» »

Izšel Ubuntu 9.10

3p ::

Inštalacija forewalla (ali česa drugega). Ubuntu - en klik, select, drugi klik install. Winsi: klik na spletno stran, download, zagin setup.exe, restart,... itd. Po možnosti nekje vmes še vnos registracijskega ključa in free registracija po mailu.


Kot je že nekdo napisal, ima Win7 čisto kul firewall vgrajen. Sicer pa so požarni zidovi itak za drkadžije, ki si splojlerje limajo na stare golfe. Za strežnike jasno... pa če si glih fanatik, kot ti. Se pa grem stavit, da si 99% povprečnih uporabnikov firewalla ne zna ročno skonfigurirati, tako da bi z njim kaj pametnega dosegli in da bi jim stvari delovale.

bluefish ::

Kir idi.t uporabla Ubuntu, če je pa tu Kubuntu? Dobro razumem, če je računalnik zelo star.
Zakaj že? Nekateri imamo raje minimalističen vmesnik.

PJani ::

Jst sm pa razočaran z ubuntujem oz z skrbniki xserverja in ATIjem imam grafično kartico, ki ni več podprta od ATIja(x1600 mobility) in žal ne morem več uporabljat zadnjega xserverja, ki se nahaja v 9.04 in 9.10, edino kar mi ostaja je se downgrade xserverja.
C/C++

Mavrik ::

Kako je pa z ATI HD 3650 gonilniki? Privzeta inštalacija vem da dela, ampak ni nič pospešeno in je sistem praktično neuporaben (počasno skrolanje v brskalniku, na flash pa niti pomisliti ne smeš). Ker do zdaj sem v Jaunty moral inštalirat xorg iz starih repositorijev in potem inštalirat fglrx, da je vse skupaj delovalo. Z novim xorg sem pa ob bootu dobil črn ekran in neodziven računalnik. Če so še to poštimali, potem super in se bom lahko končno povsem posvetil Ubuntu-ju in VM okolju.


Mal pozen odgovor samo vseeno: pri meni na workstationu HD3650 deluje brez težav v 9.10. In to na dual-display konfiguraciji s compizom vklopljenim. Moral sem samo inštalirati fglrx gonilnik z repozitorijev ter v ATI Control Centru nastavit dual-display ter so stvari dejansko že kar delale.

Skoraj kot v Windowsih. ;)
The truth is rarely pure and never simple.

FireSnake ::

No, vidiš, to je že en problem. Da si na "zastonj drogi" oz. da ti Polkna plačujejo drugi, recimo davkoplačevalci.

Drugi problem so tim. skriti stroški. Antivirus, vzdrževanje sistema, dodatno programje, itd.

Tretji problem je lenoba in nepripravljenost na novosti in inovacije, kar opažam predvsem med tim. IT strokovnjaki. Pač, jebiga, nisi ciljna publika.


Kdo placa Polkna me ne zanima. Drugace bi jih pa spiratiziral (Gates je sam rekel, ce ze koga piratizirajo, potem je bolje, da njih, kot koga drugega). Sicer pa sem jih placal, ko sem kupil prenosnika.

Kaki skriti stroski? Sistem vzdrzujem sam, pa se programje je zastonj - pa ne ukradeno! Flancas!

Tole o nepripravljenosti na novosti je pa res ena neslana sala. No, da te potolazim; imam dual boot na prenosniku, ker je gori se ubuntu; sem ga pac rabil za programiranje dolocenih zadev, a zadnje case ga ne uporabljam vec.

Ce me bo pa delodajalec rekel, naj delam na Linuxu pa ni problema .... dal mi bo tudi prekleto dober razlog (beri €€€).

Zadeva preprosto ni vredu, zato se tudi ne prime. Ali mogoce obstaja se kak drugi razlog? Ima tistih par uporabnikov, ki pa ga fanatino zagovarjajo, kako oh in sploh je. Ampak; ce bi bil pol toliko super bi imel trzni delez 10%+ .... tako pa lahko o tem (eni, meni je tako vseeno) samo sanjate.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

jype ::

FireSnake> Zadeva preprosto ni vredu, zato se tudi ne prime.

Kako se ne prime, če ma pa skoraj 90% tržni delež na namizju?

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Mavrik ()

poweroff ::

Nisi zavrnil mojega argumenta ampak samo primer. Še enkrat: kaj točno je potrebno pri antivirusih (pa vzemimo še ostale, Kaspersky, NOD32, Avira...) po inštalaciji? Kakšen user interaction rabijo če ni najden virus?

Odvisno. Eni ja, eni ne. Pri mojemu očetu je bilo recimo potrebno kar konkretno iti čez nastavitve.

Poleg tega... kateri strokovnjaki pravijo da je MSE zanič? Po navedbah razvijalcev Avasta in AVGja je njihov pogon več kot kompetenten za zaščito.

Ravno berem knjigo, ki jo je napisal vodilni protivirusni strokovnjak pri McAffeju. In tam je eno poglavje o tem zakaj MSjev antivirus ne more ogroziti antivirusnih podjetij.

