» »

Ubuntu bo upokojil HAL

Ubuntu bo upokojil HAL

Ubuntu - Kot je znano, naj bi HAL (Hardware Abstraction Layer) v Linuxu počasi nadomestil novejši in zmogljivejši DeviceKit. Kot kaže, se HAL nepreklicno poslavlja, saj na na Linux Pro Magazine poročajo, da je bil odstranjen iz Ubuntu 10.04 testne (Alpha 2) različice.

Ubuntu 10.04 Alpha 2 sicer vsebuje Linux jedro 2.6.32-10.14, izboljšano podporo NVIDIA grafičnim gonilnikom ter izboljšano podporo Active Directory avtentikaciji, precej pozornosti pa razvijalci namenjajo tudi lastni oblačni rešitvi - Ubuntu's Enterprise Cloud (UEC), ki temelji na Eucalyptusu (Elastic Utility Computing Architecture Linking Your Programs To Useful Systems).

Žal odstranitev HAL-a - vsaj začasno - prinaša nekaj slabosti. Največja je v tem, da tako ne delujejo več Wacom gonilniki za risalne tablične računalnike. Kot kaže, pa se v Ubuntuju obeta še ena sprememba. Ker novega Kubuntuja ni več mogoče stlačiti na CD bodo pri Ubuntuju morda počasi "preklopili" na zagonske DVD-je, kar za uporabnike pomeni še več privzete programske opreme.

Pa je odšel še en kos kode v zgodovino...

40 komentarjev

Poldi112 ::

Beda, koliko novosti. že 9.10 sem preskočil, ker so polno stvari zamenjali in sem imel občutek da bi bila nadgradnja en hud glavobol.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Pyr0Beast ::

9.08->9.10 je super.
Za hal je bil že čas, da se poslovi.
CD-ji nekako niso več potrebni saj nameščaš iz ključka, še vedno pa bi bilo dobro zmanjšati inštalacijo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

poweroff ::

Eh, jaz bi inštalacijo še povečal. Bi pa dodal opcijske zadeve.
sudo poweroff

jlpktnst ::

Po eni strani butajo noter totalne novotarije, po drugi pa furajo CDje, ki so prazgodovinski material.

Naj naredijo legacy cd s starejšo opremo in bleeding-edge z dvd pa je.

Karlos ::

Kakšnih 5 in še malo let nazaj so imele distribucije možnost da si pred namestitvijo sam izbral katere programe ti namesti. Stvar se je meni zdela odlična, ker če je bil recimo na CD-ju OpenOffice2 vzunaj je bil pa že OO3 ga enostavno nisi izbral, po namestitvi si pa samo osvežil repositorije in namestil prek spleta.

Res ne vem zakaj so odstranili to možnost (ne mislim dotično ubuntuja - takrat ga še ni bilo, ampak na splošno).
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Karlos ()

Zero0ne ::

+ Z install CDja grejo odstranit GIMP, zato, da ti lahko že po defaultu mono naserje gor...wtf :|

krneki0001 ::

Katera verzija ubuntuja bi najbolje delovala na mašini compaq armada E500 (P3-500MHz, 384Mb ram in 40Gb disk)?
Rabil bi neko normalno hitrost, grafika me ne zanima.

Karlos ::

Katera verzija ubuntuja bi najbolje delovala na mašini compaq armada E500 (P3-500MHz, 384Mb ram in 40Gb disk)?
Rabil bi neko normalno hitrost, grafika me ne zanima.


Xubuntu, zadnja ali predzadnja.
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Karlos ()

just_a_cook ::

Zelo oceni od palca: bi to delalo hitreje kot kakšni Win2000 ?
==================
Just a cook

Mavrik ::

Ne. Ne glede na vse, novejši Ubuntuji z GNOMEom so postali precej bloated od starejših.
The truth is rarely pure and never simple.

zee ::

Ena beseda: drek

Vedno ko se gredo na Ubuntuju tovrstne "spase", potem pol stvari bodisi ne dela bodisi delajo za en drek.

