» »

Tržni inšpektor in licence za "zastonjske" programe

Tržni inšpektor in licence za "zastonjske" programe

1 2
3
»

barakus ::

Moja "pisarna" je PC v spalnici...

fosil ::

Aston_11 je izjavil:

Meni je vpadel v pisarno. SI je obetal, da se bo namazal na moji programski opremi. Na srečo imam ubuntu. Na koncu se je lotil printanja licence od Libre ofice. 150 listov ali nekaj podobnega in mi ga je uspelo prepričati, da bo to le preveč. Pravi, da sem prvi, ki ga je obiskal, pa da je imel linux.

Pa se je kaj napovedal prej ali se je kar pojavil na vratih?
Tako je!

r3Qui3m ::

Moja izkušnja z inšpektorjem
V firmi v poslovnih prostorih imam 5 kompov 3PC in dva prenosnika. Do nedavnega sem fural W7 na vseh - zdaj pa samo še na enem laptopu(zaradi določene specifične programske opreme, ki dela le na winsih) na ostale štiri sem namestil ubuntu.
Torej človek se je najavil kdaj pride, Najprej me je vprašal če imam še vedno te računalnike, ko sem mu potrdil da je vprašal zakaj imam plačane samo ene licenčne winse. Sem mu lepo razložil, da na ostalih je Ubuntu, da je povsod nameščen libre office, Odgovor je bil "Aha" - je še rekel če mu lahko pokažem Start meni na winsih, Je pogledal v svoj spisek, vprašal za AIMP in WiseCleaner, kaj je to. Obregnil se je ob AIMP naj mu v Win.Raziskovalca vpišem mp3, - ker ni bilo zadetkov je človek napisal zapisnik, mi ga dal podpisat in je šel. Človek opravlja svoje delo in to je to. Pa še vsi vi ki nekaj vpijete da ga nebi spustili notr, Kaj pa naprimer v gostilni al pa pri frizerju. Tud ne spustiš nobenga tujca notr?

Aston_11 ::

fosil je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Meni je vpadel v pisarno. SI je obetal, da se bo namazal na moji programski opremi. Na srečo imam ubuntu. Na koncu se je lotil printanja licence od Libre ofice. 150 listov ali nekaj podobnega in mi ga je uspelo prepričati, da bo to le preveč. Pravi, da sem prvi, ki ga je obiskal, pa da je imel linux.

Pa se je kaj napovedal prej ali se je kar pojavil na vratih?


Pojavil se je skupaj s tržnim inšpektorjem. Kao da je bil reden nadzor.

fosil ::

Aston_11 je izjavil:

fosil je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Meni je vpadel v pisarno. SI je obetal, da se bo namazal na moji programski opremi. Na srečo imam ubuntu. Na koncu se je lotil printanja licence od Libre ofice. 150 listov ali nekaj podobnega in mi ga je uspelo prepričati, da bo to le preveč. Pravi, da sem prvi, ki ga je obiskal, pa da je imel linux.

Pa se je kaj napovedal prej ali se je kar pojavil na vratih?


Pojavil se je skupaj s tržnim inšpektorjem. Kao da je bil reden nadzor.

Kdo se je pojavil skupaj s tržnim inšpektorjem?
Sem mislil da govorimo ravno o tržnem inšpektorju :)
Tako je!

gazibo ::

Ce uporabljam Virtualbox in Ubuntu (za poslovne namene), ki sta oba free ampak je Virtualbox in z njem posredno tudi Ubuntu namescen na hackintosh, mi trzni inspektor lahko tezi zaradi tega ?

cortez ::

Ali lahko dam nerabljeno Windows COA licence key nalepko od HP-ja na npr. ACER prenosnik brez nalepke ?

Dextos658 ::

Pri nas pa imamo na inventurnem spisu kar nekaj računalnikov. Če pride kontrola si ogledajo vse računalnike? Če si nastavim Ubuntu na USB in ga vklopim ko pride inšpektor pa gor sami legalni programi ne bi smelo biti nobenih problemov?

Kaj ::

Ne najdem teme, kjer bi se govorilo o inšpekciji za domače uporabnike.
Za poslovne uporabnike razumem, lahko pride inšpekcija. Formalno.


