engadget - Čeprav Google ni popolnoma prekinil celotne operacije na Kitajskem, kot se je sprva napovedovalo, so vseeno močno stopili po robu cenzure. Ukinili so namreč Kitajski prilagojen iskalnik na Google.cn (ter s tem tudi ugasnili njegove strežnike, locirane na Kitajskem), ki je dajal cenzurirane rezultate, obiskovalce domene Google.cn pa zdaj preusmerjajo na hongkonško stran Google.com.hk. Rezultati iskanja v tradicionalni in poenostavljeni kitajščini na slednji namreč niso bili cenzurirani, s tem pa so po besedah predstavnikov Googla omogočali Kitajcem necenzurirano brskanje za informacijami na svetovnem spletu. Odločitev so sprejeli v ameriškem, glavnem štabu Googla, kar pomeni, da se kitajska podružnica pri njej ni vmešavala. Zaposlene bodo obdržali v kitajski pisarni in nadaljevali z nekoliko okrnjenim razvojem.
A takšno stanje ni trajalo dolgo, saj se je kitajski državni aparat, odgovoren za cenzuro, že usmeril proti tej potezi in zagnal svoje računalnike, s katerimi filtrirajo promet med Kitajci in hongkonškim Googlom. Na Engadgetu tudi predvidevajo, da bo kitajsko vodstvo skozi svoj vpliv doseglo, da Google ne bo več privzeti brskalnik na mobilnih telefonih operaterja China Mobile. Sergey Brin, soustanovitelj Googla, je zanikal še govorice, da bodo pri Googlu razvili programsko opremo, ki bi omogočala zaobiti cenzuro.
me like. da se Google ne gre vec igric s kitajcki. ce kitajcek noce Googla kateri prinasa delo ljudjem in pomaga pri razvoju drzave ga pac ne bodo imeli
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013
Me veseli, da je nekdo svoj slogan dejansko uporabil. Don't be evil. Čestitke. Včasih sem tko sit zelenih reklam naftnih podjetij. Google je tle res pokazal, da se drži načel... Tko da upam, da bo podobno storil, ko bodo zahodne države zahtevale kaj podobnega...
Hm... Ne vem. Mene bolj zanima, koliko prirejene informacije gledamo mi, ne da bi to vedeli.
Zdajle sem šel naredit kratko primerjavo med zadetki na baidu.com in google.com:
- iskana ključna beseda "tiananmen": 1) na google.com je na prvem mestu razultat o protestih iz leta 1989, med slikami so tudi prve tri s tega protesta. 2) na baidu.com so na prvih mestih splošne informacije, protesti so na 4. in 5. mestu.
Čudno, da so tam, ne, po logiki stvari o tej famozni vsesplošni cenzuri? Ušlo im je, zgleda.
- iskana ključna beseda 天安门 (Tiananmen v pismenkah): 1) na google.com so prvi rezultati splošne informacije, protesti so na 4. mestu. Med slikami je na prvem mestu slika protesta, na drugem slika Maa. 2) na baidu.com so prvi rezultati splošne informacije, protestov ni nikjer. Tudi na naslednjih straneh ne.
Meni sta najbolj uravnotežena rezultata googlov za vnos besede v kitajščini in baidujev za vnos besede v pinjinu. Ostalo je oboje bolj tako tako, baidujev seznam zadetkov po iskanju v pismenkah je popolnoma prečiščen, googlov pa na prva mesta tišči en sam dogodek v celotni zgodovini trga.
Je googlov "pristop" samo posledica evrocentrizma, ali nam vsem perejo možgane s temi protesti? Še malo, pa bomo normalne zadetke dobili samo, če bomo iskali v svahiliju na islandskem googlu... tako bo mogoče še kaj uravnoteženega prišlo do nas. Je pa vseeno google boljši kot čista cenzura.
Mislim da bosta MS in Yahoo hitro pograbila priliko za zaslužek.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"
Zdajle sem šel naredit kratko primerjavo med zadetki na baidu.com in google.com:
- iskana ključna beseda "tiananmen": 1) na google.com je na prvem mestu razultat o protestih iz leta 1989, med slikami so tudi prve tri s tega protesta. 2) na baidu.com so na prvih mestih splošne informacije, protesti so na 4. in 5. mestu.
No ja. Same slike so kot noč in dan. Res pa je da pri spletnih straneh se tudi na Baidu na 4 mestu pojavi 1 članek na to temo.
Čudno, da so tam, ne, po logiki stvari o tej famozni vsesplošni cenzuri? Ušlo im je, zgleda.
Eno je prikaz iskalnega zadetka, povsem drugo je dostopnost spletne strani. Ko na kitajskem klikneš na ta zadetek ti po vsej verjetnosti javi, da strežnik/stran ni dosegljiva. V zadnjih dneh sem tudi jaz delal podobne primerjave zadetkov iskalnikov in prišel do ugotovitve, da se beseda tiananmen (v latinični obliki) večinoma pojavlja na (za Googla relevantnih) spletnih straneh v povezavi z dogodki leta 1989. Povsem drugače pa je z isto besedo zapisano v pismenkah. Tiananmen je namreč eden od najbolj prepoznavnih kitajskih simbolov. Pri tem ne gre le za trg, temveč tudi za vhodna vrata v prepovedano mesto (kar je pravzaprav originalni pomen 天安门 — vrata nebeškega miru). Beseda tiananmen se torej v pismenkah mnogo pogosteje uporablja v turističnem smislu. Omemba besede tiananmen v povezavi z dogodki leta 1989 torej predstavlja zgolj drobec in je tako za iskalnike mnogo manj relevanten zadetek. Še posebej če vemo, da na kitajskem za označevanje krvavih dogodkov leta 1989 ne uporabljajo besede 天安门 temveč besedo 六四 (liu si — 4. junij). Zadetki na necenzuriranem google.com.hk: 六四 天安门
... In saj Google bo se še naprej šel posle na Kitajskem. Ali sem kaj spregledal?
To je ta bizarnost. Nisi spregledal, vsi posli po starem. Google je hotel svetu samo povedati, da so veliki borci za svobodno besedo oz. del paketa pri izvozu demokracije.
Google makes relatively little of its money in China now. Analysts have estimated the country accounts for $250 million to $600 million of its $24 billion in annual revenue. But the pie is expected to get substantially bigger as China's economy expands and the country's Web audience increases beyond the roughly 350 million people online now. Susquehanna Financial Group analyst Marianne Wolk expects China's Internet ad market to grow from about $3 billion last year to as much as $20 billion in 2014. Google appeared to be well positioned to pick up about $5 billion to $6 billion of that projected 2014 revenue, Wolk said, because its Chinese search engine has a roughly one-third share -- a distant second to the homegrown Baidu Inc.
Denar ne smrdi.
Pa se tole - Ko je v januarju letos teta Clinton govorila o Google in China (govor o tem, kaj je dobro za vse nas na tem planetu), je postalo jasno, da zadeva ni vec apoliticna.