Poleg tega, zakaj je tistih par časovnih kvantov schedulerja in 15MB tako pomembnih? A se kje pozna?

Seveda da se. O tem govori omenjena knjiga, pa tudi iz prakse se to pozna. Razen seveda, če imaš hudo zmogljivo mašino - spet skriti strošek, ker rabiš bolj zmogljivo mašino za normalno delo.

Ti očitno še nisi videl firewalla, ki pride v najnovejših inkarnacijah. Pridi nazaj nakladat ko boš si pogledal Win7 firewall in mel kaj konkretnega za napisati. Poleg tega, kdaj bomo v Linuxu videli per-location oz. per-network firewall profile? Veš tisto kar obstaja na Windowsih že nekje 3 leta in je hudo uporabno če prenosnik nosiš okoli.

Glede Linux firewalla se strinjam, da ni najboljši. Je pa s firewallom tako, da je na nek način nepotreben. Tisto, kar povečuje varnost je manjše število zagnanih servisov. MS je drastično izboljšal varnost ravno takrat, ko so začeli zmanjševati število po defaultu zagnanih servisov.

Ni res. Stroškov ni. Nisi dokazal da obstajajo. Nakladaš.

Če jih ne vidiš, jih res ni.

Nadalje: nisi razložo, zakaj je kopanje po konfiguracijskih datotekah, da ti na najbolj popularni zvočni kartici v prenosnikih dela zvok veliko lažje in zahteva manj časa kot pa dvojni klik na setup.exe za antivirus.

Linux ima pri določenih zadevah še vedno težave, da. Ampak jaz govorim o konceptu. Koncept repozitoryev pač daleč prekaša zastareli koncept setup.exe.

Kdo placa Polkna me ne zanima.

Mene pa, če sem to jaz. :D

Drugace bi jih pa spiratiziral

Torej - ukradel. Lepo. :D

Kaki skriti stroski? Sistem vzdrzujem sam, pa se programje je zastonj - pa ne ukradeno! Flancas!

A, fino. Te lahko povabim k nam v službo, da boš vzdrževal 500+ mašin?

Zadeva preprosto ni vredu, zato se tudi ne prime. Ali mogoce obstaja se kak drugi razlog?

Ne, najbrž ni nobenega drugega razloga. Monopolni položaj, OEM pritiski, mehka korupcija in vendor lock-in že ne morejo biti razlog.
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

bluefish ::

Odvisno. Eni ja, eni ne. Pri mojemu očetu je bilo recimo potrebno kar konkretno iti čez nastavitve.
Poglej, večina POVPREČNIH domačih uporabnikov namesti program in tu se za njih konča. Šele čez nekaj časa morda opazijo, da bi bilo fino določiti nekatere parametre za poenostavitev delovanja in večjo samostojnost programa.

Seveda da se. O tem govori omenjena knjiga, pa tudi iz prakse se to pozna. Razen seveda, če imaš hudo zmogljivo mašino - spet skriti strošek, ker rabiš bolj zmogljivo mašino za normalno delo.
Ne poznam nikogar, ki bi zaradi AV programa nadgrajeval računalnik.
Večina bolj opaznih produktov na trgu pa itak ni prav zelo požrešnih.

Če jih ne vidiš, jih res ni.
Naštej jih nekaj, da jih bomo videli.

Linux ima pri določenih zadevah še vedno težave, da. Ampak jaz govorim o konceptu. Koncept repozitoryev pač daleč prekaša zastareli koncept setup.exe.
Ja, repozitoriji so nedvomno fini, ampak setup.exe tudi ne zahteva nekega hudega truda.

3p ::


Ravno berem knjigo, ki jo je napisal vodilni protivirusni strokovnjak pri McAffeju. In tam je eno poglavje o tem zakaj MSjev antivirus ne more ogroziti antivirusnih podjetij.


Hehe. To pa je, kot da bi bral Balmerjevo knjigo, o tem kako jih linux ne more ogroziti. :D

bluefish ::

Sem danes preizkusil tole zadevščino in žal wireless še vedno ne deluje. Je pa v tej smeri pozitiven premik, ker avtomatsko ponudi nek restricted driver, ki je že vključen na CD - sicer ne odpravi problema, ker za kartico javi, da ni pripravljena za delovanje. No, morda v Desetki.

Mavrik ::

Odvisno. Eni ja, eni ne. Pri mojemu očetu je bilo recimo potrebno kar konkretno iti čez nastavitve.


Odlično. Torej posploševanje v primeru enega samega primera na bogsivedi kakem OSu, bogsivedi kerem antivirusu in po možnosti se je to zgodilo 5 let nazaj. Lepo da tako potrjuješ svojo kredibilnost.

Ravno berem knjigo, ki jo je napisal vodilni protivirusni strokovnjak pri McAffeju. In tam je eno poglavje o tem zakaj MSjev antivirus ne more ogroziti antivirusnih podjetij.


Vodilni strokovnjak podjetja, kateremu MSE predstavlja glavno konkurenco in tudi izgubo profita javno napiše da je zanič. Kako zelo kredibilno in relevantno :D

Seveda da se. O tem govori omenjena knjiga, pa tudi iz prakse se to pozna. Razen seveda, če imaš hudo zmogljivo mašino - spet skriti strošek, ker rabiš bolj zmogljivo mašino za normalno delo.


