» »

Trdi diski 2019 - število plošč

Trdi diski 2019 - število plošč

«
1
2

Gr8t ::

Sem ravno hotel vprašati, če obstaja kakšna podobna stran, ki je posodobljena:
https://rml527.blogspot.com/

Ampak zdaj vidim, da so dodali vsaj za WD:
https://rml527.blogspot.com/2010/10/hdd...

To me je vedno fasciniralo, napredek pri trdih diskih. In od začetka 2012, ko so prišli prvi diski z 1TB na ploščo, recimo WD Green WD5000AZRX (500GB disk z 1TB ploščo, ampak samo eno glavo, ni potrebno dvakrat reči, da sem ga kupil takoj ko je prišel v SLO) in WD10EZRX, ni bilo pravega napredka.
Ampak zdaj ko se bližamo 18TB in je 9 plošč max, bodo seveda morali začeli uporabljati 2TB plošče.

Ampak kot je razvidno iz mojega linka, obstaja ta tehnologija že celo v bolj cenovno dostopnem 6TB disku - WD60EFAX-xxSHWNx 6TB (3/6?)
Note: these are brand new as of March 2019 and unconfirmed... but they certainly aren't helium-based. The case design is unlike anything I've seen before from WD. By the way, apparently they are SMR HDDs, along with the new WD20EFAX that I'm not sure how to categorize yet.

Ne verjamem pa da bo prišla tudi v 2TB diske. 5 in več let nazaj je bil to že lahko običaj, ampak očitno je ta nova tehnologija draga za izdelavo.

PDF:
https://www.wd.com/content/dam/wdc/webs...

Seveda jih pri nas še ni. Sicer sem pa že decembra pisal o WD Blue WD20EZAZ, pa jih pri nas še kar ni.
Nove se bo brez problema razločilo tudi po 256MB namesto 64MB predpomnilnika.
Pa kar je tudi logično, da so tišji, za 2dB napram starim EFRX (Red) in EZRZ (Blue).
  • spremenilo: Gr8t ()

filip007 ::

Naj bi bili hitrejši tisti z manj plošč, pač preveriš v PDF pred nakupom.

No glavnem, zdaj gre vse v SSD, tako da brezvezna tema.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Gr8t ::

V bistvu je ta tvoj post največje sranje kar bi ga lahko napisal v odgovor, moja tema je kvalitetno sestavljena.
Gre že, ampak ne zdaj, ampak v roku naslednjih 10-20 let. 4TB SSD je trenutno v tujini (pri nas itak nič ne dobiš) nekaj čez 600EUR. Trdi disk dobiš za 110EUR.
Potem lahko pogledaš tudi katere diske uporabljajo cloud ponudniki, najbrž da SSD.
Je pa res, da če si običajni uporabnik, da ti je dovolj 1TB SSD, ki so že cenovno dostopni. Ampak tukaj smo na Slo-Techu in ne na Med.over.net.

V PDF? A se ti hecaš, še v Anandtech člankih se pri veliko diskih sprašujejo koliko plošč imajo, to je treba razbrat iz drugih podatkov, kot je hitrost, glasnost itd.
Kot sem rekel so pri Toshibi ravno pred kratkim iz PDF-jev brisali celo podatke o glasnosti.

https://www.anandtech.com/show/9248/the...
Besides, given the cost of SSDs, it's not cost efficient to use them for cold storage anyway, so if you're looking to archive data I would recommend going with hard drives for cost reasons alone.

Tukaj sem sicer hotel prebrat koliko časa zdržijo podatki na SSD-ju, ampak nimam časa.
Za trde diske vem že če gledam svoje, da imajo življenjsko dobo 15-30 let. Podatki naj bi pa zdržali vsaj nekje 7 let. Konec prejšnjega leta sem priklopil en star 500GB disk iz konca 2011 in so bili še vsi podatki gor, pa je samo ležal v omari, tako da bi sam rekel da 7-15 let. Dlje itak redkokdo rabi, če pa že, se diski itak cenijo in lahko vsakih 5-10 let iz več diskov skopiraš podatke na enega večjega.
Tako da je zdaj treba najti samo še podatke za SSD.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gr8t ()

kixs ::

Js sem pa vceraj v racunalnik vtaknil en 32GB USB 3.0 kljucek, ki je eno leto lezal na polici in sploh ne dela vec :lol:

Han ::

Tudi jaz sem po več kot letu dni priklopil tak ključek, pa je bilo še vse gor. Ni ga čez MLC flash!

Osebno sem za diske s čim manj ploščami, ker se manj grejejo, manj vibrirajo, manjša je verjetnost, da bo med ploščami prišlo do resonance... Ob prenovi kište sem se odpovedal 7200 rpm diskom, ker so preglasni. Bom pa verjetno menjal 2×2TB 2,5"@5400 rpm arhivska/backup diska za enega 3TB 3,5"@5900 rpm in en malo bolj delovni 2TB SSD, ki bo po hitrosti vsaj delno pariral glavnemu 1TB NVMe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

gendale2018 ::

kje maš ti trdi disk 4tb 110 eur

pa kak wd red ne neka najcenejša jajca
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Han ::

Izvoli, v Nemčiji manj kot 100 eur, s poštnino do nas manj kot 110 eur.

https://www.mindfactory.de/product_info...

Še WD Red...

https://www.mindfactory.de/product_info...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Mr.B ::

Ne razume,
Kaj ima doma večina smrtnikov..... filme pa še te v 4k. Ok pri branju tega foruma so še vsi na 1080p. V glavnem vsak disk, razen če .. no iščeš zaradi porabe disk z obrati 3600, bo dal ven dovol sekuenchnega ouputa da bo vide tekel brez zatikanja...
1TB SSD disk je za večino smrtnkov dovolj stane med 110-150€.
Za velikega kosumatoraj Steam igric, bo pač moral dati cca 2x toliko za 2 TB diskov.

