» »

3d tiskalnik

3d tiskalnik

««
22 / 46
»»

Y0sh1 ::

romex, najlepša hvala za informacije. Kako se podlaga obnese pri drugih filamentih, kot so PETG, ABS, Nylon. Zaenkrat
sem printal le PLA, a v prihodnosti mislim uporabljati PETG za ohišja za elektroniko.

Kakšno debelino layerja in gostoto uporabljaš za večje printe dimenzij naprimer 250x250x350. Trenunto sem printal
le 0,2mm in 20% fill density, pa tudi hitrosti me zanimajo. Kje je meja da so tudi večji printi dovolj kvalitetni, pa da
se ne printa 20 ali več ur?

romex ::

za petg je ok, abs nisem probal, imam en kolut kle ampak še nism našel časa.. berem, da abs ultrabejsu ni najbolj prijazen..

za večje printe uporabljam layer 0,2 ali 0,3 odvisno za kaj gre.. najrajši tiskam v 0.2, daljši čas printanja me ne moti, ker je manj dela z končno obdelavo potem.. 0.1 printam redkokdaj, če pa že so pa to res extremno majhni kosi. hitrost prvega layerja imam na 30mm/s ter initial layer line width na 130%. extruda več filamenta in je prvi layer veliko bolj zapolnjen, posledično bolj prime na podlago.

hitrost imam ponavadi 60-70mm/s, prilagodim med tiskanjem.. če so lepe ravne linije mal prvijem, če bolj complex potem pustim na 60.

TehDucky ::

Zelo podobno kot romex, osebno sicer vse v 0,2 ker je najbolj simpl. Hitrost prvega layerja je isti kot ostalo, temperaturo si videl kako nastaviš za višjo za prvi layer, lahko tudi nastaviš za "first X layers". Hitrost na 60mm/s. Medtem ko z samim extrude 130% pa se še nisem igral, ker ne vem/vidim prednosti oz. kje mi manjka.

Petg sem tudi jaz printal, pa je dosti več igračkanja z nastavitvami, tako da več printam PLA. Pride skoraj vedno perfect ven, pri PETG, če ni na 99% natančno nastavljeno vse v piko bo zmazek, vsaj jaz sem imel take izkušnje, je pa res dosti bolj strukturno močen, lahko pa tudi PLA ojačaš (annealing), da ga daš v pečico za 1h na 110°C da se povežejo layerji med seboj.

krefi ::

pozdravljeni
v curi vidim moznost nastavitev natacnosti do 0.1 a nikjer ne najdem sobe 0.1 za ender 3 trenutno imam original gor 0.2
e3 1231v3|asus gtx 970 strix OC edition|2x8gb kingston|
cosair rm650| crucial 500gb|fractal define s

dottor ::

Višina plati je ponavadi polovica premera "konice" tako da za 0.1mm player rabiš 0.2mm nozzle.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

rezator ::

Imam CR 10. Zelo zadovoljen. Tudi bed leveling sem delal redko, saj ko sem enkrat zrihtal je bilo ok dolgo. Zdaj pa ne glede kako nastavim, mi dela probleme, ali je premalo, ali je preceč, je malo preveč na levem koncu, je malo preveč na desnem koncu... Sprašujem če kdo ve za kaj dobrega, da se dokupi? Kot "podloga". Tega da lepim trak ali mažem z raznimi premazi ne pride v poštev. Težave mi dela ne samo ABS ampak tudi PLA.

Mislil sem, da sem kupil slab filament, zamenjal za drugega, takega, ki je printal že prej super in še vedno.
Some people feel the rain. Others just get wet.

V0RT3X ::

Printaš na steklu? Jst mam tole zadevo pa je top :D

https://www.aliexpress.com/item/3D-Prin...

jest10 ::

Kako imate kaj nastavljen retraction lastniki ender 3?

pirlo ::

Ve kdo morda kaj je narobe da ko npr. printam cilinder so vmes bunke (malo se zamakne par slojev) ali pa ga celo začne vleči v eno stran (kot Pisa)?

V0RT3X ::

Če maš layer shift poglej da maš vse jermene dovolj napete. Bunke misliš kot zits/blobs?

https://www.simplify3d.com/support/prin...

pirlo ::

V0RT3X je izjavil:

Če maš layer shift poglej da maš vse jermene dovolj napete. Bunke misliš kot zits/blobs?

https://www.simplify3d.com/support/prin...

