» »

Thubanom se bo prilagajala frekvenca

Thubanom se bo prilagajala frekvenca

AMD-jev strežniški šestjedrnik, Istanbul

vir: X-Bit Labs
X-Bit Labs - AMDjevi prihajajoči namizni šestjedrniki s kodnim imenom Thuban, ki bodo javnosti bolj poznani pod imenom Phenom II X6, bodo, podobno kot Intelovi procesorji iz serij Core i7 in i5, podpirali avtomatično prilagajanje frekvence. Današnji procesorji imajo vedno več jeder, a programska oprema še vedno zaostaja za tem trendom in se v mnogo primerih obnese bolje z manjšim številom hitrejših jeder. Tukaj na pomoč priskoči Intelov Turbo Boost oz. novinec, AMD-jev Dynamic Speed Boost Technology, ki v primeru intenzivne uporabe le enega ali dveh jeder tema dvigne frekvenco. Intelov Turbo Boost v najboljšem primeru na štirijedrniki lahko doseže vse do 1197 MHz pohitritve, medtem ko dodatek AMD-jeve različice še ni znan. V primeru zahteve po le enem jedru bodo vsa ostala izklopljena, preostalo pa navito do meje termalnih zmogljivosti. Celoten sistem bo popolnoma strojen, torej za delovanje ne bo potreboval programske opreme. To pomeni, da ne bo težav v različnih operacijskih sistemih, saj dodatna podpora ne bo potrebna. Lastniki starejših sistemov bodo nedvomno veseli tudi podatka, da bodo Thubani poleg AM3 združljivi tudi s podnožjem AM2+.

33 komentarjev

kuglvinkl ::

Še malo, pa ne bo več razloga menjat proc prej kot v 5 letih :)

No, sej ne da ga zdej preden ne preteče vsaj tri leta...
Your focus determines your reallity

jest10 ::

Lastniki starejših sistemov bodo nedvomno veseli tudi podatka, da bodo Thubani poleg AM3 združljivi tudi s podnožjem AM2+.

Združljivi že mogoče. Koliko proizvajalcev pa jih bo dejansko podprlo na starejših platah

Bor H ::

A še koga moti da se turbo boost prodaja kot i5/i7 pogruntavščina? C2D prenosniki imajo to že vsaj 2 leti.

filip007 ::

Asus, Asrock...

Problem je da be to samo Deneb jedro +2 na 45nm, 32nm bodo še prišparali za Buldozer in SSE5.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Lonsarg ::

@Bor H, C2D majo edino to, da se jedro izklopi, da se baterija privarčuje in nimajo nič takega, kar bi drugemu jedru frkvenco povišalo.

Bor H ::

heh, nekateri primerki T7*00 C2D mobilnih procesorjev so znali izklopt eno jedro in drugo pospešit za 200Mhz, vem da mi je enkrat pokazalo da laufa na 2600 namesto 2400, je pa res da se ni imenovalo turbo boost ampak nekako drugače, bom pobrskal pa dam link ko najdem

Bor H ::

Evo, tej zadevi se reče Intel Dynamic Acceleration in je bila novost v Centrino Santa Rosa platformi, če pogledaš datasheet tega procesorja na 19. strani ti napiše. Nekaj procesorjev je podpiralo dvig množilnika za ena, ko je drugo jedro počivalo, v praksi je bilo to 200Mhz overclocka.

Dr_M ::

Združljivi že mogoče. Koliko proizvajalcev pa jih bo dejansko podprlo na starejših platah


Na AM2+ prakticno vsi, razen mogoce kaksnih prvih modelov.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

jest10 ::

Dr_M je izjavil:

Združljivi že mogoče. Koliko proizvajalcev pa jih bo dejansko podprlo na starejših platah


Na AM2+ prakticno vsi, razen mogoce kaksnih prvih modelov.


Eh, tako kot je "množica" proizvajalcev podprla AM2+ in AM3 procesorje na AM2 platah ane?

oracle ::

AMD zanje čase ves zasopihan poskuša dohitet INTEL, pa še kar konkretno zaostaja :D

Me zanima kakšne cene bodo imel, morali bi udariti in tud upam da bojo z zelo nizkimi, posledično bo moral še INTEL znižati. Sicer zdej sm že nabavu tka da mi nč ne nuca, bo pa na splošno koristl trgu.

