun
Inflected Form(s): plural duties
Etymology: Middle English duete, from Anglo-French deueté, dueté, from deu due
Date: 13th century

1 : conduct due to parents and superiors : respect
2 a : obligatory tasks, conduct, service, or functions that arise from one's position (as in life or in a group) b (1) : assigned service or business (2) : active military service (3) : a period of being on duty
3 a : a moral or legal obligation b : the force of moral obligation
4 : tax; especially : a tax on imports
5 a : work 1a b (1) : the service required (as of an electric machine) under specified conditions (2) : functional application : use (got double duty out of the trip) (3) : use as a substitute (making the word do duty for the thing -- Edward Sapir)

Omenjen je celo davek (tax duty) torej ni dileme.

username> "Kar si ti verjetno mislil, je zajeto v pojmu obligation."

Povsem nasprotno. "Obligation" je pa, v nasprotju z "duty", pretežno bolj lastna obveza. See:
Main Entry: ob?li?ga?tion
Pronunciation: \?ã-bl?-'g?-sh?n\
Function: noun
Date: 14th century

1 : the action of obligating oneself to a course of action (as by a promise or vow)
2 a : something (as a formal contract, a promise, or the demands of conscience or custom) that obligates one to a course of action b : a debt security (as a mortgage or corporate bond) c : a commitment (as by a government) to pay a particular sum of money; also : an amount owed under such an obligation (unable to meet its obligations, the company went into bankruptcy)
3 a : a condition or feeling of being obligated b : a debt of gratitude
4 : something one is bound to do : duty, responsibility

Šele četrti pomen je v smislu DUTY, medtem ko je prav "Duty" izjemno osredotočena na dolžnost, ki ti jo nalaga zunanja avtoriteta.

Tkole po slovensko: Duty = dolžnost; obligation = obveza, zaveza.
- Hoc est qui sumus -

USS Liberty ::

Okapi je izjavil:

V svobodni družbi se vsaka ženska sama odloči, kaj bo postavila na prvo mesto. Konec koncev je vedno v igri še moški, ki lahko prevzame glavno skrb za otroke in družino.


Se strinjam, da če ženska noče za šporget in sedeti doma ter skrbti za familijo, je to njena svobodna odločitev in tudi ni nič narobe, če moški skrbi za svoje otroke in družino enako kot ženska. Samo na žalost pri tem boju za enakopravnsot spolov tuti fruti levičarji niso pošteni in so v dekadenstni zahodni družbi naredili tak sistem, da v primeru ločitev država skoraj vedno stopi na stran ženske, kateri dodeli otroke, moški je pa samo nek nebodigatreba, od katerega se edino pričakuje, da bo plačeval preživnino.

Da ne govorimo tudi, da so moški diskriminirani, ker morajo delati dlje in še marsikaj bi se našlo, ko so ženske bolj enakopravne kot moški...
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

frudi ::

Okapi je izjavil:

Evo, in sedaj Dvojni J misli, da si tudi ti Okapi/Jype;)

O.
Šššš, boš razkrinkal našo (mojo) 10-letno prevaro :P


Thomas je izjavil:

Hja, nisi se imel, si pa bil in si. Bolj na levo. To je sicer precej tipično.
No ja, jaz sem recimo pričakoval, da bom na ekonomski lestvici pristal zmerno levo, pa me je postavilo praktično povsem v center.


i386 je izjavil:

Okapi, repliciral bom na tvojo trditev, da dolžnost žensk NI skrb za družino. V prazgodovini je mož lovil, žena pa je nabirala sadeže in skrbela za otroke......Ženska je pač naravno boljša skrbnica otrok, še posebno manjših. Tako, upam da ne bo preveč hude debate v tej temi zaradi tega.
Tole ni ravno primerna tema za utemeljevanje odgovorov na vprašanja. Tovrstne debate naj se prestavijo v ločeno temo ali več njih.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Okapi ::

