» »

izdeleva spletnih strani-kater program priporočate

izdeleva spletnih strani-kater program priporočate

vir ::

Nekoč sem hotel za hobi nardit spletno stran pa se potem ni zgodilo tako da ne poznam programov ki so danes aktualni za izdelavo spletnih strani.
Ker sem brezposeln in imam čas bi se naučil kak tak program da bi mogoče odprl s.p. za izdelavo spletnih strani. Zanima me kateri so dobri, mogoče dopišete dobre za kakšne spletne strani je boljši ali slabši posamezen program.... Lahko napišete tudi kakšne so kaj cene ali pa je mogoče brezplačen program.
Ravno danes sem slišal za nekakšnega Joomla, ki je baje brezplačen. Ampak sem za malo skeptičen glede brezplačnih programov.

Vice ::

Kar je zanimivo je to da je približno vsak teden eden ki ima ista vprašanja. In pri vsakem imam isto vprašanje, kako bo takšen "programer" reševal težavo, če ne zna niti prebrati 2 posta višje in nižje kaj šele da bi uporabil iskalnik. vem da se bo slišalo nesramno od mene in da se marsikdo ne bo strinjal z menoj vendar začni malo bolj podrobno brati ta forum

Ales ::

vir, si vsaj napisal "Joomla" v Google, da bi zvedel kaj to je? Poleg tega se pozanimaj, kaj je to open source.

Drugače pa po mojem mnenju nimaš veliko možnosti uspeti z izdelavo spletnih strani, ne s takim pristopom. Glede na tvoj trenutni nivo znanja te namreč čaka cca. 8-12 mesecev trdega dela, preden boš sposoben vsaj približno "strokovno" delati na tem področju. Brez res velikih kiksov, vsaj.

Svetoval bi ti začeti z nekaj osnovne literature s področja podjetništva. Potem to apliciraš na željeno področje in izdelaš vsaj okvirni poslovni načrt. Ne lotevaj se s.p. brez tega. Res. Ampak RES.

Šele potem premisli, kaj na tem področju lahko delaš sam, za kaj pa bi bilo bolje sodelovati s podizvajalci ali zaposliti ljudi. Izdelava spletne strani je namreč zelo kompleksna zadeva.

HardFu ::

Ubistvu se popolnoma strinjam, spletna stran je kompleksna zadeva, to ni nekaj kar preberes kako knjigo in potem odpres s.p. za izdelavo spletnih strani. Tukaj je veliko znanja, od jezikov (HTML, CSS, PHP kot osnove), dizajna, UX, SEO... Sam sem izdeloval spletne strani "za hobi" cca 4 leta preden sem odprl s.p.
Ponavadi taksnim vprasanjem odgovarjam s primerjavo z avtomobili. Ker ti je pac dolgcas pojdi v neki fabriko kjer izdelujejo avtomobile pa si malo oglej kako to gre potem pa naredi sam svoj avto, ce ti ne bo slo pa pac vprasaj koga na kaksnem forumu. Ne gre cisto tako ne?

Ce sem ravno pri vprasanjih na forumu, tudi tukaj sem mnenja, da ljudje sprasujejo vse prevec bedarij. Dandanes je veliko hitrejse in tudi ucinkoviteje malce pogooglat in hitro najdes kaksen namenski blog, ali pa gres na ustrezen irc kanal na freenodeu, pa imas tam live help prakticno iz vsakega racunalniskega podrocja (#php, #mysql, #css, #jquery...).

Nekje sem zasledil, da ce hoces v necem biti res dober, moras to poceti vsaj 10.000ur. Glede na kolicino crapa, ki ga najdem na spletu, bi se kar strinjal.
http://codeable.io

blackbfm ::

Že osnovnih pojmov je toliko, da je težko razlagat laiku, kaj šele da bi se resno pogovarjal o tem.

bluefish ::

Ker sem brezposeln in imam čas bi se naučil kak tak program da bi mogoče odprl s.p. za izdelavo spletnih strani.
Heh, ljudje kar pričakujejo, da bodo učenju posvetili en teden časa, z neta prenesli program, nato pa odprli S.P. in služili velike denarce.
Česa vsega človek ne prebere.