Mašina ki lahko normalno (torej tako da je uporabna za delo) poganja moderne operacijske sisteme (ker maš včasih hudo selektiven način odgovarjanja, naj bo jasno da s tem mislim Windows 7, OS X 10.6 ter Ubuntu 9.10) ne bo po namestitvi ustrezno dobrega antivirusa (recimo MSE) čutil nobene upočasnitve.

Če jih ne vidiš, jih res ni.


Še vedno nisi argumentiral kaj in kje so tisti stroški točno. Veš, takim FDV floskulam vsi ne nasedamo ;)
The truth is rarely pure and never simple.

dela ::


Zadeva preprosto ni vredu, zato se tudi ne prime. Ali mogoce obstaja se kak drugi razlog?


Obstaja, najmanj 90 % ljudi zadeve še sploh ni preizkusilo, da bi lahko vedeli, da ni v redu. Ali poznaš 3 ljudi (če odšteješ geeke), ki so preizkusili ubuntu? Jaz niti enega.

roli ::

Koncept repozitoryev pač daleč prekaša zastareli koncept setup.exe.

Nikoli pa nikdar! Ravno ta koncept je v linuxu ena stvar, ki gre meni najbolj na živce. Hočejo zadevo poenostaviti pa jo v resnici zakomplicirajo. Ker, ko hočeš inštalirat yyy program ta program rabi še zzz in xxx paket. Ker ti že imaš xxx paket novejši kot ga ta program rabi dobiš error sporočilo in potem zahteva še malo j*** preden zadevo usposobiš. Meni je najboljpi način inštalacije ta, ki je v osx. Greš na stran programa -> download -> dvoklik na .dmg -> odpre se ti okno z par datotekami (readme, program, licenca...) -> potegneš program na želeno mesto in si fertik. Večina programov ima tako vse potrebno s seboj v eni sami datoteki. V eni sami datoteki so vse stvari, ki jih program potrebuje. Nič xxx in zzz paketov ampak ena simpl datoteka z vsem potrebnim.

Edit: Seveda ne mislim s tem postom podžigat flamewara ampak samo izrazit eno slabost, ki gre meni najbolj na živce. Sem vesel, da linux počasi napreduje in bom novo verzijo tudi preizkusil. Samo resnično bi morali poraviti/odstraniti sistem repojev in 100 različnih Paketkov, ki so raztroseni po celem disku. Dodatno bi morali še zmanjšati število distribucij in odpraviti potrebo po terminalu za vsak najmanjši problem.
http://www.r00li.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roli ()

FireSnake ::


A, fino. Te lahko povabim k nam v službo, da boš vzdrževal 500+ mašin?

A pri Linuxu pa ni vzdrzevanja? No, potem je pa ta zadeva res zakon!
Jaz sem govoril za MOJ racunalnik, ne rabis se delat neumnega, ker si vedel, kaj hocem povedat. Ce pa rabite cloveka, ki bi ga zaposlili, pa povej, kam naj posljem prosnjo.


Ne, najbrž ni nobenega drugega razloga. Monopolni položaj, OEM pritiski, mehka korupcija in vendor lock-in že ne morejo biti razlog.


Tale vendor lock in je pa ze tako obrabljena fora, da sploh vec ne potegne.
Kjer je volja, tam je pot. Ce je zadeva zastonj, pa jo ljudje komajda povohajo, potem ze ne more bit tako super.

Aja, pa da se razumemo; ne zagovarjam Polken al pa M$ja ... samo povem svoje mnenje.

Glede tega, da si mi Polkna kupil ti; malo poglej kako politiki (pokvarjeni od A do Z) razmetujejo z denarjem... moja Polkna niso niti kaplja v morje. Sicer pa; nisem si jih sam izboril, ampak mi je bilo to ponujeno.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

thramos ::

Ce je zadeva zastonj, pa jo ljudje komajda povohajo, potem ze ne more bit tako super.


"Zastonj" so tudi Windows.

arjan_t ::

Koncept repozitoryev pač daleč prekaša zastareli koncept setup.exe.

Nikoli pa nikdar! Ravno ta koncept je v linuxu ena stvar, ki gre meni najbolj na živce. Hočejo zadevo poenostaviti pa jo v resnici zakomplicirajo. Ker, ko hočeš inštalirat yyy program ta program rabi še zzz in xxx paket. Ker ti že imaš xxx paket novejši kot ga ta program rabi dobiš error sporočilo in potem zahteva še malo j*** preden zadevo usposobiš. Meni je najboljpi način inštalacije ta, ki je v osx. Greš na stran programa -> download -> dvoklik na .dmg -> odpre se ti okno z par datotekami (readme, program, licenca...) -> potegneš program na želeno mesto in si fertik. Večina programov ima tako vse potrebno s seboj v eni sami datoteki. V eni sami datoteki so vse stvari, ki jih program potrebuje. Nič xxx in zzz paketov ampak ena simpl datoteka z vsem potrebnim.


