» »

Poraba računalnika in dodatkov..

Poraba računalnika in dodatkov..

s51as ::

Živjo,

ob poplavi najrazličnejših procesorjev in grafičnih kartic, ki se vsi po vrsti hvalijo z ekologijo in nizko porabo, me je zanimalo, koliko porabi moj malce starejši računalniški komplet (8 let) v naslednji sestavi:
- Procesor Intel Pentium 2.4 Ghz z 1 Gb rama, Geforce 4200 Titanium 64 Mb, 2 x IDE trdi disk, zvočna kartica, mrežna kartica, LCD samsung 23', Zunanji trdi disk, tiskalnik, zunanji DVD RW na USB, tipkovnica in miš na USB, čitalec kartic in morda še kaj, vse na 550 W napajalniku.

Za meritev sem uporabil osnovni merilec el. moči iz conrada, nanj sem dal razdelilnik in vanj vse el. priključke.

Rezultati so naslednji:
Ko je vse izklopljeno (standby) 14 W
Ko sem vse prižgal in se je vse naložilo 130 W
Če sem še malo klikal in prižigal programe in muziko 150 W
Če sem dal rendrat kak filmček 170 W
Po nekih pol ure surfanja po netu in ostalega brkljanja z muziko in vsem tem 140 W

Zanimivo mi je predvsem, da je poraba 14 W ko je vse izklopljeno in samo vtaknjeno v vtičnico.
Za druge porabe sem predvideval da bodo višje.
Žal nimam kakih igric naloženih da bi probal porabo, ko je obremenjena grafična kartica. Če kdo pozna kak program, ki bi obremenil grafično in celoten sistem na maksimum naj pove bom poskusil še to.

No zanimivo bi bilo seveda primerjati to porabo s kakim novejšim sistemom, ki naj bi bil seveda varčnejši.
It's just me myself and I
  • spremenil: s51as ()

amigo_no1 ::

mtosev ::

Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

st0jko ::

Moj idle je: 210W (zelo visoka poraba)
gpu/cpu full load: 390W (occt+prime95)

Merjeno brez monitorja. Ta doda še 45-50W.

Imam:
Q6600 navit na 3400MHz
6GB DDR2 rama
8800GT
4 diske
2 dvd pekača

Novejši procesorji, in sploh grafične, imajo dosti nižjo idle porabo. Pod 100W porabi računalnik z i5 in 5850v idle, predvidevam...
keks?

s1m0n ::

Da še jaz svoje dodam!

Oprema za merjenje: Tokovne klešče, multimeter...
Računalnik: podpis

Idle: 231W
Full load: 415W
Monitor stand by: 2W

Merjenje: ca 1h.

axee ::

računalnik: podpis

ugasnjen: 0W, sleep: 1W

idle pol ure: 100W, load 1 ura (prime95,furmark, everest): 217W

Pomembna je pravilna izbira napajalnika. Mora biti dovolj učinkovit ter ravno prav močan: sistem mora biti v območjih ko je napajalnik najbolj učinkovit. Kakšen LC power zna dodati kar nekaj 10W že samo zaradi neučinkovitosti, 600W za mojo konfiguracijo pa bi tudi povečal porabo ter gretje, ker bi bil napajalnik večinoma v območju manjše obremenitve. Pa tako velikokrat opazim začudenje, da furam sistem na 450W napajalniku. Tudi ko bom dodal še eno grafo (ali pa zamenjal za nekaj z eyefinity, kakšen HD 5750) bo napajalnik popolen za mojo konfiguracijo.

Stvar je drugačna če na merilec prikljopim celotno mojo mizo (zvočniki, ojačevalc, tuner, sub, dva monitorja, dve žarnici, idt. 450W ob večerni porabi je minimum

@vs51as: če odštejemo tvoje naprave si upam trditi da tvoj računalnik nikoli ne pride čez 130W (še to je daleč previsoka številka). Torej bi bil primeren napajalnik tam okoli 200W. Zanimivo kajne, glede na to kar vse bereš... in kakšne napajalnike si ljudje dajejo v sistem! Grafične najraje testeram v simpel programu Furmark, jo zelo lepo zapeče.