8TB dsik stane 250€ in to celo RED
No dobiš 10TB za 300€
Če to domačemu uporabniku ni dovolj, potem je njegovo življene res v K in je omejeno na FB in ostali troll.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Gr8t ::

gendale2018 je izjavil:

kje maš ti trdi disk 4tb 110 eur

pa kak wd red ne neka najcenejša jajca

V bistvu je WD Blue prav namenjen za domačo uporabo, Red je za 24/7 NAS. Čeprav jaz imam doma 24/7 prižgan računalnik, pa mi ni crknil še noben Green in 5400rpm Blue disk. Tako da Blue so povsem dovolj dobri za običajno uporabo.
Edino če me kdo prepriča v obratno, za zdaj sem itak na Toshibah P300 in X300, ki naj bi bili kvalitetni diski.
Je pa razlike v normalnih trgovinah kot je enaA 115 proti 135€. V tujini diskov še nisem kupoval, ne vem če se splača.

Gr8t ::

Han je izjavil:

Osebno sem za diske s čim manj ploščami, ker se manj grejejo, manj vibrirajo, manjša je verjetnost, da bo med ploščami prišlo do resonance... Ob prenovi kište sem se odpovedal 7200 rpm diskom, ker so preglasni.

Jaz sem imel vedno enako mnenje, ampak sem na žalost zaradi večjih potreb moral prešaltati na večje diske. Prej sem gledal, da ima disk samo eno ploščo, ker so res tihi.
4TB imajo po vsej verjetnosti še vedno 4x 1TB?

Nekaj sem sestavljal skupaj v Excelu za Toshibo P300/X300:
 2TB - 2x 1TB
 3TB - 3x 1TB
 4TB - 4x 1TB
 5TB - 5x 1TB
 6TB - 6x 1TB
 8TB - 6x 1,33TB
10TB - 7x 1,43TB
12TB - 8x 1,5TB
14TB - 9x 1,56TB

Za 3-5TB na internetu nisem našel podatkov, ampak če imajo 2TB in 6TB 1TB plošče, potem so tudi pri vmesnih velikostih.
Ampak kot rečeno se to letos končno spreminja, ker te 1TB plošče so bile prvič v diskih že 2011:
https://www.anandtech.com/show/4739/hit...


Se mi zdi da se še najbolj hitro razvijajo grafične, kot je eden nekoga popravil tukaj, ko je rekel da gre razvoj hitro pri procesorjih:
https://slo-tech.com/novice/t741622/p62...
Ker to s procesorji je bil tudi meni mimosunek, meni bo še 2500K iz začetka 2011 povsem dovolj tudi v 2021.
Potem recimo monitor, že takoj po nakupu IPS-a 2012 sem iskal alternative, še do danes ni nič boljšega.

Zanimivo, ko smo bili mlajši in brez denarja, je šel razvoj res hitro naprej, zdaj ko smo starejši in imamo dovolj denarja, gre pa napredek res počasi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gr8t ()

gendale2018 ::

Han je izjavil:

Izvoli, v Nemčiji manj kot 100 eur, s poštnino do nas manj kot 110 eur.

https://www.mindfactory.de/product_info...

Še WD Red...

https://www.mindfactory.de/product_info...

a ne pošilja mindfactory samo fizičnim osebam v nemčiji tako da bi mogu uporabit še en shipping proxy?

če bi jih kupoval 10 to ne bi melo veze pri enem pa tolk poveča ceno da je lih isti drek če kupim kje kjer dostavljajo k nam (kar je ponavadi pri nas)
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Han ::

Naročiš med 0:00 in 6:00 na mailboxde.com.

Gr8t ::

A se mi splača za 20€ na disk kupovat iz Nemčije? So po 90 namesto 110€ za 4TB.
Je sploh kakšna trgovina kot je bil včasih hoh.de? Ker omenjate mailboxde, očitno ne. Če bi imel za kupit več diskov bi sigurno premislil o tem, za dva 4TB se mi pa tole zdi povsem odveč.

So pa 4TB poleg 3TB edini diski z normalno ceno, 23€/TB, večje velikosti so vse okoli 30€/TB, za ceno dveh 4TB dobiš komaj 6TB. Pa itak imam raje več manjših diskov v primeru da kateri crkne.

gendale2018 ::

za manjše ti pa zmanjka sata portov
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Han ::

Za 10 eur več dobiš 10TB Seagate Exos X10 (ST10000NM0086), polnjen s helijem.

_0\WA6m7Uzc ::

A lahko nehate teme o trdih diskih svinjati z ssdji? Niti blizu se niso, v tem momentu so ssdji 10x drazji. Bos kupil 10x drazji avto zato ker je 100x hitrejsi? Se mi je zdelo. In se leta ne bojo primerljivi po kapaciteti. Ce rabis formulo, kupi formulo, ce rabis tovornjak, pa tovornjak. Razen, ce bi radi omare tovorili na zadnjem spojlerju.

Zgodovina sprememb…

louser ::

gendale2018 je izjavil:

kje maš ti trdi disk 4tb 110 eur

pa kak wd red ne neka najcenejša jajca

SSHD - torej hibrid - je nekje tu z malenkost manjšo kapaciteto.

_0\WA6m7Uzc ::

Han je izjavil:

Za 10 eur več dobiš 10TB Seagate Exos X10 (ST10000NM0086), polnjen s helijem.


