» »

Fizika - napake

Fizika - napake

Blaz90 ::

Imam eno vprašanje glede sistematske napake pri fiziki:
Gre za fiz. praktikum, kjer sem npr. pri eni nalogi izračunal efektivni odmik ter podal rezultat(lomni količnik: n=1.53+-0.02), vendar moram oceniti k tej napaki še sistematsko napako (napako merilnega instrumenta, v tem primeru gre za navadno merilo).
Privzel sem, da je napaka merila preprosto +-1mm, samo zdaj pa nevem kako bi to napako vklučil k absolutni napaki, da bi potem dobim končno napako (sistematska ter absolutna)?

rezator ::

A to si na Pefu? Če si mi lahk pod zasebno pišeš, mam ful poročil oz ti lahk vštimam :) Če si piši, sam nevem kolk mate isto, ker zdej je drug sistem, kuk vidim si pa 1. letnik.

Blaz90 ::

Ne, sem na FKKT Maribor, 1. letnik.

Zimavc ::

Pozdravljeni,

Izposodil si bom tole temo še za svoj problem pri fiziki. Imamo nalogo, ki je neznam rešiti in bi vas prosil za pomoč.
Naloga: Imamo dvigalo z maso 1.3t in se dviga iz prvega v tretje nadstropje. Izračunajte silo v jeklenici dvigala.
Najprej sem izračunal Fg=m*g in nato hotel še Fv=m(g+a). A ravno tu nastane problem, ker nimam pospeška in ne najdem ne v knjigi, zvezku ali internetu koristne formule zanj.
Prosil bi vas, če mi lahko vsaj malo pomagate

Hvala in lepo pozdrav

rezator ::

Uporabi formulo Fg=m*g. g ti je znan itak, maso maš dano. sila je večja od te, samo v trenutko ko se dvigalo pospešuje, vendar je ta trenutek zelo kratek. in v ostalem času se giblje dvigalo z enakomerno hitrostjo. in če je vsota vseh sil na telo enaka nič, se telo giblje enakomerno ali miruje. v tvojem primeru se giblje enakomerno, tako da te formule Fv=m(g+a) ne potrebuješ. sila ki deluje na vrv je enaka sili teže dvigala Fv=Fg=m*g

to je to:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fizika-prosti pad z upoštevanjem upora

Oddelek: Šola
142331 (1992) švrk
»

Hitrost prostega pada (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7723513 (21858) Thomas
»

Štiri naloge iz fizike?

Oddelek: Šola
52876 (2808) Princo22
»

Kaj je težje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
856389 (5119) hruske
»

Fizikalne naloge - Energija, moč

Oddelek: Šola
333649 (3339) gzibret

Več podobnih tem