» »

Crknu mi je 1 TB disk. Kaj sedaj ?

Crknu mi je 1 TB disk. Kaj sedaj ?

cortez ::

Kot rečeno, mi je nehal delovati WD 1TB disk. Bios mi ga spozna, vendar mi pokaže vrednost 33 MB ?. Vse particije so mi sedaj nevidne. Že pred nekaj dnevi so mi začel windowsi zmrzavat, sam sm mislu, da je neki s spominom, v najslabšem primeru z starim diskom, ne pa z novim sata green line WD diskom, ki ni niti še leto star.

Kaj sedaj narediti ? Kako dobiti nazaj podatke ?

Disk je priključen preko SATA2IDE vmesnika oz. preko PCI SATA vmesnika.


Hvala za pomoč.
  • spremenil: KoMar- ()

BALAST ::

Nekje sem bral, da bo disk deloval par minut, če ga daš v nepredušno vrečko, ter za eno uro v hladilno skrinjo.
Tako zmrznjen bi ti mogoče omogočil prepis podatkov na drug disk.

pivmik ::

Poskusi s tem programom za reševanje podatkov s sesutih diskov/particij:
http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk...
En kolega mi je prinesel eksterni WesternDigital 1,5TB disk, ki je bil pokvarjen (v win ni šans, da si videl particije, drugi disk-recovery programi niso mogli rešit podatkov, ko si priklopil disk v Windowsih so windowsi začeli delat zelo počasi,...)

Poskusi in nam poročaj ;-)
LP, Gregor GRE^

Tomay ::

To z zmrzovanjem deluje samo, če se elektronika pregreva. Drugače lahko disk s tem še bolj poškoduješ. Če so podatki res pomembni bo reševanje stalo od nekaj sto pa do kakih par tisoč EUR.

Prva stvar je, če lahko dobiš identičen disk, da zamenjaš samo elektroniko. Za kaj več pa je potreben že clean room in še kaka specialna orodja.

Če tvojih podatkov ne ceniš na več kot nekaj sto EUR, potem uveljavi garancijo in si nabavi še en disk, na katerega boš v prihodnje delal backup in bo to pač šola za drugič.
Voodoo 4Ever

Lonsarg ::

Mraz ne bo nobenega diska pokvaril, če le ne bo kaka vlaga prišla blizu. Jaz sem tud rešil kolegu disk z zmrzovanjem čez noč, ter nato sem moral še obhladke dajati na disk, medtem ko je bil prikloplen, drugače je po par minut crknil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Tomay ::

@Azgard
Bi stavil tudi nekaj 1.000 EUR vredne podatke, da bi to potrdil. Možno je, da lahko s takimi poizkusi poslabšaš možnost profesionalnega reševanja podatkov.

Kako pa preprečiš vlago glede na to, da se na -20°C ohlajeni kovini na sobni temperaturi takoj nabere kondenz.
Voodoo 4Ever

MadMax ::

A je problem na disk nataknit kable, ga dat v pvc vrečko in morda zraven še vrečko silikagela, potem pa fino zaselotejpat?

In ja, zadeva z zmrzovanjem se po mojih izkušnjah obnese v vsaj 3/4 primerih.
Kaj morebiten neuspeh pomeni za profi reševalce pa ne vem, ampak povprečen home user nima ravno želje (beri: potrebe) po zapravljanju tisočev evrov za pr0n, warez in ostale travniške pridelke.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

cortez ::

Ko sem restartal sistem, mi je pokazal BLUE SCREEN " UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME " ***STOP: 0x000000ed (0x8A746B10, 0xC0000006, 0x0000000, 0x000000 )

Lonsarg ::

Torej na tem disku imaš OS naložen? Sotwerska napaka še ni zključena, tak da najprej priklopi ta disk na kak računalnik z OSom, ali pač inštaliraj en OS na en rezervni disk, pa unga v biosu daj za glavnega. Pol pa inštaliraj ta program, ki ti je dal PicNIK link, pa pregled disk z njim za podatke. Kako windows vidi disk lahko tudi vidiš pod Computer Managment/Disk managment.
Najdene podatke potem tudi preneseš nekam začasno, pa disk formatiraš, če gre res sam za softwersko napako na disku.

Pyr0Beast ::

Plate na disku imajo silno tanko plast maziva. Kako je, če le ta zamrzne ne vem, samo mraz načeloma disku ne škodi.
Današnji imajo vsi zaščito, če so premrzli se prižgali ne bodo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

cortez ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cortez ()

MrBrdo ::

BALAST je izjavil:

Nekje sem bral, da bo disk deloval par minut, če ga daš v nepredušno vrečko, ter za eno uro v hladilno skrinjo.
Tako zmrznjen bi ti mogoče omogočil prepis podatkov na drug disk.

hehe nevem če je par minut dovolj za prenos 1TB podatkov :D

drgač pa fantje za backup si nabavte tračno enoto je 100x bolj zanesljiva od diskov :P
kasete so prbližno 30EUR razlike med kapacitetami so mejhne (1,6TB = 37EUR, 160GB = 30EUR). edin enota je kar draga (sploh če hočeš met večje kasete) :)
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

lambda ::

Ja, par tisoč EUR za tračno enoto, ki piše 1.6TB kasete je pa res malo denarja. :) 10x 160GB = 1.6TB, pa še vedno stane tračna enota vsaj 300EUR, kasete pa tudi toliko, kar je še vedno 600EUR. Tu se ti račun napram diskom izide šele tam ko imaš recimo 10TB podatkov, ki so ti zelo pomembni in je treba pogosto delat backup.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trdi diski 2019 - število plošč (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
5810095 (5982) GR2
»

Disk in particije (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
597071 (5443) solatko
»

Problem z zunanjim diskom - POMOČ (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6111197 (10167) Jerry000
»

Prihajajo poceni SSD diski (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
9720332 (7746) element
»

Backup na trakove Windows Server 2008

Oddelek: Pomoč in nasveti
71696 (1566) jype

Več podobnih tem