» »

Robotska Kosilnica

Robotska Kosilnica

««
14 / 19
»»

damirj79 ::

feryz je izjavil:

Zato sem ga pa snel. Nižje stvari pregazi, okrog drevesa pa naredi polmetrski krog.


Potem pa tako napiši. Nižjih stvari od 10-15cm ne zazna, ampak to piše v navodilih. 0,5m krog okoli drevesa pa zihr ne naredi, je kvečjemu 5 cm ali mogoče 10cm. Ampak recimo razumem, zakaj si ga snel. Meni npr pride pa zelo prav.

feryz ::

Worx je napol zastonjska zadeva, ki dela dobro.
Druge reference niti ne rabi.

Mi je pa žal, da niso dali dva talerja za košnjo noter. Potem bi bil res bomba. Mogoče se bom čez zimo spravil na to modifikacijo. Če mi bo dolgčas.

damirj79 ::

Dve rezili bi bilo ja super. Lahko bi tudi naredili, da kosi v rikverc, se pravi velika kolesa spredaj.

feryz ::

Ta nova ima tako. Ampak mi ne deluje ravno vzpodbudno.

damirj79 ::

So že kaj potestirali in ugotovili da ni ok ali .. ?

feryz ::

Saj imaš tega polhno na netu. Meni pač ne sede.
Nisem pa neki zahteven uporabnik. Tisti dve gonim sem ter tja in to je to.

Tody ::

Ta mejhn Worx vision je v nemčji že 1500 eur, to je že spodobna cena če se greš te zadeve.

sbawe64 ::

damirj79 je izjavil:

sbawe64 je izjavil:

Worx Landroid, je potrebno namestiti žico, če je na meji parcele že ograja in stebri ?
Parcela je v obliki pravokotnika, ograja je iz treh smeri od štirih (oblika črke U).

Okoli štorov/sadnega drevja (višina 30 oz. 100 cm plus) oz. vrtne hiške je potrebno namestiti žico (območja brez vstopa za robota) ?


Okoli štorov seveda ne boš peljal mejno žico, sploh če so štori sredi travnika. Imaš zato bolj primeren ACS ali pa off-limits modul ali pa oba skupaj.

Vidim sedaj da mora biti okoli mej košnje in vseh otokov v eno povezavo (closed loop) potegnjena žica, na hitro sem poklikal na piso portalu, samo za zunanje meje jo potrebujem cca 330 m.
ACS senzor samo ne zadošča ?

Ker gledam ceno za magnetni trak, 80 EUR za 20 m.
Off limits (izven meja) modul je 165 EUR.
Glede na mojih 'tisoč' raznoraznih otokov, je to potem z magnetnimi trakovi zelo drag hec:
(ali potem še kakih 500 m žice, klinov ter spojk za vzporedno vezavo), 100 m žice je 60 EUR (cene iz akumulatorskoorodje.si).



Če dam žico okoli mej košnje ter nato samo okoli ovir (ločena od mejne žice, landroid ne bo zaznal žice in šel po njeni meji ?
Ali je catch, da ima robot senzor za magnetno polje, torej mora biti žica namagnetena (pod stalnim tokom) ali trajno magnetna (namagnetena) ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

sbawe64 ::

Btw, Vodotesna spojka za 16,50 eur
Model: WA0198
5 kosov
https://www.akumulatorskoorodje.si/prod...

vs

'3m hitra spojka' za 1,15 eur
https://www.gepard.si/trgovina/kabli-in...
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Tody ::

Ne razumes. Ce imas drevo ali visoko gredo se bo zadeva pac zaletavala notri. Če ima sredi travnika na isti ravnini tulipane jih bo pa zgazil ce ne bo traka ali senzorja. Prav tako se bo zabil v žogo.

sbawe64 ::

Tudi če imaš ACS senzor ?

Okoli 'rož' dam lahko okoli kovinski pleh, zvit v krog ali kaj podobnega.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

bauci ::

Samo v info. Polaganje žice s strojem stane pri enem od prodajalcev 2,00€ + ddv za meter. V ceni je tut žica.

netopypy ::

Robotska kosilnica je v redu (tudi baterijska in električna sta preglasni, ker vsi slišijo), ker dela nonstop in najbolj tiha, ker če ne, je to kot tisti kojot in ptič, ko tekata po puščavi... Najprej pokosiš še ravno pred sestankom, te slišijo sosedi, že tečejo kosit, ker imajo slabo vest, da zdaj pa nimajo najlepše travice... Potem pa je malo zoprno, če nisi vedno tam, ker te vmes mogoče prehitijo in potem si spet zadnji.... Grozota, res...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: netopypy ()

JankoK ::

Ima kdo izkušnje z einhell ali worx robotskimi kosilnicami do 1000 eur ? Se kaj takega sploh splača za košenje zelenice velikosti cca. 500-600m2 ?

https://www.amazon.de/Landroid-WR165E-L...

https://www.amazon.de/Einhell-Freelexo-...

