» »

Izšel Ubuntu 9.10

Izšel Ubuntu 9.10

Ubuntu Karmic govori 25 jezikov

Ubuntu igre

Slo-Tech - Včeraj je izšel Ubuntu 9.10, znan tudi pod imenom Ubuntu Karmic Koala. Nova različica prinaša kar nekaj izboljšav in novosti, med drugim hitrejši zagon, prenovljeno programsko središče (Software Center), ki omogoča enostavno nameščanje programskih paketov ter integracijo PPA (Personal Package Archive) skladišč razvijalcev na sistemu Launchpad, podporo šifriranim domačim imenikom, skrajšan je tudi čas zagona iz spanja oziroma hibernacije, na voljo pa so še številne druge novosti. Ubuntu je dostopen v 25 jezikih, med drugim tudi v slovenščini, na voljo pa je seveda popolnoma brezplačno.



Pod pokrovom se skriva Linux jedro 2.6.31, privzeti datotečni sistem za nove namestitve je ext4, privzeti zagonski nalagalnik (ang. bootloader) je GRUB2, prav tako pa bo sistem HAL za nadzor porabe, upravljanje bližnjic na tipkovnici in upravljanje zunanjih pomnilniških naprav zamenjan s sistemom DeviceKit (pravzaprav Devicekit-power, Devicekit-disks in udev). Ubuntu Karmic vsebuje tudi prenovljen Intelov gonilnik UXA, kar bodo cenili predvsem lastniki Intel grafičnih kartic.

Med pomembnejšimi novostmi velja omeniti še podporo za Ubuntu Enterprise Cloud (UEC) in Amazonov EC2 (za strežniško različico), prav vsi uporabniki pa lahko uporabljajo tudi posebno tehnologijo Ubuntu One. Gre za "osebni oblak", ki omogoča oddaljeno hrambo, sinhronizacijo in izmenjavo podatkov ter izmenjavo Tomboy sporočil. Vsak uporabnik ima brezplačno na voljo 2 GB prostora, za 50 GB pa bo treba odšteti 10 USD.

Ubuntu Karmic ni zgolj osnovni operacijski sistem, saj osnovna namestitev vsebuje vse pomembnejše programe za delo z internetom (spletni brskalnik, odjemalec za elektronsko pošto, odjemalec za IM omrežja, BitTorrent odjemalec,...), pisarniške programe (OpenOffice 3) ter programe za delo s fotografijami, glasbo in videom. V skladiščih programskih paketov pa so na voljo številni brezplačni programi, med drugim tudi preko 400 iger.



Ubuntu Karmic je na voljo za 32- in 64-bitne sisteme, namestitveni program zahteva vsaj 384 MB RAM-a (oziroma 256 MB v primeru uporabe alternativnega namestitvenega programa) ter vsaj 4 GB prostora na disku. Namestitev je mogoča tudi poleg obstoječega operacijskega sistema (npr. Windows), Ubuntu pa lahko namestimo tudi na računalnike Mac (na Intel arhitekturi). Ubuntu podpira tudi namestitev iz USB ključka oz. uporabo živega USB (live USB).

Za brezplačni prenos je na voljo namizna različica (Ubuntu Desktop Edition), strežniška različica (Ubuntu Server Edition) ter posebna različica za netbooke (Ubuntu Netbook Remix). Na voljo so tudi nekatere posebne različice (npr. različice prilagojene za šolska okolja, delo z multimedijo, itd.).

Ubuntu privzeto sicer ne podpira nekaterih lastniških kodekov, vendar je podporo zanje mogoče precej enostavno namestiti, Danny Piccirillo pa je pripravil tudi obsežna navodila kako Ubuntu takoj po namestitvi še bolje prilagoditi lastnim potrebam.

Je mogoče reči ne?

357 komentarjev

««
«
1 / 8
»»

opeter ::

Kakšna igra pa je na zaslonskem posnetku? Neki FPS, ne?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

smilo ::

Ze vlecem dol Ubuntu Netbook Remix, moj Acer One se bo spoprijel z izzivom :D

Looney ::

Zanimovo bi bilo omenit se eno novost, ki se jo da preizkusit: http://live.gnome.org/GnomeShell
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Modri dirkač ::

Je mogoče reči ne?