Za 80 eurov manj pa HGSTja, tudi helij. Da o zgodovinsko preizkuseni primerljivosti sranja od Seagata napram HGST sploh ne omenjam. Ce mi ga das 50 eurov ceneje ga ne vzamem.

Zgodovina sprememb…

_0\WA6m7Uzc ::

Gr8t, tole se upostevaj pri diskih, je bolj pomembno kot hitrost:
https://www.backblaze.com/blog/hard-dri...

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

A lahko nehate teme o trdih diskih svinjati z ssdji? Niti blizu se niso, v tem momentu so ssdji 10x drazji. Bos kupil 10x drazji avto zato ker je 100x hitrejsi? Se mi je zdelo. In se leta ne bojo primerljivi po kapaciteti. Ce rabis formulo, kupi formulo, ce rabis tovornjak, pa tovornjak. Razen, ce bi radi omare tovorili na zadnjem spojlerju.


Ja, ampak glavno vprašanje je kaj povprečna oseba potrebuje 10TB??? Jaz recimo imam 240GB SSD v stacionarcu, pa nikoli ne dosežem 200GB... Imam pa še v zunanjem ohišju en WD Black 500GB kjer imam arhiv in je zaseden za celih 50GB... to so slike + backup ključkov (Windows in ostale zadeve za servis) in nekaj starih igric ki jih nisem zapekel na CDje ampak so mi velike klasike...

Kje vi naberete 10TB podatkov... a storate vse živo?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bfranklin ()

_0\WA6m7Uzc ::

Mato989 je izjavil:

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

A lahko nehate teme o trdih diskih svinjati z ssdji? Niti blizu se niso, v tem momentu so ssdji 10x drazji. Bos kupil 10x drazji avto zato ker je 100x hitrejsi? Se mi je zdelo. In se leta ne bojo primerljivi po kapaciteti. Ce rabis formulo, kupi formulo, ce rabis tovornjak, pa tovornjak. Razen, ce bi radi omare tovorili na zadnjem spojlerju.


Ja, ampak glavno vprašanje je kaj povprečna oseba potrebuje 10TB??? Jaz recimo imam 240GB SSD v stacionarcu, pa nikoli ne dosežem 200GB... Imam pa še v zunanjem ohišju en WD Black 500GB kjer imam arhiv in je zaseden za celih 50GB... to so slike + backup ključkov (Windows in ostale zadeve za servis) in nekaj starih igric ki jih nisem zapekel na CDje ampak so mi velike klasike...

Kje vi naberete 10TB podatkov... a storate vse živo?


Jaz ima 1Tb SSD v laptopu, pa je na meji. Pa nimam gor enega filma. Odvisno kaj delas, probaj Androida zbuildat ;). Je pa naceloma tako, da vsakih 5 let fliknes diske stran (seagate na 2 leti), skopiras na vecjo kapaciteto in spet naslednjih 5 let... V 20 letih se podatkov nabere. Samo fotk imam 600Gb.

Oz. ti bom drugace povedal, zdajle bi mi 10Tb disk zelo prav prisel, bi bil pol prazen ampak v 5 letih se naberejo razno razne stvari. Da o redundanci sploh ne govorim.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

Mato989 je izjavil:

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

A lahko nehate teme o trdih diskih svinjati z ssdji? Niti blizu se niso, v tem momentu so ssdji 10x drazji. Bos kupil 10x drazji avto zato ker je 100x hitrejsi? Se mi je zdelo. In se leta ne bojo primerljivi po kapaciteti. Ce rabis formulo, kupi formulo, ce rabis tovornjak, pa tovornjak. Razen, ce bi radi omare tovorili na zadnjem spojlerju.


Ja, ampak glavno vprašanje je kaj povprečna oseba potrebuje 10TB??? Jaz recimo imam 240GB SSD v stacionarcu, pa nikoli ne dosežem 200GB... Imam pa še v zunanjem ohišju en WD Black 500GB kjer imam arhiv in je zaseden za celih 50GB... to so slike + backup ključkov (Windows in ostale zadeve za servis) in nekaj starih igric ki jih nisem zapekel na CDje ampak so mi velike klasike...

Kje vi naberete 10TB podatkov... a storate vse živo?


Jaz ima 1Tb SSD v laptopu, pa je na meji. Pa nimam gor enega filma. Odvisno kaj delas. Je pa naceloma tako, da vsakih 5 let fliknes diske stran (seagate na 2 leti), kupis vecjo kapaciteto in spet naslednjih 5 let... V 20 letih se podatkov nabere. Samo fotk imam 600Gb.


No taki disk ki je 1gb in na meji in ni 1 filma in igrc in backupov domačih fotk, pa da nisi programer ali grafični oblikovalec z ne vem kolko kode in slik za šiht ter nekih zadev za compilat bi pa rad videl 1x...

Večinoma pa ima folk ki ima 1TB diske brez arhiva polne, ziher nekaj nepotrebnega gor kar ne bi rabilo bit =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bfranklin ()

gddr85 ::

nabere se komot, ko/če kej novejšega odšpilaš..cca 50gb na špil (to je, kar se tiče povprečnega uporabnika)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

Mato989 ::

gddr85 je izjavil:

nabere se komot, ko/če kej novejšega odšpilaš..cca 50gb na špil (to je, kar se tiče povprečnega uporabnika)


Ja, samo jaz igro zbrišem ko jo odigram oz. razen 1 igre ki jo igram vsake tolko druge zbrišem in inštaliram... =) Filme streamam... ostane torej ene 10-15 programov ki skup ne zasedejo niti 50gb in Windowsi in ene 5gb smeti v prenosih ali ostalo...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bfranklin ()

_0\WA6m7Uzc ::

Mato989 je izjavil:

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

Mato989 je izjavil:

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

A lahko nehate teme o trdih diskih svinjati z ssdji? Niti blizu se niso, v tem momentu so ssdji 10x drazji. Bos kupil 10x drazji avto zato ker je 100x hitrejsi? Se mi je zdelo. In se leta ne bojo primerljivi po kapaciteti. Ce rabis formulo, kupi formulo, ce rabis tovornjak, pa tovornjak. Razen, ce bi radi omare tovorili na zadnjem spojlerju.