Je to kako kitajsko sranje ali dejansko pokosi kot je treba, je kdo ze sprobal?

damirj79 ::

Kaj pa če bi eno ali dve strani nazaj prebral, preden sprašuješ o nečem kar je bilo že predebatirano večkrat?

JankoK ::

Sem prebral, nisem opazil da bi kdo imel/uporabljal Einhell znamke zato sprašujem, tudi za worx nisem prepričan če je bilo govora o modelu iz mojega linka?

Torej vprašanje še vedno stoji, ima kdo izkušnje iz prve roke za zgornje modele?

damirj79 ::

Einhell mi izgleda kot Landxcape modeli. Ampak ne poznam, dvomim da bos koga tu gor našel.

Kar se tiče worxa pa so si modeli zelo podobni po vsem, edino L serija ima spredaj dve vrtljivo kolesi, M in nižje pa eno. Jaz imam M700 2019 model in sm že napisal izkušnje.

JankoK ::

damirj79 je izjavil:

Einhell mi izgleda kot Landxcape modeli. Ampak ne poznam, dvomim da bos koga tu gor našel.

Kar se tiče worxa pa so si modeli zelo podobni po vsem, edino L serija ima spredaj dve vrtljivo kolesi, M in nižje pa eno. Jaz imam M700 2019 model in sm že napisal izkušnje.


Hvala, sem prebral in očitno da ste vsi zadovoljni z worx, iz kje ste jo pa kupili ? amazon ne pošilja v slovenijo in je za 200 € cenejša kot tu v sloveniji, je kak workaround kako dobit iz amazona ?

damirj79 ::

https://www.bauhaus.info/maehroboter/wo...

Piše da pošiljajo v Slo, vsaj tako kaže v košarici.

sbawe64 ::

Če klikneš na Paketversand, tam piše sledeče

Liefergebiet
Die Lieferung erfolgt ausschließlich innerhalb Deutschlands.




Delivery area
Delivery takes place exclusively within Germany.



Poskusi preko mailbox.de .



Drugače vidim da ima za najdražjega
Worx Landroid Mähroboter Vision L1600
2495
https://www.bauhaus.info/maehroboter/wo...


Merkur za 5 eur višjo ceno
2.499,9
ROBOTSKA KOSILNICA WORX VISION L1600 DO 1600 M2
https://www.merkur.si/robotska-kosilnic...
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

damirj79 ::

Imaš prav. Mailbox.de ali kaka alternativna parcel forwarding storitev.

sbawe64 ::

LOL
Worx Landroid Vision L1600 (WR216E)
https://eu.worx.com/en/worx-landroid-vi...
Technical specifications and Manual
Download manual file

error 404

https://5237793.fs1.hubspotusercontent-na1.net/hubfs/5237793/User%20Manual/Landroid%20Vision/EN-User%20Manual_WR206E%20WR208E%20WR213E%20WR216E-20230428.pdf




enako na
https://uk.worx.com/worx-landroid-visio...




btw, za ZDA imajo tudi modele za večje površine (WR235, WR230, WR220) od 1 od 1/2 acre.... 1 acre = 4 046.85642 m2
https://www.worx.com/lawn-garden/roboti...


WR216E nimajo sploh, z ali brez E na koncu.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

JankoK ::

damirj79 je izjavil:

Imaš prav. Mailbox.de ali kaka alternativna parcel forwarding storitev.


Bo v tem primeru težava uveljavljanje garancije ?

TheBlueOne ::

Ce kdo zmore iti do bauhausa v Avstriji se morda izplaca, ker imajo skoraj vedno na worx 5 let garancije.

mertseger ::

damirj79 je izjavil:

Dve rezili bi bilo ja super. Lahko bi tudi naredili, da kosi v rikverc, se pravi velika kolesa spredaj.


Tisto sprednje kolo je čisti fail, zatakne se povsod kjer lahko. sem moral skoraj golf trato naredit da spelje vse krez ustavljanja.

bf4ed ::

mertseger je izjavil:


Tisto sprednje kolo je čisti fail, zatakne se povsod kjer lahko. sem moral skoraj golf trato naredit da spelje vse krez ustavljanja.


jp, total fail, preobčutljivo. Lahko bi imeli neko blaženje da nebi tak hitro reagiral, ja vem zakonski predpis. Ampak obstaja hack, samo moreš kosilnico odpret in eno kolo "briknit". Nevem če nebom to kmalu naredil. Počasi že najeda da morem nonstop kolega prosit da jo reši. Nisem doma da bi jo lahko sam.