Kaj je z ext4? So to poštimali?
Everybody lies!

Frgazor ::

Sem takoj naredi upgrade. Super je, edino malo počasi dela, ker je kišta že za na odpad.

opeter ::

Ali bi to solidno delalo na Pentium M 1.700 MHz, 1,5 GB RAMa, 120 GB disk ter Intel GMA855?

Trenutno je gor Ubuntu 8.10.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

arjan_t ::

Kakšna igra pa je na zaslonskem posnetku? Neki FPS, ne?

alien arena verjetno

Pyr0Beast ::

Ja, to je dobro, da so končno porihtali intelov driver.

Opeter, veš da bo :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Frgazor ::

Ali bi to solidno delalo na Pentium M 1.700 MHz, 1,5 GB RAMa, 120 GB disk ter Intel GMA855?

Trenutno je gor Ubuntu 8.10.


V primerjavi z mojim p3 800 in 512 mb rama bi tole delalo super duper.

ABX ::

Če vam je zanesljivost prioriteta se vedno počaka 1-2 mesec(a) preden se namesti novi sistem.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Liker ::

... skrajšan je tudi čas zagona iz spanja oziroma hibernacije ...

/troll on
Eh?
Meni se na prenosniku tako Arch kot tudi Win 7 RC iz spanja zbudita v 1s ali manj. Sistem je uporaben praktično takoj.
Ali so to uspeli skrajšati za zelo opaznih 20 stotink in gre samo zato da je ena alineja več v feature listu, ali pa je ubuntu bil počasen kar se tiče tega?
Aja, a z gimpom se že da delat zaobljene vogale brez doktorata?
/troll off

Drugače super, pozdravljamo in čestitamo pri napredku. Končno bomo videli če se da normalno shajat brez HAL-a in če je ext4 že primetime.
Žal pa mi tale gnome default še vedno deluje kot nekaj iz 90-ih let. Zakaj ni default kaj bolj flashy? Večina uporabnikov je moronov ki pada na prosojne titlebare in podobno šaro. V tem pogledu je KDE4 (ki je sedaj že skoraj uporaben) svetlobna leta spredaj.

Daedalus ::

Liker, poglej si gnome shell.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

OmegaBlue ::

@Liker, HIBERNATE ne standby.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Jaka83 ::

Kako je pa z ATI HD 3650 gonilniki? Privzeta inštalacija vem da dela, ampak ni nič pospešeno in je sistem praktično neuporaben (počasno skrolanje v brskalniku, na flash pa niti pomisliti ne smeš). Ker do zdaj sem v Jaunty moral inštalirat xorg iz starih repositorijev in potem inštalirat fglrx, da je vse skupaj delovalo. Z novim xorg sem pa ob bootu dobil črn ekran in neodziven računalnik. Če so še to poštimali, potem super in se bom lahko končno povsem posvetil Ubuntu-ju in VM okolju.

FireSnake ::


Je mogoče reči ne?


Dokler imam MSDNAA Polkna zastonj ... KOMOT ;)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

AvtoR ::

Čudno se mi obnaša Ubuntu 9.10.
Ko se v terminalu poskušam prijaviti kot su me vpraša za geslo. Gesla pa morem napisati,ker tipkovnica ne zagrabi nobenega znaka razen enter !!!!???
V 9.4 teh problemov ni bilo. Očitno hrošč ali moje neznanje?

poweroff ::

No, vidiš, to je že en problem. Da si na "zastonj drogi" oz. da ti Polkna plačujejo drugi, recimo davkoplačevalci.

Drugi problem so tim. skriti stroški. Antivirus, vzdrževanje sistema, dodatno programje, itd.

