» »

Mandriva naprodaj

Mandriva naprodaj

Heise - Kot poroča francoska stran Mandriva Linux Online, je francoski razvijalec priljubljene Linuxove distribucije Mandriva naprodaj. Že od leta 2008 se Mandriva bojuje z rdečimi številkami, letos pa se je obrnilo izrazito na slabo. Prve govorice so se vzniknile že marca, ko je Mandriva na francoski borzi objavila finančno poročilo, v katerem so zapisali, da je edina alternativa za rešitev 80 zaposlenih prodaja podjetja. Med potencialnimi kupci se omenjata britanski ponudnika SaaS LightApps in francoski igralec na odprtokodnem trgu Linagora.

54 komentarjev

«
1
2

cekr ::

Glede na zgodovino podjetja se bo sedaj podjetje verjetno imenovalo:

LinaMandraGoraDrek :)

Žal brez prave cenovne politike ne gre.
Če bodo ukinili free verzijo, jih noben ne bo povohal.

Se bodo morali v Linux taboru sprijaznit z usodo in narediti eno pravo skupno distribucijo. Vsak posebej naj pa potem prodaja dodatke.

Enostavno se prevečkrat zgodi, da hočeš nekaj pognat, ti pa zateži, da mora biti točno določena distribucija. Še huje je, če ti sploh ne zateži in na prvi pogled sploh ne veš, v čem je problem. Na ta način, ki ga prakticirajo, se bo cel Linux tabor pogreznil v tla.
Samo govoriti, kako bodo v roku parih let povozili MS, je čista fantazija.
Spremljam Linux že od vsega začetka in napovedi o zmagi.
Pa smo še vedno na 1% ali pa še to ne.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

r0ker ::

tako je. ves linux katastrofa je dobro mišljena ampak slabo zasnovana, slabo izpeljana in slabo "prodajana"

Poldi112 ::

Če vidva ne vidita prednosti še ne pomeni, da jih ni. In propad ene distribucije je daleč od katastrofe.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

driver_x ::

cekr je izjavil:


Pa smo še vedno na 1% ali pa še to ne.



Za nepoznavalce šteje edino uporaba na desktopu. :D

nekikr ::

Če gledamo desktop verzijo linuxa - potem seveda.

En nasvet bi imel za linuxaše: zakaj hudiča ne najamete nekaj marketing mojstrov in prodate svojega polizdelka masam? Saj to se očitno da... ;)

driver_x ::

nekkir: katera pa je desktop verzija linuxa? 2.6? Ali kakšna druga?

aljoose ::

nekikr je izjavil:


En nasvet bi imel za linuxaše: zakaj hudiča ne najamete nekaj marketing mojstrov in prodate svojega polizdelka masam? Saj to se očitno da... ;)


Microsoft niti nima tako dobrega marketinga :)

nekikr ::

sammy73: saj veš kaj sem mislil. Tistega software-a na DVD playerju pač ne moreš štulit v to temo.

Doom: ciljal sem na Apple ;)

BigWhale ::

Ni ne prva in ne zadnja distribucija, ki je crknila ...

driver_x ::

nekkir: jaz tudi nisem ciljal na dvd pleyerje, usmerjevalnike, telefone, multimedijske predvajalnike, satelitske sprejemnike, avtomobile, strežnike, superračunalnike, .... ampak na izjave: o katastrofalni zasnovi in izvedbi, ter o tem, da je linux z 1% deležem tik pred izumrtjem. Realnost je povsem drugačna, saj je linux eden izmed najbolj razširjenih OS-ov. Najde se ga povsod, kjer ni prisotnega zaklepanja uporabnikov na lastne izdelke, kakor npr. pri namiznem računalništvu.

