» »

Prenovljen Mac Mini

Prenovljen Mac Mini

Mac Mini - še manjši

vir: engadget

Obilica priključkov

vir: engadget

Mac Mini Server

vir: engadget
engadget - Čeprav se je prenova Applovega najmanjšega računalnika (in s tem tudi najmanjšega računalnika, na katerem teče OS X) pričakovala že za pred dnevi končan WWDC, temu ni bilo tako. Vseeno smo novega malčka dobili ob osvežitvi Applove spletne trgovine, ko so omogočili prednaročila za 4. iPhone v ZDA.

Novinec je zdaj še manjši, čeprav je nekoliko pridobil v širino in dolžino. V primerjavi s starim, ki je zasedal kvadrat s stranico 16,7 cm, najnovejši Mac Mini zaseda 19,7 cm v obe smeri, a le 3,6 cm v višino, v primerjavi z dobrimi 5 cm predhodnika. Ohišje je, kot je za Apple dandanes običajno, izdelano iz enega kosa aluminija. V nasprotju s preteklimi izkušnjami bo tokrat celo mogoča nadgradnja doma, brez da bi imeli težave s priznavanjem garancije. To bo sicer omejeno le na pomnilnik, ki bo dostopen skozi odprtino na dnu ohišja.

Procesorji ostajajo Intelovi Core 2 Duo z 2,4 oz. 2,66 GHz in 3 MB drugo-nivojskega predpomnilnika. Procesorju bo pomoč pri izračunih nudil grafični čip, tokrat nVidiin 320M, ki bo sploh prav prišel v primeru videoposnetkov v visoki ločljivosti. Slednje bo mogoče na zaslon prenašati prek vgrajenega priključka HDMI, ki bo poskrbel tudi za prenašanje zvoka, poleg analognih 3,5 mm priključkov za banane zvočnikov oz. mikrofona. Izhodom delajo družbo še štirje priključki USB 2, en FireWire 800, reža za pomnilniško kartico SD, priključek Ethernet (podprta so tudi brezžična omrežja do standarda 802.11n), mini-DisplayPort, ki bo prek adapterja omogočal priklop po standardu VGA (adapter ni priložen, je pa priložen adapter s HDMI na DVI), ter priključek za elektriko. Napajalnik je tokrat vgrajen v primerjavi z opeko, ki so jo vajeni uporabniki starejših Minijev.

Optičen pogon je sposoben branja in zapisovanja ploščkov DVD, a se mu lahko odpoveste v zameno za še en trdi disk in zamenjavo običajnega OS X-a za strežniško različico v primeru Mac Mini Server. Diska sta na voljo v kapacitetah 320 oz. 500 GB ter sta seveda klasične, mehanske narave. Na izbiro imajo kupci v Applovi trgovini še količino pomnilnika, ki se giba med 2 in 8 GB, a je pomnilnik tako ali tako enostavno nadgradljiv kasneje.

71 komentarjev

«
1
2

Hardstyle ::

Prices start rolling at $699,

Ray Arnold ::

Saj ne rečem je impresivne velikosti, ampak mislim da še vedno pride z napajalnikom ki je pol tako velik kot sam mini.

__Devil__ ::

Zgleda kot mini DVD player :P. Vedno manjši.

Yaqwsx ::

koncno

LuGi ::

Ray Arnold je izjavil:

Saj ne rečem je impresivne velikosti, ampak mislim da še vedno pride z napajalnikom ki je pol tako velik kot sam mini.


Ne..napajalnik je vgrajen.

Sicer je pa zelo sleek

axee ::

Res noro dober design, lepo tudi da so spravili napajalnik notri, tudi novost upgrejdanja RAM-a je super. Samo razočaran sem ker bi resno lahko prešli na i3 ali celo tiste slabše i5 mobilnih procesorjev :/

Lawler ::

Zmeraj bolj me mika ta Mac :)

Shuli ::

Kaj takole lepo zapakiranega z AMD Fusion inside.. MmmMmmMM. Samo kaj, ko bo konkurenca potrebovala 2 leti, da si pride gor.:8)

Bor H ::

Pomoje je cena za kake 100USD previsoka, ker za 1000USD dobiš že MacBook z praktično enako konfiguracijo (isti CPU, grafa, RAM), res da ni čist enaka namembnost ampak če si tako na švoh s placom da rabiš MacMini ti bo laptop še bolj všeč. Podobo gre za "strežniško" verzijo, čeprav je zelo lepa žival za jo skrit pod ruter in da skrbi za vse datoteke po bajti in še za kak http serverček, čeprov spet pomoje previsoka cena.