Nekaj takšnega. Samo da je včasih samo en del vmes malo zamaknjen (bunka), včasih pa konstantno vleče v eno smer (Pisa stil) :D. Ne sicer tako ekstremno kot na sliki na linku. Z vsakim layerjem pride do malo offseta. Bom probal zmanjšat hitrost in našpanat jermene. Hvala ti!

rezator ::

V0RT3X je izjavil:

Printaš na steklu? Jst mam tole zadevo pa je top :D

https://www.aliexpress.com/item/3D-Prin...



Ja na steku. Ampak do nedavnega nisem imel tezav. Zdaj me je to tako izivciralo, da sem izgubil voljo do primtanja.

No to mi ni jasno kako to ve da je ravnina vodoravna? Lahko je ta tocka v pravi visini, samo ravnina pa ni nujno cisto vodoravna.
Some people feel the rain. Others just get wet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rezator ()

V0RT3X ::

Več meritev naredi, jst mam naštiman na 3x3 in prek tega napne ravnino/mrežo in sproti prilagaja višino da je vedno ista oddaljenost.

rezator ::

A itak... glede da je to od druge znamke, lahko gre to na cr 10? Katerega imas ti?
Some people feel the rain. Others just get wet.

V0RT3X ::

Original je od antclabs (cca 40€), jst mam točno tega z linka že kakšno leto na tevo tarantuli.

Poglej si kak tutorial, rabiš pa custom firmware pa nosilec za bltouch: https://www.instructables.com/id/Instal...
https://www.thingiverse.com/thing:29759...

I__I ::

@rezator
Če uporabljaš navadno steklo; to se s časoma lahko povesi. Če lahko, poizkusi z novim steklom.
Pa preglej če so vsi vijaki dobro zategnjeni in obrabo koleščkov. To tudi lahko vpliva.

rezator ::

Hvala obema. Kako pa potem meri? Je poseben program? KEr tega moj CR nima v funkciji.
Some people feel the rain. Others just get wet.

V0RT3X ::

Naložit morš custom firmware (marlin)

jest10 ::

jest10 je izjavil:

Kako imate kaj nastavljen retraction lastniki ender 3?

Pa še eno vprašanje, če je tukaj kakšen lastnik.

Ima še kdo probleme z zamikanjem printa, če daš med printanjem pavzo in nato nadaljuješ? Meni pri tem print zamakne za približno 0,8 mm

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

vres.ales ::

En 3D tiskalnik moram kupit po novem letu. Nekaj do 450-500€. Lahko neki DIY iz kitajske

dottor ::

Ender 3
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

vres.ales ::

sem ga gledal ja. Kaj pa kakšen creality cr-10?
pa kak vem kateri ima ogrevano ploščo?

dottor ::

CR-10 je večji Ender 3. Sam imam Ender 3 pa do sedaj sem lahko vse z njim tiskal in ni bil premajhen, če ne daš kos na pol pa je (ampak nisem še rabu). Ponavadi kar tiskam je vse manjše od 10x10cm, kar je večjega pa dam po diagonali da tiska alpa v višino.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

BladE_ ::

Za ta budget raje Cr10 ali CR10s, mogče Tevo Tornado ali Alfawise U20.

Nisi napisal za kaj se bo sploh uporabljal. Ender je sicer dovolj dober, če ne rabiš velike površine.
Akcija - Reakcija

vres.ales ::

Od začetka čisto hobi varjanta, za izdelavo kakšnih delov za poškodovane naprave. Pol pa, če bo potreba bomo že kaj boljšega nabavli. Nebi pa rad že v štartu kupil nekaj za brezveze

dottor ::

Jaz z Ender 3 delam lih to kar ti bi ti rad, pa nimam težav. Tiskam od neumnosti, do rezervnih delov, do lego dodatkov ki jih ni v prodaji :))
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

pirlo ::

pirlo je izjavil:

Ve kdo morda kaj je narobe da ko npr. printam cilinder so vmes bunke (malo se zamakne par slojev) ali pa ga celo začne vleči v eno stran (kot Pisa)?

Če še bo morda imel kdo takšne težave, tukaj je vse kaj je meni šlo narobe. Jermen na x osi ni bil vredu napet, potem jermenica ni bila vredu privita na os, miza ni bila popolnoma vodoravno (na vaservagi po domače) in posledično vredu skalibrirana. Sedaj je vse ok, printa zelo dobro. Imam pa Geeetech i3 z alu ohišjem. Ni ne vem kaj, dela pa zelo zadovoljivo.
Hvala @V0RT3X za link in pomoč.

BigWhale ::

Ali je ze kdo nadgrajeval bootloader na Anet boardih, bolj specificno na v1.5 verziji. Oziroma, ce je ze kdo reseval bricked Aneta, ki se je ustavil med nadgradnjo firmware-a?

