» »

Solaris nič več zastonj, le s Sunovimi računalniki

Solaris nič več zastonj, le s Sunovimi računalniki

Ars Technica - Oraclov prevzem Suna se za uporabnike na UNIX-u temelječega operacijskega sistema, Solaris, spreobrača v nočno moro, vsaj če ti isti uporabniki nimajo tudi Sunovih strežnikov. Solaris je bil pred nakupom namreč brezplačen za uporabo, ki ni vključevala tehnične podpore. Že pred časom so to pri Oraclu spremenili in brezplačno licenco omejili na 90 dni, če gre za komercialno rabo, tudi v produkciji. Zasebna uporaba bo še naprej ostala brezplačna.

Predvidevalo se je, da bodo morali uporabniki za uporabo Solarisa kupiti naročnino, s katero pride tehnična podpora. A tukaj so pri Oraclu naredili zanimivo potezo, saj bodo licence prodajali le v paketu s strojno opremo, torej Sunovimi strežniki. Tako ne bo legalnega načina za uporabo Solarisa na računalnikih, ki jih ni izdelal Sun, ter so v komercialni uporabi.

Novi pogoji sicer veljajo le za zadnjo stabilno različico Solarisa, medtem ko je OpenSolaris še vedno brezplačen. A tudi tu se zatakne, saj težko pričakovana izdaja OpenSolarisa za letošnje leto, OpenSolaris 2010.03, in nove izdaje v prihodnosti najverjetneje ne bodo vsebovale vseh novosti, ki bodo del najnovejše izdaje Solarisa.

Bo posledica drastičen dvig prodaje Sunovih strežnikov?

35 komentarjev

Poldi112 ::

Saj bi bil jezen na Oracle, samo je že sam Sun tako bedasto vodil Solaris da je čudež da sploh še živi.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Dami ::

Lahk bi vsaj počakal do izzida BTRFS predn takle ZFS "ubijejo".
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Jumping Jack ::

Hm, tole deluje kot precej neracionalna poteza.

Gregor P ::

Meni se zdi, da lahko vsaj v EU na sodiščih dosežeš, da se prodaja programske opreme ne sme vezati na strojno. Vsaj tako je že enkrat odločilo nemško zvezno sodišče v primeru Microsoftovega operacijskega sistema Windows Home Server. Morda bi uspeli tudi v tem primeru:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Matako ::

Ja mogoče ti pa Solaris zraven "dajo" XD
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Icematxyz ::

Oracle pač ni SUN. To mislim da je vsem jasno. In marsikaj bo drugače. Všeč pa mislim da nam spremembe ne bodo kaj preveč.

mtosev ::

za end userje je se vedno free.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Poldi112 ::

In kaj naj end user dela z Solarisom?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zero0ne ::

Gregor P je izjavil:

Meni se zdi, da lahko vsaj v EU na sodiščih dosežeš, da se prodaja programske opreme ne sme vezati na strojno. Vsaj tako je že enkrat odločilo nemško zvezno sodišče v primeru Microsoftovega operacijskega sistema Windows Home Server. Morda bi uspeli tudi v tem primeru:|


Apple se ne strinja s tabo.
uname -o

CoolBits ::

Zero0ne je izjavil:


Apple se ne strinja s tabo.

Apple tukaj nima veze... oni ti prodajo napravo, ki deluje... MS pa dela samo sistem, kar pa se ne sme vezat na strojno opremo...

MrStein ::

Saj prodaja Mac OS-a ni vezana na strojno opremo, lahko se ločeno kupi.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

CoolBits ::

Ja sam moraš prej mac-a imet... drugač ti nič ne koristi osx.

Zero0ne ::

MrStein je izjavil:

Saj prodaja Mac OS-a ni vezana na strojno opremo, lahko se ločeno kupi.


V EULAju od OSXa ti lepo piše da ga smeš inštalirati samo na od Appla požegnano strojno opremo.
uname -o

we_are_borg ::

to bo premaknilo meje!
death is irrelevant

PrimozR ::

Zero0ne je izjavil:

MrStein je izjavil:

Saj prodaja Mac OS-a ni vezana na strojno opremo, lahko se ločeno kupi.


V EULAju od OSXa ti lepo piše da ga smeš inštalirati samo na od Appla požegnano strojno opremo.

So? A naj grme tožit Microsoft, ker ne morem Windows 7 naložiti na mojo Nokio? Problem tukaj je, da bodo OS prodajali samo s hardwerom, njihovim hardwerom. OS X ti lahko kupiš posebej, a pač ne dela.

Bor H ::

Ampak microsoft ti ne omejuje inštalacije winsov na nokio, če ti rata seveda, Apple te pa lahko preganja če spraviš osx na hackintosh, prav tako očitno po novem Sun.

Zero0ne ::

PrimozR je izjavil:

Problem tukaj je, da bodo OS prodajali samo s hardwerom, njihovim hardwerom. OS X ti lahko kupiš posebej, a pač ne dela.