Dr_M ::

jest10: zal te moram razocarat. Pojma nimas. Raje si pojdi pogledat na proizvajalceve strani, pa bos videl, da vse prakticno vse AM2+ podpirajo AM3 procesorje. Ce podpirajo AM3, bodo tudi thubana.


AMD zanje čase ves zasopihan poskuša dohitet INTEL, pa še kar konkretno zaostaja :D


Zaostaja samo pri cenah. Seveda visokih; nima procesorjev za $999 >:D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

opeter ::

oracle je izjavil:

AMD zanje čase ves zasopihan poskuša dohitet INTEL, pa še kar konkretno zaostaja :D

Me zanima kakšne cene bodo imel, morali bi udariti in tud upam da bojo z zelo nizkimi, posledično bo moral še INTEL znižati. Sicer zdej sm že nabavu tka da mi nč ne nuca, bo pa na splošno koristl trgu.


Pokaži mi novega štirijednika od Intela pod 100 €.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

x45 ::

oracle je izjavil:

AMD zanje čase ves zasopihan poskuša dohitet INTEL, pa še kar konkretno zaostaja :D

Me zanima kakšne cene bodo imel, morali bi udariti in tud upam da bojo z zelo nizkimi, posledično bo moral še INTEL znižati. Sicer zdej sm že nabavu tka da mi nč ne nuca, bo pa na splošno koristl trgu.


še en ki nima pojma in živi v fantzijah.

opeter je izjavil:

oracle je izjavil:

AMD zanje čase ves zasopihan poskuša dohitet INTEL, pa še kar konkretno zaostaja :D

Me zanima kakšne cene bodo imel, morali bi udariti in tud upam da bojo z zelo nizkimi, posledično bo moral še INTEL znižati. Sicer zdej sm že nabavu tka da mi nč ne nuca, bo pa na splošno koristl trgu.


Pokaži mi novega štirijednika od Intela pod 100 €.


till toda its a fairital. amd pa ima monolitnega za 85 v sloveniji :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: x45 ()

PrimozR ::

x45 je izjavil:

till toda its a fairital. amd pa ima monolitnega za 85 v sloveniji :)

Drž se slovenščine, resno. Pa če se že tako oklepaš te tvoje monolitnosti so tudi Core ix proci monolitni :P

PrimozR ::

V kateri jami si pa ti do danes spal, da se vedno mislis, da Intel lima 2 jedra na eno plato?

To je dejstvo, tako za Puntium D-je iz serije 9xx, kot za Quade iz serije Core 2. Kot je tudi dejstvo za procesorsko jedro in mem kontrole/PCIe kontroler/grafični čip na Clarkdale in Arrandale procih. Sam CPU je namreč 32 nm, medtem ko je mem/PCIe/GFX čip 45 nm.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Lonsarg ::

Pa kako briga kako je sestavlen, važn je samo performanse in cena. Ki pa prvič v zgodovini raste pri računbalniških komponentah...

PrimozR ::

Lonsarg je izjavil:

Pa kako briga kako je sestavlen, važn je samo performanse in cena. Ki pa prvič v zgodovini raste pri računbalniških komponentah...

Ne ne ne, važno je, da je monoliten!! Ker to je tko kot nalepke na avtu, vsaka doda 25 konjev. TOrej tudi če imaš ob sebi drug avto z 2x več konji, bo ta z nalepkami boljši. TUdi 2x hitrejši Intelov Quad, 'zlepljen', je slabši od Penoma, v vseh pogledih. Mislm halo, kje pa živiš?!?

Dr_M ::

No ja, procesorji za 775 niso vec omembe vredni, novejsi so pa tako vsi monolitni, tako da prerekanje o tem je brezpredmetno.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

PrimozR ::

Arrandale in Clarkdale niso. Torej so X2 proci boljši!!! Ane x45!!!!!!!

Dr_M ::

Imajo 2x po 1 jedro skupaj? :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

FireSnake ::

PrimozR je izjavil:

V kateri jami si pa ti do danes spal, da se vedno mislis, da Intel lima 2 jedra na eno plato?

