» »

Symbian je odprt za urejanje kode

Symbian je odprt za urejanje kode

SymbianOS

vir: Guardian
Guardian - Symbian, operacijski sistem, ki se uporablja v večini svetovnih pametnih telefonih, je zdaj na voljo kot odprt sistem za urejanje kode. Štiri mesece pred predvidenim rokom, je videti kot obupan poskus preprečiti Googlu in Applu pridobiti vedno večji delež uporabe operacijskih sistemov pametnih telefonov.

Pred dvema letoma so naprave z Symbian sistemom predstavljale skoraj 60% trga, zdaj pa predstavljajo manj kot 50%. Strokovnjaki domnevajo, da bo ta številka leta 2015 padla na manj kot tretjino, deloma tudi zaradi vpliva Androida, ki je odprt za urejanje kode.

Lee Williams, izvršni direktor Fundacije Symbian, je dejal: "Skupnost je zdaj pooblaščena, da oblikuje prihodnost mobilne industrije, rezultat tega pa bodo neverjetne inovacije na globalni ravni".
Pri Symbianu upajo, da bo odprtje kode, pomagala pri pospešitvi razvoja novih in inovativnih naprav in tako povečala uporabo Symbian sistema pred konkurenčnim Applom in Androidom.


Na trgu pa je vedno večja konkurenca. Proizvajalci telefonov, LG, Samsung in Sony Ericsson, uporabljajo svoje lastne operacijske sisteme, kot tudi RIM, stvarnik Blackberrya, Palm in Apple. Microsoft še vedno poskuša pridobiti delež za svoj operacijski sistem, medtem ko se bo letos pojavilo večje število telefonov z že naloženim Androidom.

20 komentarjev

poweroff ::

Pravilno!

Surrender your code, restistance is futile.
sudo poweroff

l0g1t3ch ::

Razen RiM, Apple in MS :))

Stipex ::

No ja sj to je takorekoč zadnja rešilna bilka za Symbian.

Aston_11 ::

Dobra novica. Po mojem sedaj ne bo ovir, da bi si malo priredil svojega symbiana, tako da bi bil po moji meri. Kakšne različne barve pisav, drugačne pozicije raznih stvari itd. in bi potem to naložil na svoj telefon.

Testman42 ::

OK, super, če prav razumem ima zdaj Nokia dve mobilni odprtokodni platformi.
Zakaj se pač ne spravijo Maemo razvijat ter pustijo Symbian? Glede na zmogljivost naprav ki prihajajo ni razloga da nebi imele Maemo IMHO.

Sicer pa pohvale vredna poteza.

poweroff ::

MS Mobile bo po moje začel izgubljati (oz. že izgublja), RiM in Apple pa bosta pač dobila močno konkurenco. Apple se sicer ne bo predal, saj poznamo Aple marketing efekt. Pomembno pa je, da bo čim večji del trga prost.
sudo poweroff

jlpktnst ::

Po mojem jim nič več ne pomaga, tudi to ne.

Keyser Soze ::

O ja, Symbian je še vedno zelo, zelo razširjena platforma. In tudi zelo dobra platforma. Sploh v mobilnikih. Smartfoni so malenkost zapostavljeni, zaradi Nokiine počasnosti in katastrofalnih odločitev vodstva, ampak če bo dala na tržišče par N900-wannabejev za različne cenovne segmente, se zna zgodit, da obdrži svoj položaj oz. ga še izboljša.

Ni vprašanje če se bo Nokia zbudila. Ker se bo. Vprašanje je samo kdaj bo prisiljena v to in pa kako hitro se bo pobrala.
OM, F, G!

kriko1 ::

A to pomeni da bom lahko svojo nokio po lastni želji sflešal z kakim modanim symbianom?
Ker če ne, je potem brezveze.

Macketina ::

Tole je sicer korak v pravo smer, ampak ze osnova ni tako zgresena kot se da povzeti iz te novice.

Symbian je (se vedno) odlicen sistem, razsirjen in podprt. Zdej bo pa se malo bolj.:D

Matevžk ::

Tudi jaz ne razumem, čemu taka nastrojenost. Zakaj je "manj kot 50% tržni delež" razlog za skrb? Ja, trend je negativen, a to se lahko kaj hitro spremeni.
lp, Matevžk

Icematxyz ::

Eni pač mislijo da če nisi monopol da je s tabo nekaj narobe. In ne obratno.

Mikrohard ::

Problem symbiana je ta, da se od samega začetka (prve s60 nokije) do sedaj ni skoraj noč spremenil (iz uporabniškega vidika)... sicer so za non-touch telefone še vedno ok... pri touch telefonih bodo morali pa še veliko storiti.

GizmoX ::

kriko1 je izjavil:

A to pomeni da bom lahko svojo nokio po lastni želji sflešal z kakim modanim symbianom?
Ker če ne, je potem brezveze.
Točno tako. Sicer se je dalo naložiti neuraden firmware že prej (npr. za prenehanje teženja s certifikati pri namestitvi aplikacij), vendar... sedaj naj še uradno ponudijo prevajalnik in firmware uploader. Potem pa worshipam:D Do takrat pa za končnega uporabnika to ne pomeni nič.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

M-XXXX ::

vendar... sedaj naj še uradno ponudijo prevajalnik in firmware uploader.

Če s tem misliš programsko opremo, ki spravi firemware na telefon lahko narediš tukaj kljukico:D

GizmoX ::

M-XXXX je izjavil:

Če s tem misliš programsko opremo, ki spravi firemware na telefon lahko narediš tukaj kljukico:D
Nokia Software Updater, ali kaj bolj namenskega (npr. izbiranje datoteke, ki naj se zapiše v napravo)?
udirač => uni. dipl. inž. rač.

roli ::

Jaz bi pa symbian na svoji 5800XM prepisal z Androidom:D.

Problem je, ker OSi kot so symbian in Android so odprti. To je sicer lepo, ker lahko ta OS daš na napravo, ki si jo sam izdelal. Problem je ker so tehnične podrobnosti o telefonih pa še vedno zaprte in ne moreš OSa prepisati s poljubnimi zadevami. Ker pač ni specifikacij telefonov. Tako da je ta odprtost OSov bolj kot ne en joke.
http://www.r00li.com

Pesimist ::

Nevem. Jaz nocem vec nikdar symbian telefona. Tak da je N73 definitivno moj zadni. Nasledni bo pa al Android, Maemo ali pa WM ce nebo nic pri prvih za izbrat. NExe One bi bil telefon za mene ali pa Brava, drugace pa HTC HD2. Big ekran mora met in kolko tolko ok zgledat.

M-XXXX ::

GizmoX je izjavil:

M-XXXX je izjavil:

Če s tem misliš programsko opremo, ki spravi firemware na telefon lahko narediš tukaj kljukico:D
Nokia Software Updater, ali kaj bolj namenskega (npr. izbiranje datoteke, ki naj se zapiše v napravo)?

Namensko, namensko: Symbian_ROM_Flashing_Tool

MrStein ::

Ker v novici ni konkretnega vira, sem poiskal tole: Symbian OS, Now Fully Open Source.
Licenca je Eclipse Public License (EPL).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Je Apple na robu? (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
6213513 (11065) Hayabusa
»

Nokia se potaplja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
8629699 (25897) floyd1
»

Mango bo debitiral na Nokiah (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
6417461 (15408) BlueRunner
»

HTC Desire vs Nokia N8 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
10215654 (11189) AvtoR
»

Nokia N8 vs Apple iPhone 4 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10025572 (23565) MrX

Več podobnih tem