Motion ::

Ena neuma. Pozabu sm pin kodo od mojega lidlovega robota..
Kako se to poenostavi?

Ok rešu, nemc odgovoru v 5tih minutah :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Motion ()

sbawe64 ::

Kako si rešil ?

Imaš tisto od Parkside, ki so jo prodajali letos maja za 300 eur v Lidl ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

sbawe64 ::

Worx landroid acs sistem na testu višine in širine

8 minuta
Zazna objekt s širino 2 cm in višino 16 cm.


Worx landroid vision test


Btw, user manual za nov Vision model na worx strani obstaja na ZDA strani (z imperialnimi enotami feet/inch/acre...), za EU na worx strani sploh ni v angleščini niti ni dostopen user manual sploh (javi error 404 not found, ko daš za državo Nemčija/Švica).




Evo , našel ang EU stran za največja dva
Vision
l1600 wr216e
https://eu.worx.com/en/worx-landroid-vi...

navodila error 404


l2000 wr155e
https://eu.worx.com/en/landroid-l2000-w...
Neverjetno, link za navodila je delujoč
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

sbawe64 ::

Na kanadski in avstralski worx strani visiona še nimajo.


Btw, vision potrebuje za mejo do soseda (če ni vidna) na tleh položene magnetne trakove, drugače kosi dokler vidi travo.
Na zgornjem testu je bilo zraven 2x 5m trakov.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

TheBlueOne ::

sbawe64 je izjavil:


Zazna objekt s širino 2 cm in višino 16 cm.


Lahko potrdim, da ponavadi zazna, vcasih zazna ko se objekta ze dotika, redko ampak se zgodi, pa kaj tudi spregleda. Pa to dosti vec sirine kot 2cm.

Ampak je vseeno zelo OK kot celota. Ko enkrat resis zagonetne tocke kjer se zatakne je ultimo suzenj.

Nasvet za tisti, ki zacenjati pripravljati teren. Ce se kdaj vkoplje naredite luknjo se malo vecjo in v njo dajte travo s koreninami (ruso). Ce samo zasujete se bo ponovno vkopal.

sbawe64 ::

V zadnjem Jager katalogu je Segway Navimow H3000E.

https://www.kmetijskaoprema.si/robotska...

Brez žice, nastaviš zunanje meje, otoke, prehode.
Uporablja kdo ?
2020 is new 1984
Corona World order

damirj79 ::

TheBlueOne je izjavil:

sbawe64 je izjavil:


Zazna objekt s širino 2 cm in višino 16 cm.


Lahko potrdim, da ponavadi zazna, vcasih zazna ko se objekta ze dotika, redko ampak se zgodi, pa kaj tudi spregleda. Pa to dosti vec sirine kot 2cm.

Ampak je vseeno zelo OK kot celota. Ko enkrat resis zagonetne tocke kjer se zatakne je ultimo suzenj.

Nasvet za tisti, ki zacenjati pripravljati teren. Ce se kdaj vkoplje naredite luknjo se malo vecjo in v njo dajte travo s koreninami (ruso). Ce samo zasujete se bo ponovno vkopal.


Mene pri ACS bolj moti, da večkrat zazna tudi recimo cvet ozkolistega tropotca. To verjetno veste kak je. 15cm ali več visok, na vrhu stebla ima "cvet" niti 1cm širok in 2-3cm visok in ACS ga večinokrat zazna (vsaj v 90% primerov). Zato bi si želel nastavljive občutljivosti ACSa, a tega se ne da in se tudi nikoli ne bo dalo.

Motion ::

sbawe64 je izjavil:

Kako si rešil ?

Imaš tisto od Parkside, ki so jo prodajali letos maja za 300 eur v Lidl ?

Mail na podporo k izdelovalcu, pa potrdilo o nakupu da si lastnik naprave pa ti pošljejo pin za odklep.

sbawe64 ::

Worx landroid uporablja tudi guide wire (4:30) ?
Primer postavitve za Husqvarna robota

od 19 minute


Btw za največjega worxa l2000 (na kabel) piše v ZDA navodilih da je maksimalna dolžina boundary kabla 350 m, medtem ko je za po površini primerljivo Husqvarno lahko dolga do 800 m.
Zgornji video
1:33


Zakaj taka razlika?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

bastadu ::

sbawe64 je izjavil:

V zadnjem Jager katalogu je Segway Navimow H3000E.

https://www.kmetijskaoprema.si/robotska...