Tretji problem je lenoba in nepripravljenost na novosti in inovacije, kar opažam predvsem med tim. IT strokovnjaki. Pač, jebiga, nisi ciljna publika.
sudo poweroff

mtosev ::

98% ljudi v Slo ni ciljna publika. :D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

techfreak :) ::

No, vidiš, to je že en problem. Da si na "zastonj drogi" oz. da ti Polkna plačujejo drugi, recimo davkoplačevalci.

Drugi problem so tim. skriti stroški. Antivirus, vzdrževanje sistema, dodatno programje, itd.

Tretji problem je lenoba in nepripravljenost na novosti in inovacije, kar opažam predvsem med tim. IT strokovnjaki. Pač, jebiga, nisi ciljna publika.

Antivirus? Zakaj bi to rabil? Viruse lahko dobiš na M$ platformi tudi, če imaš 10 AVjev.
Dodatno programje? Obstajajo open-source alternative.
Vzdrževanje sistema? Jah ... pač bo porabil nekaj ur več na teden, da mu bo sistem deloval.

Glede nepripravljenosti na inovacije ... tudi "zastareli" PHP programerji ne preizkušajo "nove" tehnologije, ASP.Net.

MrStein ::

bobnar: vtipkaj sudo su
pol pa svoje geslo (ceprav ti ga NE BO kazalo na ekranu) in ENTER.

To je tako ze od nekdaj...

Glede BLING-a: cim manj, prosim. Hvala! ;)


Pa se eno vprasanje: (nisem se 9.10 gor dal, razen prej ene alpha-e) A to z menjavo HAL-a pomeni, da mountan CD/DVD vec ne mores ejectati z eject gumbom enote?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

kopernik ::

@Liker, hibernate je bil zame na ubuntuju vsaj doslej praktično neuporaben. Če ga spravijo na 1s kot ti praviš, da je na win platformi, bi bilo odlično. Je kdo že stestiral wake-up iz hibernate-a na tej novi verziji ? Pa če lahko kdo preveri še log-out in log-in z drugim userjem po wake-upu (meni to že od nekdaj dela občasne, random probleme in sicer ostane zaslon črn, menda krivda v driverjih za grafično, ampak se mi zdi čudno, da bi se taki problemi pojavili ravno po wake-upu) ?

MrStein ::

Pa sploh dela hibernate standby na 99% pc-jev?
Meni v 9.04 recimo brez hekanja ni slo ne eno ne drugo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

l0g1t3ch ::

No, vidiš, to je že en problem. Da si na "zastonj drogi" oz. da ti Polkna plačujejo drugi, recimo davkoplačevalci.

Drugi problem so tim. skriti stroški. Antivirus, vzdrževanje sistema, dodatno programje, itd.

Tretji problem je lenoba in nepripravljenost na novosti in inovacije, kar opažam predvsem med tim. IT strokovnjaki. Pač, jebiga, nisi ciljna publika.


Kakšni skriti stroški že ?

Za domačo uporabo maš tono zastonj AV, vzdrževanje sistema je 1 klik za potrditev posodobitev in restart na vsakih 14 dni, programje na mojih win je razn licenčnega MS offica vse odprtokodno.

Pač nekaterim nam bolj ustrezajo windowsi kar pa ne pomeni avtomatsko da smo se nepripravljeni učiti in sprejemati novosti. Pač me še noben pingvin ni tako navdušil da bi v celoti prešel na FOSS pa sem začel linux spremljati z izidom pingota 1 in knjige kateri je bil priložen.

poweroff ::

98% ljudi v Slo ni ciljna publika. :D

Ne, ker toliko IT "strokovnjakov" v Sloveniji pač ni.

Antivirus? Zakaj bi to rabil? Viruse lahko dobiš na M$ platformi tudi, če imaš 10 AVjev.

Torej se ne splača imeti antivirusa sploh?

Dodatno programje? Obstajajo open-source alternative.

Da, ampak "strokovnjaki" raje kradejo...

Vzdrževanje sistema? Jah ... pač bo porabil nekaj ur več na teden, da mu bo sistem deloval.

Saj. No, je pa res, da je "strokovnjakom" to v interesu. Tako namreč lažje opravičijo svoj obstanek v podjetju.