Ja, ampak glavno vprašanje je kaj povprečna oseba potrebuje 10TB??? Jaz recimo imam 240GB SSD v stacionarcu, pa nikoli ne dosežem 200GB... Imam pa še v zunanjem ohišju en WD Black 500GB kjer imam arhiv in je zaseden za celih 50GB... to so slike + backup ključkov (Windows in ostale zadeve za servis) in nekaj starih igric ki jih nisem zapekel na CDje ampak so mi velike klasike...

Kje vi naberete 10TB podatkov... a storate vse živo?


Jaz ima 1Tb SSD v laptopu, pa je na meji. Pa nimam gor enega filma. Odvisno kaj delas. Je pa naceloma tako, da vsakih 5 let fliknes diske stran (seagate na 2 leti), kupis vecjo kapaciteto in spet naslednjih 5 let... V 20 letih se podatkov nabere. Samo fotk imam 600Gb.


No taki disk ki je 1gb in na meji in ni 1 filma in igrc in backupov domačih fotk, pa da nisi programer ali grafični oblikovalec z ne vem kolko kode in slik za šiht ter nekih zadev za compilat bi pa rad videl 1x...

Večinoma pa ima folk ki ima 1TB diske brez arhiva polne, ziher nekaj nepotrebnega gor kar ne bi rabilo bit =)


In po cem si presodil, da nisem? ;) Sem sel pogledat, samo zate, na domacem serverju imam samo squidovega cacha 400gb...

Zgodovina sprememb…

gddr85 ::

Mato989 je izjavil:

gddr85 je izjavil:

nabere se komot, ko/če kej novejšega odšpilaš..cca 50gb na špil (to je, kar se tiče povprečnega uporabnika)


Ja, samo jaz igro zbrišem ko jo odigram oz. razen 1 igre ki jo igram vsake tolko druge zbrišem in inštaliram... =) Filme streamam... ostane torej ene 10-15 programov ki skup ne zasedejo niti 50gb in Windowsi in ene 5gb smeti v prenosih ali ostalo...

mnja, predstavljaj si, da imaš samo eno polico, na kateri imaš lahko samo eno knjigo na voljo za brat, niso vsi za te hece :P

Mato989 ::

gddr85 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

gddr85 je izjavil:

nabere se komot, ko/če kej novejšega odšpilaš..cca 50gb na špil (to je, kar se tiče povprečnega uporabnika)


Ja, samo jaz igro zbrišem ko jo odigram oz. razen 1 igre ki jo igram vsake tolko druge zbrišem in inštaliram... =) Filme streamam... ostane torej ene 10-15 programov ki skup ne zasedejo niti 50gb in Windowsi in ene 5gb smeti v prenosih ali ostalo...

mnja, predstavljaj si, da imaš samo eno polico, na kateri imaš lahko samo eno knjigo na voljo za brat, niso vsi za te hece :P


Ne to je bolj tak, da imaš samo 1 knjigo pri roki, drugih 500 pa v kleti =) aka. na internetu =)

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

Mato989 je izjavil:

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

Mato989 je izjavil:

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

A lahko nehate teme o trdih diskih svinjati z ssdji? Niti blizu se niso, v tem momentu so ssdji 10x drazji. Bos kupil 10x drazji avto zato ker je 100x hitrejsi? Se mi je zdelo. In se leta ne bojo primerljivi po kapaciteti. Ce rabis formulo, kupi formulo, ce rabis tovornjak, pa tovornjak. Razen, ce bi radi omare tovorili na zadnjem spojlerju.


Ja, ampak glavno vprašanje je kaj povprečna oseba potrebuje 10TB??? Jaz recimo imam 240GB SSD v stacionarcu, pa nikoli ne dosežem 200GB... Imam pa še v zunanjem ohišju en WD Black 500GB kjer imam arhiv in je zaseden za celih 50GB... to so slike + backup ključkov (Windows in ostale zadeve za servis) in nekaj starih igric ki jih nisem zapekel na CDje ampak so mi velike klasike...

Kje vi naberete 10TB podatkov... a storate vse živo?


Jaz ima 1Tb SSD v laptopu, pa je na meji. Pa nimam gor enega filma. Odvisno kaj delas. Je pa naceloma tako, da vsakih 5 let fliknes diske stran (seagate na 2 leti), kupis vecjo kapaciteto in spet naslednjih 5 let... V 20 letih se podatkov nabere. Samo fotk imam 600Gb.


No taki disk ki je 1gb in na meji in ni 1 filma in igrc in backupov domačih fotk, pa da nisi programer ali grafični oblikovalec z ne vem kolko kode in slik za šiht ter nekih zadev za compilat bi pa rad videl 1x...

Večinoma pa ima folk ki ima 1TB diske brez arhiva polne, ziher nekaj nepotrebnega gor kar ne bi rabilo bit =)


In po cem si presodil, da nisem? ;) Sem sel pogledat, samo zate, na domacem serverju imam samo squidovega cacha 400gb...