Brez žice, nastaviš zunanje meje, otoke, prehode.
Uporablja kdo ?

Tole tudi mene zanima, če je ta kosilnica brez kabla že toliko doterana, da je uporabna ... Kako je, če antena ni vedno v vidnem polju z robotom, vleče na drugo stran hiše? Ali se da to kosilnico ročno prestavljati med več samostojnih območij košenja? Namreč med dvema območjema je parking in ne bo možnosti, da bi kosilnica sama prehajala ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

Tody ::

Dejte malce uporabit svoje možgane,m napišite LUBA v youtube pa boste videli vse mogoče stvari!

TheBlueOne ::

damirj79 je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

sbawe64 je izjavil:


Zazna objekt s širino 2 cm in višino 16 cm.


Lahko potrdim, da ponavadi zazna, vcasih zazna ko se objekta ze dotika, redko ampak se zgodi, pa kaj tudi spregleda. Pa to dosti vec sirine kot 2cm.

Ampak je vseeno zelo OK kot celota. Ko enkrat resis zagonetne tocke kjer se zatakne je ultimo suzenj.

Nasvet za tisti, ki zacenjati pripravljati teren. Ce se kdaj vkoplje naredite luknjo se malo vecjo in v njo dajte travo s koreninami (ruso). Ce samo zasujete se bo ponovno vkopal.


Mene pri ACS bolj moti, da večkrat zazna tudi recimo cvet ozkolistega tropotca. To verjetno veste kak je. 15cm ali več visok, na vrhu stebla ima "cvet" niti 1cm širok in 2-3cm visok in ACS ga večinokrat zazna (vsaj v 90% primerov). Zato bi si želel nastavljive občutljivosti ACSa, a tega se ne da in se tudi nikoli ne bo dalo.


Mene sicer nic ne moti, je pa tudi to lahko problemcic. Mi smo pred kratkim imeli teden dni skoraj nonstop dez in je pustil nekaj otockov visokih rozic. :)

sbawe64 ::

bastadu
Ročno prestavljanje kosilnice


Potem moraš prestaviti tudi polnilno postajo ali menjavati baterijo vsakih 120/90/X minut.


Tody je izjavil:

Dejte malce uporabit svoje možgane,m napišite LUBA v youtube pa boste videli vse mogoče stvari!

Kaj je z lubo ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

sbawe64 ::

Robotska košnja ni tako enostaven problem, kot nekateri mislijo, primeri:

1) na parceli je ločena od hiše lopa 3*4m za vrtno orodje&stuff, na eni strani so po tleh položene betonske plošče 25*25*4 cm, tega Worx tudi z Acs ne bo zaznal

2) zraven hiše je stacioniran pes na verigi (ki je nekje na tleh), v to področje jaz Worxa z Acs ne bi poslal.

3) nekje na sredi parcele je pravokotna greda z rožami/whatever, okoli na ogljiščih so 4 okrogli rdeči stebrički višine 10cm, tako da vsak Janez ve, da je tam nekaj notri, kar se ne kosi.

4) na ograjeni parceli je prosto spuščen pes, ki rad koplje 'jame', v eno od teh se bo robot prej ali slej ujel.

5) vsako mlado na novo posajeno drevje/grmovje je potrebno ograditi (dokler ne bo večje), drugače ga robot povozi.

6) če je na parceli košato drevje, to bojda precej zmanjša natančnost/jakost GPS signala.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

damirj79 ::

sbawe64 je izjavil:

Robotska košnja ni tako enostaven problem, kot nekateri mislijo, primeri:

1) na parceli je ločena od hiše lopa 3*4m za vrtno orodje&stuff, na eni strani so po tleh položene betonske plošče 25*25*4 cm, tega Worx tudi z Acs ne bo zaznal

2) zraven hiše je stacioniran pes na verigi (ki je nekje na tleh), v to področje jaz Worxa z Acs ne bi poslal.

3) nekje na sredi parcele je pravokotna greda z rožami/whatever, okoli na ogljiščih so 4 okrogli rdeči stebrički višine 10cm, tako da vsak Janez ve, da je tam nekaj notri, kar se ne kosi.

4) na ograjeni parceli je prosto spuščen pes, ki rad koplje 'jame', v eno od teh se bo robot prej ali slej ujel.

5) vsako mlado na novo posajeno drevje/grmovje je potrebno ograditi (dokler ne bo večje), drugače ga robot povozi.