KoMar- ::

Ampak res. Avtorju teme se očitno ne da uporabljat Iskanja in Googla, bi pa z veseljem odprl s.p. Super kombinacija!

Tody ::

Pa pol pravijo, koliko samomorov je :) Človeka ste čist zatrl :D Sicer se strinjam z vsem kar ste napisal :)

Preberi si odebeljene topice v tem oddelku (na vrhu) in začni pacat svojo spletno stran. Nauči se, kako se uporabljajo FTP-ji in ostali strežniki, mogoče ne boš lih as programer ampak vem pa da podjetja dost iščejo ljudi, ki bi tržili spletne strani in če maš tako znanje je sigurno lažje prodaš kot pa brez tega. Tukaj potem tudi odpade natančno poznavanje jezikov in vseh programerskih for okoli varnosti in usability... Fajn je če jih bežno poznaš ampak v principu je to problem od drugega človeka.

Da boš pa sam svoj šef bo pa še neki časa trajal, to da bi bil eden med prvimi ki si je to zmislil, je pa mislim da vlak že odpeljal :)

KBoris ::

Jaz sem ravno tako kot ti ostal brez službe in tudi moja želja je bila, da se praktično iz nič naučim izdelovati spletne strani, le da moj cilj ni bil s.p.. To je bilo nekj več kot tri leta nazaj in v teh treh letih sem se naučil v DreamWeaverju skupaj s photoshopom, firefoxom in flashom narediti spletno stran, mi je pa še vedno španska vas pisanje kod in še marsikaj drugega. Je res kar pravijo, da je naučiti se vsega, kar rabiš, da bi lahko prodajal svoje delo, ogromno.
Naredil sem nekaj spletnih srani za prijatelje. Za uspeh ši štejem, da sem eno od stran spravil na prvo mesto (Apartmaji Rogla) v googlu. Trenutno končujem stran: http://www.parketarstvo-zgonec.si/ , dodelati moram še optimizacijo strani. Vi strokovnjaki bi mi lahko svetovali kaj bi moral popravit.

JayKay ::

svoje znanje.

bluefish ::

Koda je zaenkrat grozna, sploh za tako preprosto stran. V prihodnje ti tako svetujem, da se pričneš seznanjati z osnovami (X)HTML in CSS.

KBoris ::

To pomeni,da je koda, ki jo generira DW skoraj neuporabna? Ali je to zaradi uporabe plasti?

bluefish ::

Ni neuporabna, je pa glomazna in se je iz nje težko znajti.
Pomanjkanje znanja se izkaže tudi v mešanju div-ov in tabel. Dandanes se tabele uporabljajo le še za dele strani, ki res potrebujejo tabeliranje. Stransko galerijo slik na prvi strani bi recimo lahko izdelal izključno z div-i.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

IceIceBaby ::

A lahko meni kdo prosim pomaga. Imam nekaj prostega časa, pa sem tuhtal, da bi si postavil eno hišo. Sem slišal nekaj o eni opeki pa kolega mi je nekaj govoril o nekem betonu ampak nimam pojma.

Mi lahko kdo pove kako se naredi hiša, da si lahko na vrtu postavim eno vilo z bazenom?

Pa, da ne bom čisto useless:
http://www.w3schools.com/ - vodič za tehnični del spletnih strani
http://www.webcreme.com/ - dobri dizajni za inspiracijo
http://www.sitepoint.com/ - vsega po malem
http://adwords.google.com/support/aw/bi... - Osnove online marketinga

Googlaj še:
webdesign, usability, marketing, internet marketing, copywriting, CMS, html, php...

Ko vse tole prebereš se ti bo počasi sanjalo kako narediš solidno spletno stran. Potem pa se lahko začneš igrati z raznimi CMSji.

robotek87 ::

Ce hoces karkoli resnega nardi se izogibaj php.

Raje se nauc jsp al pa asp.

IceIceBaby ::

Ce hoces karkoli resnega nardi se izogibaj php.