To je dejstvo, tako za Puntium D-je iz serije 9xx, kot za Quade iz serije Core 2. Kot je tudi dejstvo za procesorsko jedro in mem kontrole/PCIe kontroler/grafični čip na Clarkdale in Arrandale procih. Sam CPU je namreč 32 nm, medtem ko je mem/PCIe/GFX čip 45 nm.


Ne bluzit z "dejstvi"! Napisano je bilo tako kot , da jih sploh se nimajo.
In te finte, ki imajo zraven graficno jedro sploh nimajo veze s temo, ker smo gocorili o CPUjih (ce me spomin ne vara).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

nUUb ::

Zdej me pa vest peče ker sem pred 2 mesecema nabavil Q9550 namest i7 920 ki je bil za 30e drazji, seveda bi pa mogu plato in rame menjat, ampak bi se pa lahko vsaj hvalil potem
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

PrimozR ::

Dr_M je izjavil:

Imajo 2x po 1 jedro skupaj? :)

Ne, jedri sta skupaj, ampak to je to. Mem. kontroler sploh ni on die!!! Ni integriran!

Ja, smo govorili o CPUjih, ampak Arrandale/CLarkdale procesorji imajo pravzaprav dve fizični jedri, eno, 32 nm, kjer sta procesorski jedri in cache (ter podobne zadeve), ter drugo, 45 nm, v klaterem je mem. kontroler, PCIe kontroler in grafični čip. Štirijedrni Lynnfield ima recimo PCIe in mem. kontroler zraven štirih jeder, torej je jedro, oz. die, samo eno.

Zheegec ::

PrimozR je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Imajo 2x po 1 jedro skupaj? :)

Ne, jedri sta skupaj, ampak to je to. Mem. kontroler sploh ni on die!!! Ni integriran!

Ja, smo govorili o CPUjih, ampak Arrandale/CLarkdale procesorji imajo pravzaprav dve fizični jedri, eno, 32 nm, kjer sta procesorski jedri in cache (ter podobne zadeve), ter drugo, 45 nm, v klaterem je mem. kontroler, PCIe kontroler in grafični čip. Štirijedrni Lynnfield ima recimo PCIe in mem. kontroler zraven štirih jeder, torej je jedro, oz. die, samo eno.

Ej, na koncu so važne samo performance in cena. Motor v Ferrariju je zaradi mene lahko narejen iz Hubba Bubba žvečilnih, pa dokler bo zadeva imela 500+ konjev bi ga jaz imel... :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

M-XXXX ::

Točno tako- koliko so vsi to monolitnost opevali in kako je superiorna... Na koncu, pa se je izkazalo, da ga nevem koliko starejša in "zastarela" Core 2 arhitektura šiša po desni in po levi. Komaj z 2 generacijo so nekaj naredili.

PrimozR ::

Zheegec je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Imajo 2x po 1 jedro skupaj? :)

Ne, jedri sta skupaj, ampak to je to. Mem. kontroler sploh ni on die!!! Ni integriran!

Ja, smo govorili o CPUjih, ampak Arrandale/CLarkdale procesorji imajo pravzaprav dve fizični jedri, eno, 32 nm, kjer sta procesorski jedri in cache (ter podobne zadeve), ter drugo, 45 nm, v klaterem je mem. kontroler, PCIe kontroler in grafični čip. Štirijedrni Lynnfield ima recimo PCIe in mem. kontroler zraven štirih jeder, torej je jedro, oz. die, samo eno.