6) če je na parceli košato drevje, to bojda precej zmanjša natančnost/jakost GPS signala.


1. worx ne spleza čez te 4cm visoke plošče, ker ima precej nizko plastičen rob ohišja.. mogoče je 2-3cm. Ampak OK, lahko uporabiš offlimits modul.
2. offlimits in obrkožiš območje psa
3. offlimits in daš trak okoli in okoli te grede
4. jbg, tu ni neke rešitve, ampak ravno tako zelo hudo pa spet ni?
5. ACS bo zaznal vejice višje od 15cm zagotovo, sploh pa vsako drevje do 5let starosti je pametno imeti pritrjeno na lesene palce primerne debeline.
6. worx nima GPS za lociranje košnje

sbawe64 ::

Za GPS sem pisal na splošno.
Worx Vision tudi nima GPS ?

Če se uporablja gps:
Nekje v komentarjih sem zasledil, da naj se prvo preveri s telefonom (Android aplikacija GPS test), če je fix in se uporablja vsaj 15 satelitov pod krošnjami/ob visokih zidovih, potem bo verjetno ok.


Worx
Kako je glede storžev smrek/borov po tleh ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Tody ::

GPS je v najboljšem primeru na 1 meter natančen. Kar za vožnjo je ok. Za košnjo trave pa ne toliko, sploh če imaš veliko cvetlic notri.

Zato so mu dodali še eno anteno, za katero potem lahko to delaj na cm.

Worx vision pa ima AI notri, katerega so naučili kaj je trava in kaj ne. Kot rečeno če ga nimaš omejenega bo kosil dokler bo mislil da je na travi. Vrjetno robotki pošiljajo tudi kaj nazaj na server in se sproti učijo. Ne vem sicer če se izogibajo storžem ali ne ampak pričakovati je da bodo vedno boljši. Konec koncev niso lih tesle, ki morajo vpšoštevati miljon drugih dejavnikov.

damirj79 ::

Malo kompliciraš ali.. ?

če so storži majhni, tam 2-3cm veliki, jih bo pač pokosil, večje bo odrinil stran. Enako tudi za drek od psa, če ti naredi večjo klobaso in ni še prav suha, bo pač razflikalo ga okoli po kosilnici. Če je drek že posušen, bo ga pač ali povozil ali odrinil stran.

Z GPSom si nimaš kaj pomagat za navigiranje kosilnice za košnjo, ker je premalo natančen. Worx za beleženje poti uporablja žiroskop, kar mislim da ga tudi vse ostale, s Husqvarno na čelu.

Irbis ::

Worxov dodatek FindMyLandroid ima GPS, ampak to je mišljeno bolj kot zaščita proti kraji. In to je natančno nekje na 5 m, se mi je pa že tudi zgodilo, da je falil za 100 metrov. Tako da to za lociranje pri košnji ni uporabno.
Storži pa so kdaj sitni, če so ravno prave velikosti, se mi je že zgodilo, da se je zataknil spodaj in so potem nožki ves čas udarjali vanj.

Gregor P ::

Tody je izjavil:

Worx vision pa ima AI notri, katerega so naučili kaj je trava in kaj ne. Kot rečeno če ga nimaš omejenega bo kosil dokler bo mislil da je na travi. Vrjetno robotki pošiljajo tudi kaj nazaj na server in se sproti učijo.
To se sedaj sliši kot tak nateg kot pri Tesli, kjer se njihov sistem ne nauči prav nič, ne glede na tisoče prevoženih km - vse morajo vnašati ljudje; po možnosti kje v Afriki, ali Južni Ameriki.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

damirj79 ::

Irbis je izjavil:

Worxov dodatek FindMyLandroid ima GPS, ampak to je mišljeno bolj kot zaščita proti kraji. In to je natančno nekje na 5 m, se mi je pa že tudi zgodilo, da je falil za 100 metrov. Tako da to za lociranje pri košnji ni uporabno.
Storži pa so kdaj sitni, če so ravno prave velikosti, se mi je že zgodilo, da se je zataknil spodaj in so potem nožki ves čas udarjali vanj.


Saj ti že ime FindMyLandroid bolj ali manj točno pove čemu služi in ne ni za pozicioniranje kosilnice med košnjo, tudi aplikacija nima nobene dodatne funkcije okoli tega.

mat xxl ::

Tale Luba je tak tak, pa kakkkkka cena ?

Husquarne pa Gardene so, kar top.

bastadu ::

Husqvarna je še ja 2-3x dražja od Lube...

mat xxl ::

Se hecaš ali kaj ?
««
14 / 19
»»