» »

GlobalFoundries opušča 32 nm

GlobalFoundries opušča 32 nm

Testna rezina na 32 nm

vir: X-Bit Labs

Testne rezine čipov, izdelanih na 28 nm-proizvodnem procesu

vir: X-Bit Labs
X-Bit Labs - Čeprav je Intel že prešel na 32 nm-proizvodni proces s trenutno najzmogljivejšim, 6-jedrnim procesorjem (Core i7-980X ter podobni 6 in 4-jedrni primerki iz družine Xeon) ter ugodnejšimi, dvojedrnimi Clarkdalei, vse kaže, da bo na tej stopnji nekoliko osamljen. Poleg procesorjev najzahtevnejši čipi za izdelavo, grafični procesorji, so s 65 nm naredili majhen skok na 55 nm, od tod pa na 40 nm. Centralni procesorji so s 65 nm preskočili na 45 nm, od koder je korak na 32 nm mnogo bolj smiseln, kot s 40 nm. A mnogi potencialni potrošniki ne vidijo smisla v 32 nm-proizvodnem procesu, zaradi česar so se pri GlobalFoundries odločili, da enostavno opustijo razvoj na tej stopnji. Vse svoje razvojne zmogljivosti bodo tako preusmerili v 28 nm high-k metal gate proizvodni proces, ki bo naročnikom na voljo v dveh različicah. Prva bo namenjena čipom z visoko zmogljivostjo, predvsem centralnim in grafičnim procesorjem, igralnim konzolam ter podobni uporabi na drugih področjih, kjer varčnost ni ključna, medtem ko bo druga različica bolj primerna prav za varčne zasnove, kamor spadajo predvsem mobilne naprave z brezžično povezljivostjo, kjer se cilja na dolgo avtonomijo baterije. Podobno odločitev so že pred časom sprejeli tudi pri največji livarni, tajvanskem TSMCju, kjer se bodo prav tako posvetili le 28 nm-proizvodnemu procesu. Pri GlobalFoundries pričetek proizvodnje na 28 nm pričakujejo že v drugi polovici leta 2010.

20 komentarjev

FireSnake ::

Samo malo: najprej je AMD najavil, da bodo sli na 32nm v zacetku leta 2011. Zdaj pa naj bi presedlali na 28nm se letos? Ce GF rata, potem bodo imeli proizvodni proces na voljo.

Lahko, da se motim, a ce jim tole rata bi si upal trditi, da se nam obeta veliko bolj enakovreden boj med modrimi in zeleno crnimi.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

BALAST ::

mnogi potencialni potrošniki ne vidijo smisla v 32 nm-proizvodnem procesu


Ja se veda, to odločitev so dobili pri potencialnem potrošniku, ki ga boli-k***c v kakšni tehnologiji je narejeno. Prej se gre za zmogljivost in nizko ceno, kot pa 28nm tehnologija.

To je politika podjetja, delaj produkte po zagotovljenih načrtih na bolj konkurenčen način. Vmes pa malo zafrkavaj konkurenco.

Zheegec ::

Ja se veda, to odločitev so dobili pri potencialnem potrošniku, ki ga boli-k***c v kakšni tehnologiji je narejeno. Prej se gre za zmogljivost in nizko ceno, kot pa 28nm tehnologija.

Potencialni potrošnik od GlobalFoundries bi bil recimo AMD. Njihov potencialni potrošnik pa stari ata ki kupuje računalnik, ali pa jaz.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

kihc ::

Zgleda da bodo "buldožerji" potem res v 28nm. Najss.
x

BALAST ::

na uradni strani piše :"As the former manufacturing arm of AMD, we possess tremendous assets in our leading-edge manufacturing and technology capabilities."

Če upoštevaš, da se je AMD prestrukturiral, da je GlobalFoundries hčerinska družba AMD in je glede trga bolj "neodvisna od AMD" in in s tem ovrže predsodke o "AMD zaostaja za Intel". Potem veš da je to AMDjeva fabrika in občasno nudi proizvodne procese še drugim proizvajalcem čipov. Seveda je delež proizvodnje velikokrat manjši kot AMD mikroprocesorjev.

kody ::

bi imel doma eno tako rezino za okras...
me zanima, če bi se to dalo dobit

BaToCarx ::

kody ::

tnx :D
ti treba dvakrat rečt, da ko pride plača si res česa takega ne omislim za na steno....

to je hi-tech umetnost....

Mitja358 ::

FireSnake je izjavil:

Samo malo: najprej je AMD najavil, da bodo sli na 32nm v zacetku leta 2011. Zdaj pa naj bi presedlali na 28nm se letos? Ce GF rata, potem bodo imeli proizvodni proces na voljo.

Lahko, da se motim, a ce jim tole rata bi si upal trditi, da se nam obeta veliko bolj enakovreden boj med modrimi in zeleno crnimi.