Moja dva centa. Naj rajsi zadevo temeljitov pretestirajo in upokojijo sele jeseni ali pa med letom, ne pa na vrat na nos.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Pyr0Beast ::

nebivedu; puppy linux
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

poweroff ::

just_a_cook: za sam Ubuntu (Gnome) težko rečem, če pa namestiš xfce ali lxde namizje, pa bi gotovo delalo hitreje.

Tukajle je en zanimiv test:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=a...

Kot kaže, ima ext4 še probleme.

Da, ravno to je problem. Bleeding edge, a premalo izpiljene podrobnosti.
sudo poweroff

zee ::

Bleeding edge, a premalo izpiljene podrobnosti.


Amen. Kako si zelim, da bi poflikali samo obstojece luknje. Ne pa vseskozi zamenjavli/dodajali.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

WarpedGone ::

A bi ti kupu avto, kjer bi se hvalili z: popravili smo nekaj napak prejšnjega modela? :)
Features, Features, Features ...
Zbogom in hvala za vse ribe

Lonsarg ::

Ni res, v primeru ubuntuja folk hoče en Simpl stvar, ki dela. Za tiste, ki hočejo samo features, se ima Xperimental release, ali pa pač prepustiš drugim distribucijam to.

Ubuntu žal ni developer distribucija, ampak splošna za veliko količino, to so dosegli, zdaj pač naj LTE release naredijo super duper stabilne. Ostale releasa, pa naj NE OBJAVLJAJO na spletni strani uporabnikom, da ne bi ponesreč ostalih brez stable oznak verzije lovdali ljudje, ki niso prov posebi za to.

2 letni cikel je za enga povprečnega uporabnika AFAIF še preveč.

Pyr0Beast ::

Hja, bi. :)

Če dela v avtu gretje tudi poleti, od brisalcev briše samo eden, če daš žmigavec na desno in zaviješ levo, ti crkne elektronika, ... verjetno ne boš ravno zadovoljen.

Ubuntu community pa dela nekako tako, da če ti poči ena guma, bodo dali notri drugo, ki pa je večja od prvotne, a glej ga vraga, ta ne paše, zato je treba malce popraviti karoserijo :P

Sproti delajo nove težave, ko rešujejo stare. Da ne omenjam kaj se dogaja s netbookom. Se kar v spanje vrže ko izklopiš napajanje. Dober feature, ni kaj. Izklopiš par eventov, med drugim tega, da gre laptop v standby ko zapreš pokrov in problem rešen.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

driver_x ::

Jaz ubuntuja sploh ne priporočam. Že preveč meji na Windowse. Sem ga kar dosti preizkušal, a se nisem mogel znebiti občutka, da gre za trotl-zihr varianto Linuxa.

ozbolt ::

Vsi imajo probleme meni pa dela BP. In dokler bo do takrat ostane gor, po tem pa imam Fedoro, OpenSUSE, Arch, Sabayon,... sto drugih opicj.

ABX ::

Zelo oceni od palca: bi to delalo hitreje kot kakšni Win2000 ?


Noben OS ne bo delal hitreje od W2000 kar se tiče grafičnega vmesnika. Na Linux greš zaradi varnosti in morebitni podpori novejšega hardware-ja.

Za 386MB rama, boš moral zbrat primeren GUI. Gnome je kar zahteven, ker je namenjen za >= 1GB rama.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Hitch-Hiker ::

Gnome je ratal res rahel overkill. :)
Ubuntu pa tudi. Čist preveč je vsega. Uporqabljajo preveč nepreverjene stvari in potem cel linux "trpi" zaradi nestabilnosti in nedelovanja uporabniku "prijazne" distribucije. Ampak očitno to paše zraven.

Za slabo kišto pa pali debian pa kak fluxbox. Men leti (no ja spodobno dela) tud na celeronu 366 in 256 rama. :)

WhiteAngel ::

Če hočeš stabilnost ostaneš na 8.04. 10.04 namestiš enkrat poleti. Problem je v tem, da smo malce razvajeni in da zmeraj želimo najnovejše vse. Potem pa je tako, kot je ...

Nisem pa še nobenega slišal - kako bi pa moral biti Ubuntu organiziran, da bi bilo za vse prav?