Kako je z navadnimi uporabniki, doma, z lastnim PCjem, z nelegalno opremo, filmi in muskami.
Takemu uporabniku tudi kdaj stopijo na prste? Kakšen konkreten primer? V tem primeru verjetno ne gre za preventivni pregled, ampak na podlagi neke informacije. S strani internetnega ponudnika naprimer? (ta kdaj prijavi npr. večji pretok torrentov? T-2?) Kakšne špeckahle?
Je komu znano, kakšne so globe za določene nelegalne vsebine? (sistem, filmi, glasba, program)

Zanima me čisto iz firbca :)

Invictus ::

poweroff je izjavil:


Tudi policaj je uradna oseba, pa ga ne spustim v hišo brez odredbe.

Policaj ima drugačna pooblstila kot inšpektor.

Poleg tega je hiša zasebno sredstvo v lasti zasebnika in ne delovno sredstvo v lasti podjetja. Bistvena razlika.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

X3001 ::

Vprašanje, če kdo ve:

ti lahko pregledajo računalnik, ki ni v lasti firme (je pa v poslovnem prostoru)?
primer: coworking oz. več firm/s.p.-jev v isti pisarni, pride inšpektor ko je samo ena oseba v pisarni - si lahko brez dovoljenja lastnika računalnika pregleda nameščeno programsko opremo?

pa še to: če dobiš v test določeno programsko opremo (potrdila&dogovori o možnostih uporabe imaš na mailu), poleg tega ti pa firma podari licenčne windowse, da na njih testiraš njihovo programsko opremo - kako je s tem? Glede na to da za vsak licenčen program zahtevajo pogodbo in račun...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: X3001 ()

St235 ::

primer: coworking oz. več firm/s.p.-jev v isti pisarni, pride inšpektor ko je samo ena oseba v pisarni - si lahko brez dovoljenja lastnika računalnika pregleda nameščeno programsko opremo?

načeloma da, se pa inšpekcijski pregledi če se le da izvajajo v prisotnosti odgovorne osebe podjetja.

pa še to: če dobiš v test določeno programsko opremo (potrdila&dogovori o možnostih uporabe imaš na mailu), poleg tega ti pa firma podari licenčne windowse, da na njih testiraš njihovo programsko opremo - kako je s tem? Glede na to da za vsak licenčen program zahtevajo pogodbo in račun...


Imet moraš takšna ali drugačna dokazila, da programsko opremo lahko legalno uporabljaš. Če ti dajo na testiraje računalnik z piratskimi windowsi boš to potem z lastnikom računalnika moral reševat ločeno v civilnem postopku.

X3001 ::

St235 je izjavil:

primer: coworking oz. več firm/s.p.-jev v isti pisarni, pride inšpektor ko je samo ena oseba v pisarni - si lahko brez dovoljenja lastnika računalnika pregleda nameščeno programsko opremo?

načeloma da, se pa inšpekcijski pregledi če se le da izvajajo v prisotnosti odgovorne osebe podjetja.




Torej lahko pregledajo tudi računalnik, ki sploh ni v lasti podjetja?



St235 je izjavil:

pa še to: če dobiš v test določeno programsko opremo (potrdila&dogovori o možnostih uporabe imaš na mailu), poleg tega ti pa firma podari licenčne windowse, da na njih testiraš njihovo programsko opremo - kako je s tem? Glede na to da za vsak licenčen program zahtevajo pogodbo in račun...


Imet moraš takšna ali drugačna dokazila, da programsko opremo lahko legalno uporabljaš. Če ti dajo na testiraje računalnik z piratskimi windowsi boš to potem z lastnikom računalnika moral reševat ločeno v civilnem postopku.



Seveda, samo če na lasten oz. računalnik od firme namestiš programsko opremo, ki jo testiraš za drugo firmo (seveda z vnaprejšnjim dogovorom), vse legalno pridobljeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: X3001 ()

Mavrik ::

Kaj je izjavil:

Kako je z navadnimi uporabniki, doma, z lastnim PCjem, z nelegalno opremo, filmi in muskami.
Takemu uporabniku tudi kdaj stopijo na prste? Kakšen konkreten primer? V tem primeru verjetno ne gre za preventivni pregled, ampak na podlagi neke informacije. S strani internetnega ponudnika naprimer? (ta kdaj prijavi npr. večji pretok torrentov? T-2?) Kakšne špeckahle?
Je komu znano, kakšne so globe za določene nelegalne vsebine? (sistem, filmi, glasba, program)

Zanima me čisto iz firbca :)


Tega se načeloma ne dela (inšpekcija se izvaja za podjetja ne pa za fizične osebe). Lahko pa si jasno civilno tožen in bo odškodnina odvisna za koliko se boš s tožečim lastnikom avtorskih pravic pogodil.
The truth is rarely pure and never simple.