Edit: kmalu dodam zopet prijateljevo HD 4890 (prokleta pečka) v sistem in izmerim (ala "450W ni šans, rabš najmanj 600W za HD 4890).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

jest10 ::

@vs51as: če odštejemo tvoje naprave si upam trditi da tvoj računalnik nikoli ne pride čez 130W (še to je daleč previsoka številka). Torej bi bil primeren napajalnik tam okoli 200W. Zanimivo kajne, glede na to kar vse bereš... in kakšne napajalnike si ljudje dajejo v sistem! Grafične najraje testeram v simpel programu Furmark, jo zelo lepo zapeče.

No ja, prej bi bil potreben okoli 300W napajalnik. Ker žal napajalniki nimajo moči razporejenih točno po naših željah, še posebno cenejši so šibki na 12V liniji, ki je v sedanjih sistemih najpomembnejša.
(kaj ti recimo pomaga 25A na 3,3 in 5V liniji, na 420W LCju, ki ga najdemo v večini cenejših že sestavljenih sistemov, če ima le 15A na 12V(180W max). Zamenjaš grafično za nekaj zmoglivejšega in ti vse skupaj počepne)

s51as ::

Super podatki! Me kar malo preseneča da novejši sistemi nimajo nič kaj nižje porabe, razen axee, ki pa je po porabi nekje tam kot moj, torej 8 let star, vendar ogromno bolj zmogljiv.

Pri 3DMark testu, (rezultat 1446 3DMarks, če je to kaj važno), je bila poraba največ 180 W. Še vedno celega sistema.

Glede napajalnikov, sem tudi sam gledal karakteristike. Mislim da je za napajalnik najbolje, če si nekje na 40% njegove max moči ali nižje. Torej je pri meni dobro vse kar je nad 400 W. Nad 40% se pri večini karakteristik efektivnost poslabša in s tem se začne gretje in hrup ventilatorja.

@ jest10, super pripomba.
It's just me myself and I

Spajky ::

Moj navit Tulc na BX slot-1 plati cca. 60W + CRT 17˝ 95W + 5W zvočniki Altec = 160W cca. Grafa nVidia Riva Zx128 >:D . Merjeno s hišnim elektro števcem (najbolj točno!) 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

axee ::

jest10 je izjavil:

@vs51as: če odštejemo tvoje naprave si upam trditi da tvoj računalnik nikoli ne pride čez 130W (še to je daleč previsoka številka). Torej bi bil primeren napajalnik tam okoli 200W. Zanimivo kajne, glede na to kar vse bereš... in kakšne napajalnike si ljudje dajejo v sistem! Grafične najraje testeram v simpel programu Furmark, jo zelo lepo zapeče.

No ja, prej bi bil potreben okoli 300W napajalnik. Ker žal napajalniki nimajo moči razporejenih točno po naših željah, še posebno cenejši so šibki na 12V liniji, ki je v sedanjih sistemih najpomembnejša.
(kaj ti recimo pomaga 25A na 3,3 in 5V liniji, na 420W LCju, ki ga najdemo v večini cenejših že sestavljenih sistemov, če ima le 15A na 12V(180W max). Zamenjaš grafično za nekaj zmoglivejšega in ti vse skupaj počepne)


Za tak sistem kupiš recimo Corsair CX 400W. 50€, 30A na 12V liniji. To je napajalnik. :)


@s51as: bi prej rekel da bi moral imeti full load na prbl 65% moči. Tebi bi bil 400W napajalc daleč dovolj (pa še to se bedasto počutim ko pišem, toliko pretiravam). Problem je le, da so te marketinške številke pripeljale proizvajalce tako daleč, da so zaradi nekaterih, ki silijo Wate v višave morali začeti proizvajati močnejše napajalnike le zato, ker bi drugače izgubili delež kupcev, ki gledajo samo na W.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

s51as ::