Poldi112 ::

8.04 ni več supported (v kubuntu)...

>Nisem pa še nobenega slišal - kako bi pa moral biti Ubuntu organiziran, da bi bilo za vse prav?

Za začetek bi LTS lahko bil za vse Ubuntu verzije, da te ne silijo vsako leto v upgrade.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

zee ::

Nisem pa še nobenega slišal - kako bi pa moral biti Ubuntu organiziran, da bi bilo za vse prav?


Za začetek bi LTS lahko bil za vse Ubuntu verzije, da te ne silijo vsako leto v upgrade.


To + naj bo programje čimbolj konstantno, ne pa da se je treba vsakič znova privajati. Meni se sicer da, vendar se pa marsikakšnemu Janezu Kranjskemu, ki mi je ideja prostega operacijskega sistema všeč in bi jo rad sprobal, tega preprosto ne da prenašat.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

ozbolt ::

Pomojem pa Ubuntu še potrebuje en 2-letni cikel LTS-a da se ustali. Kajti premnogo programov je še nestabilnih ali nepopolnih ali zastarelih (nestabilno: firefox, Evolution; nepopolno: Gimp, Pitivi, Empathy; zastarelo: Rythmbox). In ravno te programi se sedaj izboljšujejo ali zamenjujejo. Samo Firefox nič ne kaže da bo izboljšal podporo za Linux.
Danes sem namestil na starem računalniku (256M rama, jutri dobi še 256) Chrome in je delal približno 10* hitreje od FF 3.5 = nepredstavljivo hitreje (zagon in delovanje).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ozbolt ()

Gekobla ::

ojoj, tale gnome vsega kriv - dobr, včasih kej obvisi kje, pa kam ne mores vec kliknt :) - sicer pa, ce ne bi imeli distroti gnome, bi imel linux 85 posto manj uporabnikov med non-geekovsko populacijo...

9.10 dela čist zadovoljivo, pa še 2G datotek lahko "as you work" sinkas na ubuntu cloud
sicer pa si poklikas kaj bi imel in kaj ne bi imel

america's army 2'5 recimo lepo dela >:-)))))
gekobla

poweroff ::

Noben OS ne bo delal hitreje od W2000 kar se tiče grafičnega vmesnika.

Ni res. Jaz sem preizkusil Debian z LXDE vmesnikom in dela nekajkrat hitreje.
sudo poweroff

ABX ::

Noben OS ne bo delal hitreje od W2000 kar se tiče grafičnega vmesnika.

Ni res. Jaz sem preizkusil Debian z LXDE vmesnikom in dela nekajkrat hitreje.


Tudi Firefox je bolj odziven kot v Win2000?
Me zanima za moj netbook, ker iščem najbolj odziven OS.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

poweroff ::

Hmm, tega nisem testiral. Mislim pa, da je celo nek drug brskalnik vključen.
sudo poweroff

Daedalus ::

8.04 ni več supported (v kubuntu)...


Ubuntu 8.04 LTS je pa podprt še kako leto za desktop in do 2013 za server verzijo. Kubuntu pa:

The LTS may not apply to all editions and remixes of Ubuntu. For example, for 8.04 LTS, Kubuntu chose to move to KDE 4.0 and didn't issue an LTS release.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

thramos ::

Ni res. Jaz sem preizkusil Debian z LXDE vmesnikom in dela nekajkrat hitreje.


Kakšni pa so vtisi o uporabi? V primerjavi z GNOME?

poweroff ::

V primerjavi z Gnome - precej hitrejši in odzivnejši. Velikost celotnega live USB je bila pa ene 300 Mb.
sudo poweroff

MrStein ::

Zanimivo, da prehitro izdajajo release, pa vseeno so zastareli programi gor.
(tak na pamet: Firefox 3.5 je precej zamujal, Transmission je nekaj verzij odzadaj, itd...)