BALAST ::

Sploh ne verjamem da ga bo kdo odkupil, saj bo še naprej prinašal izgubo. Vsi linux sistemi že tako ponavadi paralelno razvijajo svoje rešitve in je delo razvijalcev prej podvojeno z premalo izboljšavami.

nekikr ::

In še enkrat ti bom povedal isto sammy73: DVD playerja ne štuli v to temo :)

Ko je govora o desktop OS se dajmo pogovarjat o tem in Linux je tu na svojem slavnem enem procentu. Izumrl ne bo, ker ima dosti zagrizenih privržencev, ki pa na žalost ne stopijo skupaj in ne ponudijo celovite rešitve.

driver_x ::

nekkir: nanašal sem se na izjavo:
tako je. ves linux katastrofa je dobro mišljena ampak slabo zasnovana, slabo izpeljana in slabo "prodajana"

ki omenja VES linux in ne samo "namiznega". Ampak, ker ti potek debate ni všeč, skušaš določena dejstva izločiti.

Manu ::

Saj tudi znotraj Microsofta so določeni projekti propadali. Neka Linux distribucija pač propade, druga zaživi: Ubuntu npr.

cekr ::

driver_x je izjavil:

cekr je izjavil:


Pa smo še vedno na 1% ali pa še to ne.



Za nepoznavalce šteje edino uporaba na desktopu. :D



Lahko imaš ti zasedene serverje z Linuxom, vendar prodaja se pa Desktop.
Mandriva je sploh narejena, da bi bila všečna množicam.
Škoda se mi zdi, da bi šel nek tak projekt v maloro.
Ga imam sam na dveh mašinah in se znajde na njih tudi nepoznavalec.

Če se pa hoče doseči neko kritično maso, bi bilo pa potrebno distribucije čimbolj združit. Dodatke pa prodajat posebej. Od Free verzije se ne da živeti. Še huje; obstajajo stroški za Download, ki ni ravno zanemarljiv. To pa se ne da kar tako pokriti z reklamami.

A ne bi bilo bolje, da se nekaj sto osebkov spravi skupaj in zadevo pripravijo do uporabne ravni. Potem naj pa distribucijo prodajajo po različnih verzijah. Pa da bi bilo v enem paketu samo en program za določeno področje. Ne pa da je nek novinec čisto zmešan od izbire.

Moja rešitev bi bila čisto enostavena.
Distribucije KDE, Gnome... Navlaka zadaj kritične množice ne zanima.

Pa še:
lahko je govoriti, da je vseeno, če neka distribucija propade.
Kje je pa potem podpora obstoječim uporabnikom? Splošni Linuxač ne more biti na tekočem s prav vsako muho.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

Poldi112 ::

Obstoječi uporabniki bodo pač zamenjali distribucijo. Big deal. Že jaz sem tekom let svoje uporabnike selil med Pingo, Mandrake, Gentoo, Ubuntu in Debian, pa so vsi preživeli. Kako naj ne bi, če je bila edina sprememba, ki so jo videli, nova verzija KDE-ja in tistih nekaj programov, ki jih uporabljajo.

In to, da je novinec zmeden zaradi izbire, je manjhna cena za obstoj izbire same.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

cekr ::

Poldi112 je izjavil:

Obstoječi uporabniki bodo pač zamenjali distribucijo. Big deal. Že jaz sem tekom let svoje uporabnike selil med Pingo, Mandrake, Gentoo, Ubuntu in Debian, pa so vsi preživeli. Kako naj ne bi, če je bila edina sprememba, ki so jo videli, nova verzija KDE-ja in tistih nekaj programov, ki jih uporabljajo.

In to, da je novinec zmeden zaradi izbire, je manjhna cena za obstoj izbire same.



To je pa tako enostavno?

Po firmah imajo še win98 samo zato, ker se ljudje ne upajo in znajo prilagodit.

Potem je tu še strojna kompatibilnost. Kje imaš garancijo, da ti bo nekaj v drugi distribuciji delovalo?
Če imaš samo za igračkanje, ni noben problem menjat sistem.

Zato se pa povsod pojavi edini odgovor. Uporabi Windows in imaš neko garancijo, da ti bo nekdo vsaj za silo pomagal. In predvsem to, da veš, kdo je ta nekdo. A pri Linuxu veš? Ja, ta nekdo=kdorkoli. Hm?
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

opeter ::

cekr je izjavil:

Po firmah imajo še win98 samo zato, ker se ljudje ne upajo in znajo prilagodit.


