» »

Kubuntu 13.10

Kubuntu 13.10

Meizu ::

Imam eno vprašanje glede tega distroja, žal mi ni na guglu uspelo najti dosti, pa tudi časa ravno nimam danes zatorej se opravičujem če tovrstna tema že obstaja.

Imam pa vendar en "problem" s particioniranjem sistema.

In sicer - danes sem si na eden od računalnikov namestil kubuntu 13.10 in ugotavljam, da inštaler totalno zblodi prepoznavanje particij v biosu.

Najprej sem imel gor nameščen ubuntu studio, sedaj, ko pa sem namestil gor kubuntu (pod komando "use entire disk") mi bios prikaže ubuntu particijo ter kubuntu particijo. V kubuntuju mi kaže disk kot lepo sformatiran, torej nobenega sledu o prejšnjem osu, tudi vseh 700gb diska imam na razpolago.

Če v biosu naštimam boot iz te "fantomske" ubuntu particije, ki izgleda ne obstaja, me tudi vrže direkt v kubuntu.

Potem sem za štos še enkrat naložil kubuntu in glej ga zlomka, kar naenkrat bios kaže 3 particije - 2 kubuntu in 1 ubuntu.

Ker mi je bilo to strašno čudno, sem vzel cd od win7 ter izbrisal vse particije. Ko sem prečekiral v biosu so res vse izginile. Potolažen sedaj namestim še enkrat kubuntu, vse poteka kul, sčekiram še enkrat bios - in glej, spet 1 particija ubuntu, ter še ena kubuntu.

100% je gor na računalniku sedaj samo kubuntu, sistem dela super, ampak - a je to normalno?

Aston_11 ::

V biosu ti ne kaže particije. Verjetno ti ni bil pravilno grub nastavljen.

Meizu ::

In kako bi zdej to rešil? z grubom nisem ravno vešč delat.

Oz. naj popravim svoje misli in vprašanje - a ni grub povezan z dual bootom? Jst itak ne nameravam imet gor ubuntuja in kubuntuja, imel bi le kubuntu.

Bump za vsak slučaj da bo še nekaj ljudi videlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

Meizu ::

Hmm zanimivo ali sam ne znam v googlu opisat problema ali pa imam unikaten problem saj mi google ni navrgel nič uporabnega.

P.S.: Se opravičujem za neuporabo vejic sem namreč v enem kafiču kjer ima tipkovnica odlomljeno tipko za vejico hehe.

Hmm, torej nobeden nič ne ve?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

Zvezdica27 ::

lp,

če si particioniral cesl disk, potem bi moral ob namestitvi grub najti, kar je pač za najti.

Če ne lahkoprobamo s tole komando:
sudo update-grub (alu updat-grub2 za grub 2)

je bolje?

če ne editaj grub konfiguracijsko datoteko
gksudo geany /etc/default/grub (če nimaš geany ampak gedit, potem pač z gedit)
ter
gksudo geany /boot/grub/grub.cfg

pazljivo in premišljeno zakomentiraj z # vrstice, ki se nanašajo na ubuntu (če veš ali si preveč pogumen, lahko tdi brišeš, backup first(

po vsemu

sudo update-grub


PAZI KAJ DELAŠ, na svojo odgovornsot, da ne bomo pol chrootal v kubuntu (sicer pa saj lahk, se boš vsaj kaj navadil ;), backup first, preberi si še kak vodič na netu in pač uzbriši grubov vnos in ubunta ne bo več. Pa prej še enkrat poglej da ni kake stare ubuntu particije kje.

zz

Zgodovina sprememb…

b3D_950 ::

Odpri Partition Manager in prilepi printscreen na forum:

namestitev v primeru, da ni nameščen:
sudo apt-get install partitionmanager




Preko terminala lahko pogledaš za particije z

sudo cfdisk


ali

sudo fdisk -l

Meizu ::

Partition manager pravi da je vse ok. Mam root in swap particijo. Tudi grub ob zagonu laptopa ne ponuja moznosti izbire osa ampak direkt boota v kubuntu. Le v biosu se mi najde moznost zagona ubuntu diska vendar tega osa na mojem disku ni. Ko kliknem na tale ubuntu me vrze v kubuntu...

Zvezdica27 ::

aaaa...

slabo (na hitro) prebral, Grub torej prav najde. Pozabi moj post.

Ja za Bios pa ne vem, ponavadi Bios izpiše oznako diska in pač ime particije. Daj slikaj kaj točno piše v Bios. Pa da vidimo.

b


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066316482 (1994) polozweii
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478893 (8105) Icematxyz
»

[UBUNTU 10.04] GRUB se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
335364 (5148) matijaz74
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999134656 (97542) Icematxyz
»

dual boot xp/ubuntu

Oddelek: Operacijski sistemi
131760 (1641) misek

Več podobnih tem