Preden me pojeste: ja, vem da so notr laptop komponente in je zato zadeva dražja, mi je pa kot potrošniku vseen kakšne komponente so notr, važn mi je price/performance

opeter ::

Kot zanimivost, citiram iz teme na jabuk.si: http://www.jabuk.si/pbb/viewtopic.php?t...

http://store.apple.com/de/browse/home/s...

2,4 GHz : 320 GB

* 2,4 GHz Intel Core 2 Duo
* 2 GB Arbeitsspeicher
* 320 GB Festplatte1
* 8x SuperDrive Laufwerk (Double Layer)
* NVIDIA GeForce 320M Grafikprozessor
* Mac OS X Snow Leopard

* Versandfertig in: 24 Std.
* Kostenfreie Lieferung
* 809,00 EUR

Za to ceno, 800 EUR bi človek pričakoval, da dobi vsaj 4 GB RAMa.

V Evropi smo resnično najebali. Najcenejši, najbolj dostopen novi Mac se je podražil skoraj za 300 EUR ( v Nemčiji se je marsikje starejši 2,26 GHz osnovni model dobil za okoli 520 EUR).


Applovci, vcasih vas pa res ne razumem... Kot uporabnik late 2009 mac minija (2.26 GHz, 4GB, 500GB disk), ki sem ga kupil z dodatno opremo za dobrih 650 EUR iz Nemcije, je tole totalen ripoff.

Sej ne pravim, dobro zgleda (kar je pa tut vse pri tem kompu), mel bi ga ce bi mi ga kdo kupil, ampak za ceno 800 EUR preprosto ponuja VELIKO PREMALO. Pricakoval bi vsaj dvojedrni i5 procesor, 4GB rama (danes res ze standard) in podobno. Kot kaze bo Apple res izgubil racunalniski segment.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

PrimozR ::

Bor H je izjavil:

Pomoje je cena za kake 100USD previsoka, ker za 1000USD dobiš že MacBook z praktično enako konfiguracijo (isti CPU, grafa, RAM), res da ni čist enaka namembnost ampak če si tako na švoh s placom da rabiš MacMini ti bo laptop še bolj všeč. Podobo gre za "strežniško" verzijo, čeprav je zelo lepa žival za jo skrit pod ruter in da skrbi za vse datoteke po bajti in še za kak http serverček, čeprov spet pomoje previsoka cena.

Preden me pojeste: ja, vem da so notr laptop komponente in je zato zadeva dražja, mi je pa kot potrošniku vseen kakšne komponente so notr, važn mi je price/performance

MacBook kot MPC? o_O

Aja, da razjasnim, zadeva je predraga. Ampak po drugi strani Apple cilja predvsem na stranke v ZDA, ki si takšne zadeve lahko privoščijo. In si jih privoščijo. PC pač praktično nima alternative, vsaj ne takšne, pri kateri bi odkorakal v trgovino in dobil nekaj takole sleek in da bi delalo. Lahko si nekaj sestaviš/predelaš sam. Koliko je takšnih uporabnikov? :>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Bor H ::

A ni 700USD mal velik samo za MPC? Če hočeš sam MPC kupš kej drugega, lahko tudi precej počasnejšega, recimo kej v smislu Asrocka 330, torej nekaj na ION temelječega za cca 300-400EUR/$, kjer je tudi OS ubistvu irelevanten.

PrimozR ::

Seveda. Kaj pa če si Mac afficionado? Boš kupil plastičnega Asrocka, na katerem ne teče OS X?

Gandalfar ::

Hmm .. pa lahko na teh MPC-jih simple kupujes iz iTunes stora?

Bor H ::

PrimozR je izjavil:

Seveda. Kaj pa če si Mac afficionado? Boš kupil plastičnega Asrocka, na katerem ne teče OS X?