Sori, ampak tole je bedast nasvet.

alien01 ::

robotek87 je izjavil:

Ce hoces karkoli resnega nardi se izogibaj php.


Takšne kozlarije pa že dolgo nisem slišal...

Gost ::

robotek87 je izjavil:

Ce hoces karkoli resnega nardi se izogibaj php.

Raje se nauc jsp al pa asp.


Resen strokovni nasvet, ni kaj. ASP ni nikakor več aktualen. ASP.NET si mislil verjetno.

bsslo ::

Včasih so bile spletne strani dosti bolj enostavne - in jih je bilo enostavno izdelat. Danes ni več tako.

bluefish ::

Princip izdelave je pa še vedno isti.

techfreak :) ::

Pa pri ASP.Net pazi, da ne boš naredil takšne katastrofe kot je pri veliko spletnih strani v tem jeziku (npr. BigBang.si).

HardFu ::

robotek87 je izjavil:

Ce hoces karkoli resnega nardi se izogibaj php.

Raje se nauc jsp al pa asp.

Izjava tedna. A potem Facebook ni resna aplikacija ampak tako bolj, hobi varianta?
http://codeable.io

KBoris ::

bluefish je izjavil:

Ni neuporabna, je pa glomazna in se je iz nje težko znajti.
Pomanjkanje znanja se izkaže tudi v mešanju div-ov in tabel. Dandanes se tabele uporabljajo le še za dele strani, ki res potrebujejo tabeliranje. Stransko galerijo slik na prvi strani bi recimo lahko izdelal izključno z div-i.


Če delaš samo z div-i kako potem narediš, da je stran vedno na sredini (z DW).

bluefish ::

Kako se to naredi v samem DW žal ne vem, koda pa je enostavna.

Tody ::

Kboris uporabiš CSS kjer mu poveš ali more bit levo al desno in točno koliko more bit levo oz desno.

JayKay ::

Kboris: okoli vsebine v htmlju dodaš neki konetjner (div) v style pa mu daš
margin-left:auto;
margin-right:auto;

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JayKay ()

KBoris ::

Nikakor mi ne uspe. Do sedaj sem div vstavil v tabelo in določil align center.

bluefish ::

Za body določi text-align: center, za container pa potem prej omenjena margin-left in margin-right na auto in zraven še širina width na poljubno vrednost.

IceIceBaby ::

Tody ::

kle maš še do it yourself okvirček tko da se lahko igraš :D http://www.w3schools.com/css/css_positi...

bosko1982 ::

KBoris je izjavil:

bluefish je izjavil:

Ni neuporabna, je pa glomazna in se je iz nje težko znajti.
Pomanjkanje znanja se izkaže tudi v mešanju div-ov in tabel. Dandanes se tabele uporabljajo le še za dele strani, ki res potrebujejo tabeliranje. Stransko galerijo slik na prvi strani bi recimo lahko izdelal izključno z div-i.


Če delaš samo z div-i kako potem narediš, da je stran vedno na sredini (z DW).



poskusi s

margin: 0 auto;

vsaj meni delue da je div vedno na sredini.
katastrofa od človeštva...

KBoris ::

http://www.parketarstvo-zgonec.si/
Uspelo mi je narediti zgoraj omenjeno stran samo z div-i (zaenkrat samo prvo stran). A zdaj koda izgleda kaj boljše?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KBoris ()

bluefish ::

Ja, precej boljše.
Sicer se v CSS sintaksi pojavlja nekaj odvečnih parametrov pri posameznih elementih, vendar so to malenkosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

schtr4jh ::

Koda je preglednejša, tudi WC validna. Vseeno pa priporočam, da CSS stile dodaš v svojo datoteko.
E-commerce & Marketing platform - comms.dev

ZePe ::

Pri izdelavi spletne strani je potrebno upoštevati najmanj tri aspekte:
- oblikovanje in izgled je delo nekoga, ki se na to spozna (oblikovalec?)
- izvedba funkcionalnosti in uporabniške izkušnje je delo (spletnega) programerja
- najpomembnejši vidik pa je vsebina, na kar mnogi pozabljajo in to je delo za nekoga, ki se spozna na marketing

Zgolj moje mnenje...
Moj blog: http://office.blog.siol.net in http://www.finance.si/blog.php?id=25

KBoris ::

ZePe je izjavil:

Pri izdelavi spletne strani je potrebno upoštevati najmanj tri aspekte:
- oblikovanje in izgled je delo nekoga, ki se na to spozna (oblikovalec?)
- izvedba funkcionalnosti in uporabniške izkušnje je delo (spletnega) programerja
- najpomembnejši vidik pa je vsebina, na kar mnogi pozabljajo in to je delo za nekoga, ki se spozna na marketing

Zgolj moje mnenje...