Ne. Imajo zato, ker marsikateri takrat napisan program pod novejšimi OS-i ne bi deloval, morda preko emulatorja.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

cekr ::

opeter je izjavil:

cekr je izjavil:

Po firmah imajo še win98 samo zato, ker se ljudje ne upajo in znajo prilagodit.


Ne. Imajo zato, ker marsikateri takrat napisan program pod novejšimi OS-i ne bi deloval, morda preko emulatorja.


Sem to pozabil napisat. Ampak bistvo je, da ne moreš kar tako menjat sistema.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

nekikr ::

Če pa že imaš pa za stare dobre Win firmo na vsakem vogalu, ki ti bo znala poštimat praktično vse kar rabiš. hudiča, že prodajalec v Big Bangu ti lahko naredi "migracijo" na nov Win sistem...

Poldi112 ::

>Po firmah imajo še win98 samo zato, ker se ljudje ne upajo in znajo prilagodit.

So ti že drugi povedali, da govoriš bedarije.

>Potem je tu še strojna kompatibilnost. Kje imaš garancijo, da ti bo nekaj v drugi distribuciji delovalo?
Če imaš samo za igračkanje, ni noben problem menjat sistem.

Bedarija. Če imaš kakšno specifično aplikacijo jo seveda stestiraš predno narediš migracijo. Ne vem kako si ti predstavljaš migriranje. Ti pa iz lastnih izkušenj povem, da so si distribucije med seboj dovolj enake, da ni težav za vsakdanjo rabo. Kaj pa pravijo tvoje izkušnje?

>Zato se pa povsod pojavi edini odgovor. Uporabi Windows in imaš neko garancijo, da ti bo nekdo vsaj za silo pomagal. In predvsem to, da veš, kdo je ta nekdo. A pri Linuxu veš? Ja, ta nekdo=kdorkoli. Hm?

Ja? Nazadnje ko sem imel problem na win mi je MS support po eni uri "za silo pomagal" tako, da so mi rekli da je reinstall edina rešitev. Garancijo si lahko nekam vtakneš. Predvidevam, da nikoli nisi bral eula? Res je da je supporta za win več, a daleč od tega da ga za Linux ne bi dobil.

Kaj misliš s tem, da ne veš, kdo je ta nekdo, ki ti bo pomagal, pa nimam pojma. Mogoče to, da ne poznaš soseda, za razliko od win, kjer ti sosed puca viruse?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Tarzan ::

nekikr je izjavil:

Če pa že imaš pa za stare dobre Win firmo na vsakem vogalu, ki ti bo znala poštimat praktično vse kar rabiš. hudiča, že prodajalec v Big Bangu ti lahko naredi "migracijo" na nov Win sistem...

Imaš firme, ja, ki ti v prvi vrsti znajo za vse prav dobro zaračunati. Osebno sem sklenil, da nikomur več ne bom pomagal pri težavah z Windowsi. Tako pomoč tako ali tako lahko povsod vsak najde.

pecorin ::

Potem je tu še strojna kompatibilnost. Kje imaš garancijo, da ti bo nekaj v drugi distribuciji delovalo?


kaj??
ti linuxa se nisi videl od blizu.
razumem programsko, kjer lahko delajo probleme razlicne verzije knjiznic. ampak strojna??

driver_x ::

cekr je izjavil:

Zato se pa povsod pojavi edini odgovor. Uporabi Windows in imaš neko garancijo, da ti bo nekdo vsaj za silo pomagal. In predvsem to, da veš, kdo je ta nekdo. A pri Linuxu veš? Ja, ta nekdo=kdorkoli. Hm?


Če ti zadeve slabo poznaš, še ne pomeni, da nekaj ne obstaja. Tudi pri Linuxu lahko kupiš podporo, ni pa to nujno, če podpore ne rabiš.