Glede nepripravljenosti na inovacije ... tudi "zastareli" PHP programerji ne preizkušajo "nove" tehnologije, ASP.Net.

To je res. Sicer ASP ni neka napredna tehnologija, ampak kakšen Django ali kaj podobnega... ne, je že preveč.

Pa se eno vprasanje: (nisem se 9.10 gor dal, razen prej ene alpha-e) A to z menjavo HAL-a pomeni, da mountan CD/DVD vec ne mores ejectati z eject gumbom enote?

HAL ni zamenjan v tem smislu, da ga ne bi bilo več. HAL še vedno obstaja, se pa njegova uporaba počasi opušča. Bo pa prehod seveda trajal še lep čas.
sudo poweroff

kopernik ::

MrStein, meni standby dela hitro in dobro, z izjemo opisanega problema log-ina in log-outa po wake-upu (imam thinkpad). Hibernate pa mi je neuporaben, kot že rečeno, zaradi počasnosti. Traja še dlje kot običajen boot, ful nekaj melje po disku.

denial ::

Karmic Koala is fancy :P

Off-topic:
upgrading from 9.04 to 9.10 sets mmap_min_addr to 65536
SELECT finger FROM hand WHERE id=3;

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: denial ()

arjan_t ::

MrStein, meni standby dela hitro in dobro, z izjemo opisanega problema log-ina in log-outa po wake-upu (imam thinkpad). Hibernate pa mi je neuporaben, kot že rečeno, zaradi počasnosti. Traja še dlje kot običajen boot, ful nekaj melje po disku.


ker zapiše vsebino celotnega rama na disk

kopernik ::

Ja, to mi je jasno. Ni mi pa jasno, zakaj je tako počasen. Kolega ima macbooka in mu wake-up iz hibernate-a dela mnogo hitreje.

MrStein ::



Pa se eno vprasanje: (nisem se 9.10 gor dal, razen prej ene alpha-e) A to z menjavo HAL-a pomeni, da mountan CD/DVD vec ne mores ejectati z eject gumbom enote?

HAL ni zamenjan v tem smislu, da ga ne bi bilo več. HAL še vedno obstaja, se pa njegova uporaba počasi opušča. Bo pa prehod seveda trajal še lep čas.

Saj me toliko ne zanima kaj je pod pokrivom. Ampak zadnji del:
mountan CD/DVD vec ne mores ejectati z eject gumbom enote?

Pa lahko prosim v Linux temi cim manj "Windows", "flame", "pirat", itd? Hvala.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

Kakšni skriti stroški že ?

Antivirus. Najbolj neposreden strošek je seveda nakup. Obstajajo pa tudi dobri free antivirusi. No, tam tega stroška ni, so pa drugi. Recimo upočasnitev sistema. Odžiranje sistemskih sredstev. Dodatna skrb za namestitev, nastavitev in morda še posodobitve programa.
Potem pride tukaj še firewall. Pa problemi pri nameščanju. V Ubuntu je vse 1-click, v Winsih je treba odjadrati na spletno stran, prenesti dol setup.exe, ga ročno zagnati, pogosto skonfigurirati... morda celo vnesti registracijski ključ ali se brezplačno registrirati nekam. Potem je treba biti pozoren na posodobitve (v Ubuntu tu updater sam skrbi za to).

Skritih stroškov je kar nekaj. Seveda pri domačem uporabniku to ne pride toliko do izraza, pri večjih sistemih pa.

Pač nekaterim nam bolj ustrezajo windowsi kar pa ne pomeni avtomatsko da smo se nepripravljeni učiti in sprejemati novosti.

Saj to ni problem, če ti ustrezajo. Če ti, super, jaz nobenega ne silim, naj gre na Linux.

Problem je, če ljudje Linuxa ne poznajo in ga tudi niso propravljeni spoznati, pa se imajo za IT strokovnjake. In morda celo trdijo, da jim Linux ne ustreza (pa ga sploh ne poznajo).