Vse to je res, a kdo si to lahko privošči. Velika podjetja že, obrtnik z dvema delavcema pa največkrat ne.

IceIceBaby ::

Te stvari niso drage. Za dobro spletno stran boš plačal cca 1000, 1500EUR. Za obrtnika z 2 zaposlenima to nebi smelo predstavljati problema.

Če preko spletne strani vsak mesec dobiš samo 1 novo stranko se ti bo investicija povrnila večkrat.

KBoris ::

Samo če vključiš vse zgoraj našteto (oblikovalec, spletni programer, marketing) to ni 1500eur ampak mnogo več, potem je potrebno dodati še vzdrževanje in optimizacijo za dobro uvrstitev v iskalnikih, ki se plačuje mesečno... To ni tako malo denarj. Jaz se strinjam, da se ti vložek slej ko prej povrne, ampak ljudje so še vedno skeptični. Je pa tudi vprašanje ali bo malo slabša spletna stran prinesla kako stranko manj, če je dobro uvrščena v iskalnikih, kar pa ni (povsem) odvisno od njih (oblikovalec, spletni programer, marketing).

IceIceBaby ::

Jaz imam podjetje, ki dela te stvari. Pri nas dobiš za dobrega jurja stran, ki je primerno oblikovana, sprogramirana (oz. postavljena na dober CMS) in vključuje prodajna besedila, pa nismo najcenejši.

Vzdrževanje pri takih majhnih, predstavitvenih straneh je imho nateg, ker dejansko ni treba ničesar vzdrževati. SEO se pa plača posebej ja, če hočeš, da ti zadevo dela profesionalec. Se pa da v sloveniji z malo volje priti precej visoko že z malo dela. Druga, pogosto cenejša alternativa pa je oglaševanje na ključne besede.

e pa tudi vprašanje ali bo malo slabša spletna stran prinesla kako stranko manj, če je dobro uvrščena v iskalnikih, kar pa ni (povsem) odvisno od njih (oblikovalec, spletni programer, marketing).


Razlike so lahko OGROMNE. Dobra postavitev in dobri prodajni teksti lahko delajo čudeže. Pri nas precej testiramo različne postavitve in nasploh različne elemente na strani pa so razlike očitne. Že samo z dobrim naslovom in dobro sliko na prvi strani lahko narediš ogromno.

ZePe ::

IceIceBaby je izjavil:

Jaz imam podjetje, ki dela te stvari. Pri nas dobiš za dobrega jurja stran, ki je primerno oblikovana, sprogramirana (oz. postavljena na dober CMS) in vključuje prodajna besedila, pa nismo najcenejši.

Vzdrževanje pri takih majhnih, predstavitvenih straneh je imho nateg, ker dejansko ni treba ničesar vzdrževati. SEO se pa plača posebej ja, če hočeš, da ti zadevo dela profesionalec. Se pa da v sloveniji z malo volje priti precej visoko že z malo dela. Druga, pogosto cenejša alternativa pa je oglaševanje na ključne besede.

e pa tudi vprašanje ali bo malo slabša spletna stran prinesla kako stranko manj, če je dobro uvrščena v iskalnikih, kar pa ni (povsem) odvisno od njih (oblikovalec, spletni programer, marketing).