Ne, problem je, da OSX deluje tudi na ne-Apple strojni opremi (sploh odkar Apple uporablja generičen PC hardware), a ga po EULAju smeš uporabljati samo na njihovem hardwaru.
uname -o

MrStein ::

Bor H je izjavil:

Ampak microsoft ti ne omejuje inštalacije winsov na nokio, če ti rata seveda, Apple te pa lahko preganja če spraviš osx na hackintosh, prav tako očitno po novem Sun.

A ni neka "prepoved" za instalacijo na virtualne mašine?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jlpktnst ::

EULA se da spodbijat z lokalno zakonodajo, kar ne dvomim da bi v sloveniji uspelo. Razen seveda če jim uspe pravočasno podkupit prave ljudi.

Pa glede tega kar počne oracle --- jamo si kopljejo. Oz kopljejo jamo solarisu in sun-u. Samo itak jih boli k* za solaris in sun... dobili so kar so želeli. Še sreča da je java dokaj open :S

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jlpktnst ()

Poldi112 ::

>Ampak microsoft ti ne omejuje inštalacije winsov na nokio, če ti rata seveda.

Hja, ti pa omejuje poskušanje. Vsaj mislim, ne da se mi brati, ampak ziher je kje v eula, da je decompiling in podobno prepovedano.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Bor H ::

To definitivno, ampak oni nimajo v kodi preverjanja "tole je tak pa tak hardwer, nočem se zagnat", recimo poglej igro Bridge It, dela samo na Nvidi, je to fer? Pa ne mi rečt da po tolkih letih niso ATI kartice dovolj močne.
Uglavnem razvijalec softwerja ne sme namenoma blokirat enega hardwerja.

deadbeef ::

Meni je vseeno itak je pomoje tole najslabši UNIX kar sem jih uporabljal.

Pyr0Beast ::

To definitivno, ampak oni nimajo v kodi preverjanja "tole je tak pa tak hardwer, nočem se zagnat", recimo poglej igro Bridge It, dela samo na Nvidi, je to fer?
Si že probal inštalirati win xp na USB flash ali podoben removable drive ? :)

Ali pa premestiti inštalacijo na drugi HW in se čuditi bluscreenom ? Imaš lock, bodi brez skrbi.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Poldi112 ::

>Meni je vseeno itak je pomoje tole najslabši UNIX kar sem jih uporabljal.

Ja? Je bil tudi edini, ki si ga uporabljal?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

deadbeef ::

ne ni bil.. sem uporaljal oz. še vedno uporabljam HP-UX, AIX... v preteklost sem imel pa opravka z IRIX in SunOS oz. Solaris

Daedalus ::

In kaj naj end user dela z Solarisom?


Se uči kaj pametnega početi s tem.

Lahk bi vsaj počakal do izzida BTRFS predn takle ZFS "ubijejo".


OpenSolaris in par izpeljank maš še vedno na voljo. Ajde, niso tako stabilni ko Solaris, še vedno pa dovolj za resno uporabo. Sploh Nexenta je zanimiva.

Hm, tole deluje kot precej neracionalna poteza.


Meni pa precej logično. Oracle je prišel do lastnega OS-a in kompletnega HW, ki ga je razvijal in prodajal Sun. Tako da boš zdaj pač kupoval Oracle SW in HW, kot je recimo praksa pri kakem IBM-u. Za manjše stranke verjetno lunix + x86 HW, za one z veliko keša (in veliko dela) pa Solaris in sparc. Na zadnji strani The Economista je že lep čas napopana reklama "Oracle Sun vs IBM servers".
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Matako ::

deadbeef je izjavil:

ne ni bil.. sem uporaljal oz. še vedno uporabljam HP-UX, AIX... v preteklost sem imel pa opravka z IRIX in SunOS oz. Solaris



Se hecaš? HP-(S)UX boljši od Solarisa? Na kakšen hipotetično irealističen način, me zanima? AIX je tudi precej tako tako v primerjavi s Solarisom. IRIX je bil njegadne sicer verjetno boljši , ampak zadnje verzije so bile še.. ne vem v 20. stoletju? V bistvu bi tvoja izjava nekako delovala leta 1995 (razen za HP-UX, ta je bil vedno poden).

Prednost Solarisa pred HP-UX in AIX je ravno v tem, da se je (in se še) zelo aktivno razvijal z ogromno inovacijami in podpore, medtem ko sta bila slednja bolj vzdrževana iz zgodovinskih razlogov brez ne vem koliko entuziazma. In potem imaš tu še "Linux invazijo" na mainframe, ki jo je SOlaris bistveno bolje preživel od ostalih.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

klavdijL ::

Pyr0Beast :: danes, 00:24:52
To definitivno, ampak oni nimajo v kodi preverjanja "tole je tak pa tak hardwer, nočem se zagnat", recimo poglej igro Bridge It, dela samo na Nvidi, je to fer?
Si že probal inštalirati win xp na USB flash ali podoben removable drive ? :)

Ali pa premestiti inštalacijo na drugi HW in se čuditi bluscreenom ? Imaš lock, bodi brez skrbi.