Če pa nekdo Linux spremlja in pozna, pa se odloči za alternativo - zakaj pa ne?
sudo poweroff

AvtoR ::

MrStein
Hvala! Mi je uspelo.
Sem še bolj zelen v Linuxu...

poweroff ::


Saj me toliko ne zanima kaj je pod pokrivom. Ampak zadnji del:
mountan CD/DVD vec ne mores ejectati z eject gumbom enote?

Ja, tega tudi jaz ne razumem. Kolikor vem, eject seveda dela. Zdaj... ali za to skrbi HAL ali DeviceKit mi je kot končnemu uporabniku povsem vseeno.
sudo poweroff

bluefish ::

Antivirus. Najbolj neposreden strošek je seveda nakup. Obstajajo pa tudi dobri free antivirusi. No, tam tega stroška ni, so pa drugi. Recimo upočasnitev sistema. Odžiranje sistemskih sredstev. Dodatna skrb za namestitev, nastavitev in morda še posodobitve programa.
Potem pride tukaj še firewall. Pa problemi pri nameščanju. V Ubuntu je vse 1-click, v Winsih je treba odjadrati na spletno stran, prenesti dol setup.exe, ga ročno zagnati, pogosto skonfigurirati... morda celo vnesti registracijski ključ ali se brezplačno registrirati nekam. Potem je treba biti pozoren na posodobitve (v Ubuntu tu updater sam skrbi za to).
Ne nakladaj. Vsak, ki ima malo pojma, bo tako na enem kot drugem sistemu porabil nekaj časa za nastavljanje programa ali orodja, naj si bo to AV, firewall ali pa timer za kuhanje kave.

Modri dirkač ::

Kakšni skriti stroški že ?

Antivirus. Najbolj neposreden strošek je seveda nakup. Obstajajo pa tudi dobri free antivirusi. No, tam tega stroška ni, so pa drugi. Recimo upočasnitev sistema. Odžiranje sistemskih sredstev. Dodatna skrb za namestitev, nastavitev in morda še posodobitve programa.
Potem pride tukaj še firewall. Pa problemi pri nameščanju. V Ubuntu je vse 1-click, v Winsih je treba odjadrati na spletno stran, prenesti dol setup.exe, ga ročno zagnati, pogosto skonfigurirati... morda celo vnesti registracijski ključ ali se brezplačno registrirati nekam. Potem je treba biti pozoren na posodobitve (v Ubuntu tu updater sam skrbi za to).

Skritih stroškov je kar nekaj. Seveda pri domačem uporabniku to ne pride toliko do izraza, pri večjih sistemih pa.


O čem govoriš? avast free edition, simple!


Pač nekaterim nam bolj ustrezajo windowsi kar pa ne pomeni avtomatsko da smo se nepripravljeni učiti in sprejemati novosti.

Saj to ni problem, če ti ustrezajo. Če ti, super, jaz nobenega ne silim, naj gre na Linux.

Problem je, če ljudje Linuxa ne poznajo in ga tudi niso propravljeni spoznati, pa se imajo za IT strokovnjake. In morda celo trdijo, da jim Linux ne ustreza (pa ga sploh ne poznajo).

Če pa nekdo Linux spremlja in pozna, pa se odloči za alternativo - zakaj pa ne?


Preveč živcev, zaenkrat.
Čim odjadraš malo vstran od "vsakdanje" uporabe se zna zelo na hitro zaplest.
In potem si sam, zelo sam ...
Everybody lies!

techfreak :) ::

timer za kuhanje kave

Kolikor vem, je Mandrake imel to vgrajeno ...

O čem govoriš? avast free edition, simple!

Samo za nekomercialno (domačo) rabo.

Preveč živcev, zaenkrat.
Čim odjadraš malo vstran od "vsakdanje" uporabe se zna zelo na hitro zaplest.
In potem si sam, zelo sam ...

Še dobro, da ni takšnih težav na Windowsu ...

Zgodovina sprememb…

Daedalus ::

Preveč živcev, zaenkrat.
Čim odjadraš malo vstran od "vsakdanje" uporabe se zna zelo na hitro zaplest.
In potem si sam, zelo sam ...