in potem se v neki knjižnjici ki jo tak program uporablja odkrije varnostno luknjo, in greš na roke vse updatat? (samo primer =) )

seveda lahko tudi na linux-u distribuiraš programe ki vsebujejo vse knjižnjice že priložene

ManDriver ::


Edit: Seveda ne mislim s tem postom podžigat flamewara ampak samo izrazit eno slabost, ki gre meni najbolj na živce. Sem vesel, da linux počasi napreduje in bom novo verzijo tudi preizkusil. Samo resnično bi morali poraviti/odstraniti sistem repojev in 100 različnih Paketkov, ki so raztroseni po celem disku. Dodatno bi morali še zmanjšati število distribucij in odpraviti potrebo po terminalu za vsak najmanjši problem.


Se strinjam z napisanim. Ampak ravno zaradi zgoraj opisanih rešitev oz. koncepta je sistem tako zelo priljubljen pri geekih... :-)
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

krho ::

Je mogoče reči ne?


Kaj je z ext4? So to poštimali?

Jaz bi rekel, da ne.

Meni je VMWare odneslo s 9.10 server, pa je sistemska particija čisto foo. fsck je pa niti približno ne zna spucat. ko naredim vi xxxxxx dobim nazaj error mountall failed....
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

terryww ::

hm.. to z ext4 je neko čudo. bwhale pravi, da že od 9.04 žene in nima probl.
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Liker ::

# S3: Commonly referred to as Standby, Sleep, or Suspend to RAM. RAM is still powered.
# S4: Hibernation or Suspend to disk. All content of main memory is saved to non-volatile memory such as a hard drive, and is powered down.


Spanje != hibernacija no...
Dajte prosim uporabljati pravilne termine ko se piše novice, ne pa nekih dvoumnih pol prevodov.
In ja če je mišljeno izboljšanje časa od hibernacije do delovanja, potem spet čestitamo in pozdravljamo.
Pri spanju pa srčno upam da ni česa izboljševati.

Kar pa se UI tiče, se strinjam da je Gnome shell zanimiva zadeva, ampak sami elementi (ikone, knofi, etc ...) še vedno izgledajo kot iz 90-ih.
Sicer lepota je zelo subjektivna, ampak vseeno se mi zdi da je KDE malček bolj očem prijeten.

MrStein ::


Mašina ki lahko normalno (torej tako da je uporabna za delo) poganja moderne operacijske sisteme (ker maš včasih hudo selektiven način odgovarjanja, naj bo jasno da s tem mislim Windows 7, OS X 10.6 ter Ubuntu 9.10) ne bo po namestitvi ustrezno dobrega antivirusa (recimo MSE) čutil nobene upočasnitve.

Mašina ki ... ne bo ... čutil
Hmm, čuden stavek ;)
AV upočasni delovanje PC-ja, to je dejstvo. Koliko ga upočasni, pa bo napisal tisti, ki bi se o tem rad pogovarjal (Matthai in sogovorniki) IN SO TUDI IZMERILI*.
No ja, na idealnem forumu. :P

* - oziroma citirajo kredibilne vire


Zadeva preprosto ni vredu, zato se tudi ne prime. Ali mogoce obstaja se kak drugi razlog?


Obstaja, najmanj 90 % ljudi zadeve še sploh ni preizkusilo, da bi lahko vedeli, da ni v redu.

Torej naj najprej preizkusijo, pa potem vedo, da ni v redu? ;)
(vic, ampak le na pol)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Icematxyz ::

Linux platforma za splošno desktop uporabo mislim da postaja že zrela za naslednji korak. To kaj zna sedaj zna dovolj dobro. In zna milo rečeno ogromno.

Sedaj bo pa treba začeti napore vlagati v kakšen dober "binary loader". Ali pa kaj bolj pametnega kar tako verjamem da imajo glavce že na risalnih ploščah dalj časa.

Pyr0Beast ::

Spanje != hibernacija no...
Nego kaj pa je hibernacija kot podaljšano spanje ? :\
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BigWhale ::

Vceraj sem v priblizno 15 minutah naredim komplet reinstall in sem nad odzivnostjo 9.10 kar malo presenecen. Vse skupaj je precej hitro.

Core2Quad in amd64 verzija delujeta odlicno. Nvidia driverji verzija 185. Nekaj tezav je bilo z zvokom, ker je bil vklopljen nek varcni nacin ampak to sem hitro resil.

Drugace pa zaenkrat brez pripomb.

Tarzan ::

Ko bo Microsoft naredil konec piratiziranju Windowsov, bo to začetek konca Oken. To glede tega, da je Linux zastonj, pa ga še vedno nihče ne povoha (s čemer se ne morem strinjati, ker jih poznam kar precej, ki ga vsakodnevno "ovohavajo").

joebanana ::

Koncept repozitoryev pač daleč prekaša zastareli koncept setup.exe.