Razlike so lahko OGROMNE. Dobra postavitev in dobri prodajni teksti lahko delajo čudeže. Pri nas precej testiramo različne postavitve in nasploh različne elemente na strani pa so razlike očitne. Že samo z dobrim naslovom in dobro sliko na prvi strani lahko narediš ogromno.


moram se strinjati s teboj. Jaz sem kaki dve leti nazaj obupal nad zavestjo naših podjetnikov in sem se nehal ukvarjati s tem. Sem pa imel strošek razporejen podobno kot vi... Delal sem na opensource CMS-u in za prilagoditve zaračunal cca. nekaj 100 eur, odvisno od zadev, ki jih je bilo treba prilagodit. Dizajnerka je navadno tudi vzela kakih 200 - 400 eur. Pri zadnjem delu pa so zadeve navadno padle... Če skrajšam, ... za marketinško obdelavo pa je ponavadi zmanjkalo volje (in denarja) na strani naročnika. Ker nisem več hotel izdelovati "strani živih mrtvecev" sem ta segment dejavnosti enostavno opustil. Sem pa tudi sam ponavadi zahteval ot jurja do dva za marketinško orodje. Za kaj drugega pa naj si raje najamejo "študenta" je bil moj odgovor - oz. je še sedaj.
Moj blog: http://office.blog.siol.net in http://www.finance.si/blog.php?id=25

Vice ::

Jaz se strinjam, da se ti vložek slej ko prej povrne, ampak ljudje so še vedno skeptični.

Problem skeptičnosti je ta, da lastnik strani ne ve koliko je pridobil strank zaradi spletne strani. Tako da če rešiš ta problem...

ZePe ::

Problem skeptičnosti je tudi v tem, da naročnik navadno ne razume osnovnega koncepta spletne strani. Spletna stran je popolnoma primerljiva z razstavnim prostorom na sejmišču. Tisti, ki želijo biti na sejmu opazni, morajo izpostaviti svoj razstavni prostor in ga narediti prepoznavnega. Poleg tega bodo tja poslali najboljše prodajalce, pripravili prodajna gradiva, itd.

Spletna stran je prvenstveno orodje marketinga, ki ga mora prodajni oddelek tudi uporabljati. Analiza obiska in konverzije je naloga prodaje. S tem v skladu je potrebno spletno stran stalno prilagajati. Stran mora biti živa. Slednje pa je tudi eden izmed osnovnih predpogojev prikaza (relevantnosti) v iskalnikih.

Spletna stran kot "vizitka" pa je navadno metanje denarja skozi okno. Ta denar je veliko bolje naložiti v "imeniške portale", ki ponujajo tudi nakaj temu sorodnega.

OK, saj bom nehal... ;)
Moj blog: http://office.blog.siol.net in http://www.finance.si/blog.php?id=25

KBoris ::

schtr4jh je izjavil:

Koda je preglednejša, tudi WC validna. Vseeno pa priporočam, da CSS stile dodaš v svojo datoteko.


Zakaj je dobro da css stile daš v svojo datoteko?

IceIceBaby ::

Ker je lažje urejati in je bolj pregledno. Če imaš css v enem fajlu se nanaša samo na tisti dokument. Če imaš css posebej ga lahko linkaš na vse elemente in potem z eno spremembo cssa spremeniš izgled celotne strani.

dinozaver7 ::

ZePe je izjavil:

Problem skeptičnosti je tudi v tem, da naročnik navadno ne razume osnovnega koncepta spletne strani. Spletna stran je popolnoma primerljiva z razstavnim prostorom na sejmišču. Tisti, ki želijo biti na sejmu opazni, morajo izpostaviti svoj razstavni prostor in ga narediti prepoznavnega. Poleg tega bodo tja poslali najboljše prodajalce, pripravili prodajna gradiva, itd.

Spletna stran je prvenstveno orodje marketinga, ki ga mora prodajni oddelek tudi uporabljati. Analiza obiska in konverzije je naloga prodaje. S tem v skladu je potrebno spletno stran stalno prilagajati. Stran mora biti živa. Slednje pa je tudi eden izmed osnovnih predpogojev prikaza (relevantnosti) v iskalnikih.

Spletna stran kot "vizitka" pa je navadno metanje denarja skozi okno. Ta denar je veliko bolje naložiti v "imeniške portale", ki ponujajo tudi nakaj temu sorodnega.