Jaz sem si naredil Arduino ISP, da bi flashnil bootloader ampak mi avrdude vedno javi, da gre za napacen board. Noben nacin reseta ne pomaga.

BladE_ ::

Kaj pa pravi Google ali YT? Ni vrag, da si prvi s to težavo :)
Akcija - Reakcija

BigWhale ::

Google, razen ene par momljajocih videov, ne pravi nic pametnega. Cakam, da dobim se USB programator za Atmel kontrolerje, vendar ne vidim razloga, da rec ne bi delala z Arduino Uno. Ardiuno Uno - Arduino Uno bootloader burn dela brez tezav. Ne deluje pa z Anetovim boardom. Malo imam na sumu, da reset signal ni tam kjer bi moral biti ampak, bi rec vseeno morala delati.

madog ::

Jaz sem si naredil Arduino ISP, da bi flashnil bootloader ampak mi avrdude vedno javi, da gre za napacen board


Si izbral pravi board po tem ko si naložil ArduinoISP? Si spremenil bootloader na Arduino as ISP pred nalagnjem dejanskega bootloaderja na briknjen board?

reset na Uno je D10, na anet boardu pa je tako ali tako standarden razpored pinov za SPI
Phenom II X4 955 BlackEdition|M4A87TD EVO|OCZ 2x2GB @1333MHz|Sapphire HD5770 OC

BladE_ ::

Se ne bom spuščal v podrobnosti ampak jaz imam na svojem Skynet(zaradi autobed leveling) in dela bp, sem pred kratim nekaj testiral in večkrat zapored nalagal pa še vedno dela bp.

Zakaj točno omenjaš Arduino Uno in Atmel programator? Mogoče drug board? Google na hitro ne njde nič pametnega za "drug borad", vsi naj bi bili "1.0", tudi "1.5"... Jaz sem zadevo flashal kot je v navodilih, zgolj USB kabel in PC.
Akcija - Reakcija

BigWhale ::

Ja, seveda. :) Saj pravim, ce burnam bootloader na Arduinota potem deluje ok. Ce zamenjam board na Anet board in potem flasham anet board, pa dobim nazaj incorrect device signature.

Mal sumim, da nimam tapravega bootloaderja in da je tisti, ki pride zraven Skynet3D samo za v1.0 boarde.

Y0sh1 ::

BigWhale je izjavil:

Ja, seveda. :) Saj pravim, ce burnam bootloader na Arduinota potem deluje ok. Ce zamenjam board na Anet board in potem flasham anet board, pa dobim nazaj incorrect device signature.

Mal sumim, da nimam tapravega bootloaderja in da je tisti, ki pride zraven Skynet3D samo za v1.0 boarde.


Živjo,

na Anet boardu imaš drugo verzijo čipa, zato moraš popraviti avrdude.config file. Preveri kateri čip imaš na Anet boardu (npr:ATmega328P) in popravi signature. Preveri tudi kakšen quartz ima Anet, ker moraš izbrati ustrezen bootloader. Za 16MHz izberi Arduino/Genuino Uno, za 8MHz pa Ardunino/mini.
Prav tako lahko kreiraš svoj board v listi "C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\boards.txt"


part parent "m328"
id = "m328p";
desc = "ATmega328P";
signature = 0x1e 0x95 0x14; -> popravi tukaj

ocdrev = 1;


Lokacija avrdude.config -> c:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr\etc\

BigWhale ::

U. hvala za tole. Bom mal raziskoval naprej. Anetov V1.5 board ima gor najbrz 1284P. Je nekdo z markerjem naredil crto cez CPU. :>

SLOxD ::

Sam trenutno čakam dele za moj Hypercube Evolution (DIY) in bom za board uporabil DuetWIFI. Ali ima kdo kakšne izkušnje s tem? Ker trenutno imam naročen Ramps 1.4, vendar resno razmišljam, da bi naročil še DuetWIFI.

PS: Če rabite naprintat za neko profesionalno rabo, svetujem SLS all MJF. Smo v podjetju zadnjič, naročili pri JUBO 3D tisk in niti ni tako drago kakor si kdo predstavlja, kvaliteta pa skoraj kot bi bilo brizgano.

BigWhale ::

BigWhale je izjavil:

U. hvala za tole. Bom mal raziskoval naprej. Anetov V1.5 board ima gor najbrz 1284P. Je nekdo z markerjem naredil crto cez CPU. :>


No, pomagalo ni nic.