Po ničemer, ampak potem si velika manjšina =) Povprečen uporabnik HDDjev in SSDjev ne nabere za 500gb zadev, razen če je hardcore igričar ali pa hardcore filmofil ali serijo ljubec in si to vse shranjuje gor...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bfranklin ()

Mr.B ::

10TB se da hitro nabrati.
Snemaš v 4k se hitro nabere. Potem še kakšne pšosnetek malo zmontiraš pa imaš še kakšno verzijo in pride 10TB prov.
Je pa za veino uporabnikov to res overkil, razen za hrčke.
Imam 1 TB os SSD disk, pa je poln. Večino zasede res steam library... Je pa res da igram maximalno dve igri, tako da bi bilo praktično dovolj tudi 500GB. Samo pri ceni 108 € za 1 TB je do neke mere nesmiselno...... Samsung SSD 860 QVO 1TB, SATA (MZ-76Q1T0BW)
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

_0\WA6m7Uzc ::

Mato989 je izjavil:


Po ničemer, ampak potem si velika manjšina =) Povprečen uporabnik HDDjev in SSDjev ne nabere za 500gb zadev, razen če je hardcore igričar ali pa hardcore filmofil ali serijo ljubec in si to vse shranjuje gor...


Ja, in zato o tem debatiramo na slotechu, ne pa na forum.ekonomist.si. Ker je tukaj pac manj povprecnezev in smo si po potrebah blizje, ti pa debatiras iz vidika foruma ustvarjalcev dokumentov. Tam je tvoj prispevek vmesten, tukaj pa siten.

Mato989 ::

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

Mato989 je izjavil:


Po ničemer, ampak potem si velika manjšina =) Povprečen uporabnik HDDjev in SSDjev ne nabere za 500gb zadev, razen če je hardcore igričar ali pa hardcore filmofil ali serijo ljubec in si to vse shranjuje gor...


Ja, in zato o tem debatiramo na slotechu, ne pa na forum.ekonomist.si. Ker je tukaj pac manj povprecnezev in smo si po potrebah blizje, ti pa debatiras iz vidika foruma ustvarjalcev dokumentov. Tam je tvoj prispevek vmesten, tukaj pa siten.


Tudi na tem forumu si manjsina
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bfranklin ()

Gr8t ::

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

Han je izjavil:

Za 10 eur več dobiš 10TB Seagate Exos X10 (ST10000NM0086), polnjen s helijem.


Za 80 eurov manj pa HGSTja, tudi helij. Da o zgodovinsko preizkuseni primerljivosti sranja od Seagata napram HGST sploh ne omenjam. Ce mi ga das 50 eurov ceneje ga ne vzamem.

Link? 220€ za 10TB se sliši zelo lepo. Povsod kjer gledam se začne pri 300€.

Han ::

Toliko stanejo rabljeni...

Gr8t ::

Včeraj sem našel nekaj zanimivih postov:
https://forums.tomshardware.com/threads...
You can pretty much ignore cache. Benchmarks done long ago showed very little performance improvement past about 16-32 MB of cache. The only reason we've gone to 64 MB and now 256 MB of cache is because that's the cheapest DRAM chip you can buy. The smaller DRAM chips either aren't produced anymore, or are produced in such small quantities that it's actually more expensive.

To da ni razlike nad 16MB je najbrž vedel vsak. Razloga zakaj so šli iz 64MB na 256MB pa nisem vedel, mi je pa zdaj povsem jasno.

https://forums.tomshardware.com/threads...
We don't recommend NAS drives that aren't going to be used in RAID, as RAID is the intended use of these drives and there are certain features that, while ideal for NAS/RAID use, cause the drive to run into errors when used in a different manner. For example: A feature called error recovery control. A normal desktop hard drive encounters an error and it will aggressively try to correct that error. A NAS drive on the other hand, communicates with the controller, and if the drive starts spending a long time trying to correct an error, the controller says "Hey buddy, you're taking too long, I'm giving you the hook" and passes data to the next drive in the array. Great for NAS performance and longevity, but can cause errors to pile up on a drive when it isn't part of a NAS or RAID array.



V glavnem, zdaj sem se ogrel za 2x Seagate BarraCuda 4TB ST4000DM004. 2x 2TB plošči, glasnost 22-24 dB v idle in 24-27 dB seek.
Najbolj me je prepričalo ravno to, da v PDF-ih dobiš vse podatke. Ker sem se zgoraj smejal na drugi post ravno temu, da dobiš podatke v PDF-u, pri Seagate jih pa res.

Sem tudi probal ocenit glasnost mojih trenutnih diskov:
Toshiba X300 4TB (verjetno 3x 1,33TB plošče) - uradno 31 dB idle - 10/10 (10/10 ker je pač ta moj najglasnejši, ne pomeni to da ne obstajajo glasnejši) - še za zunanjo uporabo je moteč
Toshiba P300 2TB (verjetno 2x 1TB plošči) - uradno 27/28 dB - 6/10 - OK za zunanjo uporabo
WD Blue WD10EZRZ (in Green WD10EZRX) 1TB (1x 1TB plošča in 2 glavi) - uradno 21/24 dB - 2/10 - odličen za notranjo uporabo, enkrat ga nisem slišal
WD Green WD5000AZRX (1x 1TB plošča in 1 glava) - uradno 21/22 dB - 1/10

Han ::

Pri navadnih barakudah mene osebno moti "škripanje" glav. Ko disk teče "v prazno", se na starejših 2TB modelih vsakih par minut izvaja nekakšna škripajoča kalibracija... Zato so pristali v USB/eSATA ohišju za arhiviranje podatkov. Vse kaže, da je to prisotno na praktično vseh 7200 rpm morskih gatah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Han ::

Drugačen fix:

filip007 ::

Zdaj so 500GB SSD pod 100€, tako da naslednji disk bo to, čas da gremo naprej. Na srečo ne rabim več prostora.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Han ::

Tema ni SSD, temveč HDD!