No jas sem izhajal iz teh grafov oz. karakteristik za napajalnik.
Spodnja grafa sta za
Cooler Master Silent Pro M500
 RPM/poraba

RPM/poraba


 izkloristek/poraba

izkloristek/poraba



no tu se vidi da so izkoristki najboljši na okoli 50%, pred tem pa niti ni važno.. Torej če je tvoj maksimum nekje okoli 50% napajalnika, po moje ne moreš ravno velik falit. Ali pač?
It's just me myself and I

TehDucky ::

Ko malo berem tole temo me kar malo muči, da bi tudi sam preveril svojo kištico koliko porabi. i7 920,4890,1tb disk + 22'' monitor. Mogoče to, da se vzel 850W napajalnik, ni bilo glih najboljš kar sem naredil, a sedaj je kar je. Sem pa vzel Corsairja, ki je znan po dobrih izkoristkih :) Verjetno bi lahko na tegale 850W priključil še dvoje 4890 pa še nebi počepnil =)

@s51a, krivulja že dol zavija pri 50%, vendar mislim, da nisi ravno najbolje pogledal celotnega grafa. Razlika med 50% ter 80% porabe, je razlike 2% v izkoristku. Kar je približno toliko, da lahko kar skupaj padeš na mestu... Je pa res, da je bolje da ima višje izkoristke =)


Edit: Ko smo ravno pri izkoristkih...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TehDucky ()

axee ::

@ Duck 3: če je moj HX 450W držal spodnji sistem + 4870x2... :) Vem da sem bil na meji ampak zmožen je!
P.S.: bil je le test ker sem firbec, seveda bi za tak sistem potreboval nekaj okoli 550-650W...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

terryww ::

It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Steinkauz ::

Lahko kdo razloži zakaj so bolš izkoristki pr 230V ?

boogie_xlr ::

Ker manj toka vleče pri višji voltaži in enaki moči.
P = U x I
P = moč[W]
U = napetost[V]
I = tok[A]

Steinkauz ::

Ja in zakaj je večji izkoristek?

axee ::

Razmišljam:

Računalniše komponente potrebujejo enosmeren tok (DC), v napeljavah pa imamo izmeničen tok (AC). Ko napajalnik pretvori iz AC v DC pride do izgub, in to je učinkovitost (efficiency) napajalnika. Če je boljši izkoristek pri 230VAC jaz vidim razliko le tu, da vleče 2x toka 120VAC. Torej sklepam da količina toka pri pretvarjanju iz AC v DC vpliva na segrevanje.


Nevem, mogoče pa sm brcnu v temo. Morda bo kdo ki je doma v tej smeri znov več povedat..

Pyr0Beast ::

Kakšen LC power zna dodati kar nekaj 10W že samo zaradi neučinkovitosti, 600W za mojo konfiguracijo pa bi tudi povečal porabo ter gretje, ker bi bil napajalnik večinoma v območju manjše obremenitve.
Ni vse tako preprosto kakor zgleda.

Pasivni PFC ima prednost pred aktivnim saj ne potrebuje soka za njegovo samo delovanje (tudi ce ne dela nic).

Mocnejsi napajalnik ima lahko tudi nizjo porabo pri enakem sistemu. Cisto odvisno je tudi, kako simetricna je razporeditev linij (3.3/5/12), saj nesoglasja pomenijo izgube zaradi magnetne kompenzacije, skorajda zanemarljive a tam se vedno so.
Poleg tega nikoli ne ves kako je z izkoristkom pri pulznih obremenitvah, kjer le ti strmo padajo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

s1m0n ::

Evo sem malo izmeril :)
Za mene ta poraba sploh ni velika!
Porablja pa ca. 230W +/- v IDLE kar pa mi je veliko :) za mirovanje.

