"Anchiornis huxleyi"
vir: CNET NewsUgotovili so tudi, da so bili dinozavri zelo barviti od vrha glave in vse do palcev na nogah.
Vrsta ptiča dinozavra "Anchiornis huxleyi" z dvema paroma kril, ki je živela proti koncu Jurijske dobe na Kitajskem, je imel večino telesa v sivi barvi z belimi in črnimi črtami na krilih in pomarančno oranžno "irokezo" na vrhu glave.
Raziskovalci, katere vodi prof. Richard Prum, so analizirali melanosomske celice (celica, ki vsebuje melanin in določa živalski pigment), ki so bile prisotne v starodavnih fosilih teh izumrlih živali in ki jim omogočajo, da lahko določijo barvo celotne živali.
Zahvala, kako prepoznati pigment izumrlih živali, gre študentu Jakobu Vinther, ki je ugotovil da je majhen del fosila, za katerega so mislili da je bakterija, pravzaprav melanosom. Ko so analizirali melanosom iz fosilov, so pridobljene podatke primerjali z obstoječimi znanimi podatki barv današnjih novodobnih vrst živali.
In zakaj je bil "Anchiornis huxleyi" tako pisano obarvan po svojih krilih? Ptič ni uporabljal kril za letenje, temveč jih je uporabljal za maskiranje pri skrivanju in pri dvorjenju nasprotnemu spolu svoje vrste.
Raziskava je opisana v torkovi izdaji revije "Science" in temelji na raziskavi Kitajskih raziskovalcev, ki so uspeli identificirati dva melanosoma v fosilnih ostankih.