Ja ja. Tam nekje na forumu je ena tema, kjer sprašujem ljudi, kako zagotovit kompatibilnost roaming profilov med WinXP in Win7. Veš kako je število odgovorov od vseh tako glasnih Windows znalcev tu?

0.

Tako da ne nakladaj. Vsak sistem pri malo bolj zahtevni rabi vzame svoje davek. In tam si običajno sam, ja.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

energetik ::

Ravnokar sem si ga prenesel in bo kmalu v VirtualBOX.
Zakaj ne grem na Linux? Izključno zaradi nekaterih iger in zato ker imam na MSDNAA zastonj. Drugače bi bil že nekaj časa na Ubuntu.
Sicer pa na Win ne rabim praktično nobenega plačljivega programa. AVG, CDBurnerXP, MPC, VLC, Winamp, FF, Clonezilla prav dobro opravljajo svoje delo, zastonj.

Mipe ::

Je mogoče reči ne?

Je.

poweroff ::

Zdaj pa takole. Kdor ni sposoben bralnega razumevanja, naj se ne oglaša več!

Pa po vrsti.
blueFish, Modri dirkač - kot SEM OMENIL, so na voljo tudi free antivirusi. Ki pa vseeno kurijo procesor in žrejo RAM, ter zahtevajo nastavljanje in posodabljanje. To je zame skriti strošek!

Inštalacija forewalla (ali česa drugega). Ubuntu - en klik, select, drugi klik install. Winsi: klik na spletno stran, download, zagin setup.exe, restart,... itd. Po možnosti nekje vmes še vnos registracijskega ključa in free registracija po mailu.

Čim odjadraš malo vstran od "vsakdanje" uporabe se zna zelo na hitro zaplest.
In potem si sam, zelo sam ...

Kot pri vseh sistemih. Je pa seveda vprašanje kaj je nevsakdanja raba. Recimo izdelava krmilnega programa za CNC mašine ali kaj podobnega. No, pri takih stvareh so imeli moji kolegi nekaj težav dobiti kakšen pameten nasvet za Linux (na koncu so ga vendarle dobili).

Ampak kaj hočemo, ko je pa vendar znano, da večina ljudi doma uporablja predvsem CNC mašine ter programje za projektiranje vesoljskih poletov. Ali pač ne?
sudo poweroff

Mavrik ::

Daj ne bluzi no. Kakšno nastavljanje pa rabi AV tipa Microsoft Security Essentials? Hm? Kaj točno more user po inštalaciji delati?

Mislim, dovolj o tvojem nakladanju o "stroških" govori dejstvo, da še vedno očitno nimaš pojma da imajo Windowsi vsaj tri leta (v bistvu je bolj pet) polno funkcionalen firewall, ki ne rabi nobene dodatne konfiguracije za povprečnega uporabnika.

Zato te še enkrat naprošam da se držiš pravil in začneš z argumentirano debato. Hvala.




Ja ja. Tam nekje na forumu je ena tema, kjer sprašujem ljudi, kako zagotovit kompatibilnost roaming profilov med WinXP in Win7. Veš kako je število odgovorov od vseh tako glasnih Windows znalcev tu?



Ker je problem, ki se pojavi na večjih AD deploymentih v firmah res relevanten za domačega uporabnika. Veliko bolj kot nedelujoča zvočna kartica pri zagonu Ubuntu (oz. katerekoli Linux distribucije s kernelom tam po 2.6.15).

Drugače je Ubuntu 9.10 sicer kar lepo spoliran, samo na žalost se določene bedarije (nedelujoče zvočne kartice na prenosnikih, NetworkManager ki deluje vedno bolj nestabilno na kakih eduroam omrežjih, razsuvanje ob nadgradnji) vlečejo preprosto predolgo in kažejo na neresnost razvijalcev.

In takim ljudem naj jaz zaupam moj sistem ter podatke? Ljudem ko so rekli "ups" ko je ext4 (ki se je po defaultu nastavo vsem domačim uporabnikom že v prejšnji verziji kljub nestabilnosti) izgubil podatke uporabnikom?
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

poweroff ::

Daj ne bluzi no. Kakšno nastavljanje pa rabi AV tipa Microsoft Security Essentials? Hm? Kaj točno more user po inštalaciji delati?