 Poraba

Poraba

Steinkauz ::

Router ni šans da ti vleče 55w.

s1m0n ::

Ne ne tiskarska napaka :)
Usmerniki sem mislil napisat :) (Adapterji) Tiskalnik, Router, Volan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

axee ::

Torej zakaj 850W? Boš še dve grafične kupil? :)

s1m0n ::

axee je izjavil:

Torej zakaj 850W? Boš še dve grafične kupil? :)


Nikoli se ne ve :)

MarkoMan ::

Se en amd sistem:

x2 4400 (3ghz)
8800gt
2 x diska
1x cdrom
3gb rama
550w napajalc
26 monitor
z-5500

=

220w idle
vsak zacetek in zacetnik je tezek

RedDrake ::

PC:
- E5200
- HD2600XT
- 1 x palcka DDR2
- 2 x 7200 HDD
- 400W noname napajal'c
===========================
~ <1W ugasnjen, ~3W v S3, 75W idle, 125W full load
(Tale ma se rezervo, plata ma namrec 945GC chipset, ki se greje kot svinja, kaksen G41 bi znal zadevo se spustit za kakih 5W v idle)

PC:
- Via C7 667MHz
- 1 x palcka DDR
- 4x 7200 HDD
- 250W noname napajal'c
- PCI SATA kontroler
===========================
45W idle, 55W full load

Monitor:
- 22" WSXGA+ LG ~ <1W standby, 42-43W prizgan
- 22" WUXGA Lenovo ~ 2-3W standby, 55-60W prizgan

Tole sem nameril ze pred casom.
Bom pa pomeril se en Athlon II 240 in E8400 sistem

particle ::

c2d E6750 @ 3,2Ghz
6GB DDR2 800
Sapphire 4870x2
2x sata2 disk
1x ata disk
1x DVDrom


idle: 168W
full load: 375W

energetik ::

Spajky je izjavil:

Merjeno s hišnim elektro števcem (najbolj točno!) 8-)

A kej veš, ali mora biti ta vrteč števec nujno v navpičnem položaju, ali je lahko vodoravno položen na mizo?

axee ::

particle je izjavil:

c2d E6750 @ 3,2Ghz
6GB DDR2 800
Sapphire 4870x2
2x sata2 disk
1x ata disk
1x DVDrom


idle: 168W
full load: 375W


Pa naj mi še kdo reče da nisem poganjal 4870x2 v spodnjem sistemu (testno, nisem izmeril porabe)! :D

kmetek ::

Kako in s čim ste merili?

particle ::

axee, ta sistem sem na začetku poizkusil priklopiti na LC 550W, pa se ni prižgal :)
Potem sem kupil 850W in od takrat deluje ok.

blackbfm ::

Corsair 450w bi shendlu tole, ajd za vsak slučaj raje 550w:P

particle ::

Corsair že, pri LC pa lažejo :P

kixs ::

Sistem v podpisu AMD X2... IDLE in razni power saving ON in brez vklopljenih monitorjev = cca 180W z vklopljenima dvema LCD-jema pride na cca 280W in ob full load pri igranju kakega spila pride na 395W (graficna ni navita).

Trenutni napajalnik je 550W od Thermaltake, ki je zacasno zamenjal crknjeni Corsair HX620 - si moram vzet cas in zamenjat.

Asus EEE 1000HG pokuri ob IDLE 14W, Full Load 15W (obakrat je bil dodatno priklopljen zunanji 2.5" prenosni disk, ki se napaja preko USB-ja).

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

toplakd ::

Spodnji sistem v IDLE 49W, skupaj z monitorjem 81W.

Asus M4A785TD-V EVO, integrirana grafa
Proc: AMD Athlon II X2 235e
Ram: Corsair CMX1G1600C9DHX 2 X 1024
Napajalnik: ATX 450W Corsair VX


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri napajalnik? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Kaj kupiti
43182997 (2950) OK.d
»

Napajalnik (strani: 1 2 3 416 17 18 19 )

Oddelek: Kaj kupiti
948140697 (76356) Riff
»

Je možno da tak "slab" napajalnik poganja vse to?

Oddelek: Pomoč in nasveti
403929 (2884) Yohan del Sud
»

Kateri napajalnik kupiti (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
759287 (7155) Tomson
»

Napajalnik za crossfire

Oddelek: Kaj kupiti
221503 (1224) BuBBle.D

Več podobnih tem