če ti gre samo za multimedio predvajat ti je čist vseen kaj gor laufa, itak si gor vržeš kej v smislu XMBCja ali Boxeeja, fanboye pustmo iz debate

iTunes lepo laufa windowsih, je pa ratal tako ogromen da so ga še apple fani začel pluvat, nekateri grejo še celo tako daleč da pravjo da je to najslabši del iPhone izkušnje...

BlueRunner ::

Kaj pa če si Mac afficionado?

Poglej... če si Mac afficionado, boš že po definiciji besede pogledal v denarnico in po potrebi naredil načrt kako boš napraskal denar, ki ga potrebuješ za nakup željenega. Če nisi afficionado, potem boš kupil kaj drugega in nikoli pogledal nazaj.

Pač vsakomur svoje.

Ko odmisliš te stvari, pa lahko ugotoviš, da, če nič drugega, zadeva vsaj izgleda tako, da je ni potrebno skrivati pod prtičkom in porinjenega nekam daleč stran od oči za mizo.

Desigual ::

Bravo! Prepakiral so identične komponente in za to zaračunajo premium razliko 300Eur v EU za najcenejši model. Me zanima kako bodo delali vgrajeni napajalniki (Time Capsule khm khm).

PrimozR ::

BlueRunner je izjavil:

Kaj pa če si Mac afficionado?

Poglej... če si Mac afficionado, boš že po definiciji besede pogledal v denarnico in po potrebi naredil načrt kako boš napraskal denar, ki ga potrebuješ za nakup željenega. Če nisi afficionado, potem boš kupil kaj drugega in nikoli pogledal nazaj.

Pač vsakomur svoje.

Ko odmisliš te stvari, pa lahko ugotoviš, da, če nič drugega, zadeva vsaj izgleda tako, da je ni potrebno skrivati pod prtičkom in porinjenega nekam daleč stran od oči za mizo.

Upam da je tole namenjeno Boru. Meni so te zadeve namreč popolnoma jasne.

lurker ::

Ne gojim tu precej razširjenega bolezenskega sovražtva do Appla, ampak tole je predrago. Bom glasoval PROTI (z denarnico, seveda).

Hardstyle ::

Se da dobit enake oz. podobne komponente (predvsem po velikosti) v trgovini pri nam oz. eu? Pa če kdo lahko linka prosim.

Zgodovina sprememb…

techfreak :) ::

Bor H je izjavil:

iTunes lepo laufa windowsih, je pa ratal tako ogromen da so ga še apple fani začel pluvat, nekateri grejo še celo tako daleč da pravjo da je to najslabši del iPhone izkušnje...

Nevem točno kje je pri njih problem, ampak meni laufa iTunes brez težav. Ne bi si mogel želeti boljšega programa kot pa je to. Če ima kakšen program probleme z delovanje, potem je to Windows Media Player. Manjkajo mu nekateri featurji, počasnejši zagon ima ter UI ni nit približno tako dober kot tisti pri iTunesu.

Glede iTunes - iPhone: Še nikoli ni bilo povezovanje s telefonom preprostejše, vključno s sinhronizacijo.

CoolBits ::

techfreak :) je izjavil:


...
Glede iTunes - iPhone: Še nikoli ni bilo povezovanje s telefonom preprostejše, vključno s sinhronizacijo.

Hja na osx je res super... itunes za win pa ni nevem kaj.

gazibo ::

809,00 EUR


ne hvala

grex ::

Je pa treba priznati, da pošten redesign iTunes-u ne bi prav nič škodil.

Sem sicer tudi na pol mac uporabnik, ampak za hd player bi si tudi jaz raje omislil škatlico z XBMCjem, da bi le bila dovolj majhna.

Bor H ::

Hardstyle: za enako velikost se boš mogu kr precej potrudt, če si pa pripravljen imet mal večjo škatlo pa imaš precej izbire, med drugim bi lahko verjetno si iz aluminija naredu ohišje in notr dal male desktop komponente, imaš pa kej v smislu AspireRevo, kar je dost podobno in cenejše.

techfreak: poznam iTunes, sem jih kake 2 leti uporabljal nonstop, pol so bili pa vedno bolj bloatani in posledično počasni in sem jih opustil, priznam pa da sem jih uporabljal na Win mašini

Hardstyle ::

Ob googlanju mac mini alternativ sem izbrskal ripple.co.kr in mi zadeva zelo všečna, bolj kot mac mini ampak nikjer ne najdem cene :\

http://www.ripple.co.kr/mini/product/pr...