St235 ::

X3001 je izjavil:

St235 je izjavil:

primer: coworking oz. več firm/s.p.-jev v isti pisarni, pride inšpektor ko je samo ena oseba v pisarni - si lahko brez dovoljenja lastnika računalnika pregleda nameščeno programsko opremo?

načeloma da, se pa inšpekcijski pregledi če se le da izvajajo v prisotnosti odgovorne osebe podjetja.




Torej lahko pregledajo tudi računalnik, ki sploh ni v lasti podjetja?



St235 je izjavil:

pa še to: če dobiš v test določeno programsko opremo (potrdila&dogovori o možnostih uporabe imaš na mailu), poleg tega ti pa firma podari licenčne windowse, da na njih testiraš njihovo programsko opremo - kako je s tem? Glede na to da za vsak licenčen program zahtevajo pogodbo in račun...


Imet moraš takšna ali drugačna dokazila, da programsko opremo lahko legalno uporabljaš. Če ti dajo na testiraje računalnik z piratskimi windowsi boš to potem z lastnikom računalnika moral reševat ločeno v civilnem postopku.



Seveda, samo če na lasten oz. računalnik od firme namestiš programsko opremo, ki jo testiraš za drugo firmo (seveda z vnaprejšnjim dogovorom), vse legalno pridobljeno.


če je vse legalno in imaš do uporabe software vse praivce, potem seveda ni problema.

fosil ::

Osnovno vprašanje tukaj je, ali lahko inšpektor pregleduje privatne računalnike, ki so v službenih prostorih?
Če da, potem sledi naslednje vprašanje, kaj pa privatne tablične računalnike in naprej, privatne telefone?
Tako je!

St235 ::

Ne, privatnih načeloma ne. Razen seveda, če se uporabljajo v delovnem procesu.

s6c-gEL ::

Kaj pa delajo privatni računalniki v službenih prostorih ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

St235 ::

Ker morajo uslužbenci po zakonu vse elektronske naprave pred vstopom v službene prostore zaklenit v trezor?

Mavrik ::

St235 je izjavil:

Ne, privatnih načeloma ne. Razen seveda, če se uporabljajo v delovnem procesu.


Hmm, kako se pa to dokazuje / ugotavlja? Kaj preprečuje lastniku pisarne, da preprosto označi vse računalnike razen enega kot "privatne"?
The truth is rarely pure and never simple.

St235 ::

Odgovornost, ki jo takšna trditev nosi, ko inšpektor ugotovi, da laže.

Si ne znam točno predstavljat kako lahko v pisarni kjer sedi 10 delavcev dokazuješ, da vsi delajo na enem računalniku. Ravno tako imaš 10 računalnikov v osnovnih sredstvih/ stroških.

Mavrik ::

Tipičen scenarij recimo IT shopov - v pisarni 10 ljudi, vsak ima prenosnik in so v osnovnih sredstvih samo monitorji.
The truth is rarely pure and never simple.

stb ::

A niso nekje inšpektorji imeli težave med izvajanjem nadzora, ker so imeli vsi zaposleni vse podatke (po navodilu nadrejenih) na "osebnih" USB ključkih. Morda pozna kdo razplet tega?
Edit: našel link: http://www.delo.si/novice/kronika/pred-...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stb ()

St235 ::

Mavrik je izjavil:

Tipičen scenarij recimo IT shopov - v pisarni 10 ljudi, vsak ima prenosnik in so v osnovnih sredstvih samo monitorji.


Še vedno se delovni proces izvaja na računalnikih. Bo zadeva trajala dlje, bo pa inšpektor tudi bolj pedantno popisal vse kazni. Dodamo k temu še naklep in bo zadevo začela pregledovat tudi policija.

Če ima on toliko in toliko opralvjenih in zaračunannih delovnih ur, ki jih je možno opravit na računalniku potem računalniki morajo bit in jih bo podjetje dolžno pokazat kje in kako izvajajo svoje delovne naloge.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Cenzura ali nesposobnost? Kako je FURS želel "zapreti" Facebook (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
9431184 (24591) Furbo
»

Microsoft zahteva popis programske opreme (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
17332784 (17851) Mavrik
»

Inšpekcija: podatki na mreži, prenosni mediji, kriptirani podatki? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
5313103 (11120) noraguta
»

Nakup windows 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
8215995 (7436) gslo
»

Piratstva v Sloveniji sicer malo manj, a BSA ni najbolj zadovoljna

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
4113321 (9409) technolog

Več podobnih tem