Samo na žalost pri tem boju za enakopravnsot spolov tuti fruti levičarji niso pošteni in so v dekadenstni zahodni družbi naredili tak sistem, da v primeru ločitev država skoraj vedno stopi na stran ženske, kateri dodeli otroke, moški je pa samo nek nebodigatreba, od katerega se edino pričakuje, da bo plačeval preživnino.
In zakaj so za to krivi levičarji? To je vpliv desničarjev, ki se ga pač zaradi zakoreninjenosti še nismo uspeli povsem znebiti. V bolj tradicionalnih družbah to še toliko bolj velja, v bolj svobodomiselnih pa imajo očetje vedno več možnosti, da dobijo otroke.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

tsh2 ::

imagodei je izjavil:


Pri vprašanju "Mothers may have careers, but their first duty is to be homemakers" gre pa najbrž za nezadostno poznavanje angleščine. "Duty" implicira nalogo, ki ti jo naloži nekdo drug in si jo dolžan izvesti


durty=dolžnost. kva kompliciraš? če ima matera otroke je njena dolžnost (bolj kot od očeta), da poskrbi za njih. konec koncev je ženska tista ki ima maternico in odloča, kdaj bo imela otroka, ne moški.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tsh2 ()

oracle ::

Ja tist, da se otroke daje preferenčno materam je lahko kvečjem desni vpliv, oziroma predstavlja tipično konzervativno razmišljanje.

Js zagovarjam da se morta oba starša enakomerno ukvarjat z otrokom/domom. Če tega ne zmoreta, potem naj pač nimata otrok.

imagodei ::

i386> "V prazgodovini je mož lovil, žena pa je nabirala sadeže in skrbela za otroke, ker pač niso bile sposobne tako dobro lovit kot moški."

Od kod ti to? Je bil tvoj stari oče pramož, morda, pa ti je ob ognju pripovedoval zgodbe? Oprosti za malo sarkastično pripombo, ampak - kako hudiča veš, da je bilo temu tako?

Ravno nova dognanja kažejo, da gre pri interpretaciji, ki jo podajaš ti, za izrazito mačistično razmišljanje in da zelo verjetno ni bilo tako. Zgodovino itak pišejo močnejši in očitno se je dolgo časa (pravim) moškim zdelo normalno, da so na lov v pradavnini hodili samo moški, ženske pa so doma čakale. Kot pri večini današnjih "primitivnih" ljudstev. Pojavljajo se interpretacije, da si pač maloštevilne gruče praljudi niso mogle ravno privoščiti, da bi lovili samo moški, ampak da so pri lovu aktivno sodelovale tudi ženske. Več ljudi, ki zabada primitivne sulice v plen, večja verjetnost, da bo prej končano in da bodo vsi preživeli. Manj energije bodo izgubili. Več mesa bodo lahko odnesli domov.

Doma za otroke lahko skrbijo starejša deca, ki še niso godna za lov, doječe matere in stare mame ter stari očetje, ki so že upehali zaradi starosti (30 let in več >:D) ali pa so na prejšnjem lovu utrpeli poškodbo, pa s pokvekano roko ne morejo metati sulice.


i386> "Moški ne bo nikoli tako skrben, ljubeč do otroka ipd. Ženska je pač naravno boljša skrbnica otrok, še posebno manjših. Tako, upam da ne bo preveč hude debate v tej temi zaradi tega."

Ja, pa zgleda kar bo... Ženska je pač naravno edina skrbnica otroka, dokler ta ni sposoben jesti trdne hrane oz. je odvisen od joška. V "primitivnih" civilizacijah je to vsaj tja do enega leta, dlje ko ženska doji, boljše je za otroka (kalcij pa to...). Evolucijsko gledano je zato otrok v prvih mesecih povsem odvisen od matere. Nesreče pa so se celo zgodovino dogajale takšne in drugačne, zato je evolucijska prednost, če za otroka lahko poskrbi tudi oče. Tvoja predpostavka je zato totalno zgrešena in se kaže tudi v moderni zgodovini, ko vloge niso več tako "tradicionalno" podeljene. Marsikateri oče danes že s prvim dnem začne previjat otroka in ga hranit po steklenički. Brez slabega občutka ali sramu.