Tear_DR0P ::

in za to zaračunajo premium razliko 300Eur v EU za najcenejši model

khm - in ti uporabljaš za nickname iste blagovne znamke cot, ki gate porodaja po višjih cenah kot sem jih jaz za kavbojke prpravljen plačat?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Khamul ::

Ok. Rd mam Apple. Mislim, da nardijo veliko dobrih stvari. Sam cena tega je pa nesmiselno visoka. G4 mini je biu 499. In razumem, da so vse izboljšal v tej ediciji, sam podražitev za 200 eur... smrdi.

Meizu ::

PrimozR je izjavil:

Bor H je izjavil:

Pomoje je cena za kake 100USD previsoka, ker za 1000USD dobiš že MacBook z praktično enako konfiguracijo (isti CPU, grafa, RAM), res da ni čist enaka namembnost ampak če si tako na švoh s placom da rabiš MacMini ti bo laptop še bolj všeč. Podobo gre za "strežniško" verzijo, čeprav je zelo lepa žival za jo skrit pod ruter in da skrbi za vse datoteke po bajti in še za kak http serverček, čeprov spet pomoje previsoka cena.

Preden me pojeste: ja, vem da so notr laptop komponente in je zato zadeva dražja, mi je pa kot potrošniku vseen kakšne komponente so notr, važn mi je price/performance

MacBook kot MPC? o_O

Aja, da razjasnim, zadeva je predraga. Ampak po drugi strani Apple cilja predvsem na stranke v ZDA, ki si takšne zadeve lahko privoščijo. In si jih privoščijo. PC pač praktično nima alternative, vsaj ne takšne, pri kateri bi odkorakal v trgovino in dobil nekaj takole sleek in da bi delalo. Lahko si nekaj sestaviš/predelaš sam. Koliko je takšnih uporabnikov? :>


No ja, niso ravno vsi Američani sanjsko bogati...

PrimozR ::

Njihova ciljna publika je. That's what matters.

Key Quest ::

PrimozR je izjavil:

Njihova ciljna publika je. That's what matters.


/facepalm

PrimozR ::

Ja?

Desigual ::

khm - in ti uporabljaš za nickname iste blagovne znamke cot, ki gate porodaja po višjih cenah kot sem jih jaz za kavbojke prpravljen plačat?


Vsak ima svoje veselje. Meni je vseeno za to kak PC imam in za 300Eur dobim najmanj troje Desigual kavbojke ne pa 2cm nižjega minija.

r0ker ::

Hardstyle je izjavil:

Ob googlanju mac mini alternativ sem izbrskal ripple.co.kr in mi zadeva zelo všečna, bolj kot mac mini ampak nikjer ne najdem cene :\

http://www.ripple.co.kr/mini/product/pr...

a si našel cene? zgleda zelo cute, vprašanje pa je kaj ponuja za tako ceno. pls sporoči če najdeš kaj

opeter ::

Saj piše, kaj ponuja...
2GB RAM, Pentium Dual Core E5300 2,6 GHz, 320 GB 2,5" 5400 rpm SATA disk, Realtek 5.1 HD Audio, ima DVI, VGA, 4x USB 2.0, vse skupaj v velikosti MiniITX.

Ceno pa ti ne morem povedat, ker ne razumem / znam brati korejsko.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

lopov ::

Zgoraj desno - english. Za dotični artikel (Ripple Look) prevod še ne obstaja.

http://www.ripple.co.kr/eng/html/produc...

KaRkY ::

Samo upam da nebojo ti mini PC-ji preveč povozli večjih ker so mi prav grdi:) Mam raje kaki Bigtower mi zgleda bol profi:)
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

CoolBits ::

Zakaj pa nebi raje kar celo sobo imel samo za računalnik, kot je blo včasih? To je še bolj profi :D

KaRkY ::

Ne to je preveč čeprav sanjam o kaki mašini ki bi hišo mela prek:) In nasploh mi ni všeč to extremno pomanjševanje naprav.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

driver_x ::