Takoj ko se proizvodnja začne še ne pomeni, da bojo štancali buldožerje.

xyxyxyxy ::

Zakaj so te rezine vedno okrogle in ne štirikotne? To me je vedno zanimalo. :P Pa še ena stvar, glede na to, da se proizvodnji proces vseskozi zmanjšuje, sedaj smo že pri 28 nm, kje je pravzaprav meja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xyxyxyxy ()

Mitja358 ::

Kolikor sem enkrat bral so neki znanstveniki že prišli do 2nm.

Bor H ::

meja je nekaj nm, če ne drugače rata pojav tuneliranja nezanemarljiv

squngy ::

xyxyxyxy je izjavil:

Zakaj so te rezine vedno okrogle in ne štirikotne? To me je vedno zanimalo. :P Pa še ena stvar, glede na to, da se proizvodnji proces vseskozi zmanjšuje, sedaj smo že pri 28 nm, kje je pravzaprav meja?


http://www.tinyscreenfuls.com/2006/12/w...

PrimozR ::

FireSnake je izjavil:

Samo malo: najprej je AMD najavil, da bodo sli na 32nm v zacetku leta 2011. Zdaj pa naj bi presedlali na 28nm se letos? Ce GF rata, potem bodo imeli proizvodni proces na voljo.

Lahko, da se motim, a ce jim tole rata bi si upal trditi, da se nam obeta veliko bolj enakovreden boj med modrimi in zeleno crnimi.

Kaj imata AMD in GlobalFoundries veze?

FireSnake ::

BALAST je izjavil:

da je GlobalFoundries hčerinska družba AMD


Preberem vse komentarje, ampak, ko sem bral ta komentar sem pri tej bedariji nehal brat.

GF je hcerinska firma AMDja ... take bedarije pa na tej strani ze dolgo nisem prebral!


BaToCarx je izjavil:

evo kody

http://cgi.ebay.com/Rare-AMD-K7-Athlon-...


Hudo! Niti na misel mi ni prislo, da bi na ebayu kaj takega sploh iskal ... hmmmm, kdo ve, mogoce si enkrat kaj takega celo umislim. Ob gledanju "trofeje" bi se pa samo slinil ob misli, da mi nikdar ne bo uspelo stopiti v tovarno in si poblize (na lastne oci) pogledati kako stvar nastaja.

Mitja358 je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Samo malo: najprej je AMD najavil, da bodo sli na 32nm v zacetku leta 2011. Zdaj pa naj bi presedlali na 28nm se letos? Ce GF rata, potem bodo imeli proizvodni proces na voljo.

Lahko, da se motim, a ce jim tole rata bi si upal trditi, da se nam obeta veliko bolj enakovreden boj med modrimi in zeleno crnimi.


Takoj ko se proizvodnja začne še ne pomeni, da bojo štancali buldožerje.


Tega nikjer nisem trdil.
Ce bi ze "danasnje" Phenome II preselili na 28 nm bi bil velik korak naprej .... mislis, da ne?

squngy: prehitel si me :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

BALAST ::

After GlobalFoundries was spun out from AMD last year, there were a few raised eyebrows around the industry. There was a lot of skepticism about its future, despite the fact that it had access to extreme leading edge manufacturing technologies. The problem was that it only had one customer: AMD. And a one customer foundry generally can't cut the mustard.
klik

No ja, če ni ravno hčerinska je pa z roko v roki z AMD. In tako se začne začaran krog kapitalistov, ki ne želijo izdati kdo je pravi lastnik, molzejo pa velike denarce. >:D

Machiavelli ::

Kolikor vem sta GF in AMD v sodelovanju če je pa hčerinska pa nwm xD hahah
Nigaaazz

PrimozR ::

Glede na finance bo prej obratno.

JohanP ::

Joj fantki no...
Po domače:
AMD in ATIC sta ustanovila GF po principu skupnega vlaganja (joint-venture), torej sta starša GF.
GF torej je hčerinsko podjetje AMD-ja.

FireSnake ::

AMD ze ob ustanovitvi ni imel 50% lastnistva, ampak manj (imeli so 50% glasovalno pravico).

Po razpletih z Intelom pa lahko odprodajo se tisto malo, kar jim je ostalo (prej niso smeli, ker je Intel robantil) ... in to bodo tudi storili.

Kot hcerinsko firmo jaz razumem Debitel v primeru Mobitela, pa bivsi Siol, ki je bil (v celoti) Telekomov. Tu je pa slo za prodajo vecinskega (scasoma celotnega) deleza.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

TSMC izpušča tudi 22 nm

Oddelek: Novice / Grafične kartice
234946 (3424) Bor H
»

AMD-jeve APU-je bo izdeloval tudi TSMC

Oddelek: Novice / Procesorji
73624 (3217) Lonsarg
»

AMD bo še bolj sodeloval z GlobalFoundries

Oddelek: Novice / Grafične kartice
197504 (6784) FireSnake
»

GlobalFoundries opušča 32 nm

Oddelek: Novice / Procesorji
207330 (6388) FireSnake
»

TSMC računa na zmago proti GlobalFoundries

Oddelek: Novice / Pomnilnik
83457 (3043) FireSnake

Več podobnih tem