Sem pa problem resil z USBavp programatorjem v nekaj minutah. Potem sem pa porabil se pol dneva, da sem usposobil BLTouch clone. Dokumentacija za te reci je tako zanic in tako slaba, da grozno.

vres.ales ::

Kje si dol vlečete modele za printanje?

romex ::

thingiverse, pinshape, myminifactory, youmagine, yeggi, tinkercad, yobbi3d,


z tukaj nisem se nic naredil ampak stran se mi pa dopade :)
https://3d.si.edu/browser

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: romex ()

BigWhale ::

vres.ales je izjavil:

Kje si dol vlečete modele za printanje?


Jaz sem, razen dodatkov za printer, vse sam naredil. Printer sem pravzaprav kupil zato, ker sem imel ene par idej, ki sem jih zelel realizirat. :)

darkolord ::

Na thingiverse je daleč, daleč največja izbira modelov. Se splača prej tam pogledati, ker je velik del idej ponavadi že realiziran na precej načinov :)

vres.ales ::

Jaz še ne znam 3D risati, tako, da bom prvo začel z modeli, potem pa predelava modelov, nazadnje pa komaj izvirna dela :)

Zakaj pa vidim, da ima veliko ljudi zraven 3D tiskalnikov še raspberry pi?

Zgodovina sprememb…

dottor ::

Pri meni pa večina tiskam več za ostale kot zase. Tako stvari iz thingiversa kot zadeve ki jih sam zrišem. Če ne drugo se zadeva "sama odplačuje".
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

romex ::

vres.ales je izjavil:


Zakaj pa vidim, da ima veliko ljudi zraven 3D tiskalnikov še raspberry pi?


Raspberry pi je odličen za poganjanje octoprint serverja. Ni več letanja sem in tja z pomnilniško kartico, imaš možnost nadzorovanja printa z webcamom, itd.

več pa na https://octoprint.org/

c3p0 ::

Lahko uporabiš kar OrangePi, ki je smešno poceni.

romex ::

Jaz imam orangepi v kombinaciji z octoprint serverjem pa mi nikakor ni uspelo usposobit webcama. za teh par eur razlike se jaz nebi več jebal z orangepijem.

Y0sh1 ::

ali lahko kdo lahko kaj več napiše od barvanja in končni obdelavi (šmirglanju) 3d tiskov.
- spreje katerih proizvajalcev uporabljate? kje jih kupiti?
- kateri primer za zaščito in prekrivanje layerjev?
- kakšen brusni papir - granulacija?
- ali se splača kupiti kakšen mini električni brusilnik z pripomočki? naprimer dremel 3000

romex ::

Jaz uporabljam šmirgle različnih granulacij (nimam točnih številk v glavi), šprickit v spreju in sprej za barvanje. (dobiš kjerkoli, vzami kar ti je všeč). Za Težje dostopne točke si pomagam z premi brusilnikom iz lidla za 20eur. Služi namenu :)

Poglej si tale video, je vse lepo razloženo od začetka do konca.

stalker ::

spreje katerih proizvajalcev uporabljate? kje jih kupiti?

Vseh. Kupiš jih v trgovini s tehniko.
kateri primer za zaščito in prekrivanje layerjev?

Tisti, ki se prime na plastiko, s katero tiskaš.
kakšen brusni papir - granulacija?

Odvisno, kakšno površino hočeš - grobo ali gladko.
ali se splača kupiti kakšen mini električni brusilnik z pripomočki? naprimer dremel 3000

Če ga potrebuješ, ga kupiš.

/sarkazem off

Po youtubu išči 3D print finishing. Kakovostnih videov je malo morje.

jest10 ::

Kje je fora tega under/over extrusion, ki se mi pojavlja v desnem spodnjem kotu na ravnih površinah?
Zadeva je očitnejša, ko se printa plast v smeri gornji levi, spodnji desni kot. Pri printanju zgoraj desno, spodaj levo je večinoma nemoteče. Glede na to izključujem probleme v gibanju x in y osi, saj bi imel v tem primeru probleme v obeh smereh printanja. Vsaj tako predvidevam:P
Vzorec tudi ni stalen. Če bi print ponovil, bi imel valove razporejene drugače.
Mogoče zaradi gibanja/zvijanja cevke za filament? Karkoli drugega?


««
22 / 46
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

3d printer

Oddelek: Strojna oprema
121051 (833) _Denny_
»

3d tiskalnik za zacetnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
161998 (1353) sslavc
»

3D tiskaliki za domaco uporabo

Oddelek: Strojna oprema
183158 (2781) mihec87
»

3D tiskalnik

Oddelek: Kaj kupiti
307242 (6492) avian2
»

3d printer

Oddelek: Kaj kupiti
3810085 (8354) stalker

Več podobnih tem