Kot je že nekje bilo omenjeno, velik del problema je v sodelovanje distro--upstream.
Pa interdistro tudi zgleda slabo (gledano zelo od daleč).
Da se ena sprememba naredi, mora ista vrstica kode biti takorakoč natipkana 10 krat:
- enkrat v nekem patchu
- pol se čez en čas blagovoli upstream spremembo narediti
- potem pa še vsak distro posebej

Kot vidimo v zadnjih 10-15 letih, ta formula ni preveč uspešna.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Poldi112 ::

>The LTS may not apply to all editions and remixes of Ubuntu. For example, for 8.04 LTS, Kubuntu chose to move to KDE 4.0 and didn't issue an LTS release.

Ja, saj vem, in to me moti. Namesto da bi ostali na 3.5 in ga patchali, so bumbarji spustili LTS in prehitro skočili na kde. In jaz sem potem za večino novh instalacij presedlal na Lenny-ja.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrStein ::

In jaz sem potem za večino novh instalacij presedlal na Lenny-ja.

In? Je boljše/slabše?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

Kot je že nekje bilo omenjeno, velik del problema je v sodelovanje distro--upstream.
Pa interdistro tudi zgleda slabo (gledano zelo od daleč).
...
Kot vidimo v zadnjih 10-15 letih, ta formula ni preveč uspešna.

Traparija.

To je seveda normalno v okolju visoke konkurenčnosti. Kjer pa imaš "ein Reich, ein Fuhrer, ein OS", pa tega problema seveda ni.
sudo poweroff

Poldi112 ::

>In? Je boljše/slabše?

Slabše, seveda. Takoj je malo več dela, ker so stvari drugačne. Na Lenny-ju recimo sem moral ročno dodati originalni firefox, ker ima Debian v repositoriju Ice nekaj, ki priročno ne dela z raiffeisen spletno banko. Vsakič znova se motim z su vs sudo, ko ne vem kje sem (bo treba bannerje za ssh nastaviti). Potem je tu ena security mailing lista več za brati.

In to samo zato, ker niso hoteli 3.5 vzdrževati par let.

Sam drugače veselo uporabljam kubuntu, ker hočem nove featurje, ampak večina hoče fiksno, stabilno platformo...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

kitaj ::

Je torej "neukim uporabnikom" bolje namestiti stabilni Debian?
Jaz sem do zdaj počel ravno obratno. Uporabljam Debian, drugim pa sem raje naložil Kubuntu. Zdaj pa me je kar malo strah nadgradnje.

MrStein ::

Matthai:
Kot je že nekje bilo omenjeno, velik del problema je v sodelovanje distro--upstream.
Pa interdistro tudi zgleda slabo (gledano zelo od daleč).
...
Kot vidimo v zadnjih 10-15 letih, ta formula ni preveč uspešna.

Traparija.
To je seveda normalno v okolju visoke konkurenčnosti.

Kaj zdaj? HAL je OK in se ne menja z napol delujočim DeviceKit-om?
Bugi prijavljeni pred 10 let so vsi popravljeni?
Vsak distro ima aktualne verzije programov?

Kjer pa imaš "ein Reich, ein Fuhrer, ein OS", pa tega problema seveda ni.

Aha, trol tool #3 , bring the other OS into the discussion.
Don't bother, ne da se mi še en trol "debato" vodit. Ti si zmagal.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

poweroff ::

Kaj zdaj? HAL je OK in se ne menja z napol delujočim DeviceKit-om?
Bugi prijavljeni pred 10 let so vsi popravljeni?
Vsak distro ima aktualne verzije programov?

Ne štekaš modela razvoja.
To no tko kot Windowsi, kjer moraš zaradi nekakšne legacy podpore 16 let stare buge vlečt skozi vse release.

DeviceKit ni nič napol delujoč. Je pač nova, naprednejša tehnologija. Sicer pa je nekakšna ekologija pri programski kodi brezveze. Ko je koda zastarela, se jo vrže stran, n pa da se jo popravlja in klamfa skupaj še nadaljnjih 10 let.
sudo poweroff


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061176908 (45747) poweroff
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093159037 (116630) Icematxyz
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999133564 (96450) Icematxyz
»

Izšel Ubuntu 10.04 LTS - Lucid Lynx (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
17033376 (27875) poweroff
»

Ubuntu 10.04 proti Windows 7 - drugi del (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
8718492 (15808) MrStein

Več podobnih tem