Nikoli pa nikdar! Ravno ta koncept je v linuxu ena stvar, ki gre meni najbolj na živce. Hočejo zadevo poenostaviti pa jo v resnici zakomplicirajo. Ker, ko hočeš inštalirat yyy program ta program rabi še zzz in xxx paket. Ker ti že imaš xxx paket novejši kot ga ta program rabi dobiš error sporočilo in potem zahteva še malo j*** preden zadevo usposobiš. Meni je najboljpi način inštalacije ta, ki je v osx. Greš na stran programa -> download -> dvoklik na .dmg -> odpre se ti okno z par datotekami (readme, program, licenca...) -> potegneš program na želeno mesto in si fertik. Večina programov ima tako vse potrebno s seboj v eni sami datoteki. V eni sami datoteki so vse stvari, ki jih program potrebuje. Nič xxx in zzz paketov ampak ena simpl datoteka z vsem potrebnim.

Edit: Seveda ne mislim s tem postom podžigat flamewara ampak samo izrazit eno slabost, ki gre meni najbolj na živce. Sem vesel, da linux počasi napreduje in bom novo verzijo tudi preizkusil. Samo resnično bi morali poraviti/odstraniti sistem repojev in 100 različnih Paketkov, ki so raztroseni po celem disku. Dodatno bi morali še zmanjšati število distribucij in odpraviti potrebo po terminalu za vsak najmanjši problem.


Meni osebno so repozitoriji veliko bolj priročna stvar kot po netu iskat program... Ko naložim Ubuntu na nek računalnik, imam spisek programov, sam vse pakete označm dam apply, pa gremo za dve urce na kafe(odvisno od povezave).

Navsezadnje lahk snemaš tut .deb pakete. To kar omenjaš, da so potrebni drugi paketi da posnameš paket, lahko pisec programa odstrani, z vključitvijo vsega potrebnega znotraj samega .deb paketa(Windows varianta)... Toda zakaj bi podvajal nekaj kar je lahko že na računalniku, če pa ni, pa lahko komot avtomatsko inšaleraš odvisne pakete.

Trenutno lavfam primarno Windows... bo treba dons k je mal časa probat tanov Ubuntuček.

Liker ::

@Pyr0Beast:
Ponavljam, za tiste ki nimajo kakšne hude izobrazbe iz biologije:
spanje NI hibernacija in hibernacija NI spanje
Začasni hibernaciji se reče torpor (in ne spanje) z namenom - ker sta to za organizem čisto drugačni fazi.
Pač neko splošno razgledanost je pa treba imet, tudi o temah ki nas načeloma ne zanimajo.
Kot recimo to da je krokodil genetsko (in razvojno) gledano bližje tukanu (ptici) kot recimo vsem kuščarjem ...

In glej ga zlomka, tudi v računalništvu nimata sleep in hibernate prav dosti skupnega. Razen tega da računalnik izgleda ugasnjen ...
Pa dobro, očitno smo razjasnili, izboljšali so hibernacijo, kar je vsekakor v redu. Čakam še na default KDE pa da bo malo manj bug-a-rific, pa bom še jaz začel uporabljati.

Sicer pa imam včasih občutek kot da krtom razlagam kako izgleda mavrica.

Pyr0Beast ::

heh, tudi prav. Ni se pa treba usajati zaradi takih malenkosti.

Razlika je samo v S3/S5-6 :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ingo ::

Hm.....sej Windowsi so tud fajn. Sem šele sedaj vidu kako, ko sem namestil Ubuntu.
Ko sem pred enim letom, nabavil novi prenosnik brez OS-a, sem porabil cca 1 teden da sem vsaj približno nastavil sistem, da sem ga lahko začel uporabljati, driverji, antivirusni programi, office, mp3, grafična, dvix...
Prejšnji teden kot popolni novinec pri LINUX-u...cca 30min. Vse dela, od grafične, zvočne, internet, office, filmi, mp3.... In še ZASTONJ.
Še Wine sprobam in se mi zdi da bom DualBoot ukinu. :)
Pa ne se kregat, probajte!

dela ::


Obstaja, najmanj 90 % ljudi zadeve še sploh ni preizkusilo, da bi lahko vedeli, da ni v redu.

Torej naj najprej preizkusijo, pa potem vedo, da ni v redu? ;)
(vic, ampak le na pol)


Ja, ko bodo preizkusili, bo tržni delež vsaj približno merilo za kvaliteto OS, ker zdaj vsekakor ni. Če 75 % ljudi na ulici ne ve, kaj sploh linux je, 90% pa ga še ni preizkusilo, potem ~1 % stalnih uporabnikov verjetno niti ni slab rezultat.

Lahko je pa merilo za kvaliteto OS razmerje med številom uporabnikov, ki so ga vsaj preizkusili, in številom stalnih uporabnikov.

Mogoče imajo nekje v Peruju kakšno gomoljnico, ki daje boljše plodove kot krompir in je manj občutljiva (beri: cenejša za sadit, z več plodovi), le da je še nisem preizkusil (ali sploh ne vem, da obstaja), zato še vedno jem krompir (kot 95% ljudi). Ko jo bom preizkusil, bo dejstvo, da sem še vedno na krompirju (če bom), res nekaj povedalo o njeni (ne)kvaliteti, do takrat pač ne.

nekikr ::

ingo: ne razumem kaj hočeš povedati... da si totalno nesposoben ker za nekaj, kar jaz naredim v eni uri ali manj, potrebuješ cel teden?