Drugi "fix", s katerim izklopiš APM, dejansko deluje - škripanja glav ni več, a 2TB barakude (ST2000DM001-1CH164) ostajajo v prenosnem ohišju, ker so za kar se da tih namizni PC enostavno preglasne.

veduvedu ::

OP, pazi da ne boš vzel diska s SMR, ima višje kapacitete po plati, samo je prepočasen za pisanje

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bfranklin ()

Gr8t ::

filip, SSD imamo seveda tudi mi, jaz 250+500GB. Komot bi pa lahko kupil tudi 1TB. Ampak to imam samo za inštalacije iger in ne za shranjevanje.
Jaz sem dolgo trpel 2x 1TB, od začetka 2014. Nič si nisem mogel arhivirati, pa vedno sta bila oba rdeča. Recimo eno staro risanko s slovensko sinhronizacijo je eden iskal na tem forumu, jaz sem jo pa ravno par dni pred tem brisal.
Če nimaš shranjeno sam, imaš 100x večje težave najti na internetu. Sproti gre, čez leta se pa stvari izgubijo.

Han je izjavil:

Tema ni SSD, temveč HDD!

Drugi "fix", s katerim izklopiš APM, dejansko deluje - škripanja glav ni več, a 2TB barakude (ST2000DM001-1CH164) ostajajo v prenosnem ohišju, ker so za kar se da tih namizni PC enostavno preglasne.

To je ta stari z 2x 1TB ploščama:
https://www.seagate.com/www-content/pro...
22-24 dB idle, 26-27 dB seek. Novi 4TB ST4000DM004 imajo 22-24 dB in 24-27 dB. Sicer upam da so bolj merodajne typical številke.
Ja, drugače pa ni problem, jih bom dal ven iz ohišja. Za noter pa potem 2x 2TB če so 4TB še preglasni. Prej bom še malo poguglal, če se kdo pritožuje. Nad Toshibo X300 se vsi po vrsti, tako da to bi moral prej preverit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gr8t ()

Han ::

Za arhiv (in ušesa) so bolj primerni 5900 ali 5400 rpm diski.

Gr8t ::

veduvedu je izjavil:

OP, pazi da ne boš vzel diska s SMR, ima višje kapacitete po plati, samo je prepočasen za pisanje

Hvala za to informacijo, ampak zdaj sem spet nazaj na square one.
Tukaj si niso bili povsem jasni ali je Barracuda SMR, ampak je dovolj postov, tudi predzadnji, da je, tako da sem ga za zdaj odpisal:
https://www.reddit.com/r/burstcoin/comm...
Jaz bi rekel da so vse te Barracude z 2TB na ploščo SMR, ali se motim?
Mah, Seagata sem se od nekdaj izogibal in tile zadnji posti me na žalost niso navdušili, da bi se končno ogrel zanje.

EDIT:
LOL, tole sem imel že odprto pa vidim da res piše SMR:
https://geizhals.at/seagate-barracuda-c...

WD so vsi CMR, tudi novi Red EFAX:
https://geizhals.at/western-digital-wd-...
https://geizhals.at/western-digital-wd-...
https://geizhals.at/western-digital-wd-...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gr8t ()

Gr8t ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gr8t ()

gendale2018 ::

zakaj ne dajo 2 tb na ploščo + 10 plošč + neodvisne glave (nekako kot da bi imel raid v enem disku) + 128gb flash predpomnika za nekje 200 eur

recimo to bi bil soliden disk za normalno ceno

filip007 je izjavil:

Naj bi bili hitrejši tisti z manj plošč, pač preveriš v PDF pred nakupom.

No glavnem, zdaj gre vse v SSD, tako da brezvezna tema.

no no, pokaži mi 16tb ssd za 600 eur pa se bomo pogovarjali

za masovno shranjevanje podatkov hddji še nekaj časa ne bodo imeli konkurence

Gr8t je izjavil:

gendale2018 je izjavil:

kje maš ti trdi disk 4tb 110 eur

pa kak wd red ne neka najcenejša jajca

V bistvu je WD Blue prav namenjen za domačo uporabo, Red je za 24/7 NAS. Čeprav jaz imam doma 24/7 prižgan računalnik, pa mi ni crknil še noben Green in 5400rpm Blue disk. Tako da Blue so povsem dovolj dobri za običajno uporabo.

greeni so največja jajca če jim ne izklopiš vseh power saving featurjev (potem pa itak dobiš nekaj podobnega redu), ker drugače hočejo glave parkirat vsakih par sekund kar je zelo dobro za vzdržljivost

rede uporabljam ker je računalnik prižgan 24/7 in dejansko ti tiski služijo kot neke vrste nas, imam jih trenutno 5 pa ni crknil še noben, čeprav ima najstajrejši že skoraj 23k ur prižganega časa

louser je izjavil:

gendale2018 je izjavil:

kje maš ti trdi disk 4tb 110 eur

pa kak wd red ne neka najcenejša jajca

SSHD - torej hibrid - je nekje tu z malenkost manjšo kapaciteto.

se pravi v tej temi gledamo kako dobit čim več prostora na čim bolj zanesljivem disku, ti pa predlagaš manjšo kapaciteto?