Sploh pa je tak pogled (ženske so skrbnice otrok) IMO popolnoma napačen. Skozi celotno zgodovino človeškega rodu (z izjemo morda zadnjih 10.000 or so let) so za otroke vedno skrbeli VSI pripadniki plemena. Izjema so bili prvi meseci, ko je otrok res odvisen od mame, nato pa so verjetno zelo hitro "šli v vrtec", kjer so za varnost, vzgojo in razvoj skrbeli tako moški, kot ženske. (Ravno zato se recimo ne strinjam s trenutnim razvojem dogodkov, kjer bi npr. starejšega gospoda, ki bi nevzgojenemu mulcu navil ušesa zaradi npr. pljuvanja ali ugovarjanja odrasli osebi, nemudoma obiskala policija, ko bi ga prijavili starši).
- Hoc est qui sumus -

Karaya 52 ::

Bruh, na kakšnih temah se lomijo kopja. Grozi nam znižanje bonitete, mi se pa ukvarjamo z grafitiranjem in vuvuzelami. Da se t.i. "levičarski" politiki selijo v desno je zame samo še en dokaz pomanjkanja ekonomskih idej, kar zna biti celo pozitivno. Ker je ta ribnik že zaseden lovijo v mlakuži socialnega inžiniringa - od legalizacije drog pa vse tja do splava - v teh okvirih se giblje dnevna debata, v Sloveniji začinjena še s kulturnim bojem.

USS Liberty ::

Okapi je izjavil:

In zakaj so za to krivi levičarji? To je vpliv desničarjev, ki se ga pač zaradi zakoreninjenosti še nismo uspeli povsem znebiti. V bolj tradicionalnih družbah to še toliko bolj velja, v bolj svobodomiselnih pa imajo očetje vedno več možnosti, da dobijo otroke


In kaj pomeni, da imajo očetje vedno več možnosti, da dobijo otroka? Koliko moških pa recimo na Švedskem ob ločitvi dobi otroke?
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

Okapi ::

Koliko moških pa recimo na Švedskem ob ločitvi dobi otroke?
Poguglaj, če te zanima.

O.

USS Liberty ::

Okapi je izjavil:

Koliko moških pa recimo na Švedskem ob ločitvi dobi otroke?
Poguglaj, če te zanima.

O.


Se mi ne da googlat. Sem pa skoraj prepričan, da tudi v "napredni" Švedski ob ločitvah v ogromni večini otroke dodelijo materam in ne očetom. Tam leve feministke pišejo družinske zakone in ovbladujejo socialne službe. Ko gre recimo za porodniški dopust, so si tam izmilslili enakopravnost in moške pošljejo na obvezno porodniško, da ženskam ne trpijo kariere. Ko pa je treba dosledno upoštevati enakopravnost spolov od dodelitvah optrok pri ločitvah, pa na enakoravnost hitro pozabijo in moški potegnejo takratko.
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

Zgodovina sprememb…

i386 ::

imagodei. ok, tvoj argument glede ženskega lova dober.
Za drugi del pa. Moški in ženska imata vsak zelo pomembno a tudi zelo različno vlogo v vzgoji otroka. Ženska kot ljubeča, skrbna (ne, ni to zaradi družbe). Moški pa kot neka avtoriteta, "učitelj". Vloga se tudi razlikuje glede na otrokov spol in starost. (zato je treba pri ločitvah upoštevati otrokovo mnenje in mnenje psihologa) In mati, kot ljubeča oseba porabi dosti več časa z otrokom kot oče, ki je neka avtoriteta v družini. Brez te avtoritete pa bi kakšen po naravi bol divji otrok v puberteti nehal spoštovati starše, kar se v današnji družbi kar pogosto dogaja. Res pa je da prehuda avtoriteta tudi ni dobra. No, nisem jaz psiholog da bi razgrabljal o tem, a mislim, da je Freud pisal nekaj o tem. Bi moral kakšen psiholog tu napisati svoje mnenje :)

oracle ::

In mati, kot ljubeča oseba porabi dosti več časa z otrokom kot oče, ki je neka avtoriteta v družini. Brez te avtoritete pa bi kakšen po naravi bol divji otrok v puberteti nehal spoštovati starše, kar se v današnji družbi kar pogosto dogaja. Res pa je da prehuda avtoriteta tudi ni dobra. No, nisem jaz psiholog da bi razgrabljal o tem,


Zakaj pa potem ne samo razglabljaš, ampak celo pametuješ?