Isto časa vzameta za konfiguracijo in Linux in Win. Samo da moram na Win enkrat letno to naštimati (če recimo enkrat letno formatiram računalo) na Linux je pa treba te tweake večkrat izvesti. In leta 2009 (skoraj 2010) nimam niti najmanjše želje tipkati svojih želja v ukazno vrstico. Če bi bila to najboljša rešitev, bi ostali na DOSu.

orbter ::

Jaz uporabljam Koalo že od verzije beta in moram reči, da je velik korak naprej v približevanju desktop računalnikov uporabniku. Najbolj pa mi je všeč, da se sistemske zahteve niso bistveno spremenile in tako tudi Koala deluje enako hitro kot pred 4 leti, ko sem prvič presedlal na Ubuntu. So pa seveda tudi nekatere stvari, ki so moteče za celotno Linux skupnost in se vlečejo že leta pa kar ne kaže, da bodo kdaj odpravljene. Ampak tudi slabe stvari ne odtehtajo prednosti, ki jih prinaša Linux.

Daedalus ::

Ali poznaš 3 ljudi (če odšteješ geeke), ki so preizkusili ubuntu? Jaz niti enega.


Poznam več kot 3 ne-geeke, ki Ubuntu uporabljajo dnevno. In se jim po Winsih niti ne malo ne kolca več.

Meni je najboljpi način inštalacije ta, ki je v osx. Greš na stran programa -> download -> dvoklik na .dmg -> odpre se ti okno z par datotekami (readme, program, licenca...) -> potegneš program na želeno mesto in si fertik. Večina programov ima tako vse potrebno s seboj v eni sami datoteki. V eni sami datoteki so vse stvari, ki jih program potrebuje. Nič xxx in zzz paketov ampak ena simpl datoteka z vsem potrebnim.


U, nekdo je odkril statično kompajlane programe:))

Kar se pa tiče sistema repozitorijev - zadeva je noro dobra, paketi so preverjeni in podpisani, enostavnost uporabe poseka standarni "grem iskat na internete, downloadat, nameščat in na sploh zgubljat čas", pa distribucija programja je zelo enostavna - daš paket na glavni mirror, od tam pa je na vseh ostalih v roku nekaj ur. Uporabnik samo obkljuka, kaj hoče met in počaka, da se zadeva namesti. Glede problemov z knjižnicami - dokler mečeš na disk programe, ki so v repozitorijih, je to načeloma urejeno. Ko greš enkrat "na svoje," je to tvoj problem. Vsekakor pa tvoj celotni post kaže zgolj na to, da stvari ne štekaš 5% in z neutemeljeno kritiko fališ 110%.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

fiore ::

ingo: ne razumem kaj hočeš povedati... da si totalno nesposoben ker za nekaj, kar jaz naredim v eni uri ali manj, potrebuješ cel teden?

ne glede na to koliko časa porabiš, je število korakov, ki jih moraš narediti v winsih bistveno večje. dejstvo je, da je čista windows (katerakoli različica) inštalacija precej gola in potrebuje kar nekaj dodatnega nameščanje da postane sistem kolikor toliko uporaben. v ubuntuju je že vse zraven.

Isto časa vzameta za konfiguracijo in Linux in Win. Samo da moram na Win enkrat letno to naštimati (če recimo enkrat letno formatiram računalo) na Linux je pa treba te tweake večkrat izvesti. In leta 2009 (skoraj 2010) nimam niti najmanjše želje tipkati svojih želja v ukazno vrstico. Če bi bila to najboljša rešitev, bi ostali na DOSu.

očitno o ukazni vrstici nimaš pojma, sicer ti ne bi niti na misel prišlo da bi jo primerjal z dosom. razen v barvah, si nista v ničemer podobna.

orbter ::

Nekkir: Nikakor ni res, da za to, da enako časa vzameta Win in Linux, da ju urediš. S premišljenim particioniranjem (root in home ločeno), namestiš Linux, ohraniš dokumente in nastavitve, v borih 15 minutah. Še kakšnih 10 minut ali manj ti vzame, da sistem nadgradiš in dodaš manjkajoče programe, kar pa lahko enostavno narediš tako, da spejstaš isto komando v konzolo, kot si jo pri predhodni namestitvi. In ker je vzdrževanje računalnikov moje delo, prekleto dobro vem koliko časa ti vzamejo Win, da vse naštimaš, inštaliraš, povrneš, updejtaš, naložiš potrebne gonilnike, vmes 85x ponovno zaženeš... v povprečju, da je zadeva optimalna, potrebujem nekaj ur. Pri Linuxu so gonilniki del jedra, razen v primerih grafičnih kartic, kakšnega modema in kakšnega wireless čipa, kar pa je spet zelo poenostavljeno, saj (vsaj v Ubuntuju) sistem sam poišče in naloži potrebne gonilnike. Skratka odpade iskanje gonilnika/vstavljanje CD-ja, iskanje pravega, setup.exe, next, next, next, I agree, I'm sure, next, next, next in reboot.