Kot prvo je Microsoft Security Essentials razmeroma zanič (in ja, tega ne pravim jaz, pač pa vodilni antivirusni strokovnjaki). Kot drugo - vsak antivirus ti žre procesor in RAM.

Mislim, dovolj o tvojem nakladanju o "stroških" govori dejstvo, da še vedno očitno nimaš pojma da imajo Windowsi vsaj tri leta (v bistvu je bolj pet) polno funkcionalen firewall, ki ne rabi nobene dodatne konfiguracije za povprečnega uporabnika.

Ima, ja. Samo preveč funkcionalen pa ni, glede na to, da trg personal firewallov še vedno obstaja.

Pač, če hočeš imeti v Winsih neko osnovno varnost, je treba inštalirati dodatne zadeve. Ki ti odžirajo sistemska sredstva in včasih tudi čas. Vztrajam: skriti stroški.
sudo poweroff

Zero0ne ::

Čudno se mi obnaša Ubuntu 9.10.
Ko se v terminalu poskušam prijaviti kot su me vpraša za geslo. Gesla pa morem napisati,ker tipkovnica ne zagrabi nobenega znaka razen enter !!!!???
V 9.4 teh problemov ni bilo. Očitno hrošč ali moje neznanje?


Gesla ti med pisanjem ne izpiše, ker bi ga sicer lahko videl še kdo drug.

filip007 ::

No no...ne se tepst.:))

Tisti ClamAV podpira W32 viruse zato ga res ni treba dajat na Ubuntu.

Začetniki se bojijo virusev, strah je odveč za Linux je vsega skupaj 40 virusev+ in so itak blokirani znotraj kernela.
Kok je pa za polkna virusev bom pa raje tiho.

In hvala za ta link...8-)
http://blog.thesilentnumber.me/2009/09/...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Mavrik ::

Kot prvo je Microsoft Security Essentials razmeroma zanič (in ja, tega ne pravim jaz, pač pa vodilni antivirusni strokovnjaki). Kot drugo - vsak antivirus ti žre procesor in RAM.


Nisi zavrnil mojega argumenta ampak samo primer. Še enkrat: kaj točno je potrebno pri antivirusih (pa vzemimo še ostale, Kaspersky, NOD32, Avira...) po inštalaciji? Kakšen user interaction rabijo če ni najden virus?

Poleg tega... kateri strokovnjaki pravijo da je MSE zanič? Po navedbah razvijalcev Avasta in AVGja je njihov pogon več kot kompetenten za zaščito.

Poleg tega, zakaj je tistih par časovnih kvantov schedulerja in 15MB tako pomembnih? A se kje pozna?

Ima, ja. Samo preveč funkcionalen pa ni, glede na to, da trg personal firewallov še vedno obstaja.


Ti očitno še nisi videl firewalla, ki pride v najnovejših inkarnacijah. Pridi nazaj nakladat ko boš si pogledal Win7 firewall in mel kaj konkretnega za napisati. Poleg tega, kdaj bomo v Linuxu videli per-location oz. per-network firewall profile? Veš tisto kar obstaja na Windowsih že nekje 3 leta in je hudo uporabno če prenosnik nosiš okoli.

Pač, če hočeš imeti v Winsih neko osnovno varnost, je treba inštalirati dodatne zadeve. Ki ti odžirajo sistemska sredstva in včasih tudi čas. Vztrajam: skriti stroški.


Ni res. Stroškov ni. Nisi dokazal da obstajajo. Nakladaš.

Nadalje: nisi razložo, zakaj je kopanje po konfiguracijskih datotekah, da ti na najbolj popularni zvočni kartici v prenosnikih dela zvok veliko lažje in zahteva manj časa kot pa dvojni klik na setup.exe za antivirus.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Daedalus ::

Ker je problem, ki se pojavi na večjih AD deploymentih v firmah res relevanten za domačega uporabnika.