-> čak kaj si tukaj hotel povedat... si mal falu point - za USB flash nisem prabal ampak tudi če ne dela tukaj se govori o podpori ene opcije instala in ne pravnemu omejevanju tega početja... saj prav tako ne moreš win inštalirat prek zvočnikov ker pač tega ne podpirajo ... fora je da če ti slučajno uspe OK pa kaj pol - če ti to uspe z Appplom te lahko pa tožijo (oz še to ne nujno če ti uspe OsX prek zvočnikov namestit na Maca - isto sedaj velja za Solaris - nihče ne rpavi da ne dela, pravijo da ne smeš -- tukaj je velika razlika;) )

(ti omenjaš omejevanje tipa... ne morem sparit moje mačke z mojim psom in rezultata prodat cirkusu in ne ne smem sparit moje psice z mojim psom ker je prepovedano)

-> premeščanje instalacaj na drugi Hw je ena izmed bolj neumnih stvari ki jih lahko narediš, ker vse vemo, kako je z raznimi gonilniki, zapisi v registrih ipd. ... na novem Hw pač Win ponovno naložiš ... tukaj ne gre za omejevanje s strani MS ampak z strani uporabnika, ki dela traparije

--Glede Solarisa pa tole zna bit končni korak k prevzemu mainframe sistemov s strani Linux-ov (ali pač ?)

Bor H ::

damn you psihoxxx, sm jst hotu to napisat

pyro: si probu kdaj ram potegnt iz mašine medtem ko je prižgana? zlobni zlobni MS, se kr sesujejo pol...

5er--> ::

premeščanje instalacaj na drugi Hw je ena izmed bolj neumnih stvari ki jih lahko narediš

V bistvu je ena najbolj pametnih. Samo prej moraš pognat sysprep ali pa uporabit tak os, ki s tem nima problemov. ;)

ender ::

Pyr0Beast je izjavil:

Si že probal inštalirati win xp na USB flash ali podoben removable drive ? :)
Dela brez problemov, samo najti moraš tak ključek, ki ga Windowsi vidijo kot fixed (ali pa uporabiš en gonilnik, ki Windowse prepriča v to, drugače se ti pritožujejo, da nimajo kam dat swapa).

Pyr0Beast je izjavil:

Ali pa premestiti inštalacijo na drugi HW in se čuditi bluscreenom ? Imaš lock, bodi brez skrbi.
Naredil že večkrat. Do bluescreena pride samo če nimaš gonilnika za diskovni krmilnik - če ga predhodno namestiš se Windowsi povsem lepo zaženejo, najdejo nov hardware in delujejo naprej.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Pyr0Beast ::

pyro: si probu kdaj ram potegnt iz mašine medtem ko je prižgana? zlobni zlobni MS, se kr sesujejo pol...
Sem.
Komp ali crkne ali slika obstane :)

Dela brez problemov, samo najti moraš tak ključek, ki ga Windowsi vidijo kot fixed (ali pa uporabiš en gonilnik, ki Windowse prepriča v to, drugače se ti pritožujejo, da nimajo kam dat swapa).
Meni to početje ni obrodilo sadov na večih sistemih. Zadeva se obesi pri prvem nalaganju s BSODom.

Naredil že večkrat. Do bluescreena pride samo če nimaš gonilnika za diskovni krmilnik - če ga predhodno namestiš se Windowsi povsem lepo zaženejo, najdejo nov hardware in delujejo naprej.
Pa niti ne. Meni so se veselo obesili neglede na to, kaj sem naredil.

Ubuntu sem šaltal med 10mi mašinami in ga je čisto vsaka zagnala Bp, nima takih problemov.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

techfreak :) ::

Dela brez problemov, samo najti moraš tak ključek, ki ga Windowsi vidijo kot fixed (ali pa uporabiš en gonilnik, ki Windowse prepriča v to, drugače se ti pritožujejo, da nimajo kam dat swapa).
Meni to početje ni obrodilo sadov na večih sistemih. Zadeva se obesi pri prvem nalaganju s BSODom.

Windows med nalaganjem resetira vse USB naprave, da jih lahko ponovno zazna. Zaradi tega se USB ključ ponovno priključi, vendar na drugo mesto kot pa je prej bil.

Na internetu se najdejo navodila za namestitev Windows XP na USB ključ, naj pa bi bilo možno namestiti Windows Server 2003, ker ne resetira USB naprav ob zagonu.

SLO_Matej ::

Kot Apple z Macom. OS brez naprave ne gre in obratno. :)

techfreak :) ::

Naprava brez Mac OS deluje brez težav, ampak OS dobiš ob nakupu zraven in zakaj ga potem ne bi uporabljal?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oracle toži Google zaradi Jave v Androidu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
6517533 (14526) Cold1
»

Oracle ubil OpenSolaris

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
4716504 (14369) noraguta
»

solaris

Oddelek: Operacijski sistemi
112434 (1965) Ales
»

IBM utegne prevzeti Sun

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
445507 (2954) Bistri007
»

Izšla Nexenta CP 1.0

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
63023 (2321) Jst

Več podobnih tem