Če zadevo strnem: desetim uporabnikom se po tem, ko sem jih dal na Ubuntu, tudi sanja ne o tem da bi šli nazaj na Win. In še to, če se vsedejo za Win mašino, postanejo živčni, ker ničesar ne najdejo na raznih C, D, E, Documents and Settings\User\..., ker tega na Linuxu ni.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Mavrik ()

ingo ::

Nekikr: Pa da te vidim v koliko časa boš spravil skupaj Widowse na goli prenosnik (pri katerem nimaš nobenih driverjev zraven), tako da se bo povprečni uporabnik vsedu za komp, zalaufau filme, mp3, začel pisat seminarsko, pregledal gmail.
Ubuntu 9.04 = 30min + 0EUR. Windows...=?min + kakšno ''manjšo'' slo plačo EUR!

dela ::


Poznam več kot 3 ne-geeke, ki Ubuntu uporabljajo dnevno. In se jim po Winsih niti ne malo ne kolca več.


Da je ubuntu primeren za množice, trdim tudi jaz, le sprašujem se, koliko te množice ga je sploh že preizkusilo. Anomalije se pojavljajo, je vprašanje, če jih je več pri tvojih ali mojih znancih. Pomemben je delež ljudi, ki so sploh kadarkoli preizkusili linux - ta podatek je zelo pomemben pri interpretaciji absolutnega tržnega deleža linuxa.

Velika razlika je med tem, če človek ne uporablja linuxa, ker mu ni všeč, in tem, če človek ne uporablja linuxa, ker zanj še ni slišal (ali ga preizkusil), to je moj point.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dela ()

BigWhale ::


Zadeva preprosto ni vredu, zato se tudi ne prime. Ali mogoce obstaja se kak drugi razlog?


Obstaja, najmanj 90 % ljudi zadeve še sploh ni preizkusilo, da bi lahko vedeli, da ni v redu. Ali poznaš 3 ljudi (če odšteješ geeke), ki so preizkusili ubuntu? Jaz niti enega.


Vceraj je bila kiberpipa nabito polna. Sem preprican, da niso bili sami geeki tam.

Eden me je prise prosit za nasvet, ker ni vedel kaj je to root in mu eni stari programi ne delujejo, ker jih mora kot root instalirat.

maurelius ::

Imam laptop Dell Inspiron 6400 E1505 in si zelo zelo želim na PLAIN Ubuntu brez dual-boota z winsi, ampak me ovira ena sama stvar - good old modem! Če ve kdo, kako mi ga rata porihtat, da bo deloval in se povezal na arnesov dial-up, bi mu bil zelo hvaležen:)

Drugače imam 10mbit/10mbit doma, ampak vsake toliko NUJNO rabim modem..

Thx za pomoč!

Aston_11 ::

Ljudje sami od sebe ne bodo poskusili ubuntuja, ker je večina takih, ki komaj vozijo z windowsi, ki jih jim je itak nastavil nekdo drug. Precej takih ima totalno neposodobljene programe, antivirus pa le toliko, kolikor se sam posodablja. Linux velja še vedno za težaven sistem pri tistih, ki "približno" vedo, da linux obstaja. Neupravičeno, po moje.

Kar se mene tiče, ta isti ljudje, ki komaj v windowsih vozijo, bi z enako lahkoto/težavami to počeli tudi v linuxu. Moja je npr. v trenutku našla igrce, mulci pa tudi že poznajo ikono z lisičko, da bi znali priti v internet in zagnati kakšno java igrico.

Glede nastavitve sistema: instalacija windowsov je še vedno stresno opravilo. Če samo pomisliš, kje imaš cd-je z driverji, bo delal network za updajte, driverje, ki jih nimaš na cd-jih (ponavadi jasno mrežna kartica), te prime srat, ko samo pomisliš, da jih boš instaliral ali na novo instaliral. OK, w7 so to izkušnjo bistveno popravili.

Finančno tudi ni debate za home uporabnika.

Vendar: - ni šans, da bi bili windowsi uporabni takoj po instalaciji. Kot je eden zapisal, windowse, vsaj xp-je ne moreš nastaviti v 10 minutah, ne bi več rabili posegov. Tudi jaz raje to počnem "etapno", po dnevih, pa sem windowse od w3.1 dalje naištaliran že n100x, pa še to zase, za druge nič več, ker gre enostavno preveč časa.

Da ne govorimo o live-cd ali pa live-usb, ko dela vse in lahko med instalacijo npr. brskaš po internetu.

Jasno pa je tudi, da so profi uporabniki odvisni od programov, ne pa od sistema.

V službi sem si nainštaliral linux, gor je že kakšno leto. B.p.
Doma v triple bootu sem imel ubuntu 9.04, sedaj 9.10. Dala perfektno.
Uporaba pa je ala OOo, internet, picasa, gimp, vlc, take enostavne stvari, pa tudi kakšne vrstice enostavne kode v terminalu se ne branim.

orbter ::

maurelius: če lahko v ubuntu terminal napišeš lspci in prilimaš izpis, se da preveriti ali je kaj upanja :-)

FireSnake ::

Ko bo Microsoft naredil konec piratiziranju Windowsov, bo to začetek konca Oken.