Ej, na koncu so važne samo performance in cena. Motor v Ferrariju je zaradi mene lahko narejen iz Hubba Bubba žvečilnih, pa dokler bo zadeva imela 500+ konjev bi ga jaz imel... :)

Jah saj moji komentarji o tej temi so (načeloma) itak popolnoma prežeti s sakrkazmom, s kateirm ciljam na x45. So bili Intel Quadi hitrejši, ampak so bli f00 ker niso bli monolitni. Dejansko pa ja, performance, price/performance, power/performance so važne zadeve. Heck, v BMWju se lahko p***iš kakor hočeš, ampak če te prehiti en američan z V8, ki ima eno odmično in 2 ventila na cilinder (v primerjavi s štirimi odmičnimi in 48 ventili v V8 bavarcu), je enostavno hitrejši.

oracle ::

opeter je izjavil:

oracle je izjavil:

AMD zanje čase ves zasopihan poskuša dohitet INTEL, pa še kar konkretno zaostaja :D

Me zanima kakšne cene bodo imel, morali bi udariti in tud upam da bojo z zelo nizkimi, posledično bo moral še INTEL znižati. Sicer zdej sm že nabavu tka da mi nč ne nuca, bo pa na splošno koristl trgu.


Pokaži mi novega štirijednika od Intela pod 100 €.


Kera kmečka logika, ti si kar misli da so vsi štirijedrniki primerljivi. Poglej performance, poglej porabo, pa ti bo jasno zakaj je razlika v ceni.

EDIT: to je kokr bi primerju avtomobile z 2 L mašinami. Maš mitsubishi EVOta k ma 300-500 konjev, večina ostalih avtomobilov s tako prostornina ne dosega niti 150 konjev. In pol bi se delu pametnega, zakaj je EVO tako drag :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oracle ()

Dr_M ::

Slaba primerjava.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Valvoline ::

AthlonII x4 je crap,še posebej če se uporablja za gaming. Kolk plačaš tolk dobiš.

Zgodovina sprememb…

Dr_M ::

In po cem sklepas, da je crap? Ga imas?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

FireSnake ::

Valvoline je izjavil:

AthlonII x4 je crap,še posebej če se uporablja za gaming. Kolk plačaš tolk dobiš.


Edit: prvo probaj zadeve, pol pa natolcuj!


Spet ena pametna!

Jaz imam Athlona II x2 in zraven 4770 (kar je zate verjetno podn od podna, vsaj take ven meces) pa spilam igre na 1680x1050 na MAX z izklopljenim FSAA. Edino Crysis sem imel nekje na sredini detajle (ampak takrat sem mel se slabsi procesor - Opterona 165) .... pa na zacetku miske nisem upal prestaviti, ker sem mislil, da bodo diapozitivi.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

Zheegec ::

Valvoline je izjavil:

AthlonII x4 je crap,še posebej če se uporablja za gaming. Kolk plačaš tolk dobiš.

Še posebaj tam se splača... Če ne poznaš dobro same tehnike raje ne komentiraj. Za video editiranje pa profesionalno CAD/CAM ga pa Core i7 pričakovano poseka po celi črti.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

PrimozR ::

FireSnake je izjavil:

Valvoline je izjavil:

AthlonII x4 je crap,še posebej če se uporablja za gaming. Kolk plačaš tolk dobiš.


Edit: prvo probaj zadeve, pol pa natolcuj!


Spet ena pametna!

Jaz imam Athlona II x2 in zraven 4770 (kar je zate verjetno podn od podna, vsaj take ven meces) pa spilam igre na 1680x1050 na MAX z izklopljenim FSAA. Edino Crysis sem imel nekje na sredini detajle (ampak takrat sem mel se slabsi procesor - Opterona 165) .... pa na zacetku miske nisem upal prestaviti, ker sem mislil, da bodo diapozitivi.

Sej sem jest tut s single core celeronom (Conroe-L) nažigal LFS na 1680 x 1050 na 8x AA in 16x AF pa TDU sem špilal pa tko naprej na 7900 GTO, pa zamenjava Celerona za E6750 ni prinesla neke bistvene pohitritve :P

Pa 4770 je kul grafična.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj nimajo laptop procesorji mešanih frekvenc jeder?

Oddelek: Strojna oprema
394061 (2872) Jst
»

HP vs Dell

Oddelek: Kaj kupiti
121968 (1661) __X__
»

AMD bojda ukinja znamko ATI (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
9319427 (15455) Tarzan
»

Sandy Bridge brez navijanja?

Oddelek: Novice / Procesorji
477921 (6612) PrimozR
»

Thubanom se bo prilagajala frekvenca

Oddelek: Novice / Procesorji
3310166 (8992) PrimozR

Več podobnih tem