Mato989 je izjavil:

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

A lahko nehate teme o trdih diskih svinjati z ssdji? Niti blizu se niso, v tem momentu so ssdji 10x drazji. Bos kupil 10x drazji avto zato ker je 100x hitrejsi? Se mi je zdelo. In se leta ne bojo primerljivi po kapaciteti. Ce rabis formulo, kupi formulo, ce rabis tovornjak, pa tovornjak. Razen, ce bi radi omare tovorili na zadnjem spojlerju.


Ja, ampak glavno vprašanje je kaj povprečna oseba potrebuje 10TB??? Jaz recimo imam 240GB SSD v stacionarcu, pa nikoli ne dosežem 200GB... Imam pa še v zunanjem ohišju en WD Black 500GB kjer imam arhiv in je zaseden za celih 50GB... to so slike + backup ključkov (Windows in ostale zadeve za servis) in nekaj starih igric ki jih nisem zapekel na CDje ampak so mi velike klasike...

Kje vi naberete 10TB podatkov... a storate vse živo?

pač ti ne rabiš ok, ni problema, ne kupiš pa je

noben te ne sili

nekdo drug pa rabi, ali pa hoče... jaz ne rabim, hočem pa (rabil bi nekje 6 tb v raid 10 (ker je dejansko 12 tb diskov (za vse nadaljevanke, filme in igre) + nvme ssd 4 tb + vsaj 20 tb za backup

hotel bi pa 4x4tb nvme ssd + 10x20 tb sata/sas (tbh mi dol visi za sata vs sas, imaš dobre diske na obojem, bolj je problem najt matično z dovolj sata priključki) v raid 10 + 2x20 tb hot spare + še en nas z vsaj 2x toliko prostora za backup

Mato989 je izjavil:

gddr85 je izjavil:

nabere se komot, ko/če kej novejšega odšpilaš..cca 50gb na špil (to je, kar se tiče povprečnega uporabnika)


Ja, samo jaz igro zbrišem ko jo odigram oz. razen 1 igre ki jo igram vsake tolko druge zbrišem in inštaliram... =) Filme streamam... ostane torej ene 10-15 programov ki skup ne zasedejo niti 50gb in Windowsi in ene 5gb smeti v prenosih ali ostalo...

zakaj bi brisu, če boš mogoče po dveh tednih spet hotel malo igrat? čista glupost

tako kot stremanje, namesto da enkrat zloadaš dol v univerzalnem formatu, ki dela povsod, kjer je dovolj računske moči za odkodiranje (in za 1080p24 x264 je to skoraj povsod razen res na kaki muzejski zadevi, 4k60 12 bit hdr x265 je bolj problem, samo načeloma, če si lahko privoščiš monitor, ki to lahko prikaže si lahko tudi hw, ki odkodira... itak ja pa večina filmov na žalost še vedno 24fps zaradi bedastih zgodovinskih razlogov in bedastih ljudi, ki so videli en slabo narejen 60fps film in zdaj mislijo da 24fps zgleda boljše kot 60fps....), nima nobenega drm dreka, jo lahko po želji prekodiraš na nižjo ločljivost/kvaliteto/kdodek (sicer lossy -> lossy konverzija je sranje samo včasih ni druge izbire), nisi posiljen s programi, kjer to sploh dela, če nimaš hitrega neta (in vsi ga nimajo), je tudi kvaliteta strema omejena, če imaš kako bedarijo recimo plačevanje po prenosu, si spet omejen... prednost pa je?? aja ne rabiš toliko prostora na diskih

OP, pazi da ne boš vzel diska s SMR, ima višje kapacitete po plati, samo je prepočasen za pisanje

čisto odvisno zakaj rabiš in koliko jih imaš, 10 v raid 10 jih bo pisalo čisto dovolj hitro za vse data hoarding potrebe

če imaš pa enega in rabiš nekaj hitrega kot glavni pogon v računalniku pa ne bo ok
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Gr8t ::

Eto, dobil 2x WD Blue WD40EZRZ. Glasnost bi ocenil z 2/10, nisem opazil razlike napram starima 1TB WD Blue WD10EZRZ in Green WD10EZRX, pa sem zagnal tudi seek test in dal ušesa povsem zraven diskov.
6TB so še dragi, pomoje bo naslednja nadgradnja pri notranjih diskih na 2x 8TB. Potem pa ostane še NAS in RAID, ampak za letos bo počasi moralo zadostovati.
Magari za zunaj kupim še eno ali dve Toshibi P300 3TB, ki so sedaj najcenejši na TB. Zdaj računam da bi lahko namesto 4x 2TB (65€ na disk) in 2x 4TB (127,5€ na disk) kupil 6x 3TB (77€ na disk) in bi imel 2TB več in bi prišparal 50€.
Tako da diske se vedno kupuje s ceno na TB, edino če pač res rabiš večjo kapaciteto in nimaš prostora za tolk diskov. Tudi na enaA gledam da sta Toshiba 3TB in Blue 4TB najbolj prodajana.
Problem s tolk manjšimi diski je, da nikoli ne veš na katerem disku imaš kaj, tako da komaj čakam da bodo imeli 10TB normalno ceno (raje 150 kot 200€) in bom lahko premaknil vse iz manjših diskov.

Han ::

So tudi prednosti manjših diskov. Če jih imaš več, je manjša verjetnost, da izgubiš celoten arhiv.

Gr8t ::

Saj zaradi tega sem začel z 2TB in sem tudi mislil da 4TB podatkov ni pametno imet na enem disku, ampak ko se ti jih nekaj nabere, pa že moraš iti en razred navzgor. Zdaj imam že 4x 4TB, tako da 3-4 TB lahko kupim samo še enega ali dva, potem moram pa narest preskok na 8TB.
Pa kar imam na manjših ne bom brisal tudi ko enkrat prenesem na večje. Edino tiste najmanjše raztalam ostalim v družini, 200-250GB sem že, zdaj bodo na vrsti 500GB.

