» »

Win7:Kubuntu - segrevanje laptopa

Win7:Kubuntu - segrevanje laptopa

motorc ::

Zanima me, zakaj se prenosnik HP Elitebook 8730w (procesor je C2D P8600) veliko manj greje v Windows 7 kot v Kubuntu 9.10?

V obeh OS je nastavljeno, da se frekvenca CPU prilagaja (on demand). Kljub temu je situacija takšna:

WIN7:
- idle: 27-30°C
- 10minut 100% CPU (hyperPI - 16M decimalk): temperatura se hitro dvigne na 50°C, potem pa počasi raste do max 59°C (glej stolpec MAX na sliki)

KUBUNTU:
- idle: okoli 45°C
- že ob manjši CPU aktivnosti skoči nad 60°C
- nasplošno prenosnik na otip bolj vroč ter ventilatorji bolj glasni kot v Win7


Temperature v Windows 7



Temperature v Kubuntu, izpis \"cpufreq-info\" in \"sensors\" v konzoli



Zanima me tudi, kaj je s temi ACPI temperaturami v Win7 - kaj pomenijo oznake (LOCZ, CPUZ, ...) in zakaj se nekatere sploh ne spreminjajo. V Kubuntu namreč prikazuje ravno te ACPI temperature (glede na oznake).

Zanimivo mi je, da če Kubuntu poženem v Win7 znotraj VirtualBoxa so temperature normalne. Kako torej dosežem, da bodo normalne tudi v Kubuntu-ju?
  • zavaroval slike: bluefish ()

rejven ::

30°c v winsih je zih narobe, bo bol prav tistih 45°v idlu....

motorc ::

Zakaj je pa potem v Win7 vent ugasnjen (oz. na low), na otip je pa v bližini procesorja mlačno. V linux je pa vent slišno bolj glasen, na otip pa je v okolici procesorja vroče, čez čas pa postane topla tudi tipkovnica (oz. tisti del, ki je nad CPU-jem). Pojasni mi to.

BaRtMaN ::

Zna biti, da v Kubuntuju ne deluje power saving za grafično kartico. Uporabljaš odprto-kodni gonilnik za grafiko ali proizvajalčev zaprto-kodni? Proizvajalci namreč vedo, kako spraviti kartico v varčevalni način, odprto-kodni razvijalci pa ponavadi take dokumentacije nimajo.

rejven ::

čist možno kot je bartman napisal da kak powersaving ne dela v kubuntu ampak še vedno ne verjamem 30°v idlu.

celebro ::

Sem imel isti problem, zakrivil ga je odprtokodni gonilnik za radeona. Zaprtokodnega namestiš v "Hardware drivers". Imam sicer Ubuntu, ampak po namestitvi sem moral v terminalu pognati še
aticonfig --initial -f
aticonfig --acpi-services=off
drugače sem imel po ponovnem zagonu črn zaslon.

Stipex ::

Tako je, grafični gonilniki so ponavadi glaven krivec.
Sicer pa če to ne pomaga pogooglaj še malo za cpufreq utils, pm-utils, laptop-mode ....

motorc ::

Kot sem napisal, cpu scaling je bil omogočen v obeh OS-ih. Sem veliko prebiral ubuntu forume in preizkušal različne predloge, vendar brez uspehov.

Glede driverjev sem imel isti problem kot celebro, namreč če sem namestil atijeve gonilnike me je ob ponovnem zagonu pričakal črn zaslon.

Za grafično kartico predvidevam, da nima aktivnega hlajenja (ventilatorja), saj je padanje temperature po končani obremenitvi občutno počasnejše kot pri CPU-ju.

@Rejven: Zakaj ne verjameš? A misliš, da sem priredil screenshot? Ali misliš, da senzor narobe kaže?

--
Rad bi uporabljal linux na prenosniku (za moje potrebe mi povsem zadošča), vendar ne pri takšnih temperaturah in "cviljenju" ventilatorja. Zgleda, da bo potrebno še nekaj časa preden to možno - do takrat pa W7.

zee ::

Tudi moje izkusnje z Linuxom na prenosnikih so taksne kot tvoje: pregrevanje prenosnika.

Vzrok za to so slabi gonilniki, ki uravnavajo upravljanje s porabo. Za ureditev tega sem pripravljen tudi plačati.

Tudi meni za moje potrebe Linux povsem zadosca.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

kihc ::

Same here (ubuntu 9).

Pa še eno foro sem opazil. Ko zaprem zaslon, se monitor izključi, ampak samo dokler ne premaknem miši. Takrat se monitor prižge in kaže črno sliko - se prav kuri štrom in se greje ko svina.
x

Stipex ::

Da ne bo pregrevanja je za kernel line potrebno dodat: acpi_osi=Linux. Poogoglaj za več infa.

In pa... čeprav je tole za Arch linux, je dobro prebrat:
http://wiki.archlinux.org/index.php/Lap...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1194222483 (157617) Zvezdica27
»

Kubuntu 13.10

Oddelek: Operacijski sistemi
71691 (1482) Zvezdica27
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999133561 (96447) Icematxyz
»

Izšel KDE 4.7 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
14223602 (19619) driver_x
»

Izšel Ubuntu 7.10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
839068 (9067) kriko1

Več podobnih tem