Povej raje, kakšne so tvoje izkušnje z uradno Windows in Linux podporo in kolikokrat si kaj od tega potreboval, preden pametuješ.

poweroff ::

Zanimivo kako uporabniki Windows sistemov vedno čutijo potrebo komentirat OS, ki ga ne uporabljajo, ne poznajo.
sudo poweroff

Testman42 ::

Sej kar se tiče marketinga linuxa, katera so trenutno največja podjetja ki se ukvarjajo z razvojem in distribucijo?
Pa a kej sploh sodelujejo med seboj ter ali se poleg svojega distrota še za kej/koga drugega zanimajo?

nekikr ::

Zakaj bi pa se spoh? World domination proceeding as planned... :)

MrStein ::

pecorin je izjavil:

Potem je tu še strojna kompatibilnost. Kje imaš garancijo, da ti bo nekaj v drugi distribuciji delovalo?


kaj??
ti linuxa se nisi videl od blizu. uf, še en iz Dannyjeve zvezde. A to, kaj imam oblečeno tudi vidiš?
razumem programsko, kjer lahko delajo probleme razlicne verzije knjiznic. ampak strojna??

Se najde. Povečini odvisno od bundlanih driverjev. Pa od compile opcije itd...

Se pa strinjam. Če še videl nisi linuxa od blizu, potem tega ne veš.

(and the troll gate opened...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Poldi112 ::

No, pa daj kakšen primer, da vidimo. Ker meni se kaj takega še ni zgodilo. Ogromna večina driverjev je itak v kernelu in tega distribucije ne spreminjajo. Če ti pa nova distribucija uporablja drug driver za ne vem, nvidia grafično, ga pa, v primeru težav, zamenjaš s tistim, ki je bil prej.

In čisto kaj imajo tu nastavitve pri prevajanju?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrStein ::

http://markmail.org/message/pj4f2l3a6g3...

Pa da WLAN adapter dela z enim distrotom, z drugim pa ne, pa bereš vsak teden na forumih.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Stipex ::

Linux je čisto OK, dokler ga imaš doma na PCju in veliko časa, da se z njim ukvarjaš. Drug problem pa nastane pri poslovni rabi, to je podpora. Microsoft ima podporo na vsakem vogalu, na spletu, po celem svetu, če ne znajo rešiti problema v Sloveniji, pa kličejo drugam.

V firmi se ne moreš ukvarjati z vzdrževanjem strežnikov in uporabniki. Večina jih ima vzdrževanje od
zunaj in ko bo linux imel takšno podporo, kot jo ima MS, jih bo (mogoče) več na njem.

Sicer pa, kolikor imam sliko je tko, da večina home userjev posega po Ubuntu, kdor pa hoče več oz. v večjih firmah pa kako Fedoro/Redhat, OpenSuse/SLED... tako da me ta novica niti ne preseneča.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Stipex ()

l0g1t3ch ::

Tudi Linux ima lahko izvrstno podporo ;) (hint: redhat), samo potem spet ni kaj cenejši od win sistemov.

techfreak :) ::

http://www.ubuntu.com/support/services/...
Pri Canonicalu ponujajo podporo za podjetja.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

http://blog.mandriva.com/2007/10/31/an-...

Mura je tudi propadla ker je zašla v rdeče številke. Pa to ne pomeni da tam več ne šivajo. Bo že teh 80 zaposlenih se znašlo. Tako ali drugače. Poznam pa premalo zadevo da bi imel neko jasno mnenje o vsem skupaj.

Morda lahko rečem le da Slovenija (ljudje ki ji vladajo in ki se odločajo o programski opremi) ni nič boljša od Nigerije?

Zgodovina sprememb…

mtosev ::

Linux ocitno ne prinasa dovolj profita
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

WhiteAngel ::

@cekr, nekikr: Who gives a f*ck, da je 1% tržni delež na desktopih? Jaz ne. Za Linux, BSD in OpenSolaris lahko rečemo, da je čudovito, da nekaj takega obstaja in so v resnici uporabni. Žalostno je edino, da imajo veliki monopolisti še vedno le vendor lock-in strategijo in jih nihče razen EU komisije ne je*e. To pa je problem.

Matako ::

+1. Navijaštvo (pa ne mislim overclockanja) itak neke hudo uporabne vrednosti nima za tiste, ki izbirajo izdelke za svoje potrebe. Malo še štekam lastnike dragih blagovnih znamk, ki imajo vse praviloma patetične tržne deleže, ampak pri zastonj stvareh pa... WTF?
/\/\.K.