Gr8t ::

gendale2018 je izjavil:

Gr8t je izjavil:

V bistvu je WD Blue prav namenjen za domačo uporabo, Red je za 24/7 NAS. Čeprav jaz imam doma 24/7 prižgan računalnik, pa mi ni crknil še noben Green in 5400rpm Blue disk. Tako da Blue so povsem dovolj dobri za običajno uporabo.

greeni so največja jajca če jim ne izklopiš vseh power saving featurjev (potem pa itak dobiš nekaj podobnega redu), ker drugače hočejo glave parkirat vsakih par sekund kar je zelo dobro za vzdržljivost

rede uporabljam ker je računalnik prižgan 24/7 in dejansko ti diski služijo kot neke vrste nas, imam jih trenutno 5 pa ni crknil še noben, čeprav ima najstajrejši že skoraj 23k ur prižganega časa

Tudi jaz imam prižgano 24/7, ampak Red niso namenjeni za single drive desktop in so dražji.
Si ti disablal TLER kar pravijo vsi, če googlaš "wd red for desktop use"?
https://forums.tomshardware.com/threads...
https://arstechnica.com/civis/viewtopic...

Podobno je bilo z Greeni letnika 2012-2014 (za pred 2012 ne vem, tudi jih prej nisem imel) s tistim nenormalno visokim Load Cycle Count, kar si tudi že napisal v citiranem postu.
O tem problemu sem prebral na tem forumu šele v začetku 2014, tako da se mi je na prvem disku iz 2012 že nabralo 200.000 od 300.000. Tistega kupljenega 2014 sem imel pa samo kak teden preden sem disablal.
Čeprav tukaj berem da to ni tak problem:
https://community.wd.com/t/very-high-lo...
WD just says they will endure at least that number. I have desktop drives that have well over 1 million LC’s and they’re still running fine… and they’re rated for only 300,000.

All it is is a “Parking Cycle.” A parking cycle is not much more mechanically intensive to a drive than moving the head from the inner to the outer reaches of the platter… which it does any time it’s reading data.

Ampak to je zame enako kot pri avtih start/stop, dela več slabosti kot koristi. Bi rekel da proizvajalci hočejo šparati na svoj način (oz. jih sploh ne briga kdaj tebi izdelek crkne), jaz pa na svojega.

Dočim WD Blue, set it and forget it. Tako da mi je čudno da se jih bolj ne priporoča, v tej temi še omenjen ni bil. Tudi vsi moji znanci iz tujine imajo v glavnem samo WD Red. Ampak to so data hoarderji z 20-80TB, to pa že nimaš druge izbire kot več 10TB Redov v NAS-u.


Še vedno nisem našel nobenih podatkov o vprašanju, ki je že v naslovu teme.
Jaz bi rekel, da imajo zdajšnji WD 4TB diski, Blue WD40EZRZ in Red WD40EFRX, 3 plošče (najprej sem mislil 4, ampak nekaj napredka je pa pomoje bilo v 7 letih), novi iz nekje decembra 2018 (če pri nas zdaj kupiš disk, dobiš oktober 2018, se pravi potujejo iz tovarne nekje 5 mesecev), WD Blue WD20EZAZ in WD60EZAZ ter WD Red WD20EFAX, WD60EFAX, WD80EFAX in WD100EFAX pa imajo 2TB plošče.

EDIT:
Saj vidim da je tukaj:
https://rml527.blogspot.com/2010/10/hdd...

WD40EZRZ-xxWN9Bx 4TB (4/8)
WD40EZRZ-xxGXCBx 4TB (3/6)

Ter novi:
WD20EZAZ-xxGGJBx 2TB (1/2)
WD60EZAZ-xxZGHBx 6TB (3/6?)

LOL (no, saj kaj pa bo drugega pri 2TB na ploščo):
Shingled Magnetic Recording


Pogledam kaj imam, ko pridem domov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gr8t ()

Gr8t ::

Našel še za Toshibo.
https://rml527.blogspot.com/2010/12/hdd...

P300 - 1TB na ploščo
HDWD120 2TB (2/4)
HDWD130 3TB (3/6)

X300
MD04ACA400 / HDWE140 4TB (5/10) - 800 GB na ploščo, ni čudno da je tako glasen
MD04ACA600 / HDWE160 6TB (6/12) - 1 TB na ploščo
MD05ACA800 / HDWF180 8TB (6/12) - 1,33 TB na ploščo

gendale2018 ::

Han je izjavil:

So tudi prednosti manjših diskov. Če jih imaš več, je manjša verjetnost, da izgubiš celoten arhiv.

ja samo hitro imaš problem ker plate nimajo dovolj sata portov in tudi z ekstra kontrolerji ti jih začne zmanjkovat (kot tudi pceilanov za kontrolerje) + odvisno od vrste raida (oziroma njegove odsotnosti) + backupov lahko izgubiš vse med 0 in vse če ti pogori računalnik
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ugotoviti ali ima disk SMR?

Oddelek: Strojna oprema
456295 (2857) B34ST
»

Proizvajalci diskov zaloteni pri zavajanju s SMR tehnologijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
8418429 (11238) Wazzock
»

Koliko počasnejši so v resnici diski SMR

Oddelek: Novice / Diski
146121 (2804) MrStein
»

Čudno delovanje novega trdega diska (Toshiba P300 4TB))

Oddelek: Pomoč in nasveti
72289 (1650) st12

Več podobnih tem