Bi se strinjal.


To glede tega, da je Linux zastonj, pa ga še vedno nihče ne povoha (s čemer se ne morem strinjati, ker jih poznam kar precej, ki ga vsakodnevno "ovohavajo").


Zato sem pa napisal "komajda" ;)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

bluefish ::

ne glede na to koliko časa porabiš, je število korakov, ki jih moraš narediti v winsih bistveno večje. dejstvo je, da je čista windows (katerakoli različica) inštalacija precej gola in potrebuje kar nekaj dodatnega nameščanje da postane sistem kolikor toliko uporaben. v ubuntuju je že vse zraven.
Saj v Windows sistemih bi tudi lahko bilo, če nad Microsoftom ne bi visele tožbe z monopolom - zadnji primer je recimo IE.

S premišljenim particioniranjem (root in home ločeno), namestiš Linux, ohraniš dokumente in nastavitve, v borih 15 minutah.
Pri Windowsu pa tega kao ne moreš narediti?

Pri Linuxu so gonilniki del jedra, razen v primerih grafičnih kartic, kakšnega modema in kakšnega wireless čipa, kar pa je spet zelo poenostavljeno, saj (vsaj v Ubuntuju) sistem sam poišče in naloži potrebne gonilnike.
Na tem področju se premika tudi pri Microsoftu.

maurelius ::

orbter: Evo sem naredil screenshot ukaza "lspci" - slika je vidna tu:


Modem imam conexantov in našel sem že varjanto s fajlom hsfmodem_7.60.00.06oem_i386.deb (več tukaj: http://wiki.archlinux.org/index.php/Del...), ki naj bi rešil zadevo ampak ga začuda ni več mogoče prenesti z dellove support strani, nikjer drugje ga pa ne najdem, tako da sem na hladnem.

Hvala za hiter odziv!

stuff ::

Hm res me moti, da vsi pravjo kak je M$ plačljiv in Linusx free. Da premalo je premalo ljudi probalo Linux itd...

Kot je meni znano tudi VLC je free pa ga uporablja dosti več ljudi kot pa naprimer PowerDVD (plačljiv). Pa še ne pomeni, da je zato PowerDVD boljši.

Za vse obstajajo alternative. Določeni ljudje se za njih odločijo, določeni pač ne.
Posiljevat ljudi z enim ali drugim pa NI sprejemljivo (to me moti pri Linux).


Če bo dost dober bo že prišel sam med ljudi.

5er--> ::

Malo provokacije: Da PowerDVD ni boljši? Predvajaj ti Blu-ray ali HD DVD plošček na VLC in poročaj.

stuff ::

Nekikr: Pa da te vidim v koliko časa boš spravil skupaj Widowse na goli prenosnik (pri katerem nimaš nobenih driverjev zraven), tako da se bo povprečni uporabnik vsedu za komp, zalaufau filme, mp3, začel pisat seminarsko, pregledal gmail.
Ubuntu 9.04 = 30min + 0EUR. Windows...=?min + kakšno ''manjšo'' slo plačo EUR!


Prosim ne bluzi z XP-ji starimi 7 let.
Poglej si visto in windows 7. V 30min delam vse kar ti na Ubuntu.

ingo ::

Nekikr: Pa da te vidim v koliko časa boš spravil skupaj Widowse na goli prenosnik (pri katerem nimaš nobenih driverjev zraven), tako da se bo povprečni uporabnik vsedu za komp, zalaufau filme, mp3, začel pisat seminarsko, pregledal gmail.
Ubuntu 9.04 = 30min + 0EUR. Windows...=?min + kakšno ''manjšo'' slo plačo EUR!


Prosim ne bluzi z XP-ji starimi 7 let.
Poglej si visto in windows 7. V 30min delam vse kar ti na Ubuntu.


A potem moram KUPIT nove windowse?? Zakaj že, za domačo uporabo!?

Aljaz1980 ::

ah dajte manj spamat oz se kregat kaj je bolše vsakemu svoje

drugače pa ljudje ne sprobajo lin, ker ima še vedno slab glas iz starih časov ko je bilo še mnogo dela z konzolo

morbo ::

Te dni imam namen naredit install na svež disk. A mi priporočate ext4 ali naj ostanem pri preverjenem ext3?

Ima kdo kakšne negativne izkušnje, tisti ki ext4 že uporabljate?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Ubuntu 10.04 LTS - Lucid Lynx (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
17033620 (28119) poweroff
»

Ubuntu One bo prenešen v okolje Windows

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
495585 (3659) Bistri007
»

Ubuntu: šifriranje domačih imenikov in druge novosti

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
335218 (3439) BlueRunner
»

Launchpad izdan pod odprtokodno licenco

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
53522 (3124) PaX_MaN
»

Izšel Ubuntu 7.10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
839131 (9130) kriko1

Več podobnih tem