Poldi112 ::

MrStein je izjavil:

http://markmail.org/message/pj4f2l3a6g3...

Pa da WLAN adapter dela z enim distrotom, z drugim pa ne, pa bereš vsak teden na forumih.


To so obskurnosti, tega je polno tudi pri MS-ju.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

techfreak :) ::

Poldi112 je izjavil:

MrStein je izjavil:

http://markmail.org/message/pj4f2l3a6g3...

Pa da WLAN adapter dela z enim distrotom, z drugim pa ne, pa bereš vsak teden na forumih.


To so obskurnosti, tega je polno tudi pri MS-ju.

Out-of-the-box se večkrat zgodi, da na enem distrotu dela gonilnik, na drugem pa ne (predvsem pri kakšnih WLANih). Seveda je v večini primerov dovolj hitro Googlanje in že imaš rešitev.

cekr ::

Nekdo vam napiše neko resnico, greste pa po njem. Preveč dolgo sem že v računalništvu, da bi me eni ali drugi verniki peljali okoli prsta.
Sam nisem bil prav v nobeni meri navijaški. Izrazil sem samo obžalovanje, da se bo zgodilo, kar se že bo. Uporabljam že kar precej časa Mandrivo oz. Mandrake. Zato mi je žal, da bo šlo v večna lovišča. Meni sicer ni problem prešaltat na drug distro, bi pa raje videl, da bi se razvoj nadaljeval tudi za ceno, da je treba nekaj odšteti.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

MrStein ::

Poldi112 je izjavil:

MrStein je izjavil:

http://markmail.org/message/pj4f2l3a6g3...

Pa da WLAN adapter dela z enim distrotom, z drugim pa ne, pa bereš vsak teden na forumih.


To so obskurnosti, tega je polno tudi pri MS-ju.

Zate je obskurnost. Tistemu, ki se mu zgodi, pa uničen dan.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Icematxyz ::

Zato mi je žal, da bo šlo v večna lovišča.


Jah no. Kaj točno se bo z tem projektom dogodilo. Jaz glede na to novico še ne bi znal reči? Razen pač da jim trenutno slabo kaže in bodo skušali kaj glede tega storiti. Počakajmo.

WarpedGone ::

Manj "velikih" distribucij kot je, večja je verjetnost, da bo bugfix, katerega si našel na netu, deloval tudi na tvoji ...
Zbogom in hvala za vse ribe

Poldi112 ::

>Zate je obskurnost. Tistemu, ki se mu zgodi, pa uničen dan.

Se strinjam. Ampak tvoje generaliziranje, dokler je podprto s takimi stvarmi, pač ne zdrži. Jasno je da imajo vsi sistemi buge. V čem se tu linux razlikuje od win?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Icematxyz ::

Teme o težavah z določeno verzijo OS so na slo-tech dober pokazatelj da je to nekaj popolnoma normalnega. In nekih razlik z tega vidika jaz nebi delal.

driver_x ::

kje je pa ostalih 99% od tistega 1%?

nekikr ::

Govoril je v odstotnih točkah, s % se je pa zatipkal. There, fixed :)

Stipex ::

Sj veš kako se temu reče:
"can`t see the forest for the trees"

In to se dogaja v vsaki temi kjer se gre za težave z GNU/Linux pri desktop uporabi.
:)

MrStein ::

Govora je bilo ("LOL, si sploh prebral članek?"), da je menjavanje z enega distrota na drugega izi, in da ni šans, da gre kaj narobe.
Ko en pove, da lahko, pa vsi preklop v troll mode...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mandriva Linux (spet) tik pred stečajem

Oddelek: Novice / Ostale najave
166226 (4024) filipk
»

Izšla Mandriva 2011

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
3512458 (9950) MrStein
»

Mandriva preživela, izšla nova verzija

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
3913084 (11255) Icematxyz
»

Izšla Mandriva Linux 2010 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
839527 (7299) 5er-->
»

Mandriva Linux Limited Edition 2005

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
193634 (2879) shubell

Več podobnih tem