OK, saj bom nehal... ;)


Ne prenehaj! :) Tvoji posti so zelo zanimivi in če imaš še kaj materiala, kar na dan z njim!
:P

3man ::

Oj,
saj lepo da pomagate z nasveti ipd. ampak, da se avtor vprašanja ne oglasi 2 tedna po svojem postu in glede na to, da takih vprašanj na forumu res ne manjka ali se morda nekdo ne naslaja nad polemiko, ki jo vedno znova zaneti...

Icematxyz ::

Ali pa so ga zatrli v kali. ;)

ZePe ::

@dinozaver:

Ah, saj tukaj ni nobene filozofije... Pozna kdo kakega trgovca, ki je izvedbo izložbe zaupal gradbeniku? Ne vem, od kje naročnikom ideje, da bo programer (oz. drug IT kader) znal narediti dobro spletno predstavitev...

Sicer pa kot poenostavljen recept za spletno predstavitev ponujam sledeče:
- razporeditev po principu poligona 4x4
. A B C D
1
2
3
4

- prostor A1 naj nosi naziv in slogan. Slednji je vreden temeljitega premisleka.
- prostor C2 naj bo namenjen udarnim sporočilom. Menda je taka pot pogleda, kakor zatrjujejo psihologi
- meniju namenite stolpec D in spodnji del vrstice A (glave). Menda namreč ljudje prej kliknemo, če je povezava na desni, kakor če je na levi
- horizontalni meni namenite tematski razdelitvi strani (npr. masivno pohištvo, pisarniško pohistvo, itd.)
- vertikalni meni na desni namenite klasični hierarhični navigaciji
- spodnji segment (vrstica 4) naj bo namenjena ciljnim skupinam v obliki 3-eh do 5-ih pageletkov, ki služijo kot t.i. "teaserji" (zdrava hrana za nosečnice; za športnike obogatena prehrana; dodatki k prehrani za jesen življenja, itd.)

Besedila oblikujte v alineje in zapomnite si - ni predolgih besedil, lahko so samo nezanimiva besedila. Stran naj bo zasnovana tako, da bo lahko uporabnik do vseh pomembnih informacij prišel v prb. treh klikih. Na začetku "teaser", nato hitra predstavitev in na koncu detajl. Uporabniki raje klikajo, kakor drsijo po zaslonu.

Tako bomo tudi statistike lažje pregledovali, saj bomo kmalu videli, kje obiskovalca "izgubimo". Pogosto se tudi pozablja na to, da se obiskovalca povabi k "nakupu". Povezava tipa "naroči zdaj" na dosegu roke je pomembna podrobnost.

Izogibajte se opisovanju izdelkov. Opise prilagodite predstavljanju koristi. Ali boste raje kupili "avto s 150 konjskimi močmi" ali "avto, ki bo suvereno potegnil v vsak klanec in s katerim bosto lahko tudi s celo držino na krovu varno prehiteli počasneta na cesti"?

Dovolj? :D
Moj blog: http://office.blog.siol.net in http://www.finance.si/blog.php?id=25

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZePe ()

ZePe ::

3man je izjavil:

Oj,
saj lepo da pomagate z nasveti ipd. ampak, da se avtor vprašanja ne oglasi 2 tedna po svojem postu in glede na to, da takih vprašanj na forumu res ne manjka ali se morda nekdo ne naslaja nad polemiko, ki jo vedno znova zaneti...


A-ja, saj res. Hvala za namig. Priporočam Quanta+ in/ali NetBeans.
Moj blog: http://office.blog.siol.net in http://www.finance.si/blog.php?id=25


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Uvod v izdelavo spletnih strani (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Izdelava spletišč
277264158 (467) Netrunner
»

Plača urednika

Oddelek: Programiranje
275764 (4006) Blinder
»

Išče se nova ekipa za skupno podjetje Tvojnet (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
548522 (5710) Tydek
»

Optimizacija spletne strani

Oddelek: Izdelava spletišč
397715 (2019) uroszo

Iščem/ponujam delo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Izdelava spletišč
10138751 (26714) Primoz

Več podobnih tem