Na svetu so tudi ljudje, ki enostavno nimajo prostora za velike škatle ali pa tako škatlico uporabljajo za multimedijski predvajalnik pod televizorjem. Tudi sam bi v delovni sobi imel veliko raje nekaj v podobni velikosti. Za multimedisjki predvajalnik sicer obstaja polno napravic podobne velikosti, a so le-te večinoma osnovane okoli Atoma ali ION platforme. Malenkost večja škatlica s procesorjem Core i3 pa pride že več kot 600 eur, ampak je to bolj "naredi si sam" varianta, saj si jo moraš potem še inštalirati. Tako da meni se cena za tak sistem niti ne zdi pretirano visoka, ob predpostavki da dobiš zraven že nameščen MacOS in da bo zadeva delovala brez dodatnega dela. Če bi imel še BD predvajalnik, bi se verjetno znašel tudi pod mojim televizorjem.

KaRkY ::

Za multimedijsko napravo bi raje mel kaj takega. Veliko ceneje pa za predvajanje filmov čisto dovolj.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

driver_x ::

Če rabiš samo za filme, se strinjam, da je čisto dovolj.

KaRkY ::

Ja za vse ostalo pa maš Laptop ali pa Stacionarni PC. Nevem zakaj bi še več rabo no mogoče igranje iger ki pa ti tudi ta MAC ne pripomore veliko. No edino če hočeš kaj surat po netu potem je to res bolj uporabno.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

Bor H ::

Pa tudi za surfanje so tiste ION zadeve dovolj vredu.

bluefish ::

Tovrstna minimalistično oblikovana in majhna ohišja so mi všeč in bi vsekakor imel kaj podobnega za sekundarni računalnik, vendar pa Mini pri teh specifikacijah niti slučajno ni vreden svoje cene. Naj se zresnijo.

PrimozR ::

opeter je izjavil:

Saj piše, kaj ponuja...
2GB RAM, Pentium Dual Core E5300 2,6 GHz, 320 GB 2,5" 5400 rpm SATA disk, Realtek 5.1 HD Audio, ima DVI, VGA, 4x USB 2.0, vse skupaj v velikosti MiniITX.

Ceno pa ti ne morem povedat, ker ne razumem / znam brati korejsko.

Tole je fail, nima niti digitalnega audia. Poglej druge modele, imajo SPDIF, HDMI pa eSATA v istem pakiranju z enakimi specsi. Pomojem so tole miniITX platke zapakirane v lepo ohišje.

driver_x ::

KaRkY je izjavil:

Ja za vse ostalo pa maš Laptop ali pa Stacionarni PC. Nevem zakaj bi še več rabo no mogoče igranje iger ki pa ti tudi ta MAC ne pripomore veliko. No edino če hočeš kaj surat po netu potem je to res bolj uporabno.


Po drugi strani pa kaj dosti več od gledanja filmov tudi sam ne počnem na televizorju. Sploh pri vseh ostalih prenosnih napravah, ki so bolj primerne za branje pošte in surfanje.

Lawler ::

KaRkY je izjavil:

Samo upam da nebojo ti mini PC-ji preveč povozli večjih ker so mi prav grdi:) Mam raje kaki Bigtower mi zgleda bol profi:)


Pa šundrasto :) Men je pa najlepše da se ohišja ne vidi. Monitor, tipkovnica pa miš, drugega pa nerabim gledat :) Tega minija se bi dalo tako fajn skrit nekam :)

bluefish je izjavil:

Tovrstna minimalistično oblikovana in majhna ohišja so mi všeč in bi vsekakor imel kaj podobnega za sekundarni računalnik, vendar pa Mini pri teh specifikacijah niti slučajno ni vreden svoje cene. Naj se zresnijo.


Samo pa lahko poganjaš OS X :) Vsaj legalno :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Lawler ()

bluefish ::

Samo pa lahko poganjaš OS X :) Vsaj legalno :)
Eh, me ne gane, da bi samo zaradi OS-a plačeval premium.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novosti z Applove predstavitve (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
5629786 (25735) PrimozR
»

Facebookova grožnja HP-ju, Supermicru in drugim velikanom

Oddelek: Novice / Procesorji
2411124 (9381) PrimozR
»

Apple predstavil lep venček novosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
6127069 (23027) SkipEU
»

Applove novosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
5620224 (18752) Key Quest
»

Prodaja Macov upadla (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
10510768 (7641) Gregor P

Več podobnih tem