Če mladino naučiš, da je pravilen odnos do družbe/človeka osnovnega pomena, bo tudi v familiji vse špilalo. Če doma teroriziraš otroka, pa bo posledično ta odraščajoči osebek izživljal svoje mladostno trpljenje na drugih pripadnikih družbe.

Sam na žalost ni vidt, da bi se tako razmišljanje prijelo...

Namesto tega imamo:
spoštuj boga > spoštuj starše >>>>>>>>>>> spoštuj ostale
(pa še "spoštuj (svoj) kapital" se znajde nekje na skrajni levi strani te vrste)
Potem se pa čudimo, da je vse v kurcu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oracle ()

imallears ::

 my stance

my stance



kr trofu ...

A. Smith ::

nevone je izjavil:

tkole

o+ nevone



Hehehehe.

  Left/Right: 2.75  
         Libertarian/Authoritarian:-1.44

Left/Right: 2.75 Libertarian/Authoritarian:-1.44



Avtoritarnost ZDA vodij je presenetljiva.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

T-h-o-r ::

Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

nevone ::

Avtoritarnost ZDA vodij je presenetljiva.


Meni se zdi dokaj logično, da vodja mora biti vsaj malo avtoritativen. V naspotnem primeru vodje sploh ne rabiš.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

alexa-lol ::

 kompas

kompas

i386 ::

Če mladino naučiš, da je pravilen odnos do družbe/človeka osnovnega pomena, bo tudi v familiji vse špilalo. Če doma teroriziraš otroka, pa bo posledično ta odraščajoči osebek izživljal svoje mladostno trpljenje na drugih pripadnikih družbe.

Sam na žalost ni vidt, da bi se tako razmišljanje prijelo...

Namesto tega imamo:
spoštuj boga > spoštuj starše >>>>>>>>>>> spoštuj ostale
(pa še "spoštuj (svoj) kapital" se znajde nekje na skrajni levi strani te vrste)
Potem se pa čudimo, da je vse v kurcu.


Jp, in pravilen odnos do drugih otroku vcepiš samo če se z njim ukvarjaš, ga po potrebi kaznuješ, po potrebi nagradiš ipd. Ne pa da ga posadiš pred računalnik samo da je mir, pustiš da dela kar hoče ipd. Zato mora biti tudi zmerno autoritativna vzgoja. Tisti ki tepejo otroke za brezveze so itak maniaki o katerih ni vredno izgubljati besed in pri otrocih vzbujajo samo strah in ne avtoritete.
In da se ukvarjaš z otrokom potrebuješ čas. In ženske se pač raje ukvarjajo z otrokom, z urejenjem ipd. Ne pravim, da mora bit ženska vseskozi doma. Samo pravim da si ne sme oz. je zelo dobro, če si ne ustvarja neke karjere zaradi katere se ne bo mogla ukvarjati z družino. Res da tudi ni dobro, če je mož dolgo od doma, samo za otroka bolj sprejemljivo (se mi vsaj zdi) kot če je žena zdoma.

EDIT: pa mislim, da pri nas bog ni bol pomemben od spoštovanja do staršev in drugih ljudi.


Tako, upam da je to ves offtopic :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: i386 ()
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Politični kompas (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
598974 (6552) D3m

Je bil Hitler levičar ali desničar (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
7114292 (12202) jype
»

Francis Fukuyama in zakaj je današnji kapitalizem grožnja za demokracijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
526573 (5667) donfilipo
»

Cerkev podpira DESNICO ali ne?

Oddelek: Problemi človeštva
434754 (3348) donfilipo
»

Kdo še potrebuje leva politična gibanja? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
16610565 (7711) Gavran

Več podobnih tem