It servers the purpose. In ta je bil pokazat kako se ob vsaki malo bolj komplicirani rabi OS-a pojavijo težave. Ki jih pol razni "znalci s foruma" itak ne znajo odpraviti. Znajo se pa dobro flejmat, to pa.

In takim ljudem naj jaz zaupam moj sistem ter podatke? Ljudem ko so rekli "ups" ko je ext4 (ki se je po defaultu nastavo vsem domačim uporabnikom že v prejšnji verziji kljub nestabilnosti) izgubil podatke uporabnikom?


Ma ja. Tud krasni novi produkti s strani konkurence znajo biti zajebano nepredvidljivi. Pa za vmesen release ti nihče ničesar ne garantira. Tud MS ne, za njihove windows beta/rc release.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

3p ::

Daj ne bluzi no. Kakšno nastavljanje pa rabi AV tipa Microsoft Security Essentials? Hm? Kaj točno more user po inštalaciji delati?

Kot prvo je Microsoft Security Essentials razmeroma zanič (in ja, tega ne pravim jaz, pač pa vodilni antivirusni strokovnjaki). Kot drugo - vsak antivirus ti žre procesor in RAM.


Hmm. Kdo. Kaspersky?
Kolikor vem, je bila zadnja verzija certificirana... kaj je že ICSA itd.
Najbrž ni najboljši antivirus, ne vsebuje pa bloatwarea, in licenca za eno leto ne stane toliko kot licenca za Windowse (ki je 150 za tri računala doma: popravek: sem šel preverit: 165 funtov za tri računala, samo Ang verzija in še nedgradnja je... za doma je najbrž OEM najcenejša...)... Da ne govorimo, da je free tudi za komercialno rabo.
---
Ubuntu pa... kak razlog, zakaj bi človek šel s Fedore?

In naj živi fragmentacija Linuxa na 100 distribucij... (si najbrž mislita MS in Apple)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 3p ()

Mavrik ::

It servers the purpose. In ta je bil pokazat kako se ob vsaki malo bolj komplicirani rabi OS-a pojavijo težave. Ki jih pol razni "znalci s foruma" itak ne znajo odpraviti. Znajo se pa dobro flejmat, to pa.


Point taken. Res je, ko hočeš delati kaj bolj "nestandardnega" se hitro pojavi pomanjkanje podpore. Na vseh straneh. Predvsem pa prvi utihnejo najglasnejši ;) A ne Matthai? ;)

Ma ja. Tud krasni novi produkti s strani konkurence znajo biti zajebano nepredvidljivi. Pa za vmesen release ti nihče ničesar ne garantira. Tud MS ne, za njihove windows beta/rc release.


Moj problem je bil bolj v dejstvu, da Ubuntu 9.04 ni bil označen kot Beta/RC in da so razvijalci pri tako pomembni komponenti, kot je filesystem absolutno prehitro skočili na default, kar je pomenilo da so ga dobili vsi nevešči uporabniki. Še posebej ker se je vedelo da ext4 še ni bil dovolj pretestiran.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Lonsarg ::

Kir idi.t uporabla Ubuntu, če je pa tu Kubuntu? Dobro razumem, če je računalnik zelo star.
Men pa 9.10 niti diska ne zazna med inštalacijo, fajn to. Sm pa Sprobal Live KDE 4.3 je super zadeva, končno verzija, ki nadomesti KDE 3.x.

jype ::

denial> upgrading from 9.04 to 9.10 sets mmap_min_addr to 65536

Funny, yes :)

Z dežja pod kap, takorekoč :)
««
«
1 / 8
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Ubuntu 10.04 LTS - Lucid Lynx (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
17033543 (28042) poweroff
»

Ubuntu One bo prenešen v okolje Windows

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
495577 (3651) Bistri007
»

Ubuntu: šifriranje domačih imenikov in druge novosti

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
335209 (3430) BlueRunner
»

Launchpad izdan pod odprtokodno licenco

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
53518 (3120) PaX_MaN
»

Izšel Ubuntu 7.10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
839108